De charme van 'n 'Geheimtip' HM Toerisme jes RDAG 23 SEPTEMBER 1995 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTI Flims en Savognin: twee skigebieden aan de poort van Graubiinden inapan e hands - en 10-5 oude dorpscentrum van Savognin kun je d I opge 071-323 FOTO ROB VAN DEN DOBBELSTEEN ROB VAN DEN DOBBELSTEEN 's Avonds is er een concert. In de al dagen uitverkochte Ju- gendstilsaal van het Park Hotel speelt het Bündner Kammeror- chester samen met solist Jens Lohmann werken van Handel, Mozart, Delius en Haydn. Het sneeuwt licht en de paarden die zowel koetsjes als sleden naar de ingang trekken, staan op scherp. Geroezemoes, ge schraap van hoefijzers, de prik kelende geur van mest ver mengd met vrieskou en lan taarns die hun warme licht als eierstruif over paden en lanen strooien. Ingeduffelde muziek liefhebbers stampen in het voorportaal hun schoenen schoon. De voorname gezellig heid van een wintersportvakan tie in het Zwitserse Flims-Wald- haus. Maar hoe lang nog? Ook hier, zelfs hier, lijkt de rust het te gaan verliezen van de luidruch tigheid. 'sTVliddags bijvoor beeld, in het skigebied, was de sfeer al aanmerkelijk grimmiger. Zwaaiend met hun boards had een aantal Snöblerzich bij Fu- orcla weer eens door een lange rij wachtende skiërs geëlle- boogd. Geprotesteerd werd er nauwelijks. Maak je niet druk, je hebt vakantie tenslotte. Totdat twee snowboarders over een af rastering wilden klimmen. Ge vloek, een mislukte klap en wild samendrommende skiërs. Zwaaiende vuisten, dreigemen ten. 'Scheisse, als jullie nog één keer proberen ons...' Binnen tien seconden keerde de rust te rug. Maar het probleem was er natuurlijk niet mee opgelost. .Een eindeloos mooi skigebied, dat van Laax/Flims. Ruim twee honderd kilometer aan afdalin gen. Boven - op 3000 meter - de eeuwige sneeuw van de Voralb- gletsjer; beneden -1100 meter - de kinderweide van Flims; daar tussenin een onafzienbaar spin- neweb aan pistes voor zowel kruk als crack. Zoiets trekt volk, EISBERICHTEN sten in Autotron pykerhal van het Autotron in Rosma- erandert van vrijdag 20 tot en met OI16S lag 22 oktober voor de tweede keer in circuit voor zeepkisten. Knutselaars ien z^c^1 tot en met 30 september aan- cessoire *en- Inschrijfformulieren zijn verkrijg- it via telefoon 073-5219050. Tijdens de jkisten-Challenge races starten de 1 u n nemers van een drie meter hoge hel- 5Lg De coureur die met zijn of haar boli- et parcours met hindemissen en it het snelste aflegt, gaat met de fdprijs naar huis. Een paar spelregels: eepkist moet van hout zijn en op rub- ^_3 landen rijden. Maximale afmetingen: te 2 meter, breedte 1.40 meter, hoogte meter. Zonder bestuurder mag het vvsel maximaal 70 kilo wegen. De Timer (kist mag slechts door één coureur ii leftijd van 6 tot en met 12 jaar worden Privéiuurd- intersportbrochures ANWB zÜn zoals te doen gebruike- 1 Servic 'n deze $d van het Jaar d'verse Win- 023-3I )ortbrochures verschenen. Nieuw zijn Dlders 'Wintersport in België/Luxem- sv 5/Frankrijk', 'Wintersport in Oosten en 'Wintersport in Zwitserland en Ita- Die van Oost-Europa en Noord-Ame- werden geactualiseerd. Tevens ver- Jarfeen er nieuwe ledenwijzers over snow- rden, autorijden in de winter, winter- rt voor beginners en aartkoop en on- ïoud van skimateriaal. Alle brochures voor ANWB-leden gratis af te halen bij INWB-vestigingen. soft-£fc over snowboarden in een van de EsJ Brits entertainment In het kader van het 'Festival of Arts Culture' heeft het Brits Toeristenbureau in samenwerking met Manchester Airport een vouwkaart uitgegeven met een over zicht van de voorstellingen die dit najaar in de belangrijkste Britse theaters worden gegeven. Tevens wordt van elke schouw burg een korte beschrijving verstrekt. De Guide to Theatre Music, zoals de folder werd genoemd, kan gratis worden afge haald bij het Brits Toeristenbureau, Stad houderskade 2,1054 Amsterdam, telefoon 020-6855051. Men kan zich de vouwkaart ook laten toesturen. Er wordt dan een vrij willige bijdrage in de portokosten ge- Foute informatie over zeeschildpadden Zeeschildpadden worden door zo goed als alle reisorganisaties gebruikt als toeristen lokkertje. De informatie die over deze zeldzame dieren wordt verstrekt is bijna altijd fout met nadelige gevolgen voor zo wel de schildpad als de toerist. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Natour Stichting in opdracht van het Nederlandse Platform voor Toerisme en Zeeschildpadden heeft verricht. Meest voorkomende fout is dat de brochures van de touroperators bewe ren dat de schildpadden overdag kunnen worden bekeken, terwijl ze slechts 's nachts het (dan meestal afgesloten) strand opkruipen. Gebruikte caravans Op het terrein van Recreatie Centra Ne derland aan de Dasselaarweg te Zeewolde wordt in het weekeinde van 7 en 8 oktober een door het ANWB-magazine Kampeer en Caravan Kampioen georganiseerde tweedehands caravan- en kampeerwagen- beurs gehouden. Gezien eerdere ervarin gen verwacht men dat zo'n drie- tot vier honderd gebruikte caravans en vouwwa gens van eigenaar zullen wisselen. De beurs is beide dagen geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Info: RCN Zeewolde, telefoon 03242- 1246. Verkeersbureau Tahiti In Brussel is kortgeleden een Benelux-ves- tiging van het Tourism Council of Tahiti geopend. Eerder gebeurde dat in Frank rijk, Spanje en Duitsland. Manager Da- mien Vincent verklaarde in het vakblad Reisrevue, dat in 1994 bijna 500 Nederlan ders Tahiti hebben bezocht. Hij wil dat aantal snel opkrikken tot minstens dui zend. Info: Tahiti Toerisme, telefoon (vanuit Nederland): 00.32.2.5382930. Friesland Fietsland Onder de titel Friesland Fietsland heeft de Friese Pers Boekerij een boekje uitgegeven met daarin twintig rijwieltrajecten in de provincie. Schrijver Halbe Hettema begint elke route-beschrijving met een opsom ming van onder meer cultuur-historische plekjes die de fietser passeert. Het boekje kost fl. 19,50. Info: Friese Pers Boekerij, telefoon 05120-84477. Bomenroute Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Bomenstichting in Utrecht is een boek gemaakt met ruim 120 fiets- en wan delroutes, langs bijzondere bomen. 'Bo men langs de Route' is in diverse VW's en boekhandels te koop, maar kan ook wor den besteld door fl. 32,50 over te maken op giro 2108755 van de Bomenstichting in Utrecht. Fietsroute Otterpark De afdeling Friesland van de Fietserbond ENFB heeft een rijwielroute uitgezet tus sen het NS-station Leeuwarden en het Ot terpark Aqualutra. De folder met een be schrijving van het traject is gratis verkrijg baar bij de fietsenstalling naast het sta tion. veel volk. Zeker als tijdens Kerstmis '94 de sneeuw niet wil komen en in Graubiinden al leen de liften van het hooggele gen Flims zijn geopend. Overal komen ze vandaan de 'uitgevro- ren' skiërs. Van Lenzerheide, van Savognin, van Sankt Moritz zelfs. Gevolg: de parkeerplaat sen zijn al om half tien volledig volgelopen en bij het dalstation van Laax Murschetg moet wor den gerekend met wachttijden van meer dan een uur. Gejuich Maar gemopperd wordt er nau welijks. Temeer daar de Berg- bahnen het ongemak op gene reuze wijze trachten weg te ne men door op de dagpassen een korting te verlenen van tien procent. Gejuich in de rijen. He lemaal als ook nog bekend wordt gemaakt dat de verbin ding tussen La Siala (2810 me ter) en Cassons (2675 meter) is opengesteld. Hulde. Pistema chines hebben een nacht lang doorgeploeterd om het gedeelte tussen het Stargels en Foppa van voldoende sneeuw te voor zien. Het zal ongetwijfeld de druk verminderen op Crap Sogn Gion, hetgeen geen plaatsje is'* in Vietnam, maar een drukbe zocht skiliften-knooppunt bo ven Laax/Flims. We zijn hier in een gedeelte van Zwitserland waar retroromaans wordt ge sproken, nietwaar? Niettemin slibben Crap Sogn Sion en - meer nog - Fuorcla, ondanks alle maatregelen tegen het middaguur volkomen dicht. De daarboven gelegen Voralb- gletsjer met z'n gemoedelijk da lende, honderden meters brede piste, lokt. Net als de mooiste aller afdalingen van dit gebied, de Alp Ruschein. In het begin pittig (want zwart), later een stuk eenvoudiger en zelfs sim pel (want blauw). Onder La Siala, een paar kilometer naar het oosten, is het dan aanmer kelijk rustiger. Wat ongetwijfeld ook te danken is aan de slechte bewegwijzering. Knappe kaart lezer die in deze Weisse Arena niet een keer het spoor bijster raakt. Maar, beweert een woordvoerder van de Bergbah- nen, die omissie zal snel tot het verleden behoren. Er wordt hard gewerkt aan een splinter nieuwe signalering. Er is meer dan honderdduizend Zwitserse francs voor uitgetrokken. Savognin Hard nodig, want de concurrent slaapt niet. Binnen een straal van nog geen vijftig kilometer dingen Arosa, Lenzerheide en Savognin om de gunsten van de steeds kieskeuriger wordende skiër. Vooral dat laatste oord weert zich de laatste jaren ge ducht. Tot nog toe zonder veel indruk te maken overigens. Ja Zwitsers, die trekken al sinds jaar en dag naar het plaatsje aan de Julier. En ook de Duit sers lijken de charme van wat zij een Geheimtip plegen te noemen, langzaam maarzeker te ontdekken. Logisch, want Savognin mag er best wezen. Tachtig kilometer aan afdalin gen, een grote kunstsneeuw installatie, een schattige dorps kern en een gezellig uitgaansle ven. Wat had de Nederlandse wintersporter meer gewenst? Ligt Laax/Flims aan een betrek kelijk stille weg hoog boven de Rijn; Savognin moet worden ge zocht aan de voet van de Julier- pas, de doorgaande route van Chur naar Sankt Moritz. Die si tuering doet bepaald afbreuk aan de aantrekkingskracht van het dorp. Onterecht. In de hoofdstraat mag het dan van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat roken en ronken; in de dorpskern kan je de sneeuw ho ren vallen. Een avondwandeling door oud-Savognin: een ouder wetse pastorale. Maar wie voor iets anders komt, voor skiën dus, vervoege zich 's ochtends vroeg aan de top van de Piz Cartas (waar het soms overigens onbedaarlijk hard kan waaien). Vanaf ruim 2700 meter hoogte slingert zich hier een aantal prachtige pistes richting Radons (1890 meter). De aller mooiste voert de skiër achter de Crest'Ota langs, maar helaas: die piste is wegens lawinegevaar niet altijd open. Een alternatief evenwel, is vlug gevonden. Aan de andere kant van het skige bied immers, na een smerig steil stukje onder de Piz Marteg- nas, meandert de Lai Lung zich als een guirlande naar Lartig om daar pardoes een sprookjes woud in te duiken. Aan het einde daarvan bevindt zich als toppunt aller feestelijk heden, Roggi's Baizli, een on mogelijke naam voor de leukste uitbaterij van Savognin en wijde omstreken. Mochten er nog lie den zijn, die beweren dat een gezellige après-ski in Zwitser land net zo zeldzaam is als een aap op Antarctica, dan zullen die na een bezoek aan Roggi's Baizli acuut van dit waanidee zijn verlos(t. Je moet er voor je Café Saletsch inderdaad wel eens in de rij staan, zo druk is het er vaak. Maar je hebt van die plekjes waar wachten bijna net zo leuk als skiën. Zoals hier. INFO SAVOGNIN Afstand Amsterdam-Savognin: circa 1000 kilometer. Met de auto: Frankfurt, Basel, Zürich, Chur, Thusis, Tiefencastel. Dichtstbijzijnde spoorwegstation: Tiefencastel, vandaar per postbus in 20 minuten naar Savognin. Dichtstbijzijnde vlieghaven: Zürich. Vandaar per trein en per bus in circa 3 uur naar Savognin. Hoogte: 1200-2713 meter. Aantal bedden: 4100, waarvan 3000 in appartementen. Liftinstallaties: één gondelbaan, drie stoeltjesliften en twaalf sleep liften. Wachttijden: Kunnen 's ochtends bij Tigignas oplopen. Voor het overige gering. Totaal kilometer afdaling: 80 kilometer. Langste afdaling: Crest'O ta, zeven kilometer. Ligging van de skipistes: voornamelijk noordhellingen. Moeilijkheidsgraad: overwegend middelzwaar tot makkelijk. Kinderopvang: Ja. Pinocchio Skiland (vanaf 2.5 jaar) en Pmocchio- Club. Inclusief middageten 230 Zw. Fr. per week. Langlaufmogelijkheden: 40 kilometer aaneengesloten. In Radons (1900 meter) twee sneeuwzekere Loipen van twee kilometer. Er wordt voor gebruik een vergoeding gevraagd van 5 Zw. Fr.. Verdere sportieve ontspanning: 40 kilometer aan wandelwegen, rodelbaan (vier kilometer), zwembad, twee overdekte tennisbanen, drie squashbanen, curlingbaan Prijspeil: Zesdaagse skipas 204 Zw. Fr. (kinderen 122 Zw. Fr.); in het laagseizoen zijn deze prijzen respectievelijk. 