En Enneüs Heerma, hij ploegt voert Bevochtigde mannen 23-9-'95 f 159.000,- :happelijk de regio ver- NU van de ook te op de :l/markt/ j. 1991 keukf douche* -k. Als een buitenaardse toerist de reclamefolders zou b ken die deze week weer eens in mijn bus vielen, dan ie haast niet anders dan deze conclusie trekken: wi deze planeet iets groots koopt krijgt er een vrouw bi] aan te kleden. Er is immers bijna geen slaapkamer, 1 kamer, huiskamer, auto, of zonnebank in de aanbied of er ligt wel een geheel of gedeeltelijk ontklede vroir of op. Vraag: wat heeft ze daar eigenlijk te maken? Het antwoord is helaas even eenvoudig als platvloers. Wie de aandacht van een folder door bladerende man wil vangen, moet een vislijn met erotiserend aas uitgooien. Want zoals veel mannen een drukke menigte op straat of een badende massa op het strand visueel vooral 'scannen' op de voor hen aan trekkelijke jongere vrouwen die erin rond lopen, zo doen ze dat ook met folders of bladen. An ders gezegd: je vangt een man niet gemalckelijk met een kale slaapkamer. Maar hoe zit het dan met vrou wen? Het zijn toch bepaald niet alleen maar mannen die slaapka mers of badkamers kopen of bij zo'n koop een vinger in de pap hebben? Vang je vrouwen ook het best met vrouwen? Omdat die vraag mij intrigeerde heb ik de literatuur erop nageplozen. Tot mijn verbazing bleek er vrijwel niks over dit onder werp te vinden te zijn. Wel trof ik een auteur aan, de psycholoog Robert Cramer van de California State University, die er op dit punt heel duidelijke opvattingen op na houdt. Zijn theorie, als je het tenminste zo noemen mag, luidt ongeveer als volgt. De aan dacht van mannen vang je in eerste instantie vooral met leuke, aantrekkelijke vrouwen: die van vrouwen met leuke, aantrekkelij ke spullen. Argumenten voor zijn theorie ontleent Cramer onder meer aan onderzoek waaruit naar voren komt dat mannen en vrouwen duidelijk verschillen in het gewicht dat ze toekennen aan bepaalde eigenschappen in een (ideale) partner. In een onderzoek waarin man nen en vrouwen in totaal 100 punten mochten verdelen over een aantal eigenschappen van een partner van het andere ge slacht, gaven mannen 42 punten aan uiterlijke aantrekkelijkheid, jeudigheid, gezondheid en inte resse in seksualiteit, terwijl vrou wen aan diezelfde eigenschap pen in totaal maar 27 punten toewezen. Op hun beurt gaven vrouwen aan eigenschappen als intelligentie, gedrevenheid, eer lijkheid en financiële perspectie ven 52 punten van de 100 pun ten, tegen mannen maar 39. Kortom, aldus Cramer's conclu sie, de veel gehoorde klacht dat mannen vooral kicken op jong, mooi en sexy en vrouwen vooral op geld en spullen, heeft een reële grond. Vandaar, alweer volgens Cramer, dat er hele hordes jonge, mooie meiden zijn die zonder een rim pel te vertrekken in een relatie of huwelijk stappen met een oude, lelijke vent die een hoop geld heeft, maar vrijwel nooit met een oude lelijkerd die geen sou te makken heeft. En het omgekeer de, een jonge, mooie vent die door een oude, lelijke, rijke vrouw het stadhuis wordt bin nengesleept komt ook niet of nauwelijks voor. Niet zozeer om dat hij niet wil, maar vooral ook omdat zij daar geen behoefte (meer) aan heeft. Cramer - en met hem een hele reeks andere zogenaamde 'socio- biologisch' georiënteerde psy chologen - meent dat die ver schillende voorkeuren ofkeuze- gronden van mannen en vrou wen niet zozeer zijn aangeleerd maar door de evolutie erin zijn ingebakken. Mannetjes met hun talloze zaadcellen, zo luidt de re denering, worden er door de evolutie op uit gestuurd om zo veel mogelijk vrouwtjes te be vruchten (dus zoeken ze naar jeugdig en glad, want dat zijn kenmerken die wijzen op vrucht baarheid). Vrouwtjes, daarente gen, met