EIDEN Verkeerschaos in binnenstad Foto's zonder toestel. Dit is een mooi huismaar zo onpraktisch la nde eidenaars willen dolgraag et burgemeester op de kiek Snel bouwen bij Groenoordhallen' - Zaterdag 9 Sept. parkeren Niet Toegestaan Tot 18 oo Uur Universiteit moet oplossen crisis zelf betalen _k DAG 11 SEPTEMBER 1995 HENNY VAN ECMONO, 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 imom^elkraak in sportzaak ituatie mden Reding verdwenen. Een getuige zag dat twee daders de ruit ^J( Bij een snelkraak in een sportzaak aan de Haarlemmer- ^tiin Leiden is de afgelopen nacht een onbekende hoeveel- de toegangsdeur vernielden, een greep uit een kledingrek en en wegrenden in de richting van de Hooigracht. e expoi :ent voo groeie mieën. i boven, andbeeld onder de haarlak i |Nï Vijf jongeren zijn gistermiddag aangehouden in het Van Werfpark in Leiden, nadat ze vernielingen hadden aange- lande itaan het beeld van Burgemeester Van der Werf. De twee 15- moi ;e meisjes en drie jongens (16,17 en 19 jaar oud) hadden on- is de VI meer het beeld met haarlak bespoten. /ergelijld 60. De WNO 1895 is vol I i' vaste i volger >73 en was ge woensdag 11 september mannelijk persoon stapte gistermiddag alhier aan de Kaiser- lat in de overhaal, welke de gemeenschap onderhoudt tus- en Leiden en den Witten Singel. Op dezen Singel gekomen, hij er geen zin in om het verschuldigde transportgeld van cent te betalen; wel wilde hij echter weer terug, maar aange- i de toegang tot de pont hem thans werd ontzegd, ontkleed- hij zich, begaf zich te water en bereikte zwemmende den veran irkant, waar hij een politie agent in de armen liep, die hem itgemo 'al zich te kleeden en hem daarna arresteerde, nkrimp IJNO 1970 vrijdag 11 september 34ste Leidse VEBO van de Vereniging tot het bevorderen van igrarische belangen in Rijn- en Duinstreek staat voor de deur voor het eerst heeft deze vee- en kaastentoonstelling flink de door^mte. Tot vorig jaar was het een openluchtshow op het vee- wai irktterrein. Nu is de VEBO niet op vrijdag-marktdag, maar op ensdag en dus is de gehele Groenoordhal beschikbaar, rijfert dat de i CAROLINE VAN OVERBEEKE ij wachtenden wordt steeds ;r: kinderen, studenten en :ren staan te dringen in de ran het Leidse stadhuis. Ko- Willem I op de achter- u id en burgemeester Cees io inkoop op de voorgrond. Een lenkansje: op de ldek met de ite burger van Leiden! gemeente Leiden houdt dag'. De hal van het stad- is zaterdag goed gevuld mensen. Op één plek is het llend druk. Fotograaf Ted wist het zweet van zijn lofd. „Komt u maar. De ide alstublieft. U mag zelf of u wilt staan of zitten, u maar wat u wilt." m klein blond meisje krijgt trillende onderlip als ze >r haar vader op de schoot 70,800 die grote onbekende man ?0,580 rdt getild. „Lach eens lief ir de burgemeester..." Cees ekoop grijnst beminnelijk ir het kind. Hij heeft wel va- met dit bijltje gehakt. „Ik i zelf ook opa hoor." Dan is voorbij. „De volgende graag, irijft u hier u naam en adres, :uren wij de foto thuis." Leidenaar B. van Koope- ,sJi staat te popelen. Dit is het 1.60 iment waarop hij heeft ge- cht. Hèt moment om zijn j^orme collectie boeken, brie- 27.3: n en andere spullen 'over Lei- 109.41 n' aan te vullen met het enige 9 nog ontbrak: een foto van 30, burgervader. En wat voor o,6( n foto! Van Kooperen wordt 2'! men met burgemeester Goe- 0.4Ï op vereeuwigd. „Hij kon niet 9.21 mijn verzameling ontbre- n", zegt hij na afloop glundé- 24,'iö nd. 15.64 De volgende bezoeker die et de burgemeester vereeu- OÓ25 igd wil worden, is een kersver- o,3f inwoner van Leiden. „Ik heb 33 5C Jaar 'n ^et buitenland ge- oond maar hier in Leiden voel mij thuis. Ik vind het een leu- stad met karakter. En daar >mt bij: ik ben trots op mijn nd en in deze stad is onze on- 113?: hankelijkheid ooit begon- 45.8 en", verklaart O. Holleman. 96.S Goekoop moet een uur lang poseren. In allerlei houdingen, j: nder de warme lampen. Maar Z ij blijft lachen. „Dat is-ie wel gewend", zegt een omstander. j: 'aar komt een punker met een ilrood staartje. Hij gaat achter 0- e burgemeester zitten en trekt 50 ijn capuchon over zijn hoofd. 