Geluk helpt Lugdunum langs SJC Zo hé, dat meisje gaat er fel in man Sport VAN WIE ZEI DAT Hl ANI IDAC11 SEPTEMBER 1995 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, PLV -CHEF R08 ONDERWATER, 071 -356463 deWIRIF on de Rooy helft vi s het enige doelpunt van de kan{jstrijd Lugdunum - SJC heeft Lagendijk niet meer van ge- htig $ten doen veranderen. De di ke deskundige vond dat rde de dunum-verdediger Ton de bondsiY de titel 'man van de wed- ?rde di 'd' toekwam, ook al was zijn rende ploeggenoot Alexander el dan matchwinner. „De ie werin'komt het best tot zijn recht hij niet opvalt", oordeelde endijk. „Dat was vandaag ni &val. Bereïte Rooy moest bijna blozen, hij hoorde dat de keuze op was gevallen. De loftuitin- veld van Lagendijk klonken de ïkte D frige voorstopper heel an- oren, 'n de oren dan de ongezou- )untér kritiek, die zijn eigen trainer ïnspel m Schaap de laatste weken lanteki rhem had uitgegoten. „Voor na de 's het belangrijk dat ik in het de sta l,an de wedstrijd een paar bal 'h win. Dat gebeurde en ma heb ik er ook niet veel n verl SJC is voorlopig het lelijke eendje in de tweede klasse A. De Noordwijkers, die deze maand hun 75-jarig jubileum vieren, boekten als enige club uit de regio geen overwinning. Terwijl Roodenburg, WSB, Fore- holte en Lugdunum hun eerste competitieduel met een zege bekroonden, mis te SJC, dat vorige week ge lijkspeelde tegen Oliveo, gisteren bij Lugdunum op nieuw een kans op een driepunter. In de Kikker polder hielden de gelukki ge Leidenaars de buit in ei gen huis. Het werd 1-0, maar het had net zo goed andersom kunnen zijn. In de eerste helft, die het aan zien nauwelijks waard was, trok een kip met kuikens aan de rand van het veld de meeste aandacht van de toeschouwers, die ongetwijfeld voor ander spektakel naar de Kikkerpolder waren getogen. Na de pauze was het spel misschien niet veel beter, maar wel aantrekkelijker dan ervoor. Opportunisme van beide kanten zorgde ervoor dat beide doelmannen wat te doen kregen. Ook de doelpalen en - latten werden op de proef ge steld. Met de afloop, een plompver loren doelpunt van Alexander Redel in het laatste kwartier van de wedstrijd, mochten de Lei denaars hun handen dichtknij pen. De 'lucky goal' had name lijk ook aan de andere kant kun nen vallen. SJC immers deed zijn naam van coünterploeg eer aan. Behalve de grillige spitsen Kamil Yener en Johan Hulse bosch beschikt de formatie van trainer Ben van Leeuwen nu ook over Edwin Otte, die jaren lang de lijnen uitzette bij Quick Boys. De middenvelder trof het niet dat Marcel IJzendoorn het doel van" Lugdunum verdedig de, want anders had hij met zie dende schoten zeker gescoord. IJzendoorn is een geval apart. Net zo min als andere Kikkers kan hij onder trainer Wim Schaap rekenen op een vaste basisplaats. Gisteren kreeg hij van de oefenmeester uit Zoeter- meer, die geen boodschap heeft Robert Pont van SJC had zijn handen vol aan Henk de Cler van Lugdunum (links), die met schoten op de lat en de paal dicht bij een doelpunt was. FOTO HOLVAST/MARKLAMERS aan het gezelligheidsimago van Lugdunum, het voordeel van de twijfel. Jorrit Hermans, overge komen van LFC, moet nog even geduld betrachten. Hoogstens de nasleep van de ernstige bles sure die IJzendoorn vorig sei zoen opliep (hij keept nog met pinnen in zijn been), kan de sluitpost van Lugdunum aan de kant houden. Een nieuwe klant voor de Leidse ziekenboeg is Marcel Prins, die