Vegetariërs kritisch over vleescampagne Jongeren eten nog maar weinig groente en fruit Smaak VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1995 REDACTIE: WIM VAN BEEK 072-196258 Rumoerig Zelden heeft een exotische drank zoveel indruk op me gemaakt. Misschien had het te maken met de 'ouderdomof met de omgeving, wie zal het zeggen. De smaak van de ruim 150 jaar oude rum die ik onlangs in een Spaanse bodega recht streeks vanuit het fust mocht proeven zal me altijd bij blijven. De afdronk was zo mooi dat ik rum ofrhum, zoals de Fran sen het spellen, dooreen andere bril ben gaan zien. Over de oorsprong van hel woord rum bestaan de meest uiteenlopen de theorieën. Niet zo vreemd want de ge schiedenis leert dat de bewoners van het zonovergoten eiland Barbados zich om streeks 1600 al tegoed deden aan deze drank. Historici nemen aan dat het uit eindelijk Christoffel Columbus is geweest die suikerriet, het hoofdbestanddeel van rum, naar het Caribisch gebied heeft ge bracht. Evenals de destillatie-techniek waardoor rum ook wel dé alcoholische drank van de 'Nieuwe Wereld' wordt ge noemd. Overigens beweren anderen dat de Fransen als grondleggers van rum aange wezen moeten worden. Ik laat het in het midden en ben er van overtuigd dat de toenmalige bewoners zich de drank goed lieten smaken. Er zijn diverse meningen over van welk woord 'rumuiteindelijk is afgeleid. Zo wordt beweerd dat het een verbastering is van de inmiddels sterk verouderde woor den 'rumbullion'(burengerucht) of'rum- bustion' (oproer). Dat verklaart in ieder geval wat voor invloed de drank had op de gebruikers. Andere sporen leiden naar het Latijnse woord voor suikerriet 'sac- charum', zo hoorde ik van een echte rum- liefhebber. En ook aan bijnamen is er grappig genoeg geen gebrek. 'Duivelsdood', roesveroorzaker, Barbadoswater en Nel sons Bloed duiken op in verschillende na slagwerken. De Caribische eilanden heb ben er in elk geval alles aan gedaan om met deze drank wereldfaam te krijgen. Ze produceren elkeen eigen rum waardoor elke rum anders is. Bepalende factoren zijn de destilleer methode, de rijpings tijd, de grond, het klimaat, het water en de kwaliteit van het suikerriet. Ooit was Cuba, waar eens het nog immer beroemde merk Bacardi gevestigd was, de grootste leverancier van lichte rums. Later werd deze rol, mede door het Castro-be- wind waardoor grote producenten hun heil elders zochten, overgenomen door het nabijgelegen Puerto Rico, thans de thuis basis van Bacardi. Een apart hoofdstuk tussen alle Caribische eilanden vormt Ja maica. Volgens insiders ook wel 'Bordeaux van het Caribisch gebied'genoemd. Mis schien danken ze die naam aan het feit dat er het langst op commerciële wijze rum wordt geproduceerd. Of aan het gege ven dat hier de donkere, sterk aromatische rum vandaan komt. In ieder geval heeft dit eiland zich maar liefst twee eeuwen lang 'hofleverancier' van de Britse Marine mogen noemen. Traditiegetrouw kregen de manschappen rond het middaguur een flinke kroes Jamaicaanse rum uitgereikt. Een vrij opmerkelijke gewoonte dacht ik zo, die na tweehonderd jaar in 1969 werd beëindigd. Die goeie ouwe tijd... JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Miche- lin-sterren gedeco reerd restaurant in de duinen van Bloemendaal Om gezond te leven is het eten van vlees eerder af te raden dan dat het noodzakelijk is. Dat vinden de Neder landse Vegetariërsbond en het Voor lichtingsbureau Voeding. Deze me ning staat haaks op die van het Voor