Geen hete zomer sociale zekerheid 'Je denkt: dit kan niet, niet bij mij. Het is een ramp' Feiten &Meningen Bestuurders hebben lak aan burgers WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1995 De referenda over de stadsprovincies Rotterdam en Amsterdam, een deftig woord voor volksraadple ging, zijn voor de plaatselijke bestuurders uitgelo pen op een nachtmerrie. In Amsterdam iets minder dan in Rotterdam. In Amsterdam was het proces nog niet zover voortgeschreden en had het plaatse lijke bestuur zich niet echt gecommitteerd en was de burgemeester bovendien net nieuw. In Rotterdam daarentegen waren alle bestuurders er falikant voor en nam de burgemeester gedurende een groot aantal jaren het voortouw. De Rotterdam mers hadden bovendien de regering zover gekregen om voor hun stadsprovincies een speciale wet te ontwerpen, een lex specialis, die alles tot in de puntjes zou regelen. Daar hadden burgemeester Pe per en de toenmalige commissaris van de koningin en huidige burgemeester van Amsterdam, Patijn, nog een fiks robbertje over gevochten. Amsterdam en Rotterdam hadden met elkaar ge meen dat sprake was van bestuurlijke constructies. Bedacht door bestuurders en bedoeld voor bestuur ders. De bevolking, de instellingen en bedrijven stonden daar geheel buiten. Bestuurders werden niet moe te verklaren dat het erg goed voor ons zou zijn en dat het allemaal veel democratischer zou toegaan dan nu, maar ons er in betrekken werd niet nodig gevonden. In beide gebieden zijn gemeente raadsverkiezingen gehouden waarbij geen van de grote partijen het nodig vond om over dit belangrij ke thema de kiezer te raadplegen. Ze waren alle maal vópr, dus er was niets te kiezen. De geïnfor meerde kiezer die er tegen was, kon zich vervoegen bij een splinterpartij. De grote fout die in beide gevallen is gemaakt is dat de grote steden, Rotter dam en Amsterdam, zouden worden opgedeeld in een groot aantal zelfstandige ge meenten. Daarbij werden globaal de grenzen van de deelgemeenten aangehou- den. Bestuurlijke construc- hes die vooral op het terrein ®k| van de sociale vernieuwing hun nut hebben bewezen, maar ook hebben bijgedra gen tot versnippering van beleid. De visie van een PIM FORTUYN deelgemeente is nu eenmaal medewerker beperkt en is dikwijls niet de visie waarop een grote stad recht heeft. Zo liep Amsterdam hierdoor het grote Van der Ende Theater mis en bouwt het op toplocaties veel te veel sociale woningbouw, hetgeen de rijke stads bewoner nog eerder de buitenlucht doet opzoeken. In Rotterdam is het Kralingse Bos privé-bezit ver klaard van de deelgemeente terwijl het hier de enige grootstedelijke recreatievoorziening betreft van Rot terdam. De deelgemeente heeft daaraan geen bood schap en weert rustig verkeer en liefhebbers van de herenliefde en dwarsboomt naar hartelust de uit breiding van de paardenrensport. Om in het huidige regeringsjargon te blijven, het is een kwestie van maatvoering. Met die maatvoe ring is veel mis. Geleerden hebben inmiddels uitge vonden dat de bevolking van Amsterdam en Rotter dam niet tegen de stadsprovincie heeft gestemd, maar zijn onvrede heeft willen uiten. Hun advies is gewoon doorgaan. Je gelooft het niet. In het bedrijfsleven worstelt men al een paar de cennia met het vinden van de juiste schaalgrootte. Investeringen en marktpenetratie vereisen een be paalde omvang, maar diezelfde markt eist ook weer dat je er dicht bovenop zit en dat kan alleen als je niet te groot en overzichtelijk bent. Hele boekenkas ten zijn er inmiddels over volgeschreven en met val len en opstaan wordt steeds beter maatwerk afgele verd. Niet één concept, maar verschillende concep ten zelfs binnen één organisatie. Strategie en finan ciering hebben dikwijks een grotere maat nodig dan de uitvoering, welnu dan wordt gewerkt aan ver schillende maatvoeringen op verschillende niveaus. De overheid en het openbaar bestuur leren daar inmiddels niets van. Daar is het alles