Leidsch Dagblad N AVO schort acties weer op 8 JAZEKER/TIS DE WEEK VAN Rien Poortvliet overleden ïypotheek Nuis lauwert Breytenbach Hoofdverdachte Bende van Venlo krijgt levenslang GOED NIEUWS X ANDAG 18 SEPTEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG 1,85 S'SFeiten en Meningen Hoe ziet een alcoholist er uit? Partners vertellen over hun ervaringen ►T Leiden iSport De week van de bezorger, met vandaag: Maarten van Gasteren Katwijkse /I C derby I 3 sensationeel Romende dagen en uren zijn bepalend vooroorlog of vrede' soest «john oomkes O, NAVO en de Verenigde Naties hebben gisteravond loten de bombardementen op Servische doelen op- iw voor 72 uur op te schorten. Volgens een gezamen- verklaring van NAVO-commandant Leighton Smith VN-opperbevelhebber Janvier krijgen de Bosnische iërs drie dagen extra de tijd om hun zware wapens ;n straal van twintig kilometer rond Sarajevo terug te ■EVP-WASHINGTON GPD Jeravond liep het eerste ul- Étum af dat de NAVO en VN Ide Bosnische Serviërs had- I gesteld. Hoewel toen nog niet alle zware wapens uit de twintig kilometer-zone waren teruggetrokken, hebben de Bosnische Serviërs volgens de commandanten hun goede wil getoond. Dit weekeinde werden ongeveer 160 van de naar schat ting 300 zware wapens terugge trokken. Naast de zware wapens moe ten de Bosnische Serviërs nu ook lichtere wapens uit de twin tig kilometer-zone terugtrekken. Volgens de Amerikaanse onder handelaar Holbrooke, die dit weekeinde zijn pendeldiploma tie tussen Belgrado, Zagreb en Sarajevo voortzette, zal de hou ding van de Bosnische Serviërs 'beslissen over oorlog en vrede' in Bosnië. ,,De komende dagen en uren zijn bepalend", aldus de onderhandelaar. Profiterend van de NAVO- bombadementen hebben de Kroaten en moslims aanzienlij ke terreinwinst geboekt op de Bosnische Serviërs. De afgelo pen dagen hebben de Bosni sche Serviërs acht steden moe ten prijsgeven. De Kroaten en moslims rukken nu op in de richting van het Servische bol werk Banja Luka. Als gevolg van het Kroatisch- Bosnische offensief is een enor me Servische vluchtelingen stroom op gang gekomen. Tien duizenden vluchtelingen zou den naar Banja Luka zijn ge trokken. Volgens het Internatio nale Rode Kruis in Banja Luka zijn inmiddels zo'n 60.000 vluchtelingen in de stad gearri veerd. De leider van de Bosnisch- Servische strijdkrachten, gene raal Ratko Mladic, is geopereerd aan nierstenen. Zijn gezond heidstoestand is goed, aldus de krant Vecernje Novosti vanmor gen. De 51-jarige generaal ligt in het militaire ziekenhuis van Belgrado, waar hij enkele dagen geleden was opgenomen. De illustrator, schrijver en beel dend kunstenaar Rien Poortvliet is afgelopen nacht op 63-jarige leeftijd overleden. Hij genoot grote bekendheid als tekenaar van natuurboeken, bijbelse on derwerpen, sprookjes en het vorstenhuis. Poortvliet groeide mede dankzij de televisie uit tot een 'volkse' kunstenaar zijn jaarlijkse uitgegeven boeken be haalden zeer grote oplagen. Rien Poortvliet werd op 7 au gustus 1932 in Schiedam gebo ren. Hij groeide op in een ty pisch gereformeerd gezin. Dat was de reden waarom zijn ou ders de voorkeur gaven aan een degelijk beroep, toen hun zoon te kennen gaf de kunstacade mie te bezoeken. Poortvliet zelf zei later dat hij 'zijn kunnen had verkocht voor een schotel lin- zenmoes'. Zijn talent kwam aanvankelijk vijftien jaar tot ui ting als illustrator bij het recla mebureau Lintas. Als autodidact ontwikkelde Poortvliet een vloeiende, ex pressieve en realistische teken stijl die een breed publiek aan sprak. Prins Bernhard, een per soonlijke vriend, opende in april 1992 het Rien Poortvliet-muse- um, ondergebracht in het uit 1639 daterende, oude raadhuis van Middelharnis. Poortvliets 'tegenprestatie' bestond onder meer uit een eendaags functio neren als lakei bij de intocht van de Gouden Koets, op de derde dinsdag in september 1977. lestuursbureau W in universiteit mr Rapenburg aad rietveld HU u et bestuursbureau van de org lidse universiteit verhuist rmoedeiijk van het Sta- insplein naar het Rijks- gc rbarium aan het Rapen- ïrg. De Raad van Toe- -n 0 :ht van de universiteit 5). eft