Dou en Van Mieris: de best betaalde 'meesters' Jrbanus: asperientje oor de kleine man Cultuur&Kunst e n; Massaal en sober afscheid van verongelukte theaterdirecteur »o ME 10 Jan ten Hoopen: oeverloos geneuzel Orkest doet trommelvlies geweld aan Maak gedicht over lievelingsdier fERDAG 23 SEPTEMBER 1995 CHEF GERTVISSER, 071-3'. g FIc- :ember Club Rijnsburg J ten goede Nederlandse ïcht komt. In kunnen doen.' genwoordig Het geld is bede >ezig zijn. reitner: tografie als hcugensteun SJOERD DE JONG hqt spi Kaarten lage pnjs geldelijke i-ondst van 267 glasplaatne- even van de schilder Breit- vverpt een ander licht op i als fotograaf. „Het bleek, mijn verbazing, om een Jol aantal nog onbekende ptieven te gaan." zegt Tine- ild le Ruiter van de universiteit Leiden en kenner van mers foto's. Ruiter wordt beschouwd Breitner-deskundige en i daarom na de vondst in- ■14 :hakeld. „Ik ken honderden 's van hem. Daardoor her- de ik direct een aantal van legatieven, omdat ze over komen met foto's van tner. De onderwerpen zijn sch voor Breitner en er zijn lelijke overeenkomsten de schilderijen van hem. slotte stonden op de dozen tekeningen in het hand- iftvan Breitner." et meest opvallende van de inden negatieven is het iaat. De Ruiter: „We: ken- van Breitner tweeduizend aatnegatieven, die met een ak-boxje zijn gemaakt. Veel de nu gevonden negatie hebben een afmeting van lij 18 cm. Dat betekent dat tner ook met een grote ca- a en statief op pad ging en het fotograferen serieuzer i, dan gewoonlijk werd genomen. Dat blijkt ook uit :ompositie van deze nega- en: die is meer afgewogen van veel foto's die we van kennen." Toch stonden ito's van Breitner in dienst zijn schilderwerk. „Ik denk Vij de foto's bij het schilde- gebruikte als een geheu- iteun." Lakenhal krijgt werken van fijnschilders in bruikleen LEIDEN SJOERD DE JONG 'De Vioolspeler' van Gerard Dóu. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Leiden was in de 17de en 18de eeuw beroemd om zijn fijnschilders. Zij ontlenen hun naam aan hun gedetail leerde en virtuoze verftechniek op klein formaat. Christi- aan Vogelaar, conservator oude schilderkunst en kunst nijverheid van De Lakenhal: „Deze schilders werkten vaak met penselen met maar drie haren. Hun schilderij en waren bedoeld voor vermogende verzamelaars en ontbraken in geen verzameling van formaat. Vooral Ge rard Dou en Frans van Mieris de Oude hadden een grote reputatie in binnen- en buitenland en behoorden tot de best betaalde meesters in hun tijd." 1628 ging hij in de leer bij de toen tweeëntwintigjarige Rem brandt van Rijn. „Dou was de eerste leerling van Rembrandt," zegt Vogelaar. „In wezen heb ben Dou en Rembrandt qua stijl en werkwijze een gelijk begin punt. Maar nadat Rembrandt in 1631 naar Amsterdam vertrok, scheidden hun paden zich en werden ze een soort tegenpo len. Terwijl Rembrandt steeds grover ging werken, zocht Dou het juist in de verfijning." Uit vele bronnen blijkt de grote roem die Dou al bij zijn leven genoot. Voor zijn schilde rijen werden hoge prijzen be taald. Zijn testament getuigt van een groot vermogen, waar onder het bezit van vier huizen: drie aan het Kort Rapenburg en een in de Kabeljauwsteeg. Vo gelaar: „De waardering voor het werk van Dou blijkt al, als je na gaat in welke collecties het Het Stedelijk museum De La kenhal heeft sinds kort drie schilderijen van Dou en van Van Mieris