Film op bestelling voor tv-kijkers in Den Haag 'Eis van zes jaar is belediging Megafusie moet tuinbouw uit het dal trekkt Nieuwe sirenes loeien niet meer elke maand JAZEKER T15 DE WEEK VAN DE DEZORGER. Randstad DINSDAG 19 SEPTEMBER 1995 975 DEN HAAG «ANP ln de brandweerregio's Rotter dam-Rijnmond en Zeeland is gisteren het nieuwe waarschu wingssysteem voor rampen en calamiteiten in gebruik geno men. De twee regio's zijn de eerste van de veertig brand weerregio's waar de nieuwe si renes loeien. Begin 1997 moet het nieuwe systeem landelijk operationeel zijn. In totaal gaat het om 3800 sirenes, een investering van 120 miljoen gulden. Door zijn nieuwe geluid en door de be tere spreiding over stad en land heet het alarm beter hoorbaar te zijn voor de bur gers. Minister Dijkstal (Binnen landse Zaken) droeg het nieu we systeem gisteren over aan de voorzitters van de twee re gio's die de spits afbijten, de burgemeesters Peper van Rot terdam en Van der Doef van Vlissingen. Met die overdracht ging meteen de regionale voorlichtingscampagne van start over het nieuwe systeem via affiches, advertenties en spots op de regionale radio. Motto van de campagne: „Niets loeit harder dan de nieuwe sirene." In de campag ne komt ook het zogeheten basisscenario nog eens aan de orde (als de sirene gaal, ga di rect naar binnen, sluit deuren en ramen en zet radio of tele visie aan). De bevolking van Rotterdam- Rijnmond en Zeeland krijgt de nieuwe sirene maandag 2 ok tober om 12.00 uur voor het eerst te horen. Dit maandelijk 'proefloeien' houdt over een half jaar op. Daarna klinken de sirenes nog jaarlijks of half jaarlijks, begeleid door regio nale of gemeentelijke voorlich ting over de rampenbestrij- ding. Bonden zoeken kwekerijen op BOSKOOP „Werknemers in de boomkwekerijsector realiseerden zich niet hoe ernstig de situatie was", reageerde B. Paas van de voedingsbond FNV na afloop van de bezoeken. In alle vroegte bezochten 15 vak bondsvertegenwoordigers van de FNV en de CNV vanochtend een tiental boomkwekerijen in Boskoop om de werknemers te informe ren over het CAO-conflict met de werkgevers. Ze deelden petten en pamfletten uit. Nu komen ze erachter dat de werkgevers en werk nemers nog mijlenver van elkaar af staan. Als deze actie niet tot een oplossing leidt, denken de werknemers zelfs al aan het houden van blokkades." Werkgevers eisen onder meer dat het personeel twintig weken per jaar een uur extra per dag werkt zonder overwerkvergoeding. Bovendien willen ze zes zaterdagen per jaar als gewone werkdag beschouwen en de automatische prijscompensatie afschaffen. Voor de bonden is dat onbespreekbaar. Vanavond praten de bonden met de werknemers in de Florida- beurshal aan de Van Neslaan 1 in Boskoop. Aanvang acht uur. DEN HAAG ANP Een telefoon, een omvormer, een speciaal pasje (smartcard), een televisietoestel en een aan sluiting op het kabelnet. Meer is niet nodig voor 'pay per view'. Dat is de mogelijkheid te kiezen uit een aantal programma's en dan alleen te betalen voor het bestelde programma. Vanaf woensdag kunnen kabelabon nees in de regio's Den Haag en Utrecht ervan gebruik maken. Dit heeft de Casema gisteren bekendgemaakt. Technologische vernieuwing en liberalere wetgeving maken het mogelijk dat er honderden kanalen beschikbaar zijn op de kabel. Volgens algemeen direc teur J. Joosten van Casema Plus blijkt uit onderzoek dat de kij ker daarvan slechts een tiental wil kiezen en dat driekwart van de kijkers zich ergert aan de re clame. „Veel consumenten