Hollen naar i te vragen wa Hollen naar de koster om te vragen wat de stand is Rien Poortvliet: rechtse, ouderwetse boerderijkabouter Cultuur Kunst Proefschrift: mooi is wat bekend voorkomt -.(VD gedoogt vertoning l; locumentaire met ragmenten Troonredes cultuui Nederlands Danstheater II laar Olympische Spelen Tsaar-schatten in Boymans moeten veel publiek trekken r 'f Nederlandse lied steeds populairder 17 CHEF CERT VISSER. 071 -356441 ISPAG 19 SEPTEMBER 1995 Concert jubilerende Franciscusband gEüi Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de Fran- 5cusband Leiden treedt de kapel van de Koninklijke Lucht- iacht vrijdag 29 september op in de Drie Oktoberhal. Kaarten jn voor 7,50 verkrijgbaar bij Fa. Wisse Snelderwaard, Haar- mnierstraat 224, Gejo Kousenhuis, Haarlemmerstraat 8 en im's Petit Restaurant, Vijf Meiplein 160. red Hansen: 2000ste schilderij gEN; De Leidse kunstenaar Fred Hansen houdt zondag 24 ptember een open dag in zijn galerie 'De Gouden Eend" aan i eHooglandse Kerkgracht 42. Hij hoopt dan temidden van de 1 ^zoekers de laatste hand te leggen aan zijn 2000ste schilderij. lat kunstwerk zal worden verloot onder de bezoekers. De gale- jeis zondag geopend tussen 14.00 en 18.00 uur. Merkwaardig koor eigenlijk, dat Rijnlands Christelijk Mannenkoor 'Vox Humana'. Een mannenkoor, en al die kerels repeteren op woensdagavond: voetbalavond. Des ondanks is het een groot koor, met zo'n honderd actieve leden. En dat al zo'n vijfentwintig jaar lang. Dat wordt ge vierd. Met een jubileumconcert. Op 23 september, in de Pieterskerk. LEIDEN SUSANNE LAMMERS NHAAG ANP 1, documentaire De Passanten I i regisseuse Annegriet Wiets- i is donderdag mogelijk toch zien op het Utrechtse Film- rival. Van een vertoningsver- id is in elk geval geen sprake. i Rijksvoorlichtingsdienst zal vertoning gedogen. Met deze u ededeling maakte hoofddirec- ur M. van der Voet van de Njlsvoorlichtingsdienst (RVD) J «eren een einde aan de ver- irring die was ontstaan nadat h i producent van de film zon- I j g had gezegd dat hij de film II ngtrok van het festival omdat ikele scènes verboden waren. Of de film daadwerkelijk op I t festival te zien zal zijn, is et duidelijk. Producent Wil ais wil eerst schriftelijk van de lü vernemen of er inderdaad en sprake is van een verbod. Ij De film bevat een aantal ge- j dsffagmenten van oude oonredes. En omdat die niet imaar mogen worden ge rikt, heeft de RVD formeel Ij en toestemming gegeven wr het vertonen van de docu- i entaire. Van der Voet zei aandag echter dat de RVD de rtoning van de film op het mfestival niet zal blokkeren, aar gedogen. Hij beschouwt igang van zaken als 'een be- ijfsongeval'. enk Producent Erik Willems zei ndag voor de VPRO-radio dat ENHAAG ANP let Nederlands Danstheater ui reedt volgend jaar zomer drie eer op in het Amerikaanse At- fta tijdens het culturele festi- dat daar parallel aan de mpische Spelen wordt ge- louden. Het NDT voert Ka- jiyahime uit, een avondvullend ballet van artistiek directeur Jiri Jylian op basis van een oude lapanse legende. De muziek is ran Maki Ishii en wordt uitge- roerd op traditionele Japanse instrumenten. Kaguyahime gaat i januari al in Nederland in iremière. De culturele olympiade in At- anta omvat in totaal 225 to- leel-, dans en muziekvoorstel- lingen. De organisatie heeft op- hij de film zou terugtrekken van het festival, omdat de RVD het gebruik van fragmenten uit ou de Troonredes in de film had verboden. De documentaire gaat over de geschiedenis van het gebouw van het voormalige