Wanhopig op weg naar de eenenveertigste ingreep Het eerste democratisch ter wereld. Feiten &Meningen Portugese PSD rekent op winst ondanks peiling Cohn-Bendit pleit vod; Europese commissie l voor de mensenrechten Prentenboek Ik ben Ba studieboek voor peuter 'CDA had mij wel wat vriendelijker mogen bejegenen VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1995 NIEUWSANALYSE De socialisten (SP) gaan op zondag 1 okto ber de parlementsverkiezingen in Portugal winnen. Dat blijkt uit de laatste grote opi niepeiling voor de stembusstrijd die de Por tugese media onlangs hebben gepubli ceerd. De twee leidende kranten, Diario de Noticicis en Publico, er. het weekblad Ex- presso wijzen de PS unaniem als overwin naar aan. Volgens Publico krijgen de socia listen 40 procent van de stemmen en de re gerende sociaal-democraten 35 procent. Diario de Noticias geeft een iets smallere marge: 39 procent voor de socialisten en 35 procent voor de sociaal-democraten van premier Cavaco Silva. Het weekblad Ex- presso meldt ook een socialistische over winning, maar wijst er wel op dat bijna een vijfde deel van de kiezers zijn definitieve keuze nog steeds niet heeft bepaald. „We geloven niet in al die opiniepeilingen. Alleen wij hebben de ervaring om te win nen." De 21-jarige student geografie Carlos Grazina uit de Portugese universiteitsstad Coimbra twijfelt niet. Zijn Partido Social Democrata (PSD) wint op 1 oktober de par lementsverkiezingen. Dat bijna alle peilin gen een overwinning voorspellen voor de oppositionele socialisten (PS) deert hem niet. „De journalisten van Expresso zijn com munisten", zegt de 17-jarige Joao Pereira over het respectabele weekblad. Helemaal ongelijk hebben de twee studenten niet als het gaat om de betrouwbaarheid van de opiniepeilers. Portugezen stemmen op het laatste nippertje vaak anders dan ze aan vankelijk van plan waren. Bovendien zal het aantal thuisblijvers hoog zijn. Coimbra met zijn 85.000 inwoners was tot voor kort dé universiteitsstad van Por tugal. Van 1143 tot en met 1255 was Coim bra zelfs de hoofdstad van Portugal. Nu is het een toeristencentrum met twee kathe dralen en tientallen oude herenhuizen. Vele bekende Portugese politici studeerden in Coimbra, onder wie Portugals beruchte dic tator Antonio Salazar en Marcelo Caetano, die hem in 1968 opvolgde. De lijsttrekker van de regerende sociaaldemocraten, Fer nando Nogueira, studeerde hier rechten en gaf les aan de rechtenfaculteit. Voor Carlos en Joao is de conservatieve Nogueira de ge doodverfde nieuwe premier, die de huidige PSD-leider Anibal Cavaco Silva gaat aflos sen. Cavaco regeert Portugal al bijna tien jaar lang met absolute meerderheid. Hij leidde in 1986 het Iberische land de Europese Ge meenschap binnen en was de motor van het Portugese Wirtschaftswunder, dat het Zuideuropese land eind jaren tachtig de op een na hoogste economische groei van de EU bezorgde. Economische malaise, tal van politieke schandalen en een uitgebreid systeem van politieke patronage dat vooral zijn eigen partijleden bevoordeelde, deed Cavaco ech ter geen goed. De premier, die wel wordt vergeleken met Margaret Thatcher, was niet in staat tegen de om zich heen grijpende corruptie op te treden. Hij stelde zich begin dit jaar niet herkiesbaar en wil nu in januari tot president worden gekozen. De tweede man in de partij, Nogueira, ex- minister v&n defensie en een van Cavaco's trouwste medewerkers, nam in het voorjaar de leiding van de centrumrechtse sociaal democraten over. 