lichtingsbureau Vlees, die met een nieuwe campagne de waardevolle sa menstelling van vlees juist wil aanprij zen. Met de campagne die eind augustus is begonnen en twee jaar gaat duren wil het Voorlichtingsbureau mensen at tent maken op de belangrijke vitami nen en mineralen die in vlees zitten. Daarbij wordt vooral gemikt op de jongere consument en de één- en tweepersoons-huishoudens. „Omdat die mensen vaak een jachtig bestaan leiden en weinig tijd hebben om uitgebreid te koken, weten ze te weinig over de voedingswaarde en de bereiding van vlees", zegt campagne- HEINZ leider L. Fontijn. Volgens hem weten de meesten bijvoorbeeld niet dat vlees een belangrijke leverancier is van vita mine D, B12 en B6. Ook zit er kalk, fosfor en kalium in. Bovendien zou het merendeel van de vetten onverza digd en dus gezond zijn. De Nederlandse Vegetariërsbond vindt die veronderstellingen eenzijdig en gaat de campagne met een kritisch oog volgen. „Het Voorlichtingsbureau Vlees heeft in het verleden nogal eens onvolledige informatie gegeven over gezondheidsaspecten", zegt directeur H. van Boven. Volgens hem zitten er meer nadelen dan voordelen aan het eten van vlees. „En dan heb ik het nog niet eens over hormonen of het die renleed dat ermee gepaard gaat. Vlees bevat bijvoorbeeld weinig voedingsve zels. Behalve onverzadigd vet zitten er ook verzadigde vetten in. De fanatieke vleeseter krijgt die dus ook volop bin nen. Bovendien gaat wereldwijd bijna de helft van de graansoorten op aan vee. Daar kun je heel wat monden rechtstreeks mee voeden in plaats van in de vorm van een varken of koe", al dus Van Boven. Ook het Voorlichtingsbureau voor de Voeding (VOVO) wil de vleescon sumptie terugdringen en is van me ning dat de belangrijkste voedings stoffen die in vlees zitten, ijzer, eiwit ten en vitamine B, voldoende voorko men in andere produkten. Alleen als je helemaal geen dierlijke produkten eet (dus ook geen melkprodukten en eie ren) loopje volgens de voedingsex perts kans dat je een tekort aan be paalde voedingsmiddelen krijgt. Campagneleider Fontijn vindt de meeste argumenten van vegetariërs en het VOVO overdreven. Dat de helft van de graanproduktie naar vee zou gaan noemt hij onzin. „Dat gaat voor al om tapiocameel, dat speciaal voor vee wordt gemaakt en niet geschikt is voor menselijke consumptie." Wat het dierenleed betreft meent Fon tijn dat er tegenwoordig volop maat regelen worden genomen om dat zo veel mogelijk tegen te gaan. „Neder land is daarin zelfs een koploper." De carripagrieleider geeft overigens - wel toe dat mensen ook zonder vlees een gezond voedingspatroon kunnen hebben. „Maar er is nog nooit aange toond dat vlees ongezond is." De hetze tegen vleeseters moet vol gens hem maar eens stoppen. „Laat mensen toch de vrijheid zelf te kiezen wat ze eten. Vijfennegentig procent van de Nederlanders vindt vlees lek ker. Wat is er mis mee om hen te wij zen op de waardevolle voedingsstof fen die ze daarmee binnenkrijgen? Dat gebeurt tenslotte ook met brood." OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. klinknageltje; 5. rijstbrande wijn; 9. grondsoort; 10. onge bonden; 12. vis; 13. buisverlich ting; 14. benul; 16. muzieknoot; 17. raamwerk; 19. half vrije; 21. hinder; 23. ernstig; 24. gevange nis-, 26. afgemat; 27. deel van een Franse ontkenning; 28. sie raad; 30. poste restante; 31. schoonmaakgerei; 32. pro; 33. aldus-, 34. conus, 36. spil; 38. loot; 40. prul; 41. knaagdier; 42. kruik; 44. piepklein,- 45. straf