Leiden NS geven treinreizigers geen schadevergoeding 'olitie begeleidt transport illegale woonboot linimabeleid krijgt istemming politiek 'Regio dubbel gepakt door kabinet' Drie bibliotheekfilialen dicht OENSDAG 20 SEPTEMBER 1995 .hennyvan egmond. 071-356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 leid gestolen uit kassa Uit de kassa van een winkel aan de Hoge Rijndijk is gis- nülddag 250 gulden gestolen. De verkoopster werd door twee anstalige mannen aan de praat gehouden. Toen zij de winkel teek. zag ze dat een derde man een greep in de kassa deed. De ie gingen er daarna vandoor. Jntgroeningstaak mislukt 0» Twee Amsterdamse studenten (19 en 21 jaar) zijn afgelo- in nacht op heterdaad betrapt bij het stelen van een 'Leide- lartje' en een verkeersbord op het Stationsplein. Het duo had dens de ontgroening de opdracht gekregen de Leidse spullen .Amsterdam te tonen en ze daarna weer terug te brengen. n den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede dat het wensche- wordt geacht thans reeds over te gaan tot de benoeming van Geneesheer-Directeur van het op te richten krankzinnigen- sticht op het buitengoed Endegeest. Met het oog op het op aken van de definitieve bouwplannen en de verdere bepalin- n omtrent de inrichting van het gesticht is het namelijk van oot belang dat de Geneesheer-Directeur te dien aanzien wordt raadpleegd, voor dat met de exploitatie wordt aangevangen. Wethouder yi r De Voorschotense I 3 wethouder Ten Ha ve (35) legt zijn functie in oktober neer. Jute yt -y Trouwen in een jurk I van jute?. Via de bruidsboetiek van Astrid Dijkhuizen is dat mogelijk. NNO 1895 Vrijdag 20 September NNO 1970 maandag 21 september Ivertentie. Natuurlijk wilt U als Nederlander graag een Duitse uiloft meevieren. Mijn verloofde en ik stellen U daartoe in de legenheid. Uw verblijf van 3 dagen in Duitsland en Uw reis- sten nemen wij voor onze rekening. Uw huwelijksgeschenk, h ja, U begrijpt het al. Gaarne zouden wij van U ais huwelijks- schenk een 3 of 4 kamerflat willen huren in de omgeving van iden Katwijk Noordwijk. Ach stelt U ons toch niet teleur, leven bureau van dit blad onder nr. 50639. NIEUWLICHTERIJ oodwitte Reveilllje-slaapmuts Vrienden van de Reveilll-je ook dit jaar met een stand vezig tijdens de inschrijving Haring- en Witebrood in Vaag (Aalmarkt) op donder- 21 september van 16.00 tot Ouur. weer voor het vijfde jaar de vereniging een bijzon presentje te koop aan. Voor gulden is een roodwitte - de iren van Leiden - slaapmuts erkrijgen. De opbréngst is emd voor muziekvereniging ileutels die een kwart eeuw bestaat. Vorig jaar ging de op brengst naar de Brassband Lei den. Naast slaapmutsen zijn ook nog steeds de bekende roodwitte sjaals te koop, eveneens voor tien gulden. De opbrengst daar van gaat naar het Ronald Mc Donald Huis te Leiden. Vrienden van de Reveilll-je is enkele jaren geleden opgericht om de Reveille op 3 oktober (7.00 uur, Stadhuisplein) nieuw leven in té blazen. Die wordt in middels door honderden men sen bezocht. leiden» „Stevig doorblazen tot ik stop zeg", legt een agent uit aan een veehouder uit Nieuwerkerk aan den Ussel. Een paar tellen later geeft de ademanalyse aan dat de man niets heeft gedronken. Deze veehouder was een van de vijftig chauffeurs die gistermorgen tijdens een controle-ac tie van de politie bij de Groenoordhallen werden tegengehouden. De controle spitste zich toe op veehouders en veehandelaren die van de vee markt kwamen. Vijf agenten van de regio Hollands Midden testten de chauffeurs op drankgebruik. Verder letten zij op eventuele technische mankementen aan vrachtauto's en aanhangwagens en werden alle benodigde papieren aan een nadere inspectie onderworpen. Doordat iedereen zich keurig aan de regels hield, verliepen de controles in een gemoedelijke sfeer. De enige protesten kwamen van achter uit de veewagens, waar de luidloeiende kalveren het nut van deze vreemde onderbreking niet helemaal inzagen. De controleurs bekeken de meest uiteenlopende voertuigen. Van bemodderde veewagens en aanhangers tot een glimmende, peperdure Belgische Mercedes en een oude bak fiets. FOTO HENK BOUWMAN Rover eist dat