schaalvergro ting wat de klok slaat. Onderwijsinstellingen worden van de basisschool tot en met de universiteit op steeds grotere schaal geschoeid. Dat schijnt alleen maar voordelen met zich mee te brengen. Het buurtziekenhuis, dikwijls nog splinternieuw, moet dicht en wordt vervangen door een streekzieken huis, want dat levert volgens de beleidsmakers bete re gezondheidszorg op en is goedkoper. Nieuwste loot aan de stam is inmiddels een onge kende schaalvergroting van de gemeente. Als de plannen doorgaan heeft een provincie als Drente straks nog maar twaalf gemeenten en Friesland niet veel meer. De gekte heeft toegeslagen. Tekentafel geleerden hebben uitgemaakt dat, wil een gemeente al haar taken aankunnen, zij een bepaald aantal in woners moet hebben. Die taken worden omgezet in een minimaal aantal ambtenaren, dat levert een be paalde hoeveelheid kosten op. Gemeenten worden bekostigd naar inwonertal, dus dan is de rekensom snel gemaakt en rolt daar het minimum-inwonertal uit voor een minimum functionerende gemeente. Daarna kun je je aan het herverkavelen zetten met dit minimum-aantal inwoners in het achterhoofd. Téchnocratischer kan het niet. Eeuwenlang ge koesterde en gegroeide gemeenschaps- en be stuursstructuren worden met een rekenlineaal van de kaart geveegd. De meerderheid van de Tweede Kamer steunt deze aanpak. Immers, er moet mo dern worden bestuurd en daarbij komt heel wat kij ken, dus zullen we terug moeten van de ruim zes honderd gemeenten nu, naar nog een paar honderd straks. De menselijke maat is dan wel helemaal zoek in het binnenlandse bestuur. De menselijke maat vraagt maatwerk. Elke situatie is anders. Een grote stad vraagt een andere, veel grootschaliger, aanpak dan een platte landsdorp. In dat laatste geval kunnen schaalvoor delen heel wel worden bereikt door samenwerkings verbanden en uitbesteding. Het dorp kan dan als bestuurlijke en gemeenschapsstructuur gewoon voortbestaan, zoals aaneengegroeide stadjes wel licht zover zijn om ook één bestuurlijke eenheid te vormen. Het gaat erom goed te kijken naar hetgeen is gegroeid en op basis daarvan de bestuurlijke in richting te kiezen. Tot nu toe is steeds gewerkt vanuit bepaalde, dikwijls in Den Haag bedachte, bestuurlijke techno cratische concepten, die worden geplakt op de wer kelijkheid. Die realiteit had zich maar aan te passen. Twee stedelijke bevolkingen hebben inmiddels aan getoond dat dit niet de juiste werkwijze is. Wanneer leren we nu eens dat binnenlands bestuur dient te groeien van onderop in plaats deze van bovenaf op te leggen? Frits Bolkestein verstoort op voorhand CDA-droom over kabinetscrisis Bij het aantreden van het paarse kabinet werd het in de wandelgangen al gefluisterd: in 1996 is het afgelopen met de Spielereien, want dan moeten PvdA, WD en D66 met elkaar in de slag over de herziening van het sociale zeker heidsstelsel. Staat er immers niet in het regeerakkoord dat in de zomer van het gisteren begonnen parlementaire jaar de tussenstand van het sociaal-economische beleid zal worden opgemaakt? Dat dan, na de herijking van het buitenlandse beleid, de herijking sociale zekerheid aan de beurt is? In het CDA worden de messen al geslepen. Een ideale moge lijkheid voor fractieleider Heer- ma om de coalitie eindelijk op een concreet punt van ver deeldheid te attaqueren. Vooral de PvdA zal met de billen bloot moeten. Als de sociaal-demo craten volharden in hun afwij zing van het basisstelsel in de sociale zekerheid bezwijkt de fundering onder het kabinet- Kok. Stiekem rekent het CDA er al een beetje op beide partijen uit elkaar te zullen spelen om zelf weer op het regerings pluche plaats te nemen. Maar V\T>leider Frits Bolke stein ontneemtihet CDA op voorhand de zoete droom van een op handen zijnde crisis. ,,Als de heer Heerma likkebaar dend meent dat er in de zomer van 1996 besluiten worden ge nomen over de herinrichting van de sociale zekerheid, dan heeft hij het