Dutchbat maakte lijst gewonden voor Serviërs 1 I 1 eer weduwen houden jcht op uitkering Binnenland Voor het laatst het zeegat uit Rotterdam start begin 1996 heroïneproef Boeren dreigen met 'optocht' door Assen Politie rolt 20 jaar oude criminele multi-national op amilie vermiste Bergense zoekt vandaag zelf mn HULSTA-DESIGN VOLGENS TIL Hof sluit afdwingen van jeugdhulp via rechter uit hülsta !2! van tiMliltiVMIk [DAG 23 SEPTEMBER 1995 irdeskelet naar Museon uim achttien eeuwen oude paardeskelet dat begin deze week op iagse camping Ockenburg is gevonden, krijgt een plaats in het jwijsmuseum Museon in Den Haag. De afdeling stadsarcheolo- an de gemeente vond het bijna complete geraamte maandag op irrein waar in de jaren 150 tot 200 een kleine Romeinse leger- is geweest. Het conserveren van het geraamte zal niet eenvou- ijn omdat het gemakkelijk uit elkaar kan vallen. foto anp ed oudenaarden tra miljoenen voor Sint Maarten hag De Nederlandse regering stelt nog vijftien miljoen en beschikbaar voor extra noodhulp aan het door de orkaan getroffen Sint Maarten. Eerder al werd voor dat doel tien ten gulden vrijgemaakt. De regering stuurt binnenkort ook earn van deskundigen naar het Bovenwindse eiland om te rzoeken wat precies nodig is voor de wederopbouw, zo zei premier Dijkstal gistermiddag na afloop van de minister- I Bende van Venlo berust in vonnis tond Het 23-jarige lid van de Bende van Venlo op wiens itende verklaringen de meeste veroordelingen in de zaak >ebaseerd, berust in zijn vonnis. Hij kreeg deze week veer- jaar en TBS met dwangverpleging. Drie andere hoofdver- iten, onder wie de tot levenslang veroordeelde bendeleider ens tot achttien jaar veroordeelde rechterhand, hebben in- lels hoger beroep aangetekend. De overige veroordeelden len nog niet beslist wat ze gaan doen. •■uwe Nabestaandenwet iets versoepeld ag gpd-anp wnaars die een kind onder jaar verzorgen, die gehan- it zijn of die vóór 1950 zijn ren. (minimum)uitkering t volgens de nieuwe regels chter Rotterdam geeft vrouw intig jaar pensioenreparatie nadat de Utrechtse onrechter een kleine streep de door de hoop van veel iven om met terugwerken- racht pensioenrechten te en, heeft de Rotterdamse onrechter die hoop weer w leven ingeblazen. De te bepaalde gisteren in een oigf mvonnis dat vrouwen die verleden geen pensioen- ten hebben opgebouwd, Isnog met een terugwer- kracht van 20 jaar kun- rgen aan zee jan vriend CDA roept Voorhoeve dinsdag op het matje De Bosnische Serviërs hebben na de val van de enclave Srebrenica een door Dutchbat opgestelde lijst met ge wonde moslims gebruikt om van oorlogsmisdaden ver dachte moslims te achterhalen. Onduidelijk is of minister van defensie Voorhoeve dat wist. Het CDA wil dat de mi nister dinsdag in de Tweede ^Kamer opheldering geeft. WD, D66 en Groen Links vinden dat het beter is het eindrapport af te wachten van de 'debriefing' van de Dutchbatters. den haag. anp Defensie wilde gisteren het be staan van de lijst niet bevesti gen, maar gaf wel aan er altijd een lijst bestaat van gewonden. Hoe en door wie de lijst is opge steld, neemt Defensie mee in het grote onderzoek dat het mi nisterie momenteel onder de Dutchbatters houdt. Begin ok tober maakt het departement de resultaten van deze 'de- briefing'bekend. NRC-Handelsblad citeerde gisteren majoor De Haan, een militaire VN-waarnemer, en de Duitse Artsen zonder Grenzen- medewerkster Schmitz. Beiden waren aanwezig bij de bespre kingen waar de Bosnische Ser viërs de Dutchbat-leiding op droegen de lijst op te stellen. Volgens de VN-waarnemer maakte de Dutchbat-leiding geen bezwaar tegen het opstel len van de lijst en het 'screenen' van de 59 gewonden. Hij erkent evenwel dat Dutchbat nauwe lijks enige keus had. ,,We ston den letterlijk met de rug tegen de muur, de Serviërs dicteerden alles." Volgens afspraak zou Dutch bat de 5b gewonden overdragen aan het internationale Rode Kruis. De Bosnische Serviërs pikten echter zeven moslims