in bruikleen gekre gen: de 'Vioolspeler' uit 1653 van Dou en van Van Mieris een 'Zelfportret' uit 1661 en het' 'Portret van zijn echtgenote Cu- nera van der Cock' uit 1662. Vo gelaar is zeer blij met deze uit breiding van de collectie. „Het museum heeft al meer werk van deze schilders in de collectie, maar de 'Vioolspeler' van Dou is een absoluut topwerk. Ook de portretten van Van Mieris zijn van hoge kwaliteit." Gerard Dou werd geboren op 7 april 1613 te Leiden. Tot aan zijn dood in 1675 bleef Dou in Leiden wonen, onder meer aan de Korte Oude Vest, het huidige Galgewater. Hij is nooit ge trouwd geweest. Op 24 februari schilderij de Vioolspeler heeft gehangen. Dan kom je bijvoor beeld de Due d'Orleans tegen, een broer van Lodewijk XIV, en Charles Due de Berry, de latere Karei X. Verder beroemde ver zamelaars als R. Walker en A. de Rothschild." Voetsporen Vermoedelijk is Frans van Mie ris de Oude op 16 april 1635 (in Leiden) geboren. Op zijn twaalf de werd hij in de kost gedaan bij een tamelijk welgesteld fa milielid Willem Fransz., die net als de vader van Van Mieris goudsmid was. In 1657 trouwde hij met Cunera van der Cock. Zij kregen vijf kinderen, onder wie Jan en Willem, die beiden als schilder in de voetsporen van hun vader zouden treden. Frans van Mieris stierf op 12 maart 1681 en werd begraven in de Pieterskerk. Vermoedelijk heeft Van Mie ris zich al op zijn zestiende toe gelegd op het schilderen. Het is vrijwel zeker dat hij een leerling van Dou was. Van Mieris had tijdens zijn schildersleven wis selend succes. Net als bij Dou, betaalden vele verzamelaars en vorstelijke opdrachtgevers hoge prijzen voor zijn werken. „Het Zelfportret en het Portret van Cunera van der Cock bijvoor beeld behoorden in de 17de eeuw waarschijnlijk tot de be roemde collectie van Frapois le Boe Sylvius. Sylvius was hooj; raar geneeskunde aan de u versiteit van Leiden en woor aan het Rapenburg," zegt Voi laar. Maar in tegenstelling tot Di die zijn zaakjes op orde had bij Van Mieris eerder sprake v een liederlijk leven. Zijn c drachtgevers klaagden regeln tig, omdat bestelde schilderij niet op tijd werden afgeleve En ondanks de goede inkoi sten had Van Mieris regelma flinke schulden. Onder meer 1674 bij een herbergier vanwe genoten consumptie en ei wijnleverantje. Dat laatste niet vreemd, aangezien regi matig gewag is gemaakt v; Van Mieris drankmisbruik. V gelaar: „Van Mieris was goi bevriend met Jan Steen. Ve schillende bronnen vermeld» dat ze in Leiden regelmatig gil gen stappen en dan vaak ift problemen kwamen." De drie schilderijen van Dc en Van Mieris zijn in bruiklee gegeven door een particuliei verzamelaar, die onbekend v\ blijven. „Over de waarde van c schilderijen wil ik ook niets zej gen," zegt Vogelaar. „Maar di is wel zo hoog, dat het museui De Lakenhal ze niet kan aankc pen. Dat is wel jammer, want d drie schilderijen zijn ontzetten belangrijk voor de Leidse kunsi geschiedenis." riendschapsconcert Ex Animo Het Leidse koor Ex Animo en het Bach-Chor uit Krefeld -en vanavond een vriendschapsconcert in de Hooglandse :k in Leiden. Er worden werken uitgevoerd van Bruckner, :cini en Strawinsky. leden van het Krefeldse koor zijn in Leiden op bezoek in ver- nd met een uitwisseling. Beide koren hebben al enkele jaren ntacten. De aanvang van het concert is 20.00 uur. eids Kamerorkest zoekt leden Het jeugdkamerorkest