geeft alles Toerisme f Cl In 's Heerenberg staat een huis als een kasteel Archeologische fietsroute c/v\Dcr REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Skipisten naar keuze en Langlaufloipen op maat E I SBERICHTEN jroeps verblijven ■es over groepsaccommodaties in eigen land is te vinden in Bi nieuwe gids die is uitgegeven door Toerisme Recreatie 5 N. Per provincie gerangschikt verschaft de brochure informa- over mogelijkheden tot verblijf in boerderijen, recreatieoor- h. NJHC-herbergen. vvatersportcentra, hotels, kinderoorden V op campings. Vanaf heden gratis verkrijgbaar bij alle VVV- en WB-kantoren. ^ietsgids itsen door de geschiedenis' is de titel van een nieuw gidsje Toerisme Recreatie AVN dezer dagen in omloop heeft ge- tcht. Het zestig pagina's tellende boekje geeft informatie over c denswaardigheden die de fietser passeert op uitgestippelde hten door zes regio's. Zoals de titel al zegt, staat de geschie- lis hierbij centraal. Gratis verkrijgbaar bij VW en ANWB. Het- fde geldt voor de zojuist verschenen 'Fietsideeënkrant Na- Het is een 12 pagina's tellende krant, die informatie geeft :r fietsarrangementen, de ANWB-rij wielhulpkist, fietskaarten, nementen en allerlei fietsbenodigdheden. epshow op de Veluwe als in het Nationale Park De Hoge Veluwe worden de ko- :nde weken bronstexcursies georganiseerd op de Zuid-Velu- Tot half oktober kunnen belangstellenden er samen met een Is op uit trekken, om naar het liefdesspel van de edelherten te ren. Deelnemers aan die 'peepshow' worden ontvangen met i consumptie en een diaklankbeeld over natuur, landschap J wild op de Veluwe. Daarna wordt de wildkansel bezocht. De ns is groot dat de bezoekers vanuit die schuilhut edelherten in t vizier krijgen. „Maar" voegt de organisator van de toch- de Stichting Natuurvoorlichting Veluwe, daar onmiddellijk i toe „we kunnen geen garanties geven; de Veluwe is geen 4 'rentuin." De excursies duren ongeveer drie uur en worden 's 5 ddags gehouden. Deelname kost 15 gulden, kinderen tot en pet 12 jaar 10 gulden. fo en reserveren: Streek VW Zuidwest-Veluwe in Ede, tele- )n0 83 80 - 14 44 4. rijgezellenweken >als altijd in die periode van het jaar, worden in het winter- ortdorp Mallnitz in Karinthië van 13 tot en met 27 januari 96 vrijgezellen weken gehouden. Solisten kunnen vanaf circa 5 gulden speciale ski-arrangementen boeken. Inbegrepen; ze- qii overnachtingen (logies en ontbijt), zesdaagse skipas, vijf da- I n skiles en gratis entree in het zojuist geheel tot 'avonturen- d' omgebouwde zwembad. Langlaufers kunnen vanaf 475 Iden terecht. fo: Urlaubsinformation, A-9822 Mallnitz, Oostenrijk, tele- vanuit Nederland) 00 43 47 84 - 290. ierstcruise naar New York 13 december vertrekt vanuit Amsterdam de Queen Elizabeth roor een kerstcruise naar New York. De reis (via Southampton) ar de Big Apple duurt zeven nachten; de terugreis is per leing 747 van Singapore Airlines. Eventueel kan de trip worden rlengd met een 1 -, 2- of 6-daags verblijf in New York. Prijzen ■uise terugvlucht) vanaf 2.745 gulden, exclusief 237 gulden vengel d. fo: de ANVR-Reisbureaus. luziekreizen dein culturele reizen gespecialiseerde reisorganisatie Uccello Manim verscheen dezer dagen de herfstbrochure met infor- atie over trips die de komende maanden worden georgani- erd naar diverse Europese muziektheaters. Daaronder een sdaagse Chopinreis naar Warschau (internationaal pianocon- urs plus een bezoek aan onder meer een concert van Mozarts :quiem) en een zesdaagse tocht naar Normandië en Parijs larbij ook de Cézanne