/EIDEN 'Ultieme wraak' i*] Jan van Hout behoedde Leiden voor overgave Honderden bonnen voor auto's op de Breestraat Knallende ruzie over foutparkeren Juliette Oosterbaan eerste dove neerlandica ERDAG 30 SEPTEMBER 1995 971 11 p henny van egmond. 071 -356414. plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 Halve eeuw q De scoutinggroep I J Impeesa bestaat een halve eeuw. Zij viert dat onder meer met een reünie vooroud-leden. VD wil hondenbelasting verlagen [en De WD ziet mogelijklieden om de hondenbelasting te lagen. De partij wil de 15.000 gulden die de gemeente vanaf 16 niet meer uitgeeft aan de hondepenning in de vorm van 1 lager tarief aan de eigenaren terug te geven. Volgend jaar dwijnt de hondepenning. De controleur komt aan huis na- yn of een viervoeter is of niet. De liberalen protesteren tegen verhoging met vier gulden van het tarief voor de eerste hond, het college voorstelt. Ook dat voor de tweede hond 29 gulden er moet worden betaald, staat de liberalen niet aan. CDA- thouder J. Walenkamp voelt niets voor het idee van de WD. vindt het simpelweg de moeite niet waard. jnball Wizard Rodeo Fun Party ien De Grote Beer houdt zondag 1 oktober in samenwerking it CB Amusement een 'Pinball Wizard Rodeo Fun Party'. gaat om een flipper- en rodeowedstrijd. Wie na het spelen !e flipperkast en het berijden van de mechanische stier de ste punten heeft, wint een vakantiereis. Inschrijven kost 5 Ien. De opbrengst gaat naar de actie 'Geef 's voor diabetes'. ■Party begint om 12.00 uur en eindigt omstreeks 18.00 uur. De pte Beer is gevestigd aan de Rembrandtstraat in Leiden. MNO 1895 Maandag 30 September )jjden is de 3-October-tentoonstelling in de Kunstzaal van het delijk Museum in gereedheid gebracht. Een tropee van wape- yi, tegen een oranjefond uitkomend prijkt aan den ingang, te dden van nationale en stadskleuren. In het midden der zaal, Qar ook een klein model naar Van der Werff s standbeeld is op- iteld, zijn verscheidene merkwaardigheden in eene vitrine jzameld, op Leidens beleg en ontzet betrekking hebbende. De Viaarde „huts-pot" staat op een afzonderlijk piëdestal. I4NO 1970 woensdag 30 september i hebt me als een moeder begeleid. Toen ik hier als hoofd van school kwam, was ik een beetje bang van u, omdat u ouder nt dan ik. Maar dit heeft nooit tot de gevreesde moeilijkheden fid, integendeel zelfs". Met deze woorden drukte de heer khout, hoofd van de Prinses Beatrixschool in Leiden, zijn jardering uit voor mej. M.A. Beks, die vandaag 40 jaar onder- )e(zeres is. In al die jaren heeft mej. Beks meer dan duizend kin- ren aan zich voorbij zien gaan. In de gymnastiekzaal van de *iool hadden de kinderen een feest voor hun juf georganiseerd. 'Ze wist na twaalf jaar nog steecis niet van welke chocola ik hield' leiden aap rietveld Uiterlijk onaangedaan zat de 25-jarige verdachte van de balpenmoord gisteren in het beklaagdenbankje. Hij keek naar zijn handen en liet de meeste vragen onbeant woord. Alleen voordat de misselijkmakende dia's van de sectie op het lichaam van zijn overleden moeder werden getoond vroeg hij toestemming de zaal te verlaten. melk. „Ze wist dus na twaalf jaar nog steeds niet van welke chocola ik hield", zou hij ge zegd hebben. Het detail, oor deelde de therapeute, was te klein om verzonnen te zijn. Naast het lijk van de vrouw werd een stukje zilverpapier ge vonden, dat heel goed de wikkel van chocola kon zijn. En op de kleren van de vrouw was choco la aangetroffen. Het verleidde een rechercheur tot de uit spraak: „De achterlating van de chocola zou weieens de ultieme wraakneming op zijn moeder kunnen zijn." Ook de methode van de moord paste in dat ver haal. Had de verdachte immers niet gezegd, dat