Leiden, dat dit jaar 35 jaar be- lat, zoekt jonge strijkers met gevorderde techniek. Bij snelle gave kunnen zij nog deelnemen aan het lustrumconcert op ndag 3 december waarop de jonge violiste Saskia Viersen als 'iste zal optreden. repetities zijn op vrijdagavond van 19 tot 21 uur. Opgave bij igent Henk Briër, tel. 071 - 125389. VLAARDINGEN GPD Youp van 't Hek stak minach tend zijn middelvinger omhoog naar de fotograaf die een plaatje van hem schoot bij het betre den van de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen. Een begrafenis is •geen sterrenparade voor de rod delpers, dat wilde de cabaretier maar even goed duidelijk ma ken. Van 't Hek was niet de enige die er zo over dacht. Ook de ge meente Vlaardingen wilde be slist geen ordinair showpro gramma maken van de herden king van Marten Putman, de 56-jarige theaterdirecteur die op 9 september om het leven kwam bij een auto-ongeluk in Amsterdam, waarbij Ajax-voet- baller Patrick Kluivert was be trokken. Uit vrees voor onver kwikkelijk gedrang rond be roemdheden was fotograferen in de Stadsgehoorzaal gisteren dan ook streng verboden. Het fotoverbod was vooral een gebaar naar de nabestaan den, want veel schokkends had den de paperazzi in de Vlaar- dingse schouwburg niet kunnen vastleggen. Of het moest het beeld zijn van Putmans totaal verslagen weduwe Henny, die bij het auto-ongeluk zwaar ge wond raakte en in een rolstoel werd binnengereden. Iedereen zat roerloos op z'n plaats. Het bericht van Putmans dood trof Vlaardingen en de Nederlandse theaterwereld als een mokerslag. De massale be langstelling voor zijn begrafenis onderstreepte dat nog eens. Zeshonderd mensen zochten een plaatsje in Putmans eigen Stadsgehoorzaal, waar vrijwel iedere stoel was bezet, behalve de vaste plek van de directeur zelf, op de eerste rij van het bal kon. Onder de aanwezigen wa ren collega schouwburg-direc teuren, Vlaardingse stadsbe stuurders en ambtenaren, een grote schare vaste bezoekers van het theater en een keur aan artiesten, zoals Brigitte Kaan dorp, Bavo Galama, Rob van Houten en Mini en Maxi. De plechtigheid kenmerkte zich door een grote soberheid. Het toneel was aangekleed met niet meer dan een paar bloem stukken en een spreekgestoelte. En degenen die achter dit spreekgestoelte plaatsnamen hielden het allen even kort. Ie dere spreker deed zijn uiterste best de emoties de baas te blij ven. Zelfs Putmans dochter Ni cole slaagde daarin, al bekende zij dat spreken bij deze gelegen heid het moeilijkste was dat zij ooit had gedaan. Toch kon Jack Spijkerman als vertegenwoordiger van de ar tiesten zijn tranen niet bedwin gen toen hij een anekdote op haalde over zijn eerste optreden in de Stadsgehoorzaal: „Ik hoor de van de kassa dat er maar vijf tig kaarten waren verkocht en zat een beetje down in de kleedkamer. Totdat Marten bin nenkwam. Jongen, gefeliciteerd, vijftig kaarten! Dat was heel veel voor cabaret in Vlaardingen, zelfs Freek verkocht hier maar veertig kaarten. Later, toen we hier wel voor uitverkochte zalen speelden, begreep ik pas dat Marten dat allemaal verzonnen had om de moed er in te hou den." Navrant detail aan de bijéén komst was, dat Putman kor voor zijn dood bezig was voor bereidingen te treffen voor ziji afscheid. Komend voorjaar zot hij het theater vaarwel hebber gezegd om zich toe te kunner leggen op zijn andere functie leider van het