Bosnië en Kroatië stoppen offensief Bizarre kaping strandt in Israël sraël sluit Gazastrook T)or onbepaalde tijd af Buitenland Beter nu stinken dan later dorst Zweedse veerboot vlotgetrokken Premier Slowakije roept president op af te treden Spaanse premier nog verder in verlegenheid Chirac wil handhaving controles aan grenzen Vis verslindt zeldzame trekvogel ionden» Vogelkenners die uit heel Engeland waren gereisd om jen zeldzame trekvogel te zien, keken met afschuw toe hoe een eusachtige vis het dier opslokte. Dit meldt de krant The Sun tandaag. De vogelkenners vertelden het blad hoe een snoek van ,2 meter met één hap de een watervogel van de soort roodnek- franjepoot (van de fam. Phalaropodidae) verslond. „Het was als een scène uit Jaws", zei er een. TV-programma Indonesië van scherm ,n^ uk art a De wekelijkse praatshow Perspektif van een particulier ijnh lV-station in Indonesië verdwijnt voorlopig van het scherm. Kri- ■spr lisch j°urnal'st en auteur Mochtar Lubis, die er vorige week za terdag in optrad, reageerde scherp op de verdwijning. „De zen- Ve der moet voor dit besluit wel onder werkelijk zeer zware druk zitti zijn gezet, daar het programma een van de populairste en na- lenkendste op de hele TV was." Aanval Tamil Tigers op legerbasis bo« Rebellen van de Tamil Tigers hebben vandaag zeven irilankaanse militairen gedood bij een aanval op een legerkamp Sin| nhet district Ampara in het oosten van het eiland. Dit melden ssti nilitaire bronnen. Negen soldaten liepen verwondingen op bij ndi aanval op het kamp Navamangalagama in de stad Maha Oya. Jongerenzender MTV krijgt boete [onden De Britse programma-controllecommissie heeft de Eu ropese jongerenzender MTV gisteren veroordeeld tot een boete ran ruim 150.000 gulden wegens „smerig woordgebruik bij een discussie over seks met kinderen" in een talkshow. Ook uitspra ken over sado-masochisme en anaal geslachtsverkeer konden er volgens de commissie niet mee door. Ook een jeans-reclame, waarin een jongen de auto van zijn vader stal en te pletter reed, schoot de commissie in het verkeerde keelgat. Ruzie om Barbie: kind steekt vriendin modesto In het Californische Modesto heeft een meisje van 11 r zes een ruzie met haar vriendinnetje van zeven over Barbie-pop- ïn 1 pen beslecht met een keukenmes. Nadat de twist via schelden tsfe en harentrekken was geëscaleerd, was het jongere meisje naar rs f huis gegaan om terug te keren met het mes, waarmee ze haar vriendin maandag zes centimeter diep in de rug stak. De toe stand van het slachtoffertje was ernstig, maar niet kritiek. Buitenlanders Somalië niet in gevaar tairobiDe 21 in Somalië vastgehouden buitenlanders, onder wie een Nederlandse die voor een VN-organisatie werkt, zijn volgens de Verenigde Naties niet in direct gevaar. Militieleden van Mohamed Farah Aidid, een clanleider, houden de hulpver- eners vast in Baidoa. |Dinosauriërsporen bedreigd issABONDe eigenaar van een Portugese steengroeve bij Fatima q! waar voetafdrukken van dinosauriërs zijn gevonden, heeft giste- 3j ren gezegd dat hij deze week het werk in de groeve wil hervat- |J ten. Hij zei dat de regering niet afkomt met een schadeloosstel- o'; ling wegens inkomsten die hij derft tijdens het onderzoek naar de sporen. 2!; i;| China veroordeelt vrouwenhandelaren Peking In de Noordchinese provincie Shanxi zijn 23 vrouwen- ïandelaren ter dood veroordeeld. De leden van de speciale ben- !9j les waren afgelopen zomer tijdens een grootscheepse actie van politie in de provincie Xinzhou.gearresteerd, samen met vier- londerd andere vrouwenhandelaren. De veroordelingen zijn itgesproken tijdens meerdere openbare zittingen. °"lrafat loopt weg uit overleg in Taba RUZALEM-TABA Rtr-AFP raël heeft vandaag (Je door Pa- 'stijnen bestuurde Gazastrook ior onbepaalde tijd afgesloten, at betekent dat Palestijnen Is- aël voorlopig niet in mogen, et goederenvervoer naar Israël an doorgang