zijn moeder tot vervelens toe de kinderen had verteld niet met scherpe voor werpen rond te lopen, omdat je je daarmee kon verwonden? Volgens de verdediging raakte het verhaal van Renckens kant noch wal. Raymakers bracht oogarts J. Worst uit Haren in stelling, die beweerde dat de moord-theorie onhoudbaar was. „Dat verhaal over de bal penmoord wekte mijn nieuws gierigheid en ik dacht meteen: dat kan niet." Was het de psychopaat waar de politie hem voor hield, die uit pure haat zijn moeder om het leven had gebracht? Of gewoon de stille, wat gesloten jongen zoals zijn twee advocaten hem afschilderden? Die vraag moet de Haagse rechtbank over twee weken beantwoorden. Voor officier van justitie M. Renckens was het duidelijk. De jongen was een koelbloedige moordenaar en de kans dat hij in herhaling zou vallen was groot. De therapeute, die uit angst voor herkenning achter gesloten deuren werd verhoord, had haar daarvan overtuigd. Vanaf de zesde sessie, vertelde de therapeute, had haar cliënt een volledige bekentenis afge legd. Hij kon niet overweg met de haatgevoelens naar zijn moeder, van wie hij ook moest houden, had hij verteld. Zijn moeder zou terreur op hem hebben uitgeoefend. Als voorbeeld van die 'terreur' had de verdachte verteld, dat hij op zijn twaalfde eens een ei van zijn moeder had gekregen van pure chocola in plaats van De bloeduitstorting op de neus van het slachtoffer toonde volgens Worst aan, dat de vrouw met een klap op haar ge zicht is gevallen. Daarbij zou het hoofd zich op de vastgehou den pen hebben gespiest. „Die pen is naar binnen gedrongen met een kracht die niet in een kleine kruisboog zit." Volgens Raymakers hadden politie en justitie de zaak alleen maar heropend om wraak te kunnen nemen voor het mis lukte onderzoek van 1991. „Toen er in 1994 een getuige op de proppen kwam groeide op het Leidse politiebureau de hoop terug te kunnen slaan na de opgelopen vernederingen." Hij beschuldigde de recher cheurs ervan dat zij gefixeerd waren geweest op moord. Een ongeluk hadden zij niet eens overwogen. Raymakers wees in dat ver band ook op het oordeel van fo rensisch deskundige Cohen, die al vrij vroeg in het eerste onder zoek had gezegd: „Jongens, hou maar op, dit is geen zaak." De politie zou dat rapport van Co- hen hebben hebben weggemof feld. Cohen noemde dat in een interview met dagblad Trouw in maart 1994 'gesjoemel' en 'huf- terigheid van de politie'. Vol gens de verdediging hing het verhaal van de moord in de lucht en kon daarom alleen vrij spraakvolgen. leiden wim koevoet Dat automobilisten op elk ge wenst uur van de dag onge straft de Breestraat in en uit kunnen rijden, is een fabel, meent J. Gelderman, hoofd van de dienst parkeerbeheer. Dit jaar zijn tot nog toe 700 processen-verbaal uitgedeeld aan automobilisten die de ver keersregels aan hun laars heb ben gelapt. Vijfhonderd bon nen zijn door de politie uitge schreven, 200 door de dienst van Gelderman. Gelderman komt met deze cijfers op de proppen naar aanleiding van opmerkingen van onder andere verkeers wethouder P. Langenberg (D66) en raadslid R. Peeters (Groenlinks). Die vroegen zich af of de po litie en de dienst parkeerbe heer niet wat meer werk kun nen maken van de handha ving van de regels voor de Breestraat. Als dat niet of on voldoende gebeurt, wordt de autoluwe binnenstad nooit werkelijkheid, vrezen zij. Volgens Gelderman maken de critici zich druk om niets. Wat ze willen, gebeurt wel de gelijk. Naam: Pascal Peemen. Leeftijd: 22: Geboorteplaats: Rijsbergen. Beroep/functie: eigenaar partycentrum en 'Franse ridder'. „Ik weet zeker dat Leiden heel enthousiast zal zijn over ons ridderspektakel. Ik heb begrepen dat we op 3 oktober op