Fors negatief eigen vermogen voor Fokker Gorillamoeder en baby in Artis gescheiden Drie jaar cel voor KLM'ei 'Libertel gaat wel degelijk concurrentie aan met PTT' 'Wie betrokken was bij criminelt lozing, moet zich diep schamen' Randstad 'Bureaucratie nekt banenplan Melkert' Interieurs te koop Eerste Europese helikopter Rotterdams college wil stad niet opsplitsen Man na val van viaduct overleden Veiling Flora Drie verdachten vrij ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1995 CHEF ADRIAAN BRANDENBURG, 071-356484, PLV -CHEF DICK VAN DER PLAS, 01 In Artis zijn babygorilla Bikira en moeder Sindy van elkaar ge scheiden. De moeder ging steeds ruwer om met het jong. Dat krijgt nu de fles. Het is in Artis nog niet gelukt om een gorillababy op te laten groeien in de groep. Met Bikira leek dat aanvankelijk wel te lukken. De moeder reageerde goed op haar dochter die in au gustus ter wereld kwam. De laatste tijd ging het echter slechter. De moeder slingerde Bikira bij voorbeeld heen en weer. Donderdagavond is het jong bij de moeder weggehaald om te voorkomen dat het ge wond zou raken. Bikira krijgt nu de fles om op krachten te kómen. Artis is op zoek naar een dierentuin met meer goril lababy's waar het jong kan op groeien. Waarschijnlijk verhuist het naar het buitenland. Waarom moeder Sindy op eens niet meer goed reageerde op haar kind is niet helemaal duidelijk. Ook Sindy is niet grootgebracht door haar eigen moeder. Waarschijnlijk wist ze niet goed hoe ze met haar baby moest omgaan. Artis is zeer teleurgesteld over de noodzakelijke schei ding van moeder en kind. Eer der dit jaar overleed in de Am sterdamse dierentuin een goril lababy omdat hij te weinig voe ding kreeg. Het lukte toen niet om het jong van de moeder weg te halen waardoor zogen met de fles onmogelijk was. De rechtbank in Haarlem heeft gisteren twee ba gagemedewerkers van de KLM. onder wie een 34- jarige Alphenaar, veroordeeld tot ieder drie jaar gevangenisstraf. De rechtbank acht bewezen dat de twee betrokken zijn geweest bij de invoer van partijen cocaïne via de bagagekelders van de KLM op Schiphol. Tegen een 34-jarige man uit /Viphen aan den Rijn was drie jaar cel en een geldboete geëist. De rechtbank heeft alleen de eerste straf overgeno men. De Alphenaar was 8 januari dit jaar betrok ken bij de invoer van veertien kilo cocaïne. Die partij werd in beslag genomen. Tegen een 32-jari- ge Amsterdammer was vier jaar geëist. Hij vj li vorig jaar betrokken bij de invoer van a cocaïne. Ook die werd onderschept door di ane op Schiphol. j De rechtbank vindt dat beide mannen bruik hebben gemaakt van hun positie alst gemedewerker. Een rechercheteam onder t denaam Airbag heeft ruim een jaar aan ra derzoek in de bagagekelder gewerkt. In cl onderschepte de douane ruim zeshondeit cocaïne, vooral afkomstig uit Aruba en de ij landse Antillen. Het vonnis tegen acht a verdachten in deze zaak wordt komende gewezen. Landelijke regelgeving staat voortvarende uitvoering van het banenplan van Melkert in de zorgsector in de weg. Door bu reaucratische struikelblokken wachten alleen al in de regio Amsterdam 630 Melkert-banen op invulling door werklozen. Dat stellen de Samenwerken de Instellingen Gezondsheids- regio Amsterdam (Sigra). Sigra pleit voor een regionale aanpak voor de instroom van werklozen in Melkert-banen. Bureaucrati sche exercities verhinderen dat momenteel. Dat komt vooral omdat voor het banenplan in de zorgsector verschillende, lande lijke, regels gelden voor bij voorbeeld ziekenhuizen en ver zorgingshuizen. A. van Elzakker van Sigra schat dat er totaal vier- a vijfduizend Melkert-ba nen in de zorgsector op invul ling wachten. Volgens het ministerie van VWS geldt het probleem