Bosnië aarzelt over deelname beraad Moskou zoekt naar antwoord op NAVO-plannen Buitenland Ross Perot weer in het nieuws Schoonzoon Saddam liet olievelden Koeweit fikken Slaag voor demonstrant Zaïre: Optreden tegen extremistische Hutu's EU-ministers zijn het eens over visumbeleid HG 26 SEPTEMBER 1995 HHr^kodillen ontvluchten boerderij k. Zo'n vijftig krokodillen zijn boerderijen in Thailand ;ht, nadat hun kooien door vloedgolven waren ondergelo- e ontsnapping van de reptielen heeft volgens een woord- rvan het ministerie van visserij tot grote onrust onder de ng geleid. Speciale teams uitgerust met electrische verdo- stolen zijn er op uitgetrokken om de dieren te vangen. ing in Turkije breidt zich uit Een zesdaagse staking in Turkije is gisteren verder uit boen 45.000 werknemers van de spoorwegen, havens, en i- en staalfabrieken het werk neerlegden. De vakbonden het totale aantal stakers nu op 235.000. De bonden eisen nsverhoging van 72 procent om compensatie te bieden inflatie, die tussen juli 1984 en juli 1995 op dat niveau regering biedt een loonsverhoging van niet meer dan 5,4 eist revolutie-belasting De Baskische terreurbeweging ETA heeft aan bedrijven enland brieven gestuurd waarin zij betaling eist van zo- ïde revolutie-belasting. De Baskische regering zei giste- de ETA stelt dat het om een laatste waarschuwing gaat. lar ontvingen dezelfde mensen ook al een dreigbrief. De eiten in het Spaanse Baskenland dringen er op aan niet even aan deze chantage en vertrouwen te hebben in de Itraf geëist tegen broer Berlusconi Openbaar aanklager Gittardi heeft gisteren tweeëneen- r gevangenisstraf geëist tegen Paolo Berlusconi, broer d-premier Silvio Berlusconi. Paolo Berlusconi wordt er- schuldigd steekpenningen te hebben betaald aan politie- ijen. Hij staat terecht samen met acht anderen die ook ruptie worden beticht. Donderdag wordt de behandeling zaak voortgezet. ië weigert Zjirinovski toe te laten Het omstreden Russische parlementslid Vladimir Zji- d heeft van de Belgische regering geen toestemming ge- het land binnen te komen. De nationalistische leider die iruik van geweld in de vergaderzaal van het Russische ent niet schuwt om zijn argumenten kracht bij te zetten, loor de Belgische autoriteiten gezien als 'een gevaar voor nbare orde en rust'. jlonië vervroegt verkiezingen Catalonië heeft zijn regionale verkiezingen vier maan- vroegd en gaat nu op 19 november naar de stembus. De inse regeringsleider Jordi Pujol heeft dat gisteren bekend- et. Pujol wil voorkomen dat de regionale gang naar de is samenvalt met de landelijke verkiezingen van maart )oor Pujols bekendmaking is de kans afgenomen dat de jke verkiezingen verder worden vervroegd. ibia wil Kaunda uitsluiten De regering van Zambia heeft gisteren een amende- jp de grondwet aangenomen dat ex-president Kenneth |a uitsluit van deelname aan de verkiezingen van volgend grond van het feit dat zijn ouders in Malawi geboren zijn. ïomen wordt dat het amendement kracht van wet krijgt, de regeringspartij van de huidige president Frederick a een tweederde meerderheid heeft in het parlement. doden bij aanval in Sierra Leone mBij een aanval van rebellen van het Verenigd Revolu- Front (RUF) in het zuidoosten van Sierra Leone zijn sinds 'zeker 100 burgers en zeven militairen gedood. De aanval ondanks het feit dat het RUF twee weken geleden een 1 had gedaan om te onderhandelen. Dit zorgde voor enige in Freetown, omdat het front eerder altijd alle vredes- illen had afgewezen. De