Natuur Milieu Edelherten terug op de Heuvelrug Nieuwe kansen voor ijsvogel WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1995 REDACTIE BERT DE JONG 072-196276 Senaat steunt natuurplannen De Eerste Kamer schaart zich achter de kabinetsplannen voor natuuraanleg op het platteland. De senatoren stemden in met het Structuurschema Groene Ruim te (SGR). Centraal in de plannen staat de aanleg van 155.000 hectare nieuwe natuur en de realisatie van verbindings routes tussen bestaande reservaten. Vanuit de agrarische hoek is op diverse plaatsen verzet aangetekend tegen het structuurschema. De boeren willen niet dat hun grond wordt aangekocht om er 'vogeltjesland' van te maken. Maar mi nister Van Aartsen is niet van plan in het structuurschema te snijden. Eigenlijk is het al een minimum. Er is diverse keren gesteld dat het kabi net helemaal geen geld heeft om het structuurschema uit te voeren. Het zou uitsluitend een papieren plan zijn. Van Aartsen bestrijdt dat. Hij zegt over vol doende miljoenen te beschikken om landbouwgrond aan te kopen, en de daarop gerealiseerde nieuwe natuur te onderhouden. Geen milieulogo Veel milieu-onvriendelijke produkten zijn ten onrechte nog niet voorzien van het verplichte logo dat aangeeft dat het om klein chemisch afval gaat. Uit een beperkte steekproef van de Inspectie Milieuhygiëne onder 22 bedrijven is ge bleken dat niet één onderneming zich aan de wet houdt. Dat meldt het minis terie van milieubeheer. De proef is af gelopen maand augustus gehouden. Het logo, een afvalbak met een kruis erdoor, is sinds juli 1995 verplicht voor een groot aantal produkten als batterij en, verf, nagellak en spaarlampen. Consumenten kunnen aan het logo zien dat het produkt in de afvalfase niet in de gewone vuilniszak mag. De be trokken ondernemingen is gevraagd snel orde op zaken te stellen. Gebeurt dat niet, dan overweegt het ministerie juridische stappen. Spectaculair is in de herfst de bronst van edelherten, het zogeheten 'burlen'. Stichting het Utrechts landschap wil vol gend najaar tien edelherten uitzetten in de natuur van de Utrechtse Heuvelrug. De dieren zijn daar voor het laatst gesig naleerd in de zestiende eeuw. Als de her introductie slaagt wil de stichting meer herten op de heuvelrug uitzetten. Het edelhert komt in Nederland thans al leen op de Veluwe en in natuurreservaat de Oostvaardersplassen voor. Het Utrechts landschap wil de herten terug brengen naar de Heuvelrug, omdat dat gebied voor deze grote grazers een ge schikt leefgebied lijkt. De herten hebben het liefst een domein dat van hoge zand grond overgaat naar een lager gelegen en vochtiger gebied, 's Winters houden ze droge voeten op het hoge zand, 's zomers voeden ze zich met het sappige gras in de vochtiger delen van het terrein. Volgens deskundigen zijn de Noordhol landse duinen ook geschikt om edelher ten in terug te brengen. De duinbeheer ders, met name Staatsbosbeheer en het FOTO MARTIJN DE JONGE PWN (Noordhollands Duinreservaat) houden de boot vooralsnog af. Een hoofdbezwaar is dat er vanuit de op veel plaatsen vrij smalle duinenrij onvoldoen de uitloopmogelijkheden zijn naar laag gelegen binnenduinrand. Veel grond in die binnenduinrand is thans in gebruik als bollengrond. Dat is niks voor edelher ten. En waar nog wel gras groeit heeft de grond meestal evenmin een natuurbe- stemming, en zien de boeren de herten liever gaan dan komen. Jaarverslag van jagend Nederland Om het publiek nog eens duidelijk te maken dat via de plezierjacht jaarlijks in ons land 2,5 miljoen in het wild levende dieren sneven, is de dierenbescherming een pos teractie begonnen met de ti tel 'het jaarverslag