in de tweede helft moest worden weggedragen. De ijverige middenvelder kreeg last van een oude liesblessure, waardoor Schaap voorlopig geen beroep op hem kan doen. Op zich geen probleem voor de Leidenaars, ware het niet dat zij over te veel gelijksoortige spe lers beschikken. De routiniers Cees van Tongeren en Harm de Vos bijvoorbeeld komen op het middenveld goed tot hun recht, zo lang zij daar maar niet bei den staan. Geen van hen is daarbij geschikt om de rol van Prins te vervullen. Luxe-problemen voor de prestatiegerichte trainer, die denkt een jaar nodig te hebben om Lugdunum in de vorm te kneden die hij voor ogen heeft. Schaap: „Maar dat betekent niet, dat het resultaat daaraan onderschikt mag zijn. Daarom ben ik tevreden met deze over winning, die in mijn ogen ver diend is. Jammer alleen dat wij andere kansen hebben laten lig gen." Collega Ben van Leeuwen, die veel meer reden had om te jam meren, sloot zich op dat laatste punt aan bij Schaap. Qua kan sen ontliepen beide teams el kaar gisteren weinig. Qua po tentieel wel, want Lugdunum heeft naast routine en jeugdig elan nu ook de gebroeders John en Robin Barnhoorn in de gele deren. Van de nieuwkomers bij Lugdunum passen zij zich het gemakkelijkst aan de rest van het elftal aan. Peter Koerten daarentegen liep gisteren nog verloren rond in de Kikkerpol der en mocht zich erover verba zen dat de ontevreden Schaap hem desondanks niet verving. Voor SJC breken na de valse competitiestart (1 punt uit 2 duels) moeilijke tijden aan, ten zij de Noordwijkers het geluk plotseling aan hun zijde krijgen. In de jubileummaand 2pu dat een welkom geschenk zijn voor de zwartwitten. Vorig jaar leken zij de tweede klasse bijna ont groeid, maar nu struikelden zij tegen de voormalige degrada tiekandidaat Lugdunum. Lugdunum - SJC 1-0 (0-0) 78. Redel 1- 0. Scheidsrechter: Houtman. Toe schouwers: 400. Gele kaart: De Vos, Redel (beiden Lugdunum), Brouwer, Yener, De Haas (alleji SJC) LEIDEN TIM BROUWER DE KONING Arie Lagendijk Beide elftallen hanteren het 4-4-2 systeem. Op zich heb ik daar niets op tegen, als het maar goed wordt uitgevoerd. Vaak merk ik bij voetballers op dit ni veau dat zij er moeite mee hebben. Lugdunum en SJC vormen daarop helaas geen uitzondering. Lugdunum bijvoorbeeld heeft bewust linkerverde diger Robin Barnhoorn op de gevaarlijke midden velder Edwin Otte gezet. Daardoor loopt Peter Koer ten zonder tegenstander verloren rond over de as van het veld, waar het toch al zo druk is. Het rende ment van Koerten komt er op deze manier niet uit. Door de drukte in het centrum zijn de flanken on derbezet. Je kunt dat goed zien aan het koppel Pieter Hazenoot (SJC) en Marcel Prins (Lugdunum). Zij moeten de hele flank bestrijken. Dat is niet te belo pen. In feite voeren zij de functie van vleugelverdedi ger, middenvelder én vleugelspits tegelijk uit. Com binaties en driehoekjes behoren dan niet tot de mo gelijkheden. Ook SJC houdt een man te veel over. In het cen trum van de verdediging staat behalve Jos de Haas. een orthodoxe laatste man ver achter zijn verdedi gers, ook Menno van Rooyen zonder directe tegen stander. Zonde, want in een andere veldbezetting zouden veel spelers beter tot hun recht komen. Dat geldt bijvoorbeeld voor die jonge spitsen van Lugdunum (Van Eyk en Redel), twee technisch on derlegde voetballers. Maar misschien veranderen de trainers de opstelling in de rust wel. Van de spelers verwacht ik