vooral voor de zorgsector in de grote steden. Uit een rapport van een onderzoeksbureau dat deze week is aangeboden, blijkt ook al dat er sprake is van veel bu reaucratische regels. Het minis terie gaat overleggen met de zorgsector om tot een oplossing te komen. Handel in aandelen toch niet opgeschort Slecht nieuws blijft Fokker achtervolgen. Aan het einde van het derde kwartaal had de noodlijdende vliegtuigfa brikant een negatief eigen vermogen van f 200 miljoen. De Amsterdamse effectenbeurs ziet er desondanks vanaf om de handel in Fokker-aandelen op te schorten. Fokker zou de beurs voor 1 ok tober inlichten over zijn vermo genspositie. Die blijkt allebehal- ve rooskleurig. Fokker maakte echter bekend dat het dankzij een overbruggingskrediet van DASA, de Duitse grootaandeel houder, in staat is tot tenminste eind 1995 aan al zijn verplich tingen te voldoen. Óver de om vang van het krediet deed Fok ker geen mededelingen. Ondernemingen met een ne gatief eigen vermogen worden volgens de beursregels uit de of ficiële notering gehaald. De aandelen belanden dan op het zogenoemde strafbankje. Deze maatregel is bedoeld als waar schuwing voor het publiek, dat er met het bewuste aandeel iets aan de hand is. Het beursbestuur verbande de vliegtuigbouwer begin au gustus ook al voor enkele dagen naar het 'strafbankje'. Dat ge beurde na de bekendmaking van een recordverlies van f 651 miljoen over de eerste helft van dit jaar. Het eigen vermogen daalde daardoor tot f 50 mil joen. Meerderheidsaandeelhouder DASA stelde zich toen garant voor de betalingen. Dat was voor de beurs voldoende ge ruststelling om het aandeel weer in de handel te nemen. Ook nu het eigen vermogen in het rood terecht is gekomen, wil de beurs het aandeel niet uit de notering nemen. „Fokker heeft meegedeeld dat zij tenminste tot eind 1995 in staat zal zijn aan al haar ver plichtingen te voldoen, omdat DASA aan haar een overbrug gingskrediet ter beschikking heeft gesteld", aldus het beurs bestuur in een gisteravond ver spreid persbericht. „Deze me dedeling en de terzake door Fokker aan de beurs verstrekte nadere uitleg is reden om de of ficiële notering vooralsnog te handhaven." De vliegtuigfabri kant houdt de omvang van het overbruggingskrediet voorlopig geheim. Eerder deze week lekten ge gevens uit over een witboek, waarin een reddingsplan voor het bedrijf is vastgelegd. Daaruit bleek onder meer dat een nieu we kapitaalsinjectie van f 2,3 miljard nodig is. Daarmee zou Fokker volgend jaar weer een winst kunnen maken van f 123 miljoen. De directie van Fokker is ui terst verontwaardigd over dat lek. „Het openbaar maken van dergelijke bedrijfsgegevens is een onverantwoordelijke daad die de concurrentiepositie van Fokker grote schade toebrengt", aldus de ondernemingsleiding. Het bedrijf zal zijn aandeelhou ders wel op de hoogte brengen van het reddingsplan. Dat zal gebeuren tijdens een buitenge wone aandeelhoudersvergade ring op 29 november. Het eerste prototype van de helikopter NH-90. geconstru eerd door een samenwerkings verband van Frankrijk, Duits land, Nederland en Italië, is gisteren in de fabriek van Eu- rocopter in Marignane gepre senteerd. De eerste vlucht van de NH-90, die bedoeld is voor troepentransport, staat ge pland voor het einde van dit jaar. De Nederlandse vliegtuig bouwer Fokker is voor 6,7 pro cent mede-ontwikkelaar van de Europese helikopter. De Nederlandse regering koos vo rig jaar, tot grote ergernis van Duitsland en Frankrijk, bij de aanschaf van nieuwe helikop ters voor de Luchtmobiele Brigade niet voor het Europese produkt maar voor de Ameri kaanse Apache AH-64D. Volgens het Duitse DASA, dat voor 24 procent deelneemt aan het projekt, koos Neder land daarmee 