hun kleine aantal eicel len, hebben van de evolutie vooral de opdracht ervoor te zor gen dat die paar kinderen die ze kunnen voortbrengen onder gunstige materiële omstandighe den opgroeien, zodat de kans op overleven en het gezond berei ken van de volwassenheid zo groot mogelijk is. Dat lukt met een vermogend mannetje, hoe lelijk ook, over het algemeen waarschijnlijk beter dan met een minvermogende. Het discutabele aan dit soort theorieën is mijns inziens dat ze vrijwel volledig de invloed ne geren van culturele processen of van materiële leefomstandighe den op partnerkeuze-gedrag. In een samenleving waarin mannen het geld verdienen en vrouwen thuis zitten om kinderen te krij gen en op te voeden, lijkt het so- ciobiologische verhaal op te gaan. Maar wat in een samenle ving, waarin vrouwen zelf in hun eigen levensonderhoud en dat van hun kinderen kunnen voor zien? In zo'n situatie heeft een vrouw een man letterlijk mint nodig, of zelfs helemaal niet meer, en dus mag je verwachi dat ze bij het kiezen en het aa houden van een partner op h* andere dingen let dan de evol haar volgens de sociobiologen opdraagt. En inderdaad, dat li ook het geval te zijn. Op het onlangs gehouden con gres van de Amerikaanse Vere ging van Sociologen, presente* de een groep sociologen de re sultaten van een onderzoek waaruit blijkt dat vrouwen die het grootste deel van het gezin inkomen binnenbrengen veel i ker scheiden dan vrouwen met weinig of geen eigen inkomen. Een opmerkelijk maar nog wt nig opgemerkt gevolg van d* toenemende economische ona hankelijkheid van vrouwen is, dat mannen hun aantrekkelijk heid als partner steeds minder kunnen halen uit hun financiël* perspectieven en het steeds me van andere kwaliteiten moeten hebben. Zo lijken de psychologi sche vaardigheden waarover eei man beschikt voor vrouwen eer. steeds groter gewicht te krijgen, voor het aangaan maar vooral ook voor het al dan niet voortzei ten van een relatie. Het zijn vake vrouwen dan mannen die het initiatief tot echtscheiding of tot het verbreken van een (partner)relatie nemen. En meestal is die beslissing het ge volg van onvrede over de gebrek kige vaardigheden bij de man tol emotionele intimiteit en com municatie, niet alleen in de part nerrelatie maar ook in zijn relatie met de kinderen. Over het alge meen zijn vrouwen op deze ge bieden (wat) beter uitgerust dan mannen en juist daarom ook eerder geneigd er met anderen over te praten en hulp te zoeken wanneer hun relatie daarop dreigt stuk te lopen. Mijn indruk is overigens dat steeds meer mannen, hoewel nog altijd veel te weinig, begin nen te beseffen dat hun partner relatie inderdaad in belangrijke mate hangt aan de draad van hun eigen psychologische aan trekkelijkheid en daarom beslui ten aan hun eigen persoonlijk heidsontwikkeling te gaan wer ken. Maar niet alleen de psychologi sche of innerlijke 'schoonheid' van de man heeft een groter ge- i wicht gekregen, ook zijn uiterlij ke schoonheid en verzorgdheid lijken steeds belangrijker te wor den. Behalve het feit dat we in de reclame steeds meer mannelijk bloot zien, dus ook het mannelij ke lichaam steeds meer als lust object wordt neergezet, zien we ook een sterke tendens bij man nen om steeds meer tijd, geld en energie in hun uiterlijke schoon heid te investeren. Was het een paar jaar geleden nog zo dat de toilet-uitrusting van een man maximaal bestond uit zeep, scheerzeep en after-shave, op dit moment staat de wastafel van veel mannen bijna net zovol met cosmeticapotten-en-pannen als die van hun vrouw. Cosmetica voor mannen is een bloeiende, zeer snel groeien de markt. Volgens een recent Brits-Amerikaans consumenten rapport smeren twee op de drie mannen tegenwoordig een voch tigheidscrème, een 