ZATERDAGS BIJVOEGSEL /\ndreotti in wurggreep van bewijslast ZATERDAG 23' SEPTEMBER 1995 Banden met de maffia centraal in monsterproces Dinsdag begint - althans wanneer de zaak niet voor de zoveelste keer wordt uitgesteld - in Palermo het proces tegen Giulio Andreotti. De man die een halve eeuw het politieke gezicht van Italië heeft bepaald en nu senator voorliet leven is, wordt beschuldigd van lidmaatschap van de maffia. De rechters van onderzoek kennen geen twijfel. Zij hebben twee-en-een-half jaar lang de politieke loopbaan van de ex-premier gereconstrueerd en zijn tot de conclusie gekomen dat hij zich willens en wetens heeft laten omarmen door de tentakels van de oktopus. De 'rechtszaal-bunker' van de gevan genis Ucciardone zal de komende maanden en misschien zelfs jaren het toneel zijn van wat al is omgedoopt tot een proces tegen de geschiedenis. De inmiddels 76-ja- rige Italiaanse ex-premier Giulio Andreotti zal oog in oog komen te staan met 26 spijtoptanten, dié uit de doeken zullen doen hoe in de zogenaamde Eerste Republiek maffia en politiek waren verwe ven en dat de trait d'union op het hoogste niveau de gebochelde man is die altijd heeft gegniffeld om bijnamen als Beëlzebub, de sfinx, de manda rijn en de marionettenspeler. Behalve de spijtoptanten zullen de onderzoeks rechters nog eens 375 personen oproepen om de schuld van Andreotti te bewijzen. De vefdediging roept de hulp in van 128 getuigen, onder wie ex- VN-secretaris Perez de Cuellar, de voormalige mi nister van buitenlandse zaken van de Bondsrepu bliek, Hans Dietrich Genscher, drie ex-ambassa deurs van de Verenigde Staten in Italië en de vroe gere Italiaanse president, Francesco Cossiga. Hun aanwezigheid moet rechter Francesco In- gargiola, maar ook de publieke opinie, ervan over tuigen dat de aanklacht eenvoudigweg te absurd is. De enige echte staatsman die Italië heeft voort gebracht, een man die bevriend was met de gro ten der aarde, kan toch niet ook zaken hebben ge daan met moordenaars alsTotó Riina? Hoofdprocureur Giancarlo Caselli en zijn magi straten hebben zich niet laten imponeren door het internationale prestige van Andreotti en met engelengeduld de stukjes gezocht van een puzzel, die gaandeweg waarschijnlijk ook voor hen fan tastische vormen heeft aangenomen. Deze week presenteerden de onderzoeksrechters een lijst van 36 punten, een soort wegwijzer in het 120.000 pa gina's omvattende dossier-Andreotti. Centraal in de reconstructie van Andreotti's band met de maffia staat Salvo Lima, de machtige Siciliaanse christen-democraat, die zich in 1968 aansloot bij de politieke familie, de 'corrente', van Andreotti die tot dan vooral haar machtsbasis had in en rond Rome. Groot probleem Dankzij de komst van Lima versterkte Andreotti zijn positie binnen de 'Democrazia Cristiana' (DC) enorm en omdat die partij en de regering vrijwel synoniem zijn, kon Andreotti uitgroeien tot de alom geroemde staatsman. Er is echter een probleem dat Andreotti, tot op de dag van vandaag, weigert onder ogen te zien. Lima is zoon van een mafioso en heeft banden met de maffiabaas Bontade en de neven Ignazio en Nino Salvo, de belangrijkste mafiose zakenlie den van het eiland. Tijdens zijn burgmeesterschap van Palermo heeft Lima de stad omgetoverd in een grote bouwput en dit heeft de maffia in staat gesteld haar eerste grote sprong voorwaarts te maken, maffia en politiek sluiten een pervers pact volgens de beste regels van het cliëntele-systeem: in ruil voor aanbestedingen steunen de mafiosi de politici met de door hen gecontroleerde stemmen. Lima wordt de 'kolonel' op Sicilië van Andreotti en voert de onderhandelingen met de maffia. An dreotti op zijn beurt zorgt ervoor dat het eiland fi nancieel gesteund wordt vanuit Rome en dit lukt zo goed dat de Siciliaanse economie, net als die van de rest van Zuid-Italië, voor 70 procent komt te drijven op overheidsgelden. Misstappen „Een zeker samenleven van politiek en maffia is onontkoombaar". Andreotti liet zich dit eens ont vallen tijdens een inteiviëw en waarschijnlijk vond hij de samenwerking die in de