Vriendschap tot na de dood Zonnige feministische fabel van Marleen Gorris kunstmanifestatie centrum Katwijk arolijn Visser schrijft loekenweekessay 1996 Cultuur&Kunst lm Jacobs rnstig ziek Oude Chinezen aten met vorken Raad voor Cultuurbeheer: notitie Nuis eenzijdig René Froger bedreigd I HAAG GPP ARSEILLE AFP l/QENSDAG 20 SEPTEMBER 1995 Silvester ontleedt sprookjes Ihden Jeugdboekhandel Silvester organiseert samen met de IJul Veltma Stichting een drietal bijeenkomsten over de diepere jetekenis van sprookjes. Centrale \Taag is: hoe komt het dat ferookjes hun aantrekkingskracht blijven behouden. Ter afslui- fog vertelt Anne Brands op iedere avond een verhaal. De bijeen komsten worden gehouden in de Rudolf Steiner School aan de fesar Franckstraat op 20 en 27 september en op 4 oktober. Aan lang 20.15 uur, deelname kost 15 gulden per bijeenkomst of 40 ijlden voor alle drie. nieuwe toepassingen van oude glastechnieken uit verschillende culturen. Jeanette Mlekuz laat aquarellen zien waarvoor ze in spiratie opdeed tijdens reizen naar onder meer Frankrijk, Por tugal, Mexico en Zuid-Afrika. In dat laatste land verbleef zij vijf jaar. Joke Tuuk exposeert zeef drukken en geeft als het weer het toelaat ook demonstraties. Op de kunstmarkt zijn verder onder meer keramiek en ziera den te zien. Jnstenaars uit heel Nederland feenteren zaterdag hun werk |het centrum van Katwijk aan Hun werk kan ook worden Icocht op de door winkeliers- leniging PAC georganiseerde jnifestatie die van 11.00 tot 0 uur duurt. fop de kunstmarkt zal uiteen- jend werk te zien zijn. Zo Bsen teert Eduard van Vleuten irolijn Visser (1956) schrijft Boekenweekessay 1996. On- het centrale thema Eeuwig Dorado, staat volgend jaar de •ratuur uit Zuid-Amerika en l Caribisch gebied centraal. ;t essay sluit daar op aan. De lekenweek loopt van 13 tot en et 23 maart. Adriaan van Dis schrijft, zoals rder bekend werd, het Boe- nweekgeschenk. De Stichting Ulectieve Propaganda van het iderlandse Boek (CPNB), die Boekenweek organiseert, heeft dat gisteren officieel be kendgemaakt. Carolijn Visser debuteerde in 1982 met Grijs China, een reis verslag door de Volksrepubliek. Daarna publiceerde ze vijf bun dels reisverhalen, waaronder Buigend Bamboe en Hoge bo men in Hanoi. Over Latijns- Amerika scheef ze onder meer De goudzoekers van café El Pa- raiso en Internationalistas Nica ragua. Het Boekenweekessay, dat eerder werd geschreven door Rudy Kousbroek en Jan Wolkers, verschijnt in een opla ge van 40 a 50.000 exemplaren. Oudstbekende gedicht van Jan van Hout op gevel Stichting Tegen-beeld heeft de laatste jaren het Leidse straatbeeld opge fleurd met geschilderde ge dichten op muren. Recen telijk is een gedicht van Jan van Hout aangebracht op een blinde muur in de Drie Octoberstraat. LEIDEN SJOERD DE JONG De combinatie van dichter en straat is in dit geval niet toeval lig. Jan van Hout (1545-1609) was in 1574 stadssecretaris van Leiden en samen met Pieter van der Werff en Johan van der Does een centraal figuur tijdens het beleg van Leiden. Initiatief nemer tot het plaatsen van dit gedicht is Karei Bostoen, kenner van de 16e eeuwse Nederlandse literatuur en medewerker van de vakgroep Nederlands. Naast zijn politieke carrière was Van Hout in zijn vrije tijd een gerenommeerd dichter. Het gedicht in de Drie Octoberstraat van 2 december 1575 is het oudstbekende gedicht van Van Hout. Het grootste deel van zijn lite raire oeuvre is na zijn dood ver loren gegaan. „Van Hout heeft niet veel werk in druk uitgege ven," zegt Bostoen. „Het groot ste deel van zijn oeuvre, naast gedichten ook toneelstukken en proza, is niet gepubliceerd, maar circuleerde in handschrift rond. Na de dood van Van Hout is deze verzameling handschrif ten in handen van Petrus Ber- tius gekomen. Bertius is in het begin van de 17e eeuw naar Frankrijk uitgeweken. Wat daar na met de handschriften van Van Hout is gebeurd is onbe kend." Het gedicht aan de muur in de Drie Octoberstraat is be waard gebleven, omdat Van Hout het op 2 