Projectbureai Cultuur in Vlaardingen. Dal bleek uit een kladje dat in zijr bureau werd aangetroffen. De uitnodiging bevatte onder meei de volgende zin: „In ieders le ven komt een moment van af stand nemen, ook al is het je nog zo dierbaar." moet een redelijke bagage hebben om als idioot geld te verdienen jedi is vooral voor zijn vierjarig htertje Liesa dat Urbanus na jaar weer de theaters op- kt. „Veel fans kennen me al maar van de strips. Mooie e vrouwen die niet in de ga- hebben dat ik echt besta, als dat ze Eddie Merckx al- nog zouden kennen van fietsmerk. Merckx kan niet er koersen, maar op een hu ist zit geen vervaldatum. Af toe moet je bewijzen dat je log bent. Toch is het vooral r Liesa, ik wil aan haar laten kijk, papa is beroemd." zijn de 'grappen dicht bij de lerbroek', die volgens Urba- zijn stijl illustreren. Toch hij net zo lief eens lekker irbomen, een paar uur filo- eren, zo om een uur of vier 's* -hts. „Maar op dat terrein rd ik nogal eens onderschat", ent hij. „Wat velen niet ppen is dat je een redelijke (age moet hebben om als lotje geld te verdienen." ij is de beroepsklungel. De n die kan figureren in alle genmoppen: de domme on- luld, grote oren en een boter- :hte g. Dat is althans het :ld dat de meeste fans van n hebben. Urbanus is la- in. Onbekommerd. Het is de |iek van de komiek. De grap- die alleen zijn tanden mag m zien in een gulle lach. Maar het is niet zo simpel als emit ziet", verzekert Urba- „In België denken ze dat ik Nederland alleen maar suc- heb omdat ik Vlaams eek. Want als je in België ir het muurtje durft te kijken dat landverraad. Maar het 'ft toch echt te maken met ik vertel, ik ben hier één van varianten van het cabaret. In genre ben ik redelijk sterk, geloof ik. Nederland heeft nu eenmaal al een Freek de Jonge, die hoef ik niet te imiteren. Ik heb liever dat anderen mij imi teren. Ik hou het misschien geen avond vol, maar een ty pisch Freek de Jonge-publiek zou ik toch zeker een kwartier moeiteloos kunnen vermaken." Urbain Servranckx noemt zich graag het asperientje van de kleine man. „De dingen die verkeerd gaan in de wereld zien ze wel op TV. Maar ook dan moeten ze af en toe even het Rad van Fortuin zien, want het menselijk wezen is nog niet rijp voor alleen maar leed. Mijn pro gramma is er tegen de koppijn. Maar ik heb natuurlijk wel wat te vertellen. De boodschap zit er bij mij onder en dat vind ik in teressanter dan iemand die op het podium alleen de rauwe waarheid verkondigt. Kijk, eerst gaan de luikjes open door een onschuldig grapje en dan hup, schiet ik hel pijltje met de boodschap erin. Dat is de kracht van humor. Ik mag bij voorbeeld graag lachen met de kerk. Want zo'n paus vraagt er om een hondedrol in z'n nek te krijgen. Dat hele gedoe wil ik demystificeren, en dat komt over. Toen ik het kerstliedje 'Een bakske vol met stro' zong waren de katholieken niet voor niks boos." Het is een jaar of tien geleden sinds de Vlaamse bekketrekker een theatershow maakte. Met de film Hector wist hij de bio scopen mudvol te krijgen. De film kreeg zelfs de eerste prijs op het Internationale Festival van de Komische Film in Chamrousse. De tweede film, Koko Flanel, werd een nog gro ter kassucces. Maar toen hij zich twee jaar geleden in 'De ze vende hemel' liet verleiden door René Soutendijk, bleef het pu bliek weg. Op TV ging het al net zo. Het spelprogramma 'Wie ben