vinden via de ensovergang Kami, één van kleinere grensovergangen lissen de Gazastrook en Israël, ['ge )e hoofdpost Erez is gesloten, reden van de afsluiting is liet bekend. PLO-leider Arafat is gisteren leggelopen uit het overleg met sraël in de Egyptische grens- ilaats Taba. Hij dreigde zijn andtekening te onthouden aan et akkoord voor uitbreiding lan Palestijnse autonomie op 1,35 Ie Westelijke Jordaanoever. Na *n onderbreking van een uur f twee keerde de Palestijnse 'ider naar de onderhandelings- londen. hansgeleunse correspondent Al drie maanden lang mijdt Trevor Newton bad en douche. Echtgenote Christine is er enthou siast over en doet precies hetzelfde. Samen hebben ze nu al meer dan vierduizend liter wa ter uitgespaard. De Newtons zijn niet op trek tocht in de Sahara. Trevor is directeur van een waterleidingbe drijf in de Engelse provincie Yorkshire. Hij pro beert zijn werknemers en de bevolking zo gek te krijgen om zijn voorbeeld te volgen. Het is al drie maanden droog in de omgeving van de waterbekkens en er dreigt een watertekort deze winter. Een woordvoerder van het bedrijf merkte meteen op dat het om een persoonlijk initiatief van de directeur ging, en dat er voor het perso neel absoluut geen verplichting was om ook douche en bad uit te bannen. Het echtpaar kreeg bijval van prof. Norman Noah, die geruststellend verklaarde dat niet ba den of douchen geen gevaar voor de volksge zondheid oplevert. „Het is misschien niet hele maal sociaal. Maar douchen helpt niet tegen luizen en ander ongedierte en huidziektes loop je niet op door douchen achterwege te laten", zei hij. Volgens Noah dienen alleen oksels, kruis en voeten geregeld te worden gewassen. Christine liet dan ook weten dat niet baden natuurlijk niet betekent helemaal niet wassen. Het echt paar had volgens Christine nauwelijks verschil bemerkt met de tijd dat wel een dagelijkse dou che werd genomen. Maar ze liet zich ook ont vallen, dat Trevor de laatste weken veel op dienstreis was geweest. Deense blauwhelmen trekken zich gedeeltelijk terug Bosnië en Kroatië hebben gisteren laten weten dat zij hun gezamenlijke offensief in het noordwesten van Bos nië tegen de stad Banja Luka niet doorzetten. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde dat gis teren mee, nadat de Amerikaanse onderminister Richard Holbrooke eerder op de dag in Zagreb besprekingen had gevoerd met de Kroatische president Tudjman en de Bosnische president Izetbegovic en met hun ministers van buitenlandse zaken. WASHINGTON-SARAJEVO Rtr-AFP Woordvoerder Nicholas Burns van het ministerie in Washing ton zei dat Holbrooke tijdens de gesprekkken 'in zeer duidelijke bewoordingen' te horen had ge kregen dat het offensief niet zal uitmonden in een aanval op Banja Luka. Hij voegde er ech ter aan toe dat Holbrooke geen duidelijke toezeggingen had ge kregen aangaande andere delen van Bosnië. Holbrooke sloot met de ge sprekken in Zagreb zijn missie af. Na een ingelast extra gesprek met de Servische president Milosevic in Belgrado reisde hij naar huis. Een VN-woordvoer der in Sarajevo deelde mee dat de Kroaten en moslims behalve in West-Bosnië, ook grote ter reinwinst hebben geboekt bij een offensief de afgelopen 24 uur in het noorden van Mid- den-Bosnië. VN-woordvoerder Chris Gunness zei dat bij dit of fensief grote gebieden op de Serviërs zijn heroverd in het Ozren-gebergte. De plaats Do- boj, tussen de plaatsen Maglaj en Tuzla die in moslim-handen zijn, zou door de opmars wor den bedreigd. Wat het offensief bij Banja Luka betreft, kwam de medede ling van het Amerikaanse mi nisterie nadat eerder op de dag al tekenen waren waargenomen dat de Kroaten en moslims hier waren gestopt. De Kroatische minister van buitenlandse za ken Mate Granic zei gistermor gen dat er met het offensief ge noeg is bereikt en dat het nu tijd is voor onderhandelingen. Deense VN-militairen hebben zich gedeeltelijk