CNV wil naar 32 uur Slachtoffers en rechters naar ravijn in Alanya Binnenland Een brokkendag voor Van Traa Bovenkerk neemt geen woord terug Heidemij gaat Arena in Duisenberg: Tekort moet onder 2 procent Drogist waardeert zich op tot 'zorgadviseur' Sorgdrager hekelt vingertje Parijs De rechters en advocaten in de verkrach tings- en moord zaak op drie Nederlandse vrouwen in het Turkse Ala nya gaan 12 oktober naar de plek des onheils, het zogehe ten vogelnest. Dat is gisteren tijdens een nieuwe proces dag tegen de vier verdachten besloten. In het onherbergzame ge bied werden op 22 mei Han- neke Adrichem (28) en Su zanne Kranenburg (26) ver kracht en Marijke van Dijk (32) van de rotsen in het ga pende ravijn gegooid. Een dag tevoren was een Georgi sche vrouw hetzelfde overko men. Hoewel Hanneke en Suzan niet verplicht zijn de tocht naar de bergen volgen de maand nog eens te ma ken, willen zij dit absoluut doen. ,,Wij gaan zeker mee. Dan kunnen we ze precies aanwijzen wat daar gebeurd is", aldus de vrouwen. Eerder ondernamen zij na het hele gebeuren met z'n tweeën al de tocht naar de plek des on heils. Hanneke: „Wij hebben dat nodig, vooral om afscheid te kunnen nemen van Marijke. Daar zijn we eigenlijk nog nooit aan toe gekomen." Ook de moeder van Marijke van Dijk en haar zus Margot zullen die tocht meemaken. Mogelijk zal ook een steen houwer meegaan om van een rots naast het ravijn een soort gedenksteen te maken. Hanneke en Suzanne toonden zich gisteren op een bepaalde manier blij met de gang van zaken in het pro ces. „Leuk is het natuurlijk niet, maar voor ons is het goed te weten dat er serieus naar ons geluisterd wordt. Het is bovendien heel be langrijk voor het verwer kingsproces. De rechter is, denken wij, ook overtuigd van de schuld van de vier verdachten." Mevrouw Van Klooster, de moeder van de vermoorde 35-jarige Marijke van Dijk kon haar emoties gisteren tij dens het proces niet de baas. Zij volgde de zitting naast de moeder van een van de ver dachten. Twee vrouwen die volstrekt kapot zijn van het hele gebeuren, zo bleek. Het einde van de zaak is nog niet in zicht. De recht bank wacht nog op het psy chiatrisch rapport over de hoofdverdachte. Die pro beert met een verklaring van ontoerekeningsvatbaarheid een mogelijke doodstraf te ontlopen. Hij zou zelfs heb ben geprobeerd die verkla ring te kopen. De volgende zitting is 25 oktober. Er wordt gewerkt aan de oprichting van een stichting, waar meelevenden op kun nen storten om de kosten van reizen en verblijf voor de slachtoffers te dekken. In Ne derland bestaat namelijk geen fonds voor de onder steuning van slachtoffers, die in het buitenland iets is over komen. De reiskosten zijn deze keer bij wijze van uit zondering door de stichting Slachtofferhulp gedekt. INSDAG 26 SEPTEMBER 1995 'Enige remedie tegen werkloosheid' De christelijke vakcentrale CNV streeft op termijn naar een 32-urige werkweek. „Radicale arbeidstijdverkorting in combinatie met langere openingstijden is de enige re medie tegen de hoge werkloosheid", meent CAO-coördi- nator Cees van der Knaap van het CNV. Nog dit jaar pre senteert het CNV een discussie-nota over de 32-urige werkweek, want ook in eigen kring is nog niet iedereen rijp voor zo'n verregaande vorm van arbeidsduurverkor ting. om wil het CNV in het komende najaarsoverleg met kabinet en werkgevers voorstellen bedrij ven te verplichten een bepaald percentage van de loonsom te besteden aan werkgelegen heidsplannen. Ondanks alle goede bedoelin gen haken veel werkgevers in de praktijk snel af bij het scheppen van werk, concluderen de CNV- Daarnaast wil het CNV dat de lastenverlichting