eyenoord 1 under t met uitenlanders Het is slecht wedden met Ronaldo Willem II blijft topper Sport René Eijer tast bij amateurs nieuwe grenzen af ^eileider Van der Ende elbreker in Kerkrade TILBURG «ANP Willem II blijft voorlopig in de top van de eredivisie mee- draaien. Zaterdag krikten de Tilburgers het puntentotaal op naar negen door winst op Fortuna Sittard: 4-0. Het doelsaldo van de Brabanders mag er ook best zijn: 12-0. Slecht uitverdedigen leidde indirect tot Willem U's ope ningtreffer. In de 40e minuut j ging Stewart op de rand van de zestien neer. Van Gastel I schoot knap raak uit de vrije j trap: 1-0. Vlak na rust raakte Willem II binnen 3 seconden twee keer de lat. Eerst kopte Stam de bal in de 48e minuut op de legger boven Van Zwam. Smits deed dat in de re bound nog een keer. In de 56e minuut trok Loontjens i voor de tweede keer in de j wedstrijd aan de noodrem in een duel met Stewart, j Scheidsrechter Van Beek toonde Loontjes zijn tweede gele kaart. Fortuna moest met tien man verder en Wil lem II kreeg een strafschop. Van Gastel schoot via de handen van Van Zwam kei hard raak: 2-0. De Jong, de trainer van de I thuisclub, offerde verdediger Smits in de 73e minuut op voor aanvaller Lammers. De Jong slaagde in zijn bedoe ling de score nog wat op te krikken. Lammers maakte er 4 minuten later na een steek pass van Van Gastel 3-0 van. De mooiste goal van de wed strijd bewaarde Willem II tot het laatst. Verdediger Stam i zette in de 83e minuut vanaf i eigen helft een aanval op. Hij passeerde een paar spelers van Fortuna en schoof toen goed af naar Stewart. Zelf zocht hij positie bij de twee de paal. Stewart's voorzet was op maat; Stam's kopbal ook: 4-0. >AG11 SEPTEMBER 1995 Eijer werd deze week gebeld door een ver- iste Venraijse vrouw. Haar gezinsleven, zo de ze in het oor van de ex-profvoetballer, had ist een opdoffer gehad omdat bij haar 29-jari- ion de ongeneeslijke spierziekte multiple (MS) was geconstateerd. Eijer praatte (tijdje op haar in en bemoedigde de voor hem lekende vrouw met de woorden dat een posi- |e levenshouding een groot deel van de pijn tacht. ijer hanteerde hetzelfde wapen om de ziekte lieven niet te laten ontregelen. Dat werd giste- bij voorbeeld duidelijk. Tegen en in Eijsden, zuidelijkste dorp van Nederland, tien kilome- onder Maastricht en 500 meter van de grens t België, vierde de 32-jarige MS-patiënt zijn itpetitiedebuut bij de amateurs van Veritas. De 'dag-eersteklasser uit het Limburgse Ittervoort inde het seizoen tegen de kampioenskandi- ttuitlF. Bij de ex-speler van Vitesse, Sparta en VW wer den twee jaar geleden de symptomen van de ziekte die het centrale zenuwstelsel aantasten, vastgesteld. Eijer vindt het niet vervelend wan neer hem wordt gevraagd hoe hij met zijn kwaal omgaat. „Ik heb die vrouw voorgelegd dat een kankerpatiënt bij voorbeeld zijn leven twee jaar kan rekken door een optimistische instelling. Met een dergelijke houding kun je heel veel aan de ziekte doen. Die vrouw was helemaal in paniek, maar na het gesprek had ik het gevoel dat ik haar toch had geholpen." Dat Eijer weer voetbalt js opvallend. „Is het ook, maar het is verantwoord. Ik heb uitvoerig medisch advies ingewonnen en het werd me niet