teruggetrokken uit de noordwestelijke Bihac-re- gio in Bosnië, waar zij twee da gen in het kruisvuur van de strijd hebben gezeten. Maandag kwamen twee Denen om het le ven en raakten acht anderen ge wond toen hun posten onder vuur kwamen en gisteren vielen opnieuw zes gewonden. Een Deens verzoek aan de VN om de belaagde troepen lucht steun te geven werd gisteravond afgewezen, waarop de Deense bevelhebbei in Kroatië, kolonel Joem Jensen, bevel gaf drie pos ten bij de Kroatische grens te ontruimen. Calais De veerboot Stena Challenger van de Zweedse rederij Stena Line die gisteravond voor de Franse haven Calais aan de grond liep, is vanoch tend bij hoog water vlot getrokken en de haven binnengesleept. Volgens de kapitein van de veer boot heeft geen van de 172 passagiers en 73 be manningsleden verwondingen opgelopen. Waar door de roll on/roll off-boot voor het Bleriot-strand is vastgelopen was niet duidelijk. Het schip was van de Britse haven Dover op weg naar Calais. FOTO» EPA Zweedse bussen rijden op wijn stockholm Rtr BRATISLAVA AFP-Rtr De Slowaakse regering van pre mier Vladimir Meciar heeft pre sident Michal Kovac gisteren opgeroepen af te treden. Zij be schuldigde hem ervan te probe ren de constitutionele orde te ondermijnen. In een verklaring, uitgegeven na een reguliere zitting van het kabinet, beschuldigt de regering Kovac eveneens van incompe tentie op het vlak van de bin nen- en buitenlandse politiek en verwijt zij hem het prestige van de Staat ernstig te hebben geschaad. De activiteiten van de president zouden een bedrei ging zijn voor de republiek. De regering acht samenwerking met Kovac niet langer mogelijk. Het staatshoofd is al enige maanden in een open conflict verwikkeld met premier Meciar, die tevens voorzitter is van de Beweging voor een Democra tisch Slowakije, de regerings partij. Onlangs was de president indirect het slachtoffer van een affaire rond zijn 34-jarige zoon. Onbekenden voerden hem on der niet opgehelderde omstan digheden dronken en brachten hem naar Oostenrijk. Daar liep een arrestatiebevel tegen Kovac jr. betreffende een fraudezaak. Milieuvriendelijke bussen in Zweden zullen de komende tijd op goedkope, Spaanse ro de wijn gaan rijden. De wijn is veel goedkoper dan de norma le brandstof, ethanol, dat in het afgelopen jaar dertig pro cent in prijs is gestegen. Het stadsbestuur van Stock holm heeft van de Europese Unie toestemming gekregen om vijfduizend ton overtollige wijn uit Spanje te importeren, aldus een woordvoerder. Een afgevaardigde van de EU is al op bezoek geweest om te con troleren of de wijn inderdaad alleen wordt gebruikt voor de bussen. tafel terug. Arafat uitte met het weglopen zijn ongenoegen over de manier waarop Israël de Westelijke Jordaanover in zones wil verdelen. „Dit is voor de gek houderij. Zelfs na de terugtrek king blijft Israël de baas in het grootste deel van het gebied", zei hij voor hij terugging naar zijn hotelkamer. Palestijnse bronnen zeiden dat de PLO-voorzitter zich later in telefoongesprekken door de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Christopher en de Egyptische president Mu barak liet overhalen het overleg voort te zetten. Het incident deed zich voor op de vierde dag van overleg tussen de twee delegaties, ge leid door Arafat aan de ene en de Israëlische minister van bui tenlandse zaken Peres aan de andere kant. FOTO AP EYAL WARSHAVSKY Politie pakt twee leden Greenpeace bij Fangataufa PAPEETE Rtr De Franse politie op het atol Fangataufa in de Stille Zuidzee heeft gistermiddag (plaatselijke tijd) twee leden van Greenpeace in een rubberboot aangehou den die het atol wilden bezetten om een tweede Franse kern proef te voorkomen. De gendarme verhoort de twee, de Belg Roger Gregoor en de Nieuwzeelandse Rachael Sanson, deelden militaire auto riteiten mee in Papeete, de hoofdstad van Tahiti. De acti visten, opvarenden van een van de