huidige aanval leek vooral be- im te onderstrepen dat het RUF ondanks de bereidheid ten niets aan kracht heeft ingeboet. rgië introduceert nieuwe munt In een wanhopige poging de economie van Georgië te ieren heeft het land gisteren een nieuwe munteenheid ge- ïceerd, de lari. Georgiërs hebben een week om hun cou- ien interim-munt, in te wisselen voor het nieuwe geld. Na )er zal de lari, een oud Georgisch woord voor geld en han- t enige wettige betaalmiddel zijn. De koers zal zo rond de ivoor een miljoen coupons liggen, of 1,23 gulden voor randen bij bomaanslagen India lhl» Bij twee bomaanslagen in het oude centrum van de e hoofdstad New Delhi zijn gisteravond zeker 46 mensen ld geraakt. Volgens de politie waren de explosieven ver een scooter en een motor. Niet duidelijk is wie de aansla- eft uitgevoerd en waarom. De bommen werden dichtbij lni Chowk geplaatst, de 'Zilverstraat', het markt- en han- ntrum van het oude Delhi. Vandaag moet in New York doorbraak worden bereikt NEW YORK Rtr-AFP-DPA Een akkoord dat de vrede in Bosnië-Hercegovina dichter bij moet brengen is binnen handbereik. Dat meent de Amerikaanse minister Christopher (buitenlandse zaken). De strijdende partijen moeten echter wel bereid zijn om daar vandaag in New York over te onderhandelen. En dat is weer onzeker nu Bosnië vanmorgen opnieuw heeft ge dreigd het overleg te zullen boycotten. Bij het ter perse gaan van deze editie was het nog niet duidelijk of inder daad gepraat gaat worden. Clinton en minister Christopher drongen er bij de Bosnische moslimregering op aan het vre desproces niet in de war te gooien. In de onderhandelingen van vandaag moeten de vredesrege lingen die begin deze maand in Genève zijn gemaakt worden uitgewerkt. Daarbij wordt Bos nië opgedeeld in een moslim- deel en een Servisch deel, onder een centrale regering in Saraje vo. Er zal vooral gepraat worden over de macht van die centrale regering, die gedomineerd zal Volgens de Bosnische minister Sacirbey (buitenlandse zaken) hebben de Serviërs nieuwe ei sen gesteld die de Bosnische re gering niet kan inwilligen. ,,Het is niet zeker dat het overleg doorgaat", zei hij voor de Bosnische radio. Sacirbey wordt vanmiddag bij het overleg ver wacht. Gisteren hadden Ameri kaanse onderhandelaars druk uitgeoefend op de regering in Sarajevo om wel in New York aan te schuiven. Ook president worden door de Bosnische moslims en een moslim-presi dent. Christopher belt de presi denten van de drie Balkan-sta ten vandaag op voor verder be raad. Christopher sprak gister middag met de ministers van buitenlandse zaken van Bosnië, Kroatië en Klein-Joegoslavië. De Amerikaanse minister maakte duidelijk dat de VS zich zullen verzetten tegen een regeling waarbij de territoriale eenheid van Bosnië-Hercegovina niet is gegarandeerd. Daarmee gaf hij aan dat de VS geen akkoord wil len waarbij de Bosnische Ser viërs het recht krijgen zich later af te scheiden van de Bosnische federatie en zich aan te sluiten bij Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro). Christopher slaagde er giste ren niet in alle partijen tot een staakt-het-vuren te verplichten. De gevechten in het noorden van Bosnië gaan dan ook door. Washington De voormalige onafhankelij ke presidentskandidaat Ross Perot is weer in het nieuws. De Texaanse miljardair zei gisteren tegen Larry King van het televisie station CNN dat hij een derde politieke par tij wil oprichten in de VS. De 'Ónafhankelijkheidspartij'Ondependence Party) lijkt Perot een