afgeraden. Ik miste het spelletje zo verschrikkelijk dat ik weer ben begonnen." Toen Eijer werd afgekeurd voor betaald voetbal ging hij bij Vitesse aan de slag als scout, analist en jeugdtrainer. Totdat de Arnhemse club drie maanden terug ontslag voor hem aanvroeg. „Toen knakte er wat", vertelde Eijer gisteren na dat hij in Eijsden een strafschop had veroorzaakt, een gele kaart had geïncasseerd en het 3-0 verlies nog natrilde. „Dat ontslag werd door het arbeids bureau geweigerd, waardoor Vitesse verplicht was me nog een jaar door te betalen. Maar er was geen plaats meer in de technische staf. Ze boden me weliswaar een funktie op de administratie aan, maar daar had ik geen zin in. We hebben toen een andere oplossing gevonden. Ik ga nu aan de slag bij BFI, een afvalverwerkingsbedrijf. Ik word daar account-manager, ik moet deuren opentrappen voor verkopers. Later heb ik de kans om zelf aan relatiebeheer te gaan doen. Wat Ben Wijnstekers in het westen voor BFI doet, doe ik in het zuiden." Op de afscheidsavond van Vitesse-trainer Her- bert Neumann vocht Eijer een zwaar gevecht met zichzelf. „Ik weet het nog goed. We waren met z'n allen wezen eten bij de Japanner. Ik reed naar huis en besefte dat dit het laatste echte contact met het betaalde voetbal was geweest. Ik heb die nacht slecht geslapen, echt, ik was kapot. Ik miste dat voetbal al zo verschrikkelijk. Trainingskam pen, stadions, alles. Ik heb me de afgelopen jaren groot gehouden voor de buitenwereld. Deed net of ik geblesseerd was. Maar ik liep in feite met m'n ziel onder de arm." „M'n vriendin stelde toen voor of ik geen zin had om bij de amateurs te gaan voetballen. Ik voelde me immers fit genoeg. Ik ben toen naar mijn buurman gegaan, de keeper van Veritas. Die verwees me door naar de voorzitter en die rea geerde op zijn beurt laaiend enthousiast." Bij Veritas tooit Eijer zich met rugnummer 5. In het moderne jargon zou dat de positie van links back inhouden, maar Eijer voetbalt zoals Ruud Krol dat deed. Achter zijn defensie, ver daarachter zelfs. Eijer had vooraf al gewaarschuwd voor het niveau van zijn nieuwe ploeg. „Dat is niet best", zei hij. „Ik moet achterin blijven omdat de rest van de verdediging in paniek raakt, als ik in schuif. Ik doe dat nu incidenteel..." René Eijer weer actief bij de amateurs van Veritas. valler naar de kant. Ronaldo stapte met pretoogjes en een grote glimlach op het gezicht onder daverend applaus van het veld. Hij dacht dat hij een heuse publiekswissel kreeg. Niet dus. Advocaat stuurde hem min of meer voor straf naar de kleed kamer en probeerde Ronaldo na afloop ook onmiddellijk aan het verstand te brengen waar om hij nu precies gewisseld was. Maar, en daar moest Advo caat toch ook wel weer om la chen, de boodschap kwam niet echt over. „Hij staarde me met grote ogen aan en begreep ge loof ik niet waar ik het allemaal over had. Ach, wat wil je ook. Hij is en blijft natuurlijk een voetballer van pas achttien jaar. Dat mag je ook niet vergeten. Ronaldo dacht alleen aan de twee doelpunten die hij ge scoord had. En aan de wedden schappen die hij gewonnen had." Tot zover de quasi boze noot van Dick Advocaat. Voor de rest was de kleine oefenmeester dik tevreden over