1EOB moet lijven in j)egstgeest Messteken als wraak voor beledigen van moeder De boer wordt langzamerhand kantoorklerk Eraf kletteren kwestie van zwaartekracht Regio Leiden/Rijn Veenstreek ïde >een celstraf voor -directeur Coaxis Aanval op Leimuidenst ambtenaar 'laffe daad' - jRDAG 23 SEPTEMBER 1995 chef sbhenny van egmond.071 -356414, plv.-chef gbhanskoenekoop,071 -356* uis met geld uit school gestolen i aan den run Een kluis met daarin een onbekend geldbe- zo'n Kok de PvdA gewone twee ha: afspraal ïee, joh. Je vindt js gisternacht gestolen uit een schoolgebouw aan de Prin- Beatrixlaan in Alphen. Met speurhonden heeft de politie nog acht de daders te achterhalen, maar dat is niet gelukt. Om ien te komen werd een raam vernield met een steen. ;\voonster in ademnood bij brand ifn aan den run v.. Bij een brand gistermiddag omstreeks half in een woning aan de Koningshof in Alphen is een aanzien- schade ontstaan. De oorzaak is waarschijnlijk een branden- igaret op de vloerbedekking. De brandweer wist het vuur onder controle te krijgen. De bewoonster is met ademha- smoeilijkheden onder doktersbehandeling gesteld. meente aan staatssecretaris: lat doe ik is mijn die eei Niet ijk, hoor. ger, voor hier lezen op dat et endum' g zijn. Da /vintig jaai is ook De enij heeft, zegt wel en' heeft- Maar j< markt er ook ier ma: rond kor 300 guldi had, woorden eens zo'n k m eens de begr totaa zweer h dt een Je heb niet at vinde ig<<rootste werkgever van Oegstgeest, het Marine Elek- iisch en Optisch Bedrijf (MEOB), moet in Oegstgeest en. Dat is de strekking van een brief van het college burgemeester en wethouders die gisteren is gestuurd de staatssecretaris van defensie. ani geest wim koevoet le rief frhoud vain is het gevolg van een dat het college en- veken geleden had met de tcommissie, een soort on- mingsraad, van het De commissie heeft bij elegenheid aangedrongen stellingname van de ge- bezuinigingen op defensie mogelijk tot een samen- g van enkele hoogwaar onderhoudsbedrijven, inder het Oegstgeester i. De dienstcommissie en meente keren zich niet zo tegen zo'n samenwerking vrezen dat alle bedrijven n plek worden geconcen- MEOB biedt werk aan dan honderd Oegstgeeste- en aan honderden men- andere gemeenten in regio, benadrukken burge ter en wethouders in de „Als het bedrijf uit Oegst- zou verdwijnen zou dit de werknemers en hun ge zinnen zeer ingrijpend zijn. Bo vendien zouden de gevolgen voor de werkgelegenheid aan zienlijk zijn en zou de bijdrage van het bedrijf aan de regionale economie verloren gaan", aldus het college. Volgens wethouder G. van Ei sen (Progressief Oegstgeest) is de kans dat door reorganisatie alle onderhoudsbedrijven van defensie in Oegstgeest terecht komen te verwaarlozen. „Ik zou daar trouwens ook-geen voor stander van zijn omdat dan an dere gemeenten dezelfde pro blemen krijgen als die wij nu vrezen. Ons gaat het er vooral om de staatssecretaris uitge breid stil te laten staan bij de gevolgen van het verdwijnen van zo'n groot bedrijf uit een dorp als Oegstgeest. Dit is meer dan een reorganisatievraagstuk bij defensie." Het college vraagt in het schrijven om, een gesprek met de staatssecretaris als deze seri eus overweegt het bedrijf te ver kleinen of uit Oegstgeest te ver wijderen. Bert van Leeuwen, Paul van der Geest en Pip van Schie (vlnr) zien de toekomst somber in als de mestplannen van de ministers Van Aartsen en De Boer doorgaan, foto&loekzuyderduin alkemade/leiderdorp marieta kroft Alledrie zijn ze het zat. Spuugzat. Stel dat de ministers De Boer en Van Aartsen hun zin krijgen met hun mest- maatregelen,- dan kunnen ze hun boerderij wel weg doen en een baan elders zoeken. Want op zo'n bedrijf is geen droge boterham meer te verdienen. Zo luidt in het kort het trieste relaas van Pip van Schie (38) uit Warmond, Bert van Leeuwen (37) uit