De boer studeert af en wordt pastor 'Jari Litmanen is gewoon de leukste' Leve de verborgen armoede (Hoera, hoera, hoera) Leiden Kerk Samenleving Theo Bakker 'Ha, die Jook. Ga zitten, meid. Ik heb net vers gezet. Jan komt zo. Hij is effe op z'n gouwe fiets een krant halen van Prins jesdag. Gaat-ie zich straks weer zitten opfokken. Moet je oplet- ;n.' 'Nou, erger jij je niet dan, Bertie. Wat gaan jullie er nou als bejaarden op vooruit? Ja, je it er niet nog verder op ach teruit. Alsof dat nog zou kun nen. Van hoeveel moeten jullie ook al weer rond zien te ko men? Van negenhonderd gul den ieder. Hoeveel houden jul lie met zijn tweetjes per week over om van te leven? Effe meer dan honderdvijftig piek toch? En dan iedereen maar zeggen, dat het zo goed gaat met ons land.' 'Nou ja, Jook, je moet maar zo denken: wij hebben onze langste tijd gehad. Maar jij, met drie kinderen en dan van de bijstand. Ik zeg vaak tegen Jan: dat kan toch helemaal niet, met drie van die opgroei ende pubers eten, drinken, kle ren kopen van nog geen twee honderd per week.' 'Drink je koffie nou op, Jan. En zit niet de hele tijd met je snufferd in die krant. Joke is er, hoor.' 'Ken jij het volgen dan, Jook? Het hele jaar lees je dat al die multinationals miljarden winst maken. En wat gaan ze nou doen? Van alle meevallers waar we met z'n allen voor zorgen, gaan ze drie-en-een-half mil jard zomaar aan het bedrijfsle ven geven. Omdat ze denken, hopen, dateer dan nieuwe ba nen komen. Maar niemand die enige garantie heeft. Geen voorwaarde is er gesteld. En dan lees je, hier staat het, dat Kok en Zalm zich toch wel ern stige zorgen maken over de staatsschuld. Maar niet over jouw schuld, Jook. Niet over het feit, dat jij van de week de verjaardag van je dochtertje nauwelijks hebt kunnen vie ren. Dat je, jandorie, niet eens een pakkie kon kopen voor d'r.' 'Doe nou effe gezellig, Jan. Wat schieten we daar nou mee op, met dat gekanker van jou.' 'Ik kanker als ik dat wil, ja. Moet je dan altijd maar je mond houden? Daarom noe men ze onze armoede 'verbor gen armoede', omdat we altijd maar onze smoel dichthouden. Niemand die erbij stil staat, dat alleen al in Leiden duizen den mensen van een absoluut ontoereikend minimum moe ten leven. Niemand die er het flauwste benul van heeft, van hoe het is om, net als jou Jook, langdurig werkloos te zijn en thuis te zitten en elke gulden drie keer om te moeten draai en.' 'Nou ja, Jan. Ik krijg er vol gend jaar toch maar mooi 25 gulden kinderbijslag bij. Ik wou trouwens dat het al okto ber was. Dan komt het weer. Kan ik tenminste ook mijn schuld bij jullie gelijk aflossen. We kunnen d'r toch niks aan veranderen, Jan.' 'Waarom niet? Ze moeten het geld halen waar het zit. Shell, Unilever, Akzo, bagger- rijk zijn die. Die moet je niet nog verder gaan spekken. Waarom doet zo'n Kok Vroeger kwam de PvdA minste voor de gewone op.' 'Hé, tussen twee haa Bertie, ik heb een afspraal het Leger. Ga mee, joh. Je niet wat je er soms vindt een prikkie.' 'Nee, Jook, dat doe ik Dat weet je, dat is mijn na, in kleren lopen die eei der heeft afgedankt. Niet jou erop aan kijk, hoor. ik, naar het Leger, voor goud.' 'Hier, moet je hier lezen Mierlo staat erop dat er 'correctief referendum' l wat dat ook mag zijn. Da ie nou al vijfentwintig jaar in de weer. Dat is ook miskeeper, joh. De enigijr het goed gezegd heeft, Rosenmöller. Je zegt wel nen, banen, banen' heeft- gen Kok gezegd. Maar je doelt 'markt, markt, marki de koningin krijgt er ook duizend netto per maaniQ Omdat ze niet rond kor men van de 100.000 guide ze per maand al had. fid toch te zot voor woorden maal. Ze moesten eens jaartje ruilen. Dat zo'n k(g gin of zo'n Zalm eens moest zien te komen var habbekrats. Nou, de begr zou er volgend jaar tota: ders uit zien. Ik zweer h Krankjorum wordt een d'ervan, niet dan. Je heb Bert, ik had die krant niet moeten halen. Wat vinde lie van nog een bakkie?' 