'Ik sloopte vroeger al vliegen met een pincet' Voor Israël en PLO is er geen weg terug mee; Feiten &Meningen Rechter vindt wachttijden in ziekenhuis te gek DINSDAG 26 SEPTEMBER 1995 „Met deze uitspraak gaan wij zeker de boer op." Fons Dekkers, directeur van de Nederlandse Patiënten en Consumenten Federatie (NPCF), kan zijn enthousias me nauwelijks onderdruk ken. Eindelijk heeft een rech ter een lang bestaande wan toestand in de gezondheids zorg aan de kaak gesteld. Dekkers vreugde geldt een uitspraak van de Utrechtse kantonrechter R. Mengel berg. Die bepaalde dat een patiënt een rekening van 44,50 gulden van de maat schap van chirurgen in het Utrechtse ziekenhuis Ou denrijn niet hoeft te betalen. De reden? De man moest bijna anderhalf uur wachten voordat de dokter kwam. Vervolgens kreeg hij in tien seconden te horen dat hij maar een andere keer moest terugkomen voor een in greep aan zijn hand een operatie die slechts vijf mi nuten bleek te vergen. Dat had wel meteen gekund, oordeelde Mengelberg. De chirurg is er tenslotte voor de patiënt en niet andersom. Bovendien is de tijd van de burger net zo kostbaar als die van de medicus. Het ziekenhuis wil niet rea geren op de uitspraak. Ook bij de vereniging van zieken huizen NVZ en de landelijke specialistenvereniging LSV zit men danig in de maag met het vonnis. „Een bekend fenomeen", noemt een NVZ-woordvoer- der het lange wachten. Vol gens interne uitgangspunten van de vereniging wordt een wachttijd van maximaal 30 minuten aanvaardbaar ge acht. Zit de patiënt langer in de wachtkamer dan moet die worden geïnformeerd over het hoe en waarom en moet overleg volgen: blijft betrokkene wachten of wordt een nieuwe afspraak gemaakt? Of die norm van de vereniging wordt gehan teerd, weet de woordvoerder niet. Het is een zaak van het ziekenhuis en de specialist om daaraan iets te doen. Bij de specialistenclub LSV erkent men het probleem. „Maar er kan nu niet zomaar beleid worden gemaakt op basis van de uitspraak van de Utrechtse kantonrech ter", aldus een woordvoer der. Het komt zo vaak voor dat een patiënt alleen op het spreekuur komt om te be spreken wat er moet gebeu ren, om vervolgens een nieu we afspraak te maken voor de feitelijke ingreep. Dat is niets vreemds. „En om het anders te organiseren, tja, dat is praktisch heel moeilijk. Dan moeten er verpleegkun digen bij en moeten behan delkamers worden georgani seerd. Dat is in de praktijk allemaal erg ingewikkeld." Over maximale wachttijden zegt men bij de LSV niets te weten. Voor patiëntenorganisatie NCPF is het oordeel van de kantonrechter helder. Dek kers: „Dit is een hele verfris sende uitspraak. Ingeslopen gewoonten van de beroeps groep en de instituten wor den aan de kaak gesteld. Tot nu toe staan de tijd en het comfort van de arts voorop. De patiënt wacht wel. Dat is erg gênant". 'Ook de Consumentenbond acht het vonnis belangrijk. „Dit is de eerste uitspraak in zijn soort. Artsen worden ge dwongen zorgvuldiger met hun patiënten om te gaan. Of dat gebeurt, moet de ko mende tijd blijken", reageert een woordvoerster. Bij het ministerie van volks gezondheid wordt de uit spraak van Mengelberg 'te recht' genoemd. Formeel ziet men in het oordeel van de rechter een mogelijkheid om veel efficiënter te gaan werken in de ziekenhuizen. Daardoor worden besparin gen van honderden miljoe nen' guldens per jaar moge lijk geacht. En die besparin gen kunnen leiden tot lagere premies voor ziekenfonds, AWBZ en particuliere ziekte kostenverzekering. Fijntjes wordt vanuit het de partement ook aangegeven dat het verweer van LSV en NVZ eigenlijk nergens op slaat. In het academisch zie kenhuis in Utrecht bestaat al een project dat de zoge noemde intakevan patiën ten veel efficiënter doet ver lopen dan normaal. De se cretaresse is verpleegkundi ge en stelt vrijwel onmiddel lijk een eerste diagnose. De patiënt komt vervolgens bij een team specialisten dat gezamenlijk bekijkt bij