spoorwegen meer doen voor gedupeerde passagiers annet van aarsen Sociale Dienst kan verder de notitie minimabeleid. :ommissie voor werk en so- zaken stemde gisteren vol- dig in met de nota, die het Leidenaars met een inko- tot 110 procent van de bij- dsnorm mogelijk moet ma- om vanaf volgend jaar tal activiteiten voor 50 procent ;clareren. let het nieuwe minimabe- hoopt de Sociale Dienst af volgend jaar meer men- te bereiken. Wethouder J. Laurier hoopt zo een geslaagde poging te kunnen ondernemen om de doelgroep beter te berei ken. De doelgroep kan volgens de notitie onder andere de helft van de aanschafprijs van muse umjaarkaarten, bibliotheek abonnementen en NS-kortings- kaarten declareren, de helft van de contributie van sportclubs en de helft van cursuskosten op sociaal-cultureel gebied. De te rugbetaling achteraf voorkomt dat de gebruikers van de rege ling een stempel opgedrukt krij gen. Vervolg van voorpagina De reizigersvereniging Rover vindt dat de Nederlandse Spoorwegen meer moeten doen voor de gedupeerden van de grote stroomstoring maandag bij Leiden. De NS valt juridisch niets te verwijten, maar toch meent Rover dat het spoorbedrijf de getroffen reizigers schadeloos moet stellen. Dat is de NS als monopolist verplicht uit oogpunt van klantvriendelijkheid, aldus de vereniging. loofde koffiebonnen, zo ze al uitgedeeld worden, zijn in zulke omstandigheden een lachertje." Volgens de vereniging moeten NS wel wat toeschikkelijker worden, wil het de klanten be houden. Een woordvoerder van NS leiden cees van hoore In het Leidse geval vindt Rover dat het ontbrak aan een goede informatievoorziening. „Er be horen noodplannen klaar te te liggen, vooral voor calamiteiten tijden de spits. De door NS be noemt de opmerkingen van Ro ver begrijpelijk. „Het is zeker vervelend, ook voor ons, als zich op een druk traject tijdens druk ke uren calamiteiten voordoen. We zijn echter ook hier tot het uiterste gegaan om de reizigers tegemoet te komen. Vervan gend vervoer met bussen en zo nodig ook taxi's." Een schade loosstelling is volgens NS dan ook niet aan de orde. Brigitha Keizer, voorlichter, van de NS voor het Leidse ge bied, weet nog niet wie precies schuld heeft aan de storing die werd veroorzaakt doordat bij Voorschoten een heipaal door een kabel werd geslagen. „We zijn dat op dit ogenblik nog aan het uitzoeken. Maar als de NS hier niet zelf debet aan is maar bijvoorbeeld de aannemer of het bedrijf dat de kabels heeft aangebracht dan zullen we de schade zeker gaan verhalen. Er zijn een aantal aanwijsbare kos ten, zoals die voor de extra bus sen die zijn ingezet." De NS vervoerden enige tien duizenden reizigers met bussen en leidden doorgaande treinen zoveel mogelijk om via Gouda. De NS-klanten kregen te maken met vertragingen tot een uur. Het kan niet anders of er moet een geweldige bezuinigings- golf op het Leidse Stadhuis aanstaande zijn. Er gaan vast honderden ambtenaren en zeker twee wethouders uit. Dat moet mogelijk zijn, want steeds vaker wordt het werk gede legeerd aan Leidenaars zelf. Wethouder H. de Goede roept sportclubs op om de politiek wakker te schudden door het indienen van creatieve ideeën over hoe het allemaal beter kan met de sportaccommoda ties). Enkele weken geleden werd de bevolking uitgenodigd plannen in te dienen die het contact tussen burgerij en be stuurders moeten verbeteren. Ze weten zeker niet meer hoe het moet; ze zitten met de handen in het haar. Aan de Breestraat is de pot met creativi teit leeg. In arren moede wordt een beroep gedaan op de bevolking, misschien nog in de veronderstelling dat wij van deze opgelegde betrokkenheid opgewonden zullen raken. Ik moet van deze nieuwlichterij niets hebben. Voor plannen en ideeën zijn in Leiden 1700 ambtenaren en een regiment politici ingehuurd. Het is aan de bevolking om gaten te schieten in hun plannenmakerij. En zeker niet omgekeerd, 't Zal me toch gebeuren dat ik een prachtig idee bedenk en dat de eerste de beste ambtenaar zegt dat-ie het niks vindt! Het referendum in Leiden staat aan alle kanten onder druk. Dat 'machtsmiddel' van de bevolking raakt ongetwijfeld in onbruik. Een leuk ideetje