urn SJ atloogmans: winnaar tegen wil en dank Graf wint hoogstaande en emotionele finale Dextro •ichultz, geen titel J naar wel tevreden [eddy Boers houdt traditie in stand ///////enemy T£ i Sport Jelle Oosterhoff profiteert optimaal CERT-JAN ONVLEE Rabobank GERT-JAN ONVLEE l/YORK ANP Rabobank Kwestie Kwaliteit L.J. SPORT aCSh ALL INN SPORTSTORE Sasscnhcim Warmond Kamsteeg Zoeiermccr AUTOBEDRIJVEN jpAG 11 SEPTEMBER 19959® Jelle Oosterhoff had bijna het Mastertoernooi gemist. Zelf werd hij wegens te geringe be- chikbaarheid de laatste week uitgeloot op Nieuwe Sloot, waardoor Mike van Velzen bij ZTC de kans kreeg hem op de ranglijst in te halen. Dat lukte Van Velzen niet en Oosterhoff profiteerde op Unicum opti maal. In de eindstrijd van het HEC gunde de speler van TEAN Joost Weerheim slechts vier games. De Hazerswoude- naar bereikte in de eindstrijd niet het niveau, dat hij de hele zomer wel etaleerde. Bij de C-vrouwen werkten Femke de Boer en Mariëlle Pa- tiwael de finale af. De Boer, die in de halve Hanneke Roth- barth was voorgebleven, bleek hierin de sterkste. Patiwael scoorde de mooiste punten, maar de degelijke en talentvol le Femke de Boer maakte de meeste games: 6-2, 7-5. Een knap resultaat van de speelster die zich vorig jaar nog tot D- Master liet kronen. Jan-Jaap Overgaauw sloot zijn seizoen op Unicum in stijl af. De speler van Forescate die vlak voor de Masters in de veertigste partij van het sei zoen tegen zijn eerste neder laag opliep, bleef afgelopen week ongeslagen. In de finale kwam Jeroen Verdegaal niet verder dan drie games. Een verwachte en verdiende zege, die door Verdegaal overigens wel enigszins in de hand werd gewerkt. De Boekhorster schopte aan het eind van de eerste set zijn racket nijdig een eind weg, maar nam ook nogal wat gravel mee. Hinkend sleepte Verdegaal zich naar het eind... Maaike Spoor had in de poule al van Sylvia Sieval ge wonnen en ze moest dat in de finale nog een keer doen om zich D-Master te mogen noe men. De opdracht bleek aan de districtskampioene tot en met twaalf jaar wel besteed. Met 7-6, 6-4 werd Sieval voor de tweede maal in een week aan de zegekar gebonden. Dubbels Jan Mens en Andre Uljee leken bij de dubbelende Cl-heren op weg naar een grote surpri se. De eerste set tegen Eric Noest en Rob van der Zeeuw eindigde in 6-0. De Room burg-combinatie zette in de twee daaropvolgende delen met tweemaal 6-2 alsnog de zaken recht, maar daarmee kwam wel een enigszins ge flatteerde eindstand op het bord. In de poule waren Joke Smith en Riet Akerboom favo- rietes Hanny Boskamp en Siny Evers nog voorgebleven. In de allesbeslissende finale lukte dat niet. Met 6-3, 6-4 pakte het Oosthout-koppel de titel en bezorgde het tweetal direct Jo ke Smith (D-Master 1991) de eerste nederlaag op het Mas ters. Bij de dubbelende C2-heren dachten Jeroen Ahling en Ron Meijer het Fred Sieval en Ton Seriier knap lastig te kunnen maken. In de praktijk viel dat tegen. Met tweemaal 6-2 ging de winst overtuigend naar de Merenwijkers. Ineke van Ormondt en Trees van der Voort namen in de eindstrijd revanche voor de in de poule tegen Ria Hogen- boom en Riet Akerboom gele den nederlaag. Er moest daar voor wel een zeer voorzichtig gespeelde tiebreak in de derde set