zulke aanpassingen niet. Voor hen is de ze manier van spelen te moeilijk. Een nabespreking van de wedstrijd lijkt mij geen overbodige luxe. In de tiveede helft wordt er leuker gevoetbald. Na de komst van invaller Harm de Vos gaat bij Lugdunum aanvoerder Cees van Tongeren, die voor de rust als middenvelder niet tot zijn recht kwam, meer naar voren spelen. Alleen krijgt Lugdunum met De Vos nu te veel tempo loze voetballers op de as. Deze ondermaatse wedstrijd kan twee kanten op rollen, maar 0-0 is de meest passende uitslag. Dat er plotseling toch een doelpunt valt, een toevalstreffer, vind ik in de eerste plaats leuk voor de maker: Alexander Redel. Hij verdient het wel, zo'n jonge technische speler die bovendien strijd levert. Lugdunum zou met dit materiaal veel dwingen der moeten spelen. Aan SJC zie je dat ze al lange tijd countervoetbal spelen. Als de strijd wegvalt, dat kon je vanmiddag ook zien, wordt het elf tal kwetsbaar. Lugdunum: IJzendoorn 7; Van As 7, John Barnhoorn 6. De Rooy 7, Richard Barn hoorn 6; Verver 6, Van Tong eren 6, Koerten 6, Prins 6 (De Kier 7); Redel 7, Van Eyk 6 (De Vos 6) SJC: Van der Meer 6; Brou wer 6, De Haas 6, Van Rooyen 6, Van Kesteren 6; Hazenoot fi, Otte 6. Van Duin 6, Yener 6; Johan Hulsebosch 6 (Pont 6), Mar tens 6 (Stefan Hulsebosch 6) Feyenoorder Ulrich van Gob- cheidsrechter John bel in Nieuwe Revu: rouw'k W Blankenstein in De „Ik mag best trots zijn op mezelf. der Volkskrant: z Nederland spelen zeven a g hthonderd mannen betaald nog wtbal en een aantal van hen is mosexueel. Maar ze melden ch niet. Dus is er een probleem. 2 di Die enkeling durft zich niet 'oot te geven. Voetbal is man- m onder elkaar, met in hun SJZjpoor een legertje vrouwen en n lat iendinnen. Durf dan maar i do m te zeggen dat je niet mee- d( Kl ik heb heel wat neergezet. Mijn drijfveer is daarbij nooit het geld geweest of een grote transfer. Wat mij altijd heeft gedreven, is dat ik een goed voorbeeld wil zijn voor degeneratie die na mij komt. Ik wil ze laten zien: het kan ook zoals ik het doe, het hoeft niet via de 'drugsmanier'. Idem: „Ik ben gewoon een goed mens. Ik ben een fantastisch mens. Ik doe wel eens stomme dingen, de lem maar zal het anderen nooit k In 1992 bij het EK in Zweden slecht naar hun zin maken, ik ochtikDenemarken-Engeland zal beleefd en aardig zijn. Dat na uiten. Tonights ref is gay!!!, komt: ik ben streng en goed op- laai '°Pte een Engelse krant over de gevoed. ele breedte van de pa- luk ina. Dan lach ik me :VC'2 barsten. Lady Di op rerli ugina 2, Blankenstein 'P pagina 3 dus nog de' prominenter, prachtig '°nd ik het. v |dem: jjei ,De voetbalwereld is dem machowereld, een j vereld van stoere :hte nonnen en daar hoort 3un 'en bepaald gedrag bij, zekere vorm van aanbidding. Ik kijk ;éo door dwars door heen, maar verwonder me Het uiterlij- vertoon staat me te- yen.' Idem: de "£r is wéér meer vuil in het voet- b bal gekomen dit seizoen. Het verbale geweld op de tribunes ;ijn neemt toe. Voetbal is ver worden tot een sport met talloze misstanden. Ik word er niet vro lijk van als ik een stadion nader. Ik zie pelotons ME en overval wagens en ook van die contai ners om de twee supportersgroe- pen uit elkaar te halen. Dat is normaal geworden, maar ik vind het nog steeds niet nor- I maal." Arie Haan, trainer van PAOK Saloniki, in De Telegraaf: •Ach, we zijn net dieren: ieder een moet zo nodig sterker zijn dan de ander; in iedere roedel