'Een man van vertrou wen', staat op honderden aanplakbiljetten te lezen. In verschillende folders is Noguei ra afgebeeld met een innemende gulle lach. Hij draagt een jochie van een jaar of zeven op zijn arm. Type ideale schoonzoon. Een vriendelijke, rechtvaardige doch strenge va der die waakt over de kinderen van Por tugal. Maar ook een man die als minister van defensie bij talloze schandalen betrok ken was en niet het charisma heeft van Ca vaco, zo geven enkele van zijn sympathi santen toe. Onder Nogueira leverde zijn ministerie wapens aan de ex-kolonie Angola, terwijl voor dit land een algemeen wapenembargo van kracht was. En het Portugese leger re pareerde helikopters van Indonesische mili tairen, terwijl Lissabon wegens de kwestie Oost-Timor (de voormalige Portugese kolo nie) al twintig jaar geleden de diplomatieke contacten met Jakarta had verbroken. Nogueira zegt door te willen gaan met de privatisering van de staatsbedrijven. Hij wil een rechtvaardige en dynamische maat schappij waarin eerst het geld moet worden verdiend alvorens het verdeeld kan worden. Het potverteren van de socialisten brengt Portugal slechts onheil, meent hij. COIMBRA TJABEL DALING Augustus 1993, Henk van den Borg (53) uit Leeuwarden meldt zich bij het Medisch Centrum Leeuwar den Noord voor een simpele ingreep. Er moeten wat galstenen worden verwijderd. In tien dagen zal hij weer thuis zijn. Het pakt anders uit. Bij de operatie gaat iets grondig mis. Er volgt een lange lijdensweg die nu, twee jaar later, nog steeds voortduurt. Veertig operaties zijn er nodig om hem er weer bovenop te helpen. Binnenkort volgt de 41-ste. Dat moet voorlopig de laatste zijn, maar zeker is dat niet. Fysiek zal Van den Borg nooit meer de oude worden. Het verhaal van een nachtmerrie. Van den Borg oogt ongebroken. De ene keer afstandelijk, de andere keer emotioneel vertelt hij wat hem de af gelopen jaren is overkomen. Hij voelt zich redelijk, maar is snel moe. Wer ken kan hij weer een beetje, maar zijn groothandel in sportartikelen draait nog steeds niet op het oude niveau. Met moeite kon zijn vrouw Thea de boel gaande houden. Van den Borg heeft een advocaat in de arm geno men om een schadeclaim bij het MCL in te dienen. Die claim zal fors zijn. De chirurg stelde Van den Borg van tevoren nog gerust. Het zou maar een kleine routinematige operatie zijn. Na de operatie kreeg Van den Borg koorts en zag er een beetje geel uit. De koorts duidde op een ontsteking, het 'vergelen' op problemen met de lever. Tijdens de operatie zijn klemmetjes op de uitgangen van de galblaas gezet om lekkage tegen te gaan. Maar die klemmetjes zijn volgens Bureau Pais, dat de belangen van Van den Borg be hartigt. niet goed geplaatst. Dit had bij Van den Borg grote gevolgen. De galblaas lekte en de gal stroomde re gelrecht de buikholte in. Dit veroor zaakte grote ontstekingen. De alvlees klier, de maag, de darmen en de lever werden ernstig aangetast. Alleen de nieren bleven goed functioneren. „Dat is zijn geluk geweest", aldus Thea van den Borg. „Anders was mijn man opgegeven." LEKKAGE Aanvankelijk leek het mee te vallen. De artsen vermoedden dat er sprake was van een gallekkage, maar na een aantal dagen knapte Van den Borg op. „Ik kon weer wat lopen en voelde me steeds beter." Toch besloten de spe cialisten in het MCL tot een ERCP-on- derzoek, waarbij met een slangetje in het lichaam wordt gekeken of er iets mis is. Dit onderzoek mislukte. Daarna ging het snel bergafwaarts met Van