uit de groep die later in een vier- tonner van het Nederlandse VN-bataljon naar het Servische ziekenhuis in Bratunac zijn overgebracht. Daar lagen al zes tien gewonde moslims. Volgens Defensie heeft het Rode Kruis voor iedereen inkomensafhan kelijk. Wel worden ook daarbij de aanvankelijke plannen ver soepeld. Voor nieuwe weduwen -en weduwnaars stelde het kabi net een vrijlatingsregeling van 15 procent van het minimum loon voor plus éénderde van het meerdere. De Tweede Kamer vindt echter dat weduwen met een klein baantje daardoor one venredig hard getroffen zouden worden. De regeling wordt nu versoepeld tot de helft van het minimumloon plus éénderde van het meerdere. De overeengekomen versoe pelingen kosten veel geld. Om dat te kunnen betalen, wordt de ANW op één belangrijk punt ibestaandenwet wordt iets Ier. Staatssecretaris Lin- in van sociale zaken heeft «er een akkoord gesloten VdA, WD én D66. De be lleste verandering is dat «ven en weduwnaren die januari 45 jaar of ouder echt houden op een nabe- denpensioen. Die grens rst bij vijftig jaar. nieuwe nabestaandenwet per 1 januari ingaan en lezuiniging opleveren van een miljard gulden, onge- een kwart van het totale Daarvoor wordt het op een nabestaandenpen- beperkt tot weduwen en aangescherpt. Voortaan komt het recht op een nabestaanden- uitkering te vervallen op het moment dat de betrokkene gaat samenwonen. Nu geldt nog een gewenningsperiode waarin de uitkering wordt afgebouwd. V den helder» Vice-admiraal Kroon heeft gisteren het bevel overgenomen over de zeestrijdkrachten van vice-admiraal Buis. De laatste nam op traditionele wijze afscheid door met een sloep geroeid door commandanten de haven uit te varen. In zijn afscheidswoord zei de nieuwe top man van de BVD dat op de marine niet verder kan worden bezuinigd. foto anp hans steinmeijer nen claimen. Zijn Utrechtse col lega beperkte die termijn don derdag tot vijf jaar. Beide uitspraken komt voort uit een vonnis van het Europese Hof. Dat bepaalde in september vorig jaar dat vrouwen met te rugwerkende kracht tot 1976 aanspraak kunnen maken op deelneming in pensioenregelin gen. Volgens een woordvoerster van de Dienstenbond FNV zal de Rotterdamse uitspraak zeker invloed hebben in het hoger be roep tegen de Utrechtse uit spraak. Criminoloog Bovenkerk weer naar Van Traa den haag jan kuys De Utrechtse criminoloog Bo venkerk wordt opnieuw ver hoord door de commissie-Van Traa. Bovenkerk werd op de eerste dag al gehoord. Hij ver oorzaakte toen veel commotie met zijn opmerking dat tiental len procenten Turken, Surina- mers en Marokkanen betrokken zijn bij de handel in drugs. Minister Dijkstal van binnen landse zaken en het Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB) noemden zijn uitlatingen on genuanceerd. Het NCB drong aan op een nieuw verhoor om de wetenschapper de gelegen heid te bieden zijn stellingen wetenschappelijk te onderbou wen. Dat verhoor komt er nu, zij het dat het volgens Van Traa gaat over een 'nieuw onderzoek met nieuwe cijfers'. rotterdam anp Rotterdam start begin volgend jaar een experiment met de ver strekking van heroïne aan vijftig langdurig verslaafden. Het ex periment betreft een zoge noemde pilot-studie met heroï neverstrekking op medische ba sis, waarvan de ministers Borst van volksgezondheid, Sorgdra- ger van justitie en staatssecreta ris Kohnstamm van binnen landse zaken melding maken in hun drugnota. Een woordvoerster van het ministerie van volksgezondheid wilde gisteren niet bevestigen dat de proefneming met hope loos verslaafde junks zal plaats vinden in Rotterdam. „Daarover moeten nog gesprekken worden gevoerd met andere kandidaat steden." De woordvoerster van burgemeester Peper verzekert evenwel dat Rotterdam groen licht heeft gekregen uit Den Haag voor het heroïne-experi- ment. Rotterdam presenteerde in» het voorjaar een afgerond plan voor een medisch experiment met hard-drugverstrekking. De GGD verklaarde toen dat alleen verslaafden