van ja gend Nederland'. Op de pos ter staan tien fraaie afbeel dingen uit oude Thijsse-al- bums, met daaronder de af- schotcijfers per jaar. „Grote aantallen weerloze en vaak volstrekt onschadelijke die ren worden jaarlijks het slachtoffer van de plezier jacht", aldus de dierenbe scherming. De eerste anti-jachtposter is aangeboden aan J.P. Thijsse, een kleinzoon van de beken de natuurbeschermer Jac. P. Thijsse. Die vond de poster 'mooi, smaakvol en ironisch'. De dierenbescherming pleit voor een jachtwet die uitgaat van de belangen en rechten van het dier. Voor je plezier 'oogsten uit de natuur' moet verboden worden. De dieren die op de poster staan afgebeeld zijn de wilde eend (jaarlijks afschot 500.000), de fazant (afschot 250.000), het konijn (afschot 250.000), de houtsnip (af schot 20.000), de vlaamse gaai (afschot 20.000), de pa trijs (afschot 14.000), het ree (afschot 11.000), de vos (af schot 9.000), de grauwe gans (afschot 7.000) en het wilde zwijn (afschot 1.800). De poster is te bestellen via tele foonnummer 070-3423423. Ozonlaag slinkt door landbouwgif I let gat in de ozonlaag groeit en groeit. Elk jaar komen on derzoekers met nieuwe jobstijdingen. Boven Antarctica is onlangs een vrijwel ozonloos gebied gemeten ter grootte van Europa. Deze situatie bedreigt het leven op aarde. Waar de ozonlaag ontbreekt of heel dun is kan schadelijke ultra-vio lette straling vanuit de ruimte het aardoppervlak bereiken. Mensen kunnen er iets aan doen door de zon te mijden, of zich in te smeren met een zonnebrandwerende crème (min stens factor 20). Planten en dieren missen die mogelijkheid. Lange tijd is gedacht dat het verdwijnen van de ozonlaag vooral het gevolg was van zogeheten cfk's, gassen die werden gebruikt in spuitbussen en ijskasten. Via het zogeheten 'Pro tocol van Montreal' werden cfk's wereldwijd in de ban ge daan. Een maatregel die zo langzamerhand effect begint te sorteren. Geen spuitbusfabrikant gebruikt nog cfk's, en voor ijskasten zijn ook alternatieven gevonden. Toch blijft het ozongat groeien. Inmiddels is duidelijk geworden dat, naast cfk's, waarvan het na-ijleffect nog jaren zal duren, er nog een stof is die krachtig bijdraagt aan de afbraak van de ozonlaag: methylbromide. Een in Nederland verboden landbouwgif, dat echter elders nog volop toepassing vindt. In tegenstelling tot cfk's zijn er geen internationale afspraken om dit gevaar lijke spul uit de handel te nemen. De Europese Commissie, geschrokken van de situatie (boven Europa wordt de ozonlaag ook steeds dunner), heeft nu toch het initiatief genomen om produktie en gebruik van methyl bromide wereldwijd te verbieden. In november zal daartoe een voorstel op tafel worden gelegd, tijdens de conferentie over het 'Protocol van Montreal'. Onderzoekers zijn van me ning dat methylbromide vele malen schadelijker is dan cfk's. PUZZEL 123456789 De ijsvogel, zeer gebaat bij beekherstel. FOTO MARTIJN DE JONGE Onder supervisie van Vogelbe scherming Nederland is het 'project ijsvogel' van start ge gaan. De bedoeling is dat op al lerlei plaatsen in ons land beken en beekdalen in oude luister worden hersteld. De ijsvogel is een kritische soort, die hoge ei sen stelt aan zijn leefgebied. Als de ijsvogel terugkeert, is dat een goed teken. Dan werpen de her stelwerkzaamheden vrucht af. In het kielzog van de ijsvogel profiteren namelijk diverse an dere vogel- en vissoorten, oe verplanten, aan water gebon den insekten, enzovoorts van de beek-facelift. In de loop van deze eeuw heeft zo'n 95 procent van de Neder landse beken en beekdalen het oorspronkelijke karakter deels of geheel verloren. Een en ander als gevolg van de