/EIDEN Weer ruzie over indeling markt Fluweelachtige wijn voor goed doel pnieuw pleidooi voor arts Zeeheldenbuurt ECHT COMFORT EN ECHTE BESPARING ^Vaillant OOR EEN DOORLOPEND KREDIET STA JE STIL.. ladsman Laken: 'Het hun eigen schuld' Eerste navulpunt voor wasmiddelen in Leiden IDAG 23 SEPTEMBER 1995 lENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 joienmarkt Hutspotten Carnavalsvereniging De Leidse Hutspotten houdt van een morgen een grote rommelmarkt in het Antonius Zalen- um aan de Lange Mare. De markt is beide dagen van 9.00 ,00 uur geopend. NO 1895 Maandag 23 September rtentiën. Verloren, gaande van de Garenmarkt, langs itraat naar Station: eene nieuwe lichtbruine Glacé Hand en. De vinder wordt vriendelijk verzocht die terug te bren- Garenmarkt 2, tegen eene beloning, tel du Rhin, Katwijk aan Zee, bericht dat er drie families tot November in zijn Hotel en Villa's verblijven. Gelegenheid dineeren a 1.75 blijft dus tot genoemden datum. Nog 4 :rs vrij, waarin gestookt kan worden. De Restauratiezaal den geheelen winter geopend. NO 1970 woensdag 23 september bestuur van de huisartsenvereniging Haarlemmermeer zich uitgesproken tegen aanleg van een vijfde en zesde taan van de Luchthaven Schiphol. Het is, met de Kon. Ned. schappij ter bevordering van de Geneeskunst, de Haarlem- ecialisten- en Huisartsenvereniging, van mening dat de te ichten geluidsoverlast als gevolg van deze uitbreiding een ige bedreiging vormt voor de volksgezondheid in de omge- van Schiphol. Uitbreiding wordt derhalve onaanvaardbaar hans koenekoop g van voorpagina is hun eigen schuld, ze n de kans om een eind t conflict te maken ge bracht raadsman Veld- ■an Laken naar voren, het zijn volgens hem de :rs geweest die zich niet n gehouden aan een nkomst die anderhalfjaar n was bereikt en door partijen ondertekend. In nnelijke schikking, een :ten dading, waren partij- •reen gekomen dat een inkelijke deskundige zich ïigen over de kwestie. Die hoogte van de huur en voorzieningen bepalen r zouden Laken en huur- ch dan bij neerleggen, pns Veldhuis had die des- je een duidelijk rapport ikt e'n keurig voor iedere er vermeld wat 'ie voort ui moeten betalen en wat moest betalen aan ach- ge huur. ,,Heel concreet oorbeeld het riool. Laken dat in 1988 voor 3,5 ton laten aanleggen en tot op heeft hij er nog geen cent ruggezien. Het staat vast iken recht heeft op dat )at staat ook in de over- mst. Als de huurders dan iraken niet nakomen, dan ook Laken het recht om it pad af te wijken." de huurdersvereniging ark ligt het allemaal niet ipel. Wols zei het niet biet ...bij de Stadsbank. Doorlopende kredieten en persoonlijke leningen met dé allerlaagste rente en nog vlakbij ook! Bel of kom langs voor meer informatie. Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden, Tel. 071 - 16 77 77 MEOB /i n De grootste werk- I J gever van Oegst- geest, het Marine Elektro nisch en Optisch Bedrijf, mag niet vertrekken. Ambulante handel en gemeente oneens over terrassen De nieuwe indeling van de Leidse woensdag- en zater- dagmarkten valt slecht bij de kooplieden. Volgens voor zitter C. Verplancke van de Leidse afdeling van de Cen trale Vereniging voor de Ambulante Handel (CVAH) heeft het college van burgemeester en wethouders nauwelijks water bij de wijn gedaan. Vooral de terrassen die het col lege tussen de marktkramen in wil plaatsen, blijven een twistpunt. leiden wim koevoetambulante handel het wel eens: de kramen van de woensdag- Over één belangrijke verande- markt, waarop zo'n 55 markt- ring zijn de gemeente en de kooplieden actief zijn, komen allemaal op de Aalmarkt en Bo termarkt te staan. De Nieuwe Rijn kan dan bij mooi weer voor terrassen