Algemeen Handelsblad in Amsterdam. Wietsma heeft ter illustratie een aantal stukken uit Troonredes gebruikt. De RVD, die de rech ten van de Troonredes heeft, wil echter niet dat fragmenten wor den gebruikt omdat die uit hun verband van de hele rede zijn gehaald. Het maakt daarbij niet uit of het gaat om beelden of geluiden. Van der Voet wijst erop dat de filmmaakster de fragmenten kennelijk van een NOS-uitzen- ding heeft gedupliceerd. „Dat staat iedereen vrij, maar dan mag het alleen in privé-sferen en niet voor commerciële doel einden worden gebruikt. Dan moet degene met auteursrecht, in dit geval de NOS, toestem ming geven en die kan daar geld voor vragen", aldus Van der Voet. Hij weet niet of dat met de NOS is afgesproken. „Het kost de NOS jaarlijks enke le tonnen om Prinsjesdag goed in beeld te brengen. Dat geef je toch niet zomaar weg?" De NCRV zal de documentai re volgend voorjaar uitzenden. Zie ook de pagina feiten en meningen dracht gegeven voor zes nieuwe toneelstukken, onder andere aan Alfred Uhry en aan Sam Shepard en Joseph Chaikin. Op het festival treden musici als de violisten Itzhak Perlman en Pinchas Zuckerman, cellist Lynn Harrell, mezzo-sopranen Frederica von Stade en Jessye Norman op. Trompettist Wyn- ton Marsaiis heeft de leiding over een tweedaags jazzfestival. Naast het NDT zijn onder meer het Alvin Ailey American Dance Theater, het Philobolus Dance Theater en acht andere internationale dansgezelschap pen te zien. Voorts is er in het kader van het festival, dat van 10 juli tot en met 3 augustus duurt, een reeks tentoonstellin gen. Op 17 september 1970 richtte dirigent Sander van Marion zijn koor op. Dat er behoefte was aan een groot koor alleen voor heren, blijkt uit het nog altijd grote enthousiasme om mee te zingen. Ook al moeten de voet balfans onder de koorleden in de pauze wel even naar de kos ter van de Lokhorstkerk hollen om te horen hoe de stand is, dit nadeel blijkt op te wegen tegen het zingen bij het Rijnlands Christelijk Mannenkoor. De sfeer van 'jongens onder elkaar' wordt als grootste aantrekkelijk heid aangeprezen. De band van de koorleden onderling is erg goed en ze zijn allen erg te spre ken over de humoristische en stimulerende kwaliteiten van de dirigent, Sander van Marion. „Bovendien," zegt Thijs Wolters „is een mannenkoor mooier, no'g mooier, dan een gemengd koor." Leuke andere aspecten van het koor zijn de uitwisselingen en concertreizen. Zingen in de St. Pauls, de Westminster Ab bey, in Oxford en Basingtoke - dat is prachtig. In oktober gaat het koor naar Parijs om de Mes- se solennel van Gounod te zin gen in de Sacre Coeur en de Notre Dame. „Daar een echte mis zingen is toch wat anders dan een inloopconcert in de St. Pauls," vindt Piet Schraa. „We moesten ook bandjes opsturen met materiaal." Want niet ieder koor mag zomaar in die kerken zingen. Eerst laten horen wat je kunt. De mooiste trip die het koor maakte, was naar Roemenië. In 1979 was er in Den Haag een concours waaraan ook een Roe meens koor deelnam. Voor die mensen werd onderdak gevon den bij Leidse RCM-leden. De Roemenen vroegen de Leide- naars terug en in '81 kwam het tot een Roemeense tournee. Vox Humana trad op in „krank zinnige zaaltjes met krankzinni ge begeleiding. Een orgel bij voorbeeld waarvan een aantal toetsen in gebreke bleven." Maar het krankzinnigst waren de nachten. Het koor over nachtte niet bij gastgezinnen, zoals gebruikelijk. Die mochten slechts overdag gastvrijheid bie den. Er waren hotels geboekt, maar ook daar werd