baar feit; 48. achter; 50. af grond; 51. kosten koper; 52. ge zet; 54. kleine metalen staaf; 55. strafwerktuig; 56. god van de liefde; 57. emmer. Verticaal: 1. aantekeningen; 2. mager; 3. bijwoord; 4. map met gegevens-, 6. dwarsmast; 7. bloeiwijze; 8. klein kind; 10. pausennaam; 11. filmdecor; 14..been; 15. hevig; 17. spinnewebdraad; 18. man nelijk dier; 20. Amerikaanse staat; 22. zangstem; 24. ka- meelkleurig; 25. inwendig or gaan; 28. teer; 29. plezier; 33. rangtelwoord; 35. vis; 37. plak brief je; 39. gedwee-, 41. lange, smalle ondiepte in zee; 43. En gelse titel; 44. bezittelijk vnw -, 46. vruchtennat; 47. Europese rivier; 49. trotse houding; 51. herkauwer; 53. boksterm; 55. rooms-katholiek. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. maïs; 2. menu; 3. ruzie; 4. lood; 5. bluts; 6. pover; 7. laken; 8. sate,- 9. norm; 10. knots; 11. Rome, 12. nasi, 13. pels; 14. la tex. Het citaat is: „Ongenode gasten zijn vaak het welkomst als zij zijn vertrokken" W. Shakespeare, TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende „Zo eenvoudig ligt de zaak niet", sprak Sickbock onderwijzend. „De heer Bommel vertoeft in het verleden en ge wilt hem terughalen in het heden, dat is duidelijk. Wat doen we nu? Gaan we zijn levensritme versnellen?" „Ik ga de tijd vlugger laten lopen", zei Tom Poes prikkelbaar. En met deze woorden haalde hij de hendel over, net zoals de professor de eerste keer gedaan had. „Ei, ei!" riep de geleerde uit. „Wat doet ge nu toch, mijn baasje? Nu is de tijd van de heer Bommel versneld! Maar de tijd van zijn omgeving gaat nor maal door want ge hebt de functies van uw vriend niet geneutraliseerd! Dit heeft geen zin." Tom Poes haalde de schouders op. Hij begreep niet precies wat de knappe kop bedoelde. Maar wanneer we nu teruggaan naar heer Ollie zien we toch dat de handeling van Tom Poes wel degelijk zin had. De ongelukkige heer zat op de steen en staarde met uitpuilende ogen naar het mes, dat de gemaskerde langzaam liet dalen. Zijn hoge kreten gingen verlo ren in het lied van de dansers. Hij be greep, dat hij in groot gevaar verkeer de en vol ontzetting liet hij zich ach terover vallen. Op dat moment ge beurde er iets vreemds. De akelige fi guur met het mes verstarde plotseling, H W F HANS VAN ES Ingeklemd tussen twee actieve regenstoringen ontkwam ons lai teren aan het herfstachtige weer, dat in diverse gebieden van E heerste. Een van de depressies heeft op weg van de Middelland naar Denemarken een spoor van nattigheid achtergelaten. Voor de zuidzijde van de Alpen, waar warme, zeer vochtige lucht tot w gen werd gedwongen, viel zeer veel regen; in Zwitserland werdi 24 uur plaatselijk circa 200 millimeter afgetapt. In Duitsland en Zuid-Scandinavië liet de regenzone ruim 50 in ter. In Schotland was het even droog, nadat er halverwege de rr ng al neerslagrecords zijn gebroken. Ongetwijfeld is het warme No g zeewater mede verantwoordelijk voor de regensommen van 25( 300 millimeter, die er deze maand aan de Schotse oostkust we opgetekend. In ons land is het de afgelopen weken wel iets aan natte kant geweest, maar de meest actieve storingen lieten Net meestal links liggen. Ook donderdag was het temidden van het depressiegeweld een bedaarde, milde nazomerdag met weinig wind en soms mooie» jq luchten. In de heldere, onstabiele lucht waren vooral in de ocht ren vette stapelwolken te zien, als teken dat de atmosfeer bove jg hoorlijk koud was. Buien zijn er vrijwel niet gerapporteerd, maa vanuit