'Evolutietheor in eindexamen 'Kerken ondeskundig inzake oorlog en vrede' 'Ik was bang dat we zouden neerstorten' Leiden Kerk Samenleving Madurodam 'Xerkbtad** Sl WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1995 972 BUITENLAND KORT Ontslagen De financiële crisis van de Wereldraad van Kerken kan consequenties hebben voor personeel en programma's. Dit zei secretaris-generaal dr. Konrad Raiser gisteren op een persconferentie tijdens de bestuursvergadering in Genève. Vorig jaar heeft de Wereldraad ruim 33 miljoen gulden minder ontvangen dan het bedrag van 157 mil joen gulden dat was begroot. Dit is vooral het gevolg van de waardevermeerdering van de Zwitserse frank ten op zichte van de Duitse mark en de Amerikaanse dollar. Het verlies wordt door reserves gedekt. Het is volgens Raiser nog te vroeg om nu al te spreken over ontslagen en het schrappen van program ma's. In ieder geval zal dat dit jaar niet gebeuren. Problemen Rond 1990 verkeerde de We reldraad ook in grote finan ciële problemen door de val van de dollar. De tekorten waren in die tijd nog be scheiden bij de huidige ver liezen. In 1988 was het tekort minder dan een miljoen gul den. De algemene vergade ring besloot in 1991 het aan tal personeelsleden van 340 tot 270 terug te brengen. Mi chael Davies, hoofd van de financiële afdeling, rekent er nu op dat de uitgaven in 1996, die op 146 miljoen gul den zijn begroot, de inkom sten met slechts 2 miljoen gulden zullen overschrijden. Van de inkomsten is 40 pro cent afkomstig uit Duitsland, 15 procent uit Zweden, 11 procent uit Nederland en evenveel uit de Verenigde Staten. Subsidie Vorig jaar hebben 166 van de 324 lidkerken - inmiddels met acht vermeerderd - niets betaald. Het centraal comité moet deze week een besluit nemen over een voorstel dat elke lidkerk minimaal 1000 Zwitserse franken (1380 gul den) per jaar betaalt. Wanbe talers lopen het gevaar dat zij geen subsidie voor reiskosten ontvangen. chef* henny van ecmond. 071-356414, plv -chef hans koenekoop, 07l Angela Reckman: „Pap, misschien wil ik toch wel piloot worden." een volleerd pilote was, liet de vlieginstructeur Angela hele maal zelf het toestel opstijgen en weer landen. Vervolgens gaf hij rustig achterover leunend slechts een paar aanwijzingen, waardoor Angela wist of ze naar links of rechts moest vliegen. De vlucht voerde van de vliegschool in Lelystad over Harderwijk naar de rand van de Flevopolder. Van daaruit weer terug naar het vliegveld, waar de krantebezorgster de PH- MLD, zoals het toestel heet, weer eigenhandig aan de grond zette. Maar op een been kan je niet staan vond de vlieginstruc teur en dirigeerde Angela op nieuw naar boven voor een cir- kelvlucht boven de landings baan en het maken van een tweede landing. Daarna was de eerste vliegles van de Haarlemse voorbij. „Fantastisch", verzuchtte Ange la, en tegen haar vader: „Pap, misschien wil ik toch wel piloot worden." Die gedachte had ze voor de vlucht nog niet, want tot nu toe wilde de bezorgster kraamhulp worden. Bij terugkomst op de vlieg school kreeg Angela van meneer en mevrouw Duprée haar vlie gerslogboek uitgereikt. Dat is een boekje waarin alle gemaak te lesvluchten worden geno teerd. De eerste vlucht op weg naar haar brevet is in ieder ge val gemaakt. Een lokale vlucht van EHLE (luchtvaarttaai voor Lelystad) naar EHLE staat er op LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De evolutietheorie moet wor den opgenomen in het eindexa men biologie. Dat vinden tien hoogleraren van de Leidse Rijksuniversiteit. Vorige week schreven zij in een brief aan staatssecretaris T. Netelenbos (onderwijs): „Biologische en re ligieus-geïnspireerde argumen ten dienen niet tegenover elkaar gebruikt te worden." De tien hoogleraren zijn ver bonden aan het Leidse Instituut voor Evolutionaire en Ecologi sche Wetenschappen. Dit insti tuut doet veel onderzoek naar mechanismen van de evolutie theorie: het onstaan en de ont wikkeling van organismen - mensen en dieren - en hun strategieën om te overleven. Volgens secretaris J. van der Molen willen de Leidse onder zoekers hun geluid