Alex Zülle klimt uit dal Er is de hele week wel wat te doen bij SJZ' BOLLEN uur van De Graafschap »;oed voor schamel puntje Sport Rintje Ritsma praat weer met schaatsbond 'Zaak' Trustfull uitgesproken Mulder houdt Schalke in bekerstrijd Youri Mulder heeft Schalke '04 naar de derde ronde van ^toernooi om de Duitse beker geschoten. De Nederlander, die ivee weken geleden Oranjes hoop op deelneming aan de EK in r tand hield, scoorde in de uitwedstrijd tegen VfB Leipzig na 62 ninuten. Het bleef 0-1. no ij jergkamp scoort weer niet ;en mden» De volgers van Arsenal houden het nauwkeurig bij. Het lei jjntalwedstrijden waarin aankoop Dennis Bergkamp niet ial coort. Dinsdagavond lukte het de Nederlander alweer voor de al evende keer niet. In het duel om de League Cup tegen derde- oi jvisieclub Hartlepool won Arsenal niettemin simpel: 3-0. Ver- da lediger Tony Adams scoorde twee keer. Ter Leede-speelster in Oranje ikfnheim Mary van Leeuwen-Pelgrim is geselecteerd voor het jëderlands vrouwenvoetbalelftal. De speelster van Ter Leede peelt vanavond met Oranje een oefeninterland tegen de Belgi- :he vrouwen. De wedstrijd wordt gespeeld in het Heizelstadion jBrussel. iitens en Van de Kooy rijden rally e ffl/uk» Nol Eitens en Jaap van der Kooy rijden ook dit jaar teer mee met de rally Granada-Daker, voorheen Parijs-Dakar, 'an der Kooy rijdt mee op de motor, Eitens bestuurt ditmaal een lercedes-vrachtwagen. Zijn co-piloot is Leo Boden. Granada- U )akar start op 29 december en duurt tot 15 januari. '8 llVinst Lugdunum in nederlaagduel aden» Lugdunum boekte gisteravond in het eigen nederlaag- oernooi om de Crab-bokaal een 4-2 zege op zaterdageersteklas- er ARC. De Alphenaars namen wel tot twee keer toe de leiding, naar dienden de thuisclub uiteindelijk voor te laten gaan. Maic- el Verver, Cees van Tongeren, Peter Koerten en Robin Barn- oorn scoorden voor de Kikkers. I Ook zesde partij remise york» Ook de zesde partij in de schaaktweekamp om de CA-wereldtitel tussen kampioen Kasparov en uitdager Anand is n remise geëindigd. Na 28 zetten staakten beide grootmeesters iNew York de strijd. De stand in de best-of-20 serie is nu 3-3. ctnchem anp chef willem spierdijk, 071 -356464, plv.-chef rob onderwater, 071 -356463 amersfoort gpd Rintje Ritsma is gisteravond onverwacht toch weer om de tafel gaan zitten met een delegatie van de KNSB. Vierentwintig uur eerder nog leek de Europees- en wereld kampioen niets meer met de schaatsbond te willen maken, maar een bemiddelingsac tie van hoofdsponsor Aegon lijkt succes te hebben. De verzekeringsmaatschappij ge lastte de KNSB gisterochtend om Ritsma toch weer aan de onderhandelingstafel uit te nodigen. Maandagavond verliet Ritsma, met in zijn kielzog belangenbehartiger Patrick Wou ters, teleurgesteld Amersfoort nadat was ge bleken dat de topschaatser met „zakgeld" werd afgescheept wanneer hij zich tijdens EK's en WK's in het officiële KNSB-pak zou hullen. Op dat pak prijken de namen van de bondssponsors Aegon en Deloitte en Tou che. Volgens Ritsma zou hij tussen de tien en twintigduizend gulden ontvangen. De schaatser vond dat een schijntje en dreigde naar de rechter te stappen als hem werd verboden bij de grote kampioenschappen een eigen pak aan te trekken. De Fries zegt rond te zijn over een eigen ploeg, waarin Wopke de Vegt als privé-coach fungeert. Als hij de bond trouw blijft zou hij per sei zoen eem bedrag van 150.000 tot 200.000 gulden gaan