95,00 en jongen met lang haar blijft l P interpelleert over Slachthuis Leiden snel 'losvan Eschers De prent 'De groei van Leiden van 1186 tot 1940' van de be roemde kunstenaar Escher vond afgelopen zaterdag op de Ge meentedag zo gretig aftrek, dat 's middag rond half drie alle 1500 exemplaren vergeven waren. Om Leidenaars die zaterdag achter het net visten tegemoet te komen, laat de gemeente Leiden nog een een stuk of duizend prenten drukken. Ze zijn vermoedelijk volgende week af te halen bij de balie van het stadhuis. De Escher-plaat werd zaterdag gratis weggegeven aan bezoe kers van de Gemeentedag, als lokkertje. De beeltenis toont het houtinlegwerk van Escher, dat hij indertijd in opdracht van het Leidsch Dagblad maakte. De krant schonk kunstwerk het vervol gens aan de gemeente. Het hangt op de kamer van burgemees ter Goekoop. liever staan en drukt Goekoop studietijd hier'. En een leuk idee demonstratief de hand. Twee bovendien: „Dit is good will van studenten vinden het een de gemeente: het is goede recla- waardige afsluiting van onze me!" EIDEN AAD RIETVELD 'e gemeente Leiden moet zo nel mogelijk in overleg treden net de directie van het Leidse Jachthuis over nieuwbouw bij e Groenoordhallen. Dat chrijft SP'er C. Vergeer in een 'erzoek aan burgemeester en vethouders om morgenavond n de gemeenteraad een inter pellatie te houden. De slachterij aan de Pasteur straat moet op korte termijn sluiten, omdat die niet meer voldoet aan de Europese richt lijnen. Daarmee komt de werk gelegenheid van zeker 25 men sen in gevaar. Terwijl er volgens de directie wel degelijk een markt is voor een slachterij in de regio Leiden. Onwil De directie wijt de sluiting voor al aan de 'onwil' van de ge meente om aan een oplossing mee te werken. Het Leidse Slachthuis maakte in 1992 al plannen voor nieuwbouw op het terrein bij de Groenoordhal len. De combinatie met de vee markt die daar wordt gehouden zou ideaal zijn. Maar omdat de gemeente maar geen besluit nam over de toekomst van dat terrein werd ook de nieuwbouw van het Slachthuis op de lange baan geschoven. Vergeer wil morgenavond van burgemeester en wethouders weten, waarom zij geen werk hebben gemaakt van een nieuw Slachthuis bij de veemarkt. „Ik vind dat B en W hier ontzettend laks mee zijn omgegaan", zegt de SP'er. „Zowel het Slachthuis als de directie van de Groen oordhallen zien brood in de combinatie." Vergeer hoopt dat het Slachthuis nog te redden valt. „Alleen al vanwege de werkgelegenheid is dat belang rijk." Onschuldig 9 De Leiderdorpse amb tenaar grondzaken, die tot drie maanden voor waardelijk werd veroor deeld, is onschuldig. COC krijgt geld voor isolatie pand Het Juliana Welzijn Fonds heeft de Leidse afdeling van het COC een bijdrage van maximaal 20.000 gulden toegekend voor het isoleren van het pand van de vereniging aan de Langeg- racht. Uit een akoestisch rapport bleek dat de geluidsisolatie van het pand niet voldeed. Een van de buurtbewoners had al gerui me tijd geklaagd over geluids overlast. Hij heeft echter afge zien van juridische stappen na dat hem door het COC duidelijk was gemaakt dat de intentie be stond snel wat aan de proble men te doen. Tot maatregelen om de isola tie te verbeteren is het tot dus ver echter niet gekomen. Om het pand voldoende te isoleren is ongeveer 85.000 gulden no dig. Het COC is al een tijdje be zig de financiering hiervan rond te krijgen. Ook bij soortgelijke fondsen als het Juliana Welzijn Fonds is een aanvraag inge diend voor subsidie. Een inza- melactie onder de leden leverde een bedrag op van 6000 gulden. Door parkeerverbod op Open Monumentendag Een tijdelijk parkeerverbod op het Rapenburg heeft za terdag tot een verkeers chaos en grote ergernis bij bewoners geleid. Vooral de omliggende straten had den op Open Monumen tendag veel last van foutge- parkeerde auto's. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Bewoners van het Kort Galge water hebben zaterdag eigen handig hun straat afgezet om dat ze de overlast beu waren. De Leidse parkeerwacht had handenvol werk maar kon geen boetes uitdelen, omdat er geen officiële parkeerverordening van kracht was. Bewoners van het Rapenburg kregen vorige week een brief van de gemeente met het ver zoek de gracht tijdens Open Monumentendag autovrij te la ten. Op die manier zouden de monumenten in het centrum zaterdag 'beter tot hun recht komen'. De bewoners konden hun voertuigen gratis kwijt op het terrein van Van Gend Loos aan de Haagweg. Desondanks stonden er zater dag de hele dag auto's langs de gracht geparkeerd. Dit tot erger nis van sommige bewoners die hun voertuig elders hadden ge stald. De Leidse parkeerwacht stond met de handen in het haar. „We konden geen boetes uitdelen want er was officieel geen parkeerverbod van kracht", aldus J. Gelderman. „Het enige wat we konden doen, was servicegericht optre den. Dat wil zeggen: mensen vriendelijk verzoeken hun auto weg te halen." Parkeerwachters stonden machteloos op het Rapenburg. Maar de vier parkeerwachters waren niet opgewassen tegen het grote aantal 'fout-parkeer- ders'. „Ze renden steeds van de ene naar de andere kant van de gracht om mensen te verzoeken te vertrekken. Bovendien moes ten ze geïrriteerde bewoners te woord staan. Het feit dat de gracht niet was afgezet en auto- moblisten dus gewoon hun gang konden gaan, zette nogal wat kwaad bloed." De Dienst Parkeerbeheer vindt de proef met het plaatse- foto reinout van culick lijk autovrij maken van de stad in elk geval 'niet geslaagd'. „Zo iets is alleen zinvol als je de gracht of straat afzet of een offi cieel verbod instelt. In dat geval kunnen we écht optreden en kunnen de fout geparkeerde au to's worden weggesleept." De maatregel wordt nog geë valueerd door de Dienst Par keerbeheer en de gemeente Lei den. Verantwoordelijk wethou der J. Walenkamp was vanmor gen niét bereikbaar voor com mentaar. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De Leidse Rijksuniversiteit draait toch op voor de kosten van de Raad van Toezicht. De universiteitsraad (UR) heeft hierover zijn verbazing uitge sproken. Ook collegevoorzitter L. Vredevoogd zei lange tijd niet beter te weten dan dat het mi nisterie van onderwijs de reke ning zou betalen. De Raad van toezicht is vorig jaar zomer tij delijk ingesteld door toenmalige staatsecretaris J. Cohen nadat de Leidse universiteit onbe stuurbaar dreigde te worden. De Raad van Toezicht heeft een jaar lang gefunctioneerd als controlerend orgaan van het college van bestuur. De univer siteitsraad verloor zijn besluit vormende bevoegdheden en mocht gedurende een jaar al leen adviseren. Deze maatregelen waren het gevolg van een bestuurscrisis tussen het college en de UR over de zogeheten Annex-affai- re, een omvangrijke bouwfrau de. Hierbij moest toenmalig be stuursvoorzitter C. Oomen het veld ruimen. Cohen benoemde bovendien vijf deskundigen uit bedrijfsleven en hoger onder wijs in een Raad van Toezicht. Het vijftal kwam het afgelopen jaar maandelijks bijeen en boog zich over de collegebesluiten voordat deze van kracht wer den. De maatregelen zijn inmid dels teruggedraaid. De UR en het college van bestuur zijn er steeds van uitgegaan dat de kosten van de door Cohen op gelegde maatregelen ook door het departement betaald zou den worden. Inmiddels is dui delijk dat de universiteit de sa larissen en de gemaakte onkos ten aan de vijf raadsleden moet betalen. Volgens een woordvoerder van het ministerie was dit van tevoren afgesproken. „De Leid se universiteit heeft zich tot het ministerie gewend met het ver zoek een oplossing voor de cri sis te vinden. Dan is het ook lo gisch dat de universiteit zelf voor de kosten opdraait. De maatregelen van Cohen werden uiteindelijk niet door iedereen met gejuich ontvangen, maar de verhoudingen in Leiden zijn wel genormaliseerd." Universiteitssecretaris W. van den Berg laat via zijn woord voerder weten geen protest aan te tekenen: „De universiteit zal de kosten betalen." Je hoeft niet te vliegen om te winkelen op Schiphol Plaza Een winkelcentrum met 40 winkels, van Capi-Live en Ako tot aan Tie Rack en The Body Shop. Open voor iedereen, iedere dag tot 10.00 uur 's avonds en 7 dagen per week. SCI- P «Ie winl«e(t Cees Goekoop grijnst beminnelijk. Hij heeft wel vaker met dit bijltje ge hakt. „Ik ben zelf ook opa hoor." foto henk bouwman Jubilerend kinderdagverblijf Peuterpaiet nog twee jaar aan Zoeterwoudsesingel LEIDEN MARINA VAN DEN BERG Kinderopvangcentrum Peuter- palet bestaat 25 jaar. Ooit begon het aan de