De verzorgingsstaat is vooral goed voor de ouderen Binnenland Chirac: Drugnota stap in de goede richting )rst ontziet gebruikers Jngdurige fysiotherapie Dijken in wording Zwangere vrouwen testen op 'kattebakparasiet' (ISDAG 20 SEPTEMBER 1995 CPD Geassoctei bom' zo heet het nieuwste boek rans Nypels, hoofdredacteur van (rant, en Flip de Kam, hoogleraar openbare financiën aan de suniversiteit van Groningen. Het buigt zich over de vergrijzing en .fiswat daarmee samenhangt: de 5 (V, de aanvullende pensioenen en jjgende kosten van de zorg. Wat ons werkelijk boven het hoofd en kunnen de werkenden van nu ^|iom straks toch nog een prettige dag te hebben? Op die vragen ken de auteurs de antwoorden, deur Sjaak Smakman schreef op van het boek een serie artikelen. Vandaag deel twee. Het eerste deel verscheen op 19 september. „Fruit? Ik heb geen geld om een kilo si naasappels te kopen. En één zo'n ding koop ik niet. Zie je de groenteboer al kij ken: heb je weer zo'n armzalig oud mens Het ligt eraan hoever je in de maand bent. Want de laatste week is het geld meestal op, al zit je het elke dag na te re kenen. Maar dan heb je opeens een gat in je schoen, of de telefoonrekening is een tientje hoger dan je dacht. Zo'n laatste week blijf ik in huis. Want ik heb het ge voel dat het met neonletters op mijn voor hoofd staat geschreven: arm". Aldus een bejaarde weduwe kort nadat CDA-econoom Kolnaar begin 1994 had la ten weten dat de christen-democraten de uitkeringen, dus ook de AOW, de hele nieu we kabinetsperiode wilden bevriezen. Grijs Nederland kwam in opstand. Op radio, TV en in kranten en weekbladen deed het zijn beklag. Heel treffend vatte een bejaarde de woede van honderdduizenden samen: „Ik vind het zo gemeen, dat je nou als je oud bent ook nog zo in de zorgen moet zitten. Hitier heeft mijn jeugd gepikt en deze rege ring pikt mijn oude dag". De woede vertaalde zich in de komeetachti ge opkomst van de ouderenpartijen: de Unie 55+ en het Algemeen Ouderen Ver bond (AOV). Sinds 4 mei 1994 is grijs met zeven kamerzetels een machtsfactor in de politiek. En de janboel binnen het AOV ten spijt, zullen ze dat blijven. Geen politieke partij kan nog om de ouderen heen. Steeds weer worden de spots gericht op al die arme bejaarden die het moeten doen met een kale AOW, 1342 gulden per maand (inclusief vakantiegeld) voor een alleen staande en 1934 gulden (inclusief vakantie geld) voor een echtpaar. Wat daarbij veelal wordt vergeten, is dat slechts 100.000 van de 1,3 miljoen bejaardenhuishoudens vol gens het Centraal Bureau voor de Statistiek hoeven rond te komen met een kale AOW, eventueel aangevuld met huursubsidie. Nog eens een kwart miljoen heeft beschei den extra inkomsten, als regel uit een aan vullend pensioen, van maximaal 200 gulden per maand. Nog eens een kwart miljoen heeft tussen de 200 en 500 gulden per maand extra. Omdat ze zijn vrijgesteld van een aantal sociale premies, houden deze bejaarden van elke extra gulden bijna 85 cent over. Van de andere helft bejaarden hebben 225.000 huishoudens 1000 tot 2000 gulden extra per maand, en 440.000 meer dan 2000 gulden. Het zal niemand verwonderen dat de groep arme bejaarden vooral bestaat uit 75-plussers en de rijkere groep uit jongere ouderen. Die laatsten hebben immers nog graantjes mee kunnen pikken van de invoe ring van aanvullende-pensioenregelingen in de jaren vijftig en zestig. Met de kanttekening dat het geld onder de ouderen veel ongelijker is verdeeld dan on der de rest van de bevolking, hadden AOW- huishoudens in 1992 gemiddeld 35.600 gul den te besteden tegen 44.800 gulden voor een gemiddeld Nederlands huishouden. Rekening houdend met de gemiddelde ge n rijdt voor 19de keer onder invloed Een 29-jarige automobilist uit Nieuw-Buinen is gisteren de negentiende keer betrapt op rijden onder invloed. De e haalde hem in Assen van de weg. De ademtest wees uit man, die al een ontzegging van de rijbevoegdheid heeft, Icoholpromillage van 2,8 had. Bovendien bleek de auto de man reed kort daarvoor te zijn gestolen. itorrijder verongelukt in India ielhi Een 35-jarige Nederlandse motorrijder is maandag in ïurt van de Noordindische