verdienen. „Het liefst praten we niet over bedragen", zei oud tv-verslag- gever maar tegenwoordig Aegon-woord- voerder Tom Elias gisteravond desgevraagd, „maar in dit geval kan ik dat bevestigen. Wij hebben daarom sterk de indruk dat beide partijen nog in een onderhandelingsfase zitten. Daarom hebben wij ook tegen de bond gezegd: ga nog een keer praten. Daar is voldoende ruimte voor. Wij hebben na melijk sterk de indruk dat de laatste twee rondjes van deze tien kilometer nog gere den moeten worden. En die zijn vaak het zwaarst." ainer Wim Rijsbergen heeft ki iC gisteren behoed voor ver- ili s én gezichtsverlies. De Bre- ei se formatie kwam met 1-1 ed weg bij De Graafschap, ie op de Vijverbeg wil winnen, di uet een berg werk verrichten, n tC was in de eerste helft niet een Avondje Graafschap jrbereid. En na de vroege 0-1 het helemaal lastig om- e lakeien. Eén goede Bredase aanval in eerste helft. Het leverde in de a ide minuut wel de openings- op. Die leek op naam van keepers te komen, maar s heidsrechter Van Dijk had )j en oog voor het Bredase ordeel en bestrafte een over- is -ding van Doetinchemmer isterhuis op de verdwaalde idediger Van Wonderen. Re- maakte de scheidsrechter lijke dwaling goed en zorgde van elf meter voor gerechtig heid. De Graafschap liet zich niet van de wijs brengen, speelde fel en snel. Aan de poging van af stand van Godee, Graafschaps meesterbrein op het midden veld met een meesterlijk schot, zat in de 29e minuut een flinke dosis- effect. De dwarrelbal had echter nooit het doel in mogen fladderen. 'Sukkeltje Achter berg', zoals het thuispubliek hem 'liefkozend' noemde, stond echter versteend, 1-1. Het over wicht van de thuisclub dwong Rijsbergen in de rust tot actie. Het bleef niet alleen bij een scheldpartij, die overigens wel als een wekker werkte. Het sier de de trainer, vorig seizoen met Volendam gehekeld om zijn de fensieve voorkeur, dat hij de problemen achterin met een mannetje voorin oploste. Alex Zülle heeft zijn dagsucces in de Vuelta. Meer zit er voor de 27-jarige Zwitser van Nederlandse komaf dit jaar niet in. Zijn algemeen klassement is de voorbije dagen dusdanig aan erosie onderhevig geweest, dat zijn solo winst in eerste Pyreneeën-etappe hem amper verder om hoog hielp in de totaalstand. de. Tegen het uurwerk kreeg hij ook nog eens klop van een ont ketende Jalabert, die hem over 47 km 20 sec voorbleef. Daags erop, naar Avila besliste 'Jaja' de ronde door al zijn tegenstanders op bijna vijf minuten te rijden. De grootste klap moest Alex Zülle nog krijgen. Amper her steld van de bedorven spaghet- tisaus begon zijn rug op te spe len van de Zamora-val, en kreeg hij er een keelontsteking boven op. In rit 12, naar de Sierra Ne vada, kwam hij voor het eerst van zijn leven 'in de bus' bin nen, op ruim 18 min. Hij duikel de zelfs uit de top-30 van het klassement, en dacht er aan op te geven. Maar ONCE-ploeglei- der Manoio Saiz wilde dat hij zich zou blijven inzetten voor het amarillo van Jalabert. Zülle, die soms voor het mis fortuin geboren lijkt - hij kwam ook nog eens ten val, na de fi nish, door onvoorzichtig over stekende kinderen - zei gisteren blij te zijn dat hij toch in de Ronde was gebleven. Net als in de Tour naar La Plagne gooide hij er een stevige solo uit, die met de dagprijs werd beloond. Zülle mengde zich na 87 km in een aanval van acht renners, onder wie de Nederlanders Van Steen en Nijboer. Bij de beklim ming van de