Leidsch Dagblad ijers wil 'groene ;room' afdwingen Het extraatje van Calvé. 'Veel meer doden op Sint Maarten' Op de zonne-waterfiets door Nederland Wethouders Noordwijk komen )ij burgers op koffievisite Vijftig ontslagen bij Sasib Bakery Officieren hebben geen grip op politieteams GOED NIEUWS ic 12 SEPTEMBER 1995 W yoi OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40875 LOSSE NUMMERS 1,65 ZATERDAG ƒ1,85 Ajax aangeslagen na leed rond Kluivert en Finidi Delftse ingenieur demonstreert vinding in Leiden leiden herman joustra FOTO DICK HOCEWONINC De zonne-waterfiets, wat kan die alle maal? Varen op zonne-energie. Of, varen op de wind als een zeilboot. Of varen op menselijke kracht als een waterfiets. Of va ren op alle drie de energiebronnen tege lijk. En dat is uniek, zegt de geestelijk va der van het bootje, Jan Husslage. De Delft- se ingenieur vaart op dit moment door Nederland met zijn vinding. Een beschei den promotietocht, zonder toeters en bel len. „Maar ik ontmoet veel mensen die het leuk vinden. Voor ik het weet, zit ik er uren over te praten. Dus ben ik nog veel langer onderweg. Want snel vaart zijn bootje, de Solvir-1 niet. De top-snelheid ligt op ongeveer 5 ki lometer per uur. „Sneller zou wel kunnen, maar dan zou hij wat langer moeten zijn. Het is de moeite waard om zo'n model te bouwen. Dat kost alleen geld. De Techni sche Universiteit in Delft steunt me bij de verdere ontwikkeling van het concept. En er zijn nog meer sponsors. Maar ik zoek ik nog meer geldschieters. Als het meezit, liggen er volgend jaar een paar varianten op het water. Maar een echte grote stap, dat is pas een boot die het kustwater aan kan. Als het er ooit van komt. In Neder land praat men wel veel over energie en milieu, maar geld heeft men er niet voor over." Tot nu toe is de Solvir-1 nog de enige zonne-waterfiets. Het resultaat van een ontwerpwedstrijd in het kader van de zon- ne-energiebeurs van vorig jaar in de RAI. „Er zijn wel meer vaartuigen die met zon nepanelen varen. Maar deze combinatie is nieuw. De jury vond het een prachtig ont werp, maar vroeg zich alleen af, of de zon ne-waterfiets ook echt kon worden ge bouwd en zou voldoen." Husslage wil zijn bootje, ruim vijf bij twee meter, best even demonstreren in het water achter de Zijlpoort. De zon schijnt wel niet, maar in de accu's zit nog wel wat energie opgeslagen. Een elektro- motortje zorgt voor de voortststuwing. En er kan ook nog worden gefietst. Alleen het zeil komt niet tevoorschijn. Dat dient met regenachtig weer als overkapping. Hussla ge draait triomfantelijk een paar rondjes. Geruisloos. „Ik denk dat dat de mensen ook het meest aanspreekt. Het bootje is stil. En het stinkt niet tijdens het varen. Je kunt ermee onder de bruggen door en, door de geringe diepgang, kun je in allerlei kreekjes varen." En het bootje kan nog meer. „Een grote boot trekken. Dat heb ik een paar dagen geleden geprobeerd. Een echte Westlan der. Van veertien meter lang en twee-en- een-halve meter breed. Dat lukte. Mijn zonne-waterfiets haalde nog drie kilome ter per uur." En voor wie dat nog niet ge noeg vindt: de energie kan ook worden ge bruikt voor de verlichting op de boot, voor een radio of televisie aan boord of om on derweg een potje te koken. Of gewoon thuis. Want de zonnepanelen kunnen eenvoudig worden gedemonteerd. De zonne-waterfiets kost een dikke veertigduizend gulden. „Valt mee", zegt Husslage. „Hij is in vergelijking met een gewone boot wat duurder; dat zit 'm in de zonnepanelen, die zo'n zesduizend gul den kosten. Dat is