dkemade: heffing er kilo huisvuil Indianen werk bij Veense beddenrace rouwen in een jurk van jute gratis oogmeting met 5,- op de koop toe! Rijn Veenstreek Spreekuur raadsleden roeneveld Opticiens Tegenstrijdige verklaringen over seksspelletjes en chantage ;i. ,.-v •and in politiecel jpjAAN den run In een politiecel van het districtsbureau van t"jïtïe in Alphen is afgelopen nacht brand uitgebroken. Een rige arrestant had in zijn cel een papieren laken en deken in d gestoken. Hij bleek een aansteker in zijn bezit te hebben. ,et cellenblok ontstond een enorme rookontwikkeling. Agen- konden de vlammen zelf doven. braken in bedrijven |cmaan den run» Een bedrijf aan de A. van Leeuwenhoekweg Jphen was afgelopen nacht doelwit van inbrekers. De daders lielden een ruit, braken twee kamers open en gingen er van- 1 rmet twee hoofdcomputers en een draagbare computer. nacht eerder werd op dezelfde manier ingebroken in een J rijf aan de Productieweg. Daar werden ondermeer een fax- 0 araat, een kopieerapparaat en toetsenbord gestolen. CHEF HENNYVAN EGMOND, 071-356414. PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 De raadsleden van Groen Links beginnen maandag 25 septem ber weer met het maandelijkse spreekuur in het Stadskantoor van Alphen aan den Rijn. De partij wil met dit initiatief de re latie tussen burger en politiek verbeteren en de vermeende af stand tussen beide verkleinen. Voor meer informatie: 01720 - 93053. itiek wil 'eerlijk systeem inen laten betalen voor elke kilo huisvuil die ze aan zetten. De gemeente Alkemade overweegt een ïlijk 'eerlijk systeem' in te voeren. Een ambtelijke groep begint nog deze week met een onderzoek de haalbaarheid. M)E MARIETA KROFT at ilitiek in Alkemade heeft in dj verleden regelmatig ge- om een systeem waarbij n rvuiler betaalt. Bovendien leert het de inwoners op weinig mogelijk afval te n ïceren. Nu de gemeente aede ervaringen op net deze manier van beta- jn B en W van Alkemade rd gegaan met een onder- Naar verwachting neemt ige maanden in beslag. ;ens de gemeente Oost- s de heffing per kilogram huisvuil goed toepasbaar in een gemeente met laagbouw. Deze huishoudens hebben immers allemaal een eigen afvalcontai ner. Huishoudens in flats daar entegen, maken gebruik van verzamelcontainers waardoor het afval per huishouden moei lijk is vast te stellen. Volgens chef ruimtelijke ordening A. de Kok heeft Alkemade ook enkele verzamelcontainers. Dat zijn er echter te weinig om bij voor baat al af te zien van de invoe ring van het Oostzaanse sys teem. Een nadeel van een dergelijk systeem zou kunnen zijn dat het afval naar andere gemeen ten wordt gebracht, waar niet per kilo hoeft te worden be taald. De Kok beaamt dat, maar voegt er aan toe dat de dichtbe volkte kernen Roelofarend sveen en Oude Wetering niet vlakbij buurgemeenten liggen, waar door dat gevaar kleiner wordt. Gemeente Alkemade maakt voor de betaling van afvalstof fenheffing sinds vorig jaar on derscheid tussen een- en meer- persoonshuishoudens. Huis houdens die uit meer personen bestaan, betalen 429 gulden per jaar, terwijl eenpersoonshuis houdens 297 gulden betalen. Dit is ongeacht de hoeveelheid huisvuil die aan de weg wordt gezet. Voor die tijd betaalde ie dereen, ongeacht de grootte van het gezin, evenveel voor het op halen van het huisvuil. - Tijdens onze oogmeetweken (t/m 14 oktober) krijgt u een deskundige oogmeting, een goed advies en een ique t.w.v. 25,-! Die kunt u inwisselen aankoop van een montuur plus glazen*. llDELEN WANDEL itfl ROELOFARENDSVEEN MARIETA KROFT Toeschouwers staan rijendik achter de dranghekken in de Spireastraat, de Sotaweg en