den Borg. „Volgens de chi rurg en de zaalarts viel het allemaal wel mee, maar iedereen zag dat ik achteruit ging. De koorts werd hoger, de pijn steeds heviger en ik dronk wel twintig liter water per dag." Van den Borg werd naar het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam ge stuurd voor een tweede ERCP-onder- zoek. Ook dit mislukte. Maar in het AMC hadden de specialisten al wel ontdekt dat de alvleesklier ernstig was ontstoken. Een verpleegkundige had Thea van den Borg gezegd dat haar man stervende was. Van den Borg ging dezelfde dag nog terug naar het MCL, waar hij verder zou worden behandeld. Bij terug komst in het ziekenhuis was de situa tie van Van den Borg volgens het zier kenhuis stabiel. Thea van den Borg: „Er is niets aan de hand, zeiden ze. Ging het toch mis, dan hadden ze in het MCL ook wel een intensive care. Volgens mij was het voor het MCL een prestigekwestie. Ze wisten dat er iets fout was gegaan en wilden mijn man beslist daar houden. Maar dan was hij gegarandeerd doodgegaan. Ze hebben hun eigen mogelijkheden overschat. In het Academisch Zieken huis Groningen zeiden ze ons dat mijn man het in Leeuwarden niet had gered." Ze sloeg met de vuist op tafel en eiste dat haar man naar het AZG werd ge bracht. „Anders had ik hem zelf opge haald." Het MCL ging akkoord. In Groningen bleek pas hoe groot de schade was. De buikholte en de orga nen waren zo ernstig aangetast dat er een opeenstapeling van complicaties ontstond. Binnen een paar dagen be landde Van den Borg op de operatie tafel. Hij zou er nog tientallen keren liggen. De eerste keer op weg naar de operatiekamer ging bij van den Borg 'het licht uit'. „Ik dacht dat het afgelo pen was." Omdat de operaties die volgden zo zwaar en ingrijpend waren, werd Van den Borg 3,5 maand kunstmatig bui ten bewustzijn gehouden. De artsen vochten voor zijn leven. Er werden stukken van de dunne darm, de dikke darm en de alvleesklier verwijderd. De buikholte moest om de twee da gen worden gespoeld, een operatie die enkele uren in beslag nam. Die 3,5 maand heeft Van den Borg steeds met een open buik aan de beademing ge legen. OPGEZWOLLEN Voor zijn vrouw en twee kinderen was dit een hele nare ervaring. „Zoiets had ik nog nooit gezien. Eerst schrok ik heel erg. Daar lag iemend helemaal open, te vechten voor zijn leven. Hij was opgezwollen. Overal hingen slan gen en flessen bloed en stonden ma chines te gorgelen. Rond het bed hin gen flessen die vloeistof het lichaam in pompten. Wat er uit kwam was al lemaal smurrie. Iedere keer zag ik ze weer met mijn man onder een laken naar de operatiekamer rennen, de zuurstofflessen in de hand. Steeds op nieuw vroeg ik me af of hij er weer uit zou komen." Thea van den Borg is vol lof over de artsen en verpleegkundigen in het AZG. „Ze gaven nooit op en zetten al les op alles om van de ziekte te win nen." Toen duidelijk werd dat de Leeuwarder het zou gaan redden kreeg hij van de artsen felicitaties. „Dertien chirurgen hebben mij be handeld. Ze kwamen met z'n allen met een fles champagne aan m'n bed." Na de reeks zware operaties, volgde nog een herstelperiode in toch weer het MCL en een lange tijd van verpleging thuis. Van den Borg lag met een stoma op de bank en moest worden verschoond door zijn vrouw en een wijkverpleegkundige. Nu gaat het steeds beter. Er zit nog een klein gat in de buik dat binnenkort door een operatie - de 41-ste - moet wor den gedicht. SCHADECLAIM Van den Borg is al geruime tijd bezig met de voorbereiding