'Hoera, hoera, hoera.' DE WEEK VAN DE BEZORGER Een week per jaar wordt er door alle kranten in Nederland extra aandacht aan de bezorgers van de krant besteed. De Week van de Bezor ger staat dit jaar in het teken van de droom wens. De krant laat deze week een aantal droomwensen van bezorgers in vervul ling gaan. Susan Alke made had een ont moeting met voetbal ler Jari Litmanen. ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1995 Susan op het hoofdveld in De Meer met Jari. foto united photos de boer rob Hendriks aankomen. Totdat Arnold Scholten hoort dat Susan wacht op Jari Litmanen. „Jari? Die is nu weer aan het trainen. In het krachthonk. Dat kan nog wel even duren." Susan Alkemade schuift on rustig heen en weer op het brui ne bankstel. Ze is gek van Ajax, net als haar vriendinnen Aafke en Stella. Maar nog gekker op de Finse voetballer Jari Litma nen. Waarom? „Ja, ik weet ei genlijk niet... Hij is gewoon de leukst-e." Haar slaapkamer in Rijpwetering hangt vol met plaatjes en foto's. Van Ajax, van Jari Litmanen vooral. „Mijn vriendin is naar de Open Dag van Ajax geweest. Ik niet, ik ben hier nog nooit geweest." Jari Litmanen is klaar, zegt perschef David Endt. „Hij staat nu onder de douche, met een kwartiertje is 'ie boven." Susan Alkemade knoopt haar Ajax- shawl nog maar eens wat stevi ger vast. En ze tovert een arm bandje onder de mouw van haar Ajax-shirt tevoorschijn: 'Ja ri' staat erop. Of ze verliefd is op de stervoetballer? „Nee, ik vind hem gewoon leuk." De deur van het spelershome zwaait open. Het is trainer Louis van Gaal. Susan Alkemade wendt haar blik af. Ze is niet gekomen voor de trainer, ze wacht op Jari Lit manen. Een mevrouw van achter de bar biedt een drankje aan, om het wachten wat te veraangena men: „Want ik geloof dat Jari nu een ogentest ondergaat." Het spelershome is dan wijwei leeg. Susan haalt een papiertje uit haar broekzak: veertien wagen voor Jari Litmanen. Als hij nou maar komt. Het geduld wordt beloond. Tussen twee slokken cassis door staat daar ineens Jari Litmanen. De voetballer oog in oog met misschien wel zijn allergrootste fan. „Hallo, ik ben Jari", stelt hij zich voor alle zekerheid voor. En alsof Litmanen kan raden dat Susan wel wat frisse lucht kan gebruiken, neemt hij haar mee naar'het hoofdveld van De Meer. Pal voor de spelerstunnel, op het gras naast de zijlijn, krijgt Susan Alkemade gelegen heid om met haar idool te pra ten. „Heeft u ook huisdieren?" Litmanen schudt van nee: „Ik ben een beetje allergisch", zegt hij in uitstekend verstaanbaar Nederlands. En Susan wil verder weten wat voor school hij gedaan heeft, of hij wel eens heimwee heeft naar Finland, of hij met al le andere spelers van Ajax goed kan opschieten, of hij een vrien din heeft en of het leuk is om beroemd te zijn: „Niet altijd. Ik ben maar een gewone jongen en ik zou ook wel eens als een gewone jongen over straat wil len lopen. Dat is moeilijk, men sen herkennen me meestal snel." Met drie T-shirts voorzien van zijn handtekening, het jaar boek van Ajax, twee elftalfoto's en haar eigen filmrolletje bijna volgeschoten kan Susan Alke made teweden terugkeren naar huis. „Maar hoe gaat het nu ei genlijk met de blessure?", waagt ze aan de voetballer. Litmanen lachend: „Daar wil ik het niet meer over hebben. In twaalf maanden tijd ben ik nu zeven keer door deze enkel heen ge gaan. Ik zie wel hoe lang het herstel gaat duren." Als het aan Susan ligt, doet Ja ri Litmanen zondag tegen NAC gewoon mee. „Dat is ook beter voor Ajax." Amsterdam, woensdagavond om een uur of half negen. Jari Litmanen, begenadigd voetbal ler van Ajax, verstapt zich en zwikt lelijk door z'n rechteren- kel. In een huiskamer te Rijpwe tering zit de schrik er ruim an derhalf uur later goed in, als de tv-beelden van Ajax-Fortuna worden vertoond en Litmanen hinkend het veld verlaat. De droomwens van Susan Alkema de zou toch wel doorgaan? Zeker wel. Ze moet er donder dagmiddag een flinke tijd op wachten in het spelershome van Ajax, maar dat wordt weer goedgemaakt door de aanwe zigheid van tal van andere be kende