jaren '70 tot bloei kwam, moreel gezien niet echt onacceptabel. In 1976 begaat hij echter zijn eerste grote mis stap. Lima overtuigt Andreotti een akkoord te slui ten met Vito Ciancimino, een christen-democraat die samen met Lima Palermo heeft bestuurd, maar ook een man die meer dan nauwe banden onderhoudt met de steeds machtiger wordende Corleonese-clan van Totó Riina. De machtsverhoudingen binnen Cosa Nostra veranderen en zo ook de gewoonten en gebrui ken. De 'oude' maffia van Bontade raakt in de ver drukking en zal na een bloedige maffia-oorlog worden weggevaagd door Riina. Volgens de on derzoeksrechters wordt na de machtsovername van de 'Corleonesi' de relatie met de maffia be duidend moeizamer en zou Andreotti het liefst het het pact hebben opgezegd. Dit bleek echter onmogelijk. De maffia herinnert Andreotti steeds vaker aan zijn verplichtingen en verhoogt telkens weer de prijs van het bondgenootschap. Andreotti wordt volgens de magistraten een gevangene van Cosa Nostra. Volgens de reconstructie van de Palermitaanse onderzoeksrechters loopt de situatie aan het ein de van jaren '70 voor Andreotti uit de hand. De De Italiaanse ex-premier Giulio Andreotti. Volgens de rechters van onderzoek is er geen twijfel: de tot voor kort populairste politicus van Italië heeft zich innig laten omarmen door de tentakels van oktopus Maffia. foto reuter paolo cocco ontvoering door de Rode Brigades (BR) van de lei der van de DC, Aldo Moro, leidt tot een bizarre si tuatie. Op aandringen van Lima en de neven Salvo wordt de maffia ingeschakeld bij het zoeken naar Moro, maar als bekend wordt dat deze tijdens de verhoren in de 'BR-gevangenis' een boekje heeft open gedaan over-de duistere praktijken van de toenmalige premier Andreotti, staakt de maffia haar speurtocht en lijken de 'officiële' zoekacties vooral gericht op het niet vinden van Moro, die tenslotte vermoord zal worden door de BR. De getuigenissen van Moro verdwijnen op mys terieuze wijze, maar een journalist - Mino Peco- relli - die banden heeft met de geheime diensten en de vrijmetselaarsloge P2, bezit belastend mate riaal en perst Andreotti af. In 1979 wordt de jour- nalist vermoord, volgens spijtoptanten door de maffia op verzoek van Andreotti. Drie jaar later ondergaat de generaal van de carabinieri, Alberto Dalla Chiesa, in Palermo hetzelfde lot. Ook hij zou de inhoud van de 'politieke erfenis' van Moro kennen en'bovendien had hij Andreotti laten we ten als "speciale prefect' een schoonmaak te zul len houden binnen de 'verontreinigde' politieke familie van Andreotti op Sicilië. Andreotti lijkt de tovenaarsleerling die geen controle meer heeft over de situatie en alleen nog maar met noodgrepen het hoofd boven water weet te houden. In 1980 wordt de christen-demo cratische president van de regio Sicilië, Piersanti Mattarella, vermoord nadat hij zich had gekeerd tegen het pact 'tussen de maffia en het duo Lima- Ciancimino. Volgens de spijtoptanten ontmoette Andreotti de maffiabaas Bontade om de 'moeilijk heden' rond Mattarella te bespreken. Na de moord protesteert Andreotti, maar hij krijgt te ho ren dat hij zich moet schikken omdat de maffia anders niet meer de christen-democratische kan didaten zal steunen. Andreotti schikt zich, maar zal steeds meer moeite hebben de nieuwe mafiose machthebbers, de Corleonesi van Riina, tevreden te stellen en tegelijkertijd zijn 'corrente' te redden. Andreotti moet zich vaker vervoegen in Sicilië voor overleg met de mafiosi. In 1979 zou hij, zoals deze week bekend werd, een ontmoeting hebben gehad met Nitto Santapaola, de tweede man van Cosa Nostra die nu, net als zijn baas Riina, gevan gen zit. Getuigenissen De jaren '80 staan in het teken van een steeds machtiger en vooral rijker wordende maffia, maar ook groeit langzaam maar zeker in het land het verzet tegen de maffia en ontstaan er scheuren in de tot dan zo waterdichte organisatie. Onder zoeksrechters als Giovanni Falcone en Paolo Borsellino weten dankzij de eerste spijtoptanten door te dringen in Cosa Nostra en haar structuur bloot te leggen. De getuigenissen van