daartoe na een jaren- iaa:nge zoektocht geadvi- erd. Een verhuizing naar t voormalige Leidsch igblad-terrein aan de itte Singel, inmiddels ei- ndom van Dura Bouw Dtterdam en de Smitsloo istgoed Groep, is daar- ee definitief van de baan. De Raad van Toezicht inde universiteit heeft in laatste vergadering ge- rdeeld dat verhuizing het bestuursbureau aar de Witte Singel veel te iur is. „De prijs (inclusief rbouwing) kwam onge ler overeen met de prijs vierkante meter voor n kantoor in hartje New )rk", aldus voorzitter Hazelhoff van de Raad m Toezicht. De universiteit is drie met Smitsloo in ge- ik geweest over veYhui- naar de Witte Singel, itsloo erkent dat het duur zou worden, dat ligt volgens de makelaar niet aan 'rare' grondprijs. „De 'ersiteit wilde een pres- leus gebouw, waarin bo- het effectieve oeroppervlak ten opzich- ivan het bruto oppervlak iring was. De huurprijs gt zeker niet boven Leid- W normen. Maar als je ei- 1 [en onroerend goed hebt, I het logisch dat je daar- )or kiest." Het Rijksherbarium was orspronkelijk bestemd oor de rechtenfaculteit, lie verhuist volgens het ieuwe plan naar het Ka- ïerlingh Onnesgebouw an de Steenschuur. Over ie verhuizing bestaat nog el onenigheid. De univer- )teit heeft voor een ver- ouwing van het Kamer- ngh Onnesgebouw niet leer dan drie miljoen gul- en over. De rechtenfacul- eit denkt negen miljoen ulden nodig te hebben. Bel voor de beste 06-00 66 (gratis) Marco Borsato laat dromen in vervulling gaan leiden dorith ligtvoet De meeste dromen zijn bedrog, maar Marco Borsato bracht za terdagmiddag echt een bezoek aan de Leidse binnenstad. Op een podium bij Scarlatti, op de hoek van de Stille Mare en de Stille Rijn, was de droom van menig jong tienermeisje een half uurtje te zien en te horen. Het beluisteren van de num mers was geen probleem, want de geluidsknoppen waren op volle sterkte opengedraaid. Het kunnen zien van de zanger (be kend van de hits De meeste dro men zijn bedrog en 'Waarom nou jij) was een grotere opgave. Het was tussen half vier en vier uur 's middags zo druk, dat het moeilijk was om een glimp van Marco op te vangen. Tijdens het optreden van de Jazzpolitie (een opwarmertje voor Borsato) was het nog vrij rustig. Maar toen de man met 'het Italiaanse bloed op het po dium sprong, was er sprake van een ware opstopping. Fietsers noch voetgangers konden de brug over de Rijn bereiken. Toch voltrok het concert zich in een gemoedelijke sfeer. Bij de politie kwamen geen klachten binnen. CD-winkel Van Leest op de Haarlemmerstraat organiseerde beide optredens. Scarlatti ver leende medewerking. „We doen dit gewoon voor de lol eh om onze naamsbekendheid te ver groten", aldus Hans Peter Riet veld, eigenaar van de CD-win- kel. Ook elders in het land heeft de winkelketen de afgelopen Vissen dood na droogleggen sloot Noordwijkerhout noordwukerhout paul de vlieger Zo'n tweehonderd vissen zijn doodgegaan nadat een sloot op de bouwlocatie Mossenest in Noordwijkerhout werd leegge pompt. De politie heeft tegen het aannemingsbedrijf dat de werkzaamheden uitvoerde pro ces-verbaal opgemaakt wegens dierenkwelling. Het bedrijf legde de sloot droog in opdracht van de grondeigenaar. De ongeveer 45 meter lange en 5 meter brede vaart werd compleet leegge pompt. Daarbij heeft men verzuimd de aanwezige vis over te zetten naar een ander water voordat de sloot volledig droogviel. De politie werd getipt door omwo nenden. Lees de strip ep pegI 0 Voor iedereen die hem zaterdag niet goed kon zien: Marco Borsato tijdens zijn optreden in Leiden. maanden optredens verzorgd. Leiden was echt een meevaller, het niet nodig om Marco een De komst van Borsato naar vertelt Peter Rietveld. Toch was jaar van tevoren te boeken. De foto loek zuiderduyn haarlem De in Frankrijk woonachtige Zuidafrikaanse dichter/schrijver Breyten Breytenbach kan sinds zaterdag een derde nationaliteit in zijn paspoort bijschrijven. „Ik ben langzaam, zonder het zelf te weten, Nederlander geworden", zo constateerde hij in de bomvolle Gravenzaal van het Haarlemse stadhuis. „In geen ander land heb ik zoveel vrienden en kennissen." Uit handen van een van die