geschikte naam. Een derde partij, naast Democraten en Republi keinen, is noodzakelijk omdat 62 procent van de Amerikanen zich volgens hem niet vertegenwoordigd voelt door de twee ge vestigde partijen. Perot wil proberen 900.000 handtekeningen bijeen te krijgen om de partij volgend jaar mee te kunnen la ten doen aan de voorverkiezingen in Cali fornia. foto reuter dan groshonc Rapport: Franse premier kan worden vervolgd Premier (giller stelt nieuwe coalitie voor ankara Rtr-afprechtsliberale Partij van het Rechte Pad, maar eiste eerst algemene verkiezingen. (giller heeft nu als compromis aangeboden de algemene verkiezingen iets te vervroegen tot juni volgend jaar. De leider van de Moederland Partij, Mesut Yilmaz, suggereerde gisteren dat hij toch bereid zou zijn een coalitie te vormen als de ver kiezingen maar eerder dan in oktober 1996 ge houden worden. De Turkse demissionaire premier Tansu (giller heeft de Moederland Partij (ANAP) voorgesteld in een nieuwe coalitieregering zitting te nemen. Verleden week viel haar vier jaar oude coalitie van rechtsliberalen en sociaaldemocraten uiteen. De Moederland Partij liet toen weten geïnte resseerd te zijn in samenwerking met (gillers Hussein Kamel al-Majid, de schoonzoon van Saddam Hus sein die vorige maand naar Jor danië overliep, gaf het bevel om de olievelden van Koeweit in brand te steken tijdens de Golf oorlog van 1991. Dat heeft de minister van informatie van Koeweit gisteren gezegd. Sjeik Saud Nasir al-Sabah om schreef al-Majid tegenover het weekblad Al-Wasat in Londen als een 'oorlogsmisdadiger'. Hij Abidjan Democratie is mooi, maar de mensen moeten wel hun worden gehouden. Op die manier kan de oppositie ook geen stern- mond houden en doen wat de president zegt. Onder dat motto heeft men werven. Gisteren werd in Abidjan prompt gedemonstreerd tegen de regering van Ivoorkust het afgelopen weekeinde besloten dat er in de maatregel. De politie had er geen problemen mee om demon- de aanloop naar de presidentsverkiezingen, die volgende maand wor- stranten er eens flink van langs te geven. foto epa den gehouden, geen betogingen en openbare bijeenkomsten mogen e kou schrapt programma ijenitsyn staats-TV heeft een ;ehaald door het twee- kse kritische program- de 76-jarige vroegere t en Nobelprijswin- >or de literatuur Aleks- Solzjenitsyn. „Het de kijkers niet meer et is geen actie tegen* naar onderdeel van een lisatie die een half jaar begon", zei een 'oerder. enitsyn, die de pers ge- k mijdt, was niet be- iï voor commentaar, rouw Natal ja meende dat „reden nummer één mende parlementsver- en van 17 december le kritiek op de huidige an zaken willen zij (de eiten) uit de ether ha laas is de basisoorzaak Ie als 30 jaar geleden. Zij de waarheid niet horen, als onaangename din- enitsyns show is het politieke programma de lucht is genomen, werd het programma ïn geschrapt wegens 'gepaste benadering van 'ssische politieke land- MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Wat wordt er achter de muren van het Kremlin uitgebroed als antwoord op het principebesluit van de NAVO om ex-Warschaupactleden toe te laten? Dreigt een 'Koude Vrede', of zelfs een nieuwe 'Koude Oorlog'? De West- europese leiders, afgelopen weekeinde bijeen op het Spaanse eiland Mallorca, waren zó gealarmeerd door de recente krijgslustige geluiden uit Moskou dat ze een verzoeningsofffensief zijn be gonnen. Het motto: Rusland is en blijft een grote mogendheid en het land hoeft niet bang te zijn voor een