van 3,5 miljard gulden voor het bedrijfsleven metterdaad wordt aangewend voor de werkgelegenheid. „Dit geld moet optimaal worden ge bruikt. Anders zitten we straks collectief met een enorme ka ter", aldus Westerlaken. Daar- bestuurders. „Het niet omzet ten van winst in werk heeft een kentering veroorzaakt in het denken van CNV-leden", aldus Westerlaken. Toch wil het CNV uit angst voor verlies voor nog meer banen geen loon- golf ontketenen. Liever kiest de vakcentrale op termijn voor ra dicale arbeidstijdverkorting. Voor dit jaar wordt ingezet op een 36-urige werkweek én een loonsverhoging die per sector zal verschillen. „De meeste sec toren willen iets meer dan koopkrachtbehoud, maar u zult van de looneisen echt niet schrikken", beloofde Van der Knaap. Intern heeft het CNV een plafond vastgesteld voor de loonsverhogingen, maar over de hoogte daarvan wilde Westerla ken zich niet uitlaten. De FNV liet vorige week weten een tota le onderhandelingsruimte van vier procent te zien. De AVC, de vierde vakcentrale met 112.000 werknemers, maakte gisteren bekend een loonruimte te zien van 2,25 procent. Anders dan eerdere uitlatin gen van Westerlaken en Van der Knaap deden vermoeden, ziet het CNV af van het inruilen van een deel van de lonen voor re- sultaatafhankelijke beloning. „Wat dat betreft hebben we een beetje voor de muziek uitgelo pen", erkende Westerlaken gis teren. Vorige week maakte de FNV duidelijk niets in zo'n in Japan gebruikelijke manier van salariëren te zien. 'Veel Turken bij drughandel betrokken let Friesland College en het energiebedrijf NUON werken samen in ien proefproject met elektrische fietsen. Vijftien medewerkers van Ie scholengemeenschap stappen voor het woonwerk-verkeer niet anger in de auto, maar op een Sparta. Deze fietsfabriek heeft twee nodellen ontwikkeld, één waarbij meegetrapt moet worden en één vaarbij dat niet nodig is. De fietsen kunnen veertig kilometer afleg- n, voordat de accu onder de bagagedrager weer moet worden op laden. De fietsen zijn (nog) niet in de handel. foto anp pen AteA dooi gladjes ging het verk van de enquêtecem- nissie de afgelopen we- een zijn gangetje. Eerst even een mooi patroon ïeerleggen van de mis- - daad in dit land. Vervol- t yy ;ens de legpuzzel gelei- n del ijk invullen over het al w dan niet toegestane ge- P jruikvan opsporingsme- f hoden door de politie. h En dat alles zo nu en dan doseren met een beetje ipektakel. ■let show-element in de verhoren van de commis sie Van Traa was gisteren van een laag gehalte. In het eerste geval was dat de schuld van de :ommissie, in het tweede geval kon zij er niets lan doen en in het derde geval lag de schuld een beetje in het midden. Met als gevolg dat Van Traa na de zevende verhoordag met de brokken zit. De commissie, die zo degelijk leek te werken, liep onverwacht schade op. Om maar met het ergste te beginnen: door het opnieuw verhoren van de criminoloog Boven kerk maakt de commissie een knieval naar de publiciteit. De professor heeft eerder gemeld dat enkele tientallen procenten van de Turkse man nen in Amsterdam betrokken zijn bij drughan del. Commotie en rumoer. Een belediging van onze minderheden. Dat kan niet waar zijn. Zelfs minister Dijkstal van binnenlandse zaken eist rechtzetting. De Amsterdamse politie produceert vervolgens een 'memorandum' met gecorrigeerde cijfers. ^Het 'memorandum' zou wel eens openbaar inl|kunnen worden. En daarom haast Van Traa zich met het opnieuw uitnodigen van Bovenkerk, die gisteren nogmaals mocht opdraven. 