Politie halveert openingstijden 'Het gaat niet om de mest, maar meer om het gebaar' Harry's huis is de Efteling in 't klein Rijn Veenstreek Kinderen raken speelveld kwijt -f lAG 26 SEPTEMBER 1995 ofd- en knieletsel jSWQUDEEen 16-jarige bromfietser is gisteren gewond g CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-3 na een botsing met een geparkeerde vrachtauto. Het onge- ebeurde op de Ferdinand Bolstraat in Hazerswoude-dorp. romfietser zag de vrachtauto over het hoofd. Hij is met let- m borst knie en hoofd overgebracht naar het Academisch i enhuis Leiden. lootcomputer gestolen ftWQUDEDieven hebben gisteren toegeslagen bij een be- aan de Produktieweg in Zoeterwoude Rijndijk. Via een on- iloten bedrijfsruimte wisten de inbrekers de kantooretage te iken. Daar werd een schootcomputer buitgemaakt. De :de bedraagt duizenden guldens. raden gestolen orp» Bij een inbraak in een woning aan de Laan van Ou- jorg in Leiderdorp zijn gisteren sieraden, compact discs en pges buitgemaakt. Er werd een uitzetraam geforceerd om jen te komen. De waarde van de gestolen goederen is aan- |ijk. achtwagens opengebroken n aan den rijn Drie vrachtwagens zijn in het afgelopen ceinde opengebroken op een parkeerterrein aan de Bijlen in en. Met grof geweld werden de portierruiten vernield, waar in zender en een tankpas werden buitgemaakt. ouw rijdt tegen boom naan den run. Een 58-jarige automobiliste uit Alphen is gis- 1 gewond geraakt bij een aanrijding op de Barnsteenstraat phen. De vrouw verloor de macht over het stuur en reed te- ;en boom. Zij is met hoofd- en buikletsel overgebracht naar iijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. juitkap gestolen n aan den run De eigenaar van een kajuitjacht ontdekte Mren in Alphen dat de 'cabriokap' van zijn boot was gestolen. Moot lag afgemeerd nabij de Gouwsluisseweg in Alphen. De ™te kap heeft een waarde van 1600 gulden. De kap kon door Jef worden losgeritst. hazerswoude eric de jager vervolg van voorpagina Het land van de Hazerswoudse veehouder N. van de Hulst was vanochtend tussen tien en elf uur het toneel van een protest, waarbij een half do zijn boeren symbolisch hun mest uitreden. ,,Het gaat niet om de mest, maar meer om het ge baar", zegt Van de Hulst. „We willen duidelijk maken dat september ook hoort bij de periode waarin wij mest mogen uitrijden. In tegenstelling tot wat het ministerie beweert, is september wel degelijk een groeimaand. Het gras groeit nog steeds en heeft daarvoor voeding nodig. De mest verdwijnt dus niet in de grond en het oppervlak tewater, maar wordt opgenomen door de plan ten." Daarbij komt nog, dat de eerste maanden van het jaar volgens Van de Hulst voor boeren in het veenweidegebied niet bruikbaar zijn. „In ja nuari, februari en maart kunnen wij het land niet op. Het is dan nog veel te drassig. De kans op uit spoeling, hetgeen de minister in september vreest, is dan minstens zo groot." Extra tijd om de mest uit te rijden is dus hard nodig en september is daarvoor de ideale maand, vindt de proteste rende boer. „Bovendien is de mest in deze tijd van het jaar erg verdund. Er is minder mest, maar meer spoelwater uit de stallen en het huis." De actie werd begeleid door de politie van het dis trict Rijn en Braassem. Die ging uiteindelijk over tot verbaliseren. Over de nadelige gevolgen van de actie had Van de Hulst al nagedacht. „We hebben overlegd met de burgemeester en de officier van justitie, maar die konden niet ga randeren dat we geen proces-verbaal zouden krij gen. Ach, we weten waar we mee bezig zijn en dat er sancües komen. Het is een vorm van bur gerlijke ongehoorzaamheid. Maar de boetes ne men we voor lief. De betaling regelen we onder ling wel." Rijn en Braassem zoekt oplossing voor urentekort De politie van Rijn en Braassem overweegt de openings tijden van de bureaus in Roelofarendsveen, Hazerswou- de-Rijndijk en Zoeterwoude te halveren. Deze maatregel moet op 1 januari van het