wie betrokkene moet zijn, om daarna meteen geholpen te worden. De diagnose van de secretaresse/verpleegkundi- ge is daarvoor de basis. Bo vendien hoeft de patiënt niet van de ene naar de andere specialist te worden doorver wezen. Ze werken immers in één team. Het kén .dus allemaal wel en tegen veel lagere kosten. Al leen moet de specialist af zien van de huidige praktijk om voor elke patiënt per ge val meerdere keren een reke ning te kunnen uitschrijven of er nu feitelijk iets is ge beurd of niet. Aan dat idee moeten ze kennelijk bij LSV en NVZ nog wennen. Waar bij het bestaande systeem het de medici ook wel mak kelijk maakt om te werken zoals ze nu doen de ver zekeraar van de patiënt be taalt immers wel. DEN HAAG CAREL GOSELING Jongeren houden vast aan eigen analyse van arbeidsmarkt Welke opleiding moet je nu volgen om straks zoveel mogelijk kans te maken op een baan? De voorspellingen voor het jaar 2000 zijn in aantocht. Opgenomen in het vernieuwde boekje Kans op werk, waarvan de vorige versie al op één op de vier middelbare scholen circuleert. Hoe vatbaar zijn de jongens en de meiden eigenlijk voor zulke in vloeden? De ouderwetse tegelvloeren in de gangen van de Haagland La boratoriumopleidingen in Den Haag zijn in de zomervakantie blinkend gepoetst. Onwennig zetten nieuwelingen er hun eer ste schreden. Op weg naar loka len met docenten in witte jas sen of potten met ingewanden op sterk water. Eerstejaars Mio over haar schoolkeuze: „Op Curasao ging ik als kleuter al achter de hage dissen aan, samen met mijn broers. We opereerden ze, jam mer voor de beestjes dat ze het niet overleefden." Ook Jennifer ziet vroege aanwijzingen voor haar beroepskeuze. „Op de la gere school had ik zo'n frum- melsetje met een microscoop. Ik sloopte toen al vliegen met een pincet." Zullen er straks voldoende ba nen zijn voor de jongste lichting van deze opleiding? In de klas van Mio gaat een instemmend gemompel op. Iemand verwijst naar advertenties met vacatu res. Onlangs nog gezien. Het Haagland College heeft het zelf in ieder geval in een van haar wervende folders gezet: 'Voor een kleurrijke toekomst in een kansrijke arbeidsmarkt'. Daarbij weet de school zich ge steund door voorspellingen van het Researchcentrum voor On derwijs en Arbeidsmarkt (ROA). Onderwijssocioloog F. Meijers moet echter niets hebben van de prognoses. „Als jongeren in paniek zijn zodra ze een keuze moeten maken, zie je wel eens dat ze er als een kip zonder kop op afgaan. Maar de voorspellin gen hebben minder waarde dan zij denken. In het eerste jaar zijn de gegevens nog stevig en in het tweede jaar gaat het ook nog. Maar daarna is het koffie dik kijken. Bedenk daarbij dat de gemiddelde opleiding vier jaar duurt. De prognoses zijn dan ook van nul en generlei waarde." Geïrriteerd hoort professor H. Heijke de kritiek aan. Hij zwaait de scepter bij het ROA. „Kennelijk heeft Meijers er zich niet echt in verdiept", is zijn commentaar. „Of Jantje met die en die opleiding een baan zal krijgen kunnen wij inderdaad niet zeggen. Maar we kunnen wel zeggen of het voor de ge middelde afgestudeerde makke lijk of moeilijk zal worden." In de wandelgangen van het Utrechtse Spectrum College blijkt dat hier genoeg leerlingen rondlopen met een eigen analy se van de toekomstige arbeids markt. Zo wil de 15-jarige Berry bewaker worden, volgens hem een vak met toekomst. „Overal De leerlingen van de Haagland Laboratoriumopleidingen is een goede kans op werk beloofd. om je heen zie je dat ze aan het bouwen zijn. Voor die gebou wen is straks ook bewaking no dig." Als kleine jongen wilde hij bij de politie, maar deze wens is bijgesteld. „Ik kan niet tegen bloed en ongelukken waarbij mensen uit elkaar liggen." Zijn schoolgenote Wahiba (14) ziet juist wel een prima politie agent in zichzelf. „Ik heb altijd eerlijk contact met mensen en kan goed met ze praten zonder ruzie te krijgen", zegt ze zelfver zekerd. Ook zij vermoedt