laten horen omdat de huidige discussie zich teveel toespitst op zaken die niets met het onderwerp te ma ken hebben. „Zo vinden wij dat je religie en biologie uit elkaar moet hou den: dat zijn compleet verschil lende dingen. Wij stellen: de hoofdzaken van de stan* |1 wetenschap in een bepaal gebied horen thuis in hei traal schriftelijk einden Daar komt bij dat wij on gen maken over de toekor generatie studenten en zoekers. Ze lopen achtei op als er in het voortgezi derwijs niets aan dit ondi wordt gedaan." De Leidse wetenschj vinden het onzinnig om ten over het 'waarheidsge van de evolutietheorie. „A| te waarheid bestaat niet wetenschap. Het gaat er om of een bepaalde bruikbaar is. En wetens pers blijven zoeken naam theorieën die een verscl nog beter kunnen verklare Met de evolutietheorie nen ook andere verschiji worden verklaard, aldus Vi Molen. „Kijk bijvoorbeeli het VPRO-discussieprogr over het geheugen: daar de evolutietheorie rege! aangehaald en de mens derdeel van de natuur Niet alleen door biologen ook door psychologen en Universiteit houdt studiedag over 'Indische Nederlanders FOTO UNITED PHOTOS DE BOER LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE de eerste bladzijde van het boekje van Angela genoteerd. Met de handtekening van me neer Duprée erbij, als bewijs dat zij de vliegles goed heeft doorlo pen. Voor de andere vluchten moet de bezorgster overigens nog even wachten. Eigenlijk mag je pas vliegles nemen vanaf je zestiende jaar. De instructeur heeft wel ver trouwen in de vliegkunsten van Angela. Volgens hem heeft zij aanleg om vliegenier te worden. Angela, de bezorgster van wijk 140, rond de Kruis tochtstraat had gisteren wel een 'mazzeldagje', zoals zij het zelf noemt. Vrij van school en een onverwachte vliegles op de tijd dat ze eigenlijk haar kranten wijk had moeten lopen. Nerveus was ze trouwens wel toen ze in het vliegtuig stapte: „Ik was super zenuwachtig", vertelt ze „Ik was echt bang dat we zouden neerstorten." Achteraf viel dat ajlemaal wel mee. Angela denkt dat ze nog wel eens terugkomt op het Lely stadse vliegveld voor een twee de vliegles. Op weg naar huis leest ze aandachtig de informa tie door die ze van de vlieg school heeft meegenomen. Het enthousiasme voor het vliegen is in ieder geval gewekt. „Hé, ik als ik piloot wordt, kun jij gratis met mij meevliegen. Zelfs naar Afrika.", zegt ze in de auto op weg naar huis tegen haar broer tje. De Japanse bezetting en de dekolonisatie van het voormali derlands-Indië zijn hoofdthema's van de studiedagen 'Indiscl derlanders' van de Leidse Rijksuniversiteit. Donderdag bej lezingen over deze onderwerpen in het Leidse Academiegi de tweede dag verplaatsen de sprekers en bezoekers zich m Haagse Congresgebouw. Het is dit jaar een halve eeuw geleden dat de oorlog in hei malig Nederlands-Indië officieel ten einde kwam en de onafli lijkheid werd uitgeroepen. De maatschappelijke en politiek wikkelingen daarna hadden grote gevolgen voor de grote gro dische Nederlanders en totoks. Zij voelden zich niet meer tl het land en velen verlieten hun geboorteland. Op het symposium staan de jaren 1942-1962 centraal. 1 gaat het vooral over persoonlijke ervaringen en belevenissi Indische Nederlanders. Die dag krijgt minister E. Borst in Der het boek 'Het einde van Indië' aangeboden met interviews n der meer Adriaan van Dis en Rudy Kousbroek. De studiedagen over Indische Nederlanders worden sind gehouden door het Leids Instituut voor Sociaal Wetenscha] Onderzoek (LISWO). Dit jaar wordt nauw samengewerkt r Leidse vakgroep geschiedenis, het Indisch Wetenschappelijk tuut in Den Haag en de Stichting Herdenkenking 15 augustui HILVERSUM «ANP De helft van de Nederlandse bevolking vindt de kerken onvoldoende deskundig om uitspraken over kwesties van oorlog en vrede te kunnen doen. Volgens steeds meer Nederlanders kunnen de kerken er beter het zwijgen toe doen en zich richten op het helpen van slachtoffers van oorlogsgeweld. raties. Voor kerkelijke uitspra ken over oorlog en vrede in het algemeen is meer steun: 44 pro cent vindt dat een goede zaak, 39 procent