twintig schepen van de 'vre desvloot' van Greenpeace in de Stille Zuidzee, werden aange houden toen ze in hun boot de twintig kilometer grote verbo den zone rond de Franse testge bieden Fangataufa en Mururoa binnenvoeren. Greenpeace zei eerder dat het tweetal wilde trachten het atol Fangataufa te bereiken en zo lang mogelijk te bezetten. Vol gens Greenpeace zal Frankrijk waarschijnlijk daar zijn tweede kemproef nemen. Een van de passagiers van de gekaapte Boeing wacht op de luchthaven van Ovda af wat er gaat gebeuren. Ontevreden Iraanse steward had met Boeing naar VS willen uitwijken Nieuwe onthulling in GAL-schandaal Madrid Rtrringsfunctionarissen niet nader omschreven 'contacten' hadden gehad om 'te proberen docu menten terug te krijgen die met de veiligheid van de staat heb ben te maken'. Santaella daarentegen vertel de op een persconferentie dat Gonzalez tegen hem had ge zegd dat Conde's ontslag bij de Banco Espanol de Crédito - Ba- nesto S.A. een fout was. Gonza lez zou Conde een financiële compensatie hebben aangebo den. Conde (47) werd in decem ber 1993 bij Banesto ontslagen nadat de centrale bank een gat van enkele miljarden gulden in de balans had ontdekt. Tot dat moment was Conde een van de populairste figuren in de Spaan se economie en werd zelfs ge noemd als mogelijke premier. Het GAL-schandaal houdt Spanje al bijna een jaar bezig. De GAL vermoordden tussen 1983 en 1987 zeker 27 mensen, pleegden bomaanslagen en ont voerden mensen. Gonzalez ont kent elke band met de GAL. Toch dreigt deze zaak de socia list noodlottig te worden en een einde te maken aan zijn der tienjarige premierschap. Het schandaal rond de Spaanse premier Felipe Gonzalez, die er van wordt verdacht de moord op 27 vermeende Baskische ter roristen door de Antiterroristi- sche Bevrijdingsgroepen (GAL) van tevoren te hebben goedge keurd, is gisteren gecompli ceerd door een nieuwe onthul- ling. De bankier Mario Conde, die wordt verdacht van frauduleus bankroet, zou Gonzalez in ruil voor strafmindering hebben aangeboden gevoelige informa tie over de GAL-zaak, waarover hij beschikt, in de doofpot te stoppen. De voormalige premier Adol- fo Suarez bevestigde gisteren dat hij in juni op verzoek van Conde's advocaat Jesus Santael la een ontmoeting met Gonzé- lez organiseerde. „Santaella zei tegen mij dat hij over zeer ge voelige informatie beschikte en dat hij de regering wilde infor meren", aldus Suérez. Regeringswoordvoerder Mi guel Gil ontkende elke deal tus sen Conde en de regering. Hij kon wel bevestigen dat rege- TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT „Na de landing had niemand een idee waar we ons bevonden. Pas toen ik de teksten op het luchthavengebouw zag, vermoedde ik dat we in Israël waren. Ik vertelde het aan de mensen dié naast me zaten en we maak ten ons eerlijk gezegd wel wat zorgen. Maar gelukkig zijn we gastvrij ontvangen. Ik hoop dat u me geen problemen bezorgt met deze vragen, kijkuit wat u doet." Merdi Gerayalli, een Iraanse leraar En gels, arriveerde gisteren samen met 166 an dere passagiers en veertien bemanningsle den, op het Israëlische vliegveld Uvda. Maar met nieuwe ontwikkelingen in het vredesproces had de reis niets te maken. De Iraanse Boeing-707, gekaapt door een onte vreden steward, kreeg geen toestemming in Saudi-Arabië of Jordanië te landen. Bijna zonder brandstof vroeg de gezagvoerder of hij zijn toestel in Israël aan de grond mocht zetten. Volgens Gerayalli begrepen de passagiers dat er een kaping gaande was toen zij via de boordradio flarden hoorden van een ruzie in de cockpit. „Iemand riep dat hij het vliegtuig zou opblazen. Hij schreeuwde en was kennelijk erg kwaad." De Boeing was op dat moment al dicht bij de bestemming, het Iraanse Golfeiland Kish, waar de passa giers een paar dagen vakantie zouden hou den. „Wij verkeren in een noodsituatie. Het vliegtuig is gekaapt en we moeten landen in Tel