en de antiek- en cu- riosamarkt worden gebruikt. Verplancke: „Terrassen en kra men tegenover elkaar, dat werkt prima. Maar meng ze niet. El ders in het land is dat al ettelijke keren geprobeerd en telkens zijn gemeenten ervan terugge komen. Leiden moet niet pro beren uniek te worden in iets slechts." Het idee van een kraamvrije Nieuwe Rijn op woensdag is af komstig van de ambulante han del. Het was als compromis be doeld. „We zijn niet tegen ter rassen op zich." De gemeente heeft volgens Verplancke geen druppel water bij de wijn ge daan want ze wil op de zater- dagmarkt, als er 125 markt kooplieden opereren, terrasvor ming tussen de kramen op de Nieuwe Rijn toestaan. De zater- dagmarkt is te groot voor de Bo zoveel woorden, maar die onaf hankelijke deskundige had een waardeloos rapport afgeleverd waar de meeste huurders het helemaal niet mee eens waren. „Hij heeft daarop ook zijn rap portingetrokken." Er zijn nadien, de afgelopen zomer, nieuwe afspraken ge maakt in het bijzijn van rechter Westenberg, die zich op per soonlijke titel opwierp als arbi ter voor alle geschillen. In zijn bijzijn kwamen de raadsman nen van de twee -partijen over een Laken een voorschot van 350.000 gulden te geven. Dat geld is tot ergernis van Laken nooit overgemaakt door de huurders. „Ik begrijp dat het wantrouwen bij de huurders groot is, maar dat is deze keer echt nergens voor nodig. Laken heeft immers ook aan de arbiter beloofd dat hij, zodra dat geld op zijn rekening binnen is, voorzieningen op het park in orde zal brengen", zei Veldhuis. Wols bracht daar tegenin dat in geen enkele gemaakte af spraak een betalingsverplich ting is vastgelegd. „En het staat allerminst vast dat Laken recht heeft op geld. Er is nog steeds geen helder rapport van des kundigen waarin alle kosten zijn uitgewerkt, zoals is overeen gekomen in de dading. De tuin huisjes zitten bijvoorbeeld al meer dan twee jaar zonder wa ter en stroom. De huurders hebben op zijn minst recht op een stevige aftrek voor onge rief." Huisarts Jan de Bruijne en Kees Klerks heffen het glas op het succes van de actie. FOTO LOEK ZUIJDERDUIN Leidse huisarts zet zich in voor basisgezondheidszorg Indonesië leiden annet van aarsen Toen hij 32 jaar geleden afstudeerde, wilde hij eigenlijk de ontwikkelingshulp in. Maar daar is het vopr Jan de Bruijne nooit van ge komen. Inmiddels draagt de Leidse huisarts op geheel eigen wijze een steentje bij. Deze week begint hij met een inzamelingsactie voor de bouw van een Pukses Mas - een ba sisgezondheidscentrum - op Sumatra. Kees Klerks van de gelijknamige slijterij keten biedt hem de helpende hand. Hij brengt een partij Torre Grande - een goede Spaanse wijn - op de markt waarvan de winst in zijn geheel naar de Sumatraanse Pukses Mas gaat. En zelf stelt Klerks zich voor 25.000 gulden garant. De bemoeienis van De Bruijne met Indo nesische basisgezondheidscentra kwam zo'n zeven jaar geleden op een merkwaar dige wijze tot stand. Op het spreekuur van de huisarts meldde zich een patiënt, die in dertijd de helft van het jaar in een klein dorpje op Oost Java woonde en de andere helft in Leiden. „Hij had daar al voor van al les gezorgd. Een tractor, voorzieningen Voor de waterhuishouding. Hij vertelde me dat hij eigenlijk nog maar één grote wens op zijn verlanglijst had staan, dat in zijn dorpje een Pukses Mas zou worden gebouwd", zegt de huisarts. De Bruijne pikte het idee op. Met hulp van de rotaryclubs in Leiden, de stichting Simavi en giften van patiënten wist hij in 1990 het geld bij elkaar te sprokkelen voor de bouw van een Pukses Mas in het dorp van zijn patiënt; in 1993 volgde met behulp van de KNMG, afdeling Leiden en opnieuw