isolement. Maar één blik op de kaart is voldoende om toch enigermate begrip op te bren gen voor de Russische zorgen. Mochten bijvoorbeeld de Baltische staten lid worden van het westerse bondgenoot schap, dan zit Moskou in geval van nood in het noorden vast. En wat te denken van een mogelijke toetreding van Oekraïne, dat toch al geen kans voorbij laat gaan om Moskou te ergeren met liefdesbetuigingen rich ting Brussel? Kan Moskou NAVO-eska- ders naast de eigen vloot in de Zwarte Zee dulden? En hoe moet het Kremlin reageren op een Pools lidmaatschap van de NAVO? Om nog maar te zwijgen over de snel toenemende invloed van het NAVO-lid Turkije in de Kaukasus, de weke onderbuik van de ex-Sovjetu- nie. De eerste en laatste democratisch geko zen president van de Sovjetunie, Mi chael Gorbatsjov, maakte in het week blad Moskovskije Novosti een sombere balans op. Zijn mening wijkt niet veel af van die van zijn aartsvijand, de Russi sche president Boris Jeltsin. Beiden ko men tot de conclusie dat Rusland, on danks zijn immense binnenlandse pro blemen, nooit genoegen kan nemen met een tweederangs rol in de interna tionale politiek. Uitbreiding van de NAVO naar het oos ten is in hun ogen onaanvaardbaar en als het Westen, de VS voorop, zo door gaat dreigt op zijn minst een Koude Vrede, mogelijk een Koude Oorlog (Gorbatsjov) en misschien zelfs een ge welddadige confrontatie (Jeltsin). Gor batsjov zegt het allemaal wat tactvoller dan Jeltsin, maar ook hij vindt dat de NAVO op onaanvaardbare wijze mis bruik heeft gemaakt van de Russische zwakte om de positie van het land te ondermijnen. Jeltsins gespierde taal, eerder deze maand, dat uitbreiding van de NAVO op termijn zelfs oorlog zou kunnen be tekenen, noemt Gorbatsjov 'te emotio neel'. Hij mist bij Jeltsin 'visie'. Rusland heeft volgens hem een nieuw beleid en dus nieuwe leiders nodig. Het lijdt geen twijfel dat Gorbatsjov zichzelf buitenge woon geschikt acht voor die rol, maar de kansen op een politieke come-back worden in Moskou miniem geacht. Als de Amerikanen, gesteund door hun Westeuropese partners, zo doorgaan dan zit het er volgens Gorbatsjov dik in dat vroeg of laat Moskou een revisie aanvraagt van alle ontwapeningsver dragen, inclusief die op nucleair gebied. Dat wordt overigens al duidelijk bij het nog door Gorbatsjov als Sovjet-leider in 1990 ondertekende CFE-verdrag over de vermindering van conventionele wa pens. Sindsdien is de geo-politieke situ atie van Rusland dermate verslechterd dat deze 'hoeksteen van het toekomsti ge Europese veiligheidsbeleid' voor Moskou een onaanvaardbaar blok aan het been is geworden. Krachtens dit akkoord mag Moskou in het gevoelige gebied tussen St. Peters burg en Moermansk en in de explosieve Kaukasus 700 tanks, 580 gepantserde personeelsvoertuigen en 1.280 stuks zware artillerie houden. Maar alleen al in Tsjetsjenië hebben de Russen 2.000 tanks en pantserwagens en niemand in Moskou die gelooft dat ze die bijna alle maal weghalen. Achter de schermen wordt nu overlegd over een compromis, maar het Kremlin heeft er geen enkel misverstand over la ten bestaan dat eventuele westerse con cessies op dit gebied op geen enkele wijze verbonden zullen worden met een Russische tegemoetkoming over de uitbreiding van de NAVO. De vraag is nu wat het Kremlin tegen over de westerse drang naar het oosten kan stellen. Weinig, zo lijkt het. Drie jaar geleden tekenden de meeste leden van de Gemeenschap van Onafhanke lijke Staten (GOS), zoals de restanten van de