wordt de leider aangevallen. Maar dieren doen het open en mensen hebben hun trucjes: ik gebruik jóu orp hém eruit te werken. En daarom noe men ze ons ontwikkeld. Ik heb een tamelijk negatief beeld van 9 Idem: „Ik denk wereld vergaat. Dat gaat ge beuren, kijk naar al die stukken land die steeds meer en vaker onder water staan. Het staat geschreven in de Koran en in andere boeken. Ik ben gelukkig niet de enige die dit gelooft, anders zouden ze me voor gek verklaren. Arie Haan in De Telegraaf: Voorlopig ga ik nog even door. Rentenieren? Schei even uit zeg. Ik heb niks achter de hand. Als ik stop, lig ik zo onder een brug langs de Seine. Mijn onafhanke lijkheid zit in de geest, niet in m'n portemonnee. Commentator André Bisschop in het AD: „Guus Hiddink weigert dictator te zijn. Hij weigert volwassenen als onwetende kleuters te zien. Dat maakt hem er als bonds coach niet respectabeler op, maar als mens des te meer. Maar ja, mensen tellen niet in het voetbal. Dat hebben ze nooit gedaan. Klootzakken moet je als klootzakken behandelen. De meningen na af loop waren onver deeld en positief. In haar eerste competitiewedstrijd in het jongensteam van FC Lis- se BI stond Jeanet van der Laan ondanks het 3-0 verlies tegen haar leeftijdgenoten uit Hoofd dorp duidelijk haar mannetje. Als sobere rechtsachter hield ze haar directe tegenstanders kort, maakte zelden fouten en kleun de ze er een paar keer fors in. „Ik vind het knap hoor, ze kan zo gemakkelijk meekomen", zegt coach Erik Zethof van Hoofddorp vol bewondering. De 15-jarige scholiere is inmid dels een landelijk fenomeen. Deze zomer verleende de KNVB haar als eerste Nederlandse dis pensatie om in de landelijke competitie van de jongens te voetballen. En dat bleef in de media niet onopgemerkt. Als zij speelt, staan er bijna net zo veel fotografen langs de lijn als bij het eerste van FC Lisse en af en toe doemt er zelfs een TV-ca- mera op. Haar teamgenoten weten al niet beter meer, maar bij de tegen standers wordt er vooraf nog wel even een werkbrauw ge fronst over de aanwezigheid van dat maissie. Eventuele be denkingen verdwijnen echter snel als ze Van der Laan een maal aan het werk zien. Zoals dat zaterdag ook gebeurde bij Jordy Sahetapy, de jeugdige lin kerspits van Hoofddorp BI en in de eerste twintig minuten haar directe tegenstander. Bij zijn eerste balcontact schoffelt Van der Laan direct het leer on der hem vandaan. En als hij even later een in worp op zijn borst wil aannemen geeft zijn tengere verdedigster hem een knietje tegen zijn bil die hij nog de rest van het weekeinde zal voelen. „Zo hé, ze ging er fel in man. Ik vond haar goed", ver klaart Sahetapy op weg naar de kleedkamer. De ongeveer vijftig toeschou wers hebben slechts in het be gin van de partij oog voor de verrichtingen van de jonge Lis- sese. Daarna wordt de blik ver ruimd en valt alleen nog het matige spel van haar hele team Jeanet van der Laan en haar directe tegenstander Jordy Sahetapy volgen de aankomende bal. op. Hoofddorp wordt in de loop van de eerste helft steeds ster ker en krijgt steeds grotere kan sen. Sahetapy komt echter niet of nauwelijks langs Van der Laan. Als coach Zethof hem aan de andere kant van het veld posteert, weg van zijn plaag geest, weet hij uit de eerste de beste corner ongedekt in te tik ken. „Ik moest mijn vleugelspe lers van kant laten wisselen, want ze verdedigt heel stug", geeft Zethof als reden voor zijn