het vertoonde spel van PSV, dat zaterdag avond tegen Heerenveen door de terugkeer van Ronaldo dit seizoen voor de eerste keer aan trad met het driemanschap Jonk-Ronaldo-Nilis. De Belg en de Braziliaan hadden geen moeite om elkaar te vinden. Lo gisch, want zij vormden ook vo rig seizoen al een levensgevaar lijk koppel. De manier waarop Nilis op fraaie wijze de tweede treffer van Ronaldo voorbereid de, was daar het beste bewijs van. Volendammer Jonk voelde zich minder op zijn gemak als aangever van Nilis én Ronaldo. In de eerste helft verzond hij hooguit twee bruikbare lange ballen, voor de rest verdwenen zijn passes ergens in het nie- Ronaldo scoort. Zijn belager Straal is te laat. mandsland. Advocaat: „Jonk was duidelijk zoekende en pro beerde er achter te komen waar de lijnen met Ronaldo en Nilis precies lagen. Dat ging niet al tijd goed. Jonk heeft gewoon wat meer tijd nodig om er ach ter te komen wat voor soort loopacties Ronaldo en Nilis ma ken. Dat is puur een kwestie van gewenning". Tegen het wel erg timide Heerenveen kon Wim Jonk ook naar hartelust experimenteren. De Friezen zaten geen moment in de wedstrijd en hielpen PSV voor rust al in het zadel door twee slordigheden van de ver dedigers Jan de Visser en Alex Pastoor. Zij lieten respectievelijk Boudewijn Pahlplatz en Peter Hoekstra over de flank ontsnap pen, waarna eerst Ronaldo en daarna Pahlplatz de voorbeeldi ge afwerking voor hun rekening namen. In de tweede helft scho ten opnieuw Ronaldo, invaller René Eijkelkamp met een ju weel van een doelpunt en Luc Nilis het quintet vol. Tussen de FOTO ANP bedrijven door deed Erik Tam mer vanaf de penaltystip één keer iets terug voor Heeren veen: 5-1. PSV: Waterreus; Van der Weerden, Valckx, Faber en Numan; Pahlplatz (75. Prommayon), Jonk. Cocu en Hoekstra; Nilis en Ronaldo (75. Eijkel kamp). Hecrenveen; L'Ami; Doesburg (70. Hellinga). Pastoor, Hansma, Straal en De Visser; Echteld (46. Van Tuinen), Roelofsen en Tomasson; Tammer en Wouden (67. Regtop). PSV - SC Heerenveen 5-1 (2-0). 26 Ronal- do 1-0, 45. Pahlplatz 2-0, 71. Ronaldo 3-0, 79 Tammer 3-1 (strafschop), 83. Eijkel kamp 4-1, 90. Nilis 5-1. Scheidsrechtert Temmink. Toeschouwers: 27.500 Gele (PSV), Doesburg, De Visser, Van Tuinen, Tammer (Heerenveen). Roda JC - FC Twente 0-0. Scheidsrechter: Van der Ende Toeschouwers: 8500 Gele kaart: De Koek. Van Galen (Roda JC), Bos velt. Ten Caat (FC Twente) Willem II - Fortuna Sittard 4-0 (1-0). 41 Van Gastel 1-0, 57. Van Gastel 2-0 (straf schop). 77 Lammers 3-0. 85. Stam 4-0 Scheidsrechter: Van Beek Toeschouwers: 7700 Rode kaart: 57. Loont|ens (Fortuna, 2x geel). Gele kaart: Bogers (Willem II), Ricksen, Lee, Simons (Fortuna). NEC - FC Utrecht 2-0 (0-0). 55. Van Diemen 1-0, 68. Kooistra 2-0, Scheidsrechter: Jol. Toeschouwers: 4500. Gele kaart: Van der Linden, Verhoeven (NEC), Van Ede, Van Kessel (FC Utrecht). Ajax - Sparta 4-0 (3-0). 6. Kanu 1-0, 23 Kanu 2-0, 40. Overmars 3 0, 89. Reuser 4- 0. Scheidsrechter: Uilenberg Toeschou wers: 19.023. Gele kaart: Smith (Sparta) De Graafschap - GA Eagles 3-2 (1-0). 9 Breetveld 1-0,81 Heenng 1-1,82 Heer.ng 1-2, 88. 8reetveld 2-2. 90. Breetveld 3-2 Scheidsrechter: Wegereet Toeschouwers: 6600 Gele kaart: Wilms (De Graafschap) Feyenoord - Volendam 5-1 (3-1). 