stad Ghaneta verongelukt. Een tuig was tegen de motor gereden, aldus de politie. De man reek in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. Zijn vriendin Ie zwaar gewond. Het paar was sinds juni onderweg in Azië. in brak ruim honderd keer in ieveen Met de aanhouding van een 25-jarige man heeft de ie in Drente in totaal 104 woninginbraken opgelost, waarbij meer dan een half miljoen gulden aan goederen is buitge- ct. Het merendeel van de inbraken werd gepleegd in Hoog- n, Almelo en Tiel. ree doden bij schietpartij Eindhoven iqvenBij een schietpartij in een café in Eindhoven zijn gis- een man en een vrouw om het leven gekomen. Een tweed.e is gewond opgenomen in een ziekenhuis, aldus een woord der van de politie. Hij kon nog niets zeggen over de toe- ihtvan de schietpartij. Het is evenmin bekend wie de slacht- szijn. litie maakt einde aan vrouwenhandel hoven Met de aanhouding van drie Nederlanders en een heeft de politie in Eindhoven een einde gemaakt aan vrou- handel vanuit Oost-Europa. De slachtoffers zouden onder ng te werk zijn gesteld in seksclubs. De bende heeft daar- volgens de politie in drie jaar ongeveer drie miljoen gulden liend. 'Toeristen mijden Nederland wegens drugs' den haag gpd-anp G oepsgroep distantieert zich van lijst ■en met een chronische oening en mensen die om indere reden langdurig fy- erapie nodig hebben, hoe- lie behandelingen niet zelf talen. Anderen krijgen van- ianuari nog maar maximaal n behandelingen vergoed, n? ster Borst (volksgezond- I heeft de Tweede Kamer ren een lijst gestuurd met )#oeningen die naar haar I; 'ng in aanmerking komen volledige vergoeding van osten voor fysio- of oefen- pie. ministerie stelt dat de lijst 'gesteld met medewerking de fysiotherapeuten. Dat is he beroepsverenigingen in verkeerde keelgat gescho- Het overkoepelende Cen- Bureau voor de Fysiothera- istantieert zich van de lijst. fysiotherapeuten vinden laatregel te snel genomen 'itgevoerd, en verwachten Borst uiteindelijk wel de re- "1g gepresenteerd zal krij- In de lijst zoals de be- Isvrouw die nu heeft opge- Borst wil vanaf volgend jaar 250 miljoen gulden bezuinigen op fysiotherapie door niet lan ger alle behandelingen automa tisch te vergoeden. Mensen krij gen per indicatie per jaar maxi maal negen sessies vergoed, eventueel aangevuld met negen behandelingen oefentherapie Mensendieck of César. Voor meer sessies kunnen mensen zich aanvullend verzekeren. De lijst aandoeningen die de minister nu aan de Kamer heeft gestuurd, kent drie typen uit zonderingen. Mensen die door een chronische ziekte continu fysiotherapie nodig hebben (bij voorbeeld door de taaislijmziek- te), mensen met een chronische aandoening waardoor ze wel vaak maar niet doorlopend fy siotherapie nodig hebben (spierziekte), en mensen die niet chronisch ziek zijn, maar door bijvoorbeeld een hersen bloeding wel langdurig of blij vend een beroep op de fysiothe rapeut moeten doen. Het offensiefje dat het Neder landse kabinet heeft ingezet om in het buitenland meer begrip te kweken voor het drugbeleid, lijkt vooralsnog enig succes te hebben. De Franse president Chirac, een van de belangrijkste critici, is 'verheugd' over de Ne derlandse drugnota en noemde het een stap in de goede rich ting. Zeer voorzichtig positief is de beste karakteristiek voor de Britse reactie op de nota. „Het lijkt een verscherping van het beleid, die niet uit de pas loopt met onze eigen politiek", aldus het ministerie van binnenland se zaken gisteren. Maar de woordvoerder knoopt daar meteen aan vast dat de samen vatting van de nota in het En gels nog niet tot in details is be studeerd en dat het dus om een reactie onder voorbehoud gaat. De heeft in België zeer uiteen lopende reacties losgemaakt. „Softdrugs legaliseren zal on verbiddelijk leiden tot een maatschappelijke catastrofe. De harde aanpak is de enige uit weg", zei gouverneur Vanneste van West-Vlaanderen. De Gent se criminoloog De Ruyver, ken ner van de drugproblematiek, brak echter een lans voor Ne- Prijsstop op Sint Maarten willemstad anp Gezaghebber Richardson van St. Maarten heeft gisteren een prijsstop afgekondigd. Hij wil hiermee voorkomen