Expositie in de Franse hoofdstad wordt zocht. fo: Uccello te Maruin, telefoon 0 59 44 - 32 22. laco goes Caribbean iderij Naco organiseert op zaterdag 14 oktober een Caribbean- tening op een van haar door de haven van Amsterdam rond va - nde luxe-salonschepen. Iets dergelijks vindt op 28 oktober aats in Zaandam (maar dan is het thema Las Vegas bij Night) op 4 november ten slotte wordt in Hoorn een Country estern-avond gehouden. De tochten (met uitgebreid buffet en ankjes naar keuze) duren van 20 tot 24 uur. ifo: Naco in Amsterdam, telefoon 020 - 62 62 46 6. ikiën in de Sierra Nevada )lynieve, skigebied op nog geen uur rijden van Granada. FOTO ROB VAN DEN DOBBELSTEEN ladat een aantal grote touroperators (waaronder Arke) afhaakte regens de voor dergelijke mega-concerns te geringe belangstel- hg, organiseert nu Ski F&M skivliegreizen (via Malaga) naar de ierra Nevada in Zuid-Spanje. Het zonnige, op nog geen uur rij - len van Granada gelegen wintersportgebied (Solynieve) telt 60 ilometer aan afdalingen en kent een hoogteverschil van meer lan 1200 meter (2100 - 3398 meter), 's Ochtends is het er voor- reffelijk skiën; in het voorjaar kan de sneeuw 's middags pappe- ig worden en staat er bij tijd en wijle een flinke wind. Prijzen oor een achtdaagse reis (op basis van half pension) vanaf 1275 Ski F&M te Bennebroek, telefoon 0 25 02 - 45 75 7. m/ A A SAM DE JAGER» Toen de aarde werd ingericht, moet de toenmalige burge meester van Bad Gastein voor aan hebben gestaan bij het uit delen van de natuurlijke rijk dommen. 'Wij zijn gezegend', zegt directrice Annelies Paar van de VW vroom. Waarna ze alles even snel op een rijtje zet: In de oudheid werd goud gedol ven in het Gasteiner dal, de Ro meinen al benutten er de vele warmwater-bronnen, er heerst een genezend en mild klimaat waarop keizers en koningen af kwamen, in de berg waar dat goud werd gevonden, is het ver blijf heilzaam voor allerlei kwa len en óp die bergen ligt lang durig zo veel sneeuw dat iedere wintersporter er aan zijn trek ken kan komen. Logisch dat het er allemaal rijk uitziet in het Gasteiner dal. Maar toch altijd met de Oosten rijkse toets van gemoedelijkheid en van boeren-zwier. Het is mooi en intiem tegelijk. Naast het superdeluxe vijfsterrenhotel vindt men er ook een ontbijt- pension tegen het door Neder landers altijd zo langgezochte betaalbare tarief. Het Gasteiner dal heeft alles en geeft alles. En het is niet eens ver. Het is zowel per trein (de vernieuwde Alpen express koerst er zonder over stappen op af) als per auto goed 'berijdbaar'. Wat treft de gast er 's winters aan? Skipisten naar keuze en Langlaufloipes naar maat. De skipistes van Bad Gastein en het nabije Hofgastein zijn via het Angertal met elkaar verbonden. Dat levert vanaf zowel de Stub- nerkogel boven Bad Gastein als de Schlossalm boven Hofgas tein ruime mogelijkheden op voor interessante afdalingen door prachtige bossen. En dat terwijl de skiër niet eens al te er varen behoeft te zijn. Verderop in het dal ligt dan bovendien nog Dorfgastein. Het dorp is niet met de andere pistes van het dal verbonden maar wel met die van Grossari aan de an dere kant van de bergketen. De skiër in Gastein is niet gauw aan het einde van de rit. Sneeuwzeker Een sterk punt van Bad Gastein is de sneeuwzekerheid. In het Tauemgebergte is de Kreuzko- gel ontwikkeld tot een modern skicentrum dat de skiër naar 2.686 meter brengt. In dat deel van Oostenrijk betekent zo'n Naast het superdeluxe vijfsterrenhotel vindt men in het Gasteinertal ook het goed betaalbare