'Klopt', zei de criminoloog over de nieuwe cijfers. De oude cijfers zijn nog eens nagerekend en de oor spronkelijke informatie blijkt onbetrouwbaar. Bovenkerk zegt 'sorry' en zweert vervolgens dat zijn eerste conclusies toch juist zijn. Andere ervaringen en onderzoeken hebben dat uitge wezen. „Nee, mijnheer Van Traa, hard maken met cijfers kan ik dit niet." En daar zit Van Traa. De commissievoorzitter kampt met een probleem: De geloofwaardigheid van het grote criminologen-onderzoek. Hoe be trouwbaar is dat onderzoek nog? Evenals het onderzoek van Bovenkerk is ook het 'grote' on derzoek gebaseerd op politie-cijfers. Klopt de conclusie nog wel, dat het allemaal meevalt met de zware criminaliteit in dit land? Is de situatie niet veel erger dan ons is voorgeschoteld? Bo- venkerk kan niets meer bewijzen van zijn op zienbarende uitspraken. Kunnen de andere cri minologen hun uitspraken wel hard maken? Het niet verschijnen gisteren van een opgeroe pen getuige lijkt een tweede smet op het bla zoen van de commissie. In dit geval bedriegt de schijn. Het wegblijven van de wel in het gebouw aanwezige ambtenaar Karstens, hoofd van de JAN KUYS VAN TRAA Verslaggever Jan Kuys is aanwezig bij de openbare verhoren van de parlementaire onderzoekscommissie Van Traa, die zich verdiept in de opsporingsmethoden van de politie en justitie. Onze Haagse redacteur beschouwt en analyseert en geeft de achtergronden. nationale afdeling poli- tie-infiltratie, is niet meer erf niet minder dan een frontale confrontatie tus sen de minister en de commissie-Van Traa. Winnie Sorgdrager heeft geprobeerd zand in de verhoormachine te gooi en door de regeltjes te willen stellen voor het verhoor van getuigen. Terecht hebben Van Traa en de zijnen gezegd zelf die regels te zullen bepa len. Dankzij het magi sche woord 'misverstand' zal dit probleem te zijner tijd worden opgelost. Van Traa treft in dit geval geen schuld. Het derde brokkengeval betreft de 'Haarlemse methode'. Het gaat over het doorlaten van soft drugs door de politie. Aldus kan een infiltrant het vertrouwen winnen van de bendeleiding. Deze methode is in Haarlem bedacht, heeft in politie- en justitieland veel fans gekregen, is door de onderzoekscommissie Wierenga goed gekeurd, maar wordt inmiddels fel bekritiseerd. De methode druist immers in tegen de wet, lokt uit tot het plegen van misdrijven en honoreert infiltranten met hoge opbrengsten van drugsmokkel. Rotterdams hoofdofficier van justitie De Wit, die (het zal wel aan de zaal liggen) gisteren ook al last had van aanzienlijke geheugenstoornissen, noemt het doorlaten van drugs noodzakelijk wanneer de veiligheid van de infiltrant in gevaar komt. Die verklaring kreeg geen genade in de ogen van Van Traa. Volgens de commissievoor zitter is het doorlaten van drugs een vooropge zette bedoeling van de Haarlemse methode. Daarom doet het volgens hem absoluut niet ter zake of de infiltrant al dan niet veilig is. Doorla ten is doorlaten en dus illegaal. Van Traa gebruikt hier even zijn tunnelvisie. Hij 'vergeet' dat in Rotterdam 73.000 kilo is aange voerd, waarvan 18.000 kilo op de markt is geko men. Ofwel: de politie heeft 55.000 kilo in beslag genomen. Met dit soort hoeveelheden moet het wel een rare bendeleider zijn, die niet argwa nend wordt. Een bendeleider met argwaan is voor een infiltrant zo ongeveer het meest ris kante wat er bestaat. In die omstandigheid kun je maar beter wat kilootjes laten lopen. Aan een vooropgezette bedoeling, denk je in zo'n situatie al helemaal niet. Vooralsnog meent Van Traa echter van wel. De commissie komt donderdag pas weer bij een. Zij verhoort achtereenvolgens W. Paulis- sen, voormalig kernteamleider Zuid; W. Woel- ders, leider kernteam Amsterdam/Amstel- land/'t