Leidsch Dagblad tedding Fokker Jost 2,3 miljard 14 21 Het extraatje van Grand'ltalia. X waliteit ïrse zeevis Politie arresteert «voldoende leider boerenacties Verhuizing via tunnel iIDS-onderzoekers lelden doorbraak Winkels Noordwijk aan Zee alle zondagen open Wijkagent eist baan terug Brijder Stichting in Haarlem zet vraagtekens bij cijfer Man met alcoholpromillage van 7.2 Informanten politie mochten winst houden GOED NIEUWS SDAG 26 SEPTEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Drogisten willen hogerop door invoering certificaat Cultuur en Kunst VierKalf- nominaties voor Antonia t Leiden Plein winkelcentrum Kopermolen 'levensgevaarlijk' LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG ƒ1,85 Sport De rek is uit de enkel van Litmanen ivaegtuigbouwer denkt volgend jaar weer winst te maken ;rk O redding van Fokker gaat in totaal 2,3 miljard gulden ten. Door een ingrijpende financiële herstructurering de onderneming in 1996 al winst maken. Dat staat in rapport 'Securing the Future of Fokker' dat de raad bestuur aan minister Wijers (economische zaken) ings overhandigde. De inhoud van het geheime rap- is vanmorgen door het Algemeen Dagblad gepubli- d. erdam bill meyer ;er wil de berichtgeving het reddingsplan bevesti- Inoch ontkennen. Het plan lor Fokker als zeer 'concur- egevoelig' bestempeld en jj st daarom vertrouwelijk en. Fokker wil binnen twee nden een reactie van eco- ische zaken op het stuk. In overlevingsplan staat niet deel van de gevraagde 2,3 Ard door de overheid moet len opgebracht, kker gaat er wel vanuit dat peiverheid afziet van verdere opgbetaling van 638 miljoen en aan ontwikkelingsgelden ia£ iet NIVR-fonds. Dit fonds is ch bedoeld om de ontwikkeling van nieuwe vliegtuigen te finan cieren. De benodigde 2,3 mil jard is een optelsom van het verlies over dit jaar en het af boeken van op de balans gezet te ontwikkelingskosten. Fokker had gedacht deze kosten eerder terug te verdienen. Dit pro bleem uit het verleden heet bin nen Fokker 'de ijsberg' en be draagt inmiddels 1,3 miljard. In het reddingsplan zijn twee toekomstscenario's uitgewerkt. In één scenario blijft Fokker zonder eigen vermogen en lo pen de bankschulden op tot 2,7 miljard in het jaar 2000. Dit sce nario biedt geen levensvatbaar heid voor Fokkê'r. In het tweede scenario wordt met 2,3 miljard gulden van DASA én de over heid financieel schoon schip ge maakt. De winstgevendheid van de onderneming herstelt zich reeds volgend jaar. Voor dit jaar wordt uitgegaan van een verlies van ruim een miljard gulden. In het plan staat verder dat Fokker zich wil richten op de bouw van vliegtuigen van 90 tot 140 stoelen. Ook hier zijn weer twee scenario's denkbaar. Het ene gaat uit van verdere Eu ropese samenwerking a la Air bus. De bedoeling is een zoge heten F-AX vliegtuig te bouwen met 120 stoelen. Later komt er een verlengde versie op de markt. De Fokker 50 wordt op geofferd aan Europese samen werking. Als de onderhandelin gen met British Aerospace en het Franse Aerospatiale misluk ken, wordt gekozen voor het huidige marktsegment van 50 tot 120 stoelen. Dat wil Fokker dan (onder DASA-vlag) in sa menwerking met het Canadese Bombardier gaan doen. Mestprotest in Hazerswoude kwaliteit van verse zeevis veel te wensen over. Uit on- oek van het Rijks Instituut Visserij Onderzoek (RIVO) pdracht van de Consumen- iond blijkt dat 62 procent de schol, tong en kabeljauw verder kwam dan het pre- at matig tot redelijk. Bijna vijfde van de onderzochte en (19 procent) was wat ver- d betreft zelfs ongeschikt consumptie. Op drie van vier onderzochte vissen het RIVO wel iets aan te ken. Ook vinden de onder iers dat veel vis slecht is ge- an it (van ingewanden ont- 10 of gefileerd. putten-hazerswoude anp-eric de jager De leider van