uiteindelijk niet geslapen. De koorleden met echtgenotes verbleven in kostscholen met beroerde voor zieningen en 's avonds om elf uur ging de deur op slot met een wachtpost ervoor. Er waren toiletten die je niet af kon slui ten, maar voor het koor was het een droomreis: „Eén van de hoogtepunten!" zegt Henk Schraa nog steeds enthousiast. Eigenlijk is het een beetje jammer dat voor het grote jubi leumconcert de Stadsgehoor zaal niet beschikbaar is, want dat is toch wel de meest ideale plek, zegt Piet Weijma. „De Stadsgehoorzaal heeft zo'n schitterende akoestiek - zoals-ie was tenminste. Voor het publiek is het daar ook leuker dan in de Pieterskerk, waar je zo tegen de pilaren aan zit te kijken." Over wat het hoogtepunt gaat worden bij de komende jubile umfestiviteiten zijn de menin gen een beetje verdeeld. De een stelt zich veel voor van de ont moetingen met oud-koorleden. De ander verheugt zich op het gehandicapten jubileumconcert op de 17e. „Naar Parijs ga je voor jezelf," merkt Wolters op, „maar zo'n concert doe je voor de ander. Het klinkt misschien een beetje hoogdravend, maal ais christelijk koor mag je best eens iets voor een ander doen." Op 23 september geeft RCM Vox Humana in de Pieterskerk een jubileumconcert met als thema 'Een muzikale reis door 25 jaar RCM repertoire'. M.m.v. Liesette Emmink, Adri- aan Folea, Jan Peter Versteeg, Louis van Dijk e.v.a. Aanvang: 20.00 uur. DELFT «ANP Leken vinden abstracte kunst niet mooi. omdat dit voor hen weinig herkenbaarheid heeft. Voor experts is dit wel het ge val. Op grond van kennis en ervaring herkennen zij ab stracte kunst als onderdeel van een bepaalde stroming en daardoor vinden ze het ook mooi. Dit is een van de con clusies van het proefschrift Artful Judgements' van Paul Mekkert, die werkt bij de facul teit Industrieel Ontwerpen in Delft. Hekkert deed het onderzoek om een indruk te krijgen van de zaken waar ontwerpers re kening mee moeten houden bij het vormgeven van indus triële produkten. Dat het oor deel over schoonheid wordt beïnvloed door vertrouwd heid, werd nog eens bevestigd door een test bij een aantal proefpersonen. Hekkert schotelde hen ver- ROTTERDAM ANP De tentoonstelling Schatten van de Tsaar, Hofcultuur van Peter de Grote uit het Kremlin, moet de grote publiekstrekker wor den uit het seizoensprogramma van het Rotterdamse Museum Boymans-Van Beuningen. Het museum wil daarmee de tradi tie voortzetten om zo nu en dan een veel bezoek trekkende ex positie te organiseren. Eerder waren dat onder meer Het Goud der Thraciërs en De Verboden Stad, Hofcultuur van de Chinese keizers. De laatste tentoonstelling trok in 1990 ruim 250.000 bezoekers. Schat ten van de Tsaar zal een hon derdtal kostbare voorwerpen omvatten, zoals bewerkte pisto len, gewaden, ikonen en reli gieuze objecten. Hoogtepunt wordt de kroon van Peter de Grote (1672-1725) die met tallo ze diamanten is versierd. De ex positie duurt van 10 december tot en met 4 februari. Culobjecten De tentoonstelling 'One Man's Trash is Another Man's Treasu re' (De één zijn afval is de ander zijn schat) is een tweede grotere expositie in het museum. Zij gaat over de veranderingen die Europese gebruiksvoorwerpen in de cultuur van de Noordame- rikaanse Indianen hebben on dergaan. Zo werden gebruiks voorwerpen tot cultobjecten. Op de tentoonstelling, die van 1 oktober tot en met 7 januari duurt, zijn allerlei vooiwerpen te zien, zoals bijlen, messen, ko peren ketels, haarkammen, schoenen dekens en spiegeltjes, schillende versies van niet-be- staande