evenwel van een creatief burger tje... Ach, stap het Stadhuis eens binnen en wacht op een beslissing van de dames en heren ambtenaren en bestuur ders. Waag het niet tevoren brede maatschappelijke steun voor het plan te verwerven, want dan word je het gemeente huis uitgeknikkerd. Dat is nog eens je ware arrogantie van de macht. En voor wie het weten wil: ik wil helemaal geen betere band met de gemeente. Ik wil slechts dat de belastingen niet ho ger worden; dat ik netjes te woord word gestaan als ik bel; dat op tijd mijn brieven worden beantwoord; ik wil dat de gemeente mij wijst op beroeps mogelijkheden als wij het er gens over oneens zin; dat de stad er netjes en georganiseerd uitziet. En als ze er in Leiden na al dat krampachtig zoeken naar mo gelijkheden om het contact tussen burgers en bestuurders aan te halen toch niet uitko men, dan volgens ze vast het Noordwijks voorbeeld. Daar leggen burgemeesters en wet houders op verzoek huisvisites af. Dat moet bij wet worden verboden. Zakgeldbaantjes in binnenstad-oost leiden caroline buddingh' Jongeren in de oostelijke binnenstad kunnen binnenkort sollicite ren naar een zakgeldbaantje. Wethouder J. Laurier en R. Lijnzaat, coördinator van het wijkteam Oostelijke Binnenstad, overwegen om in dit deel van de stad zakgeldbaantjes te scheppen, gelijk aan het zakgeldproject in Noord. „In die buurt is dit project zo succes vol, de jongeren staan te dringen om er voor in aanmerking te ko men", zei Lijnzaat gisteravond tijdens de wijkgroepvergadering Oostelijke Binnenstad. In Noord kunnen jongeren een zakcent verdienen door allerlei kleine klusje in de buurt te doen. „Hiermee leer deze groep buurt bewoners voor hun eigen leefomgeving te zorgen. Het bejangrijkste is echter dat het aantal vernielingen in de huurt sterk wordt ver minderd. Je maakt tenslotte niet je eigen werk kapot", aldus Lijn zaat. De aanwezige buurtbewoners reageerden positief op het voornemen. EN. arjan van puk Leidse politie heeft in de it van vrijdag 8 op zaterdag ïptember het transport van woonboot begeleid, die der een ligvergunning een lts heeft ingenomen aan de en Schiekade. Tijdens de it heeft J. Langerak, eigenaar de ark, auto's weggesleept, ;eersborden verplaatst en boom omgezaagd, echter ider dat hij over een kapver- beschikte. Als de ge- inte besluit dat Langeraks niet mag blijven liggen aan in- en Schiekade, moet hij t weer verwijderen, e politie acht zich niet uldig aan het voorval: „De had misschien geen ligver- ning, maar dat is wat anders een transportvergunning, transportbedrijf vraagt zo'n [Unning aan en die was in jeval keurig in orde. De poli- teeft slechts tot taak overlast ens het transport te voorko rt", aldus een woordvoerder, hgens had de ondernemer transport volgens de politie 'M voorbereid: „Er waren huldig knelpunten. Als we wot inderdaad moeten ver deren, dan hoop ik dat we in geval met een ander be- fin ee gaan." ld tgerak denkt dat het zo'n h niet zal lopen. „Ik heb al '8 juli een vergunning bij de neente aangevraagd. Dat n vervolgens vier weken op antie gaat, daar kan ik niks 'doen. De voorbereiding van moeilijk transport kost veel en geld. Ik kon het niet zo- arafblazen." Langerak een ligvergun- Wethouder Walenkamp op Prinsjesdagontbijt: leiden rudolf kleun De Leidse regio wordt dubbel gepakt door het kabinet. Zo rea geert de Leidse wethouder J. Walenkamp van economische zaken en financiën op de giste ren gepresenteerde rijksbegro ting. „Vanaf 1 januari 1997 leve ren de zestien gemeenten in de ze regio niet alleen 40 miljoen grilden in die zij nu nog van het Rijk krijgen. We worden daar- ndast nog eens belemmerd in onze economische mogelijkhe den. Straks hebben we twee mainports, Schiphol en Rotter dam, met daartussenin 'Ma- durodam- '-wegen. Walenkamp sprak vanmorgen op het door accountantsmaat schap KPMG en het Leidsch Dagblad georganiseerde Prins jesdagontbijt in Holiday Inn in Leiden. Behalve Walenkamp sprak ook P. Fortuyn, adviseur aan bedrijven, columnist van deze krant en tot voor kort hoogleraar in Rotterdam. De Leidse wethouder consta teert dat de Leidse regio het re latief goed doet. „In de Bollen streek is helemaal