klagen over het aanbod op de televisie en ze willen zelf bepalen wat ze willen zien en wanneer", zei hij maandag in Den Haag. Daarom begint kabelexploitant Casema (1,2 miljoen aansluitingen) met zes kanalen met betaaltelevisie, Max TV geheten. Op elk uur van de dag kunnen kijkers een film bestellen. Na enkele seconden verschijnt de gekozen film op het scherm. De smartcard is nodig voor de registratie van de keuze, de be taling en de eventuele beveili ging voor al te kijkgrage huisge noten. Momenteel is volgens hem een vijfde van de Neder landers in deze manier van tele visiekijken geïnteresseerd. Max TV biedt twaalf tot zes tien films per maand. Zes maanden nadat een film in de videotheek beschikbaar is geko men, kan hij via pay per view worden uitgezonden. In het pakket van deze maand zitten films als Four Weddings A Funeral, When A Man Loves a Woman (met Meg Ryan en An dy Garcia) en de Nederlandse film De Flat (met Renée Souten- dijk). Wie gebruik wil maken van de nieuwe service van de Casema, moet een omvormer kopen voor 14,95 gulden. Het installe ren van deze decoder kost 49,95 gulden. Het bekijken van een film kost tussen de 7,95 en 8,95 gulden. Het kan ook goedkoper. Kij kers die dat willen, moeten uit wijken naar kanaal 6, waar iede re maand zo'n dertig films uit de jaren vijftig tot negentig te zien zijn voor 1,95 tot 5,95 per stuk. Kijken naar een film op dit kanaal kan tussen 's ochtends zeven uur en 's avonds elf uur. Van 's avonds elf tot 's ochtends zeven uur heet het kanaal Pas sion TV. Dat biedt voor 8,95 gul den de keuze uit 25 erotische films. Met de gehuurde hulpmidde len geeft Casema Plus ook live voetbal op breedbeeldformaat door voor 12,50 per maand. De programma's zijn deze week beschikbaar voor abon nees in Den Haag, Wassenaar, Nootdorp, Delft. Voorschoten, Utrecht, Vleuten-De Meem, Houten en Maarssen. Casema verwacht het pakket binnen twee jaar te kunnen aanbieden aan haar andere abonnees en die van dochter NKM. Casema Plus is een samenwerkingsver band van Casema en TeleSelect Nederland, waarin Philips, PTT en het Amerikaanse pay-per- view-bedrijf Graf deelnemen. Casema bezit-51 procent van de aandelen in Casema Plus, Tele- select Nederland 49 procent. Reddingsbrig krijgt 14 milji voor aanpak DEN HAAG ANP De Koninklijke Necj Bond tot het Redden vi kelingen (KNBRD) kri een periode tot 2010 miljoen gulden voor de wing van haar vloot. Ge ter is behalve het minisi binnenlandse zaken he naai Rampenfonds (Nf tijen hebben maandag een overeenkomst getel De KNBRD is een par organisatie die al sinds tersnoodramp van 15 draagt aan de rampe ding. Met de vernieuw van negentig vletten i staat binnen 24 uur mensen te evacueren. D te vaartuigen komen dingsbrigades in risicogi De inzet van de vletten conform de hiervoor g rampenwetten. ONDERDELENFABRIE Hoogovens en Polynon teren gezamenlijk 20 gulden in de bouw nieuwe fabriek voor de tie van uit koudgewals plaat samengestelde o len (Tailor Made Blanl de auto-industrie. De die in Bunschoten kon in eerste instantie werk geveer 25 medewerkers Raadsman verdachte cocaïnesmokkel haalt uit naar openbaar ministerie Haarlem HAARLEM» BILL MEYER VERVOLG VAN VOORPAGINA „Dat het openbaar ministerie hier in Haarlem zes jaar tegen mijn cliënt durft te eisen van wege zijn vermeende betrok kenheid bij de invoer van 14 ki lo cocaïne is een belediging. Onder verantwoordelijkheid van datzelfde openbaar minis terie zijn honderdduizenden ki lo's drugs het land binnenge smokkeld. Zelfs wanneer