alles. En hij kost na tuurlijk geen brandstof meer. En de elek tromotor is duurzamer." HET WOORD IS AAN Haim Ginott Als u wilt dat uw kinderen meegaander worden, moet u ze af en toe per ongeluk la ten meeluisteren als u aardi ge dingen over hen zegt te gen anderen. regenachtig l/ere energiemarkt mag niet ten koste gaan van milieu r <Jr vooruitblik OON vrij ZAT fsra? "717° "717° ■>1719° lïïiffg 60% 60% 40% JSSSStf 30% 30% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 20 PAGINA'S 1 Binnenland 3 Buitenland 5 Consument 8 Cultuur 7 iter Wijers (economische zaken) wil stroombedrij- rerplichten een bepaald deel van hun elektriciteit te kken uit duurzame energie (zoals windenergie, zon- tergie of energie uit afval), tenzij ze erin slagen vrij- lvoldoende 'groene stroom' af te zetten.. Dat bleek no/gen tijdens een studiebijeenkomst van de Vrije jversiteit in Amsterdam. teitsproduktie", stelde Desserts. Dat houdt in dat alle stroom- producenten en handelaars in elektriciteit tegen dezelfde voor waarden van het netwerk ge bruik kunnen maken. Als zij zich daarin belemmerd voelen, moeten ze in beroep kunnen gaan. „Het net zelf blijft een monopolie", aldus de topamb tenaar. De minister onderkent dat in de praktijk de gewone klanten van de stroombedrijven geen lirecteur-generaal energie (iet ministerie van econo- zaken, C. Dessens, Jste daar de lijn van de feenota, die Wijers later dit 1 presenteren. Hij voor- je dat ook de komende ja- in het teken zullen Ivan fusies die leiden tot grotere stroombedrijven. werking zal gewaarborgd jfdoor vrijheid van elektrici- keuze zullen hebben uit ver schillende aanbieders van stroom. Daarom zal er toezicht moeten zijn op de leverings voorwaarden. Een vrijere elek triciteitsmarkt hoeft in de ogen van minister Wijers niet ten koste te gaan van het milieu. Het lijkt de bewindsman „ver standig een bepaald minimum percentage voor de inzet van duurzame energie op te leggen aan distributiebedrijven Het gaat daarbij om de stroom ten behoeve van de ver bruikers die niet daadwerkelijk de mogelijkheid hebben om te kiezen van wie ze de stroom be trekken. „Maar misschien gaat het ook via het meer marktcon forme idee van groene stroom", aldus Wijers. Ichtstreekse communicatie met de mensen Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad14 Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Sport17,19 Strips Uitgaan 16 Vandaag een kortingsbon voor een speciale dagkaart voor de Leidse kunstbus en voor een speciaal Leidsch Dagblad-menu in mangerie Zegers in Noordwijkerhout. EUROPA CUP OP TV 18.00-19.45 uur: SBS 6, MyPa 47-PSV 20.25-22.25 uur Ned 3, Roda JC- Olimpija Ljubljana Een bewoonster van de wijk Cay Hill op Sint Maarten, tussen de resten van haar woning. FOTO ANP ROEL DIJKSTRA sint maarten anp prdwuk paul de vlieger keer op keer met een lit moeten bellen naar het ïeentehuis, zonder zichtbaar ïltaat. Niet 'tig' keer worden tverbonden en dan nog de te persoon niet te pakken gen. Nee, gewoon een wet- ider of burgemeester thuis de koffie en hem of haar s direct kunnen zeggen wat nis (of juist niet mis) is in het ■en utopie? In Noordwijk inenkort niet meer. In het ka- i|rvan het beleid sociale ver- p luwing begint de gemeente er a inenkort met 'koffiegesprek- i n', Iedere Noordwijker die ten i-, nste negen familieleden, ken- ÜJEnaan den rijn nissen, buren of andere dorps genoten in zijn of haar huiska mer weet te verzamelen, kan in dien gewenst een wethouder of een burgemeester op de koffie krijgen.. Uniek is de badplaats niet met deze