van een scha declaim tegen het MCL. Volgens zijn vrouw heeft het ziekenhuis'fout op fout' gestapeld. „Er kan altijd iets mis gaan. Maar mijn man heeft wel heel veel pech gehad. Het ziekenhuis had veel eerder in moeten grijpen en hem door moeten sturen naar het AZG. Ze hebben te lang doorgemodderd. Het MCL betreurt wat Van den Borg is overkomen. „Deze patiënt heeft een ernstige en lange lijdensweg doorge maakt. Dat is natuurlijk heel triest voor de betrokkene", aldus Peter Janssen, lid van de Raad van Bestuur van het MCL. Het ziekenhuis heeft de zaak uitgebreid onderzocht. Aan de hand van dat onderzoek stelt Janssen dat er geen verwijtbare fouten zijn ge maakt door de betrokken specialisten. Mocht later blijken dat er mogelijk wel dingen mis zijn gegaan, dan zal het MCL volgens Janssen niet schro men de zaak opnieuw te onderzoe ken. Maar op dit moment ziet hij daar geen reden toe. LEEUWARDEN GERARD AKKERMAN 'Rode Danny' bezoekt Schilderswijk^ Frits Bolkestein, twee over kwalen klagende bejaarde da mes, een paar oudere jongeren en de in grijs of blauw gesto ken heren van de Stichting Willem Drees Lezing. Ze drom den gisteravond met nog een kleine honderd anderen om kwart voor zeven samen in het toneelzaaltje van het Volks buurtmuseum in de Haagse Schilderswijk. Degene die dit gevarieerde gezelschap heeft samengebracht, is Daniël Cohn-Bendit, de legendarische studentenleider Danny le Rou ge uit het roerige Parijs van 1968. Hij verzorgt de vijfde Willem Drees Lezing. Die gaat over de multiculturele samenleving, Cohn-Bendits stokpaardje. Hij houdt zich in zijn voor dertig procent met buitenlanders ge vulde woonplaats Frankfurt als honorair wethouder bezig met multiculturele zaken. Hij is te genwoordig ook Europees Par lementslid voor de Duitse Groe nen. Daarover gaat ook het eni ge echte nieuwtje: Cohn-Bendit pleit in het Volksbuurtmuseum voor een 'Europese mensen rechtencommissie', die onaf hankelijk en voor elk land in Europa dezelfde maatstaven moet creeëren voor toelating van vluchtelingen. Nu wordt teveel afgegaan op de ambassades in de landen waar de vluchtelingen vandaan ko men. „Dan vraagt zo'n ambas sade in het desbetreffende land: wordt er hier gefolterd? Dan is het antwoord: nee, er wordt hier niet gefolterd. Dan gaat er een bericht naar het thuisfront: nee hoor, er wordt niet gefolterd. Het is krankzinnig, maar zo gaat het wel. Zoiets is toch ook geen taak voor een ambassade, die immers de contacten moet on derhouden." Wat de meeste aanwezigen ver der van de avond zal bijblijven, is de glanzende podiumper soonlijkheid van Cohn-Bendit. Vijftig is hij nu en bepaald niet magerder geworden. Maar zwierig houdt hij zijn verder nogal filosofische betoog: de P linkerhand in de zak, de re<f.' heftig gebarend, bril op en P) af, de rood-blonde krullen <F' hem zijn bijnaam Rode Dafi verschaften wapperend m$e ke beweging. „U zult mijn Duits moeten|>( dragen of, als u kunt, geniet zegt de vijftig jaar geleden ijn Franse Montauban uit Du% joden geboren Daniël Cohijt Bendit. Het wordt genieten^ is Duits op zijn best, uitgesje ken met een gloed of hij no^ steeds op de barricaden stalg Hij breekt in het land met <jjf meeste Duitserhaat en pas&r een lans voor zijn vaderlanf waarnaar hij na de oorlog tj, keerde. „De Duitsers hebboJ niet het monopolie van heti cisme." „Ik ben tegen immigratie",|r! dan Cohn-Bendit. „Ik vind P' een idiote wereld waarin ni1 sen worden gedwongen onf( eigen land te verlaten." Mar we zitten nu eenmaal en alp lang met een multiculturele menleving, zo begrijpt het hoor van de spreker. Het isf gegeven dat alleen maar inf! siever zal worden en dat wqjl volle omvang moeten lerenn kennen. Daarbij moeten w^i nu eindelijk eens beter veraf sen in wat de nieuwkomers» doen en denken, anders we|c maatregelen waarschijnlijk! rechts. Doen we het goed, ce hebben we er ook voordele1' nieuwe mogelijkheden vang Daniël Cohn-Bendit heeft <£j vaker betoogd. In menig in^ view en in zijn boek HeimtL bylon. De Nederlandse versjj Thuisfront Babylon, is giste^ avond in het Volksbuurtmu um gepresenteerd door uitt Hadewijch uit Baam. V Tweede-Kamerlid Maarten1 Traa bood Cohn-Bendit hef ste exemplaar aan. Die moé1 op dat moment alweer haaf maken om de trein terug nf Duitsland te halen. „Het lijf wel sterallures, maar ik mof met de nachttrein mee om E morgen mijn zoontje naar <h kleuterschool te brengen." I DEN HAAG BARENDA GRUTTERIN^ Staphorster initiatief slaat aan Staphorst, in den lande syno niem voor domme boeren in een achtergebleven gebied. Niets is echter minder waar. In welke gemeente zitten kinde ren al op twee- of driejarige leeftijd met hun neus in de stu dieboeken? Juist, in Staphorst. Om taalachterstand bij oude re leerlingen in het basisonder wijs te voorkomen, hebben Staphorster leerkrachten het prentenboek 'Ik ben Bas' sa mengesteld dat de taalontwik keling bij peuters moet stimule ren. Het eerste deel van het kleurrijke, professioneel ogende boek werd deze week gepresen teerd. Deel 2 en 3, voor kleuters en de groep zes- en zevenjari gen, zijn inmiddels al in voorbe reiding. In het prentenboek 'Ik ben Bas' worden dertien thema's behandeld uit de leefwereld van het jonge kind. De onderwerpen zijn in en rond het huis gezocht, zoals de keuken, de tuin, de ga rage en de supermarkt. Volgens B. Hoeve, voorzitter van de werkgroep die het boek heeft samengesteld, is het boek be doeld als hulpmiddel om de taalontwikkeling te stimuleren door de tekeningen te bekijken en erover te praten. „De kern woorden daarbij zijn spj verwoorden en verwerk zegt Hoeve. In het boek is een hart ding voor de ouders bijgevö Terwijl het kind de pagina's bijvoorbeeld 'de supermj openslaat, kan vader of mo een bijbehorend verhaaltjl de handleiding voorlezen.1 kan de ouder vragen sti over het betreffende thema^ is de bedoeling dat het kin) dingen bij de Nederla' naam noemt en niet in dia Zodoende werkt de peuter zijn of haar woordenschat, t. De ontwikkeling van de vl denschat is volgens Hoevef hot item in het hedendaags! sisonderwijs: „Taalbeheerst- een grondbeginsel. Je hebt bij alle vakken nodig. Ook bi kenen, want dit vak is erg 'f tegenwoordig." Niet verv derlijk dat 'Ik ben Bas' kan r nen op een ruime belana ling, zowel in eigen land het buitenland. Er is intej getoond uit Groot-Brittannf uitgeverij J. J. Groen en ZooE in Leiden presenteert het n tenboek op de Frank)f Buchmesse. STAPHORST JON VAN SCHILT Sinds kort staat er een Mona toetje in de winkel dat niet wij maar li heeft gekozen. Hoe dat kan? Duizenden mensen proef den het afgelopen jaar onze Toetjes-van-de maand en velen deddn mee aan Mona'sToet- je-van-het-jaar verkiezing. Sommigen stuurden ons briefjes, anderen heuse schoolschriften met uitvoerige recensies. Winnaar énToetje-van-het-jaar is de luch tige Vanille Kaneel pudding geworden. Deze krijgt een vaste plaats in ons assortiment. Met de Toetjes-van-de-maand gaan we komend seizoen troutvens onver- minderd door. Proeft u weer mee? Toetje