IS9 s»95 99 pouwmans moet weer op de bedeltoer blstar Belgen zijn niet dol op Veldkamp Sport vleessalade BAK300 GRAM 2.95 hotk ~sss~"üii karnemelk uterpak us> BS heel kilo Tsjechen staan op scherp TlSDAG 26 SEPTEMBER 1995 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-356464. PLV CHEF ROB ONDERWATER 071 -356-163 tnner valt afin het Raas-concept i Jhrbella, vrijdag 15 september. Het is vlak voor de start de Vuelta-etappe naar Sierra Nevada. Eddy Bouw- irtns komt, met z'n tas in de hand, de Novell-bus bin- In. Veel tijd heeft hij niet meer en de Brabander wil net k! bus verlaten om op z'n fiets te stappen als hij apart jroepen wordt door Jan Raas. Het gesprek is kort, de ge lgen voor Bouwmans (27) zijn groot. een dialoog is nauwelijks ike. Raas zegt niet veel meer twee zinnen. Iets van 'ik voor jou geen plaats meer Ie nieuwe ploeg. Misschien ik nog bij je terug over weken, als ik geen anderen kunnen vinden'. Het bene- antwoord van Bouwmans Üt slechts: 'nou ja, dat zie ik «h wel'. Einde gesprek, einde tract. gaat een ontslag in het ifmilieu dus in z'n werk. Een Iprek van drie zinnen en het is finito. Geen evaluatie, geen aanvraag bij het arbeidsbureau, zelfs geen protest. Soms zijn renners en ploegleiders man nen van weinig woorden. Bouwmans: ,Wat moet ik zeg gen? Hij is de baas." Ooit zei Raas: 'Als coureurs goed preste ren krijgen ze ook goed uitbe taald. Doen ze dat niet, dan moeten ze ook niet zeuren als we ons aan het contract houden maar het dan niet verlengen'. Ontgoocheling Eddy Bouwmans zeurde niet op die bewuste vrijdag. De ontgoo cheling was zelfs niet eens aan z'n rijden te merken: hij finishte in Sierra Nevada als 31ste en beste Nederlander. Tien dagen later in Madrid was hij opnieuw de beste Oranje-renner: nu in het eindklassement van de Ron de van Spanje: 27ste op bijna een uur van Jalabert. In '92 was hij met een veer tiende plaats nog de beste jon gere in de Tour, een jaar later bevestigde hij de verwachtingen door de Classique des Alpes te winnen. Maar Eddy Bouwmans bleef steken, werd niet de op volger van Theunisse, of Breu- kink of Rooks, die velen in hem hadden gezien. Want wat volgden waren twee magere jaren: in '94 nog bij Post en nu bij Raas, die de deur openhield toen Bouwmans aanklopte. ,,Ik hoop nooit meer te hoeven bedelen om een con- tractje," zei de allrounder begin dit seizoen nog. „Ik wil na de zomer weer gevraagd worden." Maar nu zit Eddv Bouwmans thuis in Gemert de - buiten landse- ploegleiders weer te bellen en te faxen. „Dat is juist de kloterigheid van de hele situ atie," geeft hij blijk van zijn ont stemming. „En ik had juist het gevoel dat ik helemaal niet zo'n slecht seizoen had gedraaid. Beter dan het vorige in elk ge val. Catalaanse Week, Criterium International, Ronde Basken land: allemaal niet zo verkeerd. Positie rond de tiende plaats. Okay, ik werd er afgereden in de kopgroep van Luik-Bastenaken- Luik. Maar de meesten waren er al niet meer bij toen de kop groep gevormd werd.." Rauw Het slechte bericht, waarmee Jan Raas in Spanje afkwam, viel hem rauw op het dak, zegt hij. „Dit had ik niet verwacht. In de Tour en de Ronde van Neder land had Raas me steeds gerust gesteld. Jij zit erbij als ik doorga, zei-ie steeds. Een paar dagen is hij in de Vuelta geweest. Toen hij 's avonds aankwam sprak hi| het personeel. De renners sprak hij 's ochtends toe. 'Ik ga ieder een de komende dagen apart spreken', zei-ie. 