'tegen Europese samenwerking en integratie', en was een kans gemist voor de opbouw van een politiek, militair en economisch eens gezind Europa. Het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam wil de stad niet opsplitsen ten behoeve van een nieuwe pro vincie. De bestuurders gaan daarmee lijnrecht in tegen het kabinetsvoorstel om Rotterdam voor ruwweg de helft op te de len in vier kleinere gemeenten. Het college wil zich neerleggen bij de uitslag van een referen dum op 7 juni, toen de Rotter dammers massaal tegen een stadsprovincie en opslitsing van hun stad stemden. Een ongedeelde stad is van meet af aan onbespreekbaar voor de zeventien gemeenten in de regio die ook bij de nieuwe stadsprovincie zullen horen. Rotterdam als grote stad zou volgens de regiobestuurders te veel macht krijgen. Het college van de Maasstad was tot aan het referendum daarom ook voorstander van opsplitsing van zijn eigen stad in tien kleinere gemeenten. Het nieuwe, radicale stand punt gaat ook in tegen de wens van de Stadsregio, de voorloper van de toekomstige provincie. Die heeft deze week gekozen voor vrijwel de oude optie van opdeling waarbij nog een Rot terdams centrumgebied over blijft van 200.000 mensen. Bij de keus van het kabinet blijft het centrumgebied tussen de vier rijkswegen bestaan met 400.000 inwoners. Staatssecre taris Van der Vondervoort (bin nenlandse zaken) heeft de optie van de Stadsregio inmiddels van de hand gewezen. De keus van het Rotterdams college om de hele stad in tact te laten is volgens wethouder J. den Oudendammer „puur inge geven door de uitslag van het referendum". Dat daarmee de samenwerking met kleinere ge meenten in de regio wordt be moeilijkt is volgens hem onver mijdelijk. „Dit model slaat geen echte brug naar het kabinj weten wij. Maar wij wildé] niet iedereen gelukkig ö- door een slap aftreksel v; gemiddelden. Uiteindeli de Tweede Kamer de bes moeten nemen." Eerder zen tegenstanders van ee rendum, onder wie burge ter Peper, al naar de uiteit ke verantwoordelijkheid v parlement. De stadsprovincie kan 1997 een feit zijn. Na vi< zouden gemeenten, het r provinciebestuur en het r grens- en taakwijzigingeii nen doorvoeren, zo opp^ college. abbenes pauline van der mue Een onbekende man is gister avond zwaar gewond aangetrof fen op de rijksweg A44, vlakbij Abbenes. Volgens de politie is hij van het viaduct bij de Dr. Heijenlaan gevallen, geduwd of gesprongen. De man is inmid dels aan zijn verwondingen be zweken. Twee mensen die in een auto onder het viaduct op de A44 doorreden zagen 'iets' liggen op de vluchtstrook. Ze gingen kij ken, troffen de gewonde man aan en belden de politie. Een van de twee verleende eerste hulp aan het slachtoffer. Even later werd de man in zorgwekkende toestand naar het VU-ziekenhuis vervoerd. Daar overleed hij om tien uur gisteravond. Over de toedracht van het ongeluk is verder nog niets bekend. De politie zette de omgeving van het viaduct af. De recherche zocht naar sporen van een eventueel misdrijf, maar over het resultaat daarvan kon de politie gisteravond nog niets zeggen. runsburg carin smolders De Bloemenveiling Flora in Rijnsburg gaat water van de fustwasinstallatie beter benut ten. Op de veiling worden de bloemen in fusten, soort em mers, aangevoerd. De emmers worden op de veiling schoon gespoeld en opnieuw gebruikt. Per dag worden zo'n 60.000 fus ten gereiningd. Eind dit jaar neemt de veiling een systeem in gebruik waardoor het spoelwa ter verschillende keren gebruikt kan worden. Libertel, de onderneming die dit weekeinde van start gaat met mobiele telefonie, gaat de concurrentie met PTT Telecom echt aan. Niet alleen' op kwali teit, maar ook op prijs, vooral in de consumentenmarkt. Met