tweede berg, de 2070 m hoge Bonaigua, ont snapte de Zwitser. De anderen vielen terug en werden opges lokt door het grote peloton, dat langzaam van vijftig tot twintig man uitdunde. De renners van Once contro leerden de koers achter Zülle. Alleen Axel Merckx waagde het het peloton te ontvluchten. On- pla de beret peter ouwerkerk gpd-verslaggever Zülle, die met 3.20 min won voor de nummer twee, ploeg maat en algeheel leider Laurent Jalabert, begon als 33ste (op 28.11 min) aan de rit over één col van de tweede en twee van de eerste categorie. Bij het op maken van de tussenstand bleek hij aan de vooravond van de rit naar Luz Ardiden tien plaatsen te zijn gestegen: 23ste nu op 24.47 min. Alex Zülle had zich heel wat meer voorgesteld van de 50ste Ronde van Spanje. De nummer twee van twee jaar geleden, en de nummer twee uit de recente Ronden van Zwitserland en Frankrijk, kreeg echter te kam pen met zo veel tegenslag, dat hij zijn kopmanschap in de ON- CE-ploeg stukje bij beetje ver speelde aan de wel doorsto mende Jalabert. Zülle begon al met nipt pro- loogverlies tegenover Abraham Olano. In de etappe naar Alto de Naranco verspeelde hij 10 sec op Jalabert, naar Orense zat hij achter een breuk 2 sec). In Orense bleek hij een van de zwaarst getroffenen van de voedselvergiftiging, een dag la ter (rit 6) naar Zamora belandde hij in een valpartij op 1500 m van de streep, wat hem op 1.41 min verlies kwam te staan. Laurent Jalabert had inmid dels al zoveel krediet verzameld met (ook) het sprokkelen van seconden in de tussen- en eind sprints, dat Zülle nog vóór de eerste, zwaarwegende tijdrit in Salamanca al op 2.19 min van zijn alternatieve kopman huis- Alex Zülle komt als winnaar over de streep in de zestiende etappe van de Ronde van Spanje. De leiderspositie van ploeggenoot Jalabert kwam gisteren niet in gevaar. foto anp der toeziend oog van vader Ed dy deed hij in de afdaling van de Bonaigue een poging weg te geraken. Tot aan vier kilometer van de eindstreep op de Pla de Beret hield de jonge Belg uit de Motorola-ploeg stand. Toen vond heerser Jalabert het welletjes. De voorsprong Vein ploeggenoot Zülle was groot genoeg, 3.21, dus besloot hij te gaan voor de tweede plek. Hij pakte 5 sec bonificatie op de meet en staat na dinsdag in het klassement 6.18 min voor op Olano, die als negende eindig de. Opvallend was het grote ver lies van de klimmer pur sang, Marco Pantani. De Italiaan ein digde op 13.46 van Zülle. Naar verluidt stapt Pantani vandaag na de rit naar Luz Ardiden uit de Vuelta. De renner van Carre- ra gaat zich voorbereiden op het WK in Colombia. Kterwoudse dorpsclub bestaat een halve eeuw IBROUWER DE KONING er één voetbalvereniging het edikaat 'dorpsclub'' verdient, SJZ het. Op 21 september be lt de club een halve eeuw en nt lan Zoeterwoude groeit ge il op met het dorp. Koos van Geest, één van de zeven nog vende leden van het eer§te ur, is geworteld in de vereni ng. De 62-jarige dorpsbakker oemt enthousiasme, gezellig- (id en zelfwerkzaamheid als «rnaamste kenmerken van trSJZ. Van der Geest, zoon van oud- oorzitter Leen en broer van »rzitter Leo, is clubman van allereerste uur. Als jongen in twaalf mocht hij tot half n 's avonds de oprichtings- fgadering bijwonen. Vervol- ns vergaapte hij zich jaren- ng aan het eerste seniorenelf- van SJZ, dat bij gebrek aan ndige eigen voetballers 'ofdzakelijk uit 'buitenlan ds' bestond. „Wij waren er in oeterwoude snel bij met het 