het aandeel van mijn cliënt bewe zen wordt geacht, dan was hij niet meer dan een loopjongen. Waar haalt men het lef vandaan om zo'n zware straf te eisen?" Raadsman mr. Radhakeshun kon gisteren zijn oren niet gelo ven toen officier van jusititie mevrouw Heutink de zwaarste straf tot nu toe eiste in de zaak tegen elf verdachten van cocaï nesmokkel. De elf maakten on derdeel uit van een criminele organisatie op Schiphol, die via de bagagekelder van de KLM koffers met cocaïne het land binnensmokkelde. In totaal is 700 kilo drugs met een waarde van 120 miljoen gulden in be slaggenomen. De meeste verdachten waren werkzaam bij de KLM en maak ten gebruik van hun Schiphol- pasjes om de koffers langs de douane te sluizen. Op Schiphol werden de koffers dan weer door een koerier opgepikt. De Surinaamse bende had interna tionale contacten in Midden- en Zuid-Amerika, waar de co caïne in KLM-vliegtuigen van daan kwam. Het onderzoek te gen de bende duurde een jaar. Het bewijsmateriaal omvat on der meer afgeluisterde telefoon gesprekken en verslagen van observatieteams. Op de tweede zittingsdag van de zaak tegen de eerste elf ver dachten de overige twaalf verschijnen later voor de rech ter stonden twee mindere goden terecht. Een verdachte, die beschuldigd werd van het ophalen van een lading van veertien kilo cocaïne op de luchthaven, ontkende dat hij wist dat er drugs in de tassen zaten. Hij was naar Schiphol ge komen om bagage te stelen. De verdachte, zelf heroïneverslaaf- de, was met de tassen bij het verlaten van de terminal aange houden. Zijn raadsman trachtte aan te tonen dat zijn cliënt niet van de inhoud van de tassen op de hoogte was en evenmin lid was van een criminele organisatie. Het feit dat er tegen hem toch zes jaar werd geeïst, schoot mr. Radhakeshun in het verkeerde keelgat. Temeer daar vrijdag te gen een medewerker van de KLM 'slechts' drie jaar voor zijn aandeel was geëist. De zware eis ontlokte de raadsman enkele opmerkingen over het het openbaar ministe rie in Haarlem, onder wiens verantwoordelijkheid in de zo genoemde IRT-affaire, honder duizenden kilo's softdrugs on gehinderd het land zijn binnen gesmokkeld. „Hoe durft men te gen zo'n jongen volgens de raadsman een geboren loser een dergelijke zware straf te ei sen?" Zijn verzoek om onmid dellijke vrijheidsstelling wees de rechtbank af. Een tweede verdachte, een medewerker van de KLM, hoor de later op de dag vijf jaar tegen zich eisen. Hij zou bij drie zen dingen de bewuste koffe transportbanden in di houden. Overigens had zendingen niet opgem uiteindelijk in Engeli Zwitserland terechtk Deze verdachte had nai houding als één van di gen met de politie mee] Hij ontkende ooit betaal voor zijn diensten. Zijl man vroeg vrijspraak gebrek aan bewijs. Hij het beeld van een misl zeer gefrustreerde jongt financiële problemen raakt. Verdachte zou m malen bedreigd door hoofdverdachten, die terechtstaan. Het beeld van intimk geweld werd later t* door de officier van jus sprak van een zeer ges sfeer in de bagagekeldei KLM, waar het de helei de geruchten gonsde. „0 ning was te snijden". al; vrouw Heutink. Zij plaat) verdachte onderaan de chische ladder van del" zei hier ook in haar eisfl mee te hebben gehoudd Vijf veilingen praten over samenwerking De tuinbouwsector maakt zich op voor een grote sprong voor waarts. De Veiling Holland-Zee land, De Kring, Groenteveiling VVestland, RBT Veiling Breda en Veiling Utrecht, beginnen bin nenkort hun leden te peilen over een fusie. Als de plannen