volgend jaar van kracht wor den. Zo hoopt de politie het tekort aan capaciteit voor een groot deel op te vangen. De politiek in Alkemade, met uitzondering van de WD, ging hiermee, voorzover het Roelofarendsveen betreft, gisteravond akkoord. FOTO BEN DE BRUYN Het speelveld in Oud Ade maakt volgend jaar plaats voor huizen. liat nieuwe gemeentehuis van cobswoude wordt vooral grijs 3swoude 1 heBD VAN DER GEEST SB Dal grijze massa over de heen", oordeelde W- J. van Dam gisteravond in aat rbmmissie algemene zaken en ff presentatie van monsters mentalen voor het nieuwe raad- a dat aan de Herenweg mmat gebouwd. En het waren grijzen, die de architect Coppen liet zien. Vergeefs probeerde de ar chitect Van Dam gerust te stel len. Bij daglicht zal het gebouw met zijn warmrode pilaren bui ten en zijn witte muren binnen als 'heel kleurrijk worden erva ren', beloofde Coppen. Burge meester Van Beek vond de vele schakeringen grijs prachtig. „Onkleurloos zijn willen we niet", aldus Van Beek, „Van binnen straalt het gebouw warmte en geborgenheid uit." oud ape marieta kroft Spelen op straat of in huis. Dat is de hoogstwaarschijnlijk de toekomst van de basisschool- jeugd van Oud Ade. Het speel veld aan de Pastoor Schrama- straat moet namelijk plaats ma ken voor zeven woningen. De dorpsraad van Oud Ade is op zoek naar een andere plek, maar tot nu toe zonder resul taat. Op het speelveld staan vijf speeltoestellen voor peuters en kleuters en een open vlakte met een doel die vaak door de jeugd van zes tot twaalf jaar wordt ge bruikt. Zodra volgend jaar wordt begonnen met de wo ningbouw, verhuizen de speel toestellen hoogstwaarschijnlijk naar een plek op de hoek van de Pastoor Schramastraat en de Dirk Thomaszstraat. „Een stuk groen voor een trapveld is echter niet te vin den", zegt een spijtige voorzit ter L. van Berkel van de dorps raad. Enerzijds vindt ze het jammer dat het speelveld ver dwijnt. Anderzijds is ze ook blij met de woningbouw in het dorp waarvoor inmiddels al erg veel belangstelling bestaat. De Dorpsstraat is samen met de gemeente til sinds 1985 op zoek naar een trapveld voor de jeugd. In dat jaar moest het toenmalige trapveld plaats ma ken voor huizen (de even num mers) aan de Dirk Thomasz straat. In 1991 werd uiteindelijk de huidige plek gevonden, al was toen al bekend dat het slechts tijdelijk zou zijn. Volgens Van Berkel wordt het zoeken naar een nieuwe locatie bemoeilijkt doordat deze volgens het be stemmingsplan in de woonbe bouwing moet liggen. Een stuk weiland mag niet zomaar tot trapveld worden omgedoopt. alkemade marieta kroft Volgens burgemeester Meer burg komt het district Rijn en Braassem in 1996 bijna 3900 uren tekort om alle geplande werkzaamheden te kunnen doen. „Als je dat constateert, moetje die maatregelen nemen die het minst pijn doen", legde hij de suggestie van hem en zijn collega's van Jacobswoude, Lei derdorp, Rijnwoude en Zoeter woude, de districtschef en de officier van justitie uit. „Er zijn bijzonder weinig mensen die spontaan, zonder afspraak op het bureau komen. Je moet er echter wel steeds iemand voor vrijhouden. De telefoon blijft bovendien altijd beantwoord. Als er hier niemand op het bu reau zit, wordt de telefoon doorgeschakeld naar het bureau in Leiderdorp" Het bureau in Roelofarends- 'Uitep JE TIJD tmis ®ndiN ana1amswerk. Leren hoe je de spanning in je lichaam kunt vrijma- an jan op een cursus Emotioneel Lichaamswerk. Vanavond om uur worden inlichtingen gegeven in Buurthuis Morschwijck Ie Topaaslaan. De eigenlijke cursus begint 10 oktober. Informa- to-6884755. 