ik' werd heel goed ontvan gen, maar toen hij een stapje hoger wilde met 'Meer moet dat niet zijn', waren de kijkcijfers beduidend lager. „Als je de lat voor jezelf hoger legt, wordt dat niet geaccep teerd", heeft hij geleerd. „Een voetballer die veel scoort, maar meer wil en eerst voor het doel een salto achterover maakt, wordt ook niet gewaardeerd. Want .dan schiet je er vaker naast. Dat is TV. Je moet je rich ten op de grootste groep, simpel en doorzichtig. Als je met een fluwelen pakje aan tegen een bushokje botst en je kop staat in de krant, dan word je de volgen de dag gebeld of je niet iets op TV wilt doen." „Eén van mijn bekommernis sen is dat het allemaal nog eens gaat mislopen met mij, want mijn fans houden niet van mijn idolen. Ik haal mijn inspiratie bij Woody Allen en ik ben gek op de liedjes van Bob Dylan. Daar hoef ik bij mijn fans niet mee aan te komen. Alles moet eerst door de Urbanusfilter. Ik haal de essentie eruit en ga het herverpakken. Mijn eigen hu mor moet ik vertalen naar mijn publiek. Maar ik raak daar niet gefrusteerd door. Ik speel het spel mee. Als je speelt met grap jes waar je wat kennis van de wereldgeschiedenis voor moet hebben, bereik je nu eenmaal minder mensen. Ik pas me wel een beetje aan. maar ik zal nooit het grote publiek de kont likken." „Het valt me wel op dat er in Nederland meer lachers zijn dan in België als ik een beetje een subtiele grap vertel. Niet dat Nederlanders slimmer zijn, maar op dit vlak hebben jullie toch een voorsprong. In elk RECENSIE SUSANNE LAMMERS Jan ten Hoopen Hans Stoop. Gehoord 22/9, LAKtheater, Leiden. Nog te horen: 23/9. Tot de pauze is het nog net heb belijk. Maar daarna wordt het onverdraaglijk. Niet alleen om dat Jan ten Hoopen zijn eigen gemaakte teksten dan geregeld kwijt is, maar vooral vanwege het niveau. Na de pauze is het eigenlijk een grote kwijlerige snotmassa onder het motto: La ten we vrienden zijn. Jan be zingt de liefde. Dat Jan zingt, is niet erg. Dat heeft soms zelfs wel wat, ook al heeft hij dan een wat onmelodi euze stem met een klein bereik en kampt hij met een opko mende verkoudheid. Sommige liedjes zijn best okee. Vooral die waarvan hij zelf de muziek niet schreef. Dat Jan kletst is veel er ger. Hij legt ons, 'dummies', elk liedje drie keer uit voor hij het zingt en dat stoort zelfs dom meriken. Ook Jans preoccupatie met seks, in woord en gebaar, komt veel te geprononceerd over het voetlicht. Voor de pauze over heerst de algemene thematiek: een gesprek met God, zoek en wees jezelf, het kind in jezelf, een liedje over een huppelend meisje in Joegoslavië. In hét tweede deel van het programma bezingt Ten Hoopen de opbloei en onder gang van 'de' relatie. En dit deel is wat mij betreft een volslagen miskleun. De teksten barsten van de stoplappen en de ge meenplaatsen van het genre: 'handen vol tederheid, dit is de mooiste lijd, jij en ik een beetje zekerheid. Samen zijn, al zijn we toch alleen'. Doet hij er al lang over om in zijn liedjes zijn punt te maken, in de tussenliggende praatjes wordt het echt oeverloos geneu zel. Daarbij gaat het naïeve van zijn voordracht snel vervelen. Jan ten Hoopen doet alsof hij dicht bij je wil zijn, samen met Hans Stoop, zijn voortreffelijke gitarist, biedt hij een huiselijke aanblik. Hij brengt zelfs zijn hond mee. Maar hij luistert te graag naar zichzelf, en dan wil het bezoek zich wel