het evene mentenplein staan ge programmeerd. Daar schijnt altijd veel pu bliek te komen. Veel publiek maakt ons op treden nog veel mooier. We vragen de mensen de ridders aan te moedigen. Dat doen ze meestal heel fanatiek. Elke hoek van de tribune hoort bij een be paalde ridder. De rode, draad van het optreden? De ridders doen met hun paarden mee aan een toer nooi. Proberen elkaar met een lans van het paard te stoten. Daarbij dingen ze om de hand van een prin- ,,Mijn broer is op het idee van de ridders gekomen. Hij heeft een paar jaar in het Land van Ooit ge werkt. Daar heeft hij toen een groep Franse ridders gezien met een spectacu lair optreden. Alsof het een echt toernooi in de mid deleeuwen betrof. Dat kunnen wij ook wel. dacht hij. Onze ouders hebben zelf een manege. Dus het kostte niet zoveel moeite om dat idee zelf uit te voe ren. We zitten natuurlijk zeifin de paardenwereld, dus we hadden zo een paar goede ruiters gevonden. Toch moest er nog verder geselecteerd wor den, want de ridders moeten ook kun nen acteren. „Toen we de groep eenmaal bijel- kaar hadden was het natuurlijk wel hard oefenen. Zo is het belangrijk om een paard te ler'en dat het gewoon moet doorlopen als de ridder er afvalt. Dat verkleint de kans op ongelukken. Het aftellen is begonnen. Nog even en het is 3 oktober. Dan barst het feest der feesten in Leiden weer los. Kermis, optocht, taptoe, dansen, drinken, feesten. Een beetje carnaval eigenlijk. Veel Leidenaars sparen het hele jaar door om vooral toch niets van alle festiviteiten en activiteiten te hoeven missen. In deze rubriek laten we mensen aan het woord die op de een of andere manier te maken hebben, of hebben gehad, met de festiviteiten in de stad. Verder moet je er op letten dat het paard alles heel goed kunnen zien wat er gebeurt. Want er wordt natuurlijk met enorme snelheden dicht langs el kaar gereden. „Onze mensen weten nu goed waarmee ze bezig zijn.'In april van het vorig jaar hebben we onze eerste show ge daan. Het was meteen een groot succes. Het loopt nu aardig, maar het is niet zodat we elke week wel een show hebben. Neder land is het tand van de low-budgetfeesten. De mensen hebben vaak niet veel geld over voor een DE BETERE LENING KOMT UIT JE OMGEVING. ...bij de Stadsbank. Persoonlijke leningen en doorlopende kredieten met dé allerlaagste rente en nog vlakbij ook! Bel of kom langs voor meer informatie. Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden, Tel. 071 - 516 77 77 JAI? TAI HOÏÏÏ, der Stad ]Lè;yinleH.,> 'Jyetorea i4< X5®c3VÖJJXLIÏ. Jan van Hout (1542-1609). Hij stond bekend als een 'papenvreter'. foto pr Belangrijkste man tijdens de Spaanse belegering leiden. sjoerd de jong Niet burgemeester Pieter van der Werff. maar stadssecretaris Jan van Hout was tijdens de Leid se belegering in 1574 de belangrijkste man. „Na tuurlijk, Van der Werff was de man, die zichzelf als voedsel aanbood aan de hongerende Leidse bevolking," zegt Karei Bostoen. „Maar Jan van Hout was degene, die van geen overgave wilde weten. Het is vreemd dat in Leiden, ook tijdens de viering van drie oktober, de rol van Van 1 lout wordt onderschat. Van der Werff heeft een bron zen beeld: Van Hout zou een zilveren of een gou den beeld moeten krijgen." Van Hout werd in 1542 in Leiden geboren. In 1564 kreeg hij voor het eerst de functie van stads secretaris in Leiden. „Van Hout werd machtsfac tor nummer één in Leiden, eenvoudigweg omdat hij als stadssecretaris en door zijn connecties de best geïnformeerde man was," vult Johan Kop pend aan. Bostoen en Koppenol, beiden van de vakgroep Nederlands van de Leidse pniversiteit, zijn kenners van het leven en werk van de schrij ver en bestuurder Jan van