5. De Pools-Nederlandse Kulturele Vereniging geeft vanaf van- 19.00 uur een cursus Pools voor beginners in buurthuis Vo- "jicht aan de Boshuizerlaan. De cursus bestaat uit 25 lessen. In- itie: 071-212950. tefr ;t, ^?gels. Er is weer volop gelegenheid om postzegels te ruilen op liling van de Leidsche Vereniging van Postzegelverzamelaars. tiling is vandaag in het restaurant van zwembad De Zijl, Para- et Jpostraat 66, en begint om 20.00 uur. Jongeren zijn vanaf 18.00 )uwelkom' jen nieuw. Een cursus 'durf van iets ouds iets nieuws te maken' }t eind september in Buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 40. De ,en|eenkomsten kosten elk 2,50 gulden. Aanmelden: 071-220866. Buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat houdt woensdag- I ld 27 september een bingo met mooie prijzen. Aanvang 20.00 apjaal open om 19.00 uur. nen. Ben je in de leeftijd van 12 tot 15 jaar en hou je van teke- )f schilderen? Dan kun je meedoen aan een cursus in Buurthuis nshof, TrixTerwindtstraat 4. De cursus begint woensdag 27 3 mber en duurt 8 lessen. Tjjd: 15.30 tot 17.00 uur. Kosten: 45,00 in, inclusief materiaal. Aan het einde van de cursus wordt er entoonstelling gehouden van de zelf gemaakte kunstwerken. en. De Rudolf Steiner school aan de Cesar Franckstraat 9 orga- rt diverse najaarscursussen. Woensdag 11 oktober is de cursus ;en voor jonge kinderen'. Op woensdag 25 oktober is het onder- Boeken voor kinderen in de lagere schoolleeftijd' aan de beurt. )sten bedragen 7,50 per cursus. Op 1,8 en 15 november is de is 'Werken met sprookjeswol. Hiervoor kost inschrijving 50 gul- I nen. Op donderdag 5 oktober starten de teken- en aquarelcur- in van Marie van Delft in de Hortus Botanicus. De cursuskosten agen 175 gulden. Aanmelden tot 4 oktober bij de Hortus Botani- 0 jostbus 9516,2300 RA Leiden; telefoon 071-275144. HEN AAN DEN RIJN tmiddag. Vanwege het 20-jarig bestaan van activiteitencentrum b terhove', houdt de stichting 'Wegwijs' op zaterdag 7 oktober B eestmiddag. Het feest begint om 14.00 met de opvoering van j ducht. Verder spelen bewoners en bezoekers van Westerhove .*j wis en treedt het Gilde Orkest uit Alphen aan den Rijn op. tverkoop tot en met 3 oktober in Westerhove, Anna van Buren- 147. Het literair café van de openbare bibliotheek staat op woens- I oktober in het teken van 'Vrienden en lezen'. De avond wordt uden in het Parkfilmhuis, Comelis Geellaan 2. Aanvang 20.30 jratis entreekaarten zijn te verkrijgen bij Expressie '70, Comelis aan 2, Boekhandel Haasbeek, Van Manderloostraat 19, Open- Bibliotheek, Thorbeckestraat la en de VW, Wilhelminalaan 1. tejERDORP k iwen. Marijke van Lith uit Leiderdorp vertelt woensdag 27 sep- per over haar ervaringen op de wereldvrouwenconferentie in Pe- Van Lith bezocht in maart ook de mondiale V.N. Conferentie in jnhagen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in de Muzenhof de Cor Gordijnsingel. Toegang gratis. Harry Droogh: „Er ontstaat iets in mijn geest en dan moet ik het uitwerken." FOTO HENK BOUWMAN lisse carin smolders ia. De Stoma Stichting Nederland houdt woensdag 27 septem- ■j im 14.00 uur een informatiemiddag in het AC Restaurant te Lei- orp. Aan bod komen onder meer de bezuinigingen op stoma middelen en de problemen waar stomadragers mee te kampen 'en. De toegang is gratis. Informatie: 01828-31507. ÏERWOUDE-RIJNDIJK ters. 'Boertige schijters als bron van vermaak en vermaning in >e en 17e eeuwse beeldende kunst' is het thema van een lezing e stichting 'Oud Zoeterwoude' op dinsdag 26 september houdt Eendenkooi aan het Kooikerspad. Aanvang: 20.00 uur. Vanuit de tuin kijken diverse kikkers, kabouters en kindfigu ren de achteloze voorbijganger doordringend aan. Het huis zelf is versierd met allerlei tierelan tijnen. Een enkeling die het waagt om het huis heen te lo pen waant zich in de Efteling. Dit huis is het geesteskind van Harry Droogh die van zijn huis zijn hobby heeft gemaakt. Het is vijfentwintig jaar gel den dat Harry het huis kocht. Toen was het een noodwoning. De wanden bestonden indertijd uit twee houten schotten, die acht eentimeter van elkaar af stonden. „Het is eigelijk heel onschuldig begonnen, een likje verf en een paar luikjes voor de ramen. Toen heb ik het huis met stenen ombouwd en een garage ernaast gezet. Ik ben in dertijd wel vergeten een bouw