_vEIDEN I matei Oude Rijn is overlast beu ft Meer duidelijkheid over perspectieven slachthuis in oktober 'Referendum heeft averechts gewerkt' 'Vanavond drinken we krokodilletranen' iversiteit betaalt niet er mee aan almanak ;NSDAG 13 SEPTEMBER 1995 [efstal door 'nieuwe buren' i Bewoners van de Falckstraat zijn gisteren beroofd van Jpörtemonnee en een paar girobetaalkaarten. In de porte- Inee zat een bedrag van 60 gulden. De bewoners kregen be- Jcvan een man en een vrouw die beweerden nieuwe buurt- ■oners te zijn. Ze vertelden last te hebben van een verstopt ■recht. Daarom wilden ze kijken hoe het aanrecht in elkaar Jbij de buren. Het duo wist de bewoners tien minuten bezig ■ouden in de keuken. In die tijd zag een handlanger vermoe- ljk kans de diefstal te plegen. Van nieuwe buren bleek ach- Ifgeen sprake te zijn. pkkasten in beslag genomen De politie heeft gisteren vier gokkasten in beslag geno- Ebij twee horecabedrijven in Leiden. De bedrijven, aan de fte Vest en aan de Haven, hadden geen vergunning voor de NO 1895 Vrijdag 13 September ertentiën. Een Burgerman verzoekt vriendelijk te leen: 100 den, voor zijn zaak. om in 4 of 5 termijnen met rente terug te en. Brieven Bur. v.d. BI. No. 650. ievonden: een Bankbiljet. Adres: Bur. v.d. BI. No. 643. ïevraagd: eene vrije Kamer, (voor man en vrouw) met een- dige goede Burgerkost en buiten de wasch. den prijs van 10 a niet te bovengaande. Brieven Bur. v.d. BI. No. 615. Voensdag- en Zaterdag-avond zijn exemplaren van het Dag- waarin deze Advertentiën voorkomen, van af halfzeven irijgbaar ad 2 Cents, mits aan het Bureel afgehaald. ilNO 1970 zaterdag 12 september rde eerste maal na de oorlog wordt morgen weer de vroeger lamde wielerwedstrijd LeidenUtrechtLeiden verreden het Leidse Swift. De amateurs en nieuwelingen (de laatste jorie keert bij Woerden) starten om half zeven op de Hoge dijk bij het Rembrandt Lyceum. ongeveer negen uur zal daar ook de finish plaats vinden. Het perspectief voor een nieuw slachthuis in Lei den is minder rooskleurig dan de directie van het Leidse Slachthuis aan de Pasteurstraat wil doen geloven. Dat zei wethouder J. Walenkamp (CDA- /economische zaken) gisteravond in antwoord op een interpellatie van de SP. „Het is kommer en kwel in de hele slachthuissector", aldus Walenkamp. De SP vindt dat burgemeester en wethouders te weinig doen om het slachthuis voor Leiden te behouden. De toekomst van het Leidse Slachthuis is onze ker. Het bedrijf aan de Pasteurstraat voldoet niet meer aan Europese richtlijnen en moet eind dit jaar sluiten. Niet simpel B en W hadden allang stappen moeten onderne men om een nieuw slachthuis op het terrein van de Groenoordhallen mogelijk te maken, betoogde gisteravond SP'er C. Vergeer in de gemeenteraad. Zo simpel ligt het niet, legde wethouder Walen kamp uit. Volgens Vergeer zijn er - na sluiting van slacht huizen in Amsterdam en Rotterdam - goede kan sen voor een slachthuis in Leiden. Walenkamp wenste dat te nuanceren. „Het perspectief is min der gunstig dan u zou denken, internationale ontwikkelingen drukken de prijzen. Vandaar dat wij in een overleg met de directie van het Leidse Slachthuis hebben gevraagd om een onderbouwd verhaal over het bedrijfseconomisch perspectief." Walenkamp kon de SP'er er niet van weerhou den een motie in te dienen, waarin hij erop aan drong dat B en W al het mogelijke doen om het slachthuis voor Leiden te behouden. „Een open deur", reageerde Walenkamp. „Dat doen wij al." Alle politieke partijen bleken, zij het met tegen zin, de motie te steunen. „Nog effe en ik ga te genstemmen", grapte Vergeer. Walenkamp beloofde dat er half oktober meer duidelijkheid bestaat over het slachthuis. Vergeer verweet de wethouder dat hij weinig doet om de