Chirac haalt uit naar Australië Welvaart bereikt maar deel inwoners Polynesië Buitenland Traditie EU matigt kritiek op Frankrijk Hoogwater in Agra Doema eist aftreden van Kozyrev Libië stuurt Afrikanen Indonesische minister krijgt koekje van eigen deeg bl*honderdduizenden we§ KG 11 SEPTEMBER 1995 2 bed "zitterl Londen Als je van SM houdt, dan mag je er best voor uitko men. Liefhebbers van de wat hardere seks verzamelden zich af gelopen zaterdag massaal in Londen voor een zogenoem de 'SM Pride Match'. Deze deelnemer com bineerde het leren harnas met de tradi tionele Schotse rok. foto» reuters gjt vrouw op eigen seksualiteit De deelneemsters aan één van de werkgroepen van de vrouwenconferentie van de Verenigde Naties in de Chi- jofdstad Peking hebben afgelopen nacht een akkoord be- ""Vrhet recht van vrouwen op seksualiteit. De betreffende laf in de slotverklaring vermeldt „het beslissingsrecht |de controle van vrouwen op hun eigen seksualiteit, hun "meid en de voortplanting". Deze formulering, die nog de tiring moet krijgen van de voltallige vergadering, bete- ïi vooruitgang in vergelijking met de resultaten van voor- Ivrouwenconferenties. Mof militairen in Parijs ie Franse president Jacques Chirac heeft gezegd dat hij :r soldaten zal inzetten om de bevolking tegen bomaan- beschermen dan de 1.800 die nu al op kwetsbare plaat- gestationeerd. Hij zei dat de extra troepen de komende ouden worden toegevoegd. De politie is op zoek naar (jarige, in Frankrijk woonachtige Algerijn die betrokken n geweest bij een mislukte aanslag op de hoge-snelheids- P |n Parijs naar Lyon. De bom, net als de vijf andere ge- at 2aIan een gasfles, ging niet af. herwogen inzet kernwapens De Amerikanen hebben tijdens de Golfoorlog, vijf leden, overwogen kernwapens te gebruiken tegen Irak. ïowell, de voormalige voorzitter van de Amerikaanse ran-staven heeft die mogelijkheid onderzocht op verzoek ninister van defensie, Dick Cheney. Powell schrijft dat in noires die binnenkort verschijnen. Het Amerikaanse lad Time kwam gisteren met een voorpublikatie. Volgens lyse van Powell zou een aanzienlijk aantal kleine tactische k|pens nodig zijn om aan een in de woestijn verspreide irdivisie schade toe te brengen. De analyse is later vernie- iiwel Cheney als Powell vond dat uitvoering van een der- plan rampzalig zou zijn. munistische kabinet Nepal valt De eerste communistische regering van Nepal is ingevallen door een motie van wantrouwen. Na een debat nkele uren, waaraan premier Man Mohan Adhikari vanuit Jkenhuis per video deelnam, stemden 107 parlementsle- Sor de motie en 88 tegen. Het communistische kabinet net negen maanden uitgehouden. Het ontslag van Adhika- 1 de weg voor de oppositiepartijen vrijgemaakt om een e regering te vormen. "land haalt troepen uit Tsjetsjenië Rusland is begonnen met de terugtrekking van troe- Jt Tsjetsjenië. Negen maanden na de Russische inval in de "ndige Kaukasische deelrepubliek vertrokken zaterdag de ieenheden. Het gaat volgens persbureau Interfax om troe- bn het ministerie van binnenlandse zaken. nderden Filipijnen omgekomen U* Zeker driehonderd mensen zijn afgelopen week omge- ïïdoor overstromingen op het Filipijnse eiland Mindanao, atoriteiten meldden gisteren dat vier dagen na de overstro- pramp 63 lijken zijn geborgen en dat driehonderd mensen en vermist. Ze vrezen dat van de vermisten slechts zeer [gen nog in leven zijn. ffia raakt in de rode cijfers De Italiaanse maffia lijdt ëen verlies van 40 miljoen gul- r maand op zijn uitgebreide zakelijke belangen en zal dit larschijnlijk voor het eerst in de rode cijfers eindigen. Dit Die zaterdag het Italiaanse financiële blad II Mondo. De schrijft dat de Cosa Nostra zwaar is getroffen doordat de op de drughandel met 50 procent is afgenomen. De op 28 rd gulden geschatte omzet van de maffia neemt verder af lat steeds meer maffia-eigendommen in beslag worden ge in, de kosten