V-Raad betreurt escalatie Bosnië EU verbindt veel voorwaarden aan hulp wederopbouw ex-Joegoslavië Buitenland Marilyn bezocht St. Thomas Het lot wijst Spaanse juryleden aan Verzet tegen verbod export giftig afval INSDAG 19 SEPTEMBER 1995 UtyRude Pravo' verandert in 'Pravo' Nede gAAG Na 75 jaar heeft het voormalige orgaan van de Tsjechos- Ówaakse Communistische Partij, Rude Pravo (Rode Wet), het ,jjvoeglijk naamwoord 'Rude' laten vallen en is gisteren ver dienen onder de naam Pravo. De krant had kort na de fluwelen incièi evolutie die de communisten ten val bracht, de tekst 'Arbeiders dier Landen Verenigt U' in het logo al vervangen door de stripfi- ruurtjes Garfield en Snoopy. tUrtsen verwijderen tumor bij Olivia ffNENArtsen in Wenen hebben gisteren bij het zesjarige Oos- énrijkse kankerpatiëntje Olivia een niertumor verwijderd. De iperatie was mogelijk nadat door wekenlange chemotherapie de 25" anker tot een tiende van de vroegere omvang van 4,2 kilo was P lekrompen. Olivia Pilhar werd wereldberoemd omdat haar ou- Iers zich aanvankelijk fel tegen de behandeling van hun dochter e erzetten. Zij werden zelfs tijdelijk uit de ouderlijke macht ont- Cabriolet prinses Diana op veiling JT1 riNDENEen auto die vroeger aan prinses Diana behoorde, een iudi cabriolet 2.3 uit 1994, is gisteren op een veiling in Londen com rerkocht voor 60.000 gulden. De prinses had de wagen, sma- agdgroen van kleur en met kenteken L449 TRP, nooit gekocht naar kreeg hem te leen van de fabrikant. Die zag zijn omzet van v*^ |e auto in dezelfde kleur aanzienlijk stijgen, aans beln Marteling in gevangenissen Egypte' Zeventien Egyptische politieke gevangenen zijn de afge- >pen zes maanden overleden als gevolg van onvoldoende ver- ge lorging in twee gevangenissen in afgelegen gebieden in de mun voestijn. In het algemeen worden duizenden politieke gevange- ien gemarteld. Voedsel en medische behandeling worden hen uithouden om hen te breken. Dat zegt de Egyptische Organisa- dezi je voor de Mensenrechten (EOHR) in haar derde rapport over in |e situatie in Egyptische gevangenissen. eider van Waalse liberalen overleden russel De leider van de Franstalige liberalen (PRL) in België, san Gol, is gisteren in het universitair ziekenhuis van Luik over- iden. Gol (53) werd in de nacht van zaterdag op zondag opge- jaai omen met een hersenbloeding. Hij verkeerde toen al in coma. tuid-Afrika vreest seriemoordenaar ihannesburg De Zuidafrikaanse politie heeft zondag en giste- en de stoffelijke overschotten gevonden van tien zwarte vrou- in. Ze vreest dat een seriemoordenaar hun om het leven heeft ebracht. De lijken bevonden zich in een veld bij een mijn in de uurt van Boksburg, 20 kilometer ten oosten van Johannesburg, olgens de politie lijkt er geen verband te bestaan tussen deze ïoorden en de activiteit van een seriemoordenaar die in de na- jheid actief was, en vijftien slachtoffers heeft gewurgd. addafi: Zet alle Palestijnen uit RQ« De Libische leider Moammar Gaddafi heeft zondag Ara- ische landen opgeroepen om Palestijnse immigranten over de rens te zetten en erop gezinspeeld dat dë duizenden Palestij en die een toevluchtsoord in Libië-hebben gevonden, uiteinde- iZ jk tot vertrek worden gedwongen. Hij gelastte de Palestijnen Loo ikele weken geleden Libië voor 1 september te ontruimen om jn ongenoegen te tonen over het akkoord tussen Israël en de LO over zelfbestuur in de Gazastrook en Jericho. [prekende penis moet van de buis Het Braziliaanse ministerie van volksgezondheid heeft a een paar dagen omstreden TV-spotjes tegen AIDS van de uis gehaald. De filmpjes toonden een sprekende penis met de aam Braulio, die op de noodzaak wijst om een condoom te ge- ruiken. Veel mannen met de veel voorkomende voornaam raulio hadden tegen de spotjes geprotesteerd en het ministerie iet een rechtszaak gedreigd. 