Woonbeurs wordt vooral ontdekkingsreis De fijne kneepjes van het bubbelen fei Consument Draaibare inzetkast oamnmtm DINSDAG 19 SEPTEMBER 1995 REDACTIE SASKIA STOELINGA 023-150265 THEA WAMELINK Voor wie in huis kampt met een gebrek aan bergruimte is er de 'inzetkast'. Deze kast kan worden ingebouwd in een iedere diepe vaste kast of in trap- of kelderkasten. Hij is 194 centimeter hoog en 25 of 30 centimeter diep en gemaakt van wit geplastificeerd spaanplaat, opge hangen in een stalen frame dat met (twee) scharnier punten aan boven- en onderkozijn wordt bevestigd. De voorheen loze ruimte tussen bestaande kastdeur en planken is dan zeer doelmatig te benutten. Door het ge lagerde onderste draaipunt kan de inzetkast, ook bij maximale belasting (75 kilo), moeiteloos worden weg gedraaid waardoor de oorspronkelijke kast vrij toegan kelijk wordt. Met behulp van de bijgeleverde montage beschrijving kan een handige doe-het-zelver het plaat sen zelf af. Tegen een geringe meerprijs is het ook mo gelijk de kast te laten plaatsen en of aan te laten passen aan afwijkende (schuine) kastvormen. De kast kost 265 gulden. (Informatie: Ontwerp en Handelsbureau Van der Ven, 01608 - 21879). foto*gpd I Iet hele huis staat te kijk op de Woonbeurs '95, die van dinsdag 3 tot en met zondag 8 oktober in de RAI in Amsterdam wordt gehou den. Voor de derde keer wordt de ze consumentenbeurs georgani seerd in samenwerking met de woonbladen Eigen Huis Interi eur, VT Wonen, Ariadne en Doe- het-zelf Woonideeën. Naast de sfeervolle presentaties van deze bladen zijn er nog 160 andere stands waar men noviteiten, trends en nieuwe woonstijlen kan bekij ken. De Woonbeurs heeft zich in korte tijd een plaats van betekenis in het beurzencircuit weten te veroveren. In het eerste jaar (1993) kwamen er 75.000 bezoekers, het jaar daarop meer dan 100.000. Voor dit jaar verwacht de organisatie er zeker zoveel. Op een verdere spectaculai re stijging wordt niet gerekend. De vraag is zelfs of de beurs dat aan zou kunnen. Vorig jaar was de drukte in het weekeinde zo over weldigend dat bezoekers nu wordt geadviseerd om op een doorde weekse dag te komen. Het motto van de beurs is 'De Ont dekkingsreis'. De entreehal heeft meteen al iets van op reis gaan, een grote vertrekhal vol billboards en aankondigingen voor diverse bestemmingen met pleisterplaat sen en tussenstops. De vier woonbladen hebben alle een spectaculair huis gebouwd aan een plein dat wordt omringd door kleine stands. Elk huis en elk plein heeft zijn eigen sfeer. Er is een Ser- viezenpaviljoen om even bij stil te staan, een Tuinpaviljoen en een Keukenplein met een aantal top merken keukens, waar bekende koks kookdemonstraties geven. Fa brikanten van badkamerinrichtin gen en toebehoren laten prachtige Ook op de woonbeurs van vorig jaar waren de organiserende woonbladen rondom een plein gevestigd. foto gpd badkamers en accessoires zien. Kunst komt aan bod in een voor proefje van de tentoonstelling 'De Lelijke Tijd, Pronkstukken van de Nederlandse Interieurkunst 1835- 1895', die in november in het Rijks museum te zien zal zijn. Er is mooi antiek te bewonderen, er zijn stands met boeken over wonen en tuinieren, men kan genieten van schitterende stoffen, z'n licht op steken over verlichting en noem maar op. Deze keer is het design segment veel ruimer vertegenwoordigd dan op de beide vorige beurzen. Er zijn onder meer design meubelen en accessoires te zien van Art of Li ving, Piet Hein Eek, Déja Vu, Ligne Roset, Koot Light Design, Studio Tapijtkunst, Helex open haarden, Jan des Bouvrie en de keukenmeu belfabrikanten Allmilmö, Bulthaup en Poggenpohl. Van dinsdag tot en met vrijdag zul len er bovendien (in een aparte zaal) inleidingen worden gehou den over onderwerpen als licht, design, trends, groenaankleding en dergelijke. Wie bezig is met de in richting van zijn huis en over be paalde zaken wat meer wil weten kan dat hier meteen meepikken. Per onderwerp wordt ongeveer drie kwartier uitgetrokken en dat zo'n drie keer per dag. Met 100 personen is de zaal vol, vandaar dat er toegangskaarten worden uit gereikt. Maar die zijn wel gratis en op de beurs zelf af te halen. Woonbeurs '95, Holland-complex, RAI Amsterdam, dinsdag 3 t/m vrijdag 6 oktober van 10-22 