3 CRIMINELE WEKEN BIJ OPEL Gene Pharming wil stier Herman niet laten doden Het Motorhuis L Randstad Joyriding met trein: ruim een ton schade Amsterdamse kabel ma Euro 7 niet inkorten Ontucht met patiënte* eis zes maanden celstf OF STEELT U EEN ASTRA SPORT? Prostituée hoort half jj eisen voor beroven age STEELT Uƒ2500,- VOORDEEL? DINSDAG 26 SEPTEMBER 1995 CHEF ADRIAAN BRANDENBURG, 071-356484, PLV -CHEF DICK V Motorrijder gedood bij aanrijding Een 51-jarige inwoner van Amsterdam is gisteravond om het le ven gekomen tijdens een aanrijding op de Baden Powellvveg. De man reed op een motor. Hij wilde rechtdoor rijden en botste te gen een auto die op de kruising linksaf sloeg. Het slachtoffer was op slag dood. Een trein van de Nederlandse Spoorwegen (NS) heeft in het afgelopen weekeinde voor ruim honderdduizend gulden schade opgelopen als gevolg van een opmerkelijke uiting van joyri ding. Het incident had plaats op het Centraal Station in Den Haag, waar de trein was gepar keerd. In de nachtelijke uren van de zondag forceerde een man eerst met een houten balk de cabinedeur; vervolgens kreeg hij de trein in beweging. De man reed vooruit, achteruit en weer vooruit. Hierdoor kwam de trein op onzachte wijze in aanraking met de stootbumpers en werd zwaar beschadigd. Deze manoeuvres kwamen via het video-bewakingssysteem tot de bewaking. De joyrider werd door de spoorwegpolitie aangehouden en overgedragen aan justitie. Het is de NS een groot raadsel, hoe de man de trein aan de praat heeft gekre gen. Het is geen kwestie van een knopje aan of uit, aldus een NS- woordvoerder, die een onder zoek aankondigde. In verband met de schade is de trein voor lopig uit de running. Crimineel nieuws van Opel. Vanaf nu levert Opel standaard elektronische startblokkering op alle nieuwe modellen. Bij Opel valt er dus niets meer te stelen. Dat wil zeggen, behalve tijdens de criminele weken. Want om de komst van Het Commissariaat voor de Media heeft Kabeltelevisie Amsterdam (KTA) dringend verzocht een einde te maken aan de dagelijkse inkorting van het programma van de comrperciële zender Euro 7. Geeft de kabelmaatschappij geen gehoor aan dat verzoek, dan legt het commissariaat een sanctie op, zo heeft het gisteren meegedeeld. Euro 7 zendt overdag van zeven tot vijf programma's uit over natuur, milieu, gezond heid, religie, vrije tijd en bin nenkort sport. KTA breekt het programma van de zender el ke middag om vier uur af om op hetzelfde kanaal heflt dige programma van SB kunnen uitzenden. Dal strijd met de Mediawet» het commissariaat. I De huidige wet staat rb dat kabelexploitanten gen programma samenb uit gedeelten van het a| aan omroepprogramma mogen de programmah binnenlandse comrrw omroepen - en ook van blieke omroep en buiter se omroepen - alleen Ij kort en zonder vert doorgeven. Het commisl onderzoekt of ook andfy belexploitanten zich aa, zelfde overtreding van a diawet schuldigmaken, r Astra Sprint 1.6 f29.990,- Opel-veiligheidspakket Opel Fall-Size Airbag 1.6-motor (52 kW/71 DIN-pk) 6-speakersysteem en antenne info-display gasdrukschokdempers vanbinnen uit verstelbare buitenspiegels (links asferiscb) stuurbekrachtiging elektronische startblokkering getint glas toeren teller in hoogte verstelbare bestuurdersstoel sportieve "Wave"-bekleding. De normale prijs van deze Astra 3-deurs Sprint 1.6 bedraagt f32.525,-. Een voordeel van ruim 2500gulden! dit high-tech anti-diefstalsysteem te vieren, doen wij u een crimineel aanbod: ruim 2500 gulden voordeel op het tijde lijke actiemodel Astra Sprint. En om u hele maal van het rechte pad af te brengen, krijgt u nog éénmaal de kans om een splinternieuwe Opel te stelen. Deze