'richten van een voetbalclub", dus Van der Geest. „Vandaar inwoners uit Stomp wijk en oogmade, waar nog geen letbalclub bestond, graag voor Zuitkwamen." at SJZ een deel van zijn le ging uitmaken, had ook te aken met het voorzitterschap 'zijn vader jarenlang (1951- en 1974-75) vervulde. „Wij aten thuis met twaalf kinde- 8 en moesten om beurten ■osjes verrichten voor de ver- ■uging. Dat stelde op zich niet •veel voor, want SJZ beschikte niet over een kantine. Wij rkochten dan limonade en ^de koeken, niet zozeer om ■rijk van te worden alswel om Is vereniging een bepaalde ser ine te verlenen. Mijn moeder Ne thuis thee die in een ketel het voetbalveld moest ^rden gebracht." Hoe primitief het in de begin na de oorlog bij SJZ toe- herinnert Van der Geest Dch nog scherp. „Wij gingen soms met zijn drieën op één transportfiets naar uitwedstrij den toe. Dat waren toen hele belevenissen. Voor mijn aller eerste wedstrijd tegen Warmun- da in Warmond was ik zo ner veus, dat ik op vrijdagavond al mijn voetbaltas voor zondag in pakte. En als we naar Altior in Langeraar moesten, stopten we onderweg altijd bij een koffie- tentje waar ze een gokkast had den die wij in Zoeterwoude nog nooit hadden gezien." Door het contact met de bui tenwereld kwam SJZ er achter, dat het qua accommodatie (eerst op een weiland achter de Dorpsstraat, later op de Loethe) bepaald was misdeeld. „Uit de begintijd kan ik mij nog herin neren, dat mijn vader vlak voor de wedstrijd koeievlaaien van het veld moest scheppen." De voetbaltrots van Zoeterwoude- Dorp was op dat gebied pas de finitief uit de brand, toen het in 1970 bij de viering van het 25- jarig jubileum de beschikking kreeg over sportpark Haasbroek aan de Nieuweweg. Dat is nog altijd een hoogtepunt in de ge schiedenis van de vereniging. De sportieve opmars hield ge lijke tred met de verbetering van de accommodatie. Toen Van der Geest in 1953 na zijn militaire dienst nog een blauwe maandag als rechtsbuiten in het eerste elftal voetbalde, kwam SJZ uit in de tweede klasse van de LVB (Leidse Voetbal Bond). „Na die strenge winter (1963) promoveerde SJZ naar de eerste klasse en vervolgens drongen we snel door naar de vierde klasse KNVB." Daar hoort de Zoeterwoudse club al jarenlang thuis. Een en kele degradatie naar de afdeling Leiden werd altijd weer rechtge zet. Voor een uitschieter zorg den de Zoeterwoudenaren in 1971 door het roemruchte UVS in Leiden uit het bekertoernooi te kegelen (2-1). Maar het meest verheugt SJZ zich toch jaarlijks op confrontaties mei andere dorpsclubs als ROAC '79, Altior De tafeltennissers van 't Zand uit Middelburg waren er zaterdag klaar voor. leder een stond op scherp voor de thuiswedstrijd in de derde di visie tegen Scylla. Maar toen om 15.00 uur de eerste bal moest worden geslagen, was er nog geen Leidenaar te be kennen in de hal. Wellicht in de file verzeild ge raakt, dachten de Zeeuwen. Of misschien waren de pingpon- gers de weg kwijt en doolden ze rond, ergens op Walcheren. Het spelersbusje komt zo, zongen de toeschouwers in de hal, om de tijd een beetje te doden. Maar het busje kwam nooit. Pas twee uur later, rond de klok van 17.00 uur, rinkelde de telefoon. Leiden aan de lijn. Wij komen niet. luidde de boodschap. Zoiets vermoed den ze in Middelburg al. Wedstrijdsecretaris Marco van Vlierenburg van 't Zand: „Heel vreemd allemaal. Wij stonden klaar en er kwam maar niets. Aan het eind van de middag kregen we pas be