'moisturizer' op hun gezicht (overigens vaak het produkt dat hun vrouw ge bruikt) en gebruikt een op de vier regelmatig een eau-de-toilette. Tien jaar geleden nog zou een man die tegen zijn vrienden ver telde dat hij zoiets opspoot, on getwijfeld voor 'mietje' of verwijfd zijn uitgemaakt. In ver schillende wereldsteden worden in ras tempo schoonheidssalons voor mannen geopend, zoals in Parijs op de Avenue George V waar zelfs kabinetsministers zich laten opmaken. Evolutie of geen evoltie: het zou me niet verbazen als over nog eens een aantal jaren naast in nerlijke ook uiterlijke aantrekke lijkheid voor vrouwen bij de keu ze van mannen net zo belangrijk is geworden als het nu nog voor mannen bij de keuze van vrou wen is. RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en - Zware week voor de fractievoorzitter van het CDA ZATERDAG 23 SEPTEMBER Enneüs Heerma tijdens de algemene beschouwingen. Het optreden van de fractievoorzitter van het CDA was op de tweede dag zwak Onder zware druk van een onte vreden fractie, slechte peilingen en een morrende achterban moest CDA-fractievoorzitter Heerma (50) de ze week schitteren in het belangrijkste ka merdebat van het jaar: de algemene be schouwingen. Over een zonnige paarse Mil joenennota, die voor het grootste deel be staat uit beleid dat het CDA zelf ook zou voe ren. Het werd een zware week voor Enneüs Heerma. MAANDAG 18 SEPTEMBER Het was zondagavond laat geworden, maar de week van Enneüs Heerma begint maan dagmorgen al om 7.30 uur bij de tandarts. Geen gaatjes. Daarna de ochtendbladen, die melden dat een commissie van drie - onder wie Heerma zelf - ervoor moet zorgen dat het CDA beter oppositie gaat voeren. De fractie voorzitter moppert op de Volkskrant, die rept van een zeer ontevreden CDA-fractie en het instellen van de commissie 'pijnlijk voor Heerma' noemt. „Ik heb het zelf voorgesteld! Ook de enquête van KRO's Brandpunt, de vrijdag ervoor, valt niet in goede aarde. Liefst 47 procent van de CDA-kiezers vindt volgens de peiling dat Heerma beter kan vertrekken en wil ook nog eens oud-premier Lubbers te rug. „Ze hebben het aan 1000 mensen ge vraagd, en dan nog eens aan 200 CDA-lde- zers. Is dat wel representatief?", vraagt de ge plaagde christen-democratische voorman zich af. „Ik hoor tot die overige 53 procent, hoor", zegt een trouwe medewerkster. „Lub bers terug: dan ben je toch gek"? Na een veelbelovend debuut als fractie voorzitter kreeg Heerma vorig jaar bij de al gemene beschouwingen alle hoeken van de Kamer te zien. ,Aan het debat over de rege ringsverklaring vorig jaar bewaar ik goede herinneringen", zegt hij. „Bij de algemene beschouwingen direct daarop ging het min der. Eigenlijk moest ik hetzelfde nog een keer zeggen." Die beschouwingen, zo'n enquête, zulke krante-berichten; de druk op Enneüs Heerma moet pal voor Prinsjesdag welhaast onmen selijk zijn. Voelt hij dat zelf ook? „Ik voel een gewone druk, niet ongezond." Nerveus? „Ehh, gewoon, gezond. Een beetje gespan nen maar. Het zou niet goed zijn als ik stres- sig was. Dat ben ik ook niet. Ik heb geen hap- tonoom of zo nodig. De aanhoudend negatieve berichten bren gen hem niet van de wijs. „Dan zouden we wel erg slap in onze schoenen staan. De grote lijnen, de toonsoort, ik heb het in mijn hoofd. We hebben een wereld te winnen." Rituelen om zich mentaal voor te bereiden heeft hij niet. „Het belangrijkste is dat je uitgerust bent. Je moet goed slapen, dat lukt ook wel: ik ben een goede slaper. De nachtrust is al leen een beetje kort." Deze keer, zo belooft de Friese Amsterdammer, wordt het 'vuur werk'. Hoezo dan? „Kom maar kijken woens dag." De week van Prinsjesdag is nog maar nau welijks begonnen, maar 'het schema-Jannie' (vernoemd naar de secretaresse