Londen voor verbod op alle kernproeven ïnnaar van 's werelds grootste toetjes-test. Ja tegen Verklaring van Peking Parijs ontketent nieuw offensief tegen drugs Buitenland elgische prinses kan oek niet tegenhouden Paus begint Afrika-reis Hereros vragen Bonn om schadevergoeding IDAG 15 SEPTEMBER 1995 lan twee maanden dood in wachtkamer Het in staat van ontbinding verkerende stoffelijke erschot van een jongeman is woensdag aangetroffen in het van een wachtkamer van een dokter in een voorstad van Het lijk werd gevonden door bouwvakkers die het Het, dat verscheidene maanden wegens een verbouwing was vonden stinken. „Wij weten niet wie hij was, maar was het een junkie", verklaarde een rechercheur. Hij ihet vreemd te vinden dat het lijk in het toilet niet eerder was itdekt. Het lag er al twee maanden. laleisisehe Fokker-50 stort neer a lumpur Een Fokker 50 van de luchtvaartmaatschappij alaysian Airline System (MAS) is vandaag in de staat Sabah ■ergestort op een rij huizen. Het toestel had vijftig passagiers boord en stortte kort voor de landing neer in de stad Tawau. ooggetuigen raakte het daarbij ongeveer twintig huizen eniet ver van de landingsbaan stonden. De woningen vlogen brand. undamentalisten veroordelen aanslagen Het verboden Algerijnse Islamitische Heils- en Red- ingsfront (FIS) heeft zich gisteren gedistantieerd van een golf in Frankrijk waarvan Franse autoriteiten Alge- fundamentalisten beschuldigen. De in ballingschap ver- lijvende leiding van het FIS zei in een verklaring 'de barbaarse willekeurige aanslagen tegen onschuldige burgers met de ernst' te veroordelen. deer twijfel over Iers AIDS-verhaal ie UNDe Ierse autoriteiten hebben gisteren verklaard dat zij ier geen enkel medisch bewijs beschikken dat een AIDS-pa- ■nte uit woede over haar infectie mogelijk tachtig mannen be lette. De wraakactie in een Iers dorp was door een plaatselijke iester bekendgemaakt, nadat hij via een mannelijk slachtoffer bewuste vrouw had achterhaald. Na controles in Ierse en itse laboratoria is gebleken dat er vorig jaar geen stijging van :t aantal AIDS-infecties of AIDS-gevallen is vastgesteld in het lidoosten van Ierland, verklaarde de regionale gezondheidsin- antie. londerden Sudanezen gearresteerd uro» De Sudanese autoriteiten hebben honderden mensen ?arresteerd en mishandeld die deze week hebben deelgeno- len aan betogingen in Khartum. Dat heeft de oppositie in bal- igschap meegedeeld. Gisteren braken opnieuw gevechten uit in de universiteit maar die waren minder hevig dan voorgaan- botsingen. Bij de protestdemonstraties eerder deze week vie- n drie doden en tientallen gewonden. ibië: Uitgewezen buitenlanders ziek upoli Libië zet duizenden buitenlandse werknemers uit om it ze aan besmettelijke ziekten zouden lijden. Het Libische mi- sterie van informatie verklaarde gisteren dat sommigen van de 1 erknemers besmet zijn met het Ebola-virus of aan AIDS lijden, et Libische ministerie meldde dat verder buitenlandse ingeze- nen zijn uitgewezen die in een 'onwettige situatie' in het oordafrikaanse land verbleven. Libië begon begin deze maand et een massale uitwijzing van vooral Arabieren en Afrikanen, ider wie vele Egyptenaren en Sudanezen. fuvalu wil Union Jack kwijt ingafaleHet ministaatje Tuvalu in de Stille Zuidzee, bestaan- uit tientallen kleine eilandjes met in totaal zo'n 10.000 inwo- irs, gaat de Union Jack de vlag van Groot-Brittannië uit eigen vlag halen. Tuvalu (vroeger bekend als de Ellice-eilan- en) werd in 1978 onafhankelijk en heeft koningin Elizabeth nog eeds als staatshoofd. De eilandbewoners zijn ontevreden over t gebrek aan financiële steun van de voormalige kolonisator. - uvalu dat nergens meer dan zes meter boven zeeniveau uit- imt zoekt steun om letterlijk het hoofd boven water te kun- - en houden. 'el schadevergoeding van één franc Belgische prinses Liliane, duwe van koning Leopold 111 stiefmoeder van koning Al- tt II, krijgt met haar zoon stander een symbolische ladevergoeding van één anse franc (32,5 cent. Die oet worden betaald door de aalse schrijver Pierre Mertens. verkoop van zijn gewraakte ek Une paix royale (Een ko- nklijke vrede) is in Frankrijk egestaan. Dat heeft een recht- ink in Parijs gisteren bepaald. Liliane (78) en Alexander had- in gevraagd om een verbod n het volgens hen kwetsende lek of althans het schrappen n bepaalde passages eruit. Zij ten bovendien een schade- rgoeding van een miljoen nc (325.000 gulden) van Mer- ïs en de uitgever, Editions du Na eerder besluit Frankrijk en VS Groot-Brittannië heeft gisteren tijdens een vergadering van de internationale ontwape ningsconferentie in Genève verklaard een verdrag te zullen ondertekenen dat een alge heel verbod op kernproeven regelt. Het verbod moet zelfs de kleinste laboratorium proeven uitsluiten. genève Rtr-AP „Mijn regering uil geen enkele nucleaire-wapenstest meer toe staan, hoe klein zij ook moge zijn", verklaarde Michael Wes ton, de Britse ambassadeur bij de ontwapeningsconferentie. „De Britse verklaring is erg be langrijk, voor zover ik weet is dit de eerste keer dat de Britten dit hebben gezegdaldus een wes terse afgevaardigde. Alle vijf landen die officieel atoomwapens hebben, de Vere nigde Staten, Rusland, Frank rijk, China en Groot-Brittannië, nemen samen met 34 andere naties deel aan de ontwape ningsconferentie die in 1996 overeenstemming hoopt te be reiken over de tekst van het ver drag op een algeheel verbod van kernproeven. De Britse stap volgt op een initiatief van de Amerikaanse president Clinton, die ook klei ne nucleaire ontploffingen wil verbieden. Ook Frankrijk heeft eerder verklaard het vergaande verdrag te zullen tekenen, maar doet dat pas wanneer de atoomproeven op het atol Mururoa zijn beëindigd. De landen in de Stille Zuidzee hebben tijdens een vergadering in Madang in Papoea-Nieuw- Guinea, gedreigd Frankrijk uit te sluiten van zijn status als ge associeerd lid en waarnemer van het Stille-Zuidzeeforum. De zestien leden van het forum zijn verontwaardigd over de hals starrige houding van Frankrijk en China, die doorgaan met hun kernproeven 'ondanks de wereldwijde gevoelens van af keuring'. aldus de unaniem aanvaarde verklaring. De premier van de Cookeilan- r - L yaoundé Paus Johannes Paulus II is gisteren gearriveerd in Yaoundé, de hoofdstad van Kameroen. Tienduizenden hadden zich langs de zwaar bewaakte route van de pauselijke stoet van het vliegveld naar de stad verzameld (foto). Het Westafrikaan se land is de eer ste etappe van zijn elfde Afrika-reis, die hem verder naar Zuid-Afrika en Kenya voert. Vandaag is een 150-pagina's tellende apostolische boodschap vrijgegeven, waarin de paus zijn visie geeft op de problemen die tijdens de vorig jaar gehouden Afrika-synode aan de orde kwamen. In de boodschap waarschuwt de paus voor 'een langzame dood van Afrika'. Hij bekritiseert de onderdrukking van de armen, het winstbejag en de cor ruptie onder vele Afrikaanse stammenvorsten en de onverschilligheid van het Westen. FOTO REUTER den, Sir Geoffrey Henry, ver klaarde namens het forum dat sommige leiders van de lidsta ten zeer sterk zullen aanbevelen dat het forum niet meer met Frankrijk praat. Australië en Nieu w-Zeeland hebben zich uitgesproken tegen fiet afbreken van de dialoog. Qatar levert gas aan Israël Qatar is bereid gas te leveren aan Israël. De nieuwe emir van het steenrijke oliestaatje aan de Perzische Golf, sjeik I lamad ben-Khalifa al-Thani, heeft dat deze week voor de televisie ge zegd. Qatar beschikt over enor me gasvoorraden. Door gas te verkopen aan Israël doorbreekt Qatar de al 49 jaar bestaande economische boycot van de joodse staat. Volgens de emir is het einde van die boycot al in zicht. Het Britse dagblad Tlie Gu ardian meldt dat Israël en Qatar al sinds begin 1994 contact heb ben over gasleveranties. De be sprekingen zijn in een stroom versnelling gekomen nadat Is raël en Jordanië eerder dit jaar een vredesverdrag sloten. Jorda nië zou ook belangstelling heb ben voor het gas. Het Amerikaanse concern En ron is bezig een deel van de gas voorraad van het emiraat te winnen. Enron is net een be langrijke afnemer kwijt geraakt doordat de Indiase deelstaat Maharashtra afzag van de bouw van een gas gestookte electrici- teitscentrale. Het is onwaarschijnlijk dat tussen Qatar en Israël en Jorda nië een pijplijn wordt aange legd. Die zou moeten voeren over het grondgebied van Saudi-Arabië, dat nog krachtig vasthoudt aan de boycot. Het gas kan wel per schip door de Rode Zee en de Golf van Eila- t/Akaba worden vervoerd. Hoofdcomité vrouwenconferentie stemt in met compromis peking dpa De rechter oordeelde dat de vrijheid van meningsuiting niet betekent dat een auteur onge straft van alles kan schrijven, maar dat de passages niet der mate kwetsend voor de- prinses en haar zoon zijn dat het boek uit de handel moet worden ge nomen. De rechter nam daarbij in aanmerking dat het boek in Frankrijk vrijwel is uitverkocht. Het boek is de autobiografie van een schrijver die een ver trouweling van de Belgische ko ninklijke familie zou zijn ge weest. Liliane laat zich daarin weinig vleiend uit over haar in 1993 overleden stiefzoon, Bou- dewijn, die zij een 'praktisch ongeletterd man' noemt, die al leen strips leest. Hij zou in het klooster beter op zijn plaats zijn geweest dan op de troon. Bou de wijns weduwe Fabiola komt er evenmin goed vanaf. Zij zou een 'steriele vrouw' zijn. Het hoofdcomité' van de vierde VN-vrouwenconferentie in Chi na is gisteravond akkoord ge gaan met de Verklaring van Pe king, een samenvatting van het zogeheten actieprogramma. De afgevaardigden stemden in met het eerder die dag door een werkgroep overeengekomen compromis. In het actieprogramma (het platform) krijgen regeringen van de 181 deelnemende lan den. aanbevelingen hoe zij de positie van de vrouw kunnen verbeteren. Het is de bedoeling dat de algemene vergadering vandaag tijdens de slotceremo nie van de conferentie het ja woord geeft aan de verklaring en het programma. Laatste struikelblok bij het bereiken van de uiteindelijke formuleringen waren de seksue le rechten van vrouwen. De conservatieve religieuze landen (met name de islamitische lan den en het Vaticaan) wilden die rechten niet gelijk stellen met de fundamentele rechten van de mens. Als eompromis rept de alge mene slotverklaring over het Pronk tevreden metPeking peking-den haag «anp Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) is positief over het onderhandelingsresultaat van de VN-wereldvrouwenconfe rentie. „De conferentie is op belangrijke terreinen verder geko men", aldus de bewindsman de afgelopen nacht tijdens een persconferentie in de Chinese hoofdstad. Het einddocument van de conferentie bevat volgens de Ne derlandse delegatie een doorbraak op hel terrein van seksuele rechten voor vrouwen, die voor het eerst als mensenrecht wor den erkend. Het document omschrijft ze als zelfbeschikkings recht dat de vrouw vrij van dwang en discriminatie kan uitoe fenen. Het eindresultaat is een verbetering ten opzichte van eerdere VN-conferenties zoals die over de bevolkingsproblematiek in Cairo, vindt de Nederlandse delegatie. respect voor fundamentele mensenrechten, om dan naar het actieprogramma te verwij zen. Dat bepaalt in het hoofd stuk gezondheid dat vrouwen de mogelijkheid moeten heb ben om zelf over hun eigen seksualiteit te beslissen. Het gaat hierbij zowel om het recht van vrouwen om seks te weige ren als om homoseksualiteit. Het platform wil de achter stand van vrouwen op alle fron ten bestrijden. De belangrijkste eisen in het 149 pagina's om vattende, maar niet verplichten de document gaan over de strijd tegen armoede en geweld tegen vrouwen, over beter onderwijs en opleidingen, verbetering van de gezondheid en een grotere deelname van vrouwen aan de economie en de politiek. De conferentie wijst er op dat van de een miljard mensen die in armoede leven, 70 procent vrouw is. Van de bijna een mil jard analfabeten is tweederde \touw. Probleemgebieden zijn de landen ten zuiden van de Sahara-woestijn en de Arabi sche staten. Flet platform eist dat alle wouwen moeten kun nen lezen en schrijven. In het jaar 2005 moeten evenveel meisjes als jongens naar school gaan. In boeken behoort geen plaats meer te zijn voor voor- 'oordelen. De landen dienen de gezond heidszorg te verbeteren en wet ten te herzien die abortus straf baar stellen. Maar de conferen tie erkent, dat abortus geen me thode voor gezinsplanning is. Wat betreft het seksuele zelfbe schikkingsrecht, mag er geen reden zijn voor dwang of discri minatie. Ten slotte wil het actieplat form het inzicht stimuleren dat wouwenrechten mensenrech ten zijn. Een actieve bescher ming door de regeringen is no dig. Bij de uitoefening van de rechten moeten ras, taal en reli gie geen belemmering vormen. Regeringen dienen gelijkheid voor de wet te garanderen, stelt het platform. windhoek Rtr Volk uit Namibië in 1904 bijna uitgeroeid groep kwam in januari 1904 in opstand tegen de koloniale machthebbers. Bij aanvallen op garnizoenssteden stierven ruim honderd Duitsers. De door de Duitse keizer Willem II gestuur de generaal Lothar von Trotha joeg een groot deel van de re bellen met vrouwen en kinde ren de woestijn in. In oktober 1904 volgde het bevel tot ver nietiging van de Hereros. Slechts 5.000 van hen slaagden er in te vluchten. Namibië werd na de Eerste Wereldoorlog namens de Volke renbond bestuurd door Zuid- Afrika, dat het gebied pas na tientallen jaren touwtrekken in 1990 zijn onafhankelijkheid gaf. Ruim negentig jaar nadat de Duitse kolonisator het bevel voor de uitroeiing van de Nami- bische Herero-stam had gege ven, willen nabestaanden van overlevenden 2,2 miljard dollar schadevergoeding van Bonn. De Hereros traden gisteren met hun eis in de openbaarheid tijdens het bezoek van de Duit se bondskanselier Kohl aan de voormalige kolonie Namibië in zuidwestelijk Afrika. Flerero-lei- ders omschrijven het toenmali ge optreden van de Duitsers als volkerenmoord. De destijds tachtigduizend man omvattende bevolkings- Doden bij aardbeving Mexico Mexico aptimex kostte de beving aan vier mensen het leven in de deel- Bij een zware aardbeving in staal Guererro aan de westkust. Mexico zijn gisteren vier doden Het epicentrum bevond zich op gevallen. De beving had een 300 kilometer ten zuidoosten moment-magnitude van 7,2. van Mexico-Stad. Volgens het persbureau No- parus-lille jan van etten In het koninkrijk der toetjes doet zich een heel opmerkelijke ontwikkeling voor: de democratie rukt op. Heel veel mensen hebben meegedaan aan onze Toetje-van-het-jaar verkiezing waarbij de vraag was welk Toetje-van-de- maand 't allerlekkerste was. Winnaar is de luchtige Vanille Kaneel pudding. Dit Toetje-van-het-jaar krijgt een vaste plaats in ons assortiment. Met de Toetjes - van - de - maand gaan we ook het komende seizoen trouwens onverminderd door. Proeft u weer mee? Toetje van het jaar. Mona Vanille Kaneel pudding. Softdrugs moeten hoe dan ook in de strafrechtelijke sfeer blijven en het toestaan van de verkoop ervan is al helemaal uitgesloten. „We hebben de verwoestende werking daarvan gezien in Nederland en in Spanje, èn de rampzalige gevolgen daarvan in de buurlanden." Dat zei de Franse minister Elisabeth Hubert (volksge zondheid) gisteren na een speciale, beperkte minister raad in Parijs over het te voeren Franse drugbeleid. Er 2ijn twee wetsontwerpen in de maak om drughande laren nog strenger te kunnen straffen. Frankrijk heeft op dit punt al de strengste wetgeving in Europa. Wan neer drughandelaren voor de tweede keer worden ge pakt, riskeren ze zelfs levenslang. Voorts heeft Parijs ruim 100 miljoen gulden extra uitge trokken ter voorkoming van druggebruik, opvang van gebruikers en hun (her)integratie in de maatschappij. Daarmee is het 'drugbudget' voor het eerst gekomen boven de symbolische grens van 1 miljard franc per jaar (330 miljoen gulden). Het aantal drugverslaafden in Frankrijk heeft de laatste jaren een ware explosie doorgemaakt. Precieze cijfers zijn er niet, want alles is verboden en gebeurt dus stie kem, maar naar schatting gaat het om 160.000 verslaaf den aan harddrugs. Eind vorig jaar schatte hoofdofficier van justitie Guérin in het 1.150.000 miljoen inwoners tellende Noordfransc stadsgewest Lille het totale aantal verslaafden op 8.000. Volgens de gendarmerie waren daarvan acht op de tien verslaafd aan harddrugs. Maar de Franse wetgeving maakt officieel echter geen onderscheid tussen hard en softdrugs. Opgepakte kleingebruikers staan niette min na een paar uur weer op straat. Eind vorig jaar waren in Lille maar vijftig plaatsen be schikbaar voor behandeling met methadon, dat nog geen jaar officieel beschikbaar is. „Het gaat niet aan de ene drug te vervangen door een andere", had minister Pasqua (binnenlandse zaken) enkele maanden eerder nog geroepen, vlak voor de legalisering van methadon. Nu is een deel van de 100 miljoen gulden extra bedoeld voor methadonbehandeling. Op het ogenblik heeft nog maar de helft van de 96 Franse departementen dergelij ke opvangcentra. Om te voorkomen dat de Franse jeugd aan de drugs gaat, i? een ander deel van het extra geld bedoeld voor sportieve en culturele voorzieningen. Dat geldt vooral voor de grauwe slaap- en voorsteden, waar soms een kwart of meer van de jongeren werkloos is. „Honderd tot tweehonderd auto's per dag, dikwijls ge stolen. rijden dagelijks van Lille naar Nederland om er heroïne of cocaïne in te slaan", zei hoofdofficier Guérin eind vorig jaar. Sindsdien pakt de Nederlandse politie met name Franse drugtoeristen op, die vervolgens per bus over de Belgisch-Franse grens worden gezet. „Op kosten van de Nederlandse staat," schreef de grote Noordfranse krant La Voix du Nord een paar weken ge leden smalend. „Nederland schijnt niet eens de wette lijke mogelijkheden te bezitten hen te berechten." De moeizaam op gang gekomen samenwerking tussen Franse en Nederlandse justitie en politie lijkt nog wei nig vruchten af te werpen. Frankrijk blijft staan op zijn uiterst repressieve stand punt: drugs, welke dan ook, zijn de pest voor de jeugd, en alle kwaad komt uit het buitenland. 1 letzelfde geldt voor het terrorisme dat Frankrijk teistert. Daarom is het uit 1986 daterende plan Vigipirateuit de kast gehaald. In dat kader wordt het leger ingezet voor de beveiliging. Voorts zijn de Schengen-afspraken over vrij grensver keer weer in de ijskast beland. Met als resultaat dat er naast gendarmes en douaniers nu ook soldaten aan de grens slaan. Dankzij Vigipirate is deze week aan de grens bij Lille een Nederlandse bus van Eurolines met 42 passagiers aangehouden. Aan boord: 15 kilo heroïne en 3.000 XTC-pillen. De inzittenden hebben een paar uur door gebracht in voorarrest. Momenteel zitten twee Fransen en een Kaapverdische vrouw nog vast. Wat er met de bus gebeurt, wil de douane niet zeggen. De 'militarisering' van de Franse veiligheid is onder de bevolking tamelijk populair. De Fransen voelen zich daardoor beschermd in hun dagelijks bestaan. Tegen terrorisme en tegen elk ander kwaad. „Met de soldaten in de metro zijn ook de plaatselijke drugdealers en de zakkenrollers werkloos geworden", zo valt te beluiste ren in de Parijse metro.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5