ontbijtpension. hoogte sneeuw van november tot mei. Hoewel er niemand woont, heeft het ski-oord wel een naam: Sportgastein. Aan de voet van de grote lift daar, op 1.600 meter boven zeeniveau, ligt een loipe van interessante lengte. De langlaufer kan er tot ver in de lente terecht. De 'alleroudste' skiberg van Bad Gastein is de bijna 2.500 meter hoge Graukogel aan de voet waarvan zich het beroem de hoteldorp Gruener Baum be vindt. Prinses Margriet en haar gezin, maar ook vele internatio nale beroemdheden logeerden in het onvermoed gemoedelijke huis, dat meer dan een eeuw geleden als postkoetshalte in het vrij geïsoleerde Gasteiner dal begon. Die Graukogel is een veel uit dagender berg dan de Stubner- kogel aan de overkant van het dal. De skileraren van Bad Gas tein voeren hun wat gevorderde leerlingen graag over de prach tig brede zwarte pisten van de Graukogel, die zich overigens ook langs vriendelijker flanken laat bedwingen. De berg is door de achterstand in voorzienin gen een beetje stiefkind in het skidorp, maar is daardoor tege lijk rustig. De parkeerruimte is beperkt, er voert geen flitsend snelle gondel naar boven maar een gewone dubbele stoeltjeslift De moderne Goldbergbahn brengt de skiërs naar een hoogte van 2.650 meter. FOTO VW BAD CASTEIN en er zijn slechts een paar sle- pertjes. De milieuregels staan verdere uitbouw gelukkig niet toe, maar ondanks alle beper kingen is het een heerlijke ski- berg. En zo te zien heeft behalve tijdens de jaarlijke wereldbeker- rennen bijna niemand de at tractie van de Graukogel in de gaten. Een aanrader dus. Slecht weer Tja, en als het dan eens een dagje sneeuwt of mistig is, biedt zo'n van eeuwen her op gast vrijheid ingesteld gebied na tuurlijk een scala aan slecht- weer-accommodaties. Wat te denken van een bad in de warmwaterbronnen? Het Fel- senbad biedt daarvoor uitste kende mogelijkheden, maar ook een aantal hotels en pensions is via een speciaal leidingnet aan gesloten op de zeventien bron nen. Het water is geneeskrach tig en men kan er niet zomaar wat baantjes in trekken. Het is zeker in het begin vrij slaapver wekkend. Wie 's avonds noch tans nog wakker is, kan naar het casino. Mochten de spieren het door jarenlang gebruik een beetje gaan begeven, dan heeft Bad Gastein altijd nog de Heilstollen achter de hand. De blijkbaar onbedwingbare zucht naar goud heeft Bad Gastein een nieuw fenomeen als de genees krachtige bergholen bezorgd. Toen mijnwerkers kort na de laatste wereldoorlog in Bad Gastein weer eens op zoek gin gen naar oude goudaders, merkten ze dat in de berggan- gen gewrichtspijn en reumati sche aandoeningen in last afna men. Na langdurig medisch en Info Bad Gastein Afstand Amsterdam - Bad Gas tein: 1.150 kilometer. Met de auto via Frankfurt, München, Salzburg, Bischofshofen en de Klammpas. Hoogte: 1.000 - 2.686 meter. Aantal bedden: 7.519. Aantal liftinstallaties: 50. Wachttijden: gering. Totaal kilometer aan afdaling: 250 kilometer (gehele dal inclu sief Grossari). Ligging van de skipistes: Alle windrichtingen. Moeilijkheidsgraad: Overwe gend middelzwaar. Kinderopvang: Ja. Langlaufmogelijkhcden: 90 ki lometer aan Loipen (niet aan eengesloten). Verdere sportieve ontspan ning: Wandelen, zwemmen en rodelen. Prijspeil: Voor Oostenrijkse be grippen gemiddeld. Zesdaagse skipas 1860 OS (laagseizoen 1580 OS). Avondvertier: Bars, casino, cu linaire escapades. Bijzonderheden: Skibus gratis. Warmwaterbronnen. Gezond heidskuren. Nadere inlichtingen: Kur- und Fremdenverkehrsverband, Kai ser Franz Josefstrasse 1, A 