steeds inten sievere landbouw en de daar aan gekoppelde ingrepen in de waterhuishouding. Beken wer den 'gekanaliseerd' (rechtgetrokken) en het water peil ging drastisch omlaag. Beekflora en -fauna belandden in de gevarenzone, of verdwe nen. Niet alleen verloren de be ken hun kronkels. Door uit spoelingvan meststoffen en be strijdingsmiddelen, en indus triële lozingen, vervuilde het water sterk. Een slechte zaak voor natuur en landschap was ook het omhakken van allerlei kleine bosjes en houtwallen langs beken en in beekdalen. Via het 'project ijsvogel' krijgt herstel van de beken en beekda len extra impulsen. De stromen en stroompjes mogen weer 'meanderen', de broekbosjes en soortenrijke weilandjes langs de oevers keren terug en de water vervuiling wordt verder terugge drongen. Voor vissen komen er paaiplaatsen en passages. In het 'project ijsvogel' hebben acht organisaties hun krachten en ervaringen (er zijn al verschil lende herstelprojecten uitge voerd) gebundeld. OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1bewonderaar, kwab; 2. Oude Verbond (afk.Frans lidwoord; 3. speech, palm soort; 4. (wilde) marjolein; 5. maretak; 6. lidwoord, ten bedrage van; 7. weerglas; 8. muzev.h. minnedicht; 9. herkauwer, Ier land; 10. tin (scheik.), en dergelijke (afk.); 11. dicht, Engels bier. Verticaal: 1. panel,, deel v.h. lichaam; 2. gegroet, meisjesnaam, Organisatie der Verenigde Naties (Eng.); 3. hoeveelheid bepalen; 4. jongensnaam, regelmaa't; 5. oude lengte maat, familielid; 6. loon, gast; 7. omwen telingslichaam; 8. Spaanse uitroep, lof dicht, dun; 9..troep, wielerwedstrijd. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. framboos; 2. rapso die; 3. appelbol; 4. gratieus; 5. margriet; 6. etaleren; 7. naald hak; 8. titanium. De woorden op de eer ste en derde verticale regel zijn.- FRAGMENT en APPARAAT. Het sleutelwoord luidt: STINKBLOEM. STRIPS HEINZ TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende Professor Sickbock trad op zijn bo venmaats uurwerk en stelde de hen del van de rechter klok terug. „Zo", sprak hij. „Nu loopt de heer Bommel weer synchroon. Dat is rustiger voor hem." „Ja", zei Tom Poes ongelukkig, „maar niet voor ons. Want nu zijn we nog even ver. Hij moet terug komen; ik weet zeker dat hij moeilijkheden krijgt en niemand kan hem hel pen." „Kom, mijn ventje!" hernam de ge leerde wat korzelig. „Staakt uw kin derlijk gedwing. Ge moet begrijpen, dat men iemand niet uit het verleden haalt als een kikker uit een aquari um. Dit vergt wetenschappelijke ar beid. Trouwens uw vriend is volwas sen; hij moet toch een poosje op ei gen benen kunnen staan." Nu, daar deed heer Ollie genoeg zijn best voor. Door het overhalen van de hefboom was hij plots in zijn eigen tempo teruggevallen en daardoor werd het gemakkelijker om aanslui ting met de vreemdelingen te krijgen. Want zijn ijle kwaakstem vertraagde weer tot een aangename bariton, die duidelijk zei: „...een voorvader, die driehonderd jaar geleden geleefd moet hebben, als u begrijpt wat ik bedoel. Ik moet hem spreken. Kent u hem soms? Bommel heet hij." De aangesprokenen kwamen langzaam overeind en staarden hem met uit puilende ogen aan. Maar ze ant woordden niet. „Blijft u toch zitten", hernam heer Bommel vriendelijk. „Wanneer men in de natuur overnacht hoeft men de vormen niet zo in acht te nemen, vind ik. Kom, gaat u zitten. Laten we het ons gezellig maken. Het wordt koud. Hebt u er bezwaar tegen, dat ik een vuurtje aanleg?" Zo sprekende zocht hij wat droge takken bij elkaar die hij netjes opstapelde. H W DOOR HANS VAN ES Ondanks de vele depressies, die de afgelopen weken in de buurt ons land lagen, maakt