de ze woorden nam minister Jorri- tsma (verkeer) gisteren stelling tegen berichten in de pers, toen zij de officiële opening verricht te van het nieuwe netwerk voor mobiele telefonie. Abonnemen ten zijn inmiddels te koop in de winkel. De Consumentenbond en de BTG (grootgebruikers telecom municatie) uitten deze week na eerste prijsvergelijkende onder zoeken hun teleurstelling over het geringe verschil tussen bei de maatschappijen. Volgens de bewindsvrouw laten de tarieven wel degelijk zien dat er ook op prijs geconcurreerd zal worden. Ze wees er op dat nu pas een begin gemaakt wordt met de concurrentie van de PTT en dat verwacht mag worden dat het voormalige staatsbedrijf de aan biedingen waarmee Libertel de consument lokt, zal beantwoor den. Libertel is nu alleen nog ope rationeel in de Randstad, maar zal over negen maanden in het hele land functioneren. Zes maanden na het verlenen van de vergunning, na een aanbe stedingsprocedure, gaat Libertel nu van start. M. Minderhoud, lid van de Raad van bestuur van het bank- en verzekeringscon cern ING en drijvende kracht achter Libertel, schreef die voortvarendheid niet alleen toe aan de Britse partner Vodafone, maar ook aan de 'klantvriende lijke' concurrent PTT Telecom. De PTT verzorgt de vaste ver bindingen tussen de zendmas ten van Libertel. Ook de opera tie om de abonnees probleem loos toegang te geven tot de verschillende telefoonnetten verliep vlot. Jorritsma spoorde de beide telefoonmaatschappijen aan om de zogenoemde GSM-kaart, die als betaalkaart gebruikt wordt bij telefoontoestellen, breder in te zetten. Zo'n kaart is ook geschikt te maken voor bij voorbeeld openbaar vervoer, betaal-TV of als sleutel die toe gang geeft tot gebouwen. Ook kondigde de bewinds vrouw aan dat nog dit jaar een aanbestedingsprocedure start voor het uitgeven van drie ver gunningen voor Ermes, een Eu ropees systeem voor mobiele éénrichtingsdatacommunicatie, zeg maar een semafoon of pie per die teksten in een beeld schermpje laat verschijnen. uithoorn Bij de firma Used Collect in Uithoorn worden vrijdag 13 oktober complete interieurs geveild. Onder andere een (1910), een notariskamer, brugpijlers, marmeren schouwen, drogisterij- en apotheekinterieurs, art-deco bars, juke-boxen en keukenkasten serviezen. Kijkdagen van 7 tot en met 10 oktober. Op de foto een deel van barbiersinterieur. foto dijkstra rotterdam gpd Hij sloeg de handen voor ogen en brak in snikken uit. Even maar. Daarna stak Jan L. weer de hand op naar zijn moeder, die drie weken lang vanaf de publieke tribune het grootste milieuproces dat ooit in Neder land is gehouden, trouw had ge volgd. Het plengen van de tra nen was de enige emotie waar van de voormalige directeur/ei genaar van Tankcleaning Rot terdam (TCR) na al die weken blijk gaf. De man die zeven jaar cel bo ven het hoofd hangt en een boete van een half miljoen gul den, had noodgedwongen geko zen voor zwijgen. Geen woord was er derhalve tijdens de ma rathonzittingen over zijn lippen gekomen. Maar aan het eind van het monsterproces vroeg rechtbank-president mr. F. van Dooren of hij alsnog een laatste woord wilde uitspreken. Even leek het er op dat Jan naar vo ren wilde stappen, maar toch verkoos hij ervoor te blijven zit ten. En zo blijft het de vraag of Jan op het laatste nippertje zijn twee broers te hulp wilde ko men. Of toch niet in staat is om, zoals zijn advocaat van meet af aan heeft beweerd, te spreken. De oudste van de drie broers is immers getroffen door een her seninfarct, kan zich de dingen maar moeizaam herinneren en zou nauwelijks behoorlijk uit zijn woorden komen. Jan L. is zodoende een mysterie geble ven. Afstand Zijn broer Tom daarentegen niet. Hij heeft steeds