3 Krom- heer0-l, 15. Kromheer 1-1 (e.d.). 34. Koe man 2-1, 45. Van Bronckhorst 3-1, 64. Trustfull 4-1, 65. Vidmar 5-1 (strafschop). Scheidsrechter: Van Egmond. Toeschou wers: 30.160. Rode kaart: 67. Wilson (Volendam) 2x geel. Gele kaart: Obdain, Vukov. Kromheer. Ferrier (Volendam) Bijzonderheden: Doelman Zoetebiei stopt in de tiende minuut strafschop van Koeman. Feyenoord speelt vijf minuten met één bui tenlandse voetballer te veel. TOPSCORERS: 1 Bombarda (FC Groningen) en Van Gastel (Willem II) 4, 3. Breetveld (De 1 Graafschap). Van der Vegt (Willem II). Brug gink (FC Twente), Trustfull (Feyenoord), Overmars (Ajax), Reuser (Ajax) 3 PROGRAMMA MORGEN: FC Groningen NAC, 15 september: Sparta - NEC, 16 sep tember: Fortuna De Graafschap, Vitesse PSV, NAC - Willem II, 17 september: Volen dam - Roda JC, FC Twente - RKC, GA Eagles - A|ax, FC Utrecht - Feyenoord. A|ax 3 3 0 0 9 14- 0 Willem II 3 3 0 0 9 12-0 Feyenoord 3 2 1 0 7 12- 5 Heerenveen 4 2 1 1 7 6-8 PSV 3 2 0 16 8 5 NEC 3 2 0 1 6 5-8 FC Twente 3 1 2 0 5 5-3 NAC 2 1 1 0 4 5-2 Groningen 3 1 1 14 4-3 Vitesse 3 1114 4-5 Roda JC 3 0 3 0 3 2-2 Graafschap 3 1 0 2 3 6-9 Sparta 3 1 0 2 3 4-11 GA Eagles 3 0 12 14-7 RKC 3 0 12 13-6 Volendam 3 0 1 2 1 4-10 FC Utrecht 3 0 12 12-8 Fortuna S. 3 0 0 3 0 1-9 EERSTE DIVISIE Cambuur - Helmond Sport 3-0 (2-0). 19 Van Utrecht 1-0. 24, Konterman 2-0, 73. Arts 3-0 Scheidsrechter: Oskam Toeschou wers: 4500. Gele kaart: Keizer (Cambuur), Moen, Schuman en Schol (Helmond Sport) Bijzonderheden: Konterman schoot in 48e minuut strafschop op paal. FC Den Bosch - TOP Oss 3-3 (1-2). 9. Dijk stra 0-1, 10. Walerink 0-2, 26. Van Hel mond 1-2, 66. Lurling 2-2, 75. Driessen 2- 3. 89. Lurling 3-3 Scheidsrechter: Ei|k- hout Toeschouwers. 5125. Gele kaart: Strieker (Den Bosch), De Jong. Dijkstra (TOP Oss). Emmen - Eindhoven 3-1 (1-1). 5 Humberts 0-1, 38. Van Oostrum 1 1, 87. De Jonge 2- 1, 90. Stroeve 3-1 Scheidsrechter: Meer kerk. Toeschouwers: 2134. Rode kaart: 56. Van Corstanje (Eindhoven. 2x geel). Bijzon derheden: in de 56e minuut miste De Jonge een strafschop. Excelsior - Veendam 0-3 (0-1). 45. Van der Meulen 0-1, 76. Zuurman 0-2, 86. Oosting 0-3 Scheidsrechter: Elburg Toeschouwers: 11Ó0. Gele kaart: Van den Berg, Schuurhui- zen, Mansveld (Excejsiof), Dantuma (Veen- MVV - Haarlem 0-1 (0-1). 41. Salden 0-1. Scheidsrechter: Zuidema. Toeschouwers: 3000. Dordrecht*90 - RBC 2-1 (1-0). 23. Rook 1 0, 72. Van Gils 1-1, 73. Summerville 2-1. Scheidsrechter: Blankenstein, Toeschou wers: 2100. Rode kaart: 33. Lems (Dordrecht). Gele kaart: Lems, De Romijn, Plug (Dordrecht'90), Simons (RBC). Bljzon- derheden: In de 34e minuut stopte Gall van Dordrecht'90 de stralschop van Kammeron. AZ - Heracles 2-0 (1-0). 26. Buskermolen 1 - 0, 67 Mutsaers 2-0. Scheidsrechter: Van Dijk Toeschouwers: 4215. Gele kaart: Vink (Heracles). FC Den Haag - Telstar 1-0 (1-0). 44 Sandel 1-0 Scheidsrechter: Van Vliet Toeschou wers: 1824. Gele kaart: Price (Den Haag). Francel (Telstar) TOPSCORERS: 1 Buskermolen (AZ) en De Wijs (TOP Oss) 3. 