september tot nu toe een redelijke indruk wijl de meeste landen om ons heen regelmatig te maken kregen forse regenval, bleef de neerslag bij ons beperkt tot ongeveer no proporties. Waarschijnlijk is dat puur een kwestie van geluk. De trekroutes van de meest actieve storingen bleven vaak juistb onze landsgrenzen. Andere gebieden in onze omgeving kregend entegen herhaaldelijk met veel regen te maken, zoals bijvoorbee Schotse oostkust, waar een paar neerslagrecords zijn gebroken, Ook qua temperatuur valt er bij ons niets te klagen. Geheel in ov I eenstemming met de warme trend van de laatste jaren lag de tei ratuur in de eerste drie septemberweken 1 graad boven het lang gemiddelde. Deze week ontsnappen we wederom aan het depre? geweld; een actieve regenzone laat ons land goeddeels links li Gisteren beleefden we nog een heerlijke nazomerdag met vrijwe' elemmerde zonneschijn en maxima van 20 a 21 graden. Een de; sie boven Frankrijk zorgde wel voor een aantrekkende noordoost wind: 5 tot 6 Beaufort. Het lagedrukgebied trekt vandaag overD land naar het noordoosten. De wind is wat verder naar het noord; draaid met aanvoer van koelere lucht van de Noordzee, terwijl df genomen bewolking een andere oorzaak vormt voor de lagere ter ratuur. Een actieve regenzone schampt wellicht de oostelijke provincies regio's langs de westkust kunnen een enkele Noordzeebui krijge Ook morgen is een bui mogelijk. De depressie verwijdert zich na Oost-Europa; de noordenwind neemt weer in kracht af, terwijl ds wat meer te voorschijn komt. Een uitloper van een Atlantisch hogedrukgebied ligt de komends gen dicht in de buurt, zodat de neerslagkansen klein blijven. Tol met zaterdag mag op vrij probleemloos septemberweer wordeng kend met redelijk wat zon, niet te veel wind uit richtingen tusser noord en west bij een middagtemperatuur van ca. 18 graden. Grote herfstdepressies worden aangetroffen langs een route, die van de zuidpunt van Groenland via IJsland naar de Noordkaap. dere poollucht, die zich een weg naar het zuiden probeert te ban zorgt op deze noordelijke breedte voor stormachtig weer. De zoni wind en regen komt in de loop van het weekeinde wat dichterbij, dat het later ook bij ons ietsje wisselvalliger wordt. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: In het zuidoosten perioden met zon en vrijwel overal droog. Elders van tijd tot tijd regen, ook nu en dan opklaringen. Middagtem peratuur van 8 graden in het noorden tot 14 graden in het zuiden. Zweden: Perioden met zon, afge wisseld door wolkenvelden en morgen in het noorden enige tijd regen. Maxima in het zuiden rond 15 gra den, in het noorden circa 10. Denemarken: Vandaag nog wolkenvel den, morgen af en toe zon. Op de meeste plaatsen droog. Vandaag tamelijk veel wind. Middagtempe ratuur ongeveer' 16 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vrij rustig najaarweer met zonnige perio den. In het noordwesten meer bewolking en misschien wat regen. Langs de En gelse oostkust nog een kleine kans op een bui. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Middagtemperatuur meest tussen 14 en 17 graden. België en Luxemburg: Vandaag wolkenvelden en vooral in Luxemburg en de Belgische Ardennen nu en dan regen. Morgen perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtem peratuur vrij fris met maxima rond 16 graden. Daarna iets hogere maxima. Noord- en Midden-Frankrijk: In het oosten veel bewolking en van tijd tot tijd. regen. In het westen, en morgen ook het midden, zonnige perioden en droog. Vandaag in Normandië en Bretagne nog veel wind maar verder rus tig weer met in de nacht en ochtend kans op mist. Middagtemperatuur rond 17 