Leidsch OÊik Dagblad NAVO gaat door met aanvallen hypotheek Toren van Pisa zakt plotseling stuk schever GOED NIEUWS BEL: 071-128030 Leids uurtje op Uitdag Terreinknecht Quick Boys belaagt grensrechter Voorhoeve meldde Kamer niets over VN-akkoord Siemerink deelt prijzen LD-toernooi uit j)AC11 SEPTEMBER 1995 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG ƒ1,85 HET WOORD IS AAN zij vrijwel niet te onderschep pen door luchtafweer. Chirac vroeg gisteren om een onderbreking van het offensief om een gesprek mogelijk te ma ken tussen Bosnisch-Servische generaal Mladic en VN-com- mandant generaal Janvier. Voor de Franse televisie zei Chirac te streven naar een akkoord over de verwijdering van de zware wapens van de Bosnische Ser viërs uit de 20 kilometer-zone rond Sarajevo. Maar het onder houd, dat in de namiddag plaats had, leverde niets op. Volgens een door Parijs uitgege ven verklaring verwierp Mladic alle voorstellen van de VN-ge- neraal. De ministers van buitenland se zaken van de Europese Unie hebben de strijdende partijen gisteren, vooruitlopend op een vredesakkoord, omvangrijke fi nanciële steun toegezegd ten behoeve van de wederopbouw. Zij spraken van een 'Marshall plan voor ex-Joegoslavië'. Uitgebreid weeroverzlcht op pagina 2 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Economie 5 6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Regio7,8,9 RTV/programma's13 Sport15 t/m 24 Strips12 Uitgaan25 Bel voor de beste 06-00 66 («ratis) yvan Bruggen Adviesgroep Dan heeft u 't ijoeJ hekeken Jaren van herstelwerk ongedaan gemaakt In één nacht is de scheve toren van Pisa 2,5 millimeter verder uit het lood geraakt. Dat is evenveel als de toren gewoon lijk in 2,5 jaar verzakt. In Italië is met grote verontrusting op het bericht gereageerd. „We hopen niet dat uitgerekend in de eeuw van wetenschap en techniek de beroemdste toren van de wereld instort", aldus burgemeester Piero Floriani van Pisa. De plotselinge beweging van de 822 jaar oude toren lijkt ja ren van herstelwerkzaamheden ongedaan te maken. De activi teiten die zijn bedoeld om de toren te stabiliseren, zijn na de plotselinge verzakking afgelo pen vrijdag onmiddellijk stilge legd. Men was bezig een onder aardse laag van cement weg te halen waarvan niet bekend was dat die de toren steunde. Het gaat om een laag specie die in de vorige eeuw is aangebracht. In de jaren dertig van deze eeuw is die laag op nogal ama teuristische wijze aangevuld met cement en stalen buizen. In de archieven is daarover niets terug te vinden. „Niemand was van het bestaan van het funda ment van specie en buizen op de hoogte", aldus Michele Ja- miolkowski, voorzitter van een groep internationale experts die meewerkt aan het stabiliseren van de toren. Het was tot nu toe de bedoe ling dat tien stalen koorden op vijftig meter onder de grond zouden worden verankerd. Die zouden worden verbonden met de onderkant van de toren, om die weer een beetje overeind te trekken. Maar na de grote plotselinge verzakking is nu onduidelijk of de plannen nog worden uitge voerd. Naar het zich laat aan zien zal een nieuw reddingsplan worden gemaakt. De experts buigen zich daar vrijdag over. Negen inbraken in zelfde buurt oude wetering braken hadden in één nacht caroline van overbeeke plaats. De buit betrof voorna melijk geld en sieraden. De die- Inbrekers hebben afgelopen ven kwamen binnen door de weekeinde hun slag geslagen in sloten van de deuren te force- negen woningen in de boten- ren. buurt in Oude Wetering. Alle in- PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Nr. bank/giro: I Handtekening:. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar leidsch Dagblad. /\bonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden. OF BEL 071-12 80 30 8 712141 4001 u' maandag t/m vrijdag Leiden Luchtmobiele Brigade ondanks Dutchbat in trek De hectische wereld van een modeshow Cultuur en Kunst iSport Monumentendag trekt 700.000 bezoekers Agassi kan Sampras niet stuiten Nog geen abonnee? ABONNEE' ■SERVICE Gisteren kruisraketten ingezet De luchtaanvallen op Bosnisch-Servische militaire doe len zijn vanmorgen voortgezet. De NAVO heeft echter niet gezegd of zij opnieuw kruisraketten heeft gebruikt. Die zijn gisteren voor het eerst ingezet. „De luchtaanval len gaan voort en zijn gericht tegen doelen die het bond genootschap op haar oorspronkelijke lijst had staan", al dus een woordvoerder in Napels. Zegswijze uit Wales Slecht nieuws doet de ronde op klompen, goed nieuws gaat op kousevoeten. af en toe een bui mtTSSt "717* "717- "717" 70% 90% 70% !KS35S 20% 10% 40% Voor het eerst werd op de Leidse Uitdag, zaterdag in de Pieterskerk, een Leids uurtje gehouden. Plaatselijke coryfeeën als Leidse Kees en Wies Cavé (foto) wisten het pu- toteen polonaise over de podia te verleiden. Erg druk was het overigens niet tijdens het Leidse uurtje. Het merendeel van de bezoekers van de Leidse Uitdag besloot tijdens de se hits te gaan eten om bij het avondprogramma weer terug te komen. Pagina 11Artiesten overstemd op rumoerige Uitdag. foto holvast/mark lamers Het afschieten van dertien To mahawk lange-afstandsraketten (ook wel kruisraket genoemd), door het Amerikaanse vliegdek- schip Normandy in de Adriati- sche Zee, beëindigde gisteren een korte pauze in de NAVO- aanvallen. De Franse president Chirac had om die onderbre king gevraagd. De raketten vlogen over Bosnisch gebergte naar doelen die meer dan tweehonderd kilo meter verderop lagen. Ze waren met name gericht tegen luchtaf weergeschut in de door de Ser viërs beheerste stad Banja Luka, in het noordwesten van Bosnië. De actie van de Amerikaanse marine geschiedde op verzoek van de NAVO en met instem ming van de VN-vredesmacht. De kruisraket behoort, even als het 'onzichtbare' Stealth- vliegtuig, tot een nieuwe gene ratie high-tech-wapens. Door dat de raketten laag vliegen en nauwelijks warmte afgeven zijn duw komt om leven bij ;eluk op A4 hendam anp lotsing op de A4, Arnster- richting Den Haag, heeft lagochtend vroeg het le- •kost aan een 62-jarige uit Den Haag. Een 45-ja- lagenaar liep hoofdwon- inwendig letsel op. jens de ontstane ravage de politie de autoweg ter te van Leidschendam eni- :naf. slachtoffer werd ter hoog- Leidschendam ingehaald de man uit Den Haag, die ns de manoeuvre de macht het stuur verloor. De w kon de voor haar langs lende wagen niet ontwij- Zij overleed ter plaatse. De snaar werd zwaar gewond het ziekenhuis vervoerd, tolitie heeft hem een bloed- f afgenomen. Mogelijk had lillen geslikt en alcohol ge- igd. st weinige verkeer moest na ongeluk via Wassenaar naar Haag rijden. De stremming tot zaterdagochtend tuur. orschotense de vuist jet agenten schoten» judy nihof In rust van wedstrijd tegen IJsselmeervogels De voetbalwedstrijd Quick Boys - IJssel meervogels is zaterdag tijdens de rust ontsierd door een handgemeen tussen een terreincommissaris van Quick Boys en grensrechter Willemen. De Katwijker pakte Willemen beet in de ruimte tussen de tribunes. De grensrechter werd uit eindelijk ontzet door zijn toesnellende collega-vlagger Van Zanten. Het arbitrale trio liet daarop het be stuur van Quick Boys in de kleedkamer komen en eiste de naam van de dader. Anders zou er niet verder worden ge voetbald. Nadat het Quick Boys-bestuur de naam had gemeld, hervatte scheids rechter Van Breugem het duel, dat in 1-1 eindigde. De rust duurde door de ge beurtenis ongeveer 25 minuten. Van het voorval is rapport opgemaakt. Grensrechter Willemen: „Dit ging te ver. Ik werd beetgepakt, terwijl mensen van Quick Boys stonden toe te kijken. Dat vind ik belachelijk en mijn collega's den ken er precies hetzelfde over." Wat de terreincommissaris er toe heeft gebracht om Willemen beet te pakken, is onduidelijk. Volgens Willemen ging het om een 'uitbal', volgens mensen van Quick Boys zou de grensrechter uit Krimpen aan de IJssel een middelvinger hebben opgestoken na een opmerking vanuit het publiek. Voorzitter Arie Guyt heeft zich nog niet gebogen over de kwestie. Wel heeft hij een getuige gesproken die heeft ge zien dat een van de twee grensrechters een slaande beweging gemaakt zou heb ben naar de bewuste terreincommissa ris. Guyt: „Het is afwachten wat de KNVB doet. Wat ik wel weet dat de lezin gen van de diverse partijen nogal tegen strijdig zijn." Als Quick Boys in staat van beschuldi ging wordt gesteld, wordt de club hoogstwaarschijnlijk beboet, terwijl de