Aviv. Als u ons niet toelaat in het Israëli sche luchtruim moeten we een noodlan ding maken, want we hebben bijna geen brandstof meer", vertelde de gezagvoerder de Israëlische verkeersleiding. Premier Ra bin stond voor een dilemma. Het toelaten van een Iraans verkeersvliegtuig boven Is- raëls grootste bevolkingscentrum zou risi co's met zich meebrengen. Aan de andere kant wilde hij geen verantwoordelijkheid dragen voor een luchtramp. „Mijn instruc ties luidden dat een noodlanding moest worden voorkomen", zei de premier ach teraf. Uiteindelijk kreeg de gezagvoerder te ho ren dat hij mocht landen. Niet in Tel Aviv, maar op de luchtmachtbasis Uvda in de Negev-woestijn, die ook wordt gebruikt voor chartervliegtuigen uit Europa. Terreur- bestrijdingseenheden spoedden zich naar de plaats van de landing, maar ze hoefden niet in actie te komen. Na drie uur wachten in de hete vliegtuig cabine mochten de 167 passagiers (alle vrouwen droegen sluier of hoofddoek) naar de wachtruimte in het stationsgebouw, waar ze werden onthaald op non-alcoholi sche dranken, koffie en broodjes. Ondertus sen doorzochten militairen het toestel en begon de veiligheidsdienst met het onder vragen van de bemanning. Voor zover bekend speelden bij de kaping politieke motieven geen rol. De kaper, een steward, zou naar de Verenigde Staten heb ben willen uitwijken na een conflict met zijn baas. Toen hij merkte waar hij terecht was gekomen vroeg hij om politiek asiel in Israël. Met hem wilden nog vijf passagiers niet terug naar huis. Gisteravond stond het Iraètnse vliegtuig, getankt en al, gereed om te vertrekken. Maar in Jeruzalem verwachtte men dat toe stemming voor de start niet voor vanmid dag zal worden gegeven. Van verschillende kanten is geopperd dat Iran een prijs moet betalen. Zo heeft de moeder van de boven Liba non neergeschoten luchtmacht-officier Ron Arad geëist dat Teheran inlichtingen ver schaft over de verblijfplaats van haar zoon. Er zijn aanwijzingen dat hij in Iran gevan gen wordt gehouden. Parlementslid Josef Bagad, van de rechtsextremistische partij Moledet, heeft het Hooggerechtshof ge vraagd het vertrek van het vliegtuig tegen te houden. „Zo'n wonder uit de hemel krijgen we maar zelden", zei hij in een toelichting. „Nu kan de regering gaan onderhandelen over vermiste soldaten." REKKEM AFP-DPA-Rtr Parijs gaat 'zeer waarschijn lijk' de partners in het verdrag van Schengen vragen om handhaving van de controles aan de Franse grenzen na 1 januari 1996. Op die treden de akkoorden van Schengen voor Frankrijk in werking. De Franse president Chirac kon digde dit gisteren aan. Chirac was aan de Frans- Belgische grenspost in Rek- kem, in Noord-Frankrijk, om een beeld te krijgeri van de Franse politiecontroles na de reeks terroristische aanslagen in Frankrijk. De Franse auto riteiten vermoeden dat de aanslagen het werk zijn van de Algerijnse fundamentalisti sche groep GIA. Die verwijt Parijs steun aan het militaire regime in Algiers. „Gezien net huidige kli maat en de veranderende si tuatie zal Frankrijk opnieuw moeten vragen om handha ving van de grenscontroles voor het komende jaar", al dus Chirac. Hij had vorige week al te kennen gegeven dat Parijs de controles zou verscherpen. Parijs meent dat de akkoor den van Schengen voor het vrije verkeer tussen zeven Eu ropese landen (Frankrijk, Ne derland, België, Duitsland, Luxemburg, Spanje en Por tugal), niet voldoende 'garan ties' bieden in de strijd tegen terrorisme en drugshandel. Volgens een woordvoerder van het Nederlandse ministe rie van buitenlandse zaken heeft Frankrijk net als alle an dere betrokken landen het recht uitstel te vragen. „Dat is in het verdrag vastgelegd", al dus de zegsman. Volgende maand komt het Uitvoerend Comité van Schengen bijeen om zich te buigen over Chi racs verzoek. Bij een gegron de reden is uitstel mogelijk.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7