de Leliestraat in Roelo- farendsveen. Het moeten er wel enkele duizenden zijn die afkomen op de eerste beddenrace. Op het parcours staan de deelnemers zich warm te springen. Als het startschot om zeven uur klinkt, rennen de 31 duo's naar hun bed op wielen. De een moet liggend op bed sturen, terwijl de ander duwt. Ze mogen zo vaak als ze willen elkaar aflossen. Allen hebben ze de opdracht om een uur lang zoveel mogelijk rondes te maken. Er zijn 'professionals' bij: geoefende renners met een bed zonder toeters en bellen en smalle wielen. Zij hebben maar een doel: winnen. Er zijn er ook die voor de lol meedoen en meedingen naar de originaliteitsprijs. Het hemelbed met twee keurig in pak gestoken bruidegom - men en een vrouwelijke pop springt er wat dat betreft uit. Maar ook een varkensstal en de indianen met hun huifkar vallen op. Tien voor half acht. De eerste uitvaller. Bij het wisse len van de bestuurder en de duwer zakte de wagen door zijn as. Onder de deelnemers is nog nauwelijks vermoeidheid te bespeuren: ze rennen alsof hun leven ervan afhangt. Hoewel... de bruidegom loopt haastig naar het publiek en neemt dankbaar een glas bier in ontvangst. De toeschouwers deinen mee op 'O, wat een nacht'. ,,Het idee van de beddenrace hebben we over genomen van onze vrienden uit Langeraar", klinkt het door de microfoon. „Zij hebben ons verteld hoe het al lemaal werkt." Half acht. Uit het publiek komen hoe langer hoe meer bewonderende geluiden. Een toeschouwer tegen een andere: „Het is toch knap. Het is een klere-eind, zo'n ronde. Kijk eens joh. Goeiedag, die gaat hard. Die ene heeft het veel zwaarder als die andere. Zie je dat. Hé, die is van de bakker, die maakt reclame, 't Is toch knap. Hij is dronken joh, die gast. Kijk, daar hebben we Batman. De indianen krijgen een lekke band met hun huifkar. Op de velgen gaan ze verder. „Dat is pas india- nenwerk", klinkt lof uit de microfoon. Zij zouden echter nog meer voor hun kiezen krijgen. Kwart voor acht. De club beddenracers wordt kleiner en het tempo zakt af. Ze worden getroost: „liet busje komt zo", wordt ze toegezongen. De bruidegommen hebben steeds meer pils nodig om op de been te blij ven. De huifkar zakt door zijn wiel. De twee indianen blijken verbeten doorzetters te zijn: ze pakken de kar allebei aan een kant en rennen verder. Acht uur. De race is voorbij. Deelnemers vallen op straat of in hun bed van vermoeidheid. Een ding is zeker, zo laat een lid van het Oranjecomi té tevreden weten: volgend jaar heeft Roelofarendsveen weereen beddenrace. Eerste, tweede en derde werden respectievelijk Lau rens en Wilfred Akerboom (55 ronden), Jan van der Zon en Jacques Wijfje (54 ronden) en Rick van der Hoorn en Hein-Jan Bocxe (54 ronden). De twee bruidegommen Sander van der Meer en Mark Verhaar kregen de origi naliteitsprijs met hun bruidssuite. De beste Veense prestatie werd geleverd door Ben Akerboom en Mauri ce van der Meer. Zij kregen de wisselbeker. Rubriek voor zakelijk nieuws fax: 071 -321921 nij iet lurft? Trouwen in een jurk de ite, zijde, Franse kant, met tst ute hoed, een paar meter en elegante rijlaarzen, an bij Bruidsboetiek Vero- „We zeggen nergens nee zegt Astrid Dijkhuizen. oi est in haar nieuwe bruids nit ek voor een andere dan de de tikelijke stijl. „Veel bruids- dv n zijn nog precies hetzelf- s 20 jaar geleden, met al ierelantijnen. Ik hou van :gii iobere stijl." Jurken die zij nooi vindt, wil ze niet ver- Je: n. „Ik richt mij niet op de Veel mensen trouwen rlai ludere leeftijd of voor de Ie keer. En die willen niet Kl|n traditionele witte jurk." ige week breidde zij haar i bloemenwinkel uit met