voetballers. Susan gaat op de foto met Mare Overmars, Arnold Scholten en keeper Edwin van der Sar. Litmanen wordt dan behandeld aan de geblesseer- de enkel, Is de door de Brabantse christelijke boerenbond zo aangeprezen concurrentie wel christelijk? Immers, je maakt je buurman-boer kapot of gaat zelf door zijn toedoen naar de knoppen. Voor iedereen moet er toch een bestaan zijn, zonder strijd op leven en dood? Michael Bastiaansen - een boer die een nieuw leven begint als pastor - zoekt naar het antwoord op die vragen. Zijn scriptie levert die niet en z'n bisschop evenmin. Hij noemt zichzelf'vijftig jaar jong'. Binnenkort draagt hij zijn boerderij met 65 melkkoeien in het Brabantse Rijsbergen over aan zijn zoon Willie. Om vervolgens als pastor de wijk in te gaan. Wat drijft deze man om op ge vorderde leeftijd waar anderen aan de vut den ken nog het, soms zware, pasto- raatswerk te willen doen „Dat heeft er altijd in gezeten. Twee zussen van me werken in de missie in Zaire. Ik maak straks van mijn hobby mijn werk." Hij heeft goede moed. „Er zit meer geloof bij de mensen dan ze zelf toegeven, dat heb ik inmiddels wel op verscheidene plaatsen (waaronder een camping in Baarle Nassau) als stagiair erva ren," reageert hij blijmoedig op de opmerking dat ongeloof en kerkverlating - die overigens niet per se met elkaar te maken hoeven te hebben - nog toene men. Steeds meer pastors moe ten de kerk die met een pries tertekort zit, uit de brand hel pen. Michael Bastiaansen gelooft in een kentering: het diepste dal van de geloofsdepressie is ge passeerd, is zijn gevoelen. „Het geloof wordt door de mensen weggedrukt, maar het is er nog wel degelijk. Je moet het kerk- zijn wèl anders gestalte geven om ze opnieuw te binden." Hij denkt dat dat zal gebeuren. „Ik weet ook wel dat velen de kerk pas, of opnieuw, weten te vin den als ze in de problemen ko men te zitten. Zoals bij sterven den. Maar dat geeft niet. Je hebt niet het verlossende antwoord, maar je kunt een hele grote steun zijn. Dat is wat ik wil en dat geeft een goed gevoel." Meer dan vijftien jaar geleden volgde Bastiaansen al de pasto rale school in Sprundel. Kerke- werk was hem altijd al ver trouwd. Maar om pastor te wor den moet je meer in je mars hebben. Er wordt pure deskun digheid geëist en geen zwam- neuzerigheid. Op 26 september studeert hij in Tilburg af met een scriptie over 'De boer in zorgen'. Hij volgde daar de cur sus theologie van de hogeschool katholieke leergangen waar al meer oudere en jongere pasto res, mannen en vrouwen van katholieke en protestantse hui ze werden klaargestoomd. „Ik doe nu ook het tweede jaar pas torale vorming aan de katholie ke universiteit." Eerst dacht hij dat die hogere beroepsopleidingen voor hem te hoog gegrepen waren. „Ik slaagde voor het toelatingsexe- men met een zes-min. Vroeger kon ik moeilijk leren. Talen wa ren me te moeilijk. Ik haalde lts- timmeren, maar werd boer. Ik 'kan wel goed organiseren. Op de plek waar ik nu woon ben ik in '69 begonnen in een klein huurboerderijtje met twaalf koetjes en een paar varkentjes. Daar kon je toen heel goed van leven." Zijn vrouw Marie Eist beaamt het. Toen beiden in '69 trouwden woonden ze in een kippenhok. Bastiaansen bouw de zijn bedrijf uit tot meer dan honderd koebeesten. Nu is er voor twee mensen op zijn be drijf geen toekomst. Het komt. dus wel goed uit dat hij straks als pastor aan de slag kan. Reli-shock De bisschop vroeg hem nog wel of hij genoeg tijd kon vrijmaken voor die zware studie. Het be wijs is geleverd: „Dat kon ik. De laatste jaren doe ik niet meer zoveel in het bedrijf." Maar in Tilburg kreeg hij waar het om de zekerheid des geloofs gaat flink voor z'n broek: „Alles van vroeger werd aan het wankelen gebracht. Je leert - omdat je we tenschappelijk met geloofsza ken omgaat - daar heel anders tegenaan kijken. Ze zeggen dat je vijf tot zes jaar nodig hebt om die 'reli-shock' te doorleven en weer op een vast punt uit te ko men." Er lopen in West-Brabant heel wat oudere