Theaterschool wil uitbreiden van Kooten wil liever films maken Cultuur Kunst iga ïrard Joling kan zijn ïuwe huis niet betalen Antonia krijgt vier Kalf-nominaties 'Popmuziek trekt veel bezoekers' 'Showgirls' wordt geen topsucces SDAG 26 SEPTEMBER 1995 CHEF CERT VISSER, 071 - 356441 mond 1993 eer e auto, in irsus over kunst uit Oceanië N» In het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt dit najaar cursus gehouden over kunst uit Oceanië. Conservator Dirk dt put vooral uit eigen ervaringen wanneer hij op acht avon- het onderwerp bespreekt. De cursus begint op dinsdag- nd 26 september om 20.30 uur. Opgave via K&O tel. 141141. p' lagic Franky' in het Kasteel Amei en In jongerencentrum Het Kasteel in Alphen speelt zater- oemd n 30 september de bluesgitarist 'Magie Franky'. Hij staat te voor gk als een van de beste bluesgitaristen van Nederland en Lotuikt ook internationaal faam. De Amerikaanse bluesgigant die kort King voorzag zijn tweede CD van de hoestekst 'You really h my kind of blues'. Het concert begint om 21.00 irjg zo Bi irsussen klassieke muziek 4?ar nï Volksuniversiteit K&O houdt dit najaar vier cursussen Groot- liefhebbers van klassieke muziek. In 'Geschiedenis van de De kc ra- gaat Margot Kalse aan de hand van een aantal muziek- men vo menten in op de ontstaansgeschiedenis en ontwikkeling van pera tussen 1600 tot 1800. In twee overzichtscursussen be- Mies Albarda-Goedhart de historische ontwikkeling van ;n en vormen. 'Muziekgeschiedenis in hoofdlijnen' behan- de periode van de achtste eeuw tot en met de Barok. In deel lat de periode van de Laat-Romantiek en het Impressionis- "centraal. 'Rondom de Meesterserie' is speciaal bedoeld voor ijekers van de K&O-Meesterserie die zich verder willen ver- Gillen in componist en programma. Inlichtingen: tel. f141141. waarop Gerard Joling is verwik- ier enjt een kort geding over de en pop van een villa in Ber- n alle volgens de eigenares van ed Els^gen ton kostende woning zes afl Joling met geld over de lechts je komen omdat het koop- omzdact is getekend. [zanger meent echter aan- ik te kunnen maken op een ndende voorwaarde: de jketst af als de financiering lemen oplevert. Het bedrag pling uit zijn BV kan vrij- jq ^jn voor de aankoop van de 8 2|ig, zou ontoereikend zijn. ^jerkopers van de woning ïo i7jjfelendat. 30 nj 18 mei van dit jaar kocht 24 3.jr Gerard Joling voor negen 13 2je woning in Bergen. Acht 46 3o? later liet hij weten van de 17 ij af te zien; dit op advies van zijn zaakwaarnemer. De ei genares van de woning leek zich daar aanvankelijk bij neer te leggen, maar veranderde ook van gedachten. 'Succesnum mer' Joling dient zijn contract na te komen. Advocaat M. le Belle gelooft niet dat Jolings fortuin bij nader inzien te klein is voor de aan koop van de woning. Joling staat als directeur van een be sloten vennootschap op de loonlijst. Zijn .salaris zou ontoe reikend zijn om de transactie te financieren. De BV beschikt over veel meer vermogen, maar dit geld kan niet worden aange sproken omdat het als werkka pitaal dient, en als appeltje voor de dorst, als het de zanger min der goed gaat, aldus Jolings raadsjnan. Donderdag doet de rechter uitspraak. Plannen om aan Haagweg ingrijpend te verbouwen Een grote zaal met hoge ra men en een houten vloer was ooit de gymzaal in de voormalige technische school aan de Haagweg. Drie theaterstoelen staan wat verloren in het mid den. De zaal wordt nu ge bruikt door 'de Jeugdthea- terschool Leiden'. De initi atiefnemers Kees van Leeuwen (38) en Liesbeth Huiberts (43) hebben het plan om de school ingrij pend te verbouwen. leiden carolien groeneveld De theaterschool ging twee jaar geleden van start. Van Leeuwen: „Ongeveer negentig kinderen volgen wekelijks toneellessen