3. Konterman (Cambuur). Lurling (FC Den Bosch), Van der Laan (FC Den Haag), Rook (Dordrecht'90), Hobbelen (Eindhoven), De Getrouwe (Eindhoven), De Jonge (Emmen), Promes (Haarlem), Zuur man (Veendam), Reingoud (FC Zwolle) 2. PROGRAMMA 16 september: VVV Dordrecht'90, RBC - MVV, Veendam - Em men, Eindhoven - FC Den Bosch, TOP - Cambuur. Heracles - FC Den Haag, Telstar FC Zwolle, 17 september: Helmond Sport AZ. Haarlem - Excelsior AZ 3 3 0 0 9 6-1 Emmen 3 2 1 0 7 6-2 Cambuur L. 3 2 1 0 7 5-1 Den Bosch 3 2 1 0 7 6-4 Dordr. '90 3 2 0 16 6-4 Veendam 3 2 0 1 6 5-3 RBC 3 2 0 1 6 4-3 Haarlem 3 2 0 1 6 4-5 TOP 3 1 2 0 5 6-4 FC Zwolle 3 1114 5-3 Eindhoven 3 11 14 5-4 Telstar 3 1 0 2 3 2-3 Den Haag 3 1 0 2 3 3-5 VVV 3 0 12 12-4 MW 3 0 12 113 Heracles 3 0 12 1 1-4 Helm.Sport 3 0 0 3 0 0-6 Excelsior 3 0 0 3 0 1-9 Hattrick Breetveld Met een sensationele hattrick van Virgil Breetveld heeft De Graafschap gisteren op Go Ahead Eagles de eerste overwin ning behaald. Hij opende de score en boog in de slotminuten een achterstand van 1-2 om in een luidbejubelde zege met 3-2. van der Enc*e draagt °°k 3l een moderne bermuda on- jjn buik, modieuze biesjes op de pijpen. Nederlands K geplaatste voetbalscheidsrechter fluit daarentegen ou- 1 >ts, op ervaring. Nummer Eén gaat op zeker, vaart blind 2 jn routine. Hij fluit alles af tussen de 16-metergebieden, daarbinnen alles weg, gele kaarten los in de borstzak om te handhaven. ?vf ïlleider Super Mario was zaterdagavond spelbreker bij 1 fC - FC Twente: 0-0. Met dezelfde durf als de spelers was iel tussen twee van de betere ploegen in de eredivisie een Jêldpartij" geworden. Na afloop viel hem fluitconcert en cheldparlij ten deel. ?dploegen van de ambitieuze trainers Stevens en Ten Don- H r gingen zaterdagavond voor het spektakel. Er was van al- i, ogelijk, vooral omdat de thuisclub door blessures van ver- V ;ers (Ooyer, Luypers, Van Hoogdalem, Van Galen) véél aanvallers moest opstellen dan gebruikelijk. FC Twente de Russische aanvaller Petrov, die een week ziek in bed j ïaar rook mogelijkheden. da JC en FC Twente hebben bij vlagen ook prachtig ge- 3stü jald, doelpunten bleven uit door fantastisch keeperswerk lesp en Boschker op de lijn. Van der Ende was er voor ver- 1-2 foordelijk dat slechts bij vlagen topvoetbal te zien was. voortdurend voor pietluttigheden af te fluiten haalde hij aa( ielheid uit de wedstrijd, gaf hij mogelijkheden tot herstel idemnood en organisatie door langdradig notities over de kaarten te maken. c Utrecht beleeft de rampzaligste seizoenstart in zijn be- j,sae i. Trainer Simon Kistemaker, ondanks een nierbekkenont- 4,f [ng op de bank, zag zijn ploeg zaterdagavond kansloos ver- v, n van NEC. Daardoor staan de Utrechters na drie duels op 'l chamele totaal van één punt. iar, EC revancheerde zich voor de nederlaag van 6-0 tegen 2In het eerste halfuur nam de thuisploeg het initiatief. De ïeegse gelegenheidsachterhoede (Lok, Aalbers en Maes sc raken met blessures) hadden geen kind aan de Utrechtse oc) en Hofstede en Boussata, waardoor NEC-libero Van Die- j L i zich alleen om offensieve activiteiten hoefde te bekom- :n- 2- idat Van Diemen en Sumiala voor rust verzuimd hadden l aan de leiding te brengen, was het 10 minuten na de rust j raak. Kooistra legde knap terug op de inkomende Van j ^C!nen, op diens schuiver had doelman Van Ede geen ant-1 4 rd: 1-0. eo ;ht minuten later leek de beslissing gevallen. Sumiala ,s irde Cruden de diepte in, de Nijmeegse middenvelder om- kojde Van Ede. maar de ervaren goalie trok aan de noodrem. 