van advocaten voor de rond 4.000 gedetineer- len de pan uitrijzen en er minder overheidsopdrachten ledrijven van de maffia gaan. PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT In mei 1992 streek een 14 man sterke delegatie uit Frans Polynesië neer in Parijs. President Mitterrand had zojuist besloten om de Franse kernproeven in het gebied te staken, en de Poly nesiërs waren boos. „De Polynesiërs hebben de kernproeven altijd gesteund", fulmineerde een woedende Gaston Flosse, de president van het gebied. „Dat vertrouwen is beschaamd. Het on recht moet ongedaan worden gemaakt". Wie afgelopen week de televisiebeelden zag uit Papeete, de hoofdstad van Tahiti (het grootste der 118 eilanden), moet wat in verwarring zijn ge raakt. Met stokken bewapende betogers ver woestten het vliegveld, plunderden winkels en molesteerden Franse gendarmes. Kortgebroekte 'légionnairs' en geen agenten moesten in al lerijl worden overgevlogen om een grotere ramp te voorkomen. Reden voor de rellen: een nieuwe kernproef. De tegenstrijdigheid is gemakkelijk te verklaren. De Franse kernproeven op Mururoa en Fangatau- fa, twee atollen in de archipel, zijn decennia lang de kurk geweest waarop de plaatselijke economie dreef. Een meerderheid van de eilandbewoners profiteert van de proeven en is voorstander van de Franse aanwezigheid. Een minderheid is ech ter werkloos en daardoor ontvankelijk voor de ei sen van de separatisten. Een van hun leiders, Ralph Tahiini, zei: „We willen dat de Fransen op houden met het testen van de vervloekte bom, en opkrassen". De totale bevolking van Frans Polynesië beloopt slechts 208.000 zielen, zodat zelfs de aanwezig heid van een kleine troepenmacht een grote op steker is voor de economie. Per hoofd van de be volking was het bruto nationaal produkt er twee jaar geleden 8.626 dollar, meer dan dat in het welvarende Zuid-Korea. Op de Solomon Eilan den, een onafhankelijke archipel elders in de Stil le Oceaan, was dat bruto nationaal produkt in 1993 slechts 740 dollar per hoofd, nog geen tien de. Frankrijk sluist ruim drie miljard gulden per jaar naar de archipel, veel waarvan uiteindelijk in Po lynesische zakken terecht komt. Naar schatting 10.000 Polynesische gezinnen profiteren van de Franse aanwezigheid. Vele eilanders werken op Mururoa, waar deze week de kernproef werd ge daan, voor een jaarsalaris van 60.000 gulden. In 1958 en 1959 stemden de drie overzeese ge biedsdelen in de Stille Oceaan (Frans Polynesië, Wallis en Futuna en Nieuw-Caledonië) alle voor handhaving van de band met Parijs. In 1985 ba lanceerde Nieuw-Caledonië enige tijd op de rand van een burgeroorlog, maar Frankrijk wist de op standige Kanaken de oorspronkelijke bewo ners van de eilandengroep ertoe over te halen een finale beslissing uit te stellen tot 1998. Hoewel een groot deel van de Polynesische bevol king pro-Frans is, is een ander deel verbitterd. Nog maar dertig jaar geleden leefden de eiland bewoners een rustig leven. Sommigen exporteer den kokosnoten en parels, maar voor de meesten bestond er geen geld. Terwijl andere mogendhe den, waaronder de Britten, hun vlaggen in het ge bied streken, haalden de Fransen de banden juist aan. Ze schiepen een geld-economie, stootten de eilanden op in de vaart der volkeren en wekten hoge verwachtingen. Maar de nieuwe welvaart is voorbij gegaan aan een aanzienlijk deel van de bevolking. Ondanks het hoge bruto nationaal produkt leeft 20 procent van Tahitianen onder de armoedegrens. Meer dan 15 procent is werkloos, terwijl onder jonge ren dat cijfer zelfs 40 is. Een nieuw begrip, dat vroeger onbekend was op de paradijslijke eilanden, kwam uit Parijs over waaien: de 'kloof tussen rijk en arm'. Volgens Raymond Cipolin, die lange tijd voor Radio Fran ce Outre-mer in Papeete werkte, is Frans Polyne sië gewoon een beetje als het moederland gewor den. „Er is een kloof tussen hen die goed Frans spreken