die in Rotterdam wonen en als langdurig gebrui ker bekend staan, voor deelna me in aanmerking komen. Di recteur Sturmans zei toen te overwegen de proef voor min stens honderd patiënten te wil len aangaan. In zijn optiek zou den behalve heroïneverslaaf- den, ook dwangmatige cocaïne gebruikers met een dergelijk ex periment kunnen worden ge holpen. „Het Rotterdamse plan is vanuit medisch oogpunt ont staan, niet omwille van crimi naliteitsbestrijding", zo bena drukte wethouder Simons. Rotterdam heeft er voorals nog geen moeite mee dat het experiment dat de bewindslie den in de drugnota beogen, kleiner van opzet is dat Rotter dam met zijn voorstel voor ogen had. „Als we klein beginnen, kan het experiment later altijd nog uitbreiden," vindt directeur Leenders van het Boumanhuis in Rotterdam. Deze instelling is de grootste op het gebied van de verslavingszorg in Zuid-Hol land. Rotterdam wil behalve met een experiment voor heroïne- verslaafden komend jaar ook starten met een zorgdetentie- project. Daarvoor wil Justitie honderd cellen vrijmaken, voor al voor verslaafden die dikwijls worden opgepakt voor autokra ken of winkeldiefstal. In dit ver band verwacht Rotterdam soe laas van voorgestelde wijzigin gen van de Gemeentewet, om panden waar hard drugs wor den verkocht sneller te kunnen sluiten. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dien: Ministers blijven bij mestcompromis eind juli vastgesteld dat van de 23 gewonden er nog 22 in leven waren. Sindsdien tast men over het lot van de gewonden in het duister. Op de vraag of Voorhoeve van de affaire op de hoogte is ge weest, wil Defensie geen ant woord geven. Zij verwijst naar het meest recente debat over Srebrenica waarin Voorhoeve de Kamer voorhield dat de de- briefing nieuwe feiten aan het licht kan brengen. Het CDA neemt hiermee geen genoegen. Kamerlid De Hoop Scheffer wil dat Voorhoeve dinsdag in het wekelijkse vragenuurtje duide lijkheid geeft. De positie van de minister wil hij niet ter discussie stellen, maar 'als het verhaal waar is dan nadert hij de gren zen van zijn geloofwaardigheid'. Ondanks de grootschalige pro testen van hun collega's blijven de drie boeren die zijn opgepakt wegens diefstal van dossiers bij het bureau Mestheffingen, in ie der geval tot en met vandaag in de cel. „Onder geen beding kan worden geaccepteerd dat perso nen die rechtmatig zijn aange houden onder druk van acties worden vrijgelaten", zei de As ser burgemeester Van As-Kleij- wegt gisteren in reactie op een ultimatum van de boeren. Die eisten donderdag de vrijlating vóór vrijdagavond. Anders zou den ze vandaag met enkele honderden veewagens naar As sen trekken voor een protestac tie. De mestdossiers werden 14 september door de boeren ge stolen uit protest tegen het mestbeleid. Volgens Van As is de branche ontwricht door de diefstal. „Mesttransporten kun nen niet doorgaan omdat dos siers weg zijn. Ook de verkoop van boerderijen loopt vertraging op. Dit kost vele honderddui zenden guldens". De stukken zijn nog niet teruggevonden. Ook in Den Haag vangen de boeren voorlopig bot. Volgens doorgaanse betrouwbare bron nen houden de ministers Van Aartsen van landbouw en De Boer van milieu vast aan hun eerder voorgenomen mest- maatregelen. De afgelopen da gen voerden de ministers over leg over het voorgenomen mestbeleid met de commissa rissen van de koningin, boeren: bestuurders, milieu-organisa ties, gemeentelijke vertegen woordigers en waterschappen. De boeren vinden de voorge stelde aanpak veel te streng, de milieu-organisaties en water schappen veel te slap. De instelling van een sane ringsfonds is nog een heet hangijzer. Van Aartsen en De Boer willen dat minister Zalm van financiëen gaat meebetalen aan dat fonds, dat in totaal 450 miljoen gulden aan overheids geld zou moeten bevatten. Tot nu toe houdt de minister van fi nanciën echter de hand op de knip. Volgende week vrijdag hakt de ministerraad vrijwel ze ker knopen door over het