Marcel Wüst sprint als een woesteling 'Zo'n jaar als dit komt nooit meer terug' Sport Bjarne Riis in Duitse dien: Lommei ontslaat Herma ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1995 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 0; Theo de Rooy zit komend wielefseizoen weer in de ploegleiders wagen. Hij neemt plaats in die van de Rabobankformatie van jan Raas. De 38-jarige oud-prof, die voor drie jaar tekende, was in dezelfde functie werk zaam voor Peter Post. Hij moest na de Ronde van Frankrijk naar iets anders omzien toen Post er maar niet in slaagde een nieuwe sponsor te vinden. De Rooy werkt sinds ruim een maand als manager bij Shimano, fa brikant van fietsonderdelen. Het is de bedoeling dat De Rooy alle grote wedstrijden doet, de eendaagse koersen, de klassiekers maar ook de Tour de France. Raas rijdt hooguit af en toe mee. De Zeeuw is nog op zoek naar een tweede ploegleider. De Belgische eersteklasser Lom mei heeft zijn Nederlandse trai ner Vic Hermans ontslagen we gens de tegenvallende resulta ten. Jos Daerden, die vorig jaar SK Beveren onder zijn hoede had, heeft hem gisteren met on middellijke ingang opgevolgd. Hermans, over wiens voortij dige aftocht al enige tijd werd gespeculeerd, nam in november vorig jaar de taken van Jo ter over. Hij haalde met mei nog Europees voetba competitie verloopt echt naar wens. Na negen w< den staat de club ondera. slechts vier punten. Hermans is al de vierd ner die in het nog prille sche voetbalseizoen de h is gestuurd. Collega's va derlecht, KV Mechelen Seraing gingen hem voor. Berlijn sid verbintenis voor een jaar lekom. Ploegleider Walte defroot haalde met Riis d begeerde klassements binnen. De Deen, die bij onder contract stond, naar verluidt een salari driekwart miljoen gulden. Bjarne Riis rijdt komend wie- Ierseizoen in Duitse dienst. De 31-jarige Deen, die als derde eindigde in de Ronde van Frankrijk achter Miguel Indu- rain en Alex Zülle, tekende een. SPORT OP TV ZATERDAG 13.00-14.00 RTL 5 Autosport: training GP Portugal, live-verslag. 13.00-14 00 EURO Autosport formule l.GP van Portugal vanuit Estoril. 2e kwalificatie. 13.00-16 58 Did 2 Sport extra: tennis (Davis Cup. rechtstreeks verslag van de halve f ipale Rusland-Duitsland vanuit Moskou, dubbel spel) 13 00-17.29 Ned 2 Studio sport, tennis (Da- vis Cup), wielrennen (Ronde van Spanie en GP des Nations), volleybal (EK vrouwen) en turnen (WK vanuit Japan). 13 15-18 15 BBC 1 Grandstand. Football fo cus (voetbalmagazine met een weekoverzicht), autosport (GP van Portugal vanaf het circuit van Estoril, tweede kwalificatie), cricket focus (magazine met een overzicht van het County Championship en een vooruitblik op de Sunday League), zeilen (Engelse kwalificaties voor de Olympische Spelen), paardekoersen vanaf As cot en final score (voetbaluitslagen). 13.25-14.00 BBC 2 WK Schaken, verslag van de partij om de wereldtitel tussen Garry Kaspa rov en Vishy Anan vanuit New York 14.00-15.00 EURO: Karten: WK vanuit Valen ce (Frankriik). Herh 14.00-15.00 NBC Honkbal: hoogtepunten uit de Major League Baseball-wedstri|den van de afgelopen week. 15.00-16.00 NBC: Tennis, hoogtepunten uit de halve finale van de DavisCup 15.00-16.15 EURO. Autosport. formule3000, WK vanuit Estoril. 16.00-17 00 NBC Beachvolleybal- vanuit San 16.15-17.00 EURO Wielrennen Ronde van Spanje, 20e etappe. 