niet. Bijna de helft (49 procent) vindt de kerken niet deskundig genoeg om in het openbaar hun standpunten over oorlog en vre de te verkondigen. Meer dan de helft (53 procent) ziet deelname aan politieke discussies over dit thema niet als een kerkelijke plicht. Volgens 68 procent kun nen kerken beter andere activi teiten ontplooien. Hulp aan slachtoffers, steun aan Neder landse VN-militairen en bidden, scoren daarbij het hoogst. IKV-secretaris Mient Jan Ea- ber noemt de uitkomsten 'triest'. „Blijkbaar denkt het pu bliek de kerken in deze alleen nog een rol toe bij het oprui men van de brokken. Dat is tra gisch." Faber vindt dat de kerken de afwijzende houding van het pu bliek over het spreken over oor log en vrede grotendeels aan Dat blijkt uit een opinie-onder- zoek van de Katholieke Univer siteit Nijmegen, waarvan de re sultaten gisteren in het televi sieprogramma Studio RKK zijn bekendgemaakt. Juist deze week is het Vredesweek, georga niseerd door het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV), dat zich de afgelopen jaren namens de pro testantse kerken vooral heeft in gezet voor verzoening in voor malig Joegoslavië en in de Kau- kasus. In 1979 vond nog 49 procent van de Nederlanders dat de ker ken zich over het concrete on derwerp van de kernwapens moesten uitspreken. Nu is 44 procent van mening dat de ker ken in de burgeroorlogen die gaande zijn, hun stem beter niet kunnen laten horen. Volgens meer dan de helft van de Ne derlanders kunnen de kerken beter hun mond houden over de deelname van het Neder landse leger aan VN-vredesope- zichzelf te wijten hebben. Met name in de kwestie-Joegoslavië hebben de kerken het volgens hem laten afweten in de discus sie over het gebruik van geweld. „De kerken hebben zich niet aan de problemen durven bran den. Als je dat niet durft, kom je per definitie in de marge te zit ten." Secretaris Jan ter Laak van de rk-vredesbeweging Pax Christi vindt de enquête-resultaten juist wel positief. „Als mensen over de rol van. de kerken wor den ondervraagd, denken ze vooral aan kerkelijke leiders. Het is logisch dat ze van kerklei ders geen gedetailleerde uit spraken over oorlog en vrede verwachten. Het is heel gezond dat de mensen zeggen: kerken, hou een beetje afstand." Legerbisschop mgr. J. Punt zei in het tv-programma Studio RKK dat de kerken niet deskun dig zijn op het gebied van mili taire strategie maar wel wat be treft 'de diepere ethische grond slagen van vrede en gerechtig heid'. Het spreken van de ker ken inzake oorlog en vrede houdt volgens hem in het 'aan reiken van criteria voor verant woord handelen vanuit het evangelie'. Behalve dat móeten de kerken 'oproepen tot gebed', aldus Punt. DE KERKBLADEN Vrienden 'van de Alphense predikant N.J.M. Hoogendijk hadden onlangs een jubileum te vieren. En een onderdeel van het feestprogramma was een bezoekje aan Ma durodam. „Voor ons was het een weerzien na zo'n kleine dertig jaar, toen wij er ook een keer met onze kinderen waren geweest", schrijft Hoogendijk in het Alphense kerkblad over dit 'weerzien met plezier'. Het miniatuurlandje haalde meteen de predikant in Hoog endijk naar boven. Hij bedacht zich dat er op de achtergrond 'een gewel dig kunnen en kennen van mensen is die con stant bezig zijn om hier de boel draaiende te houden'. „En ik be dacht: Schepping of evolutie? Of allebei?" In zo'n miniatuur stadje kan je je ook een beetje als een god voelen, meent Hoog endijk. „Je ziet er op neer vanuit de verhevenheid van je lengte, je ziet alles ordelijk be wegen en kan denken dat het allemaal heel goed is, wat daar tot stand is gebracht. Hier en daar hapert er wel wat, maar dan moeten de reparateurs er aan te pas komen. En soms vinden er echte restauraties plaats, want ook dat blijkt no dig te zijn. Madurodam geeft dus een echt beeld van het le ven." Madurodam blijkt ook een christelijk stadje te zijn. „Ten minste, als je kijkt naar de in verhouding vele kerken: van de St. Jan in Den Bosch tot de hervormde kerk van Maasdijk; van de Utrechtse Dom tot de Lange Jan van Middelburg. Bij een paar van die kerken vind je ook