van het jaar. Mona Vanille Kaneel pudding. Hans Hillen maakt come-back in familiepolitiek Drie jaar geleden was het CDA-Tweede- Kamerlid Hans Hillen met zijn warme pleidooi voor het gezin als hoeksteen van de samenleving de gebeten hond. Half Nederland en het CDA viel over de 'rechtsback' heen omdat hij in een inter view met HP/De Tijd gezegd zou hebben dat de vrouw weer achter het aanrecht moest. Anno 1995 prijkt familiepolitiek prominent op de CDA-agenda en is Hil len benoemd tot lid van de fractiecom missie die het onderwerp verder uit gaat diepen. Eerherstel? Zo wil Hillen het niet noe men. „Dat veronderstelt dat je in je eer aangetast bent." Maar was het niet zo dat de progressieve vleugel van het CDA hem verketterde? Dat toenmalig partij voorzitter Wim van Velzen zelfs voorstel de Hillen over dit onderwerp de mond te snoeren? Na enig aandringen: „De partij had mij toen wel wat vriendelijker mo gen bejegenen, ja." Hillen in mei 1992 tegen HP/De Tijd: „Geestelijke ontplooiing van de vrouw? Ben ik hartstikke voor, maar dan moet die ook van toepassing zijn voor vrou wen die ervoor kiezen thuis te blijven. Maar ja, hoe gaat zoiets in de praktijk? Een vrouw van zeg maar MAVO-niveau ziet op de televisie zo'n doctoranda die haar wijsmaakt dat ze pas echt bevrijd is als ze gaat werken. Dat kan die docto randa. die anderhalve ton per jaar ver dient, makkelijk zeggen. Maar is die MAVO-mevrouw bevrijd als ze de god ganse dag achter de lopende band staat, terwijl ze thuis zo gelukkig had kunnen zijn? Vrouwen durven haast niet meer hardop te zeggen dat ze liever thuis blij ven. Kijk naar al die werkende wouwen: hun eerste kind stoppen ze nog in de crèche, met die tweede doen ze dat al niet meer, want inmiddels zijn ze aange raakt door een dimensie die ze tot dan toe niet hadden vermoed." Onder meer door deze uitspraken kreeg Hillen een storm van kritiek te verwer ken. De vrouw moest weer terug achter het aanrecht. „Dat heb ik nooit gezegd", zegt Hillen nu. „Dat is ervan gemaakt in de media. En op een gegeven moment is dat beeld niet meer te veranderen. Onte recht ben ik neergezet als vrouwonvrien delijk. Ik heb dat vreselijk gevonden." Maar de tijden veranderen en Hillen gaat in de herkansing. CDA-fractievoor zitter Enneüs Heerma pleitte vorige week bij de algemene beschouwingen voor een minister voor familiezaken. Het gezin is immers 'de bakermat van goed burgerschap'. En paars, aldus Heerma, predikt 'Leve het individu, weg met het gezin'. Het CDA-partijbestuur prees Heerma voor zijn bijdrage en riep hem op de familiepolitiek nader uit te diepen. Wel waarschuwde het partijbestuur dat „de denkbeelden niet moesten verzand en in ouderwets moralisme". Een groepje van vijf CDA-kamerlede gaat zich de komende weken buigen over 'moderne gezinspolitiek', zondi spruitjeslucht. Om dat te waarborge de voorzitter zowel vrouw als 'lid' va sociale vleugel van het CDA: Ank Bij veld. Daarnaast maken Heerma zelf de kamerleden Anneke Assen, Maria Soutendijk en Hans Hillen deel uit v het clubje. Later spreekt de hele CDj fractie de bevindingen van het vijfta door. Hillen is tevreden. „Ik ben socioloog dus vandaar dat ik bij dit soort onde werpen betrokken word", zegt hij. ben blij dat er nu weer over familiep tiek wordt gepraat. Door al die opwi ding destijds dreigde het in de taboe feer te verdwijnen. Terwijl het niet a nu, maar ook toen al belangrijk was het CDA." DEN HAAG WILCO DEKKER

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2