17.00-18.00 NBC: Golf Volvo PGA European Tour voor vrouwen, English open 17 00-18.30 EURO. Tennis Swiss Indoors vanuit Basel, halve finales 17.15-17 30 Did 3 Sport im Westen 17 30-18.02 Did 1. Sportschau. 18 30-19 30 EURO Autosport formule 1. Po le position magazine 18 30-22.00 NBC. American football, recht streeks verslag van de wedstrijd Notre Dame- Texas. 18 41-18.49 Ned 2 Sportjournaal. 18 45-19.10 RTL Sport 19 10-19 50 Did 1 Sportschau Bundesliga- voetbal 19.30-19.57 BRT 1: Sport. 20 00-20 45 EURO. Motorsport GP van Ar gentinië vanaf het circuit van Buenos Aires, L.F.C. 40 jaar zilveren molen dinsdagavond 20.00 uur met de eerste topper Noordwijk - UVS ^^^^^^^^^iSportcomplej^oshuizerkad^^^^^^^^ Valpartij ontsiert negentiende etappe Vuelta SCOREBORD BADMINTON Kristiansand. Europa Cup clubteams Tweede speelronde: BC Nuenen - Tetsj- notsjim (Rus) 3-4, Vanneste - Titsjonirov 15-11 11-15 15-7, Van Elven - M Ja- koesjeva 6-11 4-11, Edwin van Daim - Khatsjteria 15-13 15-4, Fleurbaay - I. Ja- koesieva 0-11 3-11, Van Daim/Van Daim - Khatsjteria/Melnikov 5-15 15-9 18-15, Van Elven/Fleurbaay - I. Jakoesjeva/Alfero- va 14-18 3-15, Quintin van Dalm/Albinus - Melnikov/M. Jakoesjeva 4-15 6-15. BC Nuenen uitgeschakeld voor halve finale. Club Sports de Madeira (Por) - Graphityp Dropshots (Bel) 5-2, Bayer Uerdingen (Dui- /Eline Coene en Chris Bruil) - Reykjavik (IJs) 7-0, Uerdingen - Tapion Sulka (Fin) GOLF Rochester (VSt). Ryder Cup Eerste dag: Verenigde Staten - Europa 2-2. Foursomes: Torrance/Rocca (Eur) wint van Haas/Couples (VSt) met 3 holes en nog 2 te spelen, Love/Maggert (VSt) wint van Clark- /James (Eur) 4 en 3, Pavin/Lehman (VSt) wint van Faldo/Montgomerie (Eur) 1 up, Jo- hansson/Langer (Eur) wint van Crenshaw- /Strange (VSt) 1 up. Hamburg. Duits Open, vrouwen. Stand na tweede dag: 1. Doolan (Aus) 138, 2. De Lorenzi (Fra), Duffy (Eng), Reid (Sch), Brooky (NZe), Hethermgton (Aus). Orley (Zwi) 139, 57 Hageman 149. Uitgescha keld: 97. Weima 155, 108. De Boer 159 PAARDESPORT Breda. Vierspanwedstrijd, stand na dres suur: 1. Chardon 29,6 pnt, 2 Brasseur (Bel) 31,8, 3. Eriksson (Zwe) 38,6, 4. De Ruyter, Rebulard (Fra) 39,0, 8. Aarts 43,0, 13 Weusthof 48,8 SOFTBAL Alphen aan den Rijn, Europa Cup: Eindstanden: Poule A: 1. ACS Ajphians 4-8 (45-2); 2. London Meteors 4-6 (50-3); 3. Crows Kosi- ce 4-4 (29-25); 4. Sokol KRC 4-2 (30-30); 5. Edom Geilenkrichen 4-0 (0-94). Poule B: 1. Odense Giants 4-8 (36-0); 2. S.G. Yankees 4-6 (33-7); 3. Domstad Dod gers 4-4 (28-12); 4. Broken Arms 4-2 (27- 69); 5. Borgerhout Squirrels 4-0 (30-66). Uitslagen: Om de 5e t/m 8e plaats: Sokol KRC (Tsj) - Domstad Dodgers 1-13; Crows PRIJSVRAGEN Kosice (Slw) - Broken Arms (Fr !g Kruisfinales: S.G. Yankees (Ita) Meteors (Eng) 4-2; Odense Gia: Alphians 0-2 n.v Programma vandaag: 12.30 uui pi Gianst (Den) - S.G. Yankees (It Sokol KRC (Tsj) - Broken Ar 17.00: eerste finale. Programm 10.00 uur: Domstad Dodgers - 0 ce (Slw) om 5e plaats 12 30 ui ff finalewedstrijd. 