meesterzet waaruit ook weer waardering voor Van der Laan spreekt. De laatste drie kwartier van de wedstrijd krijgt Jeanet te maken met Maurice Kuiper. Een tame lijk forse, rossige aanvaller. Ze vechten vinnige duels uit, du wen en trekken aan eikaars shirt en glijden een keer op elkaar in. Scheidsrechter Van Eeuwijk laat het meeste doorgaan „Ik fluit haar in principe niet anders dan de jongens. Dat zou ook nie mand willen. Ze doet wel een paar dingen die ik misschien zou moeten afblazen, maar ik vind dat ze als meisje bij een di rect duel best haar tegenstander mag wegduwen. Trouwens, ze was nog één van de beteren, ze ker op inzet", aldus Van Eeuw- ijk. Het directe gevecht tussen Kui per en Van der Laan wint de Hoofddorper op punten. Hij scoort immers de laatste twee doelpunten, maar de eerlijkheid gebied op te merken dat aan beide treffers onbeschrijflijke blunders in het hart van de Lis- ser verdediging voorafgaan, die Van der Laan niet kunnen wor den aangerekend. „Ik stond in het begin wel een beetje gek FOTO DICK HOCEWONINC naar haar te kijken", geeft matchwinner Kuiper met een grote glimlach eerlijk toe. „Maar daarna zit je zó in je spel dat je niet meer doorhebt tegen wie je staat. Enne, ze was goed hór." De teleurstelling is van Van der Laans gezicht af te lezen als Van Eeuwijk afblaast. Met koppie omlaag en handen in de zij slentert ze het bijveld af. Een maal bijgekomen probeert ze het verlies te analyseren. „We zouden in de tweede helft ach terin een-tegen-een gaan spelen om meer te kunnen aanvallen. Maar dat werd ons te moeilijk gemaakt. Ja, ik heb redelijk ge speeld, maar dat valt natuurlijk in het niet als je verliest." LISSE LOMAN LEEFMANS JJ m i en scheidsrechter die j zichzelf terugfluit. Een zeldzaamheid in de voetballerij. Maar Jan Kern- kers voelt zich er niet te groot voor. In een brief aan de tucht- commissie van de KNVB trekt de scheidsrechter uit Roden het boetekleed aan. Aanleiding is de gele kaart aan Germanicus- doelman Moddejongen in de fi nale van de Drentse Courant Radio Drenthe Cup. Die had hij nooit mogen geven heeft hij achteraf vast kunnen stellen. Kemkers dacht te zien dat Mod dejongen Achilles-speler Ronnie Bambach onderuit schoffelde. Hij aarzelde geen seconde. Moddejongen kreeg een straf schop tegen plus een gele kaart. Op TV Drenthe zag Kemkers enkele dagen later pas hoe hij er was ingetuind. „Het was gewoon een blooper, heel simpelerkent de leids man ruiterlijk. „Ik moet zeggen dat het voor mij nog steeds een raadsel is dat ik er ben inge tuind, want ik stond er boven op. Op tv kon ik dat haarfijn zien, want ik heb er ook nog een apparaat bij waar de beelden mee kunnen worden vertraagd. Het was klip, klaar en helder: ik zat fout." Dat hij in een brief aan de tuchtcommissie Noord zijn spijt betuigt vindt hij een normale zaak. Sterker: hij ziet het als 'een morele plicht'. Kemkers zou het toejuichen als vakbroe ders in het betaalde,voetbal zijn voorbeeld zouden volgen. „Als een speler een fout maakt kan- ie gecorrigeerd Worden door een trainer. Ik niet. Maar de fout lag wel keurig bij mij. Daar om zie ik het als een plicht om de tuchtcommissie te vragen de zaak te seponeren. Nee, ik zie het niet als een nederlaag of miskenning van mijn kwalitei ten. Het zou scheidsrechters in het betaalde voetbal alleen maar sieren als ze ook eens hun fouten zouden toegeven."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21