Aan u de keus. Huisartsen Voorschoten uur lang niet bereikbaar ch Leiden Regio 'Geen jongeren om de fakkel over te nemen et is wachten op 'et eerste ongeluk' Nieuwbouwwijk Leyhof krijgt toch supermarkt tewoners Van Gelderdreef wachten op renovatie Jachtwerf vreest stortvloed aan klachten ISDAG 26 SEPTEMBER 1995 chef hennyvan egmond. 071-35641 j, plv -chef hans koenekoop. 071-356429 elkraak Schoolstraat CHOTENEen 35-jarige Leidschendammer en een 36-jarige rburger zijn vannacht aangehouden naar aanleiding van een plkraak. Het duo zou eerder in de nacht de ruit van een winkel Geluidsapparatuur aan de Schoolstraat in Voorschoten heb- p ingegooid. Daarbij werden twee CD-spelers buitgemaakt, luigen beschreven een auto die eerder op de avond werd ge- Ealeerd bij een poging tot inbraak bij een benzinestaton in sburg. Het tweetal is aangehouden in de woning van de rburger en zit nu vast op het Leidse politiebureau. in pmmelmarkt bij Alettahof Jdrschoten Buurthuis De Alettahof aan het Aletta Ja- isplantsoen 97 in Noord-Hofland in Voorschoten houdt vrij- een rommelmarkt van 13.00 tot 17.00 uur. De meest uiteen- jende zaken zijn te koop: van oude grammofoonplaten tot af dankte kleding. Wie een tafel wil huren om zelf spulletjes te jjen betaalt daarvoor 10 gulden. 4go dansant Tamarco iDORPHet damescomité van drumfanfare Tamarco in Lei- lorp houdt zaterdag september een bingo dansant. Het duo zorgt voor de muzikale omlijsting. Plaats van ideling is het clubgebouw van Tamarco aan de Splinterweg liter gebouw Het Zijlkwartier). Aanvang 20.00 uur. Leiderdoip Aangenaam stopt ermee „Huisartsen in Voorschoten zijn zó slecht bereikbaar, dat gaat een keer grandioos fout", zegt Arjen Schippers. Zijn driejarig zoontje viel afgelopen vrijdag van een stapelbed en hij moest ten einde raad alarmnummer 06-11 bellen, omdat geen enkele huisarts thuis gaf. voorschoten alice van schuppen Schippers, die zelf bij de Voor- schotense brandweer actief is, maakt zich vooral zorgen over de bereikbaarheid en vindt dat het systeem dat de huisartsen hanteren niet functioneert. „Mijn vrouw heeft vrijdagmid dag eerst onze huisarts gebeld, maar die bleef in gesprek", ver telt hij. „Ook de centrale dok terstelefoon functioneerde niet. We hebben toen met drie per sonen een uur lang alle Voor- schotense huisartsen steeds op nieuw proberen te bellen. Maar we kregen er niet één te pakken. Toen mijn zoontje buiten be wustzijn raakte hebben we 06- 11 gebeld." Schippers' zoontje bleek een hersenschudding te hebben, ,,'s Avonds heb ik nog even gepro beerd dokter Schotanus, mijn huisarts, te bellen om te vragen waarom hij niet bereikbaar was. Maar opnieuw kreeg ik steeds de in gesprek-toon", aldus Schippers. „Ik snap best dat huisartsen het druk hebben, maar dat er een uur lang niet één huisarts in heel Voorscho ten te bereiken is, dat gaat er bij mij niet in." De doktersassistente van Schotanus houdt voet bij stuk als het gaat om de bereikbaar heid. „We waren vrijdagmiddag wel erg druk, dus het kan best kloppen dat hij ons niet kon be reiken", verklaart ze. „Ik weet niet hoe het kan dat andere huisartsen ook niet bereikbaar waren, maar dat betekent niet dat het systeem niet werkt." Dat Schippers de dokterstelefoon niet kon bereiken is volgens de assistente begrijpelijk. „Het centrale nummer werkt alleen 's nachts en in het weekend. Maar de politie heeft nog een geheim nummer van ons. Meneer Schippers kan dat weten, want hij werkt bij de brandweer. Ik snap niet dat hij de politie niet heeft gebeld." Huisarts Van Eysden geeft toe dat het vervelend is als huisart