Sovjetunie worden genoemd, een 'Verdrag over Collectieve Veilig heid'. Armenië, Kazachstan, Kirgyzstan, Tad zjikistan, Oezbekistan en Rusland wa ren de eerste. Later volgden Wit-Rus- land (Belarus) en, onder Russische druk, Georgië en Azerbeidzjan. Moldo va, Turkmenistan en Oekraïne weiger den mee te doen. Sindsdien heeft Jelt sin geprobeerd het verdrag enige in houd te geven: er moest een soort War schaupact ontstaan, maar dan dichter bij moedertje Rusland. Zijn pogingen hadden weinig succes. Begin november wil hij het op een GOS-top opnieuw proberen. Sommige ex-Sovjetrepublieken zullen wel mee moeten doen, andere zijn hooguit be reid te tekenen indien ze er beter van worden door bijvoorbeeld goedkope gas- en olieleveranties. De vraag is ech ter of het armlastige Rusland zich een dergelijke filantropische houding kan permitteren. Daarnaast is de zorg van de eindelijk onafhankelijk geworden ex-Sovjetstaten om weer onder de knoet van het Krem lin te komen, groot. Jeltsin zal begin no vember in de Zwarte-Zeebadplaats Sotsji met hele goede argumenten moe ten komen om een min of meer samen hangende confederatie van ex-Sovjet- volken te bereiken. En juist Sotsji is een levend bewijs van de benarde situatie waarin Rusland te recht is gekomen. Het is de enig overge bleven Russische Zwarte-Zeestad. De geliefde Krim had de vroegere Sovjet leider Nikita Chroesjtsjov in de jaren '50 in een dronken bui aan Oekraïne gege ven, zodat nu alle mooie badplaatsen op dit schiereiland voor Russen vrijwel taboe zijn. En de andere fraaie kustge bieden behoren thans tot Georgië en Abchazië. Moskou rest slechts een smalle strook rond Sotsji. zou ook opdracht hebben gege ven tot het martelen van Koe- weiti's nadat Iraakse troepen op 2 augustus 1990 het emiraat waren binnengevallen. Vrijdag verklaarde al-Majid op de Amerikaanse nieuwszen der CNN dat het in brand ste ken van de olievelden 'een on aanvaardbare daad van sabota ge' was, die geen enkele strate gische betekenis voor het ver loop van de oorlog had. Hij zei echter niet welke rol hij daar zelfbij had gespeeld. Canadese berin krijgt het op haar heupen Een grizzlyberin heeft gisteren in het Canadese nationale park Banff bij Lake Louise in de pro vincie Alberta zes toeristen overvallen. Vier van de kam peerders liepen verwondingen op, maar verkeren buiten le vensgevaar. Volgens parkopzichter Bob Haney ging de berin letterlijk op drie tenten liggen, drukte ze die vlak en en sloeg met haar klau wen op de toeristen, die zich met man en macht probeerden te verweren. De berin had jon gen bij zich. Nadat op de cam ping grote paniek was uitgebro ken, kon de berin worden ver jaagd. Maar toen hadden al veel campinggasten met hun auto het hazepad gekozen. Par kwachter Haney kon geen ver klaring geven voor het 'te agres sieve gedrag' van de beer. PARUS AFP-Rtr Het is mogelijk de Franse pre mier Alain Juppé aan te klagen voor machtsmisbruik. Dat kan worden geconcludeerd uit het onderzoeksrapport van het hoofd van de centrale dienst ter bestrijding van corruptie, Ber nard Challe. Als loco-burgemeester van Parijs zorgde Juppé er in 1993 voor dat de huur van de ge meentewoning van zijn zoon met zo'n 330 gulden per maand werd verlaagd. Volgens Challe was Juppé niet bevoegd zich met de huur te bemoeien. Die conclusie is uitgelekt naar het dagblad Le Monde. Het rapport noemt Juppé niet met name, maar beschrijft theoretisch een soortgelijk geval. Over de kwestie ontstond ver leden week veel opschudding, toen