mis. Ik adviseer hem het regeerakoord eens goed te lezen. Daarin wordt een veranderingsproces beschreven met een defensieve en een of fensieve kant. Defensief: tot 1998 achttien miljard bezuini gen en negen miljard lastenver lichting voor burgers en bedrij ven: een minder collectieve so ciale zekerheid en meer markt werking. En intussen nadenken 'over de vereisten waaraan ons sociale stelsel op de langere ter mijn zal moeten voldoen'. Zo staat het er letterlijk. Offensief: het kabinet streeft ernaar voor stellen voor de bezinning hier over bij de begrotingsvoorberei ding voor 1997 af te ronden. Maar de discussie moet dan nog komen. Besluiten vallen pas né 1998. Ik begrijp dat dit de heer Heerma niet goed uitkomt, maar het is echt niet anders." - Maar het is toch duidelijk dat PvdA en WD op dit punt niet tot elkaar komen Je ziet bij de PvdA al een beweging die het kabinet-Kok bekritiseert vanwe ge het vermeende gebrek aan so lidariteit in het beleid. Die groei- ende onvrede til je toch niet over deze regeerperiode heen Bolkestein: ,,Ik ben het niet met u eens. Natuurlijk zijn interne tegenstellingen binnen een coa litiepartner niet van buitenaf te verzachten, en bovendien is dat ook geen zaak van de WD. Maar ik geloof dat het met die verdeeldheid wel meevalt. Ook een brede stroming in de PvdA is het in beginsel eens met het principe in de sociale zekerheid dat de overheid de burgers be staanszekerheid op minimum- Frits Bolkestein: „Ik adviseer de heer Heerma het regeerakkoord eens goed na te lezen". niveau garandeert, terwijl zij zichzelf - individueel of semi- collectief in de bedrijfstakken - voor de extra's bijverzekeren. Zou de PvdA daar niets van wil len weten, dan zat zij nu niet in één kabinet met de WD". - U kunt toch niet ontkennen dat er fundamentele verschillen van inzicht zijn? Zo wil de WD een basisniveau van zestig pro cent van het minimumloon, de PvdA houdt vast aan de nu gel dende sociale minima voor al leenstaanden, samenwonenden en éénoudergezinnen. ,,Ik ontken ook helemaal niet dat er geen verschillen van me ning zijn. Natuurlijk zijn die er. Ik zeg alleen dat de omvorming van verzorgingsstaat naar de waarborgstaat op dit moment mèt de medewerking van de PvdA al wordt aangepakt. Over de exacte invulling bestaat ui teraard geen consensus. Wel over de richting waarin de ont wikkelingen moeten gaan. Ook in de vakbeweging groeit de steun voor een basisstelsel. Ze zal dat nooit zo noemen, want daarmee zou ze een WD-plan onderschrijven. Maar in essen tie wil ze dezelfde kant op. Bo vendien, daar ligt ook de toe komst van de vakbonden: de overheid verzorgt de basis, de bonden de kop daar bovenop voor hun leden. Er is geen enke le reden dé ontwikkelingen ne gatief te benaderen. - Er komt dus geen hete zomer? De PvdA kan opgelucht adem halen Oud-fractievoorzitter Thijs Wöltgens vreesteen nieuwe ingreep in de hoogte van de uit keringen tijdens het komende parlementaire jaar. „Er is momenteel geen reden voor plotselinge maatregelen. U moet niet vergeten: de sociale zekerheid wórdt al dynamischer en minder collectief gemaakt. Denk aan de WAO, de nieuwe Bijstandswet treedt in werking. De organisatie van de sociale zekerheid wordt aangepast. Er gebeurt dus al van alles. Er wordt druk aan gewerkt de pre miedruk naar beneden te krij gen. We zitten op het góede spoor. Natuurlijk moet nog veel gebeuren, want ondanks de grootste banengroei sinds 1990 - in 1996 kunnen meer dan 100.000 mensen aan het werk! - is het arbeidsaanbod in Neder land tussen 1990 en 1995 zes keer zo snel gegroeid als in de rest van de Europese Unie." - WD-staatssecretaris van socia le zaken Linschoten zegt met PvdA-minister Melkert in de toe lichting op de begroting voor 1996 aan te sturen op een 'solide en rechtvaardig stelsel'. Het ka binet start bovendien geen stu die naar een basisstelsel. „Het kabinet voeit een regeer akkoord uit op grond van com promissen waarop de WD zich tot 1998 heeft vastgelegd. Daar komt alleen verandering in als fundamentele afspraken op de FOTO GPD helling worden gezet. Dat is niet het geval. Omvorming van het sociale zekerheidsstelsel kost veel tijd. Maar dat neemt niet weg dat mijn partij de invoering van een basisstelsel blijft nastre ven, waarbij het boven-mini- male deel van de sociale'zeker- heid wordt geprivatiseerd. Nog altijd heerst het misverstand dat' dit beleid onrechtvaardig en niet-sociaal zou zijn. Maar zelf standigen die zonder werk zit ten, vallen al sinds jaar en dag op de AAW terug, een basis voorziening dus. Natuurlijk die nen extreem onrechtvaardige gevallen te worden verholpen, maar die sociale noodzaak tast het basisprincipe niet aan. En ten slotte: wat er na 1998 ge beurt, zien we dan wel." - De komende maanden komt minister Melkert met zijn flexi biliseringsnota die er eigenlijk al hacl moeten liggen. De wettelijke proeftijd voor werknemers wordt meer dan verdubbeld, de on tslagbescherming in die zin beperkt dat ze worclt geko aan het arbeidsverleden:}, langer in dienst, hoe moei de werkgever iemand kan slaan. Gaat dit wel ver gei „Ik zal eerst de definitievt onder ogen moeten krijgt tot een afgewogen oordet kunnen komen. Maar mij ste reactie op basis van dt lopige informatie is: hetb is goed doordacht, maarc voorstellen gaan niet veri noeg, zeker als men bedei in de marktsector nu a wettelijke belemmering gi voor het afsluiten van arbt contracten voor bepaalde De koppeling ontslag-arbs verleden lijkt mij geen we; ke bijdrage aan vergroting de flexibiliteit op de arbeii markt: mensen met een b worden zo te veel beschei ten koste van mensen zon werk. Dat werknemers int flexibele arbeidsrelatie eet tere rechtspositie krijgen,: dedigbaar. Maar tijdelijke tracten dienen beslist niet banden te worden gelegd, zou eerder een verslechte: zijn." - De werkgeversorganisatu len af van de verplichte on slagaanvrage bij de directi van het arbeidsbureau (prt tieve ontslagtoets). Melken het precies andersom: hiji bedrijven onmogelijk mak werknemers via de kanton ter te ontslaan. Wat vindti „Als minister Melkert dat[ handhaaft, zit hij op de vei de weg. Het veel te stugge slagrecht behoort met het ge minimumloon en het it ment van de algemeen vei dendverklaring van CAO's de belangrijkste oorzaken verstarring van de arbeids markt. Haal die belemmer! zoveel mogelijk weg en sch de gunstigste marktomstai heden voor de aanbieders: arbeid. Dus geen preventie ontslagtoets meer, en de w naar de rechter opènhoudt Zelfs in de vakbeweging is ontslagtoets geen heilig hu meer, zoals FNV-voorzitter han Stekelenburg onlangsl blijken. De FNV houdt naf interne discussies nog aam toets vast, maar niet voord1 eeuwigheid. Het punt ligtd1 niet langer keihard op t; UTRECHT «HANS WOLF Directeur verpleeghuis doorbreekt radiostilte na moord op bejaarden Van euthanasie wil algemeen directeur Kuiper (53) van het geriatrisch verpleeghuis Vliethoven niet horen. „Euthanasie is een vorm van actieve levensbeëindiging op verzoek van de betrokkene. En daar is in geen van de gevallen sprake van. Je kunt je trouwens in het algemeen afvragen wat een wilsverklaring waard is bij iemand die de- mentis." Al weer bijna twee weken geleden kwam het Delf- zijlse verpleeghuis Vliethoven in opspraak. Na onderzoek naar de merkwaardige dood van een hoogbejaarde bewoner arresteerde de politie een 42-jarige ziekenverzorgster. De vrouw, die al twintig jaar in Vliethoven werkt, heeft inmiddels bekend negen demente bejaarden uit medelijden met insuline-injecties te hebben gedood. Ze zit momenteel vast op verdenking van moord. Kuiper kan naar eigen zeggen de gedachtengang van de Farnumse vrouw, die medeverantwoorde lijk was voor de zorg van dubbel gehandicapte bejaarden op de verpleegafdeling Ceder, niet vol gen. „Ik kan me het gevoel van de verdachte niet voorstellen. Onder wat voor omstandigheden ook, haar handelingen zijn volstrekt ontoelaat baar. Laat daar geen misverstand over bestaan." Binnen het verpleeghuis is er volgens Kuiper door de recente gebeurtenissen ook een discussie op gang gekomen over euthanasie. „Het is nu heel actueel. Je hoort veel reacties van mensen die in een opwelling zeggen: als ik dement was, mogen ze er bij mij ook een eind aan maken. Maar dan vind ik dat die mensen hun verantwoordelijkheid moeten nemen door zelf op tijd een wilsverkla ring te tekenen," aldus Kuiper. Op de vraag hoe hij de laatste weken heeft erva ren, blijft het even stil. „Het laatje niet onbe roerd," zegt Kuiper na diep nadenken. De beken tenissen hebben ook op Kuiper diepe indruk ge maakt. „Je hebt er nauwelijks weet van wat er door je heen gaat als je dat hoort. Dat zoiets in jouw organisatie is gebeurd. Je denkt: dit kan niet, niet bij mij. Het is een ramp." Kuiper was vorige week niet bereid om een inter view te gevep. „We wilden eerst op een fatsoenlij ke manier de families inlichten." De bedoeling van het openbaar ministerie was om na de be- Het exterieur van het verpleeghuis Vliethoven in Delfzijl. kendmaking van de negen gevallen, vorige week woensdagmiddag, radiostilte in acht te nemen. Kuiper heeft toch besloten om een uitzondering te maken, omdat hij wel begrip had voor de be hoefte aan achtergrondinformatie. „Binnen de beperkte ruimte die ik heb, wil ik maximale open heid naar buiten toe." Volgens de directeur is er rekening mee gehou den dat er van de zijde van de media grote be langstelling voor de zaak Vliethoven zou bestaan. Het heeft hem echter verrast dat de interesse van de pers zo overweldigend groot was. „We hadden landelijke belangstelling verwacht. Het aantal re acties waarop we hadden gerekend is ver over schreden. Alle landelijke bladen en diverse came raploegen kwamen op ons af. Er werden onmid dellijk vergelijkingen gemaakt met soortgelijke gevallen in het buitenland. Het is niet te beschrij ven. Het heeft een geweldige impact gehad op de organisatie." EVENWICHT Binnen de organisatie is er volgens Kuiper voor de medewerkers ruimte om over gevoelens jegens bewoners te praten. Op de afdelingen wordu eens in de drie maanden overleg gevoerd ovt j dere bewoner. De personeelsleden kunnens gens verpleeghuisarts Van Os echter ook tuss tijds met problemen langs komen. Kuiper vit het dan ook merkwaardig dat de verdachte b gevoelens niet kenbaar heeft gemaakt. Uit telefonisch contact met de Nederlandse! eniging voor Verpleeghuiszorg (NWZ) heefti directeur begrepen dat deze koepelorganisaR geen voorstander van is om personeelsleden: verpleeghuizen te laten rouleren. „Een groot tal personeelswisselingen biedt volgens de Ni geen sfeer van herkenning en vertrouwen. Ei moet een evenwicht worden gevonden tusse; trokkenheid en professionaliteit. Daarnaast is een vast gegeven dat de bewone van Vliethoven na een verblijf van gemiddeld' jaar overlijden. Jaarlijks zijn dat zo'n zestig ik sen. Op de afdeling Ceder, waar de verdachte werkte en waar ongeveer dertig bejaarden \v£ den verpleegd, overlijden volgens Van Os perj zo'n twintig tot dertig bewoners. Gezien hetfe dat op de afdeling Ceder dubbel gehandicapt! bejaarden worden verpleegd, is het volgens dt verpleeghuisarts dan ook niet merkwaardig de moorden niet eerder zijn opgevallen.Jed er toch ook niet aan dat er iemand met eenfe linespuit rondloopt?" Bovendien is het, aldus) Os, zo dat een overdosis insuline een comavt oorzaakt dat ook kan lijken op bijvoorbeeld hersenbloeding. „En gaatjes van insulineinjet' kun je in een oude huid niet makkelijk terugtf den." Door het verpleeghuis wordt er wel een adruie stratie bijgehouden van de medicijnen. Er is*5 gens Van Os echter geen sluitend systeem ten ken. „Je kunt over nog zo'n perfect systeem b1 schikken, het gaat toch verkeerd als degenen*"' wie je afhankelijk bent verkeerde intenties he^ ben." DELFZIJL DIRK MINKES EN INA VOGEL

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2