sen niet bereikbaar zijn. „Maar het lijkt mij een incident. We zullen het in de eerstvolgende vergadering bespreken en even tueel maatregelen treffen om dit in de toekomst te voorkomen." \uw fietspad 'levensgevaarlijk i k/oegstgeest je je op dit fietspad moet je eerst je levens- ekering verhogen." Dit is de ling van D. Gebhart over het I live provinciale fietspad 200, Ijiieuwe verbinding tussen en, Oegstgeest, Rijnsburg iatwijk die donderdag wordt Vooral de manier erop fietsers op het fietspad komen is volgens het vean de landelijke fietsbond tisgevaarlijk. „Het is wach- |p het eerste ongeluk." Ipnsen die vanuit Oegstgeest op willen, krijgen te met gevaarlijke situaties. Ie Dorpstraat komt het ge- Hal om de hoek kijken, legt giart uit. Hier moeten de hprs van de linkerkant van de e) naar de rechterkant, de fietsers willen ook I's van drie kanten de smalle dpstraat in. Rijwielen komen makkelijk in het gedrang len streekbus of auto pas- 1." ~Gt begin van het fietspad ligt links van Het Groene jje aan de Haarlemmer- Hier zal volgens Geb- Imenig fietser met angst en |n oversteken. „Het zicht |j rechts wordt belemmerd reen bushokje. Daarbij is de it een racebaan. De auto's len hier met 80 kilometer jijden. Omdat de oversteek- fts van de fietsers vlak bij een bocht ligt, is het moeilijk over te steken zonder het risico te lopen geschept te worden." Toch hebben sommige fiet sers een oplossing gevonden om het gevaar te ontwijken. Op de oude trambrug buigen de fietsers al naar links. Tegen fiet sende tegenliggers in. Onder het motto: je kan beter worden ge raakt door een fiets dan een au to. Gebhart vindt dit geen goede oplossing. „Het is verboden om tegen het verkeer in te fietsen. Als de provincie een fietspad van 4 miljoen aanlegt, lijkt het mij dat ze aan een goede en vooral veilige opgang ook wat geld kunnen besteden." J. Disco, voorlichter van de provincie Zuid-Holland, vindt ,de klachten van Gebhart niet te recht. Er moet worden gekeken naar de veiligheid van het hele tracé', zegt hij. „Een oversteek plaats kan nooit 100 procent veilig zijn. Met de alternatieven die we hadden is deze plek de beste oplossing. Bovendien is de omgeving heringericht om de plek veiliger te maken. Twee inritten van omwonenden en de parkeerplaats van de Groene kerk zijn aangepast. Mocht de snelheid van de auto's op de Haarlemmerstraatweg inder daad een probleem worden, dan kan er gedacht worden aan snelheidsbeperkende maatrege- .len." De nieuwe verbinding had naar Gebhart's idee en goedko per en veiliger gekund. „Naast tEIDERDORP JUDY NIHOF De werkgroep Leiderdorp Aangenaam is ter ziele. Bijna vijftien jaar lang organiseerde de werkgroep manifestaties, cursussen en workshops om begrip te kweken tussen Ne derlanders en migranten. Vol gens mede-oprichter en voor zitter Emile Snell had het wei nig zin om door te gaan. Het was heel moeilijk om nieuwe bestuursleden te vinden en van de teruglopende subsidie kon de werkgroep niet goed meer rondkomen. Bovendien zou ze niet meer zo heel hard nodig zijn voor het organise ren van multi-culturele mani festaties. „Turkse en Marok kaanse mensen zijn mondige mensen geworden. Ze zijn heel goed in staat om zelf hun cultuur uit te dragen." Volgens Snell werd het pro blematisch om als werkgroep met de tijd mee te blijven gaan, omdat zich geen 'vers bloed' aandiende. De werk groep had volgens hem juist veel behoefte aan frisse ideeën van jonge mensen. „Maar jon geren zijn niet te motiveren om de fakkel over te nemen. Dat is wat me ontzettend pijn doet." Snell ziet het overal om zich heen. „Je had vroeger