graden, maar in de oostelijk departe menten vandaag nog wat koeler. Portugal: Perioden met zon en vooral in het noor den een kleine kans op een bui. Middag temperatuur van 20 graden in het noor den tot 24 in het zuiden. Madeira: Zonnige perioden en een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Spanje: Langs de Golf van Biskaje wolkenvelden en vooral vandaag af en toe regen of- motregen. Elders flink wat zon en in hoofdzaak in het binnenland een lokale regen- of onweersbui. Middagtempera tuur ongeveer 22 graden, in Andalusie en aan de Costa's in het oosten en zui- den-circa 26. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur onge veer 26 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Tunesië: Perioden met zon en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur on geveer 28 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen, vooral in de Franse Alpen en aan de voet van de Pyreneeën. Vrij fris met maxima rond 17 graden; alleen langs de Middellandse Zee rond 23. Mallorca en Ibiza: Veel zon, ook'enkele stapelwolken .en mogelijk een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur omstreeks 25 graden. Italië: Wisselvallig met van tijd tot tijd regen en onweersbuien. In de loop van morgen afnemende buiigheid en wat meer zon. Middagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot 28 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en kans op een regen- of onweersbui Nu en dan veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 24 gra den. Malta: Perioden met zon en kans op een bui. Middagtemperatuur rond 29 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, maar vooral in het noorden ge leidelijk meer bewolking en een toene mende kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur aan zee onge veer 28 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, morgen langs het noordelijk deel van de Turkse westkust mogelijk een bui. Middagtemperatuur dicht bij de 30 graden. Duitsland: Overwegend veel bewolking en perioden met regen, in het zuiden mogelijk ook onweef. In het noorden tamelijk veel wind. Morgen van het noordwesten uit droog en enkele opklaringen. Middag temperatuur ongeveer 16 graden. Zwitserland: Overwegend veel bewolking en perioden met regen, mogelijk ook onweer. Maxi ma ongeveer 16 graden. Morgen in het zuiden opklaringen en maxima rond 20 Oostenrijk: Overwegend veel bewolking en dan regen, mogelijk ook onweei, ma ongeveer 18 graden. Vandaag in het noodoosten eersti rioden met zon en droog, verder I zwaar bewolkt en af en toe regen, zuiden mogelijk ook onweer. V: middagtemperatuur rond 18 g morgen enkele graden lager. Tsjechië en Slowakije: Half tot zwaar bewolkt en e spreide regen- of onweersbuien dagtemperatuur van 17 graden westen van Tsjechie tot 21 in Sla Hongarije: Veranderlijk bewolkt en enkele rej onweersbuien. Middagtemperati' geveer 23 graden, morgen iets la, DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.24 Zon onder Maan op 03.39 Maan onder Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.15 14.49 01.4" Laag 09.54 22.25 09.35 Weerrapporten 19 september 20 uir Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Barcelona Bordeaux Dublin Helsinki Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta onbew. licht bew. licht bew. licht bew nno8 26 1 half be half bew. Rome Split Stockholm Warschau onbew. Wenen regen Zürich regen Bangkok licht bew. Buenos Aires regenbui Casablanca half bew. Johannesburg licht bew. Los Angeles zwaar bew New Orleans onbew. New York TelAviv licht bew. WAT? TSOUW£A/W!£T POPEY£ /-/AHA IHAAHOM ZotJ£

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10