aan te pas komen die door Hogenboom met een mislukte smash van een dramatisch slot werd voorzien. Ron de Jong en Boudewijn Pijpers toonden zich afgelo pen week de beste D-dubbe- laars in de 35+ categorie. In de eindstrijd moesten ook Cees Schenk en Carel Wijdeveld er aan geloven. Beide Munnikers hadden nog wel de voldoening dat ze De Jong en Pijpers als enigen tot een derde set dwongen. De verrassende winnaressen in D werden Pauline Voorendt en Marita Danhof. Ze reken den in de halve finale af met Els Faas en Virginia ter Braak en maakten in de eindstrijd gehakt van Riet Kalkhoven en Joyce Duys. Duys na de 6-3, 6- 0 nederlaag: „Ze waren ge woon te vast..." Al haar rackets gingen de tribu nes in. Nadat Steffi Graf haar vierde US Open-titel had bin nengehaald, bedankte ze zo het Amerikaanse publiek. Op dat moment was er even die ge dachte: gaat de 26-jarige tennis ster uit Brühl, zoals ze al meer dere malen heeft aangekondigd, nu echt stoppen? Een uur na de finale vol drama en emotie te gen Monica Seles - 7-6 (8-6), 0- 6, 6-3 - laat ze echter iedereen weer opgelucht ademhalen. „Ik heb nog wel wat rackets over. Die haal ik binnenkort weer te voorschijn". Gelukkig, want als de slotpar- tij van het vrouwentoernooi op Flushing Meadow één ding dui delijk maakte, dan was het wel dat de tennissport momenteel niet zonder Steffi Graf én Moni ca Seles kan. Twee wankele psy- chen, maar hun onderlinge confrontaties zullen nog enige kleur géVen aan het weinig op windende vrouwencircuit, dat binnenkort mogelijk na twee jaar wel weer een sponsor krijgt. Het Canadese software-huis Corel heeft een aanbod van en kele miljoenen gedaan. Naast de come-back van Seles moet een nieuwe geldschieter de op sterven na dood zijnde tour Monica Seles feliciteert Steffi Graf met haar achttiende Grand Slam-zege. Seles kwam niet verder dan winst (6-0!) in de tweede set. weer op haar benen krijgen. „Ik weet zeker dat Monica en ik de komende jaren borg staan voor goed tennis", zei Graf. De Duitse was na het binnen halen van haar achttiende Grand-Slamtitel - alle vier de evenementen hééft ze nu min stens vier keer gewonnen - door het dolle heen. Twee weken ge leden gaf ze zichzelf nog weinig kans om op 'Super Saturday', een maand nadat haar vader Peter op verdenking van belas tingontduiking was gearres teerd, de beker omhoog te hou den. ,,lk houd niet van wedden, maar als ik dan iets op mezelf had moeten zetten, was het niet meer dan één dollar geweest". „Deze overwinning is de mooiste van allemaal", had ze daarvoor gezegd. „Het is een droom. Om dit te bereiken heb ik heel veel hindernissen moe ten nemen. Er is zoveel gebeurd de laatste weken", zuchtte Graf, die één dag na de aanhouding van haar vader Duitsland verliet en sindsdien geen contact meer met hem had. Peter Graf, die een straf van maximaal tien jaar cel boven het hoofd hangt, heeft volgens Duitse journalisten zelfs het optreden van zijn dochter niet via de televisie kunnen vol gen. De US Open werden in Duitsland uitgezonden door het commerciële DSF en dat is niet te ontvangen in de gevangenis van Mannheim. Hij miste daardoor één van de beste vrouwenfinales van de laatste jaren. Vooral de eerste set was om de vingers bij af te likken en moest via