8 gezien scheidsrechter Jol het vergrijp slechts met een straf- 4' >p en een gele kaart afdeed, kreeg Van Ede gelegenheid de I kke penalty van Kooistra te stoppen, e kleine NEC-spits wist zijn ploeg vijf minuten later alsnog veilige voorsprong te zetten. Kooistra onderschepte een kke terugspeelbal van Wijnands, en scoorde opnieuw, 2-0. l vinoord rekent erop dat ^et een geldboete als Jnaatregel van de kan ont- (pen bij zijn blunder drie buitenlanders wedstrijd tegen Vo- (5-1). Volgens Jó- van den Herik staat ens in de reglementen^ en club zijn overwin-' kwijtraakt als er een al minuten meer dan buitenlanders in het hebben gestaan. RDAM MARCEL VAN DER KRAAN noord ging gistermiddag in jen Kuip ernstig in de fout bij de stand van 4-1 Regi :er naar de kant te halen en lio Vidmar in het veld te Igen, tewijl op dat moment rik Larsson en Tomek Iwan eel itmaakten van het ba- am. nnen enkele seconden had jubliek de 'zeperd' al door naakte met luid, sarcastisch mg in de richting van de duidelijk dat Feyenoord op dat moment al bijna ze- overwinning in gevaar ht. Gaston Taument, die al had warm gelopen, werd de bliksem aangewezen als anger van Iwan. Maar door- de bal niet zo gauw buiten ijnen verdween, duurde het bij elkaar vier minuten 'dat de fout hersteld kon den. p dat moment was Jorien den Herik al vanaf het ere- terras naar beneden gedaald en was manager Hans Hagelstein eveneens geschrokken in actie gekomen. Van den Herik, die de hele zaak na afloop opvallend luch tig opnpm en misschien wel be wust probeerde de dingen niet erger te maken dan ze al waren: „De KNVB kennende zal er wel weer een geldboete uitrollen. Ik ben er heilig van overtuigd dat we onze punten niet kwijtraken. In die paar minuten is er niet gescoord en zijn er geen schok kende dingen gebeurd. Het mis verstand is door Feyenoord zelf snel rechtgezet." Feyenoords voorzitter raad pleegde nog tijdens de wedstrijd de man die alle regeltjes en wet ten van de KNVB kent: Jan Huij- bregts, tegenwoordig bestuurs lid bij Feyenoord. Van den Herik: „Onze expert zegt dat er in de reglementen wel staat dat je niet met meer dan twee bui tenlanders mag spelen, maar er staat niet in diezelfde regiemeri ten wat voor straf er volgt als je die regel overtreedt." Een paar jaar geleden over kwam Wim Jansen hetzelfde, toen hij de Engelse spits Mark Farrington in het veld bracht te gen Willem II. Stanislav Griga en loan Sabau waren toen de andere twee buitenlanders die al meespeelden. Strafmaatrege len tegen Feyenoord bleven toen uit omdat Feyenoord de wedstrijd toch al had verloren (0-1). Jansen haalde destijds Griga ook gauw naar de kant, maar was toen door zijn wissels heen en moest de wedstrijd met tien spelers beëindigen. Die schande bleef Feyenoord Giovanni van Bronckhorst gaat een luchtduel aan met een regiment Volendammers. en Wim van Hanegem be spaard. Toch besefte de trainer van de Rotterdammers dat hij als hoofdcoach verantwoorde lijk was voor de 'blooper', die een duidelijke domper op de feestvreugde bij het doelpun- tenfestival