15.00: evt. derde P Davis Cup. Wereldgroep, halve fin Moskou Rusland Duitsla Tsjesnokov - Becker 7-6 3-6 6-7 li' felnikov - Stich 1-6 6-4 3-6 4-6 Promotie/degradatie New Delhi India - Kroatië 1-1. Pi zon 6-3 6-3 6-4, Bhupathi - Ivan f 4-6 4-6. Boedapest. Hongarije - Australië zaly - Phihppoussis 1-6 2-6 3-6, Woodbndge 5-7 6-2 6-3 6-1. Praag Tsjechië oslowakije - Zim 0 Korda - Wayne Black 4-6 7-5 6 4, Ulihrach - Byron Black 5-7 6-2 Casablanca. Marokko - Frankrijk! mi - Pioline 6-7 6-1 6-7 4-6. Estoril. Portugal - Roemenië 0- Voinea 2-6 2-6 1-6, Cunha e Silv nu 1-6 1-6 2-6. Oslo Noorwegen - België 0-2. Herck 3-6 1-6 2-6, Ruud - NormL, 6 3-6. n Ronde van Spanje Negentiende etappe Sabinanigo layud: 1. Baffi (Ita) 227,7 km (38,438 km/uur), 2. Saitov (Rus) (Let), 4. Wesemann (Dui), 5. Van Chanteur (Fra), 7. Dominguez (Sp c. mana (Pol), 9. Knaven, 10. Crep :j 22. Jalabert (Fra), 48. Boogerd, mans, 73. Cordes, 81 Nijboer, bes 8.54. 114. Hoffman, 119. Poli (Ita) Klassement: 1. 90.23.51. 2. Olano (Spa) 6.28, neel (Bel) 7.50, 4, Mauri (Spa) 8. renque (Fra) 10.31, 6. Pistore (It 7. Garcia (Spa) 11.51, 8. Clav 12.38, 9. Delia Santa (Ita) 16.24 rano (Spa) 16.26, 27. Bouwmar t 42. Boogerd 1.11.18, 76. 2 40.26, 88. Cordes 3.01.41, Steen 3.09.27, 106. Knaven 116. Hoffman 4.02.28, 118. ,l 4.12.08 Kiel. EK Tornado. Zevende race: 1Andreas F berger (Oos), 2. Gëbler/Parlow Van Teylmgen/Dercksen. Achtstes Sach/Sach (Dui), 2. Roman Hag< (Oos), 3. Leon/Ballester (Spa), Teylmgen. Eindstand (met aftrek bier 42. 2 Andreas Hagara 55, 55. 7. Van Teylingen 73, 2( stra/Krüger 149. Isle of Wight. EK Mistral Stand na vier races: 1. Born Hajs 11,2. Friedman (Isr) 18,5, 3. Ka kis (Gri) 22,5, 17. Koops 66,5, Geemen 110, 37. Dannenburg 11 Vrouwen, stand na zes races: 1. G (Fra) 17 punten, 2. Francois (Fr De Vries 22, 18. Stalman 86. ROTTERDAM PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Ook Laurent Jalabert. Tot schrik van iedereen. Tour 1994, rit 1, Armentières. Wilfried Nelissen botst op fotograferende politie man. Moeder Arlette en vrouw Sylvie durven nóg niet naar massasprints op TV te kijken. Maar, een wielrenner die valt staat bijna altijd weer op. Zie Jalabert. Alleen, de manier waarop hij terug kwam na zijn doodsmak in Noord-Frankrijk is een welhaast ongeloofwaardige. Als morgenmiddag op de Paseo de la Castellana in Madrid, pal voor het Estadio Bernabeu, Jala bert als winnaar van de 50ste Vuelta a Espana wordt gehul digd, komt er een einde aan een van de opmerkelijkste wederop standingen ooit. In het peloton, uiteraard. De vergelijkingen zijn inmid dels al doorgetrokken naar Jan Janssen, de beste Nederlandse wielrenner in de jaren zestig; de eerste Tourwinnaar van Hol landse snit. Laurent Jalabert had in het voorjaar iets weg van Sean Kelly, de Ierse klassieker- king. Maar nu is het: Jan Jans sen, óók een voormalig sprinter, begonnen in de groene trui, in de loop der jaren uitgegroeid tot allrounder, tot een man die zelfs de Tour won. Jan Janssen bracht driemaal het groen naar Parijs ('64, '65, '67), Jalabert twee keer ('92, '95). Jan Janssen won Parijs-Ni- ce ('64), Jalabert ook ('95). Jan Janssen won de Vuelta ('67), Jalabert doet het hem morgen na. Janssen had eigenlijk geen echte specialiteit, maar begon wel zó goed te presteren tegen uurwerk en in hooggebergte, dat niemand hem meer uit de klassementstop van de grote ronden kon lossen. De Jalabert van de voorbije Tour (4e uitein delijk) had veel van 'JJ' weg, en in de bijna beëindigde Vuelta onderstreepte 'JaJa' andermaal zijn gevarieerde scala aan kwali teiten. Als er volgende week een nieuwe UCI-lijst wordt vrijgege ven, is het vrijwel zeker, dat Jalabert daar de eerste plaats van Toni Rominger overneemt. Na de, voor Miguel Indurain toch niet bepaald onsuccesvol verlopen Tour passeerde hij de Spanjaard reeds op plaats twee. Laurent Jalabert heeft, als hij morgen het seizoen besluit, tiit jaar 97 dagen op de internatio nale wedstrijdfiets gezeten; 21 maal werd hij eerste (tot en met donderdagrit), 25 maal tweede. In de Tour klasseerde hij zich 15 maal bij de eerste 10, in de Vuelta was dat tot en met don derdag ook 15 maal. En dan de duur van zijn sei zoen: van 'februari tot en met september. En de kwaliteit van zijn erelijst! Hij steekt er de su perioriteit van de Miguel Indu- Als de voortekenen niet bedriegen, treedt Laurent Jalabert in de voetsporen van Jan Janssen; eerst de Vuelta, dan de Tour. foto rtr rain in zijn vijfde Tourzege roy aal mee naar de kroon. Geheimen Hoe kan dat allemaal zo? Geheimen in de wielersport bestaan bij de gratie van het mysterie. Er is nooit één waar heid, er zijn er vele. Jalabert was een aardig coureurtje als jonge ling. Opgegroeid in een rugby- streek, met praktisch a-sportie- ve ouders, trok hij toch op vijf tienjarige leeftijd naar een wie lerclub. Vader Nicolas bracht hem in zijn oude Renault 6 overal naartoe; moest van zijn baas geld voor een diesel lenen omdat het anders niet meer te betalen was voor zijn modale portemonnee. „Hij kon al vroeg lekker klim men," vangen zijn 'ontdekkers' elkaar nu vliegen af. Maar in de praktijk van de koers vond men Laurent Jalabert toch vooral in de voorste rijen van de massa sprints terug. Zo was het bij de cadetten, bij de juniors, bij de amateurs, bij de profs. In 1992, toen hij een sleutel beenbreuk opliep in de Amstel Gold Race, reed hij zijn beste Tour; won hij een etappe in Brussel en pakte hij zijn eerste groene trui. In 1994 zegevierde hij buiten zes sprints ook in de Vuelta-bergetappe naar Lagos de Covadonga. Hé, bergetap pe..! En in 1995, in het jaar na Armentières, rijdt hij opeens (bijna) alles en iedereen op alle terrein naar een complex. In klassiekers, kleine ronden, grote ronden, vlakke ritten, ber getappes, tijdritten. Hij kan zelfs etappes op de Sierra Nevada ca deau doen aan een lang sole rende Duitser Dietz, die 'hem na afloop wel had willen omhel zen, wat een héér, dit zal ik nooit vergeten'. 'Yaya' in het Spaans, maakt zich er in Spanje waanzinnig populair mee. Hij is 'el grande campeon', die men aanbidt, Spaans hoort praten, en omdat hij voor een Spaanse ploeg rijdt de absentie van 'El Rey' Miguel Indurain zowaar doet vergeten. Wat is er dan gebeurd, met Jalabert? „Ik heb afgelopen win ter keihard getraind. Manoio (Saiz, de ploegleider, red.) heeft me een Spartaans trainings schema gegeven, waar ik me volledig aan heb gehouden. Drie keer in de week krachttrai ning. En een dieet, dat mijn ge wicht terugbracht naar ideaal en naar een vetpercentage dat nog nooit zo laag is geweest. Ik voelde me er geweldig bij. En omdat de eerste koersen al vlot succes brachten, groeide mijn zelfvertrouwen met de dag." Zijn nieuwe frisheid kwam hem uitstekend uit voor de Tour, dat hectische kabaal, 'waar alles ineens honderd keer belangrijker is dan het normaal is'. Hij vertrok zonder een ande re ambitie dan een mooie rit te