Simavi en patiënten de bouw van een basis gezondheidscentrum op Sulawesi. „Nu wil ik het geld bij elkaar brengen voor de bouw van een Pukses Mas op Sumatra, buiten Medan. Er staat al een klein gebouwtje waar 37.000 mensen gebruik van moeten maken. De bedoeling is om daarnaast een nieuw groter gebouw neer te zetten. Honderddui zend gulden is er nodig voor de bouw en de inrichting. De rotaryclub Medan heeft al een bedrag van 10.000 gulden bijgedragen", zegt De Bruijne. Hij werkt samen met de plaatselijke Ro taryclubs in Indonesië. Zij zorgen ervoor dat de projecten in goede banen lopen. „Ik zou dolgraag willen dat alles in financieel opzicht in maart, april van het volgend jaar rond is. Dan is de regentijd voorbij en kan er worden gebouwd. Eind oktober 1996 zou de Pukses Mas moeten worden geopend. De kosten voor het personeel worden door de Indonesische regering betaald. Er is in Indonesië een zogenaamde sociale dienst plicht." Volgens De Bruijne is de actie hard nodig. „Wij hebben hier als huisarts praktijken van maximaal 3.000 zielen, daar moeten 37.000 mensen aankloppen bij de huidige Pukses herman joustra ineen te Leiden maakt zich voor de komst van een rts in de Zeeheldenbuurt, at de verantwoordelijkheid het vestigingsbeleid van rtsen echter enkele jaren en is overgegaan van de 'ente naar de zorgverzeke- tan zij daarop slechts indi- invloed uitoefenen. Daar- al Leiden binnenkort zorg- keraar Zorg en Zekerheid naals duidelijk maken dat# ïwoners van de Zeehelden- grote behoefte hebben ;en 'eigen' huisarts. De ge- ite had het probleem al er aangekaart bij de zorg- keraar. schrijven burgemeester wethouders aan de fractie Socialistische Partij. De- ad eerder naar aanleiding "een bezoek aan de Zeehel- uurt een aantal vragen ge- aan het college. Zo vroeg de SP het college de vestiging te bevorderen van voorzieningen op het gebied van gezondheids zorg en ouderenzorg, zoals bij voorbeeld huisarts, apotheek, fysiotherapie, tandarts, dagop vang voor ouderen en maat schappelijk werk. „Deze voor zieningen worden in de wijk node gemist, zodat de vele ou dere bewoners nu hiervoor naar elders moeten gaan. Dat wordt als een grote drempel ervaren", zo betoogt de SP. De gemeente onderschrijft het belang van een huisarts. „Maar waar het andere voorzie ningen op het gebied van wel zijn en zorg betreft, zijn wij van mening dat deze zich op accep tabele afstanden bevinden in de aangrenzende wijken, met na me in de oostelijke binnenstad en de Kooi. Ouderen kunnen ,voor de voor hen bedoelde voorzieningen een beroep doen op de Sterbus, indien zij proble men hebben met de bereik baarheid. Voor aparte voorzie ningen is het draagvlak in de buurt te klein. Daarnaast be schikt de buurt over een eigen buurthuis, waar vanzelfspre kend ook (recreatieve) activitei ten voor ouderen georganiseerd kunnen worden", aldus het col lege in zijn brief. De SP had hef college verder onder meer verzocht maatrege len te nemen om verkeerspro blemen in de wijk op te lossen. Zo zou er op de Zijlsingel sprake zijn van een een gevaarlijke si tuatie voor voetgangers, omdat de stoep geregeld wordt ge bruikt voor het parkeren van auto's. Hierdoor moeten voet gangers gebruik maken van de rijbaan. Het college antwoordt nu dat genoemde parkeerover last, met name voor de garage aan de Zijlsingel, grotendeels een 'handhavingsprobleem' is. „Wij zullen dan ook de politie verzoeken hier op te treden." Het voorstel van de SP om de gemeente eenmaal per week spreekuur te laten houden in de Zeeheldenbuurt - omdat de communicatie met de gemeen te door het wijkcomité als traag en onduidelijk wordt ervaren - wordt door het college afge wimpeld. Dat vindt de omvang van de wijk te gering. Boven dien heeft de buurt zelf altijd al een 'geïsoleerd, dorps karakter', en verschillen de meeste pro blemen in de wijk niet of nau welijks van problemen in ande re stadsgebieden, volgens bur gemeester en wethouders. „Wij willen er op wijzen dat niet alleen het wijkteam altijd telefonisch bereikbaar is voor klachten, maar dat ook sinds ruim anderhalf jaar een verte genwoordiger van het wijkteam bij iedere vergadering van het wijkcomité aanwezig is. En zo nodig vindt er ook tussentijds overlegplaats." ZONDAG A.S. GROTE BONSAI-SHOW van 10.00-17.00 uur Tl INPARADIJS KOEEEMEIJER: DE HOF VAM HEDEN Purmerenderweg 44 - Z O.Beemster. Tel 02998-1537/1893 Via snelweg Hoorn-PurWrend-Amsterdam (A7). alslag nr 5 2 0 Beemster nemen en borden richting Oosthuiren volgen De tweede weg links is de Purmerenderweg Lintje voor oud-rector Oud-rector van het Leidse Boerhaave College voor vol wassenenonderwijs, Dick van Kooten, is gistermiddag geridderd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg het lintje tijdens zijn afscheid opgespeld door bur gemeester C. Goekoop. Van Kooten (61) gaat met vut. Van Kooten is 23 jaar rec tor geweest van het Boer haave College. De school voor volwassenenonderwijs groeide in die jaren van 500 naar 2400 leerlingen. Inmid dels werken er 110 mensen op de school. Het Leidse Boerhaave College was een van de eerste waar de experi mentele vakken Spaans en Russisch werden aangebo den. Nu zijn het examenvak ken. Sinds 1980 heeft de school onderwijsprogram ma's voor anderstaligen. termarkt en Aalmarkt alléén, dus is de oplossing voor de woensdagmarkt niet toepas baar. Volgens Verplancke botsen terrassen met kramen als ze naast elkaar staan. „Een terras trekt een heel ander publiek dan een kraam. De loop zal uit de route verdwijnen, er komen stoelen tegen de handel aan te staan en de kooplieden vrezen voor diefstal uit de kassa's. Ze verliezen het overzicht met al die terrasbezoekers die overa doorheenlopen." Een ander probleem is dal door de terrasvorming, die de gemeente bij wijze van proel ook wil toelaten op de Koorn- beursbrug en Visbrug zo'n veer tig tot vijftig kooplieden hun kraam moeten verplaatsen. Daar voelen ze niet veel voor, weet Verplancke. „Ze moeten verkassen van een A-locatie naar het nulpunt." Leiden ongeveer een miljoen stuks voor zijn rekening, schat wethouder De Goede. Vandaar dat de wethouder vindt dat de gemeente acties als deze moet ondersteunen. „Al leen de produktiekosten van al die plastic flessen die we in Lei den gebruiken bedragen al rond de honderdvijftigduizend gul den per jaar. Ik denk dat de ver werking van dat afval de ge meente tussen de tien- en de vijftienduizend gulden per jaar kost. De consument zal wel „Beter een fles in de hand, dan honderd miljoen op de afval berg." Met dit motto in het ach terhoofd kunnen milieubewuste winkelaars hun flessen afwas- middel opnieuw vullen in na tuurvoedingswinkel 'De Zaai ling'. De winkel beschikt sinds gisteren als eerste in Leiden over een machine die lege plas tic flessen weer vult met afwas- middel, vloeibaar wasmiddel of wasverzachter. Wethouder H.P. de Goede van Milieu, Sport en Welzijn liet namens de gemeen te zijn waardering voor het ini tiatief blijken. Hij liet de eerste fles vollopen in de nieuwe in stallatie. De navulmachine helpt de klanten van De Zaailing op twee manieren bij te dragen aan een beter milieu. Ten eerste hoeven zij de plastic flessen niet meer na eenmalig gebruik weg te gooien. Ten tweede vult de ma chine de flessen met milieu vriendelijke produkten. Jaarlijks belanden in Nederland honderd miljoen lege plastic flessen op de afvalberg. Daarvan neemt