poppetjes van mensen. Maar kennelijk heeft de secu larisatie ook in Madurodam toegeslagen. Want mij viel ten minste op, dat al die mensen de kerk verlaten! Ze gaan niet naar binnen, maar komen er uit. Als je bij de St. Jan van Den Bosch een dubbeltje in het daarvoor bestemde gleufje gooit, komen ze zelfs in bewe ging: een processie, een op tocht die de kerk verlaat. Kijk, dacht ik weer: ook dat is een beeld van de wer kelijkheid: hoevelen zijn er niet die nog wel (wat) geld aan de kerk geven, maar er verder lie ver uit dan in gaan? Om dan nog maar niet te denken aan al die bezoe kers van Ma durodam, die er met een zekere vertedering ar staan te kij ken: herinneringen aan een lang en ver verleden? Wie zal het zeggen." Als de beheerders van Ma durodam de looprichting nu eens omdraaiden, suggereert Hoogendijk. „Zodat de men sen niet de kerk uit, maar er juist naar binnen gaan? Zou dat een goede invloed kunnen hebben op de kerkgang van al die bezoekers?" Hij geeft zelf het antwoord. „Ach nee, Madurodam is toch een soort sprookje, een mooi en een leuk sprookje, maar meer niet, zal men zeggen. En daar zal geen evangeliserende beweging van uit gaan." Rijnlandse Kerkbode ONTMOETING Klfkbode MPETRUS INFOQQB QsciunaE'SEMroED en weemoed n; LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat82 071-356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/mvr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) •PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R. D. Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chefredactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden AJ.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regi® F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andeie dicap hebben), is een samenvattinc regionale nieuws uit het Leidsch De geluidscassette beschikbaar Voor ir 08860-82345 (Centrum voor Gesprt WÊÊÊÊÊÊÊm H U I Z ZIEKE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 6 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconess en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, vck ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoen pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kla II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tc uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.01 leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uit voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is t zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, ne kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; o heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.1 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. DE WEEK VAN DE BEZORGER Een week per jaar wordt er door alle kranten in Neder land extra aandacht aan de bezorgers van de krant be steed. De Week van de Be zorger staat dit jaar in het teken van de droomwens. De krant laat deze week een aantal droomwensen van bezorgers in vervulling gaan. Angela Reckman uit Haar lem zat voor het eerst van haar leven, hoog bovenin de lucht, achter de stuurknup- pel van een sportvliegtuigje van Martin Air. Eerst dacht ze erover om als droomwens parachutespringen op te geven, maar daar zag ze even later toch maar van af. Bang was ze, dat ze eenmaal boven niet zou durven te sprin gen. Dan maar vliegen dacht Angela Reckman. Toch de lucht in, maar ook met het vliegtuig weer veilig naar beneden. Ge vlogen had ze wel eens op reis naar Spanje, maar ze zou zo graag eens een vlucht meema ken in de cockpit, naast de pi loot. Bij de vliegschool van Martin Air in Lelystad, stond daarom een klein lestoestel van het type American Tiger klaar. Samen met een piloot die met Angela en haar broertje Mare een vlucht zou maken boven Flevoland. Maar de heer Duprée bleek behalve piloot ook al bijna twintig jaar bevoegd vliegin structeur. En zo ging niet alleen Angela's wens in vervulling, maar kreeg zij ook on verwacht haar eerste vliegles. Daar had de be zorgster niet op lartinaie Lelystad IKV-secretaris Mient Jan Faber: „Uitkomsten triest. FOTO ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14