een tiebreak worden beslist. Daarin dacht Seles bij 6-5 een ace te slaan. Ze foto anp was al op weg naar haar stoel, toen de bal toch nog uit werd gegeven. Vervolgens verloor ze drie punten op rij en de set. „Ik stond te lang stil bij die ser vice", bekende de 21-jarige Amerikaanse, die daarna echter orde op zaken leek te stellen. Graf kreeg in die fase meer last van haar voet en liet zich bij een 0-5-achterstand in de tweede set behandelen. Met nieuwe sokken en een pijnstiller voor kwam ze vervolgens dat het sprookje van Seles' rentree te mooi om waar te zijn werd. Over de come-back van de voormalige Joegoslavische zijn onderhand boekenplanken vol geschreven. Tweeëneenhalf jaar na de aanslag in Hamburg trad ze, iets .groter en dikker, in Toronto weer in de arena. Psy chisch gezien moest ze zich nog in vorm spelen, zei ze. Op de baan was daarvan echter weinig te merken. Eveneens haar wil om te overleven zorgde ervoor dat ze met dezelfde act terug keerde: moordende groundstro- kes, theatraal gekreun en ge giechel waarachter ze haar wer kelijke emoties kan verbergen. Als vanouds werden haar tegen standers erdoor geïmponeerd. Met uitzondering dan van Graf, die de stand in de onderlinge ontmoetingen zaterdag op 7-4 in haar voordeel bracht. Desondanks waren de twee weken in New York voor Seles 'wow', haar favoriete woord op het ogenblik. „Ik weet nu zeker dat ik de juiste beslissing heb genomen om terug te komen. Ik doe weer wat ik het liefste doe. Ik speel tennis en mijn leven gaat weer vooruit. Wat in Ham burg is gebeurd, kan ik niet meer veranderen. Ik probeer het te vergeten en verder te gaan". Gelukkig, want het wachten op de volgende Seles-Graf duurt nu al te lang. Hun twaalfde con frontatie kan echter nog even duren. Seles heeft nog niet be sloten wanneer ze haar volgen de toernooi speelt. Ze zegde eerder deze week haar deelna me aan het jaarlijkse slotstuk, de WTA-kampioenschappen in november, toe. Graf neemt op haar beurt voorlopig rust om haar blessures, zowel lichame lijk als geestelijk, te laten helen. 'Grote tweepsychisch wankel, maar onmisbaar voor vrouwentennis zoeken. Dat zou dan Manon Bollegraf worden. Bollegraf speelde tot voor kort met Rennae Stubbs. Ze wonnen samen het toernooi van Birmingham en haalden op de Grand Slams driemaal de derde ronde. Stubbs staat bekend als een mopperkont, reageerde zich af op Bollegraf die voor de US Open te ken nen gaf daar geen zin meer in te hebben. Het lachebekje en de mop perkont werden op Flushing Meadow als zesde geplaatst. In de kwartfinales stuntten ze te gen de titelverdedigers Jana Novotna en Arantxa Sanchez- Vicario. Een tweede stunt zat er zondag niet in, maar met 230.000 gulden aan prijzen geld in twee weken en een buidel vol punten voor de ranglijsten, was het toch geen slecht toernooi. In het jeugdtoernooi van de US Open kreeg de kampioen van vorig jaar Sjeng Schalken geen Nederlandse opvolger. De Elburger Peter Wessels miste de titel, maar maakte wel indruk. Wessels verloor in de halve finale van de Duitser Ulrich- Jasper Seetzen. In een drieset ter, want alle vijf enkelpartijen van Wessels gingen over drie sets. In de kwartfinales had de pupil van Ron Timmermans het schema van de nummer een van de plaatsingslijst, de Argentijn Zabaleta, beroofd. Wessels haalde aan de zijde van Rotterdammer Raemon Sluiter wel de finale van het dubbeltoernooi. De Nederlan ders verloren met 7-6 6-2 van de Koreaans-Franse combina tie Lee/Robichaud. CIRCUIT IN CIJFERS HEB, halve finales J Boogmans - M. Vis ser 6-2. 