en hen die het slecht beheersen, een kloof tussen hen die geld hebben en hen die wei nig bezittenHet was die kloof die deze week werd botgevierd. Chirac: Ze willen ons verjagen Keating: Belachelijk De Australische premier Paul Keating heeft vandaag fel gereageerd op de beschuldiging van de Franse president Jacques Chirac, dat Australië wil proberen Frankrijk uit het Stille Zuidzee-gebied te verjagen. Chirac zei dit giste ren in een vraaggesprek met de Franse televisie. Keating noemde de suggestie belachelijk. CANBERRA-PARUS Rtr-AFP „Klaarblijkelijk is de Franse pre sident geprikkeld door de reac tie van de wereld op de proeven en is de Franse regering door el kaar geschud", aldus Keating. „Hij (Chirac) zegt dat wat ons dwars zit, de Franse aanwezig heid in de Stille Zuidzee is. Dat is niet waar. We hebben altijd gezegd dat we een constructie ve aanwezigheid in het gebied verwelkomen." Chirac beschuldigde Australië en Nieuw-Zeeland ervan de protesten tegen de kernproeven te misbruiken. De campagne is volgens hem niet gericht tegen het testen van atoomwapens. „Wat ze eigenlijk willen, is Frankrijk uit de regio verjagen zodat ze met rust worden gela ten." Hij zei verder dat Frankrijk de middelen had om terug te slaan indien Australië en Nieuw-Zee land de weg van de economi sche boycot zouden kiezen. „Als het Australië echt om de kern proeven gaat, waarom leveren ze ons dan uranium?", vroeg Chirac zich af. Chirac bekritiseerde in zijn TV-gesprek de politiek die Australië en Nieuw-Zeeland voeren met betrekking tot de kleine eilandstaten in de Stille Zuidzee. „In Polynesië en in Ca- ledonië (de Franse gebieden) heeft de bevolking een levens standaard die hoger is dan die van de inwoners in de Australi sche en gelijk is aan die van de Nieuwzeelandse gebieden. An dere eilandstaten die vrij ge makkelijk door Nieuw-Zeeland of Australië geholpen zouden kunnen worden, zijn straatarm. Zij hebben geen enkele baat bij de staten die ons nu de les wil len lezen", aldus Chirac. Over de rellen die vorige week in Tahiti uitbraken na de eerste kernproef op het atol Mururoa zei Chirac dat een kleine groep separatisten, die gebruik had den gemaakt van de campagne van de milieu-activisten van Greenpeace, en 'sommige bui tenlanders' plunderaars de straat op hebben gestuurd. Chirac zei gisteren vastbeslo ten te zijn door te gaan met de atoomproeven in de Stille Zuid zee. Hij zei dat noch protesten in het buitenland, noch opinie peilingen in eigen land, volgens Jacques Chirac poseerde voor het televisiegesprek voor de fotografen. foto reuters welke zo'n 60 procent van de Fransen tegen is, hem kunnen bewegen er mee te stoppen. Volgens de president zijn de zes a acht proeven noodzakelijk om de toekomst van Frankrijk als kernwapenmacht zeker te stel len. Chirac rechtvaardigde de kernproeven verder door te wij zen op de situatie in de voor malige Sovjetunie waar „duizenden en duizenden atoomwapens liggen opgesla gen, terwijl men vandaag in grote onzekerheid verkeert over de ontwikkelingen in die lan den. Wie weet welke rechtse ex tremist vandaag of morgen de macht grijpt in Rusland en dan over een aanzienlijke nucleaire macht beschikt". SANTANDERANP MOSKOU AP Het Russische parlement heeft zaterdag het aftreden geëist van minister van buitenlandse za ken Andrej Kozyrev. Hem wordt de „volslagen machteloosheid" van de Russische diplomatie in zake de Balkan verweten. De Staatsdoema, de Russi sche Tweede Kamer, nam over Kozyrev een niet-bindende mo tie aan. In die motie dringt het parlement er tevens op aan dat Rusland zijn deelname aan het 'Partnerschap voor Vrede' met de NAVO opschort uit protest tegen de westerse bombarde menten op stellingen van de Bosnische Serviërs. In een spe ciale zitting die door drie oppo sitiepartijen was bijeengeroe pen drongen de Doemaleden er bij president Jeltsin op aan zijn handtekening te zetten onder een vorige