Hulp goed op gang op ontredderd St. Maarten Sneeuwwitje moet zich verantwoorden voor wapensmokkel Feiten &Meningen Orkaan Luis maafj geen onderscheid) tussen arm of rij] Tentakels van DDR-ritselaar Schalck-Golodkowski reikten van Hong Kong tot de Noordzee De vijfde strafkamer van de Berlijnse recht bank boog zich vandaag over Sneeuwwitje. Niet het mooie sprookjesmeisje, want Sneeuwwitje is een schuilnaam, ooit door de Duitse inlichtingendienst BND bedacht voor een geheimzinnige topfunctionaris uit de voormalige DDR: Alexander Schalck-Go lodkowski. Zijn zakenimperium had vertak kingen tot aan de Noordzee tot in Haar lem en Rotterdam. Schalck spon zo'n ingewikkeld web dat de Duitse justitie er wel nooit het Fijne van zal weten. Daarom gaat het vandaag begonnen proces ook maar over een deel van zijn werk in dienst van de voormalige DDR. Als baas van het handelsirhperium Kommer- zielleKoordinierung(KoKo)opgericht in 1966, was Schalck de grote deviezen ritse laar van de DDR. Daarnaast wordt hij ver dacht van spionage-activiteiten en illegale wapenharidcl. tot in Hong Kong aan toe. Tot een deel van dat laatste heeft het Ber lijnse openbaar ministerie zich nu beperkt. De 63-jarige Schalck wordt ten laste gelegd dat hij in de jaren tachtig via brievenbusfir ma's in Duitsland en Oostenrijk wapens en nachtkijkers naar de DDR liet transporte ren. Voor het proces zijn vijftien dagen uitge trokken. Maar als het aan de aanklagers ligt, is de zaak daarmee niet klaar. Er zijn vier nieuwe aanklachten ingediend: wegens kwade trouw, misbruik van vertrouwen en overtreding van de wet op de oorlogswa penhandel. En een zesde tenlastelegging, wegens smokkel van elektronica, is in de maak. Of de rechter zich daarover wil bui gen, is een open vraag. Eerder wees de rechtbank een aanklacht wegens belasting ontduiking en overtreding van de deviezen- regels van de hand. Sneeuwwitje ritselde zich suf om aan geld te komen. Daarvan werden onder meer bontjassen betaald voor vrouwen van par tijbonzen en rond Kerstmis werden er ba nanen en chocola mee gekocht om het ge wone volk rustig te houden. Maar een Duit se parlementscommissie moest vorig jaar, na drie jaar taai spitwerk, vaststellen dat Schalcks activiteiten onmogelijk goed in beeld kunnen worden gebracht. Bij de op heffing van het KoKo-imperium zijn waar schijnlijk miljarden marken verdwenen en de Duitse belastingbetaler kan naar dat geld fluiten. Afgelopen week kwam het weekblad Der Spiegel met het zoveelste stukje van de nog steeds zeer incomplete puzzel. In februari 1990 werd ruim twaalf miljard Oost-mark (zo'n zeven miljard gulden) overgemaakt op een KoKo-ban'crekening en vandaar ver der gesluisd. Schalck, schrijft het blad, zat toen al in Beieren. In een riante villa in Rot- tach-Egern namelijk, aan deTegernsee. Waarvan hij daar leeft, is onduidelijk, maar insiders hebben daarover wel een theorie: Schalcks vrienden lenen hem zijn eigen geld. „Als ik 50 miljoen op Zwitserse reke ningen had", zo noteerde Der Spiegel vier jaar geleden uit de mond van een Duitse justitiebeambte, „zou ik ook mensen vin den die me wat willen lenen". En, aldus die bron, „Schalck beweegt zich niet, hij maakt geen fouten, hij hoeft alleen maar te wach ten tot alles is verjaard". Natuurlijk is er best iets over Schalcks voor malige KoKo-imperium bekend, al is het niet het naadje van de kous. Zo meldde de ze krant al eens dat vijf firma's die via-via met KoKo banden hadden Redel, Inter- holding, DIM, Walbouw en Friam in Haarlem waren gevestigd. Er liepen ook lij nen naar Amsterdam, Hellevoetsluis, Rot terdam, Curasao, Liechtenstein, België, Frankrijk, Groot-Britannië en Hong Kong. Daarnaast hadden tientallen bedrijven in het vroegere West-Duitsland een plekje in het KoKo-netwerk. In 1991 vertelde Schalcks rechterhand, Wal- traud Lisowski, aan de Berlijnse justitie dat de Nederlandse-bedrijven werden bestierd door een stuurgroep. Daarin zat volgens Lisowski onder meer 'een Hollandse ban kier'. Duitse onderzoekers concludeerden begin jaren negentig dat in het Nederlandse deel van het netwerk niets illegaals werd uitgespookt. Dat zou kunnen kloppen, want KoKo was goed op de hoogte van de wetge ving in de landen waar haar bedrijven actief waren. Eind 1988 stelde Schalck staats- en partijleider Honecker voor die wetten ver der 'te benutten om maximale winst te be halen'. 'Akkoord', schreef Honecker op de eerste pagina van dat rapport. Door te schuiven met bedrijven, geld en goederen fikste KoKo dingen die de DDR in rechtstreekse handelcontacten nooit voor elkaar kon krijgen. Met als resultaat niet al leen geld voor een luxe-leven voor de DDR- top, maar ook elektronische apparatuur die op de zwarte lijst van de NAVO stond ter waarde van miljarden en geld voor het Oostduitse spionage-apparaat. Dat Schalck zich ook verdienstelijk maakte voor de DDR-veiligheidsdienst is niet zo verwonderlijk. Volgens zijn Kaderakli soonsdossier), zo meldde Der Spiegel trad Alexander Schalck-Golodkowski 1960 namelijk in dienst van de berud Stasi. Hij werd er geregistreerd onder mer 030732430120. Hoe tevreden zijn bazen over zijn wei ren, blijkt alleen al uit de 22 ondersch gen die ze hem in krap dertig jaar opi borst speldden. Daaronder zijn de Me voor Trouwe Dienst, de Grote Ster vai Volkerenvriendschap en liefst twee ke) Karl Marx Orde. De vraag is of het dei bare aanklager in Berlijn de komende ken lukt iets van de glans van die ondi scheidingen weg te nemen. HAARLEM RONALD FRISART MAANDAG 11 SEPTEMBER 1995152 Forse kritiek op lokale autoriteiten: er was niets voorbereid Bij het vertrek wordt een drin gend beroep op ons gedaan! „Neem alsjeblieft wat te eten mee als jullie terugkomen. We hebben nog maar voorraad voor een dag of drie en in de winkels is bijna niks meer te krijgen." De noodkreet op St. Maarten klinkt niet uit de mond van een arme drommel uit een van de vele platgewaaide krottewijken. Het zijn Nederlanders in goe den doen, woonachtig in de prijzige Guanobay. De orkaan Luis maakt geen onderscheid. „Ons dak knalde van het huis alsof er een bom af ging", zegt de nog niet van de schrik beko men Monique. De lerares in het middelbaar onderwijs verliet onlangs Nederland om een nieuw bestaan op te bouwen op St. Maarten. Na zes weken is haar droom wreed verstoord. Hoe het na de ramp verder niet haar moet, weet ze niet. „De school waar ik werk, is zwaar beschadigd en niet meer te ge bruiken. Hetzelfde geldt voor ons huis." Ze heeft niet te veel gezegd. Het dak van de charmante woning met puntdak heeft het nog net gered, maar het verwoestende werk van Luis heeft zijn sporen toch diep achtergelaten. Een massieve, vijf centimeter dikke deur werd spontaan uit de sponningen gerukt. De wind kreeg vrij spel, waardoor een flink deel van de inventaris werd vernield. De buurman tien meter heu- velafwaarts heeft veel meer schade. Van het creatief ont worpen huis van Eino en Hen- riette Postma is het dak wegge waaid. Samen met buren en de logées Joke en Maaike Renard beleefden ze het angstilF maal van hun leven. tc De Renards waren tijde? hun woning aan de hav geweken uit angst voor overstroming. In hun tol vluchtsoord spookte en e de het hels. „Het gingzcP tisch tekeer", zegt een vi Uit angst zijn we met z'ii in het toilet in de kelder1 schuilen. Vooral 's midd sen drie en half vijf wasl wijs eng. Toen