5640 Bad Gastein 28, Oostenrijk of het Oostenrijks Toeristenburo, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam, telefoon 020 - 61 29 68 2. chemisch onderzoek bleek dat te kloppen. De 'ingewanden' van de Radhausberg zijn niet al leen behoorlijk warm, er zweeft ook nog het edelgas radon. Een heilzame combinatie. Jaarlijks worden de gangen nu bezocht door elfduizend mensen die lijden aan reumati sche aandoeningen, botontkal- king, psoriasis en andere huid problemen, astma, hooikoorts, doorbloedingsarmoede en nog meer aandoeningen. Helaas zit zo'n behandeling nog niet in het Nederlandse ziekenfonds pakket, want er zijn beroerder oorden dan Bad Gastein denk baar om een poging tot herstel te ondernemen. Uiteraard kan men niet zonder medische indi catie zomaar eens een dagje in de berg doorbrengen; een kort kennismakingsbezoek behoort wel tot de mogelijkheden. Het schijnt niet zo vaak neve lig te zijn in Bad Gastein. Niet voor niets kozen keizerlijke fa milies als de Hohrenzollerns en de Habsburgers -onder wie vooral keizerin Sissi- Bad Gas tein tot een informele residen tie. Dat duidt op een royaal kli maat. Mevrouw Paar spreekt nog graag en met doorleefd res pect van alle adellijke en we reldlijke grootheden die Bad Gastein aandeden. Maar ja, de kassa moet blijven rinkelen. Dus is inmiddels ook de 'gewo ne' Nederlandse toerist meer dan welkom in dit zogeheten Sonnenskigebiet. Tot ver in de lente kan men er terecht. Van zó een schat wist zelfs de oer- burgemeester van Bad Gastein niet dat-ie 'm kreeg. CHRIS KRUISINGA Elke modale bewoner van een premie-A- woning heeft wel eens omgekeken naar een grotere behuizing. Misschien zelfs ge droomd van een heus kasteel. Wel, wie wil weten hoe zo'n ouderwets droomhuis er uitziet, reize naar 's Heerenberg in Montfer- land. Daar staat een van de grootste en mooiste kastelen van Nederland, Huis Bergh. Dat huis is natuurlijk overdreven be scheiden, want het is een slot. Met daarin een formidabele hoeveelheid kunstschat ten. De graven van Bergh worden in de va derlandse geschiedenis nogal eens ge noemd. Over het algemeen niet zo lovend. Ze waren namelijk 'fout' in de Tachtigjarige Oorlog. Ofte wel: als rooms-kalholieken stonden ze niet aan de kant van Willem de Zwijger. Bijna 300 jaar geleden kwam het Huis Bergh in het bezit van het Duitse adellijke geslacht Hohenzollern-Sigmaringen, daar na (in 1912) werd het gekocht door Van Heek, een Twentse textielbaron. Deze Van Heek heeft met zijn geld mooie dingen ge daan. De wanden van Huis Bergh zijn be hangen met heel veel kunst van Vlaamse, Duitse en Italiaanse origine en voor de aan schaf van het meubilair is Van Heek niet naar Ikea geweest. Nederland en Duitsland lopen in deze streek voortdurend in elkaar over. Een situ atie die tegenwoordig mogelijkheden biedt om met Europees geld leuke dingen te doen. 'Euregio' worden dergelijke grensge bieden genoemd. In het kader van dat 'Eu regio' is dit jaar de zevende fietsroute in de Nederlands-Duitse grensstreek officieel ge opend: de Euregioroute Rijn-Waal. 