produkten voor. Daar uit bleek dat de proefpersonen de meest geziene versie de mooiste vonden. Dit bevestigt volgens de onderzoeker de 're clamewaarheid' dat herhaling belangrijk is. Hoe meer ie mand een produkt heeft ge zien hoe mooier het wordt ge vonden, volgens Hekken. Toch wijst hij er op dat een vertrouwd ontwerp op een be paald moment als te ver trouwd, oftewel als saai wordt ervaren. Een goed voorbeeld hiervan is het ouderwetse kof fiezetapparaat. Onlangs is Phi lips met het afwijkende ont werp gekomen van de Itali aanse ontwerper Alessi dat een doorbraak op ontwerpgebied was en een commercieel suc ces. „Op een bepaald moment is de vorm uitgemolken en ra ken de mensen er een beetje op uitgekeken. Dan ontstaat er behoefte aan nieuwe vorm", aldus Hekkert in het faculteits blad Delft Integraal. die door bewerking zijn ge transformeerd tot voorwerpen als sieraden, haarornamenten, ceremoniële dansratels en pijl punten met traditionele In diaanse vormen. Aan het onder werp van de tentoonstelling wordt op 13 en 14 december in het museum ook een symposi um gewijd. Van 24 september tot en met 12 november loopt de tentoon stelling kunstenaarsportretten, waarvan er 150 te zien zijn. Het gaat daarbij om zelfportretten vanaf de zestiende eeuw tot he den in de vorm van schilderijen, tekeningen, prenten, foto's en sculptuur. Hedendaags Boymans-Van Beuningen orga niseert ook een aantal exposi ties van hedendaagse kunst. Van 28 oktober tot en met 21 ja nuari zijn recente schilderijen van de in Californië levende En gelse kunstenaar David Hock- ney te zien. Van hem worden ongeveer vijftig portretten ge toond die hij van zijn lievelings teckels Stanley en Boogie heeft gemaakt, aangevuld met dertig stillevens. Met een show op de binnen plaats van het museum door de kunstenaar zelf wordt op 22 ok tober een tentoonstelling ge opend van de 28-jarige Ameri kaan Matthew Barney. Zijn werk bestaat uit objecten en vi deo-installaties die een weer slag zijn van zijn performances. Daarin verwijst hij niet langer naar de werkelijkheid, maar schept hij een mythische wer kelijkheid van faunen, stares en zeekoningen. DEN HAAG GPD Het gaat goed met de populari teit van het Nederlandse lied. In de eerste helft van dit jaar ging er voor 128 miljoen gulden aan Nederlands repertoire over de toonbank, een kwart van de to tale verkopen. In totaal werd er voor 535 miljoen gulden aan CD's, LP's en muziekcassettes verkocht, 9 procent meer dan in de eerste helft van 1994. Absolute verkooptopper blijft de CD, goed voor 91 procent van de totale verkopen, gevolgd door de CD-single waarvan er 3,5 miljoen over de toonbank gingen. De gemiddelde prijs voor een CD ging met ruim een dubbeltje omhoog tot 29,60 gul den. De LP duikelde verder. Er gingen er 147.000 over de toon bank, 40.000 minder dan in de eerste helft van 1994. De voor- bespeelde muziekcassette deed het beter. Er gingen 4 procent meer cassettes over de toon bank. Doordat de prijs met 13 procent steeg, groeide de omzet van acht miljoen gulden tot ne gen miljoen gulden. De Neder landse artiesten deden het goed. Zij namen 24 procent van de verkopen voor hun rekening, tegen een aandeel van 17 pro cent in 1994. Klassieke muziek bleef gelijk met een marktaan deel van 13 procent. SOEST ANP De tekenaar en illustrator Rien [Poortvliet, die vrijdag op 63-jarige leeftijd overleed, werd vooral bekend door zijn kabou terboeken. Er zijn miljoenen exemplaren van verkocht. „Het leven en werk van een kabou ter" verscheen in 1973 bij Uit