Gooi; O. Dros, leider kernteam Rand stad (Noord-Holland Noord, Kennemerland en Utrecht) en mevrouw J. Gonzales, officier van justitie van het kernteam Randstad. Een aanzienlijk deel van de mannelijke Turkse bevolking in Nederland is betrokken bij drugcriminaliteit. Dit hield de criminoloog Bovenkerk gisteren staande tijdens een nieuw ver hoor bij de parlementaire en quêtecommissie opsporingsme thoden. Wel nam Bovenkerk de eerdere uitlating terug dat enke le tientallen procenten van de volwassen Turkse mannen in Amsterdam betrokken zijn bij drughandel. Bovenkerk is een van de vier criminologen die gezamenlijk de aard en omvang van de geor ganiseerde misdaad in Neder land voor de commissie-Van Traa in kaart brengen. Zijn uit spraak op de eerste dag van de enquête dat tientallen procen ten van de Turkse mannen in Amsterdam bij de heroïnehan del zijn betrokken, deed veel stof opwaaien. De enquêtecommissie achtte het daarom raadzaam de crimi noloog opnieuw uit de nodigen. De Utrechtse hoogleraar heeft inmiddels niet stilgezeten. Het aantal Turkse mannen in de hoofdstedelijke politieregisters werd, door nog strengere selec tie, teruggebracht van 2250 tot 1880. De hoogleraar gaf toe dat zijn uitspraak over 'tientallen procenten' niet verstandig was. De gegevens in de bewuste poli tieregisters kunnen een dergelij ke bewering niet onderbouwen. Toch stelt de criminoloog dat hij zijn inschatting nog steeds realistisch vindt. „Er ligt ook een redenering aan ten grond slag", probeerde Bovenkerk. Commissievoorzitter Van Traa leek niet te luisteren: „Ik trek de conclusie dat de bewe ring van tientallen procenten door u niet te onderbouwen is." Bovenkerk: „Maar ik heb geg ronde redenen vol te houden dat het onj tientallen procenten gaat." Van Traa weer: „U neemt dat 'tientallen procenten' toch te- rug?" Waarop het Bovenkerk te gor tig werd: „Nee, de redenering die ik hier naar voren breng is hard genoeg om die conclusie staande te houden." -/N: Kritiek op Dutehbat onverdiend ifWYORK» Nederland heeft de kritiek op het optreden van Dut- hbat in Srebrenica niet verdiend. Het imago van Nederland leeft daardoor onterecht een deuk opgelopen, zo heeft VN-top- nan Annan gisteren gezegd tijdens een 'indringend gesprek' net minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) over de toestand nhet voormalige Joegoslavië. Van Mierlo zelfverklaarde na af- oop dat ook Nederlandse militairen daaraan het nodige hebben lijgedragen met hun omstreden postitieve uitspraken over de losnische Serviërs. Van Mierlo is in New York voor de jaarlijks Igemene vergadering van de Verenigde Naties. torst: Vliethoven niet open genoeg [koningen De sfeer bij verpleeghuis Vliethoven in Delfzijl is niet pen genoeg geweest. Dat is er vermoedelijk de oorzaak van dat en ziekenverzorgende daar negen hoogbejaarde patiënten om iet leven heeft gebracht. Dat verklaarde minister Borst (volksge- ondheid) gisteren bij de opening van een nieuwe kliniek in Ironingen. „Soms doen mensen dit soort dingen, en ik denk nu an die verzorgster, omdat ze wanhopig zijn en met niemand ver dit onderwerp kunnen praten", aldus Borst. Nieuwe spelling per 1 september 1997 reda» De nieuwe spelling wordt uiterlijk op 1 september 1997 n Nederland en Vlaanderen wettelijk van kracht, zo heeft het omité van ministers van de Nederlandse taalunie gisteren he loten in Breda. Die invoeringsdatum biedt scholen en de over heid voldoende tijd zich op de nieuwe spelling voor te bereiden, ldus de bewindslieden. Overigens is iedereen vrij om de nieuwe M pelling al vanaf december dit jaar te gebruiken. Dan verschijnt e nieuwe Woordenlijst van de