bescheiden assortiment we Isjurken. Het idee kwam ve 1 bruidsparen kwa- in haar winkel voor bloe- 'ocleen vriendin leende haar 'tuidsjurk voor de etalage wt n het een kwam het ander, oaf tad nooit gedacht dat ik i 4 in zou rollen", zegt Dijk- kel en. raa de twee jaar dat haar bloe- eifzaak draaide, had ze ge- bij elkaar om te in de ren in bruidsmode. Vaste ancier is een Belgisch be- Tati Bis. „Het zijn twee m en die hebben best lef. jurken zijn geïnspireerd op se haute couture. Ik vind het allemaal wat min- 'tijf moet, wat losser." Dat niet zo wild te zijn als jute, in de zaak staat een een- ig zijden model met een ag Donkerblauw, dat maar ook in andere kleuren kü rïjgbaar. „Dit is een jurk die naar een feest ook nog Astrid Dijkhuizen: „Ik hou van een sobere stijl". Op verzoek kan elk model naar eigen smaak aangepast worden. Een sleep, een v-hals of lange mouwen is geen pro bleem. Het is ook mogelijk om met een eigen ontwerp te ko men. Dijkhuizen werkt samen met een vriendin, die modeaca demie heeft en ook voor de klei nere aanpassingen zorgt. ,,Als iemand maat 36 boven heeft en 44 onder, dan maken we dat he lemaal op maat." Het is hand werk, zelfs de rits wordt met de hand in gezet. En als een jurk niet staat? „Dat moet je eerlijk zeggen, vind ik, maar als ie mand dat echt zo wil, dan houd ik haar niet tegen." Het bedrijf is gevestigd aan de Morsweg in FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Leiden, eigenlijk een uithoek. „Hier is de huur laag, hls ik in de binnenstad ga zitten, moet ik me toch op de massa richten om uit de kosten te komen." En je kunt er nog de auto voor de deur parkeren. MARINA VAN DEN BERG Ere-voorzitter Menno Smitsloo is benoemd tot ere-voorzitter van de Vereniging Leiden Centraal, waarin de on dernemers uit het stationsge bied zijn verenigd. Smitsloo is bijna 12,5 jaar voorzitter van Leiden Centraal geweest. Hij nam ook het initiatief tot de vereniging die zich de afgelopen jaren nadrukkelijk heeft ge mengd in de discussie over de inrichting van het stationsge bied. Tijdens de algemene le denvergadering droeg Smitsloo de voorzittershamer over aan Max de Jong, directeur van Ne- metschek Nederland BV. Hoogvliet dicht Hoogvliet aan de Papelaan in Voorschoten is maandag 18 en dinsdag 19 september gesloten. De winkel wordt verbouwd. Vanaf woensdag 20 september gaat de tijdelijke huisvesting van de supermarkt open. De noodwinkel is gevestigd op de hoek van de Veurseweg en de Peppellaan tegenover de Karei Doormanlaan. Im- en export De stichting Werkgelegenheid Leiden houdt een cursus voor mensen die willen importen en/of exporteren. Tijdens de cursus die donderdagavond 21 september begint en vijf avon den duurt, komen tal van on derwerpen aan de orde: inter nationaal betalingsverkeer, con tracten en verzekeringen. Men sen uit de praktijk werken mee aan de cursus. Voor opgave of meer informatie: Anja Quist, 146878. RUNWOUDE DORITH LIGTVOET Soms staan bij een rechtszaak twee verklaringen zo volstrekt tegenover elkaar dat het bijna onmogelijk is te bepalen welke de juiste is. Dat was gistermid dag het geval bij de Haagse rechtbank waar een 34-jarige man uit Rijnwoude terecht stond. Hij zou een vele jaren jongere vriend hebben mishan deld. Ook zou hij hem hebben gechanteerd om de jongen te dwingen tot seksueel contact. De Rijnwoudenaar ontkende al les. De tegenstrijdige verklaringen van de man en zijn vriend leid den ertoe dat de strafmaat van de advocaat en de aanklager mijlenver uit elkaar lagen. De aanklager eiste twee jaar met af trek van voorlopige hechtenis. De advocaat vond dat de man zo snel mogelijk op vrije