winnen, en weer een gooi te doen naar de groene trui. Het werd:" drie dagen geel, dé etappe van 14 juli, de groene trui en een \ierde plaats in het eind klassement. Jalabert was hoogst content met zijn proeve van bekwaam heid. Hij probeerde in augustus nog wat ondermijnends jegens Johan Museeuw in de wereld beker (Leeds: 6de, San Sebas tian: 4de, Zürich: 12de), en be gon enigszins vertwijfeld aan de laatste, voor zijn sponsor niet onbelangrijke opdracht van het seizoen: Alex Zülle aan de eind zege helpen in de Ronde van Spanje. „Ik zelf ben niet zo scherp meer," liet hij aan het begin van de Vuelta weten. „Het parkoers is op het lijf van Zülle geschreven. Ik zal tevreden zijn met een mooie etappe." Demonstratie Toen hij in de proloog vijfde werd, won op Alto de Naranco, Zülle door allerlei tegenslag op minuten zag geraken, heel hoog scoorde in de tijdrit van Sala manca, en vervolgens een de monstratie gaf in de bergrit naar Avila, stond Jalabert op eens vijf minuten los van de rest. en was de Vuelta na een week al van hèm. Drie truien voor Jalabert: die van het algemeen klassement, van het puntenklassement, van het bergklassement. Godfried Bomans zou opnieuw hebben kunnen schrijven: 'En de trui dus voor de dikstgeklede ren ner.' Jalabert tekende de strategie uit, en zijn ploegmaats Step hens, Mauri. Bruyneel, Diaz Za- bala, Leanizbarrutia, Sierra en Rincon deden de rest. Veruit de sterksten boven de hier oneven wichtige machtsblokken van Mapei en Gewiss. Wat volgt? Dit jaar in elk geval niets meer. Na morgen is het definitief 'fini'. De resterende twee wereldbekerkoersen laat hij aan zich voorbij gaan, nu hij toch geen kans meer heeft op de eindzege in dat regelmatig heids-klassement. En naar het WK in Colombia (over veertien dagen) kijkt hij wel op TV. Saiz: „We hebben die ervaring met Colorado: Jalabert kan niet tegen een verblijf op hoogte, laat staan daar iets presteren op de fiets. Je kunt een lichaam nu eenmaal niet ombouwen. Je hebt met mensen te doen. Dus: thuisblijven. Hij heeft daar, op 2600 meter, niets te zoeken." Saiz voegt er een niet onbe langrijk argument aan toe: „Jalabert is ook pas 26, hij krijgt nog zes, zeven jaar de kans we reldkampioen te worden. Mis schien volgend jaar al, in Frank rijk." Het jaar waarin ook de Olympische wegwedstrijd in At lanta staat aangekruist. De Tour de France 1996? „Dan moet ik niet hetzelfde voorjaars-programma afwerken als ik nu heb gedaan. Dan had ik de Tour ook anders moeten rijden. Maar aan de andere kant: anders wil nog niet altijd zeggen beter. Zo'n jaar als dit, dat komt nooit meer terug." Niettemin, een jaar na zijn eindzege in de Vuelta won Jan Janssen de Tour de France. De wonderbaarlijke wederopstanding van Jalabert De Rooy dient bij Jan Raas De Italiaanse sprinter Adriano Baffï heeft de negentiende etappe van de Ronde van Spanje op zijn naam gebracht. Hij profiteerde gisteren, onbewust, van een afschuwelijk uitziende valpartij van de Duitser Marcel Wüst en de Amerikaan George Hincapie. Die spectaculaire smak maakte op afstand nog een derde slachtoffer: de Rus Asi- ate Saitov, de zekere winnaar. De jury wees de Duitser la ter als de schuldige aan en diskwalificeerde hem. Wüst zocht aan de rechterzijde van de weg een niet bestaande doorgang naar zijn derde etap pezege. Daar trof