Bloemendaal aan Zee kwam een melding van twee klein: jes, die onder een buienwolk boven zee hingen. De slurfvormige aanhangels, ook wel tuba genoemd, waren opv dun en bereikten het zeeoppervlak niet. De atmosferische omst heden - met weinig wind aan het wateroppervlak en snel sterke 55 dende windsnelheden in de hogere luchtlagen - waren kennelijl schikt voor een zuigende, roterende beweging, die van het zeec vlak tot aan de wolkenbasis reikte. Vlak na de warme zomer van waren de depressies met bijbehorende kou in de bovenlucht fin tief boven onze omgeving. Er zijn toen veel hozen gesignaleerd Waddenzee, IJsselmeer en voor de Nederlandse kust met flinke terhozen o.m. bij Zandvoort en Vlissingen. Vandaag trekt een frontale zone met enige regen van zuid naar over het land. Aan de achterzijde klaart het weer op, maar de lu blijft onstabiel van opbouw, zodat er ook enkele losse buien kui ontstaan. Na een paar weken van afwezigheid verschijnt er vanaf het kon- weekeinde weer een hogedrukgebied op de weerkaart, die van de oceaan 0 Noord-Europa reikt. Aan haar zuidflank komt vanaf zondag een lijke stroming op gang met aanvoer van vrij warme lucht: ca 21 den. Naast flinke opklaringen blijft de kans op een bui aanwezi KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In het zuiden overwegend bewolkt, af en toe regen en plaatselijk een stevige oostenwind. In de rest van het land droog en vrij zon nig. Middagtemperatuur van 10 graden in het noor den tot 15 in het zuiden, vandaag in het zuiden lo kaal nog maxima rond 18 graden. Zweden: In het zuiden overwegend bewolkt, nu en dan regen en een stei/ige oosten wind. In het noorden droog en rustig weer met nu en dan zon. Middag- temperatuur ongeveer 10 graden, in het zuiden rond 14 graden. Denemarken: Overwegend veel bewol king en vooralvandaag nog nu en dan regen. Middagtempera- Oostenrijk: tuur ongeveer 15 graden. Vandaag van het westen uit dr< Engeland, Schotland, Wales en Ierland: én toé zon. borgen opnieuw kar Veranderlijk weer met naast wolken en regen soms ook wat zon. In Ierland is de kans op regen vrij klein. Middagtempe ratuur ongeveer 17 graden, in Schotland iets lager. België en Luxemburg: Vrij veel bewolking en van tijd tot tijd re gen.- Middagtemperatuur ongeveer 17 gradën, in Luxemburg iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselvallig weer met meestentijds veel bewolking en van tijd tot tijd regen, van daag plaatselijk met onweer. Middag temperatuur variërend van 16 tot 19 Afë opkian zonnig ^onweer sneeuw ha8el de nachtwacht ging liggen en het ge zang ging over in een diepe, kreunen de klaagtoon, die uit het binnenste van de aarde leek te komen. Heer Bommel kwam overeind en keek zonder begrip van de rei der maandansers naar de vreemdeling met het mes. Toen kwam er leven in zijn vervallen trekken. „Ze bewegen niet meer", stelde hij vast. „Ze zijn traag als slakken! Ach ja, hoe heb ik kunnen vergeten, dat ik eigen lijk de snelste heer ter wereld ben? Het is wonderlijk wat een Bommel kan wanneer de nood aan de man komt!" En met deze woorden snelde hij heen... Portugal: In het noorden soms wolken, maar ver der flinke' perioden met zon. Bijna overal droog. Middagtemperatuur van 19 gra den in het noordwesten tot 27 graden in het zuiden. Madeira: Wolkenvelden, soms ook zon. Morgen kans op wat regen. Enige daling van temperatuur met op morgen maxima rond 22 graden. Spanje: In het zuiden droog en vrij zonnig. In de noordelijke helft geregeld wolkenvelden en soms regen, langs de Costa Dorada en Costa Brava misschien ook onweer. Middagtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden, in het noordwesten op beide dagen rond de 20. Canarische Eilanden: Naast veel zon soms ook wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Marokko: Westkust: Naast zon soms ook wolken velden. Droog. Middagtemperatuur vlak aan zee van 23 graden in het noorden tot 27 verder zuidwaarts. Tunesië: Droog en vooral vandaag veel zon, Maxi ma vlak aan zee ongeveer 30 graden. Zuid-Frankrijk: In het zuidoosten perioden met zon en overwegend droog. Verder flink wat wol kenvelden en op beide dagen kans op buiige regen. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen rond 22 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon, op beide da gen ook een kleine kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 27 graden. Italië: Veranderlijk bewolkt met vooral in het noorden kans op een paar regen- of on weersbuien; in het zuiden blijft het op beide dagen droog. Middagtemperatuu r in veel streken uiteenlopend van 24 tot 27 graden, vooral in het noorden soms iets lager. Corsica en Sardinië: Perioden met zon, soms ook wolkenvel den en een kleine kans op een regen- of onweersbui. Geleidelijk minder wind. Maxima rond 26 graden, vandaag op Corsica waarschijnlijk enkele graden la ger. Malta: Droog en vrij zonnig. Maximumtempera tuur ongeveer 28 graden Griekenland en Kreta: Zonnig; in het westen en noorden van Griekenland vooral vandaag kans op on weer. Middagtemperatuur op de eilan den en langs de Griekse kusten onge veer 27 graden. Turkije en Cyprus: Droog en vrijwel overal veel zon. Mid dagtemperatuur ongeveer 30 graden, rond de Dardannellen wellicht iets lager. Duitsland: Af en toe zon en een enkele bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Zwitserland: Een enkele bui, vooral in het zuiden ook af en toe zon. Middagtemperatuur van 15 graden in het noordoosten tot 19 in het zuiden. bui. Maxima rond 18 graden. Overwegend veel bewolking e buiige regen, misschien met Morgen in het westen droog e zon. Middagtemperatuur rond den, morgen in het zuidwesten ger. Tsjechië en Slowakije: Tsjechie: vandaag veel bewolkir. en dan regen. Morgen af en tot vrijwel overal droog. Maxima 1 graden. Slowakije: Veel bewol1 van tijd tot tijd regen. Middagt tuur oplopend naar ongeveer 18 Hongarije: Vandaag veel bewolking en en gen- of onweersbuien. Morgen westen uit opklaringen en ge aan droog. Middagtemperatuur graden. ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.16 Zon onder Maan op 23.48 Maanondi Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.55 «21.11 08.28 Laag 04.44 16.45 04.25 Weerrapporten 14 september 20 u Deelen Eeide Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Maastricht Aberdeen hall bew onbew. half bew. licht bew. licht bew licht bew half bew licht bew Berlijn Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Innsbruck Istanbul Klagenlurt Kopenhagen lasPalmas Split Stockholm Warschau Zurich Bangkok Buenos Aire Casablanca nail bew Jonannesburg z Los Angeles 0 New Orleans li New York li regen licht bew regenbui Vancouver onbew. Juist nu steeds meer wetenschappelijk onderzoek uitwijst dat groenten en fruit een belangrijke rol spelen in het beperken van het risico op ziekten, zoals kanker en hart- en vaatziekten, blijkt dat de Nederlandse consument steeds minder groenten en fruit eet. De afgelopen jaren is de consumptie van groenten en fruit gedaald met gemiddeld 10 pro cent. Bij jongeren is dit zelfs 18 procent. In vergelijking met de aanbe velingen van het Voor- Bloemkool is de populairste verse groente in Nederland. Vorig jaar aten we er per huishouden 9 kilo van. Uien staan op de tweede plaats, met 7 kilo. Beide verliezen wel wat terrein. Iets meer zelfs dan de drie procent waar mee in de eerste helft van dit jaar de totale verkoop van verse groenten te rugliep ten opzichte van dezelfde pe riode vorig jaar. Het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft precies laten uitzoeken hoe de 84 kilo verse groenten die vorig jaar per huishouden werd verorberd is sa mengesteld uit de circa vijftig soorten die te koop zijn. En ook dat er per huishouden 260 gulden aan werd be steed. In de top-10 staan na bloemkool en uien: komkommers, peen, tomaten, witlof, sla, 'gemengde' groenten, prei en andijvie. Vijf jaar geleden, toen ook zo'n lijst werd samengesteld, stond an dijvie nog op 8. 'Gemengde' groenten (panklare pakketten, stoofschotels, ba mi-groenten, etc.) rukken op, wat ken merkend is voor de groeiende vraag naar gemaksvoedsel. Populaire kost als spinazie en sperziebonen ontbre ken op de lijst, omdat zij respectieve lijk voornamelijk als diepvriesprodukt of behalve in het zomerseizoen uit blik worden gegeten. De marktonderzoekers van het Pro duktschap tippen broccoli als een groente die de komende jaren andijvie zou kunnen verdringen uit de top-10. lichtingsbureau voor de Voeding (per dag ten minste 200 gram groenten en 2 stuks fruit - eveneens 200 gram) wordt er dage lijks ruim 150 gram groenten en fruit te weinig geconsumeerd. De daling van groen- tenconsumptie is zo wel bij mannen als vrouwen van alle leef tijden opgetreden. In 1987/88 werd per per soon dagelijks 143 gram groenten gecon sumeerd, in 1992 was dit nog slechts 128 gram. Opmerkelijk is dat de consumptieda ling bij mensen ouder dan 50 jaar kleiner is. Kennelijk zijn deze mensen meer met hun gezondheid bezig dan jongeren. De daling in het gebruik van groenten wordt vooral veroorzaakt door het feit dat de samenstelling van de warme maaltijden aan verandering onderhevig is. Tegenwoordig bestaan veel warme maaltijden uit pasta of rijst in plaats van aardappelen. Daarin worden dan wel wat groenten verwerkt, zoals prei, champignons en paprika, maar de totale geconsumeerde hoeveelheid is meestal kleiner dan bij een traditionele maaltijd. Bovendien worden er meer 'lichte' groenten gegeten, zoals sla en taugé. Een andere oorzaak van de daling is dat de consument steeds meer tussendoor eet (grazen), waardoor met name de warme maaltijd minder belangrijk wordt. De laatste jaren worden er bovendien steeds minder fruit-eters geteld, die dagelijks tevens een kleinere hoeveelheid fruit eten. In 1987/88 werd per persoon dagelijks 125 gram fruit ge consumeerd; in 1992 was dit teruggelopen tot slechts, 114 gram, terwijl 200 gram wordt geadviseerd. Fruit wordt zowel bij de maaltijd als tussendoor gegeten. De consumptiedaling van fruit wordt niet alleen veroorzaakt door de veranderende samenstelling van de maaltij den, maar ook door een toenemende concurrentie op de tussendoormarkt van bijvoorbeeld de koeken en de can- dybars. Verder speelt bij fruit de gemakstrend een rol. Een aantal vruchten vindt men 'lastig' om op te eten, zoals sinaasappelen en grapefruits. De keuze aan groenten en fruit is overweldigend. Er wordt echter steeds minder van gegeten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8