mest beleid. zwolle anp Bende van 2.000 leden groothandel in drugs kije zijn drie luxe-hotels, enkele huizen, appartementen en zo merverblijven met een totale waarde van ruim dertig miljoen gulden geconfisceerd. Op bank tegoeden van de verdachten in Turkije is beslag gelegd. In Ne derland zijn arrestatietems be trokken geweest bij de aanhou ding van de verdachten en huis zoekingen in Arnhem, Diemen, Zwolle en Doorwerth. In Arn hem en Diemen zijn - evenals bij de invallen in Turkije - vuur wapens aangetroffen. Ook is er voor 180.000 gulden aan Neder lands en buitenlands geld ge vonden. Verder zijn vier perso nenauto's en sieraden in beslag genomen. Doordat het criminele net werk erg gesloten was, kon de politie niet voldoende resultaat boeken met de traditionele me thodes. Daarom besloot zij een eigen medewerker te laten infil treren. De infiltrant slaagde erin contact te krijgen met de top van de organisatie. Vervolgens werd de politiefunctionaris ge vraagd te investeren in een par tij heroïne die vanuit Turkije naar Nederland zou worden vervoerd. Hij onderhandelde met toestemming van minister Sorgdrager van justitie met een hoofdverdachte die in Turkije verbleef. Het Inter Regionaal Recherche team (IRT) Noord- en Oost-Ne derland heeft de top opgepakt van een criminele organisatie met in totaal ruim 2.000 leden in diverse landen. De bende hield zich vooral bezig met de groothandel in verdovende middelen. Tijdens de afronding van het onderzoek - dat vele ja ren geduurd heeft en waarbij een politie-infiltrant werd inge zet - zijn deze week in Neder land de tien belangrijkste ver dachten aangehouden. Ze zijn vooral van Turkse komaf. Onder hen zijn de vier broers (in de leeftijd van 31 tot 44 jaar) die samen twintig jaar leiding ga ven aan de multi national die jaarlijks ongeveer 200 kilo hero ine verhandelde. Twee echtgenotes (36 en 37 jaar) van hoofdverdachten en een 25-jarige zoon van een van hen zijn eveneens opgepakt. Dat geldt ook voor twee broers uit een andere familie en ver trouweling van de 'concerntop'. Politie en justitie overleggen nog of ze de rest van het crimi nele netwerk zullen ontrafelen. Opsporing en aanhouding van alle leden van de organisatie is om praktische redenen niet haalbaar. Tijdens huiszoeking in Tur- den haag anp De Haagse rechter had niet mo gen belissen dat een 16-jarige zwakbegaafde jongen uit Rot terdam moest worden opgeno men in de jeugdinrichting Groot Emaus in Ermelo. Dat heeft het Haagse gerechtshof gisteren bepaald. Volgens het hof kan zo'n rechter de zaak in houdelijk niet beoordelen en betekent zo'n uitspraak gewoon dat een andere hulpzoekende Is je wist hoe lief ze is, zocht je achter elke zandkorrel' Ve houden hoop. Misschien dat ze bij n wandeling is gevallen. Of dat ze ziek geworden. Mama deed altijd alles voor Dan moeten we dat nu toch pok haar doen?" De dochters en echtge- van Margriet Lesnik Oberstein (54) i Zee die sinds 13 septem- !r wordt vermist, willen zich niet neer- jen bij de verdwijning van hun moe- en vrouw. „Het is zo onverklaarbaar, fhad veel plezier in haar leven en werk. i ze is eerlijk tot op het bot." Mevrouw Lesnik Oberstein is eigenares Jn pension Zandkasteel in Bergen aan ee. Ze is getrouwd met een kinderpsychi- "er en heeft vier dochters: Karin (30), Sa- 28), Maaike (24) en Saskia (21), die al- aal het ouderlijk huis hebben verlaten. arin: „Mijn ouders hebben de gewoonte er keer per dag met elkaar te bellen. Na- at mijn vader op de bewuste wpensdag 3 september tegen zes uur 's avonds -hi 1-Ü'S 8een gehoor had gekregen, merkte Jij dat er iets niet in orde was." Twee aannemers die die middag een af- spraak met haar hadden, troffen niemand thuis. In het bed van mevrouw Lesnik trof fen rechercheurs later een bloedspoor aan. Maar omdat ze wel vaker een bloed neus had, wordt er geen verband gelegd met een misdrijf. Ze had geen tas of spul len van waarde bij zich en uit het huis wordt ook niets vermist. Politie-onderzoek