pastoors rond die zich nauwelijks nog verdiepen in kerkvernieuwing en de crea tiviteit die het vergt om de kerk niet te laten wegvagen. „Zo'n cursus zou voor sommigen heel goed zijn." Met die oudere pas toors moet hij straks op pad. Pastores en priesters zullen in de toekomst nog meer regionaal moeten gaan samenwerken. Binding met parochies moet wel blijven om te voorkomen dat ze 'zonder gezicht, zonder identiteit' komen te zitten. Bas tiaansen verwacht volgend jaar naar een 'eigen' parochie af te reizen. Hij gaat in de komende perio de stage lopen bij de Roosen- daalse St. Josephparochie en daar samen met anderen het project 'geloven met kinderen' opzetten en uitvoeren. Kinde ren spreken hem aan, hoe oud hij ook is. „Dat is immers de ba sis voor de toekomst." Eén och tend in de week geeft hij onder tussen godsdiensües aan kinde ren van katholieke ouders op de openbare school iri Baarle Nas sau, niet ver weg van Rijsbergen in hetzelfde Westbrabantse boerenland. Boerenzorgen In zijn scriptie somt hij aanbe velingen en maatregelen op hoe de kerk kan helpen als boeren in de problemen raken. De landbouworganisatie NCB kaartte enkele jaren het toene mende aantal zelfdodingen aan onder agrariërs die hun bestaan (bedrijf) zien afkalven. Ze raken verzeild in diepe geestelijke de pressies omdat ze het niet meer redden. „De kerk, in het bisdom Breda, moet daar meer oog en oor voor hebben: In Den Bosch zijn ze daar verder mee. Nu al les is geautomatiseerd en nie mand van buitenaf nog op de boerderij hoeft te wezen, raken boeren geïsoleerd. Met ge- Michael Bastiaan sen: „Ik state dicht bij de agrari sche sector. Ik ben onmachtig oplos singen aan te dra gen. Maar met mijn scriptie zet ik wel mensen aan het denken." foto opd spreksgroepen kun je dat door breken. Je moet ze uit hun klei ne kringetje halen." Op langere termijn is er een ander (hij bedoelt: socialer) landbouwbeleid nodig, schrijft hij. Dat lijkt een gemakkelijke conclusie. De problematiek van het zwaar door milieuregels en prijzen geteisterde boerenbe drijfsleven wordt immers alleen nog maar ingewikkelder en weerbarstiger. „Dit kabinet wil lagere lasten voor iedereen. Ik wil dat voor de boer weieens voorgerekend zien Michael ziet geen rol voor zichzelf weggelegd als een soort kerkelijk regiomanager om de geestelijke nood in de agrari sche sector aan te pakken, het geen wellicht voor de hand zou liggen. „Ik sta daar te dichtbij. Ik kan de regels niet doorbre ken, of met een hoop geld naar die mensen toe gaan. Mijn on macht is te groot. Dat is een da gelijkse frustratie. Geen goede basis voor hulp. Met mijn scrip tie zet ik wèl een hoop mensen aan het denken." LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat82 071-356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chefredactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, slee hebben of blind zijn (of een andere dicap hebben), is een samenvattin? regionale nieuws uit het Leidsch De geluidscassette beschikbaar. Voor i 08860-82345 (Centrum voor Gespt tuur, Grave). N H U I ZIEKE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 e woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconess en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, vo ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoen: pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uuren 18.30-19.30 uur, kla II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tc uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, I en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.001 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00i leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsl voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een mi zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en o kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelku heelkunde 14.15-15.00uuren 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.11 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12