bij ons. Het seizoen wordt altijd afgesloten met een voorstelling waarin de verschillende groe pen laten zien waarmee ze dat jaar bezig zijn geweest. De gym zaal is echter veel te klein voor deze uitvoeringen. Dus zijn we altijd aangewezen op de Leidse Schouwburg of de X. Daarom willen we het Kunstcentrum gaan verbouwen tot een thea ter. Of dat door kan gaan, is af hankelijk van de gemeente die het gebouw aan de Haagweg wil overnemen", vertelt Van Leeu wen. Ondanks die onzekerheid be ginnen Van Leeuwen en Hui berts vanaf 30 september weer met toneellessen. Ze werken met verschillende leeftijdsgroe pen. De jongste kinderen zijn rond de zes jaar. Maar er zijn ook lessen voor middelbare scholieren. „Deze toneellessen zijn vooral bedoeld om plezier te maken. Voor als de kinderen een zware dag hebben gehad op school", vertelt Huiberts. „We doen veel aan improvisatie. We zetten de kinderen een voor een op een Kees van Leeuwen en Liesbeth Huiberts: „Onze toneellessen voor kinderen zijn vooral bedoeld om plezier te maken." foto loekzuyderduin stoel. Ze moeten dan ter plekke verzinnen wat ze gaan doen. Het gaat erom dat ze snel reage ren." Er zitten maximaal vijftien kinderen in een groep. „Bij de ouderen gaan we meer met teksten aan de slag. Bij de groep van het afgelopen jaar namen we de televisie-serie 'Vrouwenvleugel' als uitgangs punt. We gebruikten het gege ven van de gevangenis maar we verzonnen nieuwe personages met een ander verleden. Dat slaat erg aan." Produktie Sinds vorig jaar zijn er op de theaterschool ook opleidings klassen. Het eerste jaar wordt besteed aan elementair toneel, zang en stemvorming en dans en beweging. In het tweede jaar repeteren de kinderen voor een grote produkie die in juni wordt opgevoerd in de Leidse Schouwburg. Het stuk voor dit jaar heet 'Op de vlucht' en gaat over Nederlandse kinderen die een oorlog in eigen land ont vluchten en terecht komen in een fictief land. Van Leeuwen en Huiberts bedachten en schreven het toneelstuk. Zij wonnen hiermee de eerste prijs van een schrijfwedstrijd voor theaterscholen in de Randstad provincies. De theaterdocenten volgden beiden de mimeschool in Am sterdam. Van Leeuwen: „We le ren de kinderen veel hun li chaamstaal te gebruiken. Want die is net zo belangrijk als de tekst. De kleintjes hebben daar duidelijk minder moeite mee dan de ouderen." Naast hun werk in de theaterschool staan Van Leeuwen en Huiberts ook samen op de planken in kinder theater Pluisje. Hierin spelen ze vooral mime. Ze reizen weke lijks het hele land door om op scholen, theaters en buurthui zen op te treden. 11 3.1— °|otse acteerprestatie in bekroonde film 'Zusje' EMC TALEi 3 vrolijk schitterende ogen, Oruine haar in twee eigen- Mickey Mouse-staartjes een en op torenhoge hak- :omt ze restaurant Hoog int binnengewandeld. Kim ooten, 21 jaar. ipeelt de hoofdrol in Zusje Robert Jan Westdijk die n bekroond met de Prijs van ad Utrecht. In de pers is ...„.„si acteerprestatie inmiddels 7,53.iverrompelend' geclassifi- en op het Film Festival over haar gekletst. Want 27.3 booten heeft het allemaal 109.4. is: ze is goed, ze is intelli- in ze is ook nog heel mooi. 30*7 enlijk wilde ze helemaal 0,5. actrice worden. Na haar ^Ixamen aan het gymnasi- 0,4 n Hilversum besloot Kim 8.9( [ooten haar grote liefdes, en film, te combine- 23^91 oor zich aan de Filmaca- 15.6 e te gaan verdiepen in sce- 0 9 schrijven. Maar toen Zusje en werd tegelijker- i: een programmavoorstel 2L2-Bnomen dat ze samen met riend had ingediend bij de )-radio. Dus dat was de icademie. i ze nu dreigt door te bre- '3W óór in plaats van achter de 595 ra's, is stom toeval. De is,j cineast Robert Jan West- '8.9 maker van Zusje, zag Van !n tijdens het vorige film- 10,5 al