vergunning aan te vragen. Ik heb toen gelazer gekregen met de gemeente. Gelifiddg ben ik er toen met een boete van hon derd gulden van af gekomen. Je weet hoe dat is met ambtena ren, hoe meer je slijmt, hoe meer je gedaan krijgt." Sinds de jaren '80 is Harry be zig met het huis. „Toen ik hier kwam wonen heb ik nooit het plan gehad om het huis zoals het er nu staat te creëren. Er ontstaat iets in mijn geest en dan moet ik het uitwerken. Dan zie ik ergens iets leuks en dan zet ik daar mijn zinnen op. Maar ik bedenk tevoren nooit iets. Ik maak wel een een ruwe schets maar als ik bezig ben ontstaat het eigenlijk. In het da gelijkse leven zit ik in het wo- ningonderhouü. Ik vind het leuk om te knutselen en ik kan goed koop aan de materialen komen. Het is een hobby zonder bijbe doelingen." Van binnen is het huis ook het bekijken waard. Wulpse griekse godinnen, staan naast preutse engeltjes in de venster bank. Koperen gebruiksvoor werpen, harnassen, Delfts blauw, scheepjes, boeken, een bos roestige sleutels en model treinen liggen her en der door het huis verspreid. „Ik heb een hoop rotzooi maar dit komt door mijn verzamelwoede. De meeste spullen haal ik van de vlooienmarkt. Vooral in België hebben ze hele mooie dingen. Als ik iets leuk vind, dan zit dat in mijn hoofd en ga ik ernaar op zoek. Ik kan het bijvoorbeeld ook niet over mijn hart verkrij gen om iets weg te doen, dan heb ik nog liever dat ze het jat ten." De naam van het huis 'onder de pannen' heeft Harry nooit veranderd. „De eerste eigenaar moest op een holletje trouwen. De noodwoning is toen binnen drie dagen neergezet. Toen hij er met zijn vrouw introk schijnt hij geroepen te hebben: hè, hè. eindelijk onder de pannen. Ik vind de naam leuk, dus waarom zou ik het veranderen?" Toch kennen de mensen in I ïqcp hot veen is nu nog van maandag tot en met zaterdag open tussen negen en vijf uur. Door het mes in de openingstijden te zetten van dit en de andere twee kan toren worden 3200 uren be spaard. Het CDA, de PvdA en Groen Links stemden hiermee gisteren in de commissie be stuurszaken schoorvoetend in. „Maar het mag niet het begin van het einde zijn", benadrukte N. van Ruiten (CDA). De WD keerde zich fel tegen het voorstel. „Het bureau in Roelofarendsveen is het enige houvast voor de inwoners." Vol gens fractievoorzitter H. van Duijkeren kan het urentekort worden opgelost door 'leuke, speelse, charmante secretares ses' in te schakelen voor de ont vangst van het publiek en het aannemen van de telefoon, zo dat politiefunctionarissen de straat op kunnen. De liberaal meent dat er structureel iets fout zit bij de politie in het algemeen. „De po litie is te veel bezig met zelfon derzoek, navelstaren en reorga niseren. Ze verwaarlozen de ei gen taak." Overigens pleitte F. Koek (Groen Links) er spottend voor om iets uit 'de pot emancipatie' te halen voor Van Duijkeren. Dit in verband met diens voorstel om charmante secretaresses aan te trekken. Volgens Meerburg is de dis cussie gaande om minder ge kwalificeerd personeel voor sommige taken in te schakelen. Hij verwacht echter niet dat het veel geld oplevert. De aandacht voor het milieu, zoals het district Rijn en Braas sem dat voorstelt in het beleids plan voor 1996, mag van het CDA en de WD, gezien het urentekort, wel wat minder. In vergelijking met de criminali teitsbestrijding is het milieu 'zwaar overbedeeld', menen de twee partijen. De PvdA en Groen Links keerden zich tegen 'het beknibbelen op het milieu'. Het regionale college Hol lands Midden, waaronder Rijn en Braassem valt, neemt over enkele maanden het definitieve besluit. Borstkankeronderzoek in Jacobswoude jacobswoude arjan van dijk Voor de tweede keer wordt in Jacobswoude een bevolkingson derzoek naar borstkanker ge houden. Het gratis onderzoek is bestemd voor vrouwen van 50 tot 69 jaar en begint op 10 okto ber. De vrouwen krijgen twee weken voor het onderzoek een uitnodiging van de GGD. Ze hoeven