gezegd niets te hebben geweten van de milieufraude in Rotterdam, waar giftig afval niet werd ver werkt, maar illegaal werd ge loosd. In zijn emotionele laatste woord gisteren nam hij ruim af stand van welke milieufraude dan ook. De man die de scepter had gezwaaid over de Amsterdamse tak van de Langeberg Groep, TCA, en het schoonmaakbedrijf Euroclean, veroordeelde de ille gale praktijken bij TCR sterk. „Iedereen die bij de criminele lozingen betrokken was, moet zich diep schamen. Degenen die hiervoor verantwoordelijk zijn, moeten gestraft worden". Tom zei niet meer te weten wie de waarheid spreekt, zijn twee broers of de vroegere stafleden: „Ik weet niet meer wie ik nog moet geloven, maar ik houd van mijn broers. Ik vind het erg ze zo te zien". Zelfbeklag Schuldig aan het gesjoemel bij TankCleaning Rotterdam (TCR) voelt de jongste broer Ron zich in elk geval niet. Met het nodige zelfbeklag, de tranen wegslik kend, merkte hij op: „Ik kan niet geloven wat er allemaal is ge beurd. Ik begrijp ook niet waar om men mij niets over de lozin gen heeft verteld. Als ik het had geweten, had ik daar een einde aan gemaakt". De tranen kwa men pas goed nadat de recht bank zijn voorarrest („Ik zit nu al 301 dagen vast") wederom verlengde. Op datzelfde moment brak bij ex-plantmanager Wim de R. pas de bevrijdende lach door. De nog maar 27-jarige voormalige staffunctionaris besefte maar amper dat hij de cel mocht ver laten. Even daarvoor had hij rotterdam gpd Drie van de zes hoofdverdach ten in de TCR-zaak rond illegale afvallozingen zijn gistermiddag na een voorarrest van 301 da gen op vrije voeten gekomen. Dc Rotterdamse rechtbank schorste de voorlopige hechte nis van de bedrijfsmanager, het voormalige hoofd waterbehan deling en de voormalige direc teur. De rechtbank doet op 13 oktober uitspraak in wat de 'milieuzaak van de eeuw' heet. De ex-manager en het vroe gere hoofd waterbehandeling hadden hun aandeel bij dë ille gale handelingen van Tankclea ning Rotterdam (TCR) vrij snel na hun arrestatie in december vorig'jaar bekend. Maar de de rechtbank hield hen voor verder onderzoek steeds weer vast. Maar gisteren vond rechtbank dat dat onderzoek nu wel is af gerond. Officier van justitie mri Jonge had vorige weekjE hen drie jaar gevangerj geëist. Volgens de verda: zal de uiteindelijk straf f dend lager uitvallen. Vdi oud-directeur is het zekc hij minder dan vijftien Ai den moet zitten. De reclj liet hem weten dat de op [i gen straf niet langer zal i, van de duur van het voor Tegen de man, die ook gir weer ontkende maar iets t zwendel bij TCR af te wet vijf jaar cel en een boeti een half miljoen gulden g« De vroegere eigenarej. het afvalonderneming ei andere ex-directeur blij\\ voorarrest. Tegen de oud naars zijn celstraffen vanL en vijf jaar geëist en een v( der een boete van een ha joen gulden. De ex-din hangt vier jaar cel bove hoofd. k nog hortend en stotend blijk van zijn spijt gegeven. Vechtend tegen zijn tranen las hij zijn met de hand geschreven verhaal voor: „We werkten onder grote druk en spanning. Toen mij in de loop van 1993 duidelijk werd wat er met betrekking tot de il legale lozingen aan de hand was, vond ik dat vreselijk. Ik hoopte dat er zo snel mogelijk een eind aan kwam". In cel Rob E., het vroegere hoofd wa terbehandeling, maakt|e emotionele slotdag van 4 ces niet mee. Hij had netje meeste procesdagen da|j verkozen om in zijn cel |c ven. En moest derhalve vi advocaat horen dat de c bank ook hem laat gaan. Ex-directeur Hans E. tegen weet dat het afzieij£ cel nog niet voorbij is. Hi,c net als Jan en Ron L., in \e pige hechtenis en zal ov^j tien dagen pas horen hc^ hij nog moet zitten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14