uur; zaterdag 7 en zondag 8 oktober van 10-18 uur. Entree 17,50 gulden, kinderen van 4 t/m 11 jaar 10,00 gulden (de allerkleinsten mogen voor niks naar binnen). Raamstickers Decoreren is een trend. Slaapkamers, woonkamers, keukens, alles wordt tegen woordig kleurrijk opgefleurd. Wie zijn huis vrolijker wil la ten ogen, kan tegenwoordig ook zogeheten 'raamstickers' gebruiken. De stickers, als sjabloon verkrijgbaar in tallo ze verschillende uitvoerin gen, worden opgeplakt met zeepsop. Bij verwijdering blijven daardoor geen lijm- resten achter. De sjablonen zijn aan te brengen op ieder denkbaar oppervlak, zolang het maar glad genoeg is. Kindermeubels, keukenkast jes, deuren en ramen, ze kunnen allemaal dienen als ondergrond voor de stickers. En wie erop uitgekeken is, kan ze moeiteloos weer ver wijderen. (Voor meer infor matie, Dot Deco raamstic kers, TrendPers, Postbus 193,6850 ADHuissen). P u z z THEA WAMELINK» Twirlpool, whirlpool, spirlpool, spapool, air-injection sys teem, clairpool, cleanpool. Wie een bubbelbad wil kopen, krijgt al snel heel wat termen over zich heen. Vraag de vak man om een bubbelbad en hij barst los. Ondanks de hoe veelheid begrippen, zijn er feitelijk maar twee systemen om badwater tot bubbelen te brengen. Het ene werkt met water, het andere met lucht. Soms is het mogelijk een bubbelsysteem in een bestaand bad aan te brengen, maar dat gebeurt in de praktijk nog maar zelden. De meeste mensen beseffen dat er toch een flinke in vestering moet worden gedaan en kiezen voor een compleet nieuwe installatie. Het gaat daarbij wel om een bedrag dat aardig in de vijf cijfers kan lopen. Bubbelbaden roepen de gedachte op aan meer mensen in één kuip. Samen met je partner, ja gezellig. Of met de kinde ren. Bedenk echter wel dat zo'n meerpersoons bad enkele honderden liters water vergt. Het is om hygiënische redenen ongewenst dit water te laten staan tot de volgende badbeurt. Afgezien van het waterverbruik kan in oudere huizen ook het gewicht van zo'n gevuld bad een probleem vormen. Een badmaat die geschikt is voor één- of tweepersoons gebruik, ligt het meest voor de hand. Het bubbelbad kent twee technieken: lucht en water, ofwel een spa- en hydrosysteem. In het spasysteem wordt aange zogen lucht via openingen in $ie badbodem in het badwater geperst. De openingen hebben terugslagklepjes, zodat lucht wel het bad in, maar water er niet uit kan lopen. Als er water op verkeerde plaatsen zou achterblijven bestaat er kans op vervuiling en bacterievorming. Dat moet uiteraard worden vermeden. In het hydrosysteem (meest bekende aanduiding 'whirlpool') wordt water op een bepaald punt uit het bad gezogen en via inspuit-jets in de zijwand weer naar binnen gepompt. Bij het inspuiten kan met het water bovendien naar wens meer of minder lucht worden meegezogen. Er zijn ook bubbelbaden waarbij spa- en hydrosysteem in combinatie (kunnen) worden toegepast en/of ingeschakeld. Dat biedt optimale relax- en massagemogelijkheden. Het is van het grootste belang dat in het buizenstelsel geen zee presten en huidschilfers achterblijven. Dit weer in verband met bacterievorming. Het buizenstelsel moet dus perfect schoon worden gehouden. De meeste moderne hydrobaden kennen een zelfreinigingssysteem. De meest geavanceerde systemen kunnen volledig electro- nisch worden geregeld. Via tiptoetsen kunnen alle functies en de watertemperatuur worden ingesteld. Vaak is op een beeldschermpje (op de badrand) precies af te lezen hoe de vlag erbij hangt. Er zijn ook losse afstandsbedieningen. Geen nood als zo'n apparaatje aan uw hand ontglipt en in het wa ter terecht komt. Het kan er tegen en blijft gewoon functio neren. Wie meer wil weten, kan terecht bij de erkende sani- tairspecialist. mmsmm E L 10 6 8 8 1 1 8 3 9 9 7 6 8 7 2 3 9 1 10 3 9 2 9 2 7 9 9 4 4 7 5 2 3 2 4 3 10 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt hèt sleutel woord? Horizontaal: 1. vrucht; 2. muziekstuk; 3. ge bak; 4. bevallig; 5. bloem; 6. uit stallen; 7. deel v.e. schoen; 8. lichtmetaal. WOORDZOEKER Overgebleven woord: DIERENTEMMER ii ftmwn uil mi iwmm iiiiM'f »wii wnmli1] S T R I P S au<su£tus u/£t ££ts£ rg\r£\ TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende Heer Bommel was rustig verder gelo