december 1575 heeft opgeschreven in het vriendenboek, een zogeheten Album Amicorum, van Jan van der Does. Dit vriendenboek van Van der Does, die waarschijnlijk beter bekend is als Janus Dousa, is nu opgenomen in de collectie van de Universiteitsbibliotheek. Het gedicht gaat over valse en echte vriendschap, een onder werp dat voor iedereen kan gel den. Maar het feit dat Van Hout het in het vriendenboek van Dousa heeft geschreven, duidt er op dat hij speciaal de vriend schap tussen beiden bedoelde. Dat wordt nog eens bevestigd in een tekstje van Van Hout onder het gedicht in het vrienden boek. In een vrije vertaling: „Ter ere van de duurzame en stand vastige vriendschap die met de hooggeleerde, edele, geachte jonker Jan van der Does, heer van Noordwijk, gesloten werd ten tijde van het tweede beleg van Leiden, toen hongersnood en sterfte het allerergste woed den, is dit geschreven door mij Jan van Hout." Tijdens het tweede beleg van Leiden, dat duurde van 26 mei tot 3 oktober 1574, moest Van Hout de Leidse oorlogsecono mie in goede banen leiden. Dousa was in deze moeilijke da gen militair bevelhebber. Beide mannen vormden de harde kern van het Leidse verzet. Na het beleg bleven ze de stad die nen en waren ze onder andere de drijvende krachten achter de Leidse Universiteit. Van Hout geldt nu als de eerste Hollandse Renaissancedichter en vernieu wer van de versvorm. Een vrije vertaling van het gedicht van Jan van Hout luidt: Een vriendschap gesloten onder valse voorwendsels gaat meteen teniet wanneer zij onder druk staat, en slinkt snel. Maar een vriendschap die gestalte krijgt in tijden van groot gevaar, wanneer ieder zijn best doet, en door de ellende heen breekt noch teleurstelling, noch wrevel noch aanval, noch botsing zal haar wortels aantasten. Maar ongerept blijft zij bestaan, hoe lang het ook mag duren! Ja, tot na de dood. h Jacobs heeft alle concertaf- iken voor de rest van 1995 Jezegd. De jazzpianist-pre- ptator moet een zware maag- leratie ondergaan in een lags ziekenhuis. Dit heeft het lanagementbureau Interpresa- p in Den Haag, dat Jacobs ver- tenwoordigt, desgevraagd •oor de ziekte van Jacobs zijn - zeker tot 31 december - concerten in verband met jubileum van Jacobs' echt- lote, jazz-zangeres Rita Reys, 'allen. Zij zou worden bege- door het trio van haar man. serie optredens van The h Swing College Band met gasten Jacobs en Louis van jk is niet afgezegd. Fred Mur- f, de vaste pianist van de i j iC-band, zal samen met Van i jk het wegvallen van Jacobs \j )beren op te vangen, v j n de serie duo-concerten die Jcobs met Louis van Dijk in het ld maakt zal de bekende klas pianist Daniel Wayenberg ivervanger optreden. Wat be de populaire reeks optre- van 'De Gevleugelde iden' zal Jacobs niet wor- vervangen en zullen Louis Dijk en mr. Pieter van Vol- loven zich als duo presente- Deze oplossing is gekozen uitdrukkelijk verzoek van Ja- is; de opbrengst van de con- len van De Gevleugelde ïnden is bestemd voor goede Jen. loete voor fina Simone Jen Franse rechtbank heeft Be Amerikaanse zangeres Ni- la Simone bij verstek veroor deeld tot twee maanden •ortvaardelijke gevangenis- £iaf en bijna 8700 gulden Aete voor het doorrijden na ten ongeval. De 62-jarige fangeres kreeg ook nog een jntzegging van achttien Kaanden. I Het is de tweede keer in porte tijd dat Simone, die ge beld in Frankrijk verblijft, ten straf krijgt opgelegd door Jan Franse rechtbank. Door let ongeluk in maart 1993 Jepen de betrokkenen ver pondingen op. 1 In augustus was de zange rs veroordeeld tot acht «aanden voorwaardelijk en Jen boete van duizend gul den voor het schieten met jen hagelpistool op twee turjongens. Volgens Simo- fe maakte het duo teveel la- Archeologen hebben een voor werp van ongeveer 4600 jaar oud gevonden dat naar wordt aangenomen een vork is. Het eetgerei werd gebruikt door de oude Chinezen, die meer vlees aten dan nu. Pas later zouden zij zijn overgegaan op het ge bruik van eetstokjes. De wetenschappers ontdek ten in de provincie Qinghai