178 en 116 Zw. Fr.. Ouders met kind onder de 4 jaar kunnen een Familiepas kopen voor 255 (laagseizoèn 223) Zw. Fr. per week. Skiles (vijf halve da- gen) 140 Zw. Fr Avondvertier: twee disco's, drie etablissementen met live-music en verschillende bars. Elke donderdag organiseert de skischool een feestavond. Taal: Duits. Bijzonderheden: gratis skibus, vier kilometer skipisten met kunst sneeuw, regionaal museum, country westernfestival in de laatste twee weken van januari,«wintercamping, telefoon (vanuit Neder land) 00.41.81.741309. Skipashouders krijgen vijftig procent kor ting op skidagpassen in Bivio (twintig minuten) en Lenzerheide (dertig minuten). Nadere informatie: Verkehrsbüro, telefoon (vanuit Nederland): 00.41.81.742222 of Zwitserland Toerisme, Koningsplein 11,1017 BB Amsterdam, telefoon 020-6222033. Afstand Amsterdam-Films: 1000 kilometer. Met de auto: Frankfurt, Bazel, Zürich, Chur. Dichtstbijzijnde spoorwegstation: Chur. Van daar met de postbus in circa 40 minuten naar Flims. Dichtstbijzijnde luchthaven: Zürich. Vandaar per trein en postbus in circa 2 uur en 15 minuten naar Flims. Hoogte: 1100-3018 meter Aantal bedden: 5.400, waarvan 2.000 in hotels en pensions. Liftinstallaties: dertien sleepliften, negen stoeltjesliften, vijf gondel- banen en vijf kabelbanen. Wachttijden: Kunnen in de ochtend bij dalstations oplopen. Evenals in Fuorcla. Voor het overige gering of geen. Totaal aantal kilometers aan afdaling: Ruim 200. Langste afdaling: Voralb-Flims, veertien kilometer. Ligging vaade skipisten: overwegend zuidhellingen. Moelijkheidsgraad: Overwegend makkelijk tot middelzwaar. Een paar kilometer zwaar. Kinderopvang: Ja. Er zijn meerdere mogelijkheden. Langlaufmogelijkheden: 60 kilometer, niet aaneengesloten en niet sneeuwzeker. Verdere sportieve ontspanning: 60 kilometer aan wandelpaden, ijs baan, overdekte tennisbaan met twee banen, vier overdekte zwem baden (in hotels), rodelbaan (drie kilometer) Prijspeil: Zesdaagse skipas 270 Zw. Fr.; kinderen tot 16 jaar 135 Zw. Fr In het laagseizoen zijn de prijzen respectievelijk 216 en 108 Zw. Fr.. Mogelijkheden tot deelpassen. Skiles: vijf hele dagen 175 Zw. Fr.; beginners 115 Zw. Fr. Avondvertier: drie disco's, verscheidene bars. Taal: Duits. Bijzonderheden: In het laatste weekeinde van januari wordt een volksafdaling gehouden: Der Weisse Schuss, van Vorab naar Flims. De skibus tussen Laax en Flims is gratis. Wintercamping Prau, tele foon (vanuit Nederland) 00.41.81.391575. Nadere inlichtingen: Kur- und Verkehrsverein Flims, telefoon (vanuit Nederland) 00.41.81.391022 of Zwitserland Toerisme, Ko ningsplein 11Amsterdam, telefoon 020-6222033. Boven de dorpsweide van Flims ligt een onafzienbaar spinneweb aan skipistes. El SB0EKEN India Als er een prijs bestond voor de mooist uitgevoerde reis-pockets ter wereld, dan behoren de boeken van de Insight Guides zonder enige twijfel tot de belangrijkste kandidaten. Ook 'India' (vertaald in het Nederlands) is weer een plaatje. Lay-out, fotografie, plattegrondjes; alles is tot in de perfectie verzorgd. er de tekst, voornamelijk geschre- or inheemse journalisten, schrijvers oindigen, bijna door vergeten - wat tandig zou zijn, want weinig men- len de achtergronden en kenmer- i de verschillende godsdiensten iia zo helder uit de doeken kunnen ls bijvoorbeeld professor V. S. Nara der wil weten over de hectische, iettemin belangwekkende Indische filmindustrie kan eveneens in deze Insight Guide terecht. Als er nog mensen zijn die denken dat India allen maar bestaat uit de Taj Mahal, Goa en Jaipur... India (Insight Guides), uitgeverij Cambi um, prijs fl. 45,00. In dezelfde serie Ne derlandse vertalingen verschenen on langs: Zuid-Afrika, Schotland, Toscane en Jordanië.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25