'umult in Canada over Quebec itawa Verwijten en beschuldigingen vlogen gisteren over en eer tussen Canadese leiders en parlementsleden tijdens een ïmultueuze zitting over de onafhankelijkheid van Québec. laar de vraag of bij het referendum volgende maand over soe- ereiniteit van de Franstalige provincie een gewone meerder- eid voldoende is, werd niet beantwoord. Federalisten en sepa- ütisten gingen elkaar voor het eerst verbaal telijf sinds de pro- incie twee weken geleden aankondigde dat het referendum op 0 oktober wordt gehouden. DG Inabomber-manifest in krant ishington dpa Amerikaanse krant Was- igton Post is gezwicht voor afperser. Het blad drukte laag een manifest van de geheten Unabomber in zijn ïeel af. Met de opmerkelijke blikatie wil de Post verder ledvergieten door de terrorist orkomen. Drie maanden lang dreigde labomber de krant, evenals New York Times, dat hij luwe bomaanslagen zou uit eren als de bladen niet ingin gen op zijn eis om het manifest af te drukken. De Times betaalt een deel van de 50.000 gulden onkosten die door het afdruk ken van de tekst in de Post zijn ontstaan. Het manifest van 35.000 woorden vormt onsamenhan gende kritiek op de industriali satie en technologie. De onbe kende misdadiger Unabomber beging sinds 1978 waarschijnlijk zestien aanslagen. Drie mensen kwamen daardoor om het le ven, 23 personen raakten ge wond. 'Zorg over lijden burgerbevolking De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft van ochtend in een verklaring gezegd de huidige escalatie in de militaire toestand in het westen van Bosnië 'te betreu ren'. Eerder hadden westerse landen de Bosnische rege ring en de Kroaten opgeroepen hun offensief in West- Bosnië te staken. Volgens VN-woordvoerders hebben de moslim-regeringstroepen na de opmars nu vijftig pro cent van het Bosnische grondgebied in handen. 'de huidige situatie niet militair te benutten'. De raad, die was bijeengeroepen op verzoek van Rusland, riep de aan het offen sief deelnemende partijen op alle vijandelijkheden te staken en de rechten van de bevolking te waarborgen. Tijdens de opmars van Kroaten en regeringstroepen new york-sarajevo-zagreb De Veiligheidsraad is 'zeer be zorgd over het lijden van de burgerbevolking' door het of fensief van de Kroatische en moslim-bondgenoten, verklaar de voorzitter Fulci namens het hoogste VN-orgaan. Hij riep op zijn gisteren twee Deense VN- soldaten omgekomen en liepen negen anderen verwondingen op door een artilleriebeschie ting in de enclave Bihac in het westen van Bosnië. Dit deelde een VN-woordvoerder in New York mee. Zeven Servische burgers kwa men volgens het Bosnisch-Ser- vische leger om het leven en 22 raakten gewond bij beschietin gen door het Kroatische leger op Servische steden in het noordwesten van Bosnië. De gevechten waren het felst bij Bosanski Novi en Sanski Most. Kroatische gevechtsvliegtuigen vielen daar ook de Servische verdedigingslinies aan. Zware strijd woedde gisteren ook aan het front in het noord oosten van Bosnië. Servische troepen zouden verscheidene aanvallen van de infanterie van het moslim-regeringsleger heb ben afgeslagen. VN-woordvoerder Chris Ver non zei gisteren dat de regering niet alleen 'volgens een voor zichtige schatting' nu vijftig procent van het Bosnische grondgebied in handen heeft, maar dat de balans nu 'verder de andere kant op gaat'. Vernon gaf aan dat een eventuele val van de stad Banja Luka, de be langrijkste Servische stad in West-Bosnië, een interventie van Servië zou kunnen uitlok- ,ken en een einde maken aan de vredesinspanningen. De Bosnische premier Haris Silajdzic keerde zich eerder ech ter fel tegen de verzoeken tot matiging. ,,We proberen ons niet meester te maken van Bos nië, maar het te bevrijden." Mi nister van buitenlandse zaken Sacirbey zei daarentegen dat Sarajevo bereid is een dialoog aan te gaan met de autoriteiten in Banja Luka, om te bewerk stelligen dat de inwoners van deze plaats niet weg hoeven en de stad 'geen