op het openingsfeest 29,i ivandelen en hij herkende J^iar meteen 'zijn' Daantje, 511 lofdpersoon in Zusje. Wie 206,9 is, wat ze deed en of ze wel ^acteren wist hij niet. Dat 57', e wist Kim van Kooten zelf m 'iet, want ze had nooit eer- 88,1 eacteerd; met uitzondering fan een paar kleine dinge- Keek op de Week, het tv- 3<,yam ma van haar vader „Maar dat stelde -niks utrecht gpd "i'i nt Kooten bleek echter een 63,8 ren talent, al vindt ze zelf *5 e nog veel te leren heeft: ggj en de schaamte nog lang 872 voorbij, in tegenstelling tot so; ien die de toneelschool 3ggen gedaan. Ik zie de came ls een wapen. Hij maakt je sbaar. Degene erachter altijd meer macht dan de- ervoor." De macht van de ira is ook een belangrijk ge il in de film. Zusje handelt een met de camera uitge- ten strijd tussen een broer en zus, die elkaar na jaren Zien en die vroeger een in- leuze relatie zouden heb- Kim van Kooten: „Je kunt een hele generatie geen etiketten opplakken." ben gehad. Van Kooten: „Het onderwerp sprak me meteen aan. Ik heb ook een broer en het heeft me altijd verbaasd hoe sterk de band tussen hem en mij is. Je kan veel relaties hebben in je le ven, maar die met je broer is blijvend. Daar ben je biologisch aan gebonden, die relatie zal nooit 'uitgaan'." Een leuke broer, leuke ouders: Kim van Kooten komt uit een warm nest. Dat dat nest door haar vader zo vaak is beschre ven, heeft Kim nooit erg gevon den. „Een schrijver liegt de waarheid. Niemand weet wat uit die verhalen echt is en wat niet, behalve wijzelf. Dus ik heb nooit het gevoel gehad dat mijn leven voor iedereen werd bloot gelegd. Ik was eerder trots als mijn vader het over me had, want hij schreef altijd van die lieve dingetjes". Terug naar Zusje. Behalve door de broer-zusrelatie voelde Van Kooten zich aangesproken door de manier waarop de film gedraaid is - als een soort home movie, waardoor je als kijker echt het idee hebt dat je in ie mands leven binnendringt - en door de wijze waarop Westdijk zijn en haar generatie bij de kladden weet te grijpen. „Zusje geeft een heel leuk beeld van mensen van mijn leeftijd. Gaat over twintigers, is ook gemaakt door mensen die allemaal jonger zijn dan dertig, en geeft een tijdsbeeld weer zonder daar krampachtig of ge forceerd over te doen. De film heeft iets heel liefs, straalt lol uit." „Ik vind het altijd erg schrij nend als oudere mensen een beeld proberen te geven van hoe jongeren leven. Dat klopt nooit. Omdat ze geen idee heb ben, doen ze maar wat vanuit de gedachte 'als we er veel seks instoppen, veel snuiven,, veel wilde feesten en veel gescheld, dan zijn we d'r wel zo'n beetje'. En dan zitten ze er dus hele maal naast. Er wordt heel wat afgeschreven en gepraat over mijn generatie. We zijn de ge neratie nix, de patatgeneratie, we weten niet wat we willen en we doen maar wat. Allemaal on zin. Iedereen is gewoon anders, je kan een hele generatie geen etiketten opplakken." Als er meer films gemaakt werden als Zusje, kwam het best goed met de Nederlandse film, meent Kim van Kooten. „Er is behoefte aan lieve films. Misschien is dat iets te soft om schreven, maar ik bedoel: aan films die echt zijn, realistisch, normaal, geen moeilijk gedoe met loodzware teksten. Films waar je dicht bij staat en waar mee je je kan identificeren." Of ze doorgaat als actrice, weet Van Kooten nog niet. „Ik heb tijdens het werken aan Zus je de leukste tijd van mijn leven gehad, dat wel. Maar om een goeie actrice te worden, moet je volgens mij ontzettend gedre ven zijn. Dat je alleen nog maar aan film kan denken enzo. En dat heb ik niet echt. Bovendien zitten actrices heel vaak zonder werk en dat wil ik niet. Ik wil constant bezig zijn". De eerste slag om de Gouden Kalveren van het vijftiende Ne