geen werk loosheid. In Leiden is er wel wat, maar niet te vergelijken met andere regio's en ook de bedrijven rond Alphen doen het goed. Dat is voor een deel te danken aan de ontwikkeling van Schiphol. Alleen al in Lei den wonen 1.000 mensen die óp Schiphol werken." Tegelijk constateert Walenkamp dat de bedrijven in de regio hun vleu gels niet kunnen uitslaan door ruimtegebrek en de slechte ver bindingen. „Zowel de wegen als de spoorweg richting Utrecht zijn gebrekkig. Er is bovendien nog altijd geen spoorverbinding naar de kuststreek, Katwijk en Noordwijk." Fortuyn waarschuwt net als Walenkamp voor de euforie rond de presentatie van de be groting. „We moeten kennelijk geloven dat het hele land op de schop is genomen. Alleen door het CDA uit de regering te zet ten zouden structurele wissels zijn omgezet. Maar dat kan straks nog een harde landing worden voor degenen die dat geloven." Volgens Fortuyn is het terugbrengen van de staats schuld nog altijd prioriteit num mer één. „We betalen dertig miljard gulden aan rente per jaar. Om dat in perspectief te zetten: het ministerie van ver keer en waterstaat geeft ko mend jaar elf miljard uit. Van dat geld zou heel wat voor de infrastructuur kunnen worden gedaan." leiden aad rietveld De nieuwe woonboot van J. Langerak ligt voorlopig illegaal in de Rijn- en Schiekade. ning krijgt, hangt af van het oor deel van de Welstandscommis sie. Die bepaalt of de boot 'mooi genoeg' is, of hij in de omgeving past. Daarnaast houdt de gemeente rekening met eventuele bezwaren van omwonenden. Maar volgens Langerak kunnen die weinig te gen zijn boot inbrengen: „Ik vervang alleen mijn oude boot. Dat is een lelijk kreng. Boven dien heeft hij een stalen bak, terwijl je tegenwoordig een be tonnen bak moet hebben. De nieuwe boot is weliswaar een halve meter hoger, maar hij is wel veel mooier. Wie heeft daar nou wat op aan te merken?" De Welstandscommissie neemt de zaak over een paar weken in behandeling. Een woordvoerster van de gemeente 'sluit niet uit' dat de vergunning er uiteindelijk ook wel zal ko men. „Maar één van de boten gaat sowieso weg. We hebben de eigenaar van te voren mee gedeeld dat hij eerst een ver gunning moest hebben. Hij heeft bewust een risico geno men en we hebben hem op de hoogte gesteld dat hij zonder vergunning niet kan blijven lig gen. Ook voor vervanging van een boot is gewoon toestem- FOTO HIELCO KUIPERS ming vereist." Langerak begrijpt de commo tie rond zijn nieuwe onderko men niet: „Ik geef toe dat ik een procedurefoutje gemaakt heb, maar ik vind niet dat ik hier clandestien lig. Als de gemeente me hier weg wil hebben, heeft ze toch de hulp van de politie nodig. „En ik denk niet dat die zich twee keer voor dezelfde klus leent." De filialen in Morswijk, Lei- den-Noord en Zuid-West wor den uitleenpunten, de prijs voor een abonnement van de openbare bibliotheek gaat in ftwee jaar tijd met 7,50 gulden omhoog. Dat is de kern van het bezuinigingsplan voor de Leid se bibliotheek waarmee burge meester en wethouders giste ren akkoord zijn gegaan. De bezuinigingen worden op 1 juli van het volgend jaar doorgevoerd. Eerdere plannen van de bibliotheek gingen uit van een sluiting van de filialen op 1 oktober van dit jaar. De bezuiniging waartoe gis teren werd besloten wijkt slechts op onderdelen af van het plan, waarmee het bestuur van de bibliotheek in mei van dit jaar politiek Leiden op zijn kop zette. Ook toen al was er - naast sluiting van drie filialen - sprake van een bibliotheekbus die de leerlingen van basis school van leesvoer ging voor zien. En ook toen al speelde de bibliotheek met de gedachte wisselende collecties boeken via dienstencentra uit te lenen. De filialen in de Merenwijk en de Stevenshof worden ook in het nieuwe plan gehandhaafd. In Zuid-West komt een uit- leenpunt in bejaardenoord Rijn en Vliet, in het Morskwar- tier in verzorgingshuis Robijn- zicht, liet uitleenpunt voor Noord blijft gevestigd in buurt huis Het Spoortje, waar ook de collectie boeken voor de jeugd- bus wordt opgeslagen. De uit leenpunten zijn slechts zeven uur per week geopend.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13