Hout. Pistool Van Hout was een stugge en stellige man, een harde werker en een goed organisator. Een hu manist die de stad voor de kerk plaatste. „Hij stond bekend als een papenvreter," zegt Bostoen. „Tijdens de eerste belegering van Leiden van ok tober 1573 tot februari 1574 liet Van Hout gul dens van dik perkament uitgeven. Daarop stond de tekst Dit terwille van de vrijheid. Hij bedoelde daarmee de stedelijke vrijheid. Een dominee zou hierop vanaf de kansel in de Pieterskerk Van Hout hebben aangevallen. Volgens deze man had de tekst moeten luiden: Dit terwille van de gods dienst. Van Hout zou daarop gedreigd hebben de dominee met een pistool te lijf te gaan." De eerste belegering door de Spanjaarden ein digde in het begin van 1574, maar zij stonden in mei 1574 alweer voor de poorten van Leiden. '„Het stadsbestuur had de troepen van Valdez niet zo snel terug verwacht," zegt Bostoen. „Ze had den de Spaanse kazematten en schansen niet eens afgebroken, zodat de Spanjaarden ze direct weer konden gebruiken. En wat nog veel erger was: er was geen graan ingeslagen. In plaats van direct graan te kopen, wilde het stadsbestuur wachten tot de graanprijs was gedaald. Een grote misrekening." T weede belegering Begin september 1574 duurde de tweede belege ring van Leiden al ruim drie maanden. De Leidse bevolking ging gebukt onder een gebrek aan eten en een pestepidemie. Het stadsbestuur was ver deeld: doorzetten of zich overgeven. „Op acht september vond er een tumultueuze vergadering plaats," aldus Koppenol. „Een fractie in het stadbestuur, waartoe ook burgemeester Van der Werff behoorde, wilde gaan onderhande len over overgave aan de Spanjaarden. Om hun positie sterker te maken, hadden zij een oploop van vrouwen en kinderen georganiseerd. Jan van Hout, tegenstander van overgave, kwam dit ter ore en zorgde dat de schutterij de oploop uit el kaar dreef. In de vergadering speelden Van Hout en de zijnen in op de angst dat de Spanjaarden Leiden, net als Haarlem, Naaiden en Zutphen, zouden uitmoorden. Hun lobby wist het stadsbe stuur ertoe te bewegen zich niet over te geven." De rest is bekend. Een kleine maand later werd het gebied rond Leiden door de watergeuzen on der water gezet. De Spanjaarden vluchtten en Leiden was bevrijd. Om dat te vieren zal de Leid se bevolking volgende week weer hijtspot, haring en wittebrood eten. Wat voor een belangrijk deel te danken is aan Jan van Hout. „Maargoed, we hebben toch heel aardige optre dens gehad. Op Koningin nedag in Pijnacker bij voorbeeld. En op een pri- véfeest van één van die Van der Valken. We spelen ook regelmatig bij grote springconcoursen. Wat kortere optredens doen we ook. Maar dan niet met ridders. We doen dan een Mexicaanse show. En dan hebben mijn broer Toirt en ik nog ons eigen partycen trum. Op die manier kun nen we onze optredens na tuurlijk nog beter regelen. We proberen de mensen er van te over tuigen dat zo'n riddertoernooi een feest iets extra 's geeft. „In Leiden zal het het feest ook iets ex tra's geven. Ik weet dat Leiden viert dat het van de Spanjaarden is bevrijd. Ik weet ook dat het een groot feest is. Als het ons bevalt zou het wel leuk zijn om komend jaar terug te komen. Maar of het elk jaar wordt gevierd, weet ik niet. herman joustra* vervolgens weer naar buiten. De Rotterdammer liep eveneens naar buiten en trof vervolgens een verse kras aan op zijn voertuig. Hij werd daarover zo kwaad dat hij de spiegel van de wagen van de Warmonder afbrak en daarmee de ruit stuksloeg. De Warmonder die zich had ingesloten in zijn auto raakte door de rondvliegende glasscherven licht gewond aan het gezicht. Hij zou vervolgens ook nog enige klappen hebben gekregen, voordat toegesneld