waaide dic keihard uit één hoek. He er toen afgewaaid. Henriette Postma moeti klap haar eerste minuut rust nog krijgen. „Het is dan een nachtmerrie. Ik niet van geslapen. Het is wonder dat er op het eik l meer slachtoffers zijn gei Net als de andere bewon j St. Maarten zijn de bevvo van de straat in Guanob; het opruimen van de pui pen begonnen. Ze hebbe ter geen idee hoe het vet moet. Alleen betonnen c structies bleken in staat! j' tuurgeweld te weerstaan zwakte van andere bouw rialen werd door Luis gei loos aangetoond. „Ik der heel veel mensen St. Ma; gaan verlaten", zegt Hen Postma, die sinds vijf jaa het eiland woont. Ze wil; mogelijk terug naar Nede Haar echtgenoot is het 111 eens. Zijn bedrijf is vollec puin gelegd. Van een toel op het grotendeels verwo eiland kunnen ze zich nif meer voorstellen. SINT MAARTEN CAREL VAN DE' Een grote hoop verwrongen staal. Dat bleef over van een hangar op het vliegveld van St. Maarten. FOTO REUTERS Duizenden toeristen hebben het afgelopen weekeindt land St. Maarten verlaten. Zaterdag al dromden de toJ samen op Juliana Airport, maar slechts enkele hondej slaagden erin met de eerste verkeersvliegtuigen die e den (van American Airlines en Air-France) te vertrek! een paar uur dringen in de brandende zon moesten d ten weer uitgeput en dorstig naar hun hotel terugkere dat betekende een hernieuwde kennismaking met hei[ kende toilet, de klamme hitte en een zwembad vol roiB1 water. Onder hen zo'n tweeduizend Amerikanen, eent Nederlanders, Brazilianen, Canadezen en Fransen. 1 vers scharrelden ze na terugkeer van het vliegveld in hoofdstad Philipsburg wat brood, biscuitjes en water kaar. Tegen zessen gingen ze terug naar hun hotel. Va| vallen van de avond geldt een uitgaansverbod op zow^1 Franse als het Nederlandse deel van het eiland. Toerist1 woedend waren omdat ze niet weg konden komen, bl<| den zaterdagmiddag enige tijd de landingsbaan van h vliegveld, waardoor de luchtbrug die vanuit Cura9ao if gezet om de slachtoffers van de orkaan hulp te bieden) gestremd. Inmiddels hebben naar schatting vijfduizend risten het eiland verlaten. Nederlandse mariniers bewaken sinds afgelopen weekeinde de vuilnisbelt op Sint Maarten, in de buurt van de hoofdstad Philipsburg. De mariniers zijn daar geposteerd om de bevolking van het eiland tegen zichzelf te beschermen. De autoriteiten vrezen dat met name bewoners uit krottenwijken tussen het afval op zoek gaan naar rottend vlees. Bij consumptie van dit voedsel loopt de volksgezondheid gevaar en drei gen epidemieën. Olga Martinez laat zich door Luis niet afhouden van haar dagelijkse beslommeringen. Te midden van de puinhopen doet ze de was. Ook de verzorging van schoon drinkwater is prio riteit nummer één van de hulptroepen op het nog steeds in staat van chaos verkerende eiland. Ge vreesd wordt dat er bij de ramp meer doden zijn gevallen dan het tot nu toe officieel opgegeven aantal van negen. De orkaan heeft namelijk voor al toegeslagen onder de 15.000 illegale buitenlan ders in de krottenwijken, die nergens geregi streerd staan. Brandweerlieden uit Curasao, Aruba en Rotter dam waren gisteren en zaterdag met hun jeeps druk in de weer met het verspreiden van flessen water. Vijf dagen na de verwoestende orkaan werd het schone water dankbaar in ontvangst ge nomen. In de wijk St. Peters werden de brand weerlieden bij het uitdelen bijna onder de voet gelopen. Zaterdag verspreidden ze 15.000 flessen mineraalwater onder naar schatting 50.000 ei landbewoners. „Er is een enorm tekort aan water", vertelde een brandweerman, bij wie de vermoeidheid zater dagavond na een dag hard werken op het gezicht getekend stond. Een marinehelikopter vloog