betekende. Van Hanegem zei in eerste instantie dat het een misverstand was op de bank van Feyenoord. Hij had een dubbele wissel willen uit voeren. Taument en Vidmar lie pen zich al geruime tijd warm. Blinker (de spits) en Iwan (rech tervleugelaanvaller) zouden als logische vervangers naar de kant komen. De wissel met Taument werd om onverklaarbare redenen echter niet op hetzelde moment uitgevoerd. Van Hanegem: „Maar goed, ik ben de hoofd coach. Ik zit er voor dat soort dingen dus ben ik inderdaad verantwoordelijk..." Voor het legioen, dat met stij gende verbazing toekeek in de Kuip en in woord en gebaar kenbaar maakte dat er een stommiteit werd begaan, was het onbegrijpelijk dat naast Van Hanegem niemand op de bank of in het veld zich realiseerde dat er een buitenlander teveel werd opgesteld. Toch was er één man die wel degelijk protest aantekende. Een buitenlander nota bene! Tomek Iwan ging op het mo ment dat de bordjes omhoog gingen naar Regi Blinker toe. Iwan: „Ik zei tegen Blinker dat hij aan de trainers moest vragen of we niet met te veel buiten landers gingen spelen. Ik had gedacht dat ik eruit zou moe ten. Ik heb het twee keer gezegd tegen hem." Blinker, later: „Hij heeft in derdaad zoiets geroepen. Maar ik was er even niet bij. Ik was, zal ik eerlijk bekennen, een beetje geirriteerd dat ik werd gewisseld.'Volendam- trainer Bert Jacobs was zo slim om zich gisteravond nog niet uit te laten over een eventueel protest van zijn club tegen de actie van Feyenoord. Jacobs: „Eh, als ik nou zou weten dat we die wed strijd kunnen overspelen is het misschien aardig om te protes teren. Aan het eind van de com petitie nog een keer tegen Feye noord, zou leuk zijn. Dan heb ik misschien ook een beter elf tal..." Volendam werd in de Kuip aan alle kanten voorbij gelopen. Het kwam via Elroy Kromheer heel vroeg in de wedstrijd nog wel even op voorsprong, maar dezelfde Volendamse verdedi ger bracht de stand weer in FOTO ANP evenwicht door na een kwartier in eigen doel te schieten. Daar voor had Ronald Koeman al een penalty gemist. De libero maakte zijn fout heel snel goed door met een ge weldige vrije trap de stand op 2- 1 te brengen. Via Giovanni van Bronckhorst, Orlando Trustfull en de Australiër Aurelio Vidmar bracht Feyenoord de zege op 5- 1. Volendam haalde het einde niet met elf spelers, omdat Ul- rich Wilson rood kreeg na een overtreding op Gaston Tau ment. Feyenoord: De Goey; Boateng (65. Re fos), Koeman, Van Gobbel en Witsch- ge; Iwan (62. Taument), Bosz, Trustfull en Van Broncldiorst; Larsson en Blin ker (57. Vidmar). Volendam: Zoetebier. Vukov (16. Fer rier), Kromheer, Persijn en Wilson; Binken, Nijholt en Smeets; Samardzic (46. Steur), Stefanovic (78. Linden- bergh) enObdam. Het Braziliaanse wonderkind was terug en dat hebben Stan Valckx en Boudewijn Zenden direct in hun portemonnee ge voeld. Ronaldo, zaterdagavond na zijn verzwegen knieblessure voor de eerste keer dit seizoen in de basis te bewonderen bij PSV, had met zijn ploeggenoten gewed dat hij tegen Heerenveen twee keer zou scoren. Dergelijke weddenschappen vormen een extra prikkel voor de aanvaller. Hij wint ze ook vaak. PSV ver sloeg Heerenveen met 5-1 en, hoe kan het ook bijna anders, Ