Woodville Schrijvende Lezers Verborgen gehouden ontmoeting met oorlogsveteraa Oltmans en het Nederlandse koningshuis De onwaarheden over de giftige doornappel Verbazing over uitspraken van prof. Hans Binneveld Casual volgens de Bijenkorf^) WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1995 CHEF ADRIAAN BRANDENBURG. 071-: OMBUDSMAN LEIDSCH DAGBLAD „Wie mag die meneer Oltmans dan wel zijn dat de krant het nodig vindt zijn kritiek op het koningshuis notabene uit een ander blad over te nemen? En wat houdt die kritiek dan eigen lijk in? Tot meer dan wat flod derige opmerkingen over hoe den en jurken van de koningin komt die man niet. Waarom schrijft de krant die dingen over? Was er niets beters die dag?", aldus een lezeres over het artikel 'Beatrix denkt echt dat ze koningin is' in de krant van dinsdag 12 september. Een andere lezeres vindt het zeer bedenkelijk dat de krant Oltmans de depressie van prins Claus min of meer laat toe schrijven aan de houding van de koningin. (Dat slaat dan op de opmerking: 'De koningin kan' haar werk en haar functie niet relativeren. Beatrix denkt, en daar is Claus gek van geworden, nu ben ik koningin en als ze in het telefoonboek stond, zou er koningin achter haar naam staan'). „Zo maar een klets praatje, dat door niets wordt ge staafd en u drukt dat af. Die man klaagt over het niveau van het vorstenhuis, maar het ni veau dat hijzelf biedt is treurig. En dan dat gezeur van die man over de hoeden van de konin gin. Is hij soms de enige die be paalt wat passend is of niet? De aanmatiging. Heeft die man niets beters te doen?" Een an dere lezer vindt het stuk 'grof, smakeloos en beledigend voor de koningin'. Een lezer die deze rubriek trouw volgt, vraagt mij uit te leggen wat het nut van dit arti kel is. Hij verwijst daarbij naar een stukje dat ik een paar we ken geleden wijdde aan enkele botte opmerkingen van de oud atleet Erik de Bruin naar aanlei ding van het overlijden van de doping-expert prof. Donike. „U vond dat de krant die uitspra ken niet had moeten publice ren, omdat u er de zin niet van inzag. Nou dat zag ik dan nog wel, omdat het alles zegt over de figuur De Bruin. Maar wilt u mij dan eens zeggen wat het nut van dit artikel is, want dat ontgaat me volledig." Niet alle lezers blijken Willem Oltmans (70) te kénnen. In het artikel wordt hij aangeduid als 'de grootste lastpak van de Ne derlandse journalistiek', maar dat is een nogal beperkte om schrijving van deze flaneur-ach- RUUD PAAUW tige, met onwankel bare zekerheden uitgeruste figuur. Vele jaren geleden, toen de betrekkin gen met Indonesië officieel verbroken waren, heeft free lance-journalist Olt mans met enige Ne derlandse zakenlie den in het geheim contact gezocht met het regime-Soekar- no - een zaak waar over later nogal wat te doen is geweest. Oltmans hield er een naam aan over en nog iets anders: de haat van het depar tement van buitenlandse zaken dat hem jarenlang tegenwerkte waar het maar kon. Een affaire die op gezette tijden opborrelt en nog altijd niet is beslecht. Oltmans is zeker op bepaalde terreinen goed ingevoerd, maar er is altijd wat met hem aan de hand. Zijn niet geringe ijdelheid speelt hem nogal eens parten: de rol van journalist/waarne mer is hem niet genoeg, hij lijkt zélf een rol te willen meespelen. Een bijzonder kind, dat is-ie. Vervelen doe je je nooit met hem. Het koningshuis beziet hij al heel lang met een kritisch oog. Hij houdt van grandeur en chic en de Oranjes zijn hem wat te gewoontjes. Daar komt het zo ongeveer op neer. Vermakelijk De koningin heeft in eigen land niet te klagen over gebrek aan waardering voor haar wijze van optreden. Integendeel. Hier en daar valt soms een wat lakei- achtige houding jegens haar te bespeuren. Dat is ook wel eens hinderlijk. Oltmans heeft er ge heel eigen opvattingen over. En die ruimte behoren we hem te gunnen. Daar hoeft niet direct zorgelijk ach en wee bij te wor den geroepen. En zo lang hij in de weer is met de hoeden en de bollen- of tulpen jurken van het Huis van Oranje vind ik hem trouwens heel vermakelijk. Daar ligt dan tevens mijn antwoord aan de lezer die van mij wilde weten wat het nut van het artikel nu eigenlijk was. Er zat een zekere amusementswaar de in. Maar dat geldt dan eerder, ben ik nu