Zoeterwoudsesingel met vier kindertjes, een com mode en een paar wiegjes. Vele verbouwingen later zijn er nu dagelijks zo'n 150 kinderen over de vloer en de buren komen af en toe vragen of de cd met kin derliedjes wat zachter kan. Deze week wordt het zeker niet rus tig, want het is groot feest in het sfeervolle pand. Afgelopen za terdag begon het met een reü nie voor oud-bestuursleden, personeel, ouders en kinderen. Over een jaar of twee kunnen de buren weer genieten van de stilte in hun tuin. Onlangs ging het gemeentebestuur akkoord met de nieuwbouw van het kin deropvangcentrum aan de Op- penheimstraat. Het huidige mo numentale pand krijgt waar schijnlijk weer een woonbe stemming. Er komt dan 'een eind aan een bloemrijke ge schiedenis in dit huis: waar nu peuters op een springkussen dollen, werden vroeger onge huwde moeders met hun kinde ren opgevangen. Moeilijk Jarenlang zwaaide de Stichting voor Christelijke Jeugdhulp de scepter over het Leidse Tehuis voor Moeder en Kind. Oud voorzitster vaq het Bestuur, me vrouw J. de Ruig wil nog steeds niet veel kwijt over die periode: „Vrouwen zouden zich mis schien nog herkennen als het in de krant komt." Het was moeilijk in die jaren. Vrouwen die ongehuwd zwan ger waren, werden vaak op Het springkussen was zaterdag in trek op het jarige kinderdagverblijf Peuterpaiet. straat gezet door hun familie en deden afstand van hun kind. De Ruig wordt nog wel eens gebeld door moeders die hun kind zoe ken. Ze is blij dat er nu zoveel meer openheid is. Dezelfde openheid zorgde er ook voor dat in 1969 nog maar drie vrou wen in het huis zaten; onge huwd zwanger was geen schan de meer. Het bestuur besloot het te huis te sluiten. Wel bleek dat er. behoefte was aan kinderopvang en in 1970 startte het kinder dagverblijf. De doelstelling van de Stichting bleef christelijk en voor elke maaltijd werd gebe den. Dat bidden bleef beperkt tot 'Dank u Heer, het eten is er weer' volgens wethouder H. de Goede, tijdens zijn toespraak voor de opening van de feest- week. Maar mevrouw de Ruig betreurt het dat de christelijke grondslag is verdwenen. „Ik weet wel dat de wethouder het er niet mee eens is, maar als het marmotje van een kind dood gaat, dan moet je daarmee wel iets kunnen doen." Het bestuur hield in die tijd foto holvast/mark lamers de touwtjes stevig in handen. Er was wel een oudercommissie, maar de leden waren niet chris telijk en kregen daarom geen stemrecht binnen het bestuur. Zo blijkt uit het onderzoek dat U. Letschert heeft gedaan naar de geschiedenis van Peuterpa iet. Teamleden hadden geen recht op inzage in de bestuurs- notulen. Toen de leidsters daar om vroegen, bleek het bestuur daar pertinent op tegen. Later kregen ze wel uittreksels, maar het bestuur bepaalde wat daar in kwam. Bovendien stond niet alles in die notulen, volgens de Ruig. „Dat was ook niet nodig, want er was ruimte genoeg om dingen te bespreken met elkaar. Ik kwam ook heel veel in het huis." De huidige directrice, A. van Mil, vindt dat het bestuur uit die tijd erg betrokken was. „Ze waren ook heel zuinig en van het geld dat ze overhielden gin gen ze uit eten met het perso neel. Dat zie je nu niet meer." In 1990 kwam Peuterpaiet on der de hoede van de Centrale Organisatie Kinderopvang Lei den (COKL). Het bestuur van de Stichting Christelijke Jeugdhulp wilde niet onder het COKL val len en moest een stap terug doen. Zij bleven nog een paar jaar eigenaar van het pand en verdwenen daarna van het to neel. Nieuwbouw Directeur Van Mil kijkt uit naar de nieuwbouw van Peuterpaiet. Over een jaar of twee verhuizen ze naar de Oppenheimstraat. Van Mil: „Dit is een mooi huis, maar zo onpraktisch." Ze noemt een hele waslijst van problemen op en demonstreert hoe de vloer deint als je er op stampt. Daarna laat ze de oude vliering zien, met de kamertjes waar de 'gevallen vrouwen' on derdak hadden. Het ruikt er naar zolder en je ziet de stalen bedjes al voor je. Op een verho ging staat een plee, het dak lekt en repen behang komen los van de muur. „De leidsters wilden eerst niet weg uit dit pand," vertelt Van Mil voorzichtig lo pend over de wrakke vloer: „Qua sfeer zullen we het echt missen."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7