derlands Film Festival is gewon nen door Marleen Gorris. Gis teravond werd in Utrecht be kendgemaakt dat haar feminis tische sprookje Antonia het grootste aantal jury-nominaties in de wacht heeft gesleept. De film gaat nu de laatste ronde in met Kalf-kansen in vier catego rieën: beste film, beste regie, beste acteur (Jan Decleir) en beste actrice (Willeke van Am- melrooy). Eigenlijk is het nog veel ver rassender dat de film Zusje, van de een week geleden nog volsla gen onbekende cineast Robert Jan Westdijk, zich met slechts een nominatie minder wist te plaatsen als goede tweede. Het festival kon voor de geboren en getogen Utrechter al niet meer stuk sinds hij vorige week woensdag de Prijs van de Stad Utrecht kreeg uitgereikt, waar op uitverkochte voorstellingen volgden en klinkende kritieken in de dagbladen. Daar komen nu Kalf-nominaties bij voor beste actrice (voor de 21-jarige Kim van Kooten), beste regie en beste film. Frans Weisz behaalde met 'Hoogste Tijd' twee nominaties, van Frans Weisz, in de catego rieën beste acteur (Rijk de Gooijer) en beste film. Ook de korte filmTralievader (van Dan- niel Danniel) houdt dubbele kansen op een Kalf en wel via de afdelingen beste acteur (Jo- han Leyssen) en beste korte film. Meest opvallende afwezige op de lijst met nominaties is Jos Stellings historische epos de Vliegende Hollander, maar het is niet ondenkbaar dat deze hoe dan ook bijzondere filmproduk- tie op de slotavond alsnog wordt bekroond met de Specia le Jury Prijs, waarvoor nooit no minaties worden gegeven. Maar die onderscheiding zou ook heel goed toegeschoven kunnen worden aan het uitzonderlijk interessante Procedure 769, Witness To An Execution, de door Jaap van Hoewijk geregis seerde documentaire die mor gen als slotfilm in Utrecht wordt vertoond. De complete lijst van de no minaties ziet er als volgt uit: beste film: Antonia, Hoogste Tijd en Zusje. Beste regie: Mar leen Gorris voor Antonia. Maria Peters voor de Tasjesdief en Ro bert Jan Westdijk voor Zusje. Beste actrice: Willeke van Am- melrooy voor Antonia, Kim van Kooten voor Zusje, Johanna ter Steege voor Tot Ziens. Beste ac teur: Jan Decleir voor Antonia, Rijk de Gooijer voor Hoogste Tijd, Johan Leyssen voor Tralie- vader. Beste acteerprestatie in tv-drama: Ellis van de Brink voor Achilles en het Zebrapad, Dirk Roofthooft voor De Parti zanen en Huub Stapel voor eveneens De Partizanen. Beste tv-drama: Chopsticks van Ron Termaat, Frans en Duits van Orlow Seunke, De Partizanen van Theu Boermans. Beste korte film: Downstairs van Dick Tuinder en Stijn van Santen, Bitings and Other Ef fects van Clara van Gooi, Tralie- vader van Danniel Danniel. Beste Lange documentaire: Het Geheim van Ossenisse van Hans Heijnen, Moeder Dao van Vincent Monnikendam en De Oogst van de Stilte, van Eline Flipse. Beste korte documentai re: I Have A Problem, Madam, van Maarten Schmidt en Tho mas Doebele, Kyrgysztan Tus sen Wanhoop en Welvaart, van Casper Haspels en Verleden Aanwezig, van Anet van Barne- veld en Annemarie Strijbosch. amsterdam anp Het aantal bezoekers van popconcerten in Nederland is ruim anderhalf keer zo groot als het Sociaal en Cul tureel Planbureau (SCP) on langs in een rapport over de podiumkunsten deed voor komen. De conclusies van het SCP zijn misleidend en hebben weinig met de wer kelijkheid van doen. Dat zegt de Stichting Pop muziek Nederland (SPN) in een brief aan staatssecretaris Nuis van cultuur. Het rap port dat het Planbureau in mei uitbracht, was bedoeld om de bewindsman en de Tweede Kamer van advies te dienen over de nota, waarin het cultuurbeleid tot 2000 moet worden vastgelegd. SPN wil niet dat het nieu we beleid wordt gebaseerd op verkeerde cijfers en on juiste interpretaties. Het Planbureau