boosdoener voor een lange periode van het sportcomplex Nieuw Zuid zal wor den geweerd. Defensie: Informatie was niet belangrijk 17-jarig meisje uit Voor- Dten is de afgelopen nacht ond geraakt na een vecht- tij met agenten. Ze wilde rkomen dat de politie haar nd meenam. et meisje liep met de jon- een 18-jarige plaatsgenoot, >r de Schoolstraat in hun onplaats. Terwijl de jongen en een etalageruit en straat- ubilair trapte, schold hij zijn indin uit. Ook duwde hij ir hardhandig. )e politie zag de jongen en de hem aanhouden. Daarop >s het meisje partij voor haar end. lij de worsteling met de inten liep ze letsel op aan Js en lip. De jongen is uitein-, ijk meegenomen naar het reau. Minister Voorhoeve van defen sie heeft de Tweede Kamer niet op de hoogte gesteld van een akkoord dat na de val van Sre brenica tussen de VN en de Bosnisch-Servische legerleider Mladic is gesloten. Volgens De fensie is geen belangrijke infor matie achtergehouden, omdat er op dat moment niets meer te onderhandelen viel. D66-woordvoerder Hoekema is geschrokken en ontstemd dat er nu ineens weer onbekende gegevens opduiken. Hij wil hier over een verklaring van de mi nister. Het CDA schort zijn oor deel op tot alle feiten bekend zijn, maar zal er morgen vragen over stellen. Woordvoerders van PvdA en WD waren vanoch tend niet voor commentaar be reikbaar. In het op 19 juli gesloten ak koord (twee dagen voor Dutch bat Potocari mocht verlaten) legt VN-generaal Smith zich neer bij de door Mladic geregis seerde 'evacuatie' van Srebreni ca. Daarvan is Voorhoeve vol gens zijn woordvoerder monde ling door het crisisbeheersings- centrum op de hoogte gesteld. Volgens de woordvoerder ging het echter om een uitwerking van afspraken die enkele dagen eerder in Belgrado waren ge maakt. Over die bijeenkomst tussen Mladic, Smith en VN-on- derhandelaar Bildt heeft minis ter van buitenlandse zaken Van Mierlo de Kamer bericht. „Op de negentiende werd vooral gesproken over Zepa en Serajevo en ook nog over het geen zich in Srebrenica had af gespeeld." Volgens de woord voerder voegde hetgeen daar over Srebrenica werd gezegd niets meer toe aan wat al be kend was over de evacuatie en werd het niet relevant geacht voor de Nederlandse verant woordelijkheid in Srebrenica. „Het waren gedane zaken." Bo vendien had Smith gevraagd geen ruchtbaarheid te geven aan de afspraken. Een kopie van de overeen komst werd afgelopen weekein de samen met een anonieme brief bij De Volkskrant bezorgd. leiden» Heddy Broers (rechts) en Jeroen Boogmans (links) ontvingen gisteren hun eerste prijzen van het Leidsch Dagblad tenniscircuit uit handen van de Rijnsburgse toptennisser Jan Siemerink (midden). Sie merink won in 1984 en 1986 zelf het zogenoemde Masters-toemooi. Het slottoemooi van het Leidsch- Dagbladtenniscircuit is een groot succes geworden. Vele toeschouwers wisten afgelopen weekeinde de weg te vinden naar het Leidse tennispark Unicum, waar de 'Masters' werden gespeeld. Bij de vrouwen klopte Heddy Boers in de finale Bionda Zonderop. Voor Zonderop was het de zesde keer dat zij in de fi nale van het Masters-toernooi verloor. Jeroen Boogmans bleef in de finale voor de tweede keer in het toernooi Jasper de Regt de baas. foto henk bouwman Parachutiste bijna verdronken Bejaard paar door wespen bedreigd goes »anpdoor de wind te ver af en kwam driehonderd meter van de dijk Tijdens een parachutespringdag in het water terecht. Ambulan- in het Zeeuwse Wilhelminadorp cepersoneel reanimeerde de is een 27-jarige Belgische ern- vrouw, die daarna werd overge- stig gewond geraakt. De vrouw bracht naar het ziekenhuis, dreef vlakbij de Oosterschelde leidenechtpaar ontvluchtte de slaap- gediertebestrijdings-bedrijf in. kamer en waarschuwde de poli- Dat maakte spoedig korte met- Een bejaard Leids echtpaar is tie. ten met de zwerm, waarna het zaterdag opgeschrikt toen een Agenten constateerden ver- echtpaar de slaapkamer weer zwerm wespen de slaapkamer volgens zelf dat wespen de kon betreden. Voor zover be- van zijn huis aan de Drie Okto- slaapkamer in bezit hadden ge- kend is niemand gestoken, berstraat binnendrong. Het nomen en schakelden een on-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1