in het noordwesten van het land een benen vork die sterk lijkt op de moderne vork, zo meldt het persbureau Xinhua. De bij na 26 centimeter grote vork met drie tanden maakt deel uit van tafelgerei uit de periode van het late Stenen Tijdperk. De ontdekking „ontkracht de traditionele gedachte dat het Chinese volk alleen maar ge bruik maakt van eetstokjes en dat de vork een werktuig is dat door het Westen is geïntrodu ceerd", aldus Xinhua. Histori sche gegevens tonen aan dat de oude nomadische volken in China heel weinig gebruik maakten van stokjes. „Messen en vorken zijn veel handiger voor mensen wier voedsel voornamelijk bestond uit vlees en kaas", zegt het agentschap. De Raad voor het Cultuurbe heer had meer verwacht van de notitie Pantser of ruggegraat, die staatssecretaris Nuis van cultuur in juli heeft gepresen teerd. Volgens de raad ont breekt het in het rapport aan een samenhangend cultuurbe leid. In Pantser of ruggegraat schetst de bewindsman de hoofdlijnen van het cultuurbe leid van 1997 tot 2000. Het stuk loopt vooruit op de Cultuurnota 1997-2000, die volgend jaar ver schijnt. De Raad voor het Cultuurbe heer meent dat de notitie te veel de gedachtenwereld van het kunstenbeleid ademt. Het ter rein van het cultureel erfgoed neemt een ondergeschikte posi tie in. Het beleid op het gebied van de archeologie en de ar chieven komt zelfs niet aan de orde, aldus de raad. Hij vraagt de staatssecretaris die eenzij digheid weg te nemen in een evenwichtiger Cultuurnota. De financiering van het Stra tegisch Plan voor de Monumen tenzorg acht de raad te vaag en te onzeker. De visie dat monu menten minder overheidssteun nodig hebben wanneer zij door herbestemming een economi sche functie krijgen, is volgens de Raad niet realistisch en prin cipieel onjuist. Voorop moet staan dat het rijk monumenten beschermt. Dat ze een nieuwe bestemming krijgen met een economisch draagkrachtige functie is als bijkomend effect toe te juichen, zegt de Raad. Maar dat mag geen criterium zijn voor instandhouding. Ook het idee om museale col lecties om Financiële redenen niet te conserveren of af te sto ten wijst de Raad met kracht af. Anna Bijns Prijs naar Hanny Michaelis AMSTERDAM ANP De dichteres Hanny Michaelis (1922) krijgt de Anna Bijns Prijs, de onderscheiding voor de vrouwelijke stem in de letteren. De prijs bestaat uit een sculp tuur van Maja van Hall en een geldbedrag van 10.000 gulden, zo maakte de Anna Bijns Stich ting gisteren bekend. Eerdere winnaars waren o.a de onlangs overleden Josepha Mendels, Inez van Dullemen en Christine D'haen. De Stichting bekroont elke twee jaar een au teur. Michaelis, die in 1949 de buteerde, schreef een klein oeu vre dat volgens de Stichting her nieuwde belangstelling ver dient. Het thema van haar poë zie is de ondraaglijke lichtheid van het bestaan, maar Michae lis weet dat speels en herken baar te brengen. „Haar verzen zijn eerlijk, eenvoudig en open hartig, en getuigen van grote menselijke betrokkenheid,"al dus de jury. Leona Detiege, bur gemeester van Antwerpen, zal Michaelis de prijs op 9 decem ber in Antwerpen overhandi gen. ALMERE GPD Een 37-jarige man uit Almere is gearresteerd na de zanger René Froger en zijn gezin te hebben bedreigd. De man kon worden aangehouden na afloop van een concert dat René Froger in Al mere had gegeven. De man heeft het gezin Fro ger via briefjes bedreigd met fy siek geweld, aldus een politie woordvoerder. De briefjes zijn ook voor het concert bij Froger bezorgd. Tijdens zijn optreden liet René Froger zich bescher men door een aantal bodygu ards. De zanger zou vandaag aan gifte doen van de bedreiging. Monumentale rol Willeke van Ammelrooy in 'Antonia' Het leek alsof in de Nederlandse speelfilmerij niets meer wilde lukken. Maar ineens krijgt de goegemeente een hart onder de riem gestoken door twee vrou- •welijke cineasten die films vol tooiden buiten alle publiciteit om. Beiden wisten in het bui tenland prijzen te winnen voor ze aan een Nederlandse pre mière toekwamen. Twee weken geleden presenteerde Heddy Honigmann Tot Ziens, een so ber liefdesdrama met grote allu re. En woensdagavond wordt het Nederlands Film Festival geopend met 'Antonia' van Marleen Gorris. Vorig weekend won 'Antonia' de Publieksprijs op het Festival van Toronto door in de enquê tes hoger te scoren dan de 295 andere films. Dit moet bizar overkomen bij mensen die Gor ris alleen nog kennen van de fe ministische filippica's De Stilte .Rond Christine M., Gebroken Spiegels en The Last Island. 