koffiegesprekken. Rotterdam doet het al enige tijd en is over de resultaten zeer te spreken. Met de koffiegesprekken slaat het sociale vernieuwingsbeleid van de gemeente Noordwijk een nieuwe richting in. Com municatie met de burgers staat daarin centraal. Als voordeel van het rechtstreeks communi ceren met iemand van het da gelijks bestuur van de gemeen te, wordt gezien dat de 'zeef van de ambtenaren wordt om zeild. „Op verlangens van bur gers kan rechtstreeks worden geantwoord. Kwesties die soms langs slepen, kunnen direct of in een mum van tijd worden opgehelderd", aldus een nota over sociale vernieuwing, die vanavond wordt besproken in een commissievergadering. Voor de koffiegesprekken heeft de gemeente Noordwijk ook een budget beschikbaar. Voor de sociale vernieuwing ge reserveerd geld (ongeveer een ton) wordt gebruikt als 'werk- budget'. Eventuele toezeggin gen die wethouders in de koffie gesprekken doen, kunnen daar mee worden nagekomen. zstiging in Alphen sluit deuren ''marieta kroft sib Bakery Holland, produ- nt van machines en gereed- •en voor de voedings- en notsmiddelenindustrie sluit vestiging in Alphen. In totaal rdwijnen 50 van de in totaal W banen. Sasib kampt met rse verliezen en een te lage met. Voor dit jaar verwacht (emeen-directeur J. Melis een dies van minimaal twee mil- ,en gulden. De produktie van machines '°t de bakkerijsector wordt m Alphen overgebracht naar hoofdvestiging in Asperen, waar soortgelijke machines worden gemaakt. De produktie van transportsystemen en ma chines voor de bottelindustrie wordt verkocht. Volgens Melis hebben zich nog geen kopers aangediend. Bij verkoop van dit onderdeel van het Alphense be drijf, kunnen maximaal tien tot twaalf mensen in Alphen blijven werken. De overige dertig in Al phen werkzame personeelsle den, worden ontslagen óf moe ten naar het Gelderse Asperen. Volgens directeur Melis lopen de werknemers in Asperen net zoveel kans hun baan te verlie zen als die in Alphen. Gisteren is het personeel op de hoogte gesteld en zijn de besprekingen met de vakbonden begonnen. Melis hoopt dat de reorganisa tie nog voor het einde van dit jaar is voltooid. Sasib Bakery Holland, in maart 1994 opgericht, verenigt de voormalige failliet gegane bedrijven Machinefabriek Rijkaart in Asperen en Mecha nical Engineering Alphen/Ma chinefabriek Blom Maters in Alphen. Het Italiaanse concern Sasib (onder meer machine bouw) met een netto-omzet van meer dan 1 miljard gulden, was destijds vooral geïnteresseerd in de overname van het failliete Rijkaart. Het dodental op Sint Maarten is waarschijnlijk veel hoger dan de autoriteiten opgeven. Rampdes kundigen hebben met behulp van een computermodel bere kend dat een orkaan van de kracht van Luis op een eiland als Sint Maarten zeker vierhon derd tot vijfhonderd levens eist en een veelvoud daarvan aan gewonden. Op Sint Maarten daarentegen geldt nog altijd het officiële cij fer van negen doden. Het enige dat een woordvoerder van het Sintmaartense bestuurscollege gisteren wilde loslaten, was dat het dodental de komende da gen fors stijgt. Een woordvoer der van het Rode Kruis sprak eerder van 26 doden. Maar ook het getal van „zeker driehon- Frankrijk wilde virus inzetten tegen Greenpeace parus/amsterdam rtr/anp Agenten van de Franse geheime dienst zijn tien jaar geleden van plan geweest om anti-nucleaire activisten van Greenpeace in de haven van Curasao met een vi rus te injecteren, om hen de reis naar de Stille Oceaan onmoge lijk te maken. Dat berichtte het dagblad Le Monde gisteren. Het actieschip Greenpeace