werkgelegenheid bij het slachthuis te behouden. „Ik heb zelden zo'n krachtig pleidooi van de heer Vergeer gehoord voor het vrije bedrijfsleven", vond burgemeester Goekoop. Hersenschudding na negeren rood LEIDEN Een 66-jarige fietsster uit Leiden is gisteren gewond geraakt bij een aanrijding met een bus op de kruising van de Hoge Rijn dijk en de Burggravenlaan. De vrouw was door rood licht gere den. De buschauffeur, een 42- jarige Leidenaar, kon haar niet meer ontwijken. De vrouw liep vermoedelijk een hersenschud ding op en is naar het Diacó- nessenhuis gebracht. Lading valt op weg LEIDEN Een remschijf die van een vrachtwagen viel heeft gisteren bijna voor ongelukken gezorgd op rijksweg A4. De schijf stuiter de over het wegdek en kwam daarna in de berm terecht. Au tomobilisten konden het voor werp ternauwernood ontwijken. Een motoragent heeft de vrachtwagenchauffeurbekeurd. Leidenaars wachten vergeefs op werk LEIDEN Twee Leidenaars hebben giste ren aangifte gedaan van oplich ting. Zij waren ingegaan op een advertentie van een bedrijf in Assen dat thuiswerk aanbood. Eerst moest een tientje worden gestort. Daarna zou er met het werk ongeveer 3500 gulden per maand te verdienen zijn. Na overmaking van het geld hoor den de mensen echter niets meer. Het bedrijf Holland Thuiswerkservice adverteert vaak in huis-aan-huisbladen. Op zaterdag 16 september organiseert Vomar een grootse wijnbeurs. De bedoeling van deze wijnbeurs is om u op een bijzonder feestelijke manier kennis te laten maken met ons assortiment wijnen. De wijnbeurs wordt in de Vomar wijnbunker gehouden, (Westerduinweg 6 te l|muiden) van 13.00 tot 17.00 uur. Voor deze gelegenheid feestelijk ingericht met stands van diverse wijnen. Bij deze stands krijgt volop de gelegenheid de wijnen te proeven. De stands zijn bemand met experts op het gebied van deze wijnen zodat u alles kunt vragen en deskundig advies krijgt. Deze middag worden de wijnen aangeboden tegen zeer speciale prijzen. Bovendien zullen speciale partijen 'kelderrestanten' worden aangeboden die normaal niet in onze winkels worden verkocht. Wij nodigen u van harte uit om van deze unieke gelegenheid gebruik te maken en uw wijnvoorraad aan te vullen. Graag tot ziens op 16 september.! Ezzxmzxxm! Voordeelmarkt Feestje 'I K Feestjes in de I 3 Scheppingskerkzijn verboden. Oneerlijke con currentie vindt de ge meente Leiderdorp. Stompwijk yi Stompwijkers zijn I I volgend jaar een paar tientjes meer kwijt aan gemeentelijke belas tingen. CDA wil af van volksraadpleging VERVOLG VAN VOORPAGINA Door de discussie over de toe komst van Leidse referenda raakte het eigenlijke onderwerp van de raadsvergadering gister avond op de achtergrond. De raad moest gisteravond name lijk een beslissing nemen over de referendumaanvraag van de stichting Vrienden van het Noorderpark. Maar daar wer den nauwelijks woorden aan vuile gemaakt. De toekomst van het referendum als middel was inzet van de discussie. Een ruime raadsmeerderheid bleef bij het standpunt dat reeds voor het zomerreces was ingenomen: het verpleeghuis voor demente bejaarden plus de bijbehorende woningen voor de partners moeten een plek krijgen in en bij het Noorder park. Ook al zou de kiezer in een referendum over deze kwestie een ander oordeel vel len, dan blijven PvdA, Groen Links, D66, CDA en VVD voor bouw op die plek. En een refe rendum waarvan van tevoren vast staat dat de raad de uitslag naast zich neerlegt, kan beter niet worden gehouden, betoog de wethouder P. Langenberg (D66/bestuurIijke vernieuwing) met instemming van genoemde fracties. Over de toekomst van refe renda echter groeit de onenig heid wel degelijk. CDA'er A. van Bochove gooide als eerste de knuppel in het hoenderhok. „Ik heb begrepen dat het