Oud Ade en Paul van der Geest (34) uit Leiderdorp. Ze zijn nu met zijn drieën, maar eigenlijk geldt hetzelfde voor een groot deel van hun collega's in het land. De ministers willen dat de boeren steeds minder mi nerale stoffen op hun bedrijf aan- en afvoeren. Minera len als fosfaat en stikstof worden aangevoerd door de aankoop van beesten, kunstmest en veevoer. De stoffen worden weer afgevoerd in de vorm van melk, slachtvee en gewassen. Maar de stoffen komen via bemesting van het land ook in de bodem en vervuilen daardoor in ern stige mate het milieu. De mestmaatregelen zijn daarom nodig om verdere vervuiling van de bodem en het op- pervlakte- en grondwater tegen te gaan. Dat er iets moet gebeuren - 'maar dan vooral in Bra bant en het oosten van het land: daar waar de proble men spelen' - daar kunnen Van Schie, Van der Geest en Van Leeuwen nog wel begrip voor opbrengen. Maar zo drastisch als de ministers het willen, is niet mogelijk, zeggen ze eensgezind. „Dat overleeft geen enkele boer." Boeren mogen in 1998 nog slechts 40 kilo fosfaat en 300 kilo stikstof per hectare méér aanvoeren dan afvoe ren. In 2008 zijn die hoeveelheden teruggebracht tot respectievelijk 20 en 180 kilo. „Door deze maatregelen mag het land zo weinig worden bemest, dat het minder vruchtbaar wordt en de koeien minder melk zullen ge ven. Je belandt in een negatieve spiraal", voorspelt Van der Geest. Topkoeien Van der Geest en Van Schie houden koeien en varkens. Als de mestplannen doorgaan, voorspellen ze al dat die varkens als eerste weg moeten. „Je kan de mest van de varkens wel afvoeren", zegt Pip van Schie. „Maar dat kost geld. Tegelijkertijd met de mest, verdwijnt ook de winst." Een volgende stap is het houden van topkoeien: koeien die heel veel melk geven. Maar ook dat is slechts tijdelijk, want het land wordt steeds armer en veevoer mag steeds minder worden aangevoerd. Het gevolg is dat de melkproduktie blijft teruglopen. Over de stap die daarna volgt is Van der Geest, die sinds mei zelf boer is, duidelijk: „Dan stop ik ermee." Pip van Schie ziet nog een ander probleem. De veestapel van haar en haar man Sjaak bestaat uit de niet veel meer voorkomende blaarkoppen: zwarte en rode koeien met een witte kop. „De Stichting Zeldzame Huisdierenrassen wil juist dit soort bedrijven in stand houden", weet ze. „Als wij naar een hogere produktie per koe toe willen, moeten we toch overgaan op een ander ras." De Oudadenaar Bert van Leeuwen is wat zijn inkom sten betreft niet alleen maar afhankelijk van zijn melk veehouderij. Een deel van de week verkoopt hij perspulp en bierbostel voor Bonda's Veevoederbureau en daarnaast is hij CDA-raadslid in de gemeente Alke made. Toch is ook zijn toekomst er niet minder onze ker om. „Als er geen boeren meer zijn, valt er voor mij immers niet zoveel meer te verkopen." Kantoorbaan De aardigheid van het boeren gaat eraf, zeggen de drie neerslachtig. Moe zijn ze van de regels waar ze keer op keer maar weer mee worden geconfronteerd. Het boe renvak wordt bovendien steeds meer een kantoorbaan. Het bijhouden van een mineralenboekhouding vergt immers nogal wat tijd van de boeren: over het alge meen buitenmensen die slecht stil kunnen zitten. „Daar zit ik niet op te wachten", moppert Van Leeu wen. Eeuwenlang gingen boerenbedrijven over van vader op zoon. Ook daaraan lijkt nu een eind te zijn geko men. Pip van Schie stellig: „Zoals het er nu naar uitziet, zal ik geen van mijn vijf kinderen stimuleren om boer te worden." ling) ZASSI ezen, slee Da ïrsus afvallen I7iiswerk gezondheid ser- Rijn Duin houdt dit lar een cursus voot men- met overgewicht. De cur- 'Lijnwijzer' laat mensen intwoord afvallen onder eleiding van een diëtiste, eerste van in totaal tien enkomsten is op 26 okto- De kosten bedragen 90 len voor leden van Rijn n en 160 gulden voor leden. Informatie en melding: 01718-54500 :n 09.00 en 13.00 uur) iETTï sei -19.30 tdoen i tc 14.30 nnna ■clh !2 den haag/alphen aan den run eric dej^ger De verschillende verklaringen die een Marokkaan aflegde te genover de politie en de recht bank deden zijn zaak geen goed. Dat de dooj hem opgege ven namen stuk voor stuk vals bleken, maakte president Luteijn van het Haagse ge rechtshof er ook niet vrolijker op. De verdachte wilde niets kwijt over zijn woon- of verblijf plaats, zijn leeftijd of zijn echte naam. Een voornaam wilde de verdachte dan nog wel prijsge ven. Maar verder werden de omstandigheden waaronder de Marokkaan op 4 juli 1994 in Al phen aan den Rijn zijn misdaad pleegde er niet veel duidelijker op tijdens de beroepszaak. Een ding staat buiten kijf: de verdachte verwondde op die bewuste 4 juli een landgenoot met vijf messteken. Daarvoor bestrafte de rechtbank hem eer der met 30 maanden gevange nisstraf. Van de beschuldiging van diefstal van honderdvijftig gulden na de steekpartij, wilde de Marokkaan niets weten. „Ik heb hem gestoken om hem bang te maken, maar heb niets gestolen", bezwoer hij via zijn tolk in het Arabisch. En die steekpartij was ook niet zo erg als zij leek, legde de verdachte uit. Het slachtoffer had immers zijn moeder beledigd. „Oh", antwoordde de president cy nisch, „dan ligt het anders, dan steek je gewoon. Natuurlijk, heel begrijpelijk." De advocaat van de verdachte vroeg om begrip voor de om standigheden. Maar de uiteen lopende verhalen over een ge stolen ketting, een ripdecil, een pistool en wandelingen in en uit het Alphense Bospark, die alle maal met de messteken te ma ken zouden hebben, hulden die omstandigheden in een dikke mist. Wel kwam het levensverhaal van de dader uitvoerig aan bod. Hij was in 1991 als illegale vreemdeling naar Nederland gekomen en verdiende zijn geld met 'onaanvaardbare zaken' zoals de verdachte het zelf om schreef. Hij doelde daarmee on der meer op het dealen van he roïne in het Bospark. Zowel de president als procu reur-generaal Den Os vroeg zich af wat de verdachte nu eigenlijk in Nederland te zoeken had. „U vegeteert maar een beetje op de Nederlandse samenleving", bitste Luteijn. Spijt De man kaatste de bal terug door te vragen wat hij in Marok ko te zoeken had. Ja, het speet hem dat het slachtoffer gewond raakte, het speet hem dat hij ge logen had, maar eigenlijk wilde hij niet te veel gezeur. Of hij nu schuldig of onschuldig was, moest de rechter maar uitma ken. De man wilde in elk geval in Nederland blijven. Hier heeft hij tenminste een toilet en een douche. Procureur-generaal Den Os vond de voorgeschiedenis niet zo interessant. Er was iemand gestoken en er was geld gesto len. De feiten waren simpel en de verdachte was na psychiatrisch onderzoek volledig toereke ningsvatbaar verklaard. De eis was drie jaar, met aftrek van voorarrest. „Helaas", zuchtte Den Os. De uitspraak is op 6 ok tober. iderdorper wil hulp, geen straf Roll-Deo in Roelofarendsveen uniek spektakel mg/leiderdorp fceric de jager een Leidenaar tijdens de drie oktoberfeesten van 1993 een op de keel gezet. En hij had een half jaar eerder in Leiden een rnbiaan in het gezicht gestoken. „Maar normaal gesproken kgeen mes bij me", zei een 28-jarige Leiderdorper gisteren tij zijn beroepszaak bij het gerechtshof. man ging in beroep tegen een celstraf van twaalf maanden, anklacht van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan olombiaan was naar zijn mening te zwaar, levvel het verweer van de Leiderdorper tegen de aanklachten irg overtuigend was, lukte het zijn advocaat toch de president :n op de moeilijke omstandigheden waarin de man verkeer- itspraak 6 oktober. iaag/leiderdorp fe ureau cerberus i-jarige ex-directeur van inmiddels failliete Leider- bedrijf Coaxis krijgt geen voor het verdonkermanen computerapparatuur. De tbank in Den Haag heeft ren in de strafzaak tegen de een inwoner van Koude- het Openbaar Ministerie •ontvankelijk verklaard. De heeft te lang bij het OM in gelegen. Tussen het slui- 'an het dossier en de eerste van de rechtbank la- maanden. Die termijn is redelijk, oordeelde de tbank. 