week is dat een flitsende Astra Sport. Dus neem uw actie- kaart mee en sla uw slag in onze showroom. Het is uw laatste kans. Hamer en schroevedraaier kunt u overigens thuis laten. Elektronische startblokkering weet u wel. OPEL-0- Vondellaan 80, Leiden, Telefoon 071-351800. De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam heeft gisteren twaalf maanden gevan genisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, geëist tegen een 25-jarige prostituée uit de hoofdstad. Ze zou betrokken zijn geweest bij het beroven van een hoofdagent van politie. De politieman van de Amster damse bureau Warmoesstraal ging in de nacht van 15 op 16 mei naar de woning van de vrouw, waar hij tijdens een vrij partij werd beroofd van onder meer zijn dienstpistool en legi timatiepas. Volgens justitie heeft de vrouw de hoofdagent, die een bekende van haar was, naar haar woning in Amsterdam- Noord gelokt. Zij zou tijdens vier telefoontjes hebben gesug gereerd dat er seksueel wel iets te beleven viel. Bij de vrouw wa ren twee kennissen aanwezig die het zoals de vrouw vertelde 'wel leuk vonden om een poli tieman te pakken'. In de woning legde de agent tijdens de vrijpartij zijn dienst pistool en zijn horloge het bed. De kennissen sl spullen. Tijdens zijn spe door het huis stuitte de agent later op de kennis! de vrouw, die zich hadc stopt in een klein kame bedreigden de agent n eigen wapen en bonde vast aan de trapleuning, dien namen ze hem zijn legitimatie af. In psychologische ra[ komt de verdachte naa als een zwakbegaafde, vrouw, die makkelijk te puleren is. Het misdrijf k volgens het rapport niet worden toegerekend. He luidde de vrouw te beh. in plaats van naar de g< nis te sturen. Advocate mr. J. Prin om vrijspraak. Haar clii zelf ook door de kennis; bedreigd. „Het beeld dat dia schetste van een hoe een politieman in de 1 klopt niet", aldus de ad De hoofdagent ging v naar haar toe. Uitspraak op 9 oktober Het Leidse biotechnologiebedrijf Gene Pharming krijgt meer en meer moeite met de verplichting de stier Her man volgend jaar te laten afmaken. Volgens een woord voerder groeit binnen het bedrijf 'psychologische weer stand' om de wereldberoemde stier, die als eerste een menselijk gen kreeg ingebracht, voortijdig aan zijn einde te brengen. Als het proefproject voor de produktie van koeiemelk met menselijk lactoferrine is afgelo pen, moeten Herman en zijn nakomelingen het veld ruimen. Dit heeft Gene Pharming met het ministerie van landbouw af gesproken als voorwaarde om vergunning te krijgen voor het project. Inmiddels groeit bij het be drijf en zijn medewerkers de weerzin bij de gedachte dat Herman moet worden afge maakt. De stier, die feitelijk zijn werk gedaan heeft en voor vol doende nageslacht heeft ge zorgd om de proef voigens plan te laten verlopen, functioneert immers als boegbeeld voor het bedrijf. „Wij zouden Herman willen bewaren, zoals ook Mercedes van zijn oudste modellen een exemplaar bewaart", formuleert woordvoerder Rob Meines. Hij stelt zich voor dat het mogelijk is de 1400 kilo wegende blaarkop ergens op stal te zet ten tot hij spontaan zijn laatste adem uitblaast. „Nee, niet in een dierentuin, maar hij zou bijvoorbeeld weer naar Lelystad kunnen." Meines doelt op proefboerde- rij 't Gen waar de stier en zijn nakomelingen eerder werden verzorgd. Inmiddels staan de dieren op een boerderij in het Zuidhollandse Polsbroek. Letterlijk staat in het contract met landbouw: 'De stier Her man, alle nakomelingen die uit dit project worden verkregen alsmede de produkten van deze dieren moeten na afronding van het project onverwijld ter de structie worden aangeboden c.q. worden vernietigd'. Deze