slagveld wordt'. Hulporganisaties maken zich intussen grote zorgen over de humanitaire problemen van de grote aantallen vluchtelingen die voor het Kroatisch-Bosni- sche offensief naar Banja Luka zijn gevlucht. Het Internationa le Rode Kruis in Genève meldde gisteren dat de autoriteiten in de stad, die al vol zit met vluch telingen uit Krajina, de stroom niet aankunnen en sinds gister morgen 70.000 vluchtelingen doorsturen naar buurgemeen ten. Een NAVO-woordvoerder meldde intussen dat de NAVO en de VN tevreden zijn over het tempo waarin de Bosnische Serviërs hun zware wapens ver wijderen uit de 20-kilometerzo- ne rond Sarajevo. st. thomas Een vrachtvliegtuig stijgt op van de luchthaven van het eiland St. Thomas, een van de Maagdeneilanden, die de afgelopen dagen door de orkaan Marilyn werden getroffen. Naar schatting een kwart van de huizen daar is verwoest, alle stroom- en watervoorzieningen liggen stil. Op de voorgrond het wrak van een privé vliegtuigje. foto reuter Gevolg voor rechtspraak van artikel in nieuwe grondwet madrid gpd Spaanse rechtbanken krijgen eindelijk burgerjury's. In 1978 werd daartoe al het besluit ge nomen, volgend jaar worden ze daadwerkelijk ingeschakeld. Maar liefst 50.000 Spanjaarden worden de komende twee we ken door het lot aangewezen als kandidaatlid van een recht bankjury. Hiermee schaart Spanje zich in het rijtje landen (waaronder Groot-Brittannië en de Verenigde Staten) waar bur gerjury's over hun medeburgers het schuldig of onschuldig uit spreken. Al in de nieuwe grondwet van 1978 werd vastgelegd dat de Spaanse bevolking via jury's moet kunnen deelnemen aan de rechtspraak. Het heeft echter zeventien jaar geduurd voordat alle hobbels uit de weg waren geruimd. Vooral rechts heeft zich altijd sterk verzet tegen ju rering door burgers. Uit een vo rig jaar gehouden onderzoek blijkt dat 57 procent van de Spanjaarden bereid is om jury lid te worden, terwijl 26 procent dat weigert. De Spaanse jury bestaat uit negen gezworenen en twee waarnemers. Voorlopig zullen alleen de provinciale rechtban ken met burgerjury's werken. Ze mogen oordelen in zaken waar bij het gaat om moord, corrup tie van de overheid, omkoping, brandstichting en bedreiging. Van de 50.000 door het lot aan gewezen kandidaten zullen er uiteindelijk zo'n 10.000 in de ju- rybanken plaatsnemen. Het mi nisterie van justitie gaat ervan uit dat de rest afvalt, omdat men weigert of om de een of andere reden niet geschikt is als jurylid. De wet schrijft voor dat juyle- den moeten kunnen lezen en schrijven. Zij moeten in het vol le bezit zijn van de burgerrech ten en een blanco strafregister hebben. Ook van deelname uit gesloten zijn leden van de ko ninklijke familie of personen met openbare functies waar door een onpartijdige recht spraak kan worden belemmerd. Alleen als iemand zeer ernstige bezwaren heeft, mag hij weige ren jurylid te worden. De jury-rechtspraak is na de dood van Franco in het leven geroepen als wapen tegen een eventuele terugkeer van de dic tatuur. Dat de invoering ervan zo lang heeft geduurd komt door het felle verzet van rechts, ievolkingsgroei 11 EU neemt af ttlSSEl.Rtr )e bevolking van de Europe- Unie is in 1994 langzamer egroeid dan in jaren daar- oor. De EU had op 1 januari 995 371,5 miljoen inwoners, inds 1 januari 1994 zijn er laar 1,1 miljoen bijgeko- ien. In 1993 groeide de EU- evolking nog met 1,4 mil ten mensen en in 1992 met .9 miljoen. Dat heeft het bu- ;au voor statistiek van de 'nie gisteren in Brussel be- endgemaakt. De inwoners van de EU "tëen minder baby's en rouwen minder dan vroeger, te vrouwen in de EU had ten vorig jaar gemiddeld .15 kinderen. De Italiaanse lebben de minste kinderen gemiddeld 1,19) en de •weedse vrouwen de meeste 1.89). Het katholieke Ierland ;omt op de tweede plaats iet 1,86 kind per vrouw. brussel. aly knol correspondent De grootscheepse hulp die de Europese Unie heeft