hij slechts dranghekken. Hij ging er vol in. Hincapie meenemend. Saitov, die net voor hen op kop reed, schrok zo van het onheil achter zich en van de langszij komen de fiets van Hincapie dat hij met de rechtervoet uit de pe daalklem schoot en prompt de winst kon vergeten. Baffi keek nergens anders naar dan naar de eindstreep. Met name de Amerikaan, een ploeggenoot van de in de Tour bij een val om het leven geko men Italiaan Casartelli, leek er ernstig aan toe. Hij lag minu tenlang zonder te bewegen op het asfalt, de geheel verbrijzelde helm als stille getuige naast zich. Maar het zoveelste wieler- wonder geschiedde. Hincapie krabbelde, verdwaasd naar het hoofd tastend, overeind en klom zowaar weer op zijn be schadigde fiets voor de laatste paar meters. Eerder had Wüst de duim al opgestoken ten teken dat hij het er ook zonder al te veel kleer scheuren vanaf had gebracht. De Duitser nam zijn rijwiel op de nek en kwam wandelend over de meet. Achter Baffi en Saitov sprint ten de Let Kaspers Ozers, de Duitser Steffen Wesemann en de Nederlander Martin van Steen naar de overige ereplaat sen. Ze waren vooral blij dat ze heelhuids konden afstappen. In de beginfase van de 227,7 kilo meter lange rit lieten Tristan Hoffman (TVM) en de Australiër Henk Vogels, rijdend voor de Novell-formatie, zich zien. Het leidde tot niets. Bij de enige be klimming van de dag, de Mont Repos na 21 kilometer, moesten ze hun medevluchters al laten gaan. Kansloos Na bijna 100. kilometer probeer den Van Steen en Tom Cordes het in een kopgroepje van elf. Hun maximale voorsprong was 1.10 minuut. De vluchtpoging was kansloos toen de knechten van de sprinters gingen rijden. Cordes schaarde zich in de slot- kilometers onder hen om Wüst te lanceren. Maar die lanceerde uiteindelijk alleen zichzelf en Hincapie. Letterlijk. Het kwam de Duitser ver na afloop op diskwalificatie te staan. Wüst was aanvankelijk teleurgesteld over het besluit van de jury, maar was het inci dent snel vergeten. „Eigenlijk De Italiaan Adriano Baffi (rechts) sprint onverstoorbaar door, terwijl George Hincapie (links) en Marcel Wüst tegen de grond smakken, foto epa heeft niemand schuld. In een sprint wil iedereen nu eenmaal voorop rijden en dat gaat niet", zei hij. Cordes Michael Boogerd start voor 100 procent zeker. Tom Cordes deed via zijn zaakwaarnemer André Boskamp de toezegging deel te nemen aan het wereld kampioenschap wielrennen op de weg in Colombia op 8 okto ber. Bondscoach Gerrie Knete- mann hoopte gisteren ook de TVM-renners Servais Knavenfen Maarten den Bakker alsnog over de streep te trekken. Met dit viertal zou de Nederlandse ploeg voor de wegwedstrijd in Duitama over 263,5 kilometer uit acht man kunnen bestaan. Eerder selecteerde de coach al Erik Breukink, Frans Maassen - beiden nemen ook deel aan het WK tijdrijden in Tunja Erik Dekker en Raymond Meys. Knetemann probeerde gister avond Knaven in Spanje te be reiken. De nationaal kampioen neemt op dit moment deel aan de Vuelta a Espana, die morgen afloopt. Den Bakker keert van daag terug uit Italië. Daar heeft hij aan een aantal wedstrijden deelgenomen. „Met Den Bakker heb ik een gesprek. Knaven pro beer ik ook dit weekeinde te be reiken. Wellicht lukt het van- vond nog", aldus Knetemann.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 22