voeten moest komen, zodat hij zijn be drijf kan voortzetten. Het duo had een relatie, die in het begin voor beiden goed verliep. Maar al snel begonnen de seksspelletjes een grimmiger karakter te krijgen. Daarbij wer den handboeien gebruikt en werd de tiener geslagen met een riem. Ook zouden sigaretten op zijn lichaam zijn uitgedrukt. Daarnaast zou de Rijnwoude naar hem hebben gedwongen klanten op te pikken bij homo ontmoetingsplaatsen. De jongen deed alles wat de Rijnwoudenaar vroeg, omdat hij werd gechanteerd met foto's die waren gemaakt tijdens een van de spelletjes. De Rijnwoudenaar dreigde de nietsverhullende kiekjes aan zijn ouders op te sturen die niet wisten dat hun zoon homoseksueel was. Uit eindelijk was de jongen zo over stuur geraakt, dat hij zijn vriend had opgezocht. Toen diens vas te partner opendeed, sloeg hij met een hamer op hem in. De officier noemde de geeste lijke schade die de Rijnwoude naar bij de jongeman heeft aan gericht zeer groot. Hij schetste een beeld van een verlegen jon geman die nog maar net zijn eerste schreden op het homo seksuele pad heeft gezet. Hij vond dat de Rijnwoudenaar op alle fronten misbruik had ge maakt van deze situatie. De Rijnwoudenaar ontkende niet dat hij met zijn vriend ge- experimenteerd had met sado masochistische spelletjes. Maar hij ontkende ten stelligste dat dit tegen de wil van zijn vriend was gebeurd. „We hebben er vooraf heel veel over gepraat en alleen gedaan wat we allebei wilden. Ik heb ook nooit een si garet op zijn "lichaam uitge drukt", zie hij gistermiddag. Dat hij foto's had gemaakt, ontken de de Rijnwoudenaar niet. Maar hij zou zijn vriend er nooit mee hebben gechanteerd. Ook zou hij zijn vriend nooit gedwongen hebben om voor hoer te spelen. Advocaat Groen noemde de verklaringen van de jongeman 'tegenstrijdig, leugenachtig en onwaar'. Uit de verklaringen bleek volgens hem dat de jon gen wel degelijk plezier had be leefd aan de relatie en open stond voor experimenten. Hij suggereerde dat de jongen met zijn beschuldigingen zijn vriend een loer had willen draaien, omdat hij door de aan wezigheid van diens vaste part ner te weinig aandacht kreeg. De aanval met de hamer zou dan ook geen toeval zijn ge weest. De rechter doet dinsdag 3 oktober uitspraak. Meer kunstonderwijs op scholen Rijnwoude geld. „Een keertje naar het theater gaan was er voorheen niet bij voor een basisschool. Dat kostte te veel geld. Maar nu alle scholen hun krachten hebben gebundeld en ook de gemeente steun verleent, is er veel meer mogelijk. Het is de bedoeling dat leerlingen in de komen de vier jaar twee keer in aanraking komen met een van de zes volgende culturele disciplines: muziek, beeldende kunst, dans, audiovisuele kunst, theater en literatuur. De vorm waarin dat gebeurt, mag de school zelf invullen. Vandaag kregen de leerkrachten van de scho len op de Arnoldus van Os-school in Benthuizen een introductie van het kunstmenu. De schoolkinderen van Rijnwoude krijgen de ko mende vier jaar heel wat meer kunstzinnige vor ming. Door subsidie van de gemeente, een gift van de VSB-bank en financiële steun van de pro- viciale Stichting Steunfunctie Kunstzinnige Vor ming is er 40.000 gulden beschikbaar voor kunst projecten op alle basisscholen in Rijnwoude. Een geweldige vooruitgang, noemt Frans Stolk dat. Hij is leraar op de christelijke basisschool Rhynenburch in Hazerswoude-Dorp en lid van de werkgroep Kunstmenu in Rijnwoude, die een opzet heeft gemaakt voor de besteding van het Roelofarendsveen is sinds gisteren een traditie rijker: de beddenrace. FOTO BEN DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17