toegezegd voor de wederop bouw van het voormalige Joegoslavië, wordt geen eenrichtingsverkeer. De EU zal er een paar stevige voorwaarden aan ver binden, kondigden Euro-Commissaris Hans van den Broek voor buitenlands be leid en de EU-bemiddelaar in het Bosnische conflict, de Zweed Carl Bildt, gisteren in Brussel aan. Eén van de voorwaarden is de bereidheid om samen te werken met het oorlogstribu naal in Den Haag. Van den Broek sprak van 'een nogal grote reeks' voorwaarden, zoals respect voor de rechten van minderheden. Ook moet ieder een die van huis en haard is verdreven, een recht op terugkeer krijgen, inclusief de Ser viërs die uit Krajina zijn gevlucht. Financië le compensatie mag geen alternatief zijn voor terugkeer, behalve voor diegenen, die willen blijven waar ze nu zijn. Ook moeten in de staten, die uit ex-Joe- goslavië zijn ontstaan, economische hervor mingen worden doorgevoerd. Het gaat ten slotte, aldus Van den Broek, om landen die tot nu toe een communistisch systeem ken den. Samenwerking met het oorlogstribu naal in Den Haag wilde hij niet als absolute voorwaarde betitelen. „Maar wij willen ook niet worden gezien als donateurs van een regering die voornamelijk uit oorlogsmisda digers bestaat." De Europese Commissie zal morgen de eerste gedachten bekendmaken over het hulpplan, dat ruim een week geleden door de ministers van buitenlandse zaken van de EU in het Spaanse Santander werd aange kondigd. De EU wil onder meer het initia tief nemen tot een grootschalige donorcon ferentie, zodra een vredesregeling is bereikt. Daarbij wordt gedacht aan 'een G-24 for maat', zei Van den Broek, doelend op de 24 grote westerse industrielanden irf de Orga nisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling, OESO. Deze groep kan worden uitgebreid met landen uit de isla mitische wereld. Van den Broek zei dat de EU met zijn hulpplan niet wil proberen 'iets goed te ma ken'. „Wij hebben hier een echte verant woordelijkheid", zei hij, „omdat het om een deel van zeg maar 'ons' continent gaat. De wereld zou vreemd opkijken als wij niet de eersten zouden zijn om een initiatief te ne men. Maar het wordt geen gemakkelijke exercitie. Nog afgezien van de politieke en psychologische schade is ook de materiële vernietiging zo groot, dat de EU het niet al leen kan doen." EU-bemiddelaar Bildt vond dat er een breed debat op gang moet komen over 'de aard en de kwaliteit' van de betrekkingen van de EU met de hele Balkan-regio. „Het is een erg belangrijk gebied dat ten zuiden van Slovenië en ten noorden van Grieken land ligt. Daarvoor is op de lange termijn een Europese politiek nodig." In de vredesonderhandelingen over Bos nië nadert men inmiddels, aldus Bildt, een verdeling van 'fifty-fifty'. Die ligt heel dicht bij de oorspronkelijke verdeling van de In ternationale Contactgroep voor ex-Joego- slavië. Door de recente militaire overwin ningen van de Kroaten en het Bosnische re geringsleger ziet de verdelingskaart er ech ter wel heel anders uit. Bildt: „De kaart, zoals we die nu op de grond zien, is een an dere dan de gewenste." dat alles in het werk heeft ge steld om de uitvoering van de wet tegen te houden. Volgens hen zal een burgerjury de enor me achterstand, die de Spaanse rechtsgang nu al kent, alleen nog maar vergroten en veel ex tra kosten met zich meebren gen. Pas in mei van dit jaar heeft minister van justitie Juan Alber to Belloch de tekst van de nieu we wet op de burgerjury in het Spaanse staatsblad kunnen pu bliceren. Vorige week donder dag nog moesten de laatste wij zigingen door het congres wor den goedgekeurd. In het week einde is aan de hand van de ge meentelijke gegevens in Pamp lona begonnen met het aanwij zen van de juryleden. De jury's worden voor een periode van twee jaar aangesteld. Commissie eist meer informatie over 'Mururoa' brussel anp Frankrijk heeft de Europese Commissie nog altijd onvol doende informatie