'Op twee wielen door twee landen' luidt de titel. Het uitgestippelde traject is bepaald de moeite waard. Zo fietsten wij van het dorpje Mehr, niet ver van de Duitse plaats Kranen burg, naar het Nederlandse dorp Millingen. Onderweg ontdek je dat ganzen, die vol gens de dienstregeling al lang in Siberië hadden moeten zitten, gewoon in een Rijn- plas tussen Erlecom en Kekerdom overzo- meren. Ze hebben gelijk. Bovendien wordt het landschap er extra en ongesubidieerd door opgefleurd. Een waarschuwing op dit punt past. Geestdriftige natuurminnaars willen de eenvoudige fietser nog wel eens verleiden om van gebaande wegen af te wijken, bij voorbeeld in de buurt van Kekerdom. Mooi gebjed, daar niet van, maar wel veel rul zand. Zeker na een klapband ben je dan ge doemd met de fiets aan de hand op een soort Mehr-Dakar-Millingen-traject voort te ploeteren. Het Europese geld heeft namelijk niet voorzien in een fietsenmaker ter plek ke. Millingen. Mooi hoor, maar dan als franje van de Rijn, waar inmiddels zo'n 200.000 schepen per jaar passeren. In de hekgolf van elk daarvan zou het hele volk der Bata vieren trouwens verzopen zijn. Maar Millin gen deugt wel als vertrekpunt voor een reis je langs de Rijn naar Emmerich met zijn aardige rivier-boulevard en zijn kerk aan het water. De architectuur daarvan is nogal schizofreen, maar dan moet je er maar met de rug naar toe gaan zitten. Wie dan nog inspiratie heeft om door te fietsen, wacht een bergetappe. Hoch Elten was na de Tweede Wereldoorlog tot in de jaren '60 Nederlands gebied. Daarna werd het teruggegeven. Jammer. Wij, Nederlan ders, hadden het behoud van dit prachtige gebied eigenlijk moeten bevechten. Dan was het innemende terras van het hoogst gelegen hotel ter plaatse, met het mooie uitzicht op alweer de Rijn, helemaal van ons geweest. Net als die bruine kikker in het vijvertje die aandachtig aan vreemde vin gers knabbelt. Informatie over de Euregio-routes Rijn- Waal en Via Romana is te verkrijgen bij VW Rijk van Nijmegen, Sint Jorisstraat 72, 6511 TD Nijmegen. Telefoon 06- 91 12 34 4 (na 10 oktober: 024.36.01.429). Voor Eltener Bergh-route: VW Montfer- land, Stadsplein 73, 74041 JE 's Heeren berg. Tel: 0 83 46 - 63 13 1. (na 10 oktober -0314-66.31.31). De cultuurliefhebber speelt een steeds belangrijker rol in de toeristische branche. Door de stijging van korte vakanties kiezen veel Nederlanders te genwoordig voor een verblijf in een gebied met grote cul tuurhistorische waarde. De provincie Drenthe speelt daar op in door archeologische be zienswaardigheden in de schijnwerpers te zetten. De nieuwe archeologische fiets route, die van Borger naar het Duitse Meppen loopt, is daar van een voorbeeld. Het traject is op initiatief van de Recreatieschappen Drenthe ontwikkeld door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek. Ook de regio Emsland werd nauw betrok ken bij de samenstelling. De route heeft een lengte van 150 kilometer en is opgezet als een meerdaagse tocht. In het bij behorende boekje 'Grenzeloze Monumenten' staan tientallen archeologische monumenten en andere cultuurhistorische bezienswaardigheden be schreven. Voorbeelden daar van zijn het Onderduikershol in het Valtherbos, Aards Para dijs in Barger-Compascuum, een smalspoorlijntie in het veengebied van Scnöning- hsdorf, de houtzaagmolen van Bruneforth en het klooster in Ter Apel. De tocht begint bij Nationaal Hunebedden-Informatiecen trum in Borger. Via Emmen en Zwartemeer wordt het Duitse Meppen aangedaan. Een an dere Duitse plaats langs de route is Sögel. Via Lathcn komt de fietser uit in Ter Apel. Een oorlogsmonument langs het Burgemeester J. van Roij- en-pad tussen Exloo en Borger is het laatste onderdeel van de route. 'Grenzeloze Monumen ten' is de vierde archeologi sche route die door de Rijks dienst voor het Oudheidkun dig Bodemonderzoek in Drenthe is uitgestippeld. Wan delaars konden eerder al te recht in Rolde en Anloo. Bor ger kent sinds 1993 een fiets route langs hunebedden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23