geverij Unieboek. Dat debuut, dat Poortvliet samen met schrijver Wil Huygen maakte, verscheen in meer dan twintig talen. Drie jaar later bracht het duo De Oproep van de kabou ters uit. Behalve de sprookjesfiguren tekende hij de natuur, zoals in zijn boeken Langs het tuinpad van mijn vaderen, Het briesen de paard en Te hooi en te gras.' Drie jaar geleden ging in Mid- delharnis het Rien-Poortvliet- tnuseum open. Daar is een ten toonstelling van rond de twee honderd schilderijen uit ver schillende boeken te zien. Poortvliet werd in 1993 be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Uitgeverij Unieboek bracht h) totaal acht van zijn boeken uit. Halverwege de jaren tachtig stapte Poortvliet over naar Uit geverij Kok in Kampen, waar hij jaarlijks een Poortvliet-ka- lender uitbracht. Het exem plaar voor 1996 is onlangs uit gekomen. Bij Kok verschenen nok De Ark van Noach, De Tresoor, Aanloop en Kabou- terKinderversjes. „Hij dacht dat hij zich prettiger thuis zou voe len bij een uitgeverij met een Christelijke achtergrond", zo verklaart Unieboekdirecteur A. Akveld die overstap. Gelovig Poortvliet was erg gelovig. In „Hij was één van ons" beeldde hij het verhaal van Christus uit. Als gelovige zag hij het als zijn plicht het bijbelse verhaal te vertellen. De gereformeerde predikant ds. Ph. Stoffels, oud bestuurslid van de Stichting Protestants Kerkelijke Kunst, doet in een reactie op Poort- vliets overlijden diens vooral in kerkelijke kring zeer populaire werk af als 'zondagsschool plaatjes'. „Ik bewonder zijn vaardigheden, maar het is mijn smaak niet. Zijn werk mist dat gene wat iets tot kunst maakt." Reclame Poortvliet wilde na de middel bare school naar de kunstaca demie. Zover kwam het niet. Zijn ouders gaven de voorkeur aan een degelijk en zinniger beroep. Kunst werd in zijn ge reformeerde milieu geassoci eerd met armoede en koude zolderkamertjes. Na zijn schooltijd ging hij bij het reclamebureau Lintas wer ken. Een verwerpelijk beroep was dat naar zijn mening niet, maar het probleem was dat daardoor zijn eigen „hand schrift naar de knoppen ging." Die eigen hand liet hij in de avonduren de vrije loop door het illustreren van boeken van Jaap ter Haar als Lotje en de Saskia- en Jeroenserie. „Dat waren geen aftershave-man nen, maar échte mensen. Heer lijk", zei hij daarover in een in terview. Toch zette hij pas na vijftien jaar een punt achter zijn reclame-carrière. Kritiek Kritiek op zijn werk is er altijd geweest. „Bah, Poortvliet, je maakt helemaal geen grote K!, zeggen ze dan, terwijl dat hele maal niet mijn doel is." Hij zag zichzelf niet als kunstenaar. Meer als ambachtsman. „Ik sta vroeg op en ben al keihard aan het werk als die zogenaamde kunstenaars nog in hun bed liggen te wachten op inspira tie." In een ander vraaggesprek typeerde de tekenaar zich als een „rechtse ouderwetse boer derijkabouter. „Of liever: een kok die spruitjes kookt met een gehaktbal. De nouvelle-cuisi- ne-jongens moeten er van bra ken, maar wat blijkt: de men sen vinden het waratje lekker. Ik maak een knappe gehaktbal. En ze smullen ervan. Dat geeft de burger moed. De Hemel zal ze lonen." Rien Poortvliet wordt mor gen begraven. Het jubilerende Vox Humana in de Pieterskerk. De sfeer van 'jongens onder elkaar' wordt door de leden geprezen. FOTO HIELCO KUIPERS Mannenkoor Vox Humana viert 25-jarig bestaan met concert in Pieterskerk Rien Poortvliet zag zichzelf niet als een kunstenaar, maar als een ambachtsman. FOTO GPD

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17