leerde dat een oudere dorpsgenote de laatste was die mevrouw Lesnik die woensdag had gezien. Met speurhonden kon de recherche donder dag het spoor uit de tuin voor een meter of tien volgen, maar daarna hield het op. Vanuit een vliegtuig en een helikopter zocht de politie donderdag en vrijdag het duingebied af. Ook motoren doorkruisten het gebied, maar resultaat bleef uit. Vandaag staat echter opnieuw een grote zoekactie op stapel, ditmaal in de bossen bij Bergen. Maaike: „Het gebied dat je uit bruiken. Daarom doen we dat nu zelf maar." Met behulp van veertig boswachters, de Schoorlse reddingsbrigade, vrijwilligers van het Rode Kruis en vrienden gaat de fa milie vandaag de bossen in. „Ook de acht tien asielzoekers die in hotel Rondom Zon wonen, boden hun hulp aan toen ze ervan hoorden. Heel hartverwarmend." Karin: „Ze was een lieve, nuchtere Gro ningse. Een rots in de branding voor ie dereen in haar omgeving. Een vrouw die alles voor haar gezin en haar omgeving re gelde. Mijn moeder was het type dat meteen iemand naast zich kreeg als ze in een park op een bankje ging zitten. Ze hield van gezelligheid. Daarom is ze het pension beginnen toen mijn jongste zus de deur uit ging." Meneer Lesnik: „Oh, als je wist hoe lief ze was, zocht je achter elke zandkorrel. De de lucht kunt zien is nu echt wel goedv kans dat mijn vrouw levend in de bossen ^fTwe doorzocht. Alleen de bossen blijven nog over. Om dat terrein goed te doorzoeken, is naar ons idee militaire bijstand nodig. Maar we kregen te horen dat ze die me thoden bij vermiste volwassenen niet ge wordt gevonden, is piepklein. Daarom hoop ik stilletjes dat ze misschien een on geluk heeft gehad waarbij ze haar geheu gen is kwijtgeraakt." I ÜM I |l -É* K hv. Nsfcr C*,' ■-ji J-._! Ons adres: Openingstijden Noorderkade 38 Ma. 13 30 - 18 uur 1823 CJ Alkmaar Di/Vrij. 9 30 - 18 u Telefoon 072 - 112760 Za. 9.30 - 17 uur Q Eigen parkeerterrein Do.av. 19-21 uur 'Kantonrechter kan urgentie niet bepalen langer op de wachtlijst blijft staan. Er wordt dus feitelijk niets mee bereikt. De Staat was tegen de uitspraak van de kort gedingrechter in beroep gegaan. Het ministerie van VWS is te vreden. „Hetdraaide om de principiële vraag of de staat een resultaatsverplichting heeft, dus verplicht is iemand te plaatsen, of een inspanningsverplichting. Het hof heeft daar nu een hel dere uitspraak over gedaan", al dus een woordvoerder. „Maar dat betekent zeker niet dat we nu achterover gaan leunen." Hij wijst erop dat het kabinet vol gend jaar 57 miljoen extra uit trekt voor de jeugdhulpverle ning. Dat bedrag loopt op tot 72 miljoen in 1999. Ook komen er 170 extra plaatsen in justitiële jeugdinrichtingen bij. Het hof onthoudt zich van een oordeel over structureel plaatsgebrek, maar waarschuwt wel dat het in strijd zou kunnen zijn met de Wet op de Jeugd hulpverlening en de rechten van het kind als de overheid een structureel tekort aan voorzie ningen laat voortbestaan. De stichting Vedivo, die zich inzet voor gezinsvoogdij en jeugdreclassering, is blij met die laatste opmerking. De stichting Jeugdhulp uit Rotterdam, die het kort geding had aangespan nen, reageerde teleurgesteld. De organisatie had het kort geding ook in de toekomst graag ge bruikt om plaatsing in urgente gevallen af te dwingen. De 16-jarige jongen kan ove rigens in Groot Emaus blijven, want er is nu wel plaats voor hem. Naar aanleiding van het kort geding besloot het ministe rie de capaciteit van Groot Emaus en een ander behandel- Wie bij de inrichting van woon- en slaapkamer systematisch te werk wil gaan, kiest voor Hülsta's fraai-ogende en perfect uitgevoerde elementen. Efficiënt en op de milli meter-nauwkeurig grijpen wanden en kasten in elkaar. Een rustgevende achter grond voor meubelen die op willen vallen! Van Til presenteert het Hülsta-programma in diverse woonstijlen en in een tot de verbeelding sprekende studiovorm.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3