afspraak is gemaakt om te voor komen dat de genetisch gema nipuleerde dieren en hun vlees of melk in roulatie komen. Dat is ook de reden dat Herman, als hij al in leven zou mogen blij ven, onmogelijk zonder bewa king zomaar ergens op stal kan worden gezet. Alle vrouwelijke nakomelin gen van Herman zijn nu drach tig en moeten in januari en fe bruari kalveren. Dat is het mo ment waarop de produktie van melk met het menselijk lacto ferrine, een infectiewerende stof, op gang komt. Met het mi nisterie van landbouw is over eengekomen dat de zonen van Herman na ongeveer een jaar worden afgemaakt. De dochters worden gedood honderd dagen nadat ze hun eerste kalf ter we reld hebben gebracht. In die pe riode van drie maanden hebben ze voldoende melk geprodu ceerd voor verdere experimen ten. Opmerkelijk genoeg wordt voor het verdere leven van Her man zelf geen termijn ge noemd. „Het kan een dag na af loop van de proef zijn, maar het kan ook na vijf jaar zijn", erkent een woordvoerder van het mi nisterie. „Daar gaan we nu maar eens over nadenken". „Als de minister vasthoudt aan de afspraken, moeten we die uitvoeren. Dat is simpel ge noeg", aldus Meines. „Maar overal in het bedrijf groeit de weerzin bij de gedachte daar aan. Dat geldt ook voor perso neelsleden die Herman zelfs nooit hebben geaaid". Behalve als symbool heeft de bijna vijf jaar oude stier voor Gene Phar ming nauwelijks waarde. Het bedrijf werkt op dit moment aan een vernieuwde versie waarbij de lactoferrine-produk- tie ten minste honderd keer zo hoog zal zijn als bij de dochters van Herman. De Dierenbescherming, die genetische manipulatie princi pieel afwijst en zich altijd tot het uiterste heeft verzet tegen de proeven met de stier, rea geert terughoudend. „Wij zeg gen niet: maak hem maar dood, einde verhaal", aldus woord voerster E. Boshart. „Maar we wijzen af dat het bedrijf hem gebruikt als symbool van de vooruitgang om er publicitair ook nog een slaatje uit te slaan". De Dierenbescherming benadrukt dat Herman een bij zonder beest is dat nooit een 'normaal' leven kan leiden en deel kan uitmaken van een kud de. De wens van Gene Phar ming stelt de Dierenbescher ming toch voor een dilemma. „Als Herman keurig wordt ver zorgd, is daar weinig op tegen, maar we willen niet dat de in druk ontstaat dat het zo met al le proefdieren gaat, want de meeste worden na gebruik als oud vuil gedumpt". De officier van justitie bij de rchtbank in Haarlem heeft gis teren zes maanden cel of 240 uur dienstverlening geëit tegen een vijftigjarige man uit Hoofd dorp. Hij acht bewezen dat de man 'op oliedomme wijze' on tucht heeft gepleegd met twee geestelijk gehandicapte vrou wen. De man ontkent. De man was ten tijde van de ontucht vijftien jaar als tech nisch medewerker in dienst van het instituut voor epilepsiebe- strijding De Cruqiushoeve in de Haarlemmermeer. Hij zou zich in een periode van bijna ander half jaar herhaaldelijk hebben vergrepen aan twee zwakbe gaafde patiëntes, die de geeste lijk ontwikkeling hebben van een kind. De Hoofddorj kent elk contact met i tiënte. De andere vrouw eigen initiatief seks m hebben gewild. „Ze z; aan kerels", aldus de ve Volgens de betrokken had de technicus haa kend overgehaald'. De ringen van de beide slac zijn volgens een onafli onderzoeker betrouwb dus de officier. Zij hield bij haar eis r met het ontslag van de cus. De directie van de hoeve berispte en schor enkele jaren eerder v< ander geval van ontu man heeft dat destijds e De rechtbank wijst op ber vonnis. Het personeel van Gene Pharming voelt er niets voor om de stier Herman af te laten maken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 28