dat hande laren misbruik maken van de si tuatie op het eiland. De prijs stop geldt met name voor de eerste levensbehoeften. Het leven op het eiland begint zich na de verwoestende orkaan Luis steeds meer te normalise ren. Gisteren waren weer meer wirikels open en op een aantal plaatsen is het telefoonnet her steld. Sommige wijken hebben ook al stroom, en in de meeste buurten zijn distributiepunten voor water aangelegd. Neder landse mariniers zijn begonnen met herstel van scholen en be jaardenhuizen. Nog steeds wordt het eiland overspoeld door hulpzendingen, vooral uit de andere Antilliaanse eilanden, Aruba, Nederland en de VS. De afgelopen twee weken is 1.400 ton aan materiaal en voedsel ontvangen. zinsgrootte slinkt het verschil zelfs tot 1600 gulden per jaar. Inwonende kinderen zijn immers zeldzaam bij AOW-huishoudens. Gemiddeld heeft een bejaarde dus een bij na even hoog inkomen als de overige Ne derlanders. Er is nog een reden waarom de huidige be jaarden niet moeten klagen. Tegenover hun claim dat zijn de welvaartsstaat hebben op gebouwd, staat het feit dat zij er ook meer van hebben geprofiteerd dan de komende generaties ooit zal zijn vergund. Zo hebben ze volop geprofiteerd van de re gelingen voor vervroegde uittreding terwijl ze daar niets of maar een schijntje voor hebben betaald. De jongeren die hun VUT hebben betaald en nog steeds niet zelden honderden guldens per maand betalen voor oudere collega's die vervroegd uittreden, kunnen er daarentegen vergif op in nemen dat de regeling al lang is afgeschaft tegen de tijd dat zij tegen de zestig lopen. Ook de AOW hebben de huidige ouderen voor een koopje. Volgens die wet bouwt een Nederlander twee procent AOW-rechten op voor elk jaar dat hij tussen zijn 15de en 65ste in Nederland woonde en (als hij werk te) AOW-premie betaalde. laren in het bui tenland worden gekort op de uitkering, ten zij toen vrijwillig AOW-premie werd door betaald. Vanaf het moment dat de AOW in 1957 werd ingevoerd, werd iedereen die 65 werd, geacht aan alle eisen te hebben vol daan. Dat was, en is, niet het geval. Pas de Nederlanders die vanaf 2007 65 jaar worden hebben 'echt' recht op AOW. Hetzelfde geldt voor de WW en de WAO. Ook daar voor heeft de oudere generatie veel minder premie betaald dan ze aan uitkeringen heeft ontvangen. Wat dat betekent, heeft de Tilburgse econoom Nelissen uitgerekend. Op basis van cijfers van eind jaren tachtig kwam hij tot de conclusie dat de huidige zestigers voor elke 100 gulden sociale premies uitein delijk 191 gulden aan uitkeringen terugkrij gen. De dertigers van nu verdienen er ook nog aan: 127 gulden uitkering voor elke 100 gulden premie. Het laat zich raden dat de jongere generaties netto-betalers aan de so ciale zekerheid worden. Bij dat alles is nog niet meegerekend dat de ouderen op nog een hele andere manier geld toegestopt krijgen door de jongeren: via de (gezondheids)zorg. De ouderdom komt met gebreken en het is op zichzelf dus niet verwonderlijk dat bijna de helft van de zorggelden wordt besteed aan die dertien procent 65-plussers van de bevolking. Dat komt echter bij lange niet tot uiting in de premies. Het is uiteraard een groot goed dat de zorg in Nederland voor iedereen toegan kelijk is tegen een betaalbare premie, maar dat neemt niet weg dat via de zorg jaarlijks miljarden guldens per jaar naar de ouderen worden gesluisd. Slechts weinigen staan daarbij stil. Ja, zeggen veel ouderen dan, maar wij heb ben toch altijd hard gewerkt. Dat is waar, maar doen de werkenden van nu dat dan niet? Naarmate de vergrijzing voortschrijdt, zal dan ook één vraag zich steeds meer op de voorgrond dringen: moeten alleen de jon geren dat betalen, of kan die groeiende groep (zeer) welgestelde ouderen ook niet een steentje bijdragen? De al eerder ge noemde Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid gaf zijn antwoord al in de titel van zijn rapport over de vergrijzing. Dat heette 'ouderen voor ouderen'. Morgen: de adders onder het aanvullend pensioen derland. Volgens hem zit Ne derland op dezelfde lijn als de buurlanden. Onderzoek van het Neder lands Bureau voor Toerisme (NBT) in Londen