initiatieven zichzelf terug." De wethouder blikte ook al even vooruit naar het project 'Milieuvriendelijk winkelen', dat de gemeente in het najaar van 1996 wil lanceren. „Dat project zal zich met veel meer onder werpen bezig houden. Maar dit sluit daar natuurlijk prima op aan. Het is een goed begin en het is zeker interessant om hier in de toekomst meerdere ge meentes bij te betrekken." Voorlopig is de natuurvoedings winkel echter het, enige navul punt in Leiden en omgeving. Mas. Het gebouw is veel te klein. In Indone sië gaat het zo op het oog wel redelijk met de gezondheidszorg. Maar het meeste geld gaat naar de ziekenhuizen. Daar maken ze goede sier met high tech zaken als cardio- chirurgie. Ik ben begaan met de miljoenen mensen in de straat. Als ik met een nieuw project begin, ga ik op zoek naar een gebied waar de behoefte het grootst is. Een goede bekende van me van de Rotaryclub-organi- saties in Indonesië verstrekt daarover ob jectieve en gefundeerde informatie." Kees Klerks is razend enthousiast over de acties van de huisarts. „Jan de Bruijne gaat er volledig voor, hij doet het allemaal zelf. Een project dat goed bewaakt wordt. Je weet dat er niets aan de strijkstok blijft han gen. Voor dit soort projecten - kleinschalig, goed bewaakt en heel erg Leids - durf ik wel mijn nek uit te steken." Klerks heeft spe ciaal voor De Bruijne een grote partij Torre Grande aangeschaft. „De flessen staan van af vandaag in de winkel, met een sticker er op 'Steun de Puskes Mas op Sumatra'. De flessen zijn niet extra in prijs verhoogd." De wijn Torre Grande, Almansa Reserva 1988, is voor 7,95 per fles te koop in de ves tigingen van Kees Klerks. Volgens wijn schrijver Hugh Johnson bezit de wijn een „soepele, niet te zware, bijna fluweelachtige smaak, wat hout, rijpe vruchten (bessen vooral) en een goede balans". Restaurant Koetshuis twee maanden na brand weer open Het restaurant Koetshuis De Burcht aan de Burgsteeg heeft een metamorfose ondergaan. Gisteravond werd het restau rant ruim twee maanden na de brand op 16 juli heropend. Het klassieke restaurant van weleer is veranderd in een modern grand café annex brasserie, waar het voor de veeleisende horecaganger an no 1995 goed toeven is. De brand ontstond omdat vandalen de stoelen en tafels van het terras in brand hadden gestoken. Het vuur van het brandende meubilair sloeg naar binnen en richtte veel schade aan. De brandweer kon ternauwernood de zaak red den. De deelname van het Koetshuis aan Leiden Culinair werd door de de gebeurtenis sen abrupt afgebroken. De brand was vervelend, maar heeft de eigenaar wel de gelegenheid gegeven de zaak ingrijpend te verbouwen. „Je herkent het hier niet meer te rug. Het Koetshuis had een wat ouderwets imago, dat is nu drastisch veranderd", zegt bedrijfsleider T. Holswilder. Andere kleuren, veel spiègels en nieuw meubilair hebben het restaurant een eigentijds uiterlijk gegeven. Schilders en barbouwers waren gisteren overdag nog volop bezig, maar het werk was precies op tijd af voor de openingsreceptie van gisteravond. Uw CV-ketel heeft u nog niet in de steek gelaten moor is wel oon vervanging toe? Dan is het nu h]d te kijken noot de nieuwe Thermocompoct HR von Voillont. Noost een topiendement von 9/%, optimale warmte en een uniek warmwateicomfoit krijgt u bovendien ook nog 200,- subsidie. Redenen voldoende om uw oude CV-ketel nu te vervangen door een Thermocompoct HR von Voillont. Als u echt comfort en echte besparingen wilt bel don Voillont voor meer informatie of een deolerlijst von écht HR installateurs bij u in de buurt Bel: 020 - S6S 92 00 WARM WATER, WARM WONEN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11