'Trek uit de volgorde van de gesprekken geen conclusie'. Mij had hij niet apart genomen, tot vlak voor zijn vertrek naar Nederland, even vluchtig dus in de bus. Daamma heb ik 'm niet meer gezien." Taktiek Jan Raas wilde gisteren niets kwijt over aangewezen en afge wezen renners. De ploegleider verwees naar de persbijeen komst die er vandaag in Utrecht op het hoofdkantoor van de nieuwe sponsor, de Rabo-bank, wordt belegd. „Elke keer een klein berichtje naar buiten van een renner die erbij komt of af valt. daar zit Rabo niet om te springen," verklaarde Raas gis teren de taktiek. Maar er is de laatste dagen al genoeg uitgelekt natuurlijk. Van de oude en huidige Novell-for- matie vertrekt Abdujaparov wellicht naar Italië, gaat Mon- cassin naar Gan, De Vries naar Polti en Wouters naar Lotto. De contracten van Bouwmans, Mulders en Teutenberg worden niet verlengd, die van Blaudzun, Van Bon, Boogerd, Dekker, Ek- kimov, Piziks, Van Hooydonck en Vogels wel. Assistent-ploegleider Hilaire van der Schucren maakt plaats voor Theo de Rooy. Als nieuwe renners zijn Breiikink, Danny Nelissen, Sörensen, Bruyneel en de Australische sprinter McE- wen, succesvol in de Tour de l'Avenir, geworven. Of Jan Raas nog een verrassing in petto heeft, moet vandaag blijken. INDISCHE BURrPDkruid ■cajunburgerzzt"^1"^ ELROY HEERLIJKE 'w&qheel ovenvers wlt-of bruin brood elders hollandse elders ELD£RS ZS9 i Eddy Bouwmans: „Wat moet ik zeggen, F rotterdam gpd De Olympisch kampioen met sinds kort een Belgisch pas poort heeft in zijn nieuwe om geving nog niet veel enthousias me losgemaakt. Bart Veldkamp ontvouwde gisteren in Rotter dam zijn plannen om als schaatsBelg de wereld te ver overen, maar mocht die slechts toelichten aan één Vlaamse journalist. Die bovendien snel vertrok toen het peloton Neder landse verslaggevers te detaillis tische vragen afvuurden op de rebellerende Hagenaar. Overigens is er in schaatsmin- nend België met gemengde ge voelens op Veldkamps verhui zing gereageerd. Oud lange- baanschaatser Geert Blanchart bij voorbeeld, in '92 nog short tracker voor België tijdens de Olympische Spelen van Albert- ville liet in een reactie weten „er geen plezant gevoel" aan over te houden. „Wij moeten geen Eurodisney worden waar elke schaatser uit een ander land denkt een attractie te kunnen zijn. En zeg nu zelf, als Veld kamp wint is het een Hollander en als-ie verliest is het een dom me Belg." Volgens Blanchart is Veldkamp met open armen ont vangen door voorzitter Goy- vaerts van de Belgische schaats bond, die hij tussen neus en lip pen door als een dictator ty peert. Goyvaerts heeft zich vol gens Blanchart nooit ingezet om het Belgische lange-baan- schaatsen een toekomst te ge ven. „Nu Veldkamp voor België gaat schaatsen, denkt hij wel wat te kunnen bereiken." Sponsor Veldkamp zelf kon er gisteren niet mee zitten. De gouden me daille-winnaar van de olympi sche tien kilometer in Albertville heeft inmiddels een sponsor ge vonden, het van oorsprong Bel gische bedrijf Superclub, een 'home entertainment store' dat Nederland als nieuw afzetge bied ziet. In de kleuren van zijn geldschieter, met wie hij een eenjarig contract is overeenge komen, gaat Veldkamp zich vooral concentreren op zijn specialiteit, de lange afstanden. Liet WK-afstanden, volgend jaar maart in het Noorse Hamar, moet zijn toernooi worden, heeft hij samen met zijn vader Hans bedacht. „Dat moet het absolute hoogtepunt worden." Hans Veldkamp is dit jaar Barts trainer. Bovendien heeft de fa milie Veldkamp een fulltime fy siotherapeut in dienst, te weten Jur Jonkhoff. Jonkhoff is geen onbekende. Hij was twee sei zoenen lang de fysiotherapeut van de mannenkernploeg ('92- '94). Spuugzat Achteraf zei