beweert in zijn rapport onder meer dat klas sieke concerten in 1992 per honderd inwoners door acht tien en popconcerten door zestien mensen worden be zocht. SPN heeft nu een eigen onderzoek laten uitvoeren. Daaruit blijkt volgens SPN dat niet alleen het Planbu reau de cijfers onnauwkeurig heeft geïnterpreteerd, maar dat ook het Centraal Bureau voor de Statistiek onjuiste cijfers heeft aangeleverd. Van der Blij toont aan dat er in 1992 minimaal 8000 popcon certen met ten minste 3,8 miljoen bezoekers werden gegeven, ofwel 26 bezoeken per honderd inwoners, aldus de Stichting Popmuziek. Het Planbureau telde 2,4 miljoen bezoekers op 4000 concer ten. SPN trekt de conclusie dat dankzij een voortdurend en landelijk gespreid aanbod van klein- en grootschalige concerten en festivals pop concerten steeds meer pu bliek trekken dan klassieke concerten. Dat staat tegen over de conclusie van het Planbureau dat dankzij het voortdurende en landelijke gespreide aanbod de klassie ke concerten jaarlijks nog al tijd veel meer publiek trek ken dan musical, opera of popmuziek. Ruim miljoen om aan kunst te besteden amsterdam gpd De Mondriaan Stichting gaat volgend jaar 18 kunstenaarsini tiatieven ondersteunen. Daar is een bedrag van 1,2 miljoen gul den mee gemoeid. De kunstenaarsinitiatieven zijn meestal lokale, kleine orga nisaties die opereren buiten het officiële kunstcircuit. Ze worden beschouwd als broedplaatsen voor onderzoek en experiment en hebben een springplank functie voor aankomende kun stenaars. Opvallend is dat er deze keer veel (8) nieuwe initiatieven een bijdrage krijgen, ot de nieuwko mers behoren De Garage (Hoorn), Het Archief (Den Haag), Begane Grond en Casco (Utrecht), Duende (Rotterdam), het Hooghuis (Arnhem) en het Instituut voor Betaalbare Waan zin (Eindhoven). Verder zal het tijdschrift van kunstenaarsini tiatieven HTV De Ijsberg finan cieel worden ondersteund. Tot de initiatieven die al eer der steun van de Mondriaan Stichting ontvingen, behoren onder meer V2 (Rotterdam), De Fabriek (Eindhoven), de Kunst ruimte (Kampen) en W139 (Amsterdam). Veel van de on dersteunde activiteitenpro gramma's maken gebruik van nieuwe, elektronische media (computers, Internet, e.d.). utrecht pieter van lierop Ondanks de negatieve Amerikaanse kritieken voor de 'soft porno musical' 'Showgirls' mag Paul Verhoeven zich van commercieel redelijk succes verzekerd weten. Maar de opbrengsten zullen la ger zijn dan de in Hollywood werkzame Neder lander gewend is. Verhoevens vorige films 'Total Recall' en 'Basic Instinct' namen onmiddellijk na hun premières de toppositie in op de Amerikaanse box office- lijsten. Met 'Showgirls' is dit niet het geval. De ge lijktijdig uitgebrachte misdaadfilm 'Seven' (met Brad Pitt en Morgan Freeman) verdiende tijdens het eerste vertoningsweekeinde 14,5 miljoen dol lar tegenover de 8,35 miljoen die met 'Showgirls' zijn verdiend. Daarbij moet echter worden aan getekend dat 'Seven' in 2441 kopieën werd uitge bracht tegenover Showgirls in 'slechts' 1388 ko pieën. Op basis van de eerste recette-cijfers voorspelt het in filmopbrengsten gespecialiseerde fax-bu reau Movie Line dat Showgirls in Noordamerika alles bij elkaar iets van 30 miljoen dollar gehaald zal worden en dat is dan minder dan met Total Recall' in één week werd binnengehaald. De verhoudingsgewijs mindere resulaten van 'Showgirls' hebben ongetijfeld iets te maken met het feit dat in deze film, over een naaktdanseres die carrière maakt in Las Vegas, geen enkele ac teur of actrice van naam meespeelt. Schadelijker voor het commerciële perspectief is evenwel geweest dat de Amerikaanse pers over de hele linie negatief op 'Showgirls' heeft gerea-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9