richt dat ze geen team op de been konden brengén. Is de voormalige landskam pioen zo ver gezonken dat er al geen eerste team meer is? En erger: komt de topclub van weleer gewoon niet meer op dagen zonder bericht van ver hindering? Speler Ton van Egmond van Scylla 1 vindt die vragen vol komen logisch. De antwoor den niet, zo blijkt. Vrijdag voor de ivedstrijd ivas duidelijk dat we geen team konden samenstellen. Dat heb ik de wedstrijdsecretaris ge meld, wat er daarna is gebeurd weet ik niet. Ik ben meestal een zekerheidje in het team. Verder speelt Hossein Madami, maar die was geblesseerd of ziek en dan moet er nog een derde Zijn. Lars Wittebrood? Nee, volgens mij niet. Wie dan wel, dat is mij niet geheel duidelijk. Wie kan er helderheid ver schaffen in dit wazige stukje tafeltennis? De coach van Scyl la wellicht. Van Egmond: „Een coach? Ehhh....die hebben we niet. Wij zijn zelf de coaches, dat denk ik tenminste. Maar ik wil er verder niet veel over kwijt. Vraag het maar aan de voorzitter. Voorzitter is Cees LuL Hij ls echter ook niet de persoon die enig licht in de duisternis ver schaft. Enkele dagen na de miskleun van Middelburg weet de praeses niet precies wat er gaande is. Lut: „Ik heb gehoord dat we niet zijn verschenen. Slordig zegt u? Dat mag u vinden. Ik ken de Vindt de voorzitter niet dat Scylla haar naam te grabbel gooit op deze manier? Lut: „Ik heb hierop niets te zeggen. Trouwens: u belt erg ongelegen. Het is mijn bridge-avond. Dag." Scylla heeft een wedstrijdse cretaris en die weet gelukkig iets meer. Leon Braam blijkt de man te zijn geweest die verantwoordelijk was voor de afzegging, de te late afzegging. „Het is fout gelopen, zeg maar ferust goed fout gelopen. Ik on op zaterdagochtend nie mand van 't Zand bereiken. De hal was dicht. Het probleem utas dat ik niet de hele dag kon blijven bellen, want ik had nog verschrikkelijk veel andere din gen te doen die dag. Ik moest dringend weg van huis. Is Braam de enige met een te lefoon bij Scylla? „Nee, ik had natuurlijk ook een ander kunnen laten bellen, desnoods vlak voor de wed strijd nog. Dat is allemaal mis gelopen. Er was wat irritatie over en weer binnen de club. Ik kreeg het op mijn bordje en moest opdraaien voor dingen die ik niet kon verhelpen. Het is vervelend. Toen ik om vijf uur 's middags naar 'tZand belde, was het natuurlijk al veel te laat. De kwestie ligt nu bij de bond. Scylla zal een boete krijgen van 200 piek en waarschijnlijk tien punten in mindering. Maar verlies is er sowieso al, al was het maar gezichtsverlies. Noordwijk-Katwijk, de eerste competi tiewedstrijd van het seizoen op 9 september, rond de klok van kwart voor vier. Trainer Ruud Bröring van de thuisploeg is ontevreden over het spel van Rocky Pitti. Hij dirigeert de Sassenheimse aanvaller twee minuten voor de rust naar de kant en brengt Robert Vermin in. Terwijl Brö ring nog druk doende is met deze mutatie, ontwikkelt zich op een ander deel van het veld een zogenaamd Hulk-tafereeL Rocky Pitti is normaal gespro ken de vriendelijkheid zelve, maar de wissel van Bröring heeft van de lichtvoetige aan valler een woest en briesend mens gemaakt. Pitti trekt zijn shirt uit en smijt het textiel ten overstaan van veel publiek in de vuilnisbak. De voetballer brult dat Bröring het niet goed heeft gezien, rent naar de kleedkamer, pakt zijn spullen zonder te douchen en scheurt als een speer richting woon plaats Sassenheim. Een week hoort