'gen de Koudekerker was twee weken geleden een celstraf geeïst van twaalf maanden waarvan vier maanden voor waardelijk. Hij zou in 1992 zo veel mogelijk spullen uit zijn computerbedrijf Coaxis hebben gestolen voordat de fiscus er be slag op kon leggen. Het bedrijf, dat was gevestigd aan de Elisabethhof in Leider dorp, was door belastingschul den in de problemen gekomen. Toen de fiscus op 17 juli van dat jaar beslag wilde leggen op de inventaris en de voorraden van het bedrijf, bleek nagenoeg alles verdwenen. Later dook een deel van de spullen weer op in het nieuwe computerbedrijf dat de Koudekerker onzette. roelofarendsveen gerard van der geest Blut. Zwet. En cheers! Een droom kwam uit. Platzak zijn ze, de 11 leden van (bier)geno (o)tschap Endestam, voorheen De Stamgasten. Ze staken hun laatste centjes in het tot leven brengen van het spektakel dat zich gistermiddag ontrolde over de wilde Zwet, het rustieke ha ventje bij de sluis in Roelo- faroendsveen. En met hun cheers! beklonken zij Roll-Deo, Veens voor rodeo op een rol- stang, een meter tachtig boven het water. De honderden toeschouwers langs de kant genoten met volle teugen van het unieke, eenmali ge, puur Veense volksvermaak. Bij Roll-Deo worden gewoon twee 15 meter lange pijpen van ponton tot ponton geplaatst. Vervolgens worden daarop twee originele Mexicaanse zadels ge monteerd, die' gaande van start naar finish naar links en rechts overhellen. Eraf kletteren is ge woon een kwestie van zwaarte kracht en evenwichtsstoornis, zoals de 128 deelnemers aan den lijve ervoeren. 'RollDeoVolente! Hup Dien!' sprak een piepklein spandoekje een twijfelzuchtige deelneem ster hemnprlificnrl tno Vomnnfr Spektakel op de Zwet in Roelofarendsveen. 128 waaghalzen probeerden c meter lange gladde palen te glijden zonder in het water te vallen. ook zij viel in de Zwet. Als troost creativiteit. Dat was precies de was er voor haar en alle duike- opzet van de elf van Endestam. lende deelnemers een toffee en Het illustere duo René van der langs de kant een muziaal ont- Zwet en Ton van der Meer gin- haal. gen voor de originaliteitsprijs een mixture van 'tnncnorf' mo'f.m,i::i. en explosieve bom. Het visite kaartje van publicteitsman René van der Meer (35) vermeldt 'cy borg broadcaster': „Naast de wedstrijd is er ook nog plaats tje. Neem de gondelvaart in Ou de Wetering. Met alle respect, maar dat is een gebeurtenis van niks. Wij brengen spektakel. Le den van het Oranjecomité glip pen altijd even weg om bij ons te komen kijken." Van der Meer: „Vroeger was er vrijdags niks te doen. Dan zat je je maar vol te gieten. Er is nu elk jaar wel wat leuks te doen. Dat is onze toegevoegde waar de." Nico Rietbroek (39), 'main director' van de 15 jaar oude vriendenclub, beaamt dit ten volle. „Tobbesteken en sprietlo- pen is voor een keertje leuk; daarna gaat het gauw vervelen." Het (bier)geno(o)tschap En destam streeft er dan ook naar ieder jaar wat anders te bren gen. In 1993 werd begonnen met spriedopen. In '94 kwam het ijssie piepen aan de beurt. Dit jaar was het de Roll-Deo. Voor volgend jaar staat een ge heel ander spel op de rol. Maar alvorens de elf oudere jongeren van Endestam definitief beslo ten hebben een wedstrijdje 'De Zwet afzakken op vaten bier' te houden, zal in café De Haven nog heel wat bloed, zweet en tranen vloeien. En bier'uiter aard. Zonder dit vocht kan geen runsaterwoude rudolf kleun Hij moet vantevoren bedacl hebben hoe hij te werk zo gaan. De 56-jarige Leimuidt naar die woensdag een ambtt naar van de gemeente Jé cobswoude met een stok