2-6, 6-0; J. de Regt M Fleischeuer 7-5, 6-3. Finale; Boogmans - De Regt 6-4, 6-7, 6-0. DEB, halve finales B Zonderop - M. van Overloop 7-6, 2-6, 6- 3; H. Boers - M. Bethlehem 6-4, 6-2. Fina le; Boers - Zonderop 6-2, 6-3. HEC. halve finales; J Weerheim - W. van Schie 6-1, 5- 7, 6-3, J. Oosterhoff - T van der Voort 6-1, 6-0 Finale- Oosterhoff - Weerheim 6-3, 6- 1 DEC, halve finales: M. Patiwael - A. Sterk 6-4, 6-4; F. de Boer - H. Rothbarth 6-0, 7-6. Finale: De Boer - Patiwael 6-2, 7- 5. HED, poule; J Verdegaal - V. van Aspe- ren 6-3. 6-4. Halve finales: J. Verdegaal - P Visser 6-2, 6-1; JJ. Overgaauw - S. Brugman 6-4, 2-6, 6-3. Finale: Overgaauw - Verdegaal 6-2, 6-1. DED. poule. M van Ark - S. Visser 6-3, 6-2. Halve finales: S. Sieval - M van Ark 6-4, 6-3; M. Spoor - F. Schaap 6-2, 7-5. Finale: Spoor - Sieval 7- 6, 6-4. HDC1, halve finales. E Noest/ R van der Zeeuw J. Manuputty/ G.J Onvlee 6-1, 6-4; J. Mens/A. Uljee - F. Kantebeen/ H. van Tongeren w.o. Finale: Noest/ Van der Zeeuw - Mens/ Ul|ee 0-6, 6-2, 6-2. DDC1, poule: I. ten Hag el N Hemminga J. den Hollander/ E. Guyt 6-1, 3-6, 7-6. Halve finales: J. Smith/ R. Akerboom - I. ten Hage/ N Hemminga 6-3, 6-4, H. Bos kamp/S. Evers - M. van den Heiligenberg/ M. Klein 6-3, 7-5 Finale: Boskamp/ Evers - Smith/Akerboom 6-3. 6-4 HDC2, poule C. Brouwer/ C. Strijk - J en C. van Ruiten 6-4, 6-0. Halve finales: J. Ahling/ R Mei|er - C. Brouwer/ C. Strijk 6-1, 6-3; F. Sieval/ T. Seriier - Van Beek/ Noordermeer 7-5, 6- 4. Finale: Sieval/ Seriier - Ahling/ Meijer 6- 2, 6-2 DDC2, poule: L. Driessen/ B. Hol ster - T van Kooperen/ G Seriier 4-6, 6-2, 6-4. Halve finales I. van Ormondt/ T. van der Voort - L van der Bent/ J Goutier 6-3, 6-4; R Hogenboom/ R Akerboom - L. Driessen/ B. Holster 7-5, 6-4. Finale: Van Ormondt/ Van der Voort - Hogenboom/ Akerboom 6-0, 1-6, 7-6. HDD1, poule: C. Schenk/ C. Wijdeveld - N. Vreeswijk/ G. Wessels 6-2, 6-2; R. de Jong/ B. Pijpers i Boogmans mag zich nog een jaar B-Master van h noemen. De speler van Zee en Duin greep de [zijn mindere seizoen goed te maken afgelopen i For in(^e °P Unicum met beide handen aan. Eerst door stem1 Visser in de halve eindstrijd te kloppen, vervol- net e oor in een zinderende eindstrijd ook met Jasper de rdaa f te rekenen. rnooi op het eerste ge- een verassende winnaar. >n regerend titelhouder per slot van rekening iets hten. De realiteit was de- le' ik echter anders. Boog- vas dit seizoen door pri- itandigheden 'maar heel met tennis bezig en lr J verwoog hij om het af- I de toernooi van het i Dagblad Tenniscircuit helemaal aan zich voorbij 1 gaan. „Daar heb ik in- P! d heel serieus over Ik heb me uiteindelijk Je wedstrijdleiding laten I len om wel te spelen, j /oor mezelf had ik echt lc ee dat ik deze week op iiniets te zoeken had." j e praktijk viel dat echter hard mee. Boogmans groeide in het toernooi, benutte zijn pou le-wedstrijden om wat oude re keningen te vereffenen en stond er het afgelopen