maand door hen aangenomen wet om de sanc ties tegen klein-Joegoslavie een zijdig op te heffen. De ministers van buitenlandse zaken van de Europese Unie hebben zich gisteren in het Spaanse Santander gematigd opgesteld in hun kritiek op de Franse kernproeven. Hoewel negen van de vijftien lidstaten zich duidelijk uitspraken tegen de proeven, wilden zij de zaak niet op de spits drijven. Volgens minister Van Mierlo toonde een grote meerderheid zich tegen de proeven, maar liep de discussie niet uit de hand. Hoewel Nederland ook is ge kant tegen de proeven, toonde Van Mierlo toch begrip voor het Franse standpunt. „De Fransen zijn nou eenmaal een kern macht. Ze willen hun kennis op peil houden. De Franse minister De Charette benadrukte dat niemand de toekomst kan over zien. Als Europa over twintig jaar om de een of andere reden zonder de nucleaire bescher ming van de VS komt te zitten, liggen we er slecht bij, zo is zijn redenering. Je kunt niet zeggen dat dat onzin is." De Charette joeg zaterdag met name Zweden tegen zich in het harnas door tegen de pers te verklaren dat van nieuwe lidsta ten van de Unie enige terug houdendheid mag worden ver wacht in hun kritiek. agra» Indiërs nemen een bad in de rivier Yamuna. Bij het wereldberoemde bouwwerk Taj Mahal in de stad Agra staat het water gevaarlijk hoog als gevolg van zware moessonregens. foto anp CAIRO-IONHFN ITPA-AFP van Hp VprpnicrHp Nalips Hp V haarlem ronald frisart Aanbieding geldig van '11 t/m wo 13 september 1995 I* Services B V. tel 02154-83333 E DAG GOED NIEUWS Diverse keren sloot de Indonesische overheid de afgelopen jaren een verbond met de islam om haar onwelgevallige lie den een toontje lager te laten zingen. Ongetwijfeld tot zijn eigen verbijstering is nu ook minister Harmoko (informatie) ia moeilijkheden geraakt. Op 15 juli opende de minister die te vens voorzitter is van de machtige rege ringspartij Golkar een poppenfestival. Geheel naar de tijdgeest citeerde hij daarbij uit de Koran. Maar hij citeerde verkeerd en haalde zich daarmee de woede van moslim-activisten op de hals. Dat is vervelend voor de bewindsman, want wie de islam beledigt, riskeert in Indonesië gevangenisstraf. Betogers heb ben dan ook geëist dat Harmoko voor de kadi wordt gesleept. Menig oppositioneel Indonesiër zal in zijn vuistje lachen omdat de uiterst on populaire minister ook eens zijn trekken thuis krijgt. Hij heeft zich al twee keer verontschuldigd voor zijn uitglijder, maar boze islamieten vinden alles min der dan 's mans aftreden of berechting te weinig. Net als de autoriteiten het niet genoeg vonden toen waarzegger Perma- di zich verontschuldigde voor vermeend beledigende uitspraken over de profeet Mohammed. De 55-jarige Permadi Satrio Wiwoho is inmiddels voor de rechtbank versche nen, waar de officier van justitie onlangs een jaar celstraf tegen hem eiste. Op een seminar aan de Gadjah Mada Universi teit in Yogyakarta zou hij in april 1994 de islam hebben beledigd door de profeet Mohammed een dictator te noemen. Permadi's tegenstanders, onder wie mi nister Harmoko, verzwegen echter de kontekst, waarin Permadi het nota bene voor Mohammeds streven had opgeno men. „Een dictator die handen van staal gebruikt voor welvaart van het volk, kan naar mijn mening als aanvaardbaar wor den beschouwdantwoordde Permadi op een vraag uit het publiek. Een stu- dentenpubliek dat in dat antwoord niets verkeerds zag. Maandenlang gebeurde er niets. Totdat de arme waarzegger het in maart dit jaar plotseling voor zijn kiezen kreeg. Din Syamsuddin, hoofd van Golkars weten schappelijke bureau, liet de pers weten dat Permadi de profeet had beledigd, en dus het islamitische geloof. Syamsuddins gestook kwam kort nadat een bandop name in omloop was gekomen waarop Permadi voorspelt dat president Soehar- to uiterlijk in 1995 zal worden afgelost, mogelijk door voorzitster Megawati Soe- karnoputri van oppositiepartij PDI. Permadi leidde dat af uit de stand van de planeten Saturnus en Neptunus. Daar kwam nog bij dat de waarzegger voor de studenten in Yogya een vergelij king maakte die Golkar-voorzitter Harmoko ongetwijfeld in het verkeerde keelgat is geschoten. De vergelijking na melijk tussen de in 1966 verboden Partai KommunisIndonesia (PKI) en Golkar. Die valt wat Permadi betreft in het na deel uit van Golkar, waarvan alle Indo nesische ambtenaren verplicht lid zijn. „Dwong de PKI mensen soms om lid te worden?", vroeg Permadi zich retorisch af. Met zo'n uitspraak, plus de voorspelling .dat Soeharto's bewind zich ten einde spoedt, krijg je in Indonesië gegaran deerd moeilijkheden, al ben je maar een waarzegger en al komen je voorspellin gen zelden uit. Opgezweepte vrome moslims bekogelden Permadi's huis, en hij voelde zich zo bedreigd dat hij bij de politie zijn toevlucht zocht. De aanvallen hielden echter aan en de strijdkrachten deden ook nog hun duit in het zakje. Luitenant-generaal Soeyono noemde de waarzegger een gevaarlijke clandestiene activist, die tactieken gebruikt die de sta biliteit van de staat in gevaar kunnen brengen. Wat mimdenkender islamitische intel lectuelen namen het voor hem op, maar niettemin moest Permadi onlangs voor de rechtbank verschijnen. Niet wegens belediging van staatshoofd of regering- partij, wel omdat hij de islam zou heb ben beledigd. Politiek ongewenst gedrag wordt in Indonesië nu eenmaal vaak met behulp van religie aangepakt. Nimmer heeft minister Harmoko daarte gen zijn stem verheven, integendeel. Het is dan ook interessant om te zien wat er gaat gebeuren nu hijzelf met islamitische geloofsijveraars overhoop ligt. Voorlopig zijn er twee mogelijkheden. Ofwel de zaak loopt met een sisser af (Harmoko is immers behalve minister en Golkar- voorzitter ook hondstrouw aan president Soeharto), ofwel de islamitische gemoe deren blijven zo verhit dat Soeharto het politiek raadzaam vindt zich van Harmoko te ontdoen. Ook in de tropen kan het vriezen of dooien. cairo-londen dpa-afp Libië wil honderdduizenden Afrikanen het land uitzetten. Voorlopig zijn ze in vier grote kampen bijeen gebracht. Dat heeft de minister van binnen landse zaken, Mohammed Hi- gazi, gezegd in een interview met de in Londen verschijnen de Arabische zondagskrant Ash Sharq al fiwsat. Het gaat in elk geval om Soedanezen en Egyp- tenaren. Higazi zei niets over de natio naliteit van de uit te wijzen Afri kanen, maar hij meldde wel dat er Soedanezen bij zijn. De Ara bische krant meldt dat bij de Li- bisch-Soedanese grens zo'n 50.000 Soedanezen vastzitten, maar dat Soedan hen nog niet heeft toegelaten. Soedan wil eerst de reden van de uitzettin gen onderzoeken. Higazi noemde geen reden voor de massale uitzettingen. In het verleden vond Libië uitwij zingen nodig in verband met de moeilijke economische situatie van het land. Volgens Tripoli is die een gevolg van de sancties van de Verenigde Naties. De VN willen met de strafmaatregelen, ingesteld in 1992, de uitlevering afdwingen van drie mannen die verantwoordelijk zouden zijn voor de bomaanslag op een Pan-Amvliegtuig boven het Schotse Lockerbie in 1988. Bij die aanslag kwamen 270 men sen om. Behalve om Soedanezen gaat het bij de uitwijzingen ook om Egyptenaren. Volgens de Egyp tische grenspolitie zijn de afge lopen vier dagen zo'n 7.000 ille gale Egyptenaren uitgewezen. Zij werkten vooral in de Libi sche hoofdstad Tripoli en in Benghazi, in het oosten van het land. De arbeiders hadden geen werkvergunning. In Benghazi, grenzend aan Egypte, kwamen vorige week tientallen mensen om tijdens botsingen tussen de politie en fundamentalistische moslims. Ook zijn al enkele honderden Palestijnen de grens overgezet. In een toespraak dreigde de Li bische leider Gaddafi vorige week dat 30.000 Palestijnen het land uit zouden worden gezet.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5