referen dum een van de drie kroonju welen van D66 is. Welnu, dit kroonjuweel kan ons gestolen worden." Volgens Van Bochove zijn alle drie de Leidse referenda fiasco's geworden. Van het eerste, over sluitingstijden van kroegen, stelde hij dat de uitslag nog al tijd niet in beleid is omgezet. „Sluitingstijden zijn daardoor nog altijd een heikele kwestie in Leiden." Over het referendum over het Koninklijk Militair Invaliden huis zei Van Bochove dat dit al leen maar tot grote frustraties in grote delen van de raad heeft geleid en voor de gemeente fi nancieel nadelige gevolgen, te weten de schadevergoeding vooreen project-ontwikkelaar. En hoewel referendum num mer drie niet eens wordt gehou den, zijn er ook in dit geval lou ter negatieve effecten opgetre den, meent de CDA'er. „Wat we over deze aanvraag ook beslis sen, het wemelt van de kwaaie koppen in grote delen van de bevolking. Referenda zijn in Lei den hun doel voorbijgeschoten. Ze waren bedoeld als revitalise ring van de gemeentepolitiek maar hebben averechts uitge werkt. Laten we er maar mee stoppen." Ook de PvdA wil niet op de huidige voet doorgaan met refe renda. Fractievoorzitter R. Hille- brand onthulde dat in zijn frac tie 'een fundamentele discussie' over dit onderwerp gaande is, die zal uitmonden in een nota. In Hillebrands fractie lopen mensen rond, zoals E. van der Veen. die referenda het liefst af schaffen. Wethouder Langenberg acht het onmogelijk dat het referen dum wordt afgeschaft. Dat zou in strijd zijn met het collegepro gram, stelde hij. Wel is de wet houder bereid de verordening aan te passen. Hij wil de evalua tie over het referendum dit na jaar aangrijpen om de discussie op gang te brengen. SP'er C. Vergeer verklaarde zich bij voorbaat tegenstander van aanscherpingen van de ver ordening. In zijn ogen maakt Leiden zichzelf volstrekt bela chelijk. De Sleutelstad ging er prat op dat ze de eerste van het land is met een verordening die gemeenteraad én burgers de kans geeft een referendum op gang te brengen. „Worden we nu de eerste van het land die de bevolking deze mogelijkheid weer afneemt? Zijn we daar dan ook weer trots op?" ing vecht besluit aan toereikend is voor een service als cfe almanak. Een door de universiteit in het leven geroe pen commissie moest dit jaar ndg wel een vademecum voor de eerstejaars samenstellen. Volgens de SLUA heeft alleen die operatie al bijna 45.000 gul den gekost, precies het subsi diebedrag. De SLUA heeft ondanks het gemis aan subsidie toch een re dactie aangesteld om ook dit jaar de almanak te kunnen uit brengen. Maar de redactie wordt op alle fronten tegenge werkt, zo laat de stichting in een persverklaring weten. Zo zou de redactie onder meer niet meer de beschikking krijgen over de adressenlijsten van studenten. Bovendien heeft de RUL de huurovereenkomst tussen haar en de SLUA na ruim zeven jaar opgezegd zonder hierbij ver vangende huisvesting aan te bieden. De huuropzegging heeft de SLUA inmiddels aanhangig gemaakt bij de kantonrechter. De stichting heeft de rechter ge vraagd om nog tot dit jaar in het pand aan de Kaiserstraat te mo gen blijven. Bewoners en winkeliers van de Oude Rijn zijn de overlast van verkeer en cafébezoekers beu. In een brief aan de ge meente eisen zij dat er maatregelen worden genomen. Bij de brandbrief is een lijst gevoegd met zo'n zeventig handtekeningen. ongemuilkorfde pittbulls. Het gedrag van de bezoekers wordt verder omschreven als agressief, discutabel, onzedelijk en luid ruchtig. „Overdag doen bezoe kers (zowel mannen als vrou wen) hun behoefte ongege neerd op straat." En: „het over dag en 's avonds bedrijven van de geslachtsdaad op straat is herhaaldelijk waargenomen. Verder zou er sprake zijn ge weest van bedreigingen