zo veel in Leiderdorp: de Chili - groep, Leiderdorp tegen Apartheid, noem maar op. En wat is voor in de plaats geko men? Niets!" De vermindering van de subsidie was ook een belang rijk argument om ermee te stoppen, aldus Snell. „Toen we in 1991 begonnen, hadden we een budget van 12.000 gulden tot onze beschikking. Door de bezuinigingen is dat bedrag teruggeschroefd naar 7000 gulden. Daarvoor kun je geen kwaliteit bieden op een mani festatie. Goede muziekgroe pen of volksdansgroepen vra gen elk al gauw zo'n 1200 gul den." Cursussen met thema's als 'racisme en bewustwording' behoren met het wegvallen van Leiderdorp Aangenaam ook tot het verleden. Het wa ren volgens Snell goede mid delen om 'onbegrip tussen culturen en een stukje racis me' weg te nemen. Nu racis me steeds vaker de kop op steekt zou het volgens hem goed zijn als een andere in stantie in Leiderdorp hiermee door zou gaan. De stichting Verzetsherdenking ziet hij dit niet zo gauw doen. „Ik vind het een ontzettend goede stichting, maar vind wel dat deze te weinig de link legt met wat er vandaag de dag aan de hand is." Gebhart waagt zich aan de oversteek: „Als de provincie een fietspad van 4 miljoen aanlegt, lijkt het mij dat ze aan een goede en vooral veilige op gang ook wat geld kunnen besteden." het fietspad 200 ligt aan de overkant van het Oegstgeester- kanaal parallel aan het fietspad, de Almondeweg. Als de weg af gesloten zou worden voor au to's kan het een prachtig fiets pad zijn. Dit had een hoop geld kunnen schelen en misschien een aantal ongelukken kunnen voorkomen." Voorlichter Disco bestrijdt het. „De weg kan niet worden afgesloten voor doorgaand ver keer omdat zij te intensief wordt gebruikt. De weg verbre den voor een fietspad is veel te omslachtig omdat de kade te zacht is. Bovendien moeten de fietsers toch een keer naar de andere kant van het Oegstgees- terkanaal. Een brug aanleggen en de kade versterken is duur der dan de oplossing die we nu hebben gekozen. Volgens mij is FOTO HOLVAST/MARK LAMERS de nieuwe verbinding een schot in de roos. Het fietspad is nog niet geopend, maar er wordt al driftig gebruik van gemaakt." LEIDERDORP JUDY NIHOF Er moet een supermarkt met een breed assortiment komen in de nieuwbouwwijk Leyhof in Leiderdorp. Klanten moeten er terecht kunnen voor de dage lijkse boodschappen, maar ook voor drogisterij-artikelen en bloemen. Hierover werd de Lei- derdorpse politiek het gister avond eens tijdens een com missievergadering. De wens om een supermarkt naar Leyhof te halen staat haaks op de uitkomsten van een on derzoek dat onlangs in op dracht van de gemeente en de eigenaar van Winkelhof is ver richt. De conclusie hiervan was dat er in Leiderdorp geen ruim te is voor nog meer zaken met levensmiddelen. Die zouden de 'bestaande winkelstructuur' aantasten. De politiek wil echter niet om een supermarkt heen, in een wijk waar straks onge veer 900 woningen komen. Wethouder A. van Dijk (ruimte lijke ordening/BBL) wees op de noodzaak van de bereikbaar heid van een supermarkt voor met name de ouderen in Leyhof. Het moet volgens de meer derheid van de politiek in de nieuwe wijk wel bij een super markt blijven. De aanvragen van een snackbarhouder, een chinees met een afhaalcentrum en twee fietsenmakers om zich in Leyhof te vestigen, wezen de meeste raadsleden af. Alleen CDA-burgerlid G. Hogervorst en D66-raadslid O. Reijers zagen een snackbar wel zitten. Volgens wethouder Van Dijk levert het inpassen van horeca bedrijven en ambachtelijke be drijven, zoals fietsenmakers, veel problemen op dor de hoge milieu-eisen. DRSCHOTEN