een warm onthaal op de arbeids markt. „Mijn buurmeisje heeft na de politieschool makkelijk werk kunnen vinden. In de kranten staat ook steeds dat er meer politie moet komen." Op het Jacob van Liesveldt Col lege in Hellevoetsluis waren twijfel en paniek rond in de eindexamenklassen HAVO en VWO. De keuze voor een studie nadert. „Sommigen raakten voor de grote vakantie al in de stress", vertelt decaan J. K- weekel. Een viertal VWO'ers van het zesde jaar barst los als hun stu diekeuze ter sprake komt. Voor al als de vraag rijst hoeveel reke ning zij moeten houden met kansen op werk, struikelen ze over hun woorden. De 18-jarige Daan wiens haar schuilgaat on der een 'rasta-muts' met rode, groene en gele strepen: „Ik ga echt niet als een econoom in een pakkie lopen omdat daar werk in is. Desnoods begin ik voor mezelf of ik wacht totdat er toch een baan komt." Voor de evenoude Rogier ligt dat totaal anders. „Onlangs was ik op een open dag van de uni versiteit. De hoogleraar Frans daar zei dat die studie een ver brede kijk geeft op het wereld beeld. Maar ik wil ook een baan! Waar Rogier en Daan het wel roerend over eens zijn: dat er steeds meer saaie banen ont staan. De wereld draait tegen woordig vooral om computers en managers, denken zij. Daan verwacht echter dat het tij zaL keren. Steeds meer 'gestoorden' en 'gestressten' zullen moeten worden opgevangen en dat lijkt hem nou juist weer wel leuk om te doen. Bovendien veronder stelt hij: „Wij zijn de slimsten van de school. Daarom is de kans klein dat we geen werk zullen vinden." Rogier deelt die optimistische kijk helemaal niet. „Ik heb een baantje bij Albert Heijn en daar doen een fysiotherapeut en een psychiater fulltime de groenten. Zoiets vind ik zonde." Het voorspellen van arbeids marktperspectieven kan vol gens decaan Kweekei tot op ze kere hoogte. „Er is een trend aan te geven", vindt hij. Daarbij gebruikt hij onder meer de ROA-gegevens uit het boekje Kans op werk. Ook wijst hij leer lingen erop dat bij populaire studies het aanbod van afgestu deerden in korte tijd enorm kan wisselen. „Zo zie je op de Eras mus Universiteit dat bij be- FOTO CPD MART JAN B drijfskunde het aantal aanr dingen enorm is gedaald. Ii twee jaar tijd ging het van 1 naar 180." De 16-jarige Mervyn is van psychologie te gaan studert Hij wijst naar zijn hoofd, „I r ben altijd bezig met hiero. sen 'tussen de oren helpen' wil ik." Het zal nog even di voordat het zover is. Dit \ax\ doet hij het HAVO-eindexa t en dan gaat hij naar het W\ j' Er zijn meer klasgenoten di volgend jaar die overstap vv malcen: „Ik wil de keuze voi een studie uitstellen", legt g van zijn klasgenoten uit. DEN HAAG WANG AN OE -i WIM STEVENHAGEN ce tciei m die- toefen neggen Her mij weef eens puipej/jf gemaakt m Moeren mimiter ETew AS er MWPef eeefleni wcf1DEN Gffött is Her Vj&MoeJfeM MêöR VLmetEN". HoeMEEfLWSlI en roeiBj as. wosea e^otr Moe. MINDER er OMS l/W Koers staat premier Rabin wel degelijk helder voor ogen Het akkoord tussen Israël en de PLO over de uitbreiding van Palestijns zelfbe stuur op de Westelijke Jordaanoever vormt een mijlpaal op de weg naar een oplossing van het Israëlisch-Palestijnse vraagstuk. Dat is meer dan een cliché. Als straks de Palestijnen in de bevol kingscentra van de Westoever hun eigen zaken regelen, zal het voor ieder zicht baar zijn dat de dromen van radicale Is raëlische nationalisten over een 'Groot- Israël' dromen zullen blijven. Dat verklaart de immense frustraties on der ideologisch gemotiveerde kolonis ten, die overigens een minderheid vor men onder de 120.000 Israëlische inwo ners van de Westelijke Jordaanoever. Hun ontgoocheling is extra groot omdat massale protesten tegen het regerings beleid tot nu toe uitbleven. Geen enkele betoging heeft meer dan een paar dui zend mensen getrokken. Dat wil niet zeggen dat de Israëlische be- volJdng het beleid van premier Rabin als één man steunt. Alle opinie-onderzoe ken laten