de boerenacties W. van den Brink is vanmorgen in zijn woonplaats Putten gear resteerd. De politie van Assen wil Van den Brink aan de tand voelen over zijn mogelijke be trokkenheid bij de diefstal van dossiers uit het Bureau Mest heffingen. De politie arresteerde vanmorgen ook twee medewer kers van Van den Brink. In Hazerswoude protesteer den boeren vanmorgen tegen het verbod om in september mest uit te rijden. Een aantal boeren uit de regio reed de monstratief de mestkarren leeg op het land van de Hazers- woudse veehouder N. van de Hulst aan het Spookverlaat. De actie gaat uit van de Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie (WLTO), die van mening is dat dierlijke mest in september wel degelijk van nut is voor het grasland. De politie verbaliseer de de boeren. Uitrijden van mest is toegestaan van januari tot september. Minister van Landbouw J. vgn Aartsen wil die periode wel verlengen tot 15 september, maar de boeren vin den dat nog niet genoeg. Pagina 5: Boeren klaar voor een taaie en lange strijd. Pagina 17: 'Het gaat niet om de mest, maar meer om het ge baar'. w* leiden» In alle vroegte zijn vanmorgen ongeveer zestig patiënten van de afdeling heelkunde van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden (AZL) verhuisd naar de nieuwbouw. De patiënten werden tussen half vijf en kwart over zes in hun eigen bed door een speciale tunnel naar hun nieuwe onderkomen gereden. De ver huizing verliep zonder problemen.De tientallen meters lange verbindingsgang tussen de oude gebouwen en de nieuwbouw, gemaakt van steigerbuizen en zeildoek, bood de patiënten de nodige beschutting te gen de wind. Het regende niet. De tunnel wordt de komende dagen nog gebruikt voor het overbrengen van meubilair. Over enkele dagen wordt de verbindingsgang weer afgebroken. De verhuisoperatie van vanmorgen is een van de laatste van het AZL. Begin oktober worden de allerlaatste zieken van de inten- sive-care-afdeling en de thorax-chirurgie overgebracht naar het hoofdgebouw. Zij zullen naar verwach ting met ambulances worden vervoerd. Vervolgens wordt begonnen met de sloop van de oude gebou wen op het AZL-terrein. foto loek zuiderduyn mbinatie van medicijnen gunstig r TERDAM GPb-ANP enten die zijn geïnfecteerd het HIV-virus leven langer ze twee soorten AIDS-rem- 3rs tegelijkertijd slikken. Bo- dien krijgen ze minder snel uwe ziekteverschijnselen als leze combinatietherapie on- gaan. 'at concluderen onderzoe- uit zeven Europese landen Australië die hebben meege- kt aan de zogenoemde Del- itudie. Het volgens weten- rr appers opzienbarende resul- is vandaag gepresenteerd een Europees AIDS-congres f de Deense hoofdstad Kopen- i ün- ij het Academisch Medisch ïtrum (AMC) in Amsterdam dt de ontdekking be- ouwd als een grote stap rwaarts in het AIDS-onder- 'k. Nu de resultaten zo ve'el- ovend zijn, hebben de on- zoekers de studie stopgezet, us internist P. Reiss van het IC. Voor de Delta-studie is hij Nederland de hoofdonder- :ker. )nderscheiden groepen pa- nten zijn de afgelopen twee r behandeld met ofwel het ds 1986 bekende middel I", ofwel met een combinatie AZT en een ander middel, het onderzoek is intussen, topt, omdat de medici het t meer ethisch verantwoord aden een deel van de patiën ten alleen nog maar AZT te ge ven. Gebleken is immers dat hun kansen dan aanzienlijk kleiner zijn dan met de combi natietherapie. Gedurende een periode van 26 maanden was er onder de mensen die werden behandeld met twee middelen tegelijk 38 procent minder sterfte dan on der mensen die alleen AZT kre gen toegediend. In totaal heb ben 3.300 patiënten meegedaan aan de Delta-studies. In Neder land namen 250 HlV-geïnfec- teerden aan het onderzoek deel. Grand'ltalia de lasagnebladen cadeau. En wij doen er dan nog eens het gehakt