weekeinde weer helemaal. Tegen Marco Visser, maar vooral in de eindstrijd tegen de speler die hij in de poule ook al had geklopt, Jasper de Regt. Boogmans: „Op zo'n moment weet je ook dat het de goede beslissing was om wel mee te doen. Lekker tennis- weer en een heerlijke entourage met veel en meelevend publiek. Dan is het een feest om te ten nissen." Omdat Jasper de Regt ook wel zin had in een feestelijk partij tje, ontspon zich op het centre- court van Unicum een meer dan aantrekkelijk duel. Waarin Boogmans in de eerste set on middellijk zijn kans greep toen die zich voordeed (6-4), maar De Regt in de tweede het initia tief overnam. De districtskam pioen zag een 5-2 voorsprong echter als sneeuw voor de zon verdwijnen, waarna een tie break in dat deel de beslissing moest brengen. Ook hierin toonde Boogmans karakter, maar het was wel De Regt die, ondanks een regelmatig hape rende forehand, de tiebreak met 9-7 naar zich toetrok. Een verloren tiebreak wil in dat soort omstandigheden nog wel eens doorwerken, maar in niet alleen 3-3 op het bord zet tend, maar in feite ook de partij winnend. Zonderop was aange slagen, geloofde er niet meer in en raakte ook de drie daarop volgende games kwijt. Zonder op, die in de halve eindstrijd knap had afgerekend met club genote Margot van Overloop: „Het is op de Masters altijd het zelfde. Het hele toernooi speel ik goed en in de finale is het dan vaak huilen met de pet op. Jam mer, maar het is niet anders." Boers, vorig jaar in de eindstrijd nog door Ruby Pen- nings van de winst afgehouden, had vooraf al veel vertrouwen in de goede afloop gehad. „Toen ik eenmaal in de finale stond, wist ik dat ik een hele goede kans maakte. Ik maakte me meer zorgen over de partij ervoor, te gen Marieke Bethlehem. Van haar had ik dit seizoen al een keer verloren, terwijl ik de laatste twee jaar al drie keer van Bionda had gewonnen." De dit seizoen op TEAN gele den nederlaag werd door Heddy Boers echter in twee sets weg gepoetst. Drie sterke games le verden haar vanaf 3-4 de eerste set op, waarna de winst van Boers in deel twee niet meer in gevaar kwam. Dat Heddy Boers zich dit sei zoen nog zo afgetekend voor het Masterstoernooi plaatste, lag vooraf niet echt in de plan ning. „Ik zou wel wat B-toer- nooien spelen, maar we wilden ons dit jaar vooral op A richten. Omdat ik geblesseerd raakte en niet direct na die blessure in A wilde spelen, heb ik wat meer B-toernooien gedaan." Het re sultaat was er naar: met vier overwinningen en een finale- nederlaag op zak kwalificeerde Boers zich eenvoudig voor het slotevenement op Unicum. Een antwoord op de vraag of zij daar volgend jaar weer te vinden is, heeft ze niet onmid dellijk voorhanden. „Ik zal vol gend seizoen zeker meer A- toernooien spelen, maar dat wil niet zeggen dat ik ook niet een paar toernooien in B afwerk. En als ik me plaats, speel ik natuur lijk wel mee." Bionda Zonderop dacht daar gistermiddag even iets anders over. In tegenstelling tot Boers (vier finales, twee overwinnin gen) weet Zonderop nu nog al tijd niet hoe een eindoverwin ning op het Masterstoernooi smaajet. En gisteren moest ze in elk geval nog even niet aan een zevende poging denken. Teleur gesteld: „Ik weet echt niet of ik volgend jaar