wijst uit dat een deel van de buitenlandse toeristen Nederland mijdt we gens het drugimago. Het NBT is daarom teleurgesteld in de drugnota. Het gedoogbeleid zal het positieve imago van Neder land als toeristische bestem ming verder onder druk zetten, aldus directeur J. Comelissen. Drughandelaren oefenen in toenemende mate macht uit over psychiatrische patiënten. Vooral in psychiatrische zieken huizen in het westen van het land is het gebruik van zowel soft- als harddrugs in de afgelo pen jaren schrikbarend toege nomen. Dat blijkt uit een repor tage van het TV-programma Zembla die morgen op Neder land 3 wordt uitgezonden. In een aantal inrichtingen is sprake van grote overlast als ge volg van de drughandel. Het personeel wordt geregeld ge confronteerd met geweldple ging en diefstal en in enkele in richtingen bedrijven verslaafde patiënten prostitutie om op die manier aan geld voor verdoven de middelen te komen. den Bosch Aannemers zijn in opdracht van Rijkswaterstaat begonnen met de aanleg van een dijk langs de autosnelweg A2 bij Den Bosch. Door de hoge waterstand liep de weg afgelopen winter onder water. Met de aanleg van de dijken moet dat in de toekomst worden voorko men. FOTO DIJKSTRA BV FRED STEENMAN De orkaan maakte van een paradijs een puinlianp. a Duizenden np Saba. SI. Euslalius en St. Maarten zijn daklnns 25 geworden. Het Nederlandse Rode Kruis steunt en begeleidt de actie om ben te belpen. Help mee en stort op girn 9504. mi Kiklicl ui li Ciiilaiclliim Minster ui Ie mitrliiise tiiillii W numegen anp Bij vrouwen die tijdens de zwangerschap voor het eerst met de 'kattebakparasiet' wor den besmet (toxoplasmose), kan de infectie ernstige gevol gen hebben voor het kind. Dat heeft een grotere kans op een waterhoofd of blindheid. Bij zwangere vrouwen zou daarom moeten worden gekeken of zij antistoffen tegen toxoplasmose hebben opgebouwd. Zo niet, dan is nauwlettende begelei ding op zijn plaats. Dat bepleit drs. E. Schoonder- mark-Van de Ven, die morgen aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen promoveert op een onderzoek naar het vaststellen van toxoplasmose bij zwangere vrouwen en de effecten van me dicijnen op het ongeboren kind. Schoondermark ontwikkelde ook eén test waarmee binnen enkele dagen vaststaat of een zwangere vrouw besmet is met de parasiet. Tot nu toe duurde de uitslag van zo'n onderzoek vier tot zes weken. In Nederland is twintig tot veertig procent van de jong-volwassenen besmet met de Toxoplasma gondii-pa- rasiet. Vooral uitwerpselen van katten en het eten vanrauw vlees veroorzaken de besmet ting. Normaal gesproken heeft iemand met toxoplasmose wei nig last. Na twee maanden ont wikkelt het lichaam antistoffen die bescherming bieden tegen de infectie, die overigens nooit meer weg gaat. Bij zwangere vrouwen ligt het anders. Een besmetting vlak voor of in het begin van de zwangerschap kan in tien tot vijftien procent van de gevallen ernstige afwijkingen veroorza ken bij het ongeboren kind. Naarmate de zwangerschap vordert neemt het risico toe tot tachtig procent. Schoonder mark wil dat de snellere test die ze ontwikkelde op alle aan staande moeders wordt toege past. Duitse infiltrant lokte Nederlandse dealers grens over amsterdam gpd-ap Duitse infiltranten hebben Ne derlandse drugdealers de grens over gelokt, waarna het drietal door de Duitse politie is aange houden. De Nederlanders zijn onlangs in Koblenz tot lange ge vangenisstraffen veroordeeld. Uit onderzoek door het open baar ministerie in Amsterdam blijkt dat de Duitsers hun infil tratie in de hoofdstad niet had den gemeld. Mogelijk loopt de zaak uit op een diplomatieke rel. Folitie-operalies zonder medeweten van het 'gastland' zijn niet toegestaan. I Iet openbaar ministerie in de Duitse deelstaat Rijnland-Palts heeft de beschuldigingen van de hand gewezen. Volgens de hoofdofficier van justitie heeft de informant uit eigen bewe ging de politie getipt. De Neder landse autoriteiten zouden ne gen dagen voor de actie op de hoogte zijn gebracht. Slechts 100.000 bejaardenhuishoudens moeten rondkomen van een kale AOW. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5