van Heerma) ligt al in duigen. De pers staat te dringen voor de fraaie christen-democratische fractievoor zitterskamer, nog niet zo lang geleden het domicilie van de gevallen leider Elco Brink man. Een fotograaf van het Financieel Dag blad, cameraploegen van RTL, NOS en Den Haag Vandaag,' het Reformatorisch en Friesch Dagblad, alle ogen zijn gericht op En neüs Heerma. Redt hij het of niet? CDA-fractie - werd gevreesd. Het debat is pas na twaalven afgelopen. Enneüs Heerma gaat uiteindelijk tegen half drie te bed. Thuis in Amsterdam-Noord. Want hoe laat het in Den Haag ook wordt, Heerma gaat naar huis. DONDERDAG 21 SEPTEMBER Om half tien is hij weer in het Haagse. Om 10.15 uur begint de tweede dag van de alge mene beschouwingen. Geen goede, maar ook geen slechte ochtendpers voor de CDA- leider. Trouw spreekt van een linksige CDA'er die zich onder druk van het behoudende deel van de fractie - Achterhoeker Wim Mateman bijvoorbeeld - plots ontpopt heeft als 'de Ne derlandse Helmut Kohl'. Het christelijke och tendblad ontwaart ook 'Wiegeliaanse reto riek'. De Volkskrant constateert dat het Plan van Aanpak 'Heerma's wondermiddel' is, ter wijl het Algemeen Dagblad het houdt op .'in houdelijk sterk, maar de presentatie kan stukken beter'. Is het beste er bij Heerma na een dag al af? Is het de opluchting de spannende eerste dag overleefd te hebben? Hoe dan ook, het optre den van de CDA-leider is de tweede dag zwak. Heerma zit premier Kok tijdens diens urenlange antwoord veelvuldig op de huid, maar pakkende teksten en rake vragen ont breken: en succes dus ook. Als hij zelf geïn terrumpeerd wordt, raakt de CDA-leider het spoor - rond de huursubsidie en het verplich te eigen risico voor ziekenfondspatiënten - een paar keer bijster. Hij gooit de eigen bij drage aan behandelingen en het eigen risico voor ziekenfondspartiënten van tweehon derd gulden door elkaar. Debatteren blijkt toch wat anders dan een doorwrocht betoog van papier aflezen. Om acht uur 's avonds - na bijna zeven uur Kok - mag Heerma eindelijk beginnen aan zijn tweede termijn. Hij is verbaasd dat zijn optreden deze donderdag niet sterk wordt gevonden. „Dat vind ik niet. Het was een an dere dag. Lang ook. Ik ben hu gewoon moe", zegt hij rond de avondpauze. „Tactiek van Kok? Dat kan best. De belangrijke kwesties schoof hij door naar het einde." Heerma is verrast over de analyse dat zijn verhaal van woensdag goed werd gevonden, maar zijn presentatie een stuk minder. „Ik heb uit en rond de fractie gehoord dat het verhaal stevig was, dat ik er goed bij stond. Je hebt het goed neergezet, zeiden ze." De hamvraag dan. Is zijn positie binnen de fractie en partij met deze algemene beschou wingen versterkt? „Dat vragen jullie steeds. Of ik het gevoel heb dat ik voor het examen geslaagd ben. Maar ik ben bezig mijn werk te doen, niet een examen. Ik hoop dat deze al gemene beschouwingen de positie van het CDA versterkt hebben. Daar wil ik het bij la ten." VRIJDAG 22 SEPTEMBER Heerma heeft de zware week overleefd. Maar of het meer is dan dat? Of de morrende ach terban en fractie overtuigd zijn? Halverwege volgende maand komen Enneüs Heerma, Wim Deetman en Jaap de Hoop Scheffer met voorstellen om het CDA slagvaardiger te la ten opereren in de oppositie. Dan blijkt hoe het verder loopt met de grootste oppositiepa- rij en zijn fractieleider. „Het gaat om de inhoud", zegt Heerma steeds weer. Geen oppositie om de oppositie. Of: „Mag ik het als Friese boerenzoon zo zeg gen: zaaien, ploegen, oogsten. Een andere weg is er niet." En Enneüs Heerma, hij ploegt voort. PvdA-fractieleider Wallage laat weten dat het de taak van de oppositie is de Kamer met groene zeep in te smeren, zodat de regering uitglijdt. „Ik zal eens in het keukenkastje kijken grapt CDA-fractievoorzitter Enneüs Heerma. En toen werd het glibberen. Woensdag. Hartelijk begroet Heerma premier Kok aan het begin van de middag in de Kamer en zegt hem dat hij niet bang hoeft te zijn zelfge noegzaam te worden. foto opd cees zorn DINSDAG 19 SEPTEMBER Kerkdienst, troonrede, receptie hier, bijeen komst daar. 