Nederlandse Taal, het zoge- oemde groene boekje, waarin de laatste spellingregels staan. )e nieuwe versie zal ongeveer 125.000 woorden bevatten tegen 7.000 in de nu nog gehanteerde editie. i'VD: Te veel subsidie voor omroep hlversumDe publieke omroep krijgt met ongeveer 100 miljoen lilden per jaar te veel subsidie, stelt WD-kamerlid Van Heems- erek Pillis - Duvekot in het blad Comedia van het Commissari at voor de Media. „Kijk maar naar de personele bezetting en aar de hoeveelheden dure programma's die op de plank blijven ggen", aldus de WD-mediaspecialiste. Van Heemskerck zegt er iverigens een voorstander van te zijn, dat de publieke omroep j ilijft bestaan. „Maar kleiner, kleiner dan nu." Van Heemskerck i jarenlang bestuurslid geweest bij het toen nog publieke Vero- ica. Wiegel ziet grote strijd rond meevallers President Duisenberg van De Nederlandsche Bank vindt dat het kabinet er harder aan moet trekken om te voldoen aan de eisen voor de Europese Mone taire Unie. De doelstelling van een financieringstekort van 2,8 procent in 1996 vindt hij maar middelmatig. Om tijdig te vol doen aan de EMU-norm dat de totale staatsschuld niet meer dan 60 mag bedragen van het bruto nationaal inkomen, moet het tekort naar onder de twee procent. Momenteel ligt de staatsschuld op 78 procent van het nationaal inkomen. Duisenberg sprak gisteren in Antwerpen een financieel fo rum toe. De EMU, die in 1999 moet leiden tot een Europese eenheidsmunt, stond centraal. De afgelopen dagen wordt ge tornd aan de ingangsdatum. De Italiaanse premier Dini wil en kele jaren uitstel, zodat zijn land kan meedoen. De Duitse minis ter van financiën Waigel en Bundesbank-president Tiet- meyer stelden dat een misluk king van de EMU erger is dan een vertraging. Met zijn uitlatingen nam de voormalige PvdA-minister van financiën opnieuw duidelijk stelling in de nu al op gang ko mende discussie over de beste ding van eventuele meevallers volgend jaar. De PvdA wil die niet langer besteden aan het be grotingstekort en de staats schuld, terwijl de WD die on verdroten wil blijven terugdrin gen. Bij een spreekbeurt voor ondernemers voorspelde WD- senator Wiegel gisteren ook een toenemende politieke spanning op dat punt. maar hij verwacht dat het kabinet er wel uitkomt. Veel lof had de WD-senator voor de tandem premier Kok en minister Zalm (financiën). Amsterdam Bij wijze van visitekaartje gaf het ingenieursbureau Heidemij gisteren een rondleiding in het nieuwe Ajax-stadion, waarvan het de bouw begeleidt. Vorig jaar was de omzet van het bureau 858 miljoen gulden, over vijf jaar hoopt het bedrijf twee keer zoveel om te zetten. De groei moet vooral worden betaald door het herplaatsen aanstaande maandag van 2,5 miljoen aandelen en de uitgifte van nieuwe aandelen. Heide mij heeft overigens al bijna twee jaar een notering aan de Amerikaanse beurs Nasdaq, na fusie met het Amerikaanse Geraghty Miller, foto anp stappen op elektrische fiets De drogist moet in de toekomst een belangrijker rol gaan spelen bij de verkoop van geneesmid delen. Om dat te bereiken mo gen medicijnen met ingang van komend jaar alleen nog worden verstrekt door de drogist zelf of drogist zien wegvloeien, is geen Pharmacon-secretaris Hummel verheelt niet dat het plan ook bedoeld is om minister Borst (volksgezondheid) over te halen meer geneesmiddelen via de drogist te laten verspreiden. Met de apothekers, die een deel van hun markt straks naar de Criminoloog Bovenkerk: 'Een maatschappelijk probleem is niet van tafel door het anders te noemen'. Bovenkerk schetste het beeld van wijken met 'hele straten waar reeksen Turkse families' bij de