doorgaan ontstaat een mam moetveiling die 60 procent van het Nederlands groente en fruit vertegenwoordigt, eenderde van de telers als lid heeft en een jaaromzet van 2 miljard gulden haalt. De fusie is noodzakelijk om de klanten beter te bedie nen, de hoge kosten voor auto matisering te betalen en de lo gistieke kosten te drukken. De fusieplannen zijn een rechtstreeks gevolg van de ma laise waarin de tuinbouw zich bevindt. Nu de klant niet auto matisch meer koopt wat de teler aanbiedt, zit de sector in de zor gen. „De klant wil een breder en gevarieerder aanbod, daar moe ten wij voor zorgen", aldus G. van Oosten, directeur van Vei ling Wesüand. „Met de huidige opzet lukt dat niet meer. Nu heb je allemaal onafhankelijke veilingen met daarboven het Centraal Bureau voor Tuin bouwveilingen (CBT), een sterk centralistische structuur. Via het CBT kregen wij de informa tie over afnemers en markten binnen. Vervolgens moesten wij die informatie weer doorspelen naar de telers. Dat werkt niet als je snel en slagvaardig in wilt spelen op de wensen van de af nemers", aldus Van Oosten. De oorzaak van de malaise ligt echter ook bij de telers en de veilingen zelf. „De sector is altijd sterk bepaald door de handelsgeest. Er werd vooral naar de klok (de veilingklok, red.) gekeken en naar de prij zen. Dat leidde tot onderlinge concurrentie", aldus A. Ker- meer rekening moeten met wat de klant wenst De opbouw van et marketing- en verkoop is een directe bedreig het CBT. Daar werken 100 mensen die jaarlijfc joen gulden budget voor de reclame en mai Kerstens en Van Oo kennen dat het CBT moeten schikken, mai niet toegeven dat het deuren wel kan sluiten len zich moeten bewij nieuwe produkten en i Doen ze dat goed, dan wij hun diensten gev Maar de marketing en gaan we zelf doen", al Oosten. Of de nieuwe v mensen bij het CBT v voor de eigen organisat vraag die voorlopig no antwoord blijft. Bij het CBT ziet men hangen. Een medewe niet met naam in de I vreest dat de nieuwe ve CBT zal 'leegzuigen' er gens zal sluiten. Kerstens en Van Ooi len vaart maken met i Nu zijn de geesten rijp; andering en daar moei profiteerd worden. „Wt met zo'n 750 mensen ken en ons is niets gebli verzet tegen de fusiep aldus Kerstens. Veilingdirecteuren A. Kerstens (links) en G. van Oosten: minder naar de veilingklok kijken. stens, voorzitter van het direc tie-overleg van de vijf veilingen. „Bovendien komt het aanbod van de telers nu versnipperd over de verschillende veilingen op de markt." In de nieuwe opzet zullen de gefuseerde veilingen de marke ting zelf ter hand nemen. Door direct met de afnemers te pra ten, er zijn nog maar 12 tot 15 echt grote inkopers van Neder landse groenten en fruit, wor den de klantenwensen snel en nauwkeurig in kaart gebracht. De veiling kan dan met de telers afspraken maken welke produk ten er wanneer geleverd moeten worden. Dat betekent ook dat de vei lingklok haar dominante positie Of dat zo blijft zal i hangen van de kosten fusie. Van Oosten en geven aan dat het op van een nieuwe markc foto gpd verkooporganisatie v« kost. Daarnaast moet ei zal verliezen. In de toekomst zal investeerd worden in a er vaker direct met de afnemer sering. Daar staan dan zaken gedaan worden. Voor de tenbesparingen tegen teler betekent dat ook minder personeel en logistiek vrijheid. Telers kunnen niet lan- maar of die besparinge ger alleen dat telen wat goede gen tegen de kosten is prijzen opbrengt, maar zullen delijk.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14