voor een bescheiden prijsje bij. Grand'ltalia Lasagnepakket, Sugo Casa traditioneel, béchamelsaus en qq "gratis lasagnebladen.O.I/O Onweerstaanbaar lekker, oftewel molto-bene, is de lasagne van Gehakt half-om-half, Grand'ltalia. En molto-voordelig 500 gram525 3.25 c QQ ook, want u krijgt nu van kilo ®®es> 9S& J.jö Deze week alleen bij Albert Heijn. Qjq 1 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 30 september as noordwuk wim wegman De winkels in Noordwijk aan Zee gaan mogelijk het hele jaar op zondag open. Nu is dat alleen nog maar tijdens het toeristische seizoen, van Pasen tot de herfstvakantie. Met de ruimere zondagsope ning wil het Noordwijkse ge meentebestuur het toerisme in de badplaats versterken. Bovendien hoopt de ge meente de detailhandel en de werkgelegenheid een ex tra zetje in de rug te geven. Als het plan van B en W doorgaat, krijgen winkels de mogelijkheid om van 10 tot 18 uur hun deuren te ope nen. Wanneer de nieuwe re geling ingaat, is nog niet pre cies bekend. Dat hangt af van de Noordwijkse politiek. Als die zich snel achter het plan schaart, kan de nieuwe openstelling op zondag meteen achter de huidige 'zomer-regeling' volgen; die loopt nog tot oktober. „Maar voor hetzelfde geld gebeurt het allemaal pas volgend jaar", aldus een woordvoer ster van de gemeente Noord wijk. De winkelzondagen gelden alleen voor Noordwijk aan Zee. De zaken in Noordwijk- Binnen blijven ervan versto ken. Dat deel van het dorp is volgens de richtlijnen name lijk geen toeristisch gebied. rotterdam gpd Wijkagent Chaim van Adelberg eist morgen in een procedure voor de Rotterdamse rechtbank van de korpsleiding dat hij weer aan het werk mag als wijkagent in Schiemond. Van Adelberg is het afgelopen jaar tot twee keer toe uit zijn functie gezet nadat een klein groepje autochtone wijkbewoners zich bij zijn chefs over hem hadden beklaagd. Van Adelberg werd vorig jaar oktober voor de eerste keer door zijn (toen nieuwe) chef buiten functie gesteld na een onderzoek naar aanleiding van, zoals Van Adelberg zegt, 'rod dels en beschuldigingen van een kleine groep'. In juni mocht hij weer in Schiemond aan de slag, maar na een paar weken kreeg hij van zijn chef te horen dat voor zijn functioneren in de wijk geen draagvlak bestond. De (oud-)wijkagent vermoedt oud zeer. „Vanaf het begin heb ik me fel verzet tegen racisti sche tendensen in de wijk. Dat is bij dat kleine groepje au tochtone wijkbewoners slecht gevallen." haarlem «jeroen smit Bij een 31-jarige Haarlemmer is gisteravond een record alcohol promillage van 7.2 vastgesteld. Dat is een onwaarschijnlijk hoog percentage,* wat normali ter de dood tot gevolg heeft. Bij de meeste mensen is een pro millage van tussen de 4 en 5 do delijk. De man ligt momenteel in coma in het Elisabeth Gast huis en ondergaat daar een ont- giftingskuur. Hij werd gisteravond door de politie rond kwart over zeven gevonden in de Bernadottelaan in Schalkwijk. Hij was voorover op de grond gevallen en had een hoofdwond. Omdat hij ner gens op reageerde, werd hij naar het ziekenhuis gebracht en daar werd het promillage vast gesteld. Een woordvoerder van de Brijder Stichting in Haarlem, waar alcoholverslaafden wor den geholpen, zet vraagtekens Kluivert rijdt weer te hard amsterdam anp Ajacied Patrick Kluivert is vorige week in Amsterdam bekeurd voor te hard rijden en het rijden door een rood verkeerslicht. Dat heeft ee'n politiewoordvoerder vandaag bevestigd. Kluivert was op 9 september in Amsterdam- Noord betrokken bij een aanrij ding met dodelijke afloop. Vorige week donderdagavond reed de Ajax-spits te hard op de Stadhouderskade; hij negeerde daar ook een rood verkeerslicht. De politie wil niet zeggen hoe veel te hard Kluivert reed. Tegenover de politie gaf Klui vert eerder