FRANK BUURMAN bewoners van de ouderen- vningen aan de Van Gelder- :ef en omgeving in Noord- fland verkeren nog steeds in zekerheid over de renovatie hun woningen. Ze hebben niets gehoord van de nieu- eigenaar van de woningen, Humanistische Bouwstich- j Bejaardenhuisvesting BB). „Ja, een bericht dat we huur naar een andere reke- moesten overmaken, dat 1. En de aankondiging dat we sprankelend nieuw bewo- rsblad kunnen verwachten, lar verder weten we nog its", zegt bewoner W. Lens de Van Gelderdreef. .ens maakt zich al jaren sterk de renovatie van de 40 iningen aan de Van Gelder- :ef, de Zaandreef, de Van der üstlaan en de Kortenaerlaan. De flats zijn in 1969 gebouwd en er mankeert van alles aan vanwege de slechte bouw en achterstallig onderhoud. Kozij nen zijn weggerot, betonrot heeft de balkons aangetast en het dak wordt geteisterd door lekkages. Lens demonstreerde vijf maanden geleden nog hoe ge makkelijk het was het bakste nen muurtje van zijn balkon weg te duwen. „Dat is dan ein delijk een maand geleden gere pareerd. Maar verder horen we niets. Het is toch absurd. Ik sprak vorige week nog met een oude mevrouw die als de dood is dat ze de winter door moet komen met een lekkend raam, dat ze provisorisch heeft afge dicht. De kans is groot dat dat raam bij kou sneuvelt. En zo zijn er nog wel een paar van die ramen", zegt Lens. De renovatie is vertraagd omdat de woningen onlangs door de gemeente Voorschoten zijn overgedragen aan de HBB, in het kader van de fusie tussen de woningbouwverenigingen en het gemeentelijk woningbe drijf. In afwachting van de fusie besloot de gemeente de reno vatie uit te stellen. Daarbij speelt ook het plan mee om de flats te voorzien van een extra woonlaag en liften. Uit onder zoek is gebleken dat dit tech nisch mogelijk is. Pas als duide lijk is dat dit plan wel of niet wordt uitgevoerd kan de reno vatie beginnen. Voor de bewoners is de onze kerheid nog steeds groot. „Komt die extra woonlaag er? Moeten we straks wel of niet ons huis uit? Er wonen veel ou deren in de flats die zich erg ongerust maken. Ik ben zo bang dat dat onderzoek naar die extra woonlaag, dat al door de gemeente is uitgevoerd, straks opnieuw door de HBB wordt gedaan. Dan kunnen we dus weer een jaar op renovatie gaan wachten. Ik geloof eigen lijk toch al niet dat er dit jaar nog iets gebeurt", aldus Lens. Directeur B. Geerink van de HBB bevestigt dat de renovatie pas in 1996 zal worden uitge voerd. „De Van Gelderdreef en omliggende straten staan bo venaan de lijst, maar dit jaar kunnen we niets meer doen. Eerst moeten we overleggen met de bewoners over de reno vatie en dat gaat tijd kosten. Groot onderhoud zal in ieder geval plaatshebben, maar mo gelijk kunnen we de flats meteen aanpassen aan de eisen van deze tijd. Een betere voor ziening voor warm water bij voorbeeld, of een lift, in combi natie met een extra verdieping op de flats. Daarmee ga je dan de kwaliteit van de woningen verbeteren en dat betekent dat de huur omhoog gaat. Eerst moeten we van de bewoners weten of zij bereid zijn meer te betalen voor verbetering van de kwaliteit. Noodzakelijk onder houd heeft geen huurverhoging tot gevolg", verzekert Geerink. De kans op een extra verdie ping acht de directeur op dit moment niet zo groot. De bewoners zullen uiteinde lijk kunnen profiteren van de fusie. De Voorschotense afde ling van de HBB heeft niet voor niets de aanduiding 'Wonen Plus' gekregen. „De woning bouwvereniging kan de zaken professioneel aanpakken, voor de gemeente was het woning bedrijf toch iets waar niet zo veel geld voor beschikbaar was. Maar