van mensen die zich erover be klaagden dat auto's midden op straat stonden geparkeerd. De bezoekers zouden bovendien veel lawaai maken, net als de LEIDEN HERMAN JOUSTRA Bezoekers van horecagelegen heden aan de kop van de Haar lemmerstraat veroorzaken steeds vaker ernstige overlast. Bovendien is het verkeer op de Oude Rijn tussen het Haven plein en de Pelikaanstraat, me de door een sterke toename in het aantal bezoekers van de ca fés, het laatste halfjaar een stuk drukker en onveiliger gewor den. In de brief wordt een beeld geschetst van een soort Sodom en Gomorra. Er zou ondermeer sprake zijn van loslopende en horecagelegenheden waar de muziek de hele dag veel te hard staat. Ook samenscholingen en vechtpartijen zijn de omwonen den een doorn in het oog. „Der gelijke ontwikkelingen passen niet in een woonomgeving en evenmin in het door de ge meente Leiden nagestreefde be leid." Ook de verkeersonveilige situ atie dient snel verholpen te worden. Die draagt er toe bij dat het leefklimaat van de bewoners inmiddels ernstig is aangetast volgens de briefschrijver. Op ge- noeqid stuk van de Oude Rijn wordt met onverantwoord hoge snelheden gereden. Hierdoor is er ook sprake van geluidsover last. Dit is mogelijk, zo staat in de brief, omdat de verkeers drempels zijn verzakt. Het trot toir is bovendien op veel plaat sen op gelijke hoogte gekomen met het wegdek „waardoor dit als een verbreding van het weg dek wordt beschouwd en auto's rakelings de voorgevels met ho ge snelheid kunnen passeren. U als wegbeheerder bent in prin cipe aansprakelijk voor schade, in welke vorm ook, die ontstaat door gebreken in het wegdek." Volgens de bewoners kan de ze onveilige situatie worden op gelost door het verhogen van de verkeersdrempels, het aanbren gen van meer drempels in het wegdek en het herstellen van het niveauverschil tussen weg dek en trottoir. Ook kan het rij den op het trottoir onmogelijk worden gemaakt door paaltjes. Een andere mogelijkheid is het instellen van een maximum snelheid van dertig kilometer per uur. De wijn die gisteravond werd geschonken bij de afscheidsreceptie van de raadsleden S. de Vreeze (PvdA) en P. Vonk (WD) kwam uit id-Afrika. Daarop rust sinds het afschaffen van de apartheid geen taboe meer. Maar Franse wijn was, wegens kemproevén in de Stille Zuid- uit den boze. De boycot van Franse wijn, op touw gezet door raadslid R. Peeters van GroenLinks, was gisteravond vooral het onderwerp van grappen, [anavond drinken we krokodilletranen", zei PvdA'er E. van der Veen terwijl hij een glas naar de mond bracht. En was Zuid-Afrika nou wel zo iver op de graat in 1989, het jaar dat de wijn die gisteravond werd geschonken werd gebotteld, vroegen raadsleden zich af. Aan de boycot van Franse wijn werd ook niet echt strak de hand gehouden. H. de la Mar (links op de foto), ex-wethouder en tegenwoordig rtijvoorzitter van GroenLinks, deed De Vreeze een fles Franse wijn cadeau. „Gekocht voordat Chirac tot kernproeven besloot", verontschul- gde de ex-wethouder zich. foto hielco kuipers Leidse Universitai- (SLUA) krijgt van de Leiden (RUL) subsidie meer voor het van de jaarlijkse Univer- Almanak. Dat betekent stichting een bedrag van gulden misloopt. De vecht vandaag bij de beroep en bezwaar aan dat het College heeft genomen. SLUA is vooral zo boos de universiteit zonder motivatie na 25 jaar de subsidie heeft op- manak is een boekje dat gratis onder alle Leidse wordt verspreid. Het allerlei praktische infor- en andere weterrewaar- over de universiteit en Naast de almanak de SLUA ook elk jaar een uit, een informa- speciaal voor de eer studenten, t College van Bestuur be- dat het krappere budget le universiteit niet meer

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13