toe dat hij bij het ongeval op 9 september te hard reed. Hij reed toen bovendien in een auto (van een vriend), die niet was verzekerd. -Het openbaar ministerie in Amster dam beslist naar aanleiding van het onderzoek naar het dodelijk ongeval over vervolging van Kluivert. Als het tot een zaak komt, is de kans groot dat ook andere verkeersovertredingen daarbij een rol zullen spelen. Alphenaar vast na stelen van modeltreinen den haag gpd De politie heeft een 31-jarige in woner van Alphen aan den Rijn aangehouden op verdenking van diefstal van zo'n 160 mo dellocomotieven. De man heeft bekend. Deze waren in het bezit van het verzekeringsconcern Nationale Nederlanden, dat ze na beslaglegging had opgesla gen in een ruimte van een kan toorpand in Den Haag. Sinds begin mei maakte de man, een werknemer van het verzekeringsconcern, er een ge woonte van de modeltreintjes bij zijn werkgever te stelen en vervolgens të koop aan te bie den in het advertentieblad Via Via. De totale opbrengst van de gestolen modeltreintjes bedroeg 16.500 gulden. Bij de aanhou ding van de man is beslag ge legd op zijn auto. Hrr WOOCDI5AAN Will Rogers Afgezien van het verkeer heeft niets ons land zo doen stagneren als commissies. jgi, opnieuw regen 77150 67! 30 77150 70% 60% 40% zcmttcvch^n 10% 20% 20% Uitgebreid weeroverzichtop pagina 10 Binnenland3 Buitenland5 Cultuur9 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Schrijvende lezers20 Sport21,22,23 Strips10 Uitgaan 19 Vandaag een kortingsbon voor het optreden van Mai Tai. Het drietal treedt woens dagavond op in In Casa in Leiden. EUROPACUP OP TV 17.40-19.55 uur, SBS 6, Olimpija Ljubljana-RodaJC. 20.15-22.00 uur, Ned 3, PSV- MyPa47. den haag gpd 'Niet ongebruikelijk bij Haarlemse CID zogeheten Bever-onderzoek van tevoren was ingecalculeerd dat partijen drugs op de markt zou den moeten komen. Eind 1993 was door de CID-Haarlem met het openbaar ministerie in Rot terdam afgesproken dat drugs zouden worden doorgelaten, als dit van belang was voor de ge loofwaardigheid van de infor mant. De Wit sprak hiermee de Rot terdamse recherchechef lansen tegen, die twee weken geleden zei dat in het kader van dit on derzoek alleen per ongeluk drugs op de markt zijn geko men. „Soms verloren we wel eens een partij uit het oog, om dat we vastzaten in het ver keer", aldus Jansen toen. Bij de criminele inlichtingen dienst (CID) van de Haarlemse politie was het niet ongebruike lijk dat informanten winsten uit drughandel in eigen zak moch ten steken. De Rotterdamse hoofdofficier van justitie mr. L. de Wit verklaarde dit gisteren voor de parlementaire enquête commissie opsporingsmetho den. Justitie in Rotterdam is er ver volgens eind 1993 mee akkoord gegaan dat deze praktijk ten ba te van Rotterdams onderzoek door de CID-Haarlem is voort gezet. „Er was in den lande geen uniform beleid op dit punt. Wij hebben de beslissing van Haar lem dat de informant er aan mocht verdienen gerespec teerd", aldus De Wit, die nog enige tijd in Haarlem hoofdoffi cier van justitie is geweest. De Wit gaf ook toe dat in het neemt geen Pagina 3: Bovenkerk woord terug. Een brokkendag voor Van Traa. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Naarn:. I Adres: bij het cijfer van 7.2. „Ik geloof er niks van. Dan ben je dood. Het maximale alcoholpromilla ge waar ik ooit van heb gehoord is rond de 5. Ik denk dat er fout je is gemaakt", aldus de woord voerder. De politie Haarlem houdt het cijfer echter staande. „Dit is in het ziekenhuis vastgesteld en wij houden ons daar voorlopig aan", zegt de politiewoordvoer der. Nr. bank/giro: I Handtekening:. (I v.m. controle bezorging), Deze bon in een envelop, eonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden. OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1