vele persoonlijke vrienden (staatssecretaris van cultuur Aad Nuis) ontving Breytenbach de Jacobus van Looyprijs, een on derscheiding voor kunstenaars met talent op zo\A/el beeldend als literair vlak. Nuis maakte in zijn voor dracht toespelingen op de recente uitlatingen van Breytenbach dat hij er doodmoe van is altijd maar weer te worden aangesproken op zijn politieke verleden als anti-apartheidsactivist. „Geen woord over politiek", schertste de staatssecretaris. Voordat Nuis de plaquette met een beeltenis van Van Looy over handigde sprak hij nog de volgende wens uit: „Datje ons nog heel lang sprookjes zult vertellen. In de kunst mag dat, in de politiek niet." foto united photos de boer babettestapel ster verleende maar al te graag eind van deze maand komt zijn zijn medewerking, want aan het nieuwe CD uit. Rechtbank acht zeven moorden bewezen dwangverpleging geëist. De rechtbank acht die strafmaat onvoldoende. Vorige week sprak de recht bank vijf anderen vrij wegens gebrek aan bewijs. Het open baar ministerie heeft nog geen besluit genomen over een even tueel hoger beroep. Ook de laatste negen verdachten horen vandaag welk oordeel de recht bank over hen heeft geveld. roermond anp De 22-jarige hoofdverdachte in het proces tegen de Bende van Venlo is vanmorgen veroor deeld tot levenslange gevange nisstraf. Volgens de rechtbank in Roermond is bewezen dat hij de hand heeft gehad in het om brengen van zeven mensen. Het openbaar ministerie had een celstraf van 20 jaar en TBS met Duitse krant met witte voorpagina berlun dpa Het Duitse dagblad Tageszei- tung (TAZ) is vandaag met een vrijwel onbedrukte voorpagina verschenen. Met deze 'daad van zelfverminking' wil de redactie waarschuwen voor de dreigen de ondergang van de krant. De Tageszeitung kampt met een dalende oplage en stijgende kosten. Het blad zegt weliswaar dagelijks 410.000 lezers te heb ben, maar de oplage schommelt rond de 60.000. De Tageszei tung geldt als kwaliteitskrant voor een linkse aanhang. In de afgelopen jaren zijn al dertig (van de oorspronkelijke hon derd) redacteuren ontslagen. HET WOORD IS AAN Lauren Bacall Fantasie is de hoogste vlie ger die we kunnen oplaten. vooruitblik SSTmST 11716° 10717° *718° neerslag 50% 20% 10% 5S5S3$ 20% 40% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 12 VANDAAG 26 PAGINA'S 3 Buitenland 5 11 Economie 6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad10 Regio7,8,9 RTV/programma's13 Sport15 t/m 24 Strips12 Uitgaan25 Kortingsbon voor de inspeel- voorstelling van de nieuwe komische voorstelling Zzin- derella van Jos Brink in de Leidsche Schouwburg. Pacemaker voor prins Bernhard den haag anp Prins Bernhard (84) wordt bin nenkort opgenomen in het Hart Long Instituut van het Acade misch Ziekenhuis Utrecht. Dat heeft de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) vanmorgen mee gedeeld. De prins heeft een tra ge en onregelmatige hartslag en krijgt een pacemaker. De artsen gaan ervan uit dat hij binnen een week weer naar huis mag. „In de afgelopen jaren is bij de prins een geleidelijk ontwik kelde vertraging ontstaan in de prikkelvorming en geleiding van het hart, waardoor de hartslag trager en soms wat onregelma tig is geworden. Een beeld dat vaak wordt gezien bij toene mende leeftijd", aldus de RVD. Zonder maatregelen kan dit leiden tot het ontstaan van pe rioden met bloeddrukdaling en onwel worden. Om deze com plicaties te voorkomen, wordt bij de prins een pacemaker aan gelegd. Gelet op de goede alge hele conditie na de darmopera tie in december, is de verwach ting dat de prins binnen een week het ziekenhuis weer zal kunnen verlaten. De pacemaker werd reeds ge ruime tijd overwogen. Het uit voeren van de ingreep heeft plaats op een nog vast te stellen, voor de prins geschikt tijdstip, om de risico's zoveel mogelijk te beperken. De ingreep zal worden uitge voerd door cardioloog P. Westerhof en hart-long-chi- rurgj. Bredee. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Nr. bank/giro: Handtekening:. itrole bezorging). Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden. OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1