we zullen ons eerst nog moeten bewijzen natuurlijk", aldus Geerink. Onze grote keus in kwaliteit en prijs is nog groter geworden. Want er komen nu ook steeds meer artikelen bij met een Euroshopperstempel. SP* Muesli krokant, 1 zak 454 gramim«i> l.yy Ctl Muesli krokant, pak 375 gram 2.79 Quaker cruesll naturel, pak 375 gram©® 3.19 Koffiefilters no. 2 di? pak 80 stuks a 5 cn Filterzakjes no. 2, /y doos 80 stuk 1.49 Melitta filterzakjes 102, pak 80 stuks 2.29 Piccolo «Sf Babybadschuim, flacon 300 ml <s®« Bongo Duo pasta, «üF pot 350 gram rr. On Baby bad douche, l.by flacon 250 ml 3.69 Zwitsal schulmbad, flacon 300 ml s-< 6.49 1.99 cn Duo pasta, hazelnoot/wit, pot 350 gram 2.59 Duo Penotti pasta, hazelnoot, pot 350 gram 2.o9 Croissants, voorgebakken, pak 4 stuks 'S'T't' 1.79 cn Croissants, voorgebakken, pak 4 stuks 2.95 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Plan voor woningbouw op enkele meters afstand LEIDERDORP» JUDY NIHOF De broers Keijzer van jachtwerf De Koning Keijzer aan de Does- werf in Leiderdorp willen niet dat er woningen verrijzen op slechts dertien meter afstand van hun bedrijf. De huizen moeten volgens hen een eind opschuiven. Anders vrezen ze een stortvloed aan klachten over overlast, waardoor norma le bedrijfsvoering onmogelijk wordt. De gemeente Leiderdorp heeft hiervoor volgens de broers geen oog. „We zijn wel zware industrie. Daar wordt veel te luchtig over gedaan." De broers lieten gisteravond van zich horen tijdens een com missievergadering waarin een eerste opzet werd gepresen teerd voor de bouw van 127 wo ningen op het terrein van han delskwekerij Vegmo-plant. Het idee is om er rijtjeswoningen, twee-onder-een-kap-woningen en een appartementencomplex van vijf verdiepingen neer te zetten. Het gaat vooralsnog om sociale huurwoningen (dertig procent), koopwoningen van meer dan drie ton (veertig pro cent) en koophuizen van tussen de twee en drie ton (dertig pro cent). Volgens Jan Keijzer van de jachtwerf, die grenst aan de bouwlokatie, heeft de gemeente bij het maken van de plannen veel te weinig rekening gehou den met de overlast die zijn be drijf veroorzaakt. Bij het bou wen van boten wordt veel la waai gemaakt. „Denk maar aan slijpen en metaalbewerken." Keijzer vindt dat de gemeente moet voorkomen dat er proble men ontstaan tussen het bedrijf en de toekomstige bewoners. Volgens hem moeten de plan nen worden aangepast, nu het nog kan. Volgens Keijzer is het eigenlijk heel simpel. „Verplaats de woningen een stuk naar ach teren en de parkeerplaatsen naar voren. Dan liggen de hui zen alweer meters verder. Bo vendien kun je dan geluidswe ring aanleggen tussen de par keerplaats en ons bedrijf." Met die suggesties zijn de broers Keijzer alweer een poos geleden naar de gemeente ge stapt. „Maar er is helemaal niets mee gedaan." Het akoestisch onderzoek, waarop de gemeente de bouw plannen baseert, geeft volgens Keijzer een veel te rooskleurig beeld. Een geluidsrapport dat het bedrijf moest laten maken om een nieuwe milieuvergun ning te krijgen, geeft heel ande re cijfers. „Zelf wonen we op dertig a vijfendertig meter van het bedrijf. Volgens het rapport kan dat nog nét. En dan komt de gemeente met dertien me ter", aldus Keijzer. Volgens een ambtenaar van de afdeling ruimtelijke ordening is het heel goed mogelijk om op zo'n kleine afstand van de jachtwerf woningen te bouwen. „Er moet dan wel een realisti sche oplossing komen voor de overlast." Daarbij moet volgens haar bijvoorbeeld worden ge dacht aan huizen met extra dik ke muren.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27