Veldkamp gisteren, had hij eerder de stap moeten maken om los van de schaats bond zich voor te bereiden op de grote toernooien. „Misschien was het na Albertville wel het beste voor me geweest. Maar dat kan je alleen nu maar zeg gen na alles wat je hebt erva ren." Veldkamp was het gezeur van de bond spuugzat, zei hij gisteren nog maar een keer, toen de verbaasde Vlaamse ver slaggever zich afvroeg waarom de Hagenaar nu toch een land genoot van hem was geworden. „Die vergaderingen kostten me veel tijd. ik bereidde me name lijk altijd heel goed voor. Boven dien is Nederland een allround- land. Ik wil me volledig voorbe reiden op de specialismen. Als ik hier was gebleven hadden we elkaar ook nog moeten bestrij den om de startplaatsen." Toch is Veldkamp nog niet helemaal los van de perikelen in de schaatsbond. Zijn vriendin Annamarie. Thomas is immers de aanvoerster van de vrouwen kernploeg. „Als ik de hele zomer zo de ontwikkelingen een beetje volg, krijg ik zelfs ontwennings verschijnselen. Het scheelt zo veel tijd. Maar nogmaals, ik ben blij dat ik van al dat gezeur af ben." Onder welke vlag Veldkamp gaat oogsten bij de Winterspe len van '98 in Nagano, wist hij gisteren nog niet. „Ik sport voor mezelf', zei hij onverschillig. „Zo'n nationalistisch gevoel is me vreemd. Welke vlag, welk volkslied, dat maakt me niks uit. Als ik voor België wil gaan schaatsen, moet ik toestem ming van het NOC hebben. Maar ik heb tijdens een infor meel gesprek van Ard Schenk gehoord dat men daar niet on welwillend tegenover staat." In elk geval heeft zijn sponsor een forse bonus in het vooruitzicht gesteld mocht Veldkamp titels gaan vergaren. Met welk budget de Superclub-ploeg gaat wer ken, wilde Veldkamp niet kwijt. „Dat is verder niet belangrijk." Ritsma Dezelfde problemen die zijn vroegere ploegmakker Rintje Ritsma heeft nu hij een eigen ploeg heeft geformeerd, ver wacht Veldkamp niet. „Ritsma moet de huur van de baan zelf gaan betalen, als hij het spon- sorpak van het gewest Friesland niet aantrekt. Belachelijk. Nooit heeft hij of Falko om iets extra's gevraagd wanneer ze tijdens IJs- selcupwedstrijden het pak van Friesland droegen. Dit is weer typisch Nederlands. Kneuterig heid ten top." Volgens Veldkamp wordt het instituut kernploeg door dit soort ontwikkelingen onder gro te druk gezet. „De kernploeg krijgt nu een andere invalshoek. In Japan wordt al jarenlang ge werkt met fabrieksteams, dat is volgens mij de toekomst, waar door de kernploegen zullen ver dwijnen. Jong Oranje wordt een opleidingsinstituut." De eerste keer dat Veldkamp in zijn nieuwe outfit met Belgi sche driekleur het ijs op zal stappen is in oktober in Inzeil. Daarna rijdt hij in Nederland zes marathons, volgens hem een perfekte voorbereiding op de eerste World Cup-wedstrijd in Berlijn, eind november. praag/den haag gpd land. De Tsjechen hebben nog niet één uitwedstrijd gewonnen. Tegen Nederland. Noorwegen en Malta werd gelijk gespeeld, in Luxemburg werd met 1 - 0 verloren. In poule vijf leidt Noorwegen met 20 punten uit negen wed strijden. De Tsjechen hebben vijftien punten uit acht wed strijden, Nederland een punt minder eveneens uit acht wed strijden. Liefst 29 spelers heeft de Tsje chische voetbalcoach Dusan Uhrin geselecteerd voor de cru ciale uitwedstrijd tegen Wit- Rusland, volgende week zater dag in Minsk. De Tsjechen moeten winnen om een kans te houden op directe plaatsing voor het EK in Engeland. Op woensdag 11 oktober zijn de wedstrijden Malta - Neder land en Luxemburg - Wit-Rus-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 35