gegeven over de effecten van de kern proeven op het atol Mururoa. Parijs beschikt al lang over be paalde gegevens die het dage lijks bestuur van de Europese Unie nodig heeft om een oor deel over het nucleaire experi ment te kunnen vormen, haal de gisteren milieucommissaris Ritt Bjerregaard uit. Ze zei direct stappen te on dernemen om de Franse rege ring er toe te bewegen de in formatie beschikbaar te stel len. Bjerregaard kon nog geen uitsluitsel geven over het tijd stip waarop de Commissie haar eindoordeel over de kern proeven op Mururoa geeft. Ze zei er echter op te rekenen dat Frankrijk zal wachten met zijn tweede test in de serie omstre den ondergrondse proeven. De eerste proef was op 6 septem ber. Deze week akkoord in Genève verwacht genéve bob kroon correspondent Meer dan honderd landen zul len naar verwachting deze week akkoord gaan met een verbod op de uitvoer van giftig indus trieel afval naar ontwikkelings landen. Omdat het verbod ech ter ook geldt voor afval dat door recycling weer bruikbaar kan worden gemaakt, zullen de VS, Australië, Canada en Nieuw- Zeeland waarschijnlijk hun handtekening niet onder het verdrag zetten. Op een conferentie onder auspiciën van UNEP, de milieu organisatie van de Verenigde Naties, wordt vandaag beslist over een voorstel van Noorwe gen. De Noren willen dat alle export van schadelijk afval uit de 25 OESO-industrielanden naar landen die niet tot deze groep behoren onder de bepa lingen van de zogenoemde 'Basel Conventie' binnen twee jaar integraal te verbieden. In principe werd hiertoe al vorig jaar besloten, maar het Noorse voorstel wil dit nu met harde nalevingsbepalingen kracht bij zetten. In de coulissen van de confe rentie is hierover een bittere strijd ontbrand tussen Green peace en delegaties van de In ternationale Kamer van Koop handel (ICC) en afval-exporte- rende bedrijven. De ICC zegt niet tegen een exportverbod op giftige troep te zijn, maar wel tegen kringloop-afval dat na be werking weer als grondstof kan worden benut. De Amerikaanse delegatie verzet zich bovendien tegen de formulering waarbij de OESO-landen als enige expor teurs worden beschouwd en de ontwikkelingslanden als het col lectieve kind van de rekening. De Amerikaanse regeringsafge vaardigde Rafe Pomerance zei dat dit 'vanuit milieu-standpunt kant noch wal raakt, omdat een niet-OESO land als Egypte dan wel giftig afval mag uitvoeren naar een ander niet-OESO land, zoals India, maar bijvoorbeeld Duitsland niet'. Een exportverbod, dat wel voor het ene land, maar niet voor het andere geldt, slaat vol gens Pomerance 'de plank vol ledig mis'. Voor Greenpeace gaat het hier om een poging van gif-exporteurs om hun winstge vende handel te redden. „Wat ontwikkelinglanden van het rij ke Noorden willen is handel in schone technologie, geen ver gif', aldus dr. Kevin Stairs, poli tiek adviseur van Greenpeace. Greenpeace noemt overigens ook Nederland als boosdoener, ondanks de officiële steun van Den Haag voor het Noorse voorstel. Zo zouden Nederland se metaalbedrijven zwaar giftig zinkafval voor verwerking naar India uitvoeren. Uit een Green- peace-documentaire over de Bharat opwerkingsfabriek in In dia blijkt dat het'giftige afval open en bloot op het fabrieks terrein ligt opgeslagen, terwijl vrouwen en kinderen er barre voets doorheen lopen. Geweld tegen straatkinderen Rio de Janeiro ap dood sterven in de Braziliaanse hoofdstad. Volgens een juriste van het Braziliaanse Centrum voor de Rechten van Kinderen en Adolescenten, loopt het aan tal moorden nog steeds op. De door de kinderrechtbanken ver strekte cijfers noemde zij 'op zijn minst bescheiden'. Het aantal moorden op straat kinderen in Rio de Janeiro is toegenomen: van 1.152 in 1993 tot 1.400 in 1994, zo blijkt uit een gerechtelijk rapport. Dat betekent dat elke dag minstens vier kinderen een gewelddadige

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7