drughandel betrokken zijn. Aan het einde van zijn ver hoor haalde de criminoloog ve nijnig uit: „Het spijt me dat mijn opmerkingen door som migen als stigmatiserend zijn ervaren. Maar een maatschap pelijk probleem is niet van tafel door het anders te noemen." Intussen is de commissie-Van Traa 'zeer verbaasd' over het feit dat een getuige gisteren niet kwam opdagen. Coördinator politiële infiltratie Karstens van de Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI) weigerde op het laatste moment in het openbaar voor de commissie te verschij nen. Van Traa wil op korte termijn overleg met minister Sorgdrager van justitie over de voorwaar den waaronder Karstens alsnog kan worden gehoord. Het con flict spitst zich toe op 'het slechts van achteren filmen en fotograferen van Karstens, zoals het ministerie wil. Van Traa ging akkoord met een vermom- foto anp herman pieterse ming van Karstens en met het gebruik van een stemvervor mer, maar vindt dat ook van vo ren filmen en fotograferen moet kunnen. door een gediplomeerde assis tent. Is dat het geval, dan krijgt de drogist een certificaat waar mee hij zich kan onderscheiden van de concurrentie. Met dat certificaat moet de drogist volgens een plan de overkoepelende organisatie Pharmacon uitgroeien tot een echte 'zorgadviseur'. De drogis terijen verspreiden nu 70 pro cent van de ongeveer 450 ge neesmiddelen waarvoor geen recept nodig is, variërend van hoestdrankjes tot pijnstillers. overleg geweest. De concurrentiestrijd tussen drogisterijen en apothekers kan leiden tot lagere prijzen voor de consument. Net als apothekers willen de drogisten straks ook overeenkomsten sluiten met zorgverzekeraars, zodat de klant de medicijnen vergoed ziet. Een drogist die zich niet aan de cri teria voor het certificaat houdt, krijgt een waarschuwing. Treedt geen verbetering op in de situa tie, dan kan het certificaat wor den ingetrokken. Frankrijk moet voor zijn interne problemen niet steeds de schuld leggen bij andere lan den. Minister Sorgdrager van justitie vindt dat Parijs te veel de neiging heeft 'met de vinger naar het buitenland te wijzen'. Als het gaat om terrorisme wijst dat naar België en bij drughan del naar Nederland. De vraag naar drugs in Frankrijk is enorm groot, constateert zij. „Hoe komt dat dan", vraagt ze zich af. Sorgdrager, gisteren in Brus sel voor een vergadering me haar Europese collega's, erken de dat de lagere prijs drugtoe risten naar Nederland trekt. Ne derland is een doorvoerland, stelde ze, maar ook via Marseil le komen uit Marokko drugs Frankrijk binnen die weer door gevoerd worden. Volgens de bewindsvrouw heeft het Nederlandse drugbe leid geen kwalijke gevolgen voor de buurlanden. Ze ziet dat op plaatselijk niveau in het buiten land in de praktijk veel gebeurt wat op de Nederlandse aanpak lijkt. Ook Frankrijk doet aan voorlichting, spuitenomruil en zelfs methadonverstrekking. Maar de afstand tussen de aan pak in de praktijk en de manier waarop op nationale niveaus in het buitenland over het drug probleem wordt gesproken, is aanzienlijk, aldus Sorgdrager. In Brussel kreeg ze van twee collega's al een eerste reactie op het uittreksel van de nieuwe drugnota, die ze allen had toe gezonden. Haar Franse ambtge noot Toubon onderstreepte nogmaals graag met zijn colle ga's van gezondheidszorg en binnenlandse zaken naar Ne derland te komen om erover te praten. De minister kreeg ver der een uitnodiging naar Stock holm te komen en nodigde haar Zweedse collega Freivalds, die met veel belangstelling het Ne derlandse beleid volgt, direct voor een tegenbezoek uit.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3