minister van justitie Jac ques Toubon tevergeefs pro beerde Challe uit diens functie te zetten. De oppositionele soci alistische partij had het onder zoek naar mogelijk machtsmis bruik door Juppé aangevraagd. Zondag zei Toubon dat hij aan het rapport geen enkele waarde zou toekennen. Eerder beweerde de openbare aanklager dat er geen gronden zijn Juppé te vervolgen. Die zou in deze zaak geen persoonlijk voordeel hebben behaald. Juppé reageerde laconiek op het rapport. Tegen verslagge vers in Bordeaux zei hij dat 'ie dereen zeer goed weet dat dit een kleine politieke samenzwe ring is'. Hij kent aan het rapport geen enkele waarde toe. genéve-den haag afp-dpa-anp Zaïre heeft gisteren beloofd dat het zal optreden tegen extre mistische Rwandezen die de te rugkeer verhinderen van een miljoen Rwandese vluchtelin gen in kampen in Zaïre. Aldus de VN-vluchtelingenorganisatie Unhcr. Rwanda beloofde de vei ligheid en bescherming te ga randeren van de mensen die te rugkeren. Deze beloften kwamen na een dag van overleg in Genève tussen de Rwandese minister van repatriëring, Patrick Ma- zimhaka, de Zaïrese minister van buitenlandse zken Kaman- da wa Kamanda en de Hoge Commissaris voor de vluchte lingen van de VN, Sadako Oga ta. Er zijn ongeveer 1,8 miljoen Rwandese vluchtelingen en daarvan verblijven er rond een miljoen in kampen op Zaïrees grondgebied. De meerderheid van hen behoort tot de Hutu's. die in 1994 verantwoordelijk waren voor de slachting van rond een miljoen Tutsi-landge- noten. Zij gingen op de vlucht nadat de Tutsi's de macht in Rwanda hadden overgenomen. Rwanda, Zaïre en de Unhcr sloten vorig jaar oktober een ak koord over hun terugkeer en richtten een gezamenlijke com missie op. Maar extremistische Hutu-graepen verhinderden tot nu toe steeds de uitvoering van repatriëringsprogramma's. Zaï re zette vorige maand ongeveer 14.000 mensen onder dwang over de grens. Na internationale druk werd deze campagne ech ter gestopt. Twintig Nederlandse experts, hoofdzakelijk politiemensen, zijn gisteravond naar Rwanda vertrokken om de schendingen van de mensenrechten daar te onderzoeken. Dat gebeurt in opdracht van het Internationaal Rwanda Tribunaal. BRUSSEL ANP De Europese ministers van bin nenlandse zaken en justitie hebben gisteren formeel een lijst aanvaard met zo'n honderd landen wier burgers een visum nodig hebben om de Unie bin nen te komen. Bosnië en Kroa tië staan er niet op, maar Mace donië en Klein-Joegoslavië (Ser vië en Montenegro) wel. De ministers aanvaardden eerder dit jaar het model voor het gemeenschappelijk EU-vi sum. Alle consulaten en ambas sades van de vijftien landen werken daarmee. Een dringen de oproep van de VN-vluchte- lingenorganisatie (Unhcr) om onmiddellijk 5.000 vluchtelin gen uit ex-Joegoslavië op te direct beantwoord. Ze willen eerst meer gegevens over de si tuatie van de ontheemden en de opvang in de regio zelf: Eerder drong de Unhcr bij de donorlanden al aan op de op vang van 50.000 Joegoslaven. De VS hebben inmiddels toege zegd de helft voor hun rekening te nemen. Maar bij een aantal EU-landen bestaat grote terug houdendheid, constateerde de Nederlandse staatssecretaris Schmitz (Justitie). Ondanks het betoog van Europees commis saris Bonino (Humanitaire Za ken), die aandacht vroeg voor het lot van de vluchtelingen in het gebied, waar binnenkort de winter begint, neigt een aantal lidstaten ertoe achterover te leunen in hun stoel, aldus

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7