zien dat nauwelijks meer dan de helft meent dat de regering op de goede koers zit. De rest is bang dat de voortvarendheid van Rabin zal leiden tot escalerend geweld, dat Israël niet meer in de hand kan houden. Toch lijkt de grote meerderheid van de bevolking bereid Rabin en Peres het voordeel van de twijfel te gunnen. Vooral ook omdat de officiële oppositie geen geloofwaardig alternatief heeft. De Likud heeft moeite te verklaren waarom ze aan de ene kant voor Palestijnse autonomie is premier Begin steunde die al ten tij de van het vredesproces met Egypte en aan de andere kant de Israëlische do minantie in de bezette gebieden wil handhaven en uitbreiden. Premier Rabin zei afgelopen zondag in een interview met The Jerusalem Post. „Het ontmantelen van nederzettingen zien we allemaal als een gevoelige zaak. Ik geloof niet dat wijlen premier Mena- chem Begin zou hebben ingestemd met het het ontmantelen van nederzettingen als hij geen permanent vredesverdrag met Egypte had getekend". Om binnen lands-politieke redenen verwijst Rabin veel naar de grote Likud-leider, die als als enige Israëlische premier nederzet tingen heeft opgegeven. Hij laat tevens blijken dat de status van de nederzettin gen niet onaantastbaar is als de Palestij nen bereid zijn een definitieve vrede met Israël te sluiten. Wat dat laatste betreft is er niets ondui delijk aan Rabins koers. In alle interviews van de afgelopen dagen legt hij sterk de nadruk op de realistische en niet-idelo- gische motieven die ten grondslag liggen aan zijn politiek en op het doel dat hem voor ogen staat. Het komt erop neer dat Israël niet ten eeuwigen dage 2,5 miljoen Palestijnen kan overheersen. Israël is door de zionistische beweging immers voorzien als een joodse staat, en niet als een staat met twee nationaliteiten. Daar om moet een vredesregeling een schei ding teweeg brengen tussen de twee na ties, de Israëlische en de Palestijnse. In Rabins visie zal Israël de soevereiniteit verwerven over 'Jeruzalem plus', dat wil zeggen die stad plus een aantal neder zettingen in de directe omgeving. De grens met de toekomstige 'Palestijnse entiteit' zal anders zijn dan die van voor de Zesdaagse Oorlog (1967). Dat wil zeg gen dat Israël een aantal nog niet met name genoemde nederzettingen wil be houden. Volgens Rabin is het ook nodig dat „de Jordaan en de Jordaanvallei" Is- raëls oostelijke verdedigingslinie blijven, al zegt hij niet met zoveel woorden dat Israël dat gebied moet inlijven. Zal de Palestijnse 'entiteit' uiteindelijk een echte Palestijnse staat worden? Ie dereen die het vredesproces volgt in clusief de Israëlische oppositie is daarvan overtuigd. In haar verkiezings programma's heeft Rabins partij Arbeid zich er altijd tegen uitgesproken. Maar de premier laat steeds duidelijker door schemeren dat instemming met een Pa lestijnse staat de uiteindelijke Israëlische concessie zal zijn als de Palestijnen i stemmen met Israëlische soevereini 'c over Jeruzalem. Het nu bereikte akkoord betekent de r even een pauze valt in het vredespro Formeel beginnen in mei volgend ja de besprekingen over de definitieve tus van de bezette gebieden, met int) grip van de toekomst van Jeruzalem de joodse nederzettingen. Maar in ft wordt er al lang over de uiteindelijke lossing gepraat. Bij ieder besluit spelen de gevolgen van voor de uiteindelijke oplossinge grote rol. PLO-leider Arafat weet dat nooit de soevereiniteit over Oost-Jen lem zal krijgen en dat miljoenen Palf tijnse vluchtelingen nooit zullen kun terugkeren naar de plaatsen waar hu voorouders woonden. En Rabin begi dat de ontmantelilïg van nederzettin en de stichting van een Palestijnse st niet kunnen uitblijven als het vredes| ces doorgaat. Het punt van waar geen terugkeer m lijk is, is zondag definitief bereikt. De vraag is alleen nog of beide partijen 1 reid zijn het proces tot het bittere eif door te zetten. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2