personeel de vechtersbazen uit elkaar konden halen. Beide mannen hebben aangifte gedaan. Een onjuist geparkeerde auto was gistermorgen aan de Overrijn de oorzagje van een knallende ru zie, die uitmondde in mishandeling en vernielin gen. Een 51-jarige Warmondse werknemer van een bedrijf aan de Overrijn zag zijn weg versperd door een wagen van een 34-jarige Rotterdammer, die werkzaam is bij een ander bedrijf aan het straatje. De Warmonder liep er naar binnen, maakte zijn bezwaren luidruchtig kenbaar en verdween Parkeerverbod Apothekersdijk Op dc Apothekersdijk en de Stille Rijn mag vanaf maandag 9 oktober niet meer worden geparkeerd. Op die dag begin nen de werkzaamheden voor het vernieuwen van de oude walmuren. Dat duurt tot juli 1996. Na de vernieuwing van de kade worden Apothekers dijk en Stille Rijn opnieuw in gericht. Het is dan de bedoe ling dat auto's helemaal niet meer welkom zijn in dit deel van de binnenstad. Alleen om wonenden die slecht ter been zijn, is het toegestaan het au tovrije gebied te berijden. Tijdens het heiwerk, dat vier weken in beslag neemt, is de Apothekersdijk voor alle ver keer afgesloten. Bij de overige werkzaamheden mag er wel verkeer over de dijk. leiden caroline van overbeeke Ze is een van de weinige doven met een HBO-diploma en de eerste dove neerlandicus. De Leidse Juliette Oosterbaan (26) kan sinds haar geboorte niet horen. Ze presteerde het om haar studie Nederlands binnen vier jaar af ^e ronden en werkt nu als docente Nederlands aan het doveninstituut Effatha in Zoetermeer. Gisteravond kreeg de Leidse haar diploma uitge reikt op de Rotterdamse Hoge school. „Gelukkig hebben de klas en de docenten mij altijd als een gewone studente behan deld." Doven met een universitair of HBO-diploma zijn zeldzaam, en een dove student die een diplo ma Nederlands haalt, is hele maal een unicum „Ik heb altijd al iets met talen willen doen en Nederlands was altijd mijn fa voriete vak", verklaart Juliëtte Oosterbaan haar studiekeuze. De Leidse had vier jaar lang acht uur per week een doventolk ter beschikking. „Zonder die tolk, had ik het niet gered." „Maar aanvankelijk wilde het GAK niet meewerken: het eerste half jaar van mijn studie heb ik zonder tolk gedaan. Het GAK dacht dat ik na de opleiding toch geen kans had op een baan in het dovenonderwijs. Daarte gen heb ik uiteraard geprotes teerd en kreeg vervolgens toch een tolk toegewezen. Als die tolk ziek was, kopieerde ik de aantekeningen van medestu denten. Voordrachten voor de klas deed ik ook altijd via de tolk: alles wat ik zei, werd ver taald voor de studenten en dat was niet altijd makkelijk. Maar verder was .de opleiding eigen lijk prima te doen: het heeft mij niet meer inspanning gekost dan de anderen." „Docenten behandelden mij niet als een bijzondere studente maar ze hielden wel rekening met mijn doofheid. Ik heb ook van tevoren gezegd dat ik niet gauw om vrijstellingen zou vra gen. Wel heb ik alternatieve ten tamens gedaan voor klankleer en onderdelen van poëzie. Ik raad dove studenten wel aan om altijd een vergoeding voor een doventolk te vragen. Daar naast heb je wel enige assertivi teit nodig." Juliëtte Oosterbaan heeft het erg naar haar zin op Effatha maar hoopt wel dat er in de toe komst meer dove docenten worden aangenomen. „Nu zijn we met zijn tweëen. Het zou be ter zijn als de verhouding tus sen horende en dove docenten vijftig procent was. Als dove herken ik veel van mezelf in de leerlingen. Ik kan ook makkelij ker met hen communiceren. Zij hebben dezelfde handicap als ik, al wil ik mijn doofheid geen handicap noemen. Want ik heb er geen last van: ik vind het pri ma zo."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11