zelf geen afspraak te maken. Net als vorige keer komt de onderzoeksbus op twee plaat sen te staan: bij sporthal Het Spant aan de Larikslaan in Lei- muiden en bij sporthal Ouden dijk aan de Bateweg in Wou- brugge. Omdat de onderzoeks bus niet toegankelijk is voor rol stoelgebruikers, verzoekt de GGD vrouwen met een rolstoel contact op te nemen met het IKW, het Integraal Kankercen trum West. Borstkanker is bij vrouwen in Nederland de meest voorko mende vorm van kanker. Dank zij het bevolkingsonderzoek kan een eventuele afwijking in een vroeg stadium worden opge spoord, wat de kans op gene zing vergroot. Het effect van het onderzoek is het grootst als uit genodigde vrouwen elke twee jaar deelnemen. huis niet als 'onder de pannen'. Het huis staat bekend als 'het huis met de tierlantijntjes' of als 'het huis van Roodkapje'." Harry merkt dat het huis be kender is dan hijzelf. Minder leuk vindt hij het dat als je een opvallende hobby hebt en je houdt eigen persoon een beetje op de achtergrond dat je al dan snel de als zonderling wordt af geschilderd. „Ik vind het hele maal niet erg als mensen naar mijn huis komen kijken. Het is mijn hobby en ik ben er trots op. Als mensen daar belangstel ling voor hebben vind ik dat verschrikkelijk leuk." Toch ziet Harry dit huis niet als zijn levenswerk. „Ik hecht er geen waarde aan. Het is toch al lemaal dood materiaal. Als er ie mand aan de deur komt die het wil kopen dan kan dat. Ik zou dan in een krot gaan wonen en weer helemaal opnieuw begin nen. Het is en blijft een uit de Toch vrachtauto's in vroege ochtend bij All in Drinks Limonadefabriek All in Drinks uit Ter Aar mag toch vrachtwagens vanaf zes uur 's morgens laten vertrekken. De Raad van State heeft de milieuvergunning van de gemeente Ter Aar die het rijden van vrachtwagens 's nachts tot zeven uur verbood, vernietigd. Volgens de Raad van State heeft het bedrijf bestaande rechten voor maxi maal zes wegrijdende vrachtwagens tussen zes en zeven uur. Raad van State vindt het bovendien onterecht dat de gemeente Ter Aar het bedrijf een verbod heeft opgelegd om bepaalde werk zaamheden in de nacht te verrichten. Slechts op het starten van de produktielijnen in de nacht mag een verbod komen, zo meent de Raad van State. Alle overige voorbereidende werkzaamheden mo gen wel worden verricht. Beheer woonwagens in handen van de woningbouwvereniging vijf jaar duurt - bevalt, dan wordt het beheer van de woon wagens aan het Goudse Rijpad ook overgedragen aan de WVA. Voor de bewoners van de woonwagencentra betekent de overdracht van het beheer in de praktijk dat het technische on derhoud, de klachtenbehande ling, het sluiten van huurover eenkomsten en het innen van de huur via de WVA plaatsheeft. alphen aan den run jan winde De gemeente Alphen heeft be sloten om per 1 januari 1996 het beheer van de woonwagencen tra aan het Burmapad en de Marokkostraat in Kerk en Zanen over te dragen aan Woning bouwvereniging Alphen (WVA). De woningbouwvereniging ontvangt hiervoor jaarlijks 26.000 gulden. Als de proef - die Gespreide betaling gemeentelijke belastingen in Jacobswoude JACOBSWOUDE Het wordt mogelijk om gemeentelijke belastingen en heffingen in Jacobswoude in maximaal elf termijnen te betalen. Nu zijn dat er maar twee. B en W willen dat uit sociale motieven, hield burge meester W. van Beek de commissie financiën gisteravond voor. De gespreide betaling kost de gemeente meer dan het huidige sys teem. Die meerkosten worden verrekend in de belastingaanslagen. De commissie was verdeeld in haar advies. CDA'er C. de Lange benadrukte het sociale aspect van de gespreide betaling. Elf termij nen was voor D66'er P. van Hoesel juist te veel van het goede, om dat ook andere instellingen als het Hoogheemraadschap en het Nutsbedrijf aanslagen opleggen. WD'er H. Dambrink vond niet dat de burgers moeten opdraaien voor de kosten van dit gemeentelijke

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 29