'Social events', noemt Heerma het. Daarna de TV-camera's. Heerma geeft alvast wat CDA-puntjes voor de algemene beschouwingen prijs. „De mensen in het land zijn de onveiligheid spuug- en spuug zat." 'Hoe cruciaal is deze week?', wil Journaal redacteur Job Frieszo weten. „Na een moei lijk jaar is het belangrijk nu een goed beeld neer te zetten. Het is van belang dat we een goede rol spelen", geeft Heerma toe. Of het niet tijd wordt de harp aan de wilgen te han gen? „Ik ben niet bezig met het thema 'harp aan de wilgen'. Ik geloof niet dat ik zo ge bouwd ben", antwoordt Heerma. PvdA-fractieleider Wallage laat weten dat het de taak van de oppositie is de Kamer met groene zeep in te smeren, zodat de regering uitglijdt. „Ik zal eens in het keukenkastje kij ken", grapt Heerma. 's Avonds noemt pre mier Kok de zwakke CDA-oppositie slecht voor de democratie. „Dan kan een kabinet zelfgenoegzaam worden", aldus de premier. WOENSDAG 20 SEPTEMBER Hartelijk begroet Enneüs Heerma premier Kok aan het begin van de middag in de Ka mer en zegt hem dat hij niet bang hoeft te zijn zelfgenoegzaam te worden. Om 12.30 uur het grote moment: onder het kritisch oog van CDA-partijvoorzitter Hans Helgers bijt Heerma als leider van de grootste oppositiepartij het spits af bij de algemene beschouwingen. Het begin is gedurfd: een parabel over zijn verzwakte positie binnen het CDA. De vroegere burgemeester van Am sterdam Wim Polak zei rond de krakersrellen aan het begin van de jaren tachtig dat hij als burgemeester van Amsterdam 'het mooiste vak van Nederland' uitoefende. Maar Polak wist nog één mooiere baan: oud-burgemees ter van Amsterdam. „Daar moest ik de laatste dagen veel aan terugdenken", zegt Heerma, oud-wethouder van de hoofstad. „Wim Polak is overigens, zoals u weet, met veel plezier nog jaren bur gemeester van Amsterdam geweest." De boodschap is niet mis te verstaan: de Kamer en het CDA zijn nog niet van Heerma af. „Daar heb ik nou persoonlijk veel plezier van gehad, van die opening", zegt de CDA-voor- man een dag later. De woensdag is 's ochtends begonnen met een laatste fractie-overleg. Om elf uur een 'briefing' voor de pers over wat Heerma straks gaat vertellen. Meer aandacht voor fa milie en gezin, voor veiligheid, voor boeren en tuinders: de grote lijnen van het betoog worden duidelijk. Wat hij vindt van de kritiek van Kok? „Dit is ons antwoord", zegt Heer ma, wapperend met het Plan van Aanpak. De CDA-fractieleider slaat zich een uur lang door zijn betoog heen. Inhoudelijk is het verhaal goed. Bij interrupties raakt Heerma echter zoals zo vaak in de problemen. Maar de paarse aanvoerders pakken niet écht door, als willen ze de geplaagde oppositieleider sparen. Zowel in de paarse Kamerbankjes als in 'vak-K' (kabinet) wordt Heerma geregeld als 'aardig' en ook 'heel integer' omschreven. Kwaliteiten, zonder meer. Maar niet noodza kelijkerwijs voor een oppositieleider. Na afloop scharen de CDA'ers zich achter hun voorman. In elk geval beter dan vorig jaar, wordt in fie wandelgangen gezegd. „On ze spits scoort weer", zegt financieel woord voerder Gerrit Terpstra tevreden. De paarse Kamerleden vinden het maar niks. „Overge- doseerd. Hij wilde te graag", zegt WD'er Blaauw. „Verschrikkelijk", meent PvdA'er Zijlstra. Maar Heerma is in elk geval niet af gegaan, zoals hier en daar - en vooral in de

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 39