'Antonia' is evenwel een film waarvoor de maakster haar toonsoort drastisch heeft gewij zigd al blijkt ze niet werkelijk anders aan te kijken tegen haar vaste thema: de polariteit tus sen' vrouwen en mannen. Nieuw is dat Gorris het vermo gen deelachtig is geworden om te relativeren. 'Antonia' is een amusante film, maar is ook emotioneel, origineel en vooral vitalistisch. In een verhaal dat het midden houdt tussen een vijf generaties omvattende familie-kroniek en de aloude streekroman, speelt Willeke van Ammelrooy op mo numentale wijze een pronte boerin die op haar hoeve een commune-achtig gezelschap verzamelt van vrouwen die geen mannen nodig hebben (of slechts af en toe), dorpsgekken, incestslachtoffers, een uitgetre den kapelaan en nog wat kerels die hebben bewezen zich fat Een scene uit de film Antonia van Marleen Gorris. soenlijk te kunnen gedragen. El- trekken thuis, met desnoods ders in het Ardeense gehucht een dubbelloops in de aanslag. wonen nog het soort rotzakkige macho's waar Gorris altijd zo rouw vijandig gloeiend de pest aan heeft, De film opent en sluit op de maar Willeke geeft hen hun laatste dag van Antonia's leven en daar tussenin zit de lange te rugblik die begint als kort na de oorlog haar eigen moeder (Dora van der Groen) foeterend en scheldend op mannen de geest geeft. Antonia neemt het beheer over van de boerderij. Ze schijnt vastbesloten om in haar levens stijl geen enkele concessie te doen aan de traditionele bene penheid en huichelachtige ka tholieke mores die in dat dorp de vrouwvijandige sfeer bepa len. De Marleen Gorris van vroe ger zou in zo'n situatie een ge vecht tegen de bierkaai hebben geënsceneerd waar vrouwen hooguit morele winnaressen kunnen zijn. De nieuwe Gorris maakt er een idyllische fabel van die op l.atijnse leest lijkt ge schoeid, met veel saamhorige familie-taferelen en grote geza menlijke maaltijden buiten op het erf als er is gebaard of ge storven. Dat suggereert meer manne lijke bemoeienis dan feitelijk het geval is. Want Antonia wei gert haar hand aan boer Bas (Jan Decleir), een brave we duwnaar die in haar een nieuwe moeder voor zijn kinderen zag. Voetstuk Naast een hartroerend optreden van Marina de Graaf als het in- cestslachtoffer Deedee, is in alle soberheid vooral Els Dotter mans als Daniëlle opvallend. Het theaterpubliek had de Vlaamse actrice al lang op een voetstuk staan en het Neder lands filmpubliek heeft ook al de kans gehad om haar te be wonderen in Jacob Bijls onder schatte politiefilm Beck. In de film van Gorris speelt zij tegen over de assertieve, daadkrachti ge Willeke van Ammelrooy de dochter die meer observeert dan participeert in gebeurtenis sen. 'Antonia' is een sprookje. Over vrouwen die niet alleen gevoeliger zijn dan mannen maar ook sterker, eerlijker, in telligenter en bovendien meer genegen zich het lot aan te trek ken van underdogs, of die nou mannen zijn of vrouwen. Het is een rijk geschakeerde, geestrijke en hoogst onderhoudende evo catie van het idee dat met meer macht voor vrouwen een betere wereld bereikbaar zou zijn. De film van Gorris maakt dat je het wil geloven. Vrunischap gemaoci/in schijn bedeckt Vergaet soubijt Als emu de noot, En schielic laeet,/ Mei' die vei wou Wert, in een rijt Van arigste - groot, - .Als elc een waect/en noot deurbrcct, Geen leet, noch spijt Noch storm, noch stoot Haer wortel raect/. Her onbevlect Blijft, hoe langh' t'lijt! Jae naer de doot. DAN -ran HOW (15^2-1609) 1575. ije"Dccemb.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9