aftuig de wist in ieder geval razenc snel zijn weg te vinden naar zij slachtoffer. „De man is direct naar eei spreekkamer gelopen waardoo hij precies achter het bureai van de betrokken medewerke van sociale zaken uitkwam ei heeft vervolgens gelijk op hen ingeslagen. Het ging zo snel da niemand er tussen kon komen Het was de lafheid ten top" zegt gemeentesecretaris A Meester. Het 48-jarige slachtoffer lief een forse hoofdwond op. Bo vendien raakte zijn arm ge kneusd toen hij de slagen af weerde. De man kon op een ge geven moment wegvluchten naar de kamer van de gemeen tesecretaris waar hij in eerste instantie is opgevangen. Daarna is hij voor behandeling overge bracht naar het Rijnlandzieken huis in Leiderdorp. Daar is de wond gehecht en zijn röntgen foto's gemaakt. „Gelukkig heeft hij geen schedel- of hersenletsel opgelopen", zegt Meester. Het slachtoffer is inmiddels thuis en is volgens Meester zeer aange daan door het gebeurde. Dat geldt overigens ook voor zijn di recte collega's. Wanneer de be trokkene weer aan het werk kan is nog onduidelijk. De dader had al langere tijd een conflict met de gemeente over het stopzetten van zijn bij standsuitkering. „Hij wilde ver haal halen", vat een woordvoer der van het politiedistrict Lei derdorp diens motivatie samen. De dader is nadat hij had toege slagen direct op de vlucht gesla gen. De politie trof hem uitein delijk pas 's avonds thuis aan. De Leimuidenaar is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Gemeentesecretaris Meester heeft geen goed woord over voor de handelwijze van de man. „Ik kan me voorstellen dat iemand tijdens een gesprek ver hit raakt en dat er dan in drift dingen gebeuren die niet door de beugel kunnen. Maar dit is heel anders, deze man is doel bewust met een stok naar het gemeentehuis gekomen. Dit kunnen we ook niet over onze kant laten gaan. Natuurlijk heb ben we aangifte gedaan." Onder de ambtenaren was de mishandeling gisteren hèt ge sprek van de dag. Dat gesprek verstomt snel als er vragen wor den gesteld. „Wij mogen hier niets over zeggen." Verschillen de medewerkers laten niette min blijken het fijne van de zaak niet te weten. „Voor ons is het ook gissen wat er aan de hand is geweest." Jacobswoude, maar ook de vroegere gemeenten Rijnsater- woude, Leimuiden en Wou- brugge, heeft in het verleden wel vaker te maken gehad met agressieve klanten van de socia le dienst. Aanleiding voor veel extra beveiliging was dat tot nu toe echter niet. Het huidige noodgemeentehuis in Rijnsater- woude biedt daar ook niet veel mogelijkheden toe. Wel gaat sinds het optreden van eerdere amokmakers de deur van het gemeentehuis' 's middags op slot. Bezoekers komen alleen binnen als ze eerst aanbellen. Voor het incident van woens dag maakte dat niets uit, dat ge beurde aan het einde van de ochtend. Toch zijn er nu op nieuw maatregelen getroffen. Een aantal deuren op de afde ling sociale zaken kan nu alleen nog maar van één kant worden geopend. In het nieuwe ge meentehuis in aanbouw is wel rekening gehouden met agres sieve klanten. Meester verwacht dat een soortgelijke gebeurtenis daar niet kan voorkomen. Be zoekers met kwade bedoelingen zouden er stranden op de be veiliging. Afdelingsvergadering van D66 Oegstgeest oegstgeest D66 Oegstgeest houdt maandag 25 september een afdelingsver gadering. Op de agenda staan onder meer het hoger onderwijs - dat op het landelijk congres van 24 november ter sprake komt - en een alternatief kies systeem. Het Oegstgeester ge meenteraadslid Betty van Oort- merssen en wethouder Matt Poelmans gaan in op recente gemeentepolitieke ontwikkelin gen. Poelmans grijpt de afde lingsvergadering ook aan voor een demonstratie van het pro ject Oegstgeest Digitaal, een speciaal voor Oegstgeest ont wikkeld Internetbestand

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13