za terdag de gehele ochtend heen en weer tussen het marineschip Van Amstel en de wal om gezui verd water bij de dorstigen te krijgen, maar de be hoefte was groter dan het aanbod. Na enkele dagen van voorbereidingen is de hulp zaterdag redelijk op gang gekomen. Vanuit Ne derland zijn inmiddels in totaal zo'n driehonderd mensen van de Koninklijke Landmacht, marine mensen, mariniers en brandweerlieden bij de hulpactie betrokken. Formeel heeft gezaghebber Richardson van St. Maarten de leiding over de hulpactie, maar in de praktijk trekken de Neder landers veelal hun eigen plan. Op het eiland is veel kritiek over de wijze waarop de lokale autoriteiten de zaak aanpakken. „We hadden vorige week 20.000 kilo kaas opgeslagen liggen", vertelde manager Bard Dolmans van handelshuis Hagemeyer zaterdagmiddag. „Don derdag hebben we de kaas voor verspreiding ter beschikking gesteld aan de lokale autoriteiten. Ze zeiden dat ze zouden bekijken hoe ze de distribu tie zouden regelen. De rest van de dag gebeurde er niets en gisteren ook niet. Vanmorgen kregen we te horen dat we de kaas zelf maar moesten uitdelen." Dolmans leende vervolgens een tractor en trok met een collega het eiland over. „Met name in de wijk Circum Garden was de chaos compleet", vertelt de gelegenheidshulpverlener. „We werden zo'n beetje omsingeld. De mensen waren blij, maar hadden vooral behoefte aan water. Nu ver spreiden we vanuit scholen, dat gaat iets beter." De door de orkaan aan de bedelstaf geraakte Ne derlander Peter Hill is feller in zijn kritiek. „Dat er een orkaan zou komen, was al vier dagen van te voren bekend. Toen het ergste voorbij was, wilde ik hulp halen voor gewonden. De post van het Rode Kruis bleek dicht te zijn. Er was helemaal niks voorbereid." Hill, wiens jacht Sorrento in de vliegende storm te pletter sloeg na te zijn geramd door een ander schip, zegt zich gediscrimineerd te voelen: „Als Nederlander kun je het hier schudden. Het be stuur van St. Maarten werd een paar jaar geleden onder curatele gesteld. Sindsdien hebben ze een hekel aan ons..." Hill doelt op de in 1992 door Den Haag getroffen maatregelen tegen het toenmalige bestuur. In een onderzoeksrapport werd destijds de conclusie ge trokken dat er sprake was van bestuurlijke incom petentie. Corruptie, financieel wanbeheer en vriendjespolitiek werden als de grootste proble men op St. Maarten genoemd. De huidige politiek leider van het eiland D. Ri chardson wees zaterdag kritiek op de hulpactie van de hand. Voor hem spreekt het vanzelf dat ie dereen hulp krijgt. „Het is logisch dat iederen zijn eigen probleem als het grootste ervaart. Maar we kunnen niet alles in één keer. We moeten priori teiten stellen. Eerst moest de openbare orde wor den hersteld en nu zijn we bezig met de distribu tie van water en voedsel. Ondertussen is al een begin gemaakt met het herstelprogramma." De door Luis veroorzaakte chaos is inmiddels re delijk in kaart gebracht. Slechts twintig procent van de gebouwen op St. Maarten is ongeschon den uit de orkaan gekomen. De rest heeft schade, variërend van een weggewaaid dak van een stevig publiek gebouw tot compleet met de grond gelijk gemaakte krottenwijken. De Nederlandse Genie heeft een tentenkamp in gericht voor tweeduizend daklozen. De lokale au toriteiten hebben om meer gevraagd, maar de de fensiestaf wil eerst afwachten hoe groot de be langstelling is. Met name illegalen, afkomstig uit Haïti en de Dominicaanse Republiek, slapen deze dagen noodgedwongen op straat. De vraag is of zij zich bij het tentenkamp zullen melden. Velen vrezen registratie en uitwijzing. FOTO REUTERS JOHN KUNTZ

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2