bang, voor wie Oltmans een beetje kent als een aparte figuur dan voor de gewone lezer die ineens krasse uitspraken van een tamelijk on bekende krijgt voorgezet. Overigens ben ik het eens met de lezeres die bezwaar maakt tegen de passage waarin Olt mans zich uit over prins Claus in verband met de taakopvat ting van de koningin. Men kan niet zo maar, zonder enige be wijsvoering, dat soort dingen beweren. Dan is het niet anders dan kwaadaardige kletspraat. Het Leidsch Dagblad kan als het uit een ander blad citeert altijd een keuze maken uit het mate riaal. Welnu, de krant had er be ter aan gedaan dit gedeelte te negeren. Bedoeling Een lezeres weet niet goed raad met mijn rubriek. Ik zal haar brief hier weergeven, omdat an dere lezers mij wel eens soort gelijke vragen stellen. „Wat is eigenlijk de bedoeling van uw rubriek? Uitsluitend op merkingen van lezers die zich geërgerd hebben of geïrriteerd raken of het oneens zijn met de opvattingen van het L.D. wat gerust stellen of iets eventueel verduidelijken? Ik lees uw ru briek altijd, maar heb daarin nog nooit gevonden de mede deling dat men de betreffende auteur of redacteur opmerk- De ombudsman van het Leidsch Dagblad is van maandag tot en met vrijdag bereikbaar van 9.30-11.30 uur onder telefoonnummer (071)-356215. Brieven kan men richten aan het adres: Ombudsman Leidsch Dagblad, Postbus 54,2300 AB Leiden. Het werk van de ombudsman valt buiten de verantwoordelijkheid van de hoofdredactie. Voor klachten over de bezorging gelieve men te bellen (071) - 128030. zaam zal maken op het verkeer de opschrift of op het onge wenste taalgebruik. Dus hoe zal er dan ooit iets verbeteren? Toch hopen de lezers dat hun aanmerking effect zal hebben en niet alleen maar dat ze gelijk zullen krijgen of ongelijk. Lezen de medewerkers van het L.D. uw rubriek wel?". De bedoeling van de rubriek van de ombudsman is om klachten van de lezers over de journalistieke werkwijze of dé inhoud van de krant (daaronder vallen ook de advertenties) in het openbaar te behandelen. Vroeger kwam men daarvoor al tijd terecht bij de redactie of de advertentie-afdeling die (hoe zeer zij ook hun best deden) toch altijd gewoon partij waren in een meningsverschil. Door de aanstelling van een ombuds man, kan een lezer zijn klacht nu bij een onafhankelijke func tionaris indienen! Die onafhan kelijkheid is vastgelegd in een statuut. Maar vier dagbladen in Ne derland hebben een ombuds man, de rest voelt er, zo is mijn indruk, niets voor om 'zo'n paard van Troje', zoals het wel genoemd is, aan te stellen. Het vereist inderdaad wel enige moed van vooral de hoofdre dactie om een dergelijke be- moeial/pottekijker te aanvaar den. De lezeres mist in mijn ru briek de mededeling dat redac teuren opmerkzaam worden ge maakt op hun fouten of onge wenst taalgebruik e.d. Dat is mijn taak ook niet. Ik constateer bepaalde zaken en kan daar vrijelijk in de eigen krant over schrijven. Het is aan de hoofd redactie om er iets mee te doen. Dat is ook zeker gebeurd. De le zers moeten zich wel realiseren dat de bevoegdheden goed ge scheiden dienen te blijven. Soms liggen kwesties trou wens ook lang niet zwart-wit. Dan kan een toelichting of ver dieping van de gang van zaken belangrijker zijn dan een oor deel. Verder acht ik het ook een taak van de ombudsman om journalistieke gebruiken te ver duidelijken omdat daar bij het lezerspubliek niet zelden mis verstand of onwetendheid over bestaat. Of medewerkers van de krant mijn rubriek altijd lezen weet ik niet. Gezien de reacties heb ik daarover niet te klagen. Op 5 mei 1995 werd in Leiden een optocht gehouden ter herdenking van 50 jaar bevrij ding door de Canadezen. De bestuurder van de eerste auto die de binnenstad inreed was Walter Feener uit Nova Scotia met wie ik gediend had sinds Sicilië 1943, en het leek bijna vanzelfsprekend dat we ook sa men het einde van de oorlog zouden mee maken, zoals dat gebeurde op die glorieuze mei-dag in 1945. We hebben elkaar daarna nooit meer ontmoet tot dat moment voor het Leidse stadhuis - een ontmoeting die handig voor mij verborgen was gehouden - toen ik naar buiten stapte om de optocht te bekijken en daar diezelfde jeep uit 1945 zag met dezelf de passagiers, Dolf Thomassen uit Leiden en 'Gunner' Feener, niet meer dan 50 meter van mij vandaan. Feener vertelde mij in ju ni via de telefoon, dat het verreweg de mooiste dag uit zijn militaire carrière was. En dat kon ik beamen. Helaas moet ik u mededelen dat Walter Feener begin juli in Nova Scotia is overle den aan leverkanker. Voor zijn overlijden heeft hij nog heel veel foto's kunnen bekij ken van de gedenkwaardigste dag uit zijn leven. Hij vroeg me telefonisch: „Hoe kan een oude kanonnier een beter uitgeleide krijgen dan wij hebben gehad, met 125.000 mensen die uitbundig hun dank betuigen voor een gebeurtenis van 50 jaar geleden?" Ik wil graag Helene Nauta-Barge, en 1 echtgenoot dr. Jan, bedanken voor gastvrijheid aan mij, en andere Canade 11 1945-95, en aan alle mensen in Holland ons opnieuw, als uit het oog verloren fe j lieleden, verwelkomd hebben. Ik danr dereen voor de geweldige herinneringen c u hebt achtergelaten bij Waller Feenei mij, en alle Canadezen die deel uitmaal van uw leven, 50 jaar geleden. U hebt al jaren aan ons gedacht, wees er van o| tuigd dat wij ook aan u hebben met dezelfde genegenheid. Robert A. R\ Ex-Captain, 1st Cdn Anti-Tank Reg verside, Calif® Met belangstelling las ik in het Leidsch Dagblad van 23 augus tus Monica Wesselings bijdrage over doornappels. Enkele dagen daarvoor werd de giftige plant - volgens de krant zeer zeldzaam en dan alleen in Zuid-Limburg voorkomend - gevonden in een plantsoentje aan de Henriëtte Roland Holststraat in Leiden. Voorlichter C. Jongh van de politie Hollands Midden laat in LD weten dat de doornappel nog nooit eerder in de politiere gio is aangetroffen. Zitten er te genwoordig botanici bij de poli tie? Dat zou een aardige oplos sing betekenen voor de werk loosheid onder biologen! Jongh heeft het mis. De door nappel komt volgens de Heu- kels' Flora van Nederland voor op puin, op bouwland en in bermen en tuinen. In het duin district is hij plaatselijk zelfs vrij algemeen. Ik heb hem daar - en ook elders in de omgeving - de laatste jaren geregeld gezien. En op onze galerij bij een van de buren staat er zelfs een mèt vrucht. Gelukkig geen kinderen in de buurt... Giftig is 'ie inderdaad, net als vele andere leden van de nacht schade familie (waartoe overi gens ook tomaat en aardappel horen). Tuinman Van der Blom zegt op giftige planten gespitst te zijn: „Die moeten gewoon weg." Moet dat echt? Zoals de naam al aangeeft, nodigen de 'ge doomde appels' heus niet uit om door kinderhandjes te wor den geplukt. Verder is er geen beginnen aan om alle 'vergif' uit huis, tuin en plantsoen te verbannen. La ten we binnenshuis beginnen met een kleine onvolledige in ventarisatie. De croton is giftig, net als de clivia en de cyclaam. Ik zou maar oppassen met de dieffenbachia. We kunnen ook de zeer giftige amaryllis direct de deur uit doen. Twee tot drie gram van de knol is al dodelijk. Dan de tuin. Afblijven van de vruchten van passiebloem en karmozijnbes. Zeer giftig zijn bijvoorbeeld de besjes van bit terzoet, amonskelk, hegge rank, hulst, lelietje-van-dalen en zwarte nachtschade, de vrucht jes van buxus en taxus en de peulen van brem, lupine en goudenregen. Hoedt u voor pe perboompje, winteraconiet en vingerhoedskruid. Al het gif de Leidse plantsoe nen uit? Dat wordt nog hard schoffelen voor de Leidse tuin lieden... Tot slot een opmerking over het verhaal van de deskundige uit de Leidse Hortus Botanicus. Volgens hem/haar gebruikten bordeelhoudsters de doornap pel vroeger om jonge meisjes 'willig' te maken. Zo zijn er nog veel meer halve en hele on waarheden over deze en andere planten in omloop. Volgens 'Planten en hun naam' van H. Kleijn heet de plant in Twente 'Duvelkruut', omdat werd be weerd dat duivelsbezweerders hem gebruikten. Zij legden de zaden op gloeiende kolen of. as en ademden de ontstane damp in. Zij raakten dan in een soort roes en kregen allerlei fantasti sche droombeelden die verwe zenlijkt zouden worden. Uit de zaden vermengd met vet kon je ook heksenzalf maken. Smeerde je dat onder de oksels dan kreeg je prachtige visioenen. Niet zelf uitproberen: laat de planten maar gewoon staan! Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermel den waarop het betref fende artikel werd gepu bliceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant ondertekend met naam en woonplaats. Plaatsing van ingezoi den brieven betekei r niet dat de redactie h eens is met de inhoud t van. De redactie behoui zich het recht voor ing zonden brieven in te k ten en plaatsing i brieven te weigeren. Met stijgende verbazing heb ik in uw krant van 9 september j.l. het artikel gelezen van "hoogle raar" Hans Binneveld. Het is ongelooflijk en tegelijkertijd ook verontrustend dat een weten schapper van dat niveau niet al leen een dergelijk ongefundeerd artikel vol onjuistheden schrijft, maar het ook nog laat publice ren. Voor hem hoop ik dat dit artikel aan de aandacht van zijn studenten is ontsnapt. Een ding staat voor mij na le zing van dit artikel vast. Ver stand hebben van maatschap pijgeschiedenis staat niet garant voor een deskundig oordeel over militaire aangelegenheden. Nu kan ik hem dat niet kwalijk nemen. Wat ik hem echter wel kwalijk neem, is dat iemand met zijn achtergrond kennelijk niet eens de moeite neemt om de feiten waarop zijn artikel is gebaseefdteverifië ren. Ik hoop dat hij, voor izijn studenjen strengere normen hanteert. Ter illustratie van zijn onge fundeerde uitspraken zal ik een aantal voorbeelden geven. De soldaten van Dutchbat zijn - niet als een haas vandoor gaan. Hoewel verdediging! de enclave zeker hun opdra niet was, hebben zij wel degf weerstand geboden. Echter confronteerd met een tienv dige overmacht, beschikki i over tanks en artillerie, die D chbat zelf ontbeerde, hebben zich noodgedwongen terug trokken. Landen met, zoals i neveld dat noemt "een sterk litaire traditie", zoals Fraiü s en Engeland hebben in ver lijkbare situaties resp. rond rajevo en in de enclave van( razde niet anders gehand i Voor wat betreft opmerkinj als "organisatorisch zooitje' gebrek aan ruggegraat hen gende: Als gevolg van door Bosnische Serviërs uitgevor i blokkades heeft het batal maandenlang moeten opers met gebrek aan mankra brandstof,voedsel, munitjt essentiële reservedelen. Door een goede organis en veel doo rzettin gs vermq en dankzij een goede train hebben zij er toch r nog genu Mode voor de man die houdt van het avontuurlijke buitenleven. Natuurlijke stoffen en tijdloze kleuren voor elke dag. Exclusief verkrijgbaar in de Woodville-shop in de Bijenkorf. <jl00DVU^ Cow oil nubuck leren jack, M t/m XXL, donkerbruin. 499.- Corduroy shirt met wafelpatroon, 100% katoen, bruin of zwart. 89.90 Jacquard polopullover, bruin of marine, M t/m XXL. Van 129.- Voor 79.- Jack, gewassen katoen, kaki of groen, 48 t/m 56. Van 243T.- Voor 179.- Trui, ronde hals, antraciet of ecru, M t/m XXL. Van 12ff.- Voor 79.- tijd het beste van gemaakt patrouilles moesten in dit 1 zonder zware terrein welis« te voet worden uitgeva maar ondanks het gebrek i mankracht en ondanks sneeuw (tot medio april) en gevaar van mijnen werd zonder klagen volbracht. Wel zonder warm water of vent ming en met gerantsoenee; voeding gecombineerd zware diensten zou ik niet 'i delijk comfortabel" willen m men. Zeker niet wanneer jei rug in de betrekkelijke vei heid van je observatiepost# nog eens door tanks, artillenf mortieren wordt beschoten. Volgens Binneveld hebben daar echter geen grote pers»: lijke risico's bij gelopen. Dat de afgelopen 6 maanden t» soldaten van Dutchbat zijnj sneuveld en er ook nog eni| gewond zijn teruggekeerd hem kennelijk ontgaan. Hoei ik zeker niet trots ben opb geen uiteindelijk bereikt is het onthaal in Zagreb wati betreft best wat minder fel lijk had mogen zijn, doet B: nenveld's kritiek geen rechts het optreden van Dutchb Kwalitief was dit echter f malen beter dan het artikel f Binneveld. C.H. Nicol Brigade-generc (voormalig Cos Unprofor Sat Leiden heeft twee buitenbade echt nodig De oorzaak van het terugr lend aantal deelnemers aani zwemvierdaagse in de Zijl en Vliet is natuurlijk het weer. denk dat het ook komt doorb late tijdstip van de vierdaag Als die midden in het seizo worden gehouden (juni, j1 eind augustus) dan worden i avonden al veel te koel voo) voor ons ouderen. Ik heb nai maal verstek laten koud. De foto in de krant isï ker van de Vliet, want de/ heeft die accommodatie nü dat is een verouderd bad nodig aan renovatie toe is. Twï zwembaden, ik bedoel buig1 baden, zijn voor een Leiden echt nodig. W.B

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20