wel meedoe." Jeroen Boogmans moest diep gaan in de finale tegen Jasper de Regt. Het resultaat mocht er zijn. Boogmans prolongeerde zijn Masters-titel. foto mark lamers/ hol vast het treffen tussen Boogmans en De Regt was dat duidelijk niet het geval. Boogmans mocht dan 'goed kapot' zitten, met het fy siek van De Regt bleek in dat beslissende speldeel nog veel meer mis. De Regt, in de halve eindstrijd verantwoordelijk voor de uitschakeling van favoriet Mark Fleischeuer: „Ik heb dit seizoen veel partijen in de der de set door een betere conditie kunnen winnen. Maar dat zat er nu helemaal niet in. Ik had echt overal kramp, in m'n handen, m'n kuiten, m'n tenen, ik kon de eerste games echt niets meer. En als je dan in zo'n der de set met 3-0 achter komt, weet je dat de ander vleugels krijgt, dat je er niet meer aan komt." Het werd dus 6-0 voor Boog mans, die zich na afloop een zielsgelukkige winnaar toonde. „Zo'n seizoen op deze manier besluiten, dat geeft echt voldoe ning. Ik ben hier heel erg blij mee." En, bijna ten overvloede: „Nee, ik heb geen spijt dat ik me heb laten overhalen om toch te spelen." eï |i Fernandez en Natasha ïreva vormen het sterkste luwendubbel van 1995. De 1ee wonnen na Roland Gar- 0( i ook het dubbelspel in de n i Open. Schultz en haar I' stralische partner Rennae ïbbs verloren met 7-5 6-3. enda Schultz miste daar- or ook in haar tweede and-Slamfinale de hoofd ei ijs. In 1988 haalde ze de fi- tle van het gemengddubbel Wimbledon. Samen met ichiel Schapers wist ze toen enmin te winnen. Brenda Schultz speelde tij- ns veertien dagen US Open ertien wedstrijden. Alleen de atste dagen, na de uitschake-, 'g in de kwartfinales van het ikelspel en de mixed, was t wat rustiger. Maar de 24- rige Noordhollandse houdt in haar baan en van de baan. dus debuteerde ze op haar 'je dag als tenniscommenta- >r bij de vrouwen enkelfinale. Op de US Open debuteerde 'hultz ook met Rennae ubbs. Het Nederlandse la- 'ebekje had een afspraak let Gabriela Sabatini, met wie dit jaar twee toernooien on en de halve finales van ïmbledon haalde. De Argen- jnse kreeg echter de kans 'et haar idool Martina Navra- lova te dubbelen. „Ik snap at ze het leuk vindt, maar ik au het nooit hebben gedaan, en afspraak is een afspraak." Schultz liet doorschemeren at er aan het eind van dit jaar jat haar betreft een einde aart k samenwerking komt. Voor kt Olympische jaar overweegt keen Nederlandse partner te :s keer bleek gistermiddag Bionda Zonderop geen bsrecht. Vijf keer eerder al e8fonderop in een Masters- ee{gestaan. Vijfmaal ook was D, C en drie keer in B) J gegaan- De zesde 9( trijd, gisteren tegen Heddy 11 .maakte daarop geen uit ering. Boers hield met 6-2, le traditie in ere. 8 (t ging in het duel tussen v erop en Boers allemaal om 1isde game van de tweede nvi i het eerste deel had de 16- Boers duidelijk de lakens P| deeld. Zonderop, bezig aan oed toernooi, kwam in de r J le set goed terug, brak de :e van Boers en leidde met !n )en zij weer mocht serve- Pr let werd een game van een utje of tien, waarin beide sters de nodige kansen c" n om het beslissende punt oren. Het was uiteindelijk 5 die de juiste slagen te- ichijn toverde, daarmee

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23