men in Noordwijk niets meer van Rocky Pitti. Tot maandagavond. Trainer Ruud Bröring en de veronge lijkte voetballer voeren een ge sprek om de lucht op te kla ren. En ja hoor, de schoorsteen op de Duinwetering spuugt na een tijdje witte rook. Bröring en Pitti kunnen weer door één deür. Pitti: „De trainer heefteen mening en ik heb een mening. Ik vind nog steeds dat die wissel niet terecht is. Ik speelde niet goed, maar ook niet slecht. Hoe dan ook, Pitti vindt nu dat er geen reden was om zich te gedragen zoals die bewuste zaterdagmiddag het geval was. Pitti: Dat zie ik ook wel in. De trai ner had een taktische reden om me er uit te halen. Ik had 'm dat na afloop gewoon moeten vragen. Kuhnen we dit seizoen nog meer Hulk-tafereeltjes ver wachten van Rock Pitti? Welnee, ik ben helemacdgeen opgewonden standje. Ik rea geer voortaan anders. RÓê VAN DER ZANDEN» ROB ONDERWATER Koos van der Geest: „Vroeger ging je hier voetballen of tafeltennissen, daarmee had je het wel gehad." foto hielco kuipers ROTTERDAM GPD en MMO. Voor de kraker tegen Meerburg loopt heel Zoeter woude (Dorp en Rijndijk) uit. De belangstelling voor de ver richtingen van SJZ is nog altijd groot, maar haalt hel volgens Van der Geest niet bij die van vroeger. „Er zijn veel meer re creatiemogelijkheden, ook in Zoeterwoude. Vroeger ging je hier voetballen of tafeltennis sen, daarmee had je het wel ge had." Dat het SJZ na vijftig jaar wei nig moeite kost om het hoofd boven water te houden, ver klaart het voormalige raadslid voor een deel ,uit de nevenacti viteiten die de club organiseert. „Dat kan heel ver gaan, van de verkoop van kerstbomen tot een oudjaarsontbijt in een pe riode dat er niet wordt gevoet bald. Op sportpark Haasbroek is altijd wel wat te doen. Zelfs op maandag, als 's ochtends de schoonmaakploeg haar werk verricht en 's middags aan het clubblad wordt gewerkt." De redactie van De Groenwit ter wordt met vaste regelmaat bestookt met columns van Van der Geest, voormalig correspon dent van de Leidse Courant. „Dat schrijven is een hobby van me, dat gaat nooit meer over. Ik - heb nooit in het bestuur van SJZ gezeten, maar wel commissie werk gedaan. Een beetje in de PR-sfeer, al stelde dat toen nog niet zo veel voor. Ook hing ik el ke zondagavond de uitslagen van de klasse van SJZ op mijn etalageruit. Dan hoorde ik, als ik al in bed lag, brommers en au to's stoppen van belangstellen den. Maar dit jaar ben ik daar mee gestopt. Deze vorm van service-verlening had zichzelf in deze tijd van kabelkranten re gionale omroepen volkomen overleefd." Feyenoord heeft de interne pro blemen rond Orlando Trustfull uitgesproken. De middenvelder, die zondag tot zijn ongenoegen in de wedstrijd tegen FC Utrecht even na ruist uit het veld werd gehaald door Wim van Hanegem, heeft de zaak gister middag met de trainer en in het bijzijn van aanvoerder Peter Bosz bijgelegd. Van Hanegem, noch Trustfull wilde later uit spraken doen over hfet gesprek. De zaak is in zoverre bijge legd, dat Trustfull vanavond in de uitwedstrijd tegen Roda IC gewoon zijn opwachting maakt. Feyenoord zal trouwens in de zelfde formatie binnen de lijnen verschijnen in Kerkrade als te gen FC Utrecht. Alleen zal Mike Obibü geen deel uitmaken van de selectie. Hij kampt met op gezette liezen. Ook Clemens Zwijnenberg is nog niet vol doende hersteld. „Verder is ie dereen fit," aldus trainer Geert Meijer.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21