deed in september 1985 Cura sao aan. Franse agenten had den de plaatselijke autoriteiten zo ver gekregen dat ze de be manning onder het mom van nieuwe gezondheidsmaatrege len tot inentingen zouden ver plichten. Het virus zou ernstige diarree en gele koorts veroorza ken. Uiteindelijk werd het plan te omstreden geacht. derd" zoemt rond. Het is niet bekend waarom de autoriteiten de gegevens over het dodental achterhouden. Gezaghebber Richardson maakte gisteren bekend dat hij af wil van de tienduizenden ille galen. Hij heeft ze gisteren een gratis enkeltje naar hun land van herkomst aangeboden en wat hem betreft worden de ne gen krottenwijken op het Ne derlandse deel van het eiland niet meer opgebouwd. Integen deel, ze zullen met de grond ge lijk worden gemaakt, heeft Ri chardson aangekondigd. Volgens een woordvoerder van de 'burgemeester' lukt dit in goed overleg met de illegalen zelf. Het eilandbestuur praat al met de informele leiders van de illegale Haïtianen en Dominica nen in de zogenoemde shanty- towns. De Nederlandse overste Du- kers maakte direct duidelijk dat de aanwezige Nederlandse ma riniers aan die ontruiming niet zullen meedoen. „We zijn hier voor het geven van noodhulp." Dukers heeft overigensnog geen officieel verzoek van Ri chardson ontvangen. Hoe de gezaghebber zijn idee wil realiseren, is dan ook niet duidelijk. Zonder steun van Ne derlandse militairen lijkt het moeilijk uitvoerbaar, omdat de tienduizenden illegalen niet vrijwillig hun onzekere bestaan nog verder in de waagschaal zullen willen stellen. Verschil lende illegalen hebben ook al laten weten zich niet zonder slag of stoot te laten terugsturen naar hun vaderland. Deze week doet Calvé extra mayonaise, extra slasaus en extra satésaus In de pot en de fles. Toch betaalt u niet meer maarminder Minder geld voor méér mayonaise, slasaus en satésaus. Dan aarzel je toch niet langer. Calvé mayonaise, pot 300 ml»200 ml 1 CQ extra inhoud X86 Ï.ÜZJ Calvé slasaus, Calvé satésaus, fles 500 ml250 ml *1 -7Q pot 250 g 100g O /IQ extra Inhoud JL. ZJ extra inhoud «7 Deze week alleen bij Albert Heijn. C(1 idingen gelden t/m zaterdag 16 s< den haag gpd Officieren van justitie zijn met het toestaan van bijzondere op sporingsmethoden door de po litie te ver gegaan. Daardoor verliezen rechters het vertrou wen in hun collega's binnen de magistratuur. Dat zei gisteren de Rotterdamse plaatsvervan gend hoofdofficier van justitie Gerding tegenover de IRT-com- missie. Gerding wees op de uitspraak van de rechtbank enkele maan den geleden in de Ramola-zaak. Leiders van een drugorganisatie gingen vrijuit doordat het open baar ministerie geen details prijsgaf over de werkwijze van een politie-infiltrant. „Een dra matisch vonnis. Er valt uit te le zen dat de rechter zegt: Open baar ministerie, wij geloven u niet." Het ministerie van justitie heeft het tot de IRT-affaire nim mer nodig geacht wettelijke re gels voor de opsporing te ma ken. Directeur politie Wooldrik zei 's ochtends tegen de com missie dat het Wetboek van Strafvordering en de jurispru dentie volgens de ambtelijke top 'voorlopig nog' voldeden. De Amsterdamse recherchechef Weiten eiste eerherstel voor het hoofdstedelijke politiekorps. Volgens Weiten heeft zijn korps geheel ten onrechte de schuld gekregen voor het mislukken van het IRT Noord-Hollan- d/Utrecht. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem Ik nu een proefabonnement.-' I Naam:Voorletters:m/v I Adres: Nr. bank/giro: I Handtekening:. -1 n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1