eens gaan vervelen. MUZIEK RECENSIE UDY v.d. SPEK K&O-Meesterserie Orkest van het Oos ten o.lv. Gabriele Bellini. Solist Ronald Brautigam, piano. Werken van Glinka. Mozart en Tsjaikowsky Gehoord op 22 september in de Vredeskerk, Leiden. Sinds gisteren weten we weer waarom het in de Stadsgehoor zaal zo goed toeven is (was). Maar je moet wat, zo'n hele winter lang. En niemand heeft zich uit het veld laten slaan; ook de Vredeskerk zit vol tot aan de laatste stoel. Surrogaat smaakt in slechte tijden best lekker, omdat je het geurige aroma van versgebrande koffie erbij ver zint. Strijkers en blazers van het Orkest van het Oosten kunnen elkaar in Glinka's ouverture 'Roeslan en Ludmilla' nog niet vinden, van rechts komt het blazersgeweld en van links ko men de strijkers wat karig om de bocht. Tussen die twee groepen moet Ronald Brautigam zich een weg gaan banen, een brug bóuwen om zich vervolgens te voegen in deze eigenzinnige klankverschillen; met behoud van eigen visie komen tot een samenhang. Ook de Bösendor- fer moet z'n best doen om zich breeduit gemakkelijk te voelen in deze droge akoestiek. Toch zette Brautigam op zijn eigen resolute directe manier een monument neer: gespierde klankkleur, nauwelijks pianissi- mi, schitterende cadenzen met de meest verrassende versierin gen, een zeer stevig toucher als een rotsvast fundament onder dit bijna barokke bouwsel. In Mozart's pianoconcert in d, een van zijn zeldzame mineurcon- certen, is de blazerssectie goed uitgedund, wat zeer ten goede komt aan homogeniteit en een meer aanvaardbaar coloriet. In de Symfonie nr 4 in f van Tsjaikowsky doen afwisselend de blazers en de strijkers het trommelvlies geweld aan. Urbanus: 'Als je in België over het muurtje durft te kijken, heet dat land verraad'. FOTO» GPD dorp staat een theater en het percentage theatergangers is ook nog eens veel hoger dan bij ons." „Voorlopig sta ik ook alleen in Nederland. Twaalf optredens per maand en als het de spuiga ten uitloopt misschien vijftien. In het begin deed ik wel 25 op tredens per maand, maar ik wil niet het slaafje van het publiek zijn. Je kunt wel proberen alle graanschuren te vullen, maar ie moet ook de tijd nemen er eens eentje leeg te eten. En ik heb nog wel een paar volle schuren staan. Ik probeer zoveel moge lijk integer te zijn. Als ik zou wil len zou ik een veelvoud kunnen verdienen van wat ik nu ver dien. Maar ik behoor nog tot de generatie waarin reclame als prostitutie overkomt. Het Leidsch Dagblad houdt in het kader van de komende Kinderboekenweek (die als thema heeft 'Beestenbende') een dichtwedstrijd voor kinde ren van zes tot twaalf jaar. Zij mogen een gedicht in sturen over hun lievelingsdier. Het mag gaan over een kat, een hond, maar ook over een olifant of over een aap. De tien mooiste gedichten worden gepubliceerd op de ex tra Kinderboekenweekpagina's op donderdag 5 oktober. De jongens of meisjes die in de prijzen vallen krijgen de Leidsch Dagbladgriffel, een prijs die in het gebouw van de krant zal worden uitgereikt. Wanneer dat gaat gebeuren, wordt nog bekendgemaakt. Gedichten - die niet langer mogen zijn dan tien regels - mogen worden ingezonden tot maandag 2 oktober met ver melding van naam, adres en telefoonnummer. Het adres is: kunstredactie Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB in Leiden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17