met name Tommaso Buscetta leiden halverwege de jaren '80 tot de eerste 'maxi-processen' tegen de maffia. Honderden mafiosi worden, al dan niet bij ver stek, veroordeeld. Buscetta onthulde dat boven aan de maffia-hie- rarchie de 'koepel' staat, een soort regering waarin alle clanleiders zitting hebben, en dat alle belang rijke beslissingen collectief worden genomen. De ze 'theorie-Buscetta' is belangrijk, omdat de magi straten zo alle leiders aansprakelijk kunnen stel len. De onrust is groot bij de maffia en het is logisch dat men zich wendt tot handlangers binnen de staat. Giulio Andreotti is volgens de onderzoeks rechters opnieuw het aanspreekpunt. In 1987, en kele maanden voor de uitspraak in het maxi-pro- ces, vraagt Totó Riina een gesprek aan met An dreotti. Dankzij de chauffeur van Riina, Balduccio Di Maggio, weten we dat Andreotti, in het bijzijn van Salvo Lima, Riina heeft ontmoet in het huis van Nino Salvo. Bij deze gelegenheid zouden de leiders van de Italiaanse en de mafiose staat elkaar hebben omhelsd en gekust. Over de inhoud van het gesprek is niets bekend, maar aangenomen wordt dat Riina heeft geëist dat Andreotti zijn invloed bij het Hof van Cassatie moest gebruiken om het naderende onheil voor de maffia af te wenden. De 'vonnissendoder' Cor- rado Carnevale gaat aan het werk om het maxi- proces alsnog te ontmantelen en weet in 1991 een groot aantal mafiosi op vrije voeten te krijgen. Met een noodgreep wordt dit besluit door Claudio Martelli, de socialistische minister van Justitie in het laatste kabinet-Andreotti, teruggedraaid. Dit betekent ook het begin van een serieuzere maffia- bestrijding, reden waarom Andreotti zegt zeker niet als vriend van Cosa Nostra te kunnen worden bestempeld. De grote klap komt echter in 1992, wanneer het Hof van Cassatie, uiteraard niet voorgezeten door Luigi Carnevale, alsnog de 'theorie-Buscetta' gel dig verklaart. Alle spijtoptanten vertellen dat deze uitspraak de maffia-top tot blinde woede heeft ge bracht. Riina en de zijnen beschouwen de uit spraak als het verraad van Andreotti en ruimen Nino Salvo en Salvo Lima achter elkaar uit de weg om hun contactpersoon een lesje te leren. Andreotti heeft echter niet meer de macht van weleer. De corruptieschandalen eisen hun tol en bij de verkiezingen verliezen de christen-demo craten en socialisten aanzienlijk. In plaats van Bettino Craxi wordt de hervormingsgezinde socia list Ciuliano Amato premier. En Andreotti moet het afleggen tegen Oscar Luigi Scalfaro in de race om het presidentschap. Dat de maffia in dezelfde zomer de magistraten Falcone en Borsellino ver moordt, moet worden uitgelegd als een wan hoopsoffensief. Bewijslast Is Andreotti schuldig? De bewijslast van de Paler mitaanse magistraten lijkt overdonderend. An dreotti wordt bovendien niet alleen het maffia-lid maatschap verweten. De magistraten zijn bij hun reconstructie ook gestuit op de diverse 'zwarte ga ten' in de recente Italiaanse geschiedenis. De zaak-Moro, de moord op de journalist Pecorelli en die op generaal. Dalla Chiesa worden direct met Andreotti in verband gebracht. Maar ook wordt de ex-premier ervan beschuldigd de werkelijke leider te zijn geweest van de subversieve vrijmetselaars loge P2 en nauwe contacten te hebben gehad met de mafiose bankier Michele Sindona. Andreotti ontkent alles en spreekt van een com plot en een politiek proces. Zijn verdediging is bij na uitsluitend gebaseerd op het in diskrediet brengen van de mafiose spijtoptanten. Deze week zei de ex-premier dat hij het vermoeden heeft dat de verklikkers zijn betaald door buitenlandse ge heime diensten, wellicht ook door die van de Ver enigde Staten. Over de uitkomst van het proces maakt hij zich geen zorgen, overtuigd als hij is van zijn onschuld en wetende dat de vorige 26 juridische onderzoe ken ook niets hebben opgeleverd. In het verleden mocht Andreotti graag zeggen dat hij alleen nog niet was beschuldigd van het uitbreken van de Punische Oorlogen. In Palermo krijgt hij de kans een en ander recht te zetten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 31