pen, toen hij zag, dat de schuilplaats reeds bezet was. Doch na enige pas sen aarzelde hij en daarna hield hij de pas in. „Wacht eens even", sprak hij tot zichzelf. „Niet zo haastig. Eén van de heren kwam me bekend voor. Hoe zal"ik het zeggen? Hij had familie trekken, als men begrijpt wat ik be doel. En tenslotte zoek ik juist naar familie in deze tijd, nietwaar? Ik moet mijn voorvader spreken over de Bommel legende!" Met deze gedachte keerde hij op zijn schreden terug en begaf zich op nieuw naar de overhangende rots. Daar zaten Urk en Troon nog steeds op hun botten te kluiven en de eerste gromde: „Graw! Lopende bliksem, huh? Niet goed, broeder Trroon. Niet goed!" „Maan is vol", mompelde de ander met volle mond. „Goela stam heeft goela-bom feest." „Toverr werrk", gaf de ander kau wend toe. Hij wierp een onrustige blik over zijn bot heen over het maanbeschenen landschap en toen zette hij plotseling grote ogen op. Want de flits die hem zojuist gepas seerd had naderde opnieuw. Gierend schoot een vage vorm op hen af, remde dan plotseling af en nu werd er een snel bewegende gedaante zichtbaar die met een ijle kwaakstem een geluid voortbracht. Het was heer Ollie, die opnieuw goe de nacht wenste. „Neem me niet kwalijk, dat ik u in uw maaltijd stoor, goede lieden", zei hij vriendelijk. „Maar heeft een van u wel eens van een zekere heer Bom mel gehoord? Dat is een voorvader van mij." Helaas, maar alles wat men verstond was zoiets als „Eeai kwijkwij." W E HET DOOR HANS VAN ES In de droge en vrij warme lucht, die maandag over het land werd voerd, liet de zon zich aanvankelijk ruimschoots zien. Bij tempe ren tussen 20 en 23 graden heerste een echt nazomersfeertje. I in de middag schoof een gordijn van sluierbewolking van zuid na noord. De bijbehorende regenzone kwam nauwelijks verder dan; land; de meeste neerslag viel boven het Engelse Kanaal en Zuid geland. Een groot hogedrukgebied boven Noord-Europa hield h( slechte weer nog op afstand, maar is uiteindelijk niet bij machte nazomer in onze omgeving vast te houden. Vandaag valt het weer aanvankelijk mee. De bewolking-en regen is verder naar het westen afgedropen, zodat het goed mogelijk is de zon nog een paar uurtjes de ruimte krijgt. Vanuit Zuid-Frankn echter een volgend depressie-offensief in voorbereiding. De wee toont enige gelijkenis met die van midden vorige week. Een actie Zuid-Europese depressie stuwt warme en vochtige lucht uit de W dellandse Zee naar het noorden, zodat Noord-ltalië, Zuid-Frankn Zwitserland opnieuw forse regenval te verwerken krijgen in de ori van 50 tot 100 mm of meer. De regenzone bereikt in de loop van de middag en avond ook hel den en oosten van ons land. De nabijheid van de storing wordt in regio vooral merkbaar door ae krachtige noordoostenwind en toe mende hoge en middelbare bewolking. Woensdag komt de neers zone heel langzaam dichterbij; mogelijk krijgen ook het midden noorden enige uren regen. De meeste neerslag valt waarschijnlij de zuidelijke provincies. De wind krimpt verder door naar noord, waardoor het een stuk fn wordt: 16 a 17 graden. Ook op donderdag blijft de stroming noc lijk, maar neemt wel wat in kracht af. De depressie is inmiddels der getrokken naar Oost-Europa, zodat er weer ruimte komt voor zon. De lichte verbetering is te danken aan de uitloper van een/S tisch hogedrukgebied. Het systeem houdt een paar actieve depri in de regio IJsland-Groenland op afstand. Afgezien van een enke Noordzeebui kan het tot in het weekeinde droog blijven met wat afgewisseld door wolkenvelden. De temperaturen blijven redely maxima van circa 18 graden. WÊÊmÊmÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊiÊÊm EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: In het zuiden perioden met zon en vrijwel oberal droog. In het noorden overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 14 graden, in het noorden rond 9 graden. Zweden: Perioden met zon en vrij wel overal droog. In het zuiden vooral morgen ta melijk veel wind. Maxima in het zuiden rond 15 gra den, in het noorden circa 10. Denemarken: Wolkenvelden, ook hier en daar zon en op de meeste plaatsen droog. Tamelijk veel wind. Morgen later op de dag in het zuiden toe nemende kans op regen. Middagtemperatuur onge veer 16 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Geleidelijk beter weer. Vandaag vooral in Engeland nog een enkele bui, elders perioden met zon. Morgen vrijwel overal droog en vanuit het westen veel zon. Middagtemperatuur van 13 graden in Schotland tot 18 plaatselijk in het zui- België en Luxemburg: Wolkenvelden ep vooral in het oosten en zuidoosten kans op regen. Tamelijk veel wind. Micidagtpruperatuur rond 17 gra den. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag nog wolkenvelden en vooral in het oostelijk deel enige tijd regen. In het westen af en toe zon. Morgen breidt het betere weer zich langzaam naar het oos ten uit. Maxima tussen 16 en 20 gra den. Morgen overal ongeveer 16 graden. Portugal: Flink wat zon en in het noorden kleine kans op een bui. Middagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot 25 in het zuiden. Madeira: Zon afgewisseld met bewolking en kans op een bui. Middagtemperatuur onge veer 25 graden. Spanje: In het uiterste noorden enkele wolken velden en af en toe wat regen of motre gen. Elders flink wat zon en droog. Mid dagtemperatuur iets oplopend tot 21 graden morgen in het noorden en 28 plaatselijk in het zuiden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden, maar in het noorden ook kans op een bui. Middagtemperatuur Van 25 graden in het noorden tot 28 in het zuiden. Tunesië: Wolkenvelden en een enkele regen- of onweersbui. Verder vooral vandaag ook zon. Middagtemperatuur ongeveer 30 graden. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Morgen vanuit het wes ten afnemend buiig. Middagtempera tuur rond 20 graden, in het zuidoosten circa 23 Mallorca en Ibiza: Zon afgewisseld met stapelwolken en vandaag nog kans op een regen- of on weersbui. Morgen meer zon en drodg. Middagtemperatuur omstreeks 25 gra- Italië: Zeer wisselvallig met regen- en onweers buien. In de ochtend ook zon en in het noorden op enkele plaatsen mist. Mor gen geleidelijk droger. Middagtempera tuur van 20 graden in het noorden tot 28 plaatselijk in het zuiden. Corsica en Sardinië: Vandaag vooral op Corsica nog een en kele regen- of onweersbui. Morgen zon nige perioden en overwegend droog. Middagtemperatuur tussen 23 en 27 graden. Malta: Perioden met zon en kans op een bui. Middagtemperatuur rond 29 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. In het noorden ook enkele wol kern en kans op een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur aan zee ongeveer 27 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Duitsland: Overwegend veel bewolking en perioden met regen, in het zuiden mogelijk ook onweer. In het noorden tamelijk veel wind. Middagtemperatuur ongeveer tus sen 14 en 18 graden, vandaag in het noorden nog maxima rond 21 graden. Zwitserland: Overwegend veel bewolking en perioden met regen, mogelijk ook onweer. Maxi ma tussen 12 en 17 graden. Oostenrijk: In het noordoosten vooral vandaag nog zon, morgen meer bewolking en kans op regen of onweer. In het zuiden en wes ten half tot zwaar bewolkt en perioden met regen, mogelijk ook onweer. Maxi ma tussen 14 en 19 graden, vandaag in het noordoosten nog circa 23 graden. Vandaag in het noodoosten met zon en droog, verder half tc bewolkt en vooral morgen af en gen, mogelijk ook onweer. Ni veel wind. Maxima tussen 15e Tsjechië en Slowakije: Vandaag eerst nog zon, verder f^en enkele verspr i. Middagti tuur vandaag onegyeer 23 gradi gen enkele graden llger. Hongarije: Vandaag flinke zonnige periodei vanavond meer bewolking e spreide regen- of onweersbuiei dagtemperatuur ongeveer 24 morgen iets lager. WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.22 Zon onder Maan op 02.35 Maanonde Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.15» 14.16 00.4" Laag 08.15 21.15 07.56 Weerrapporten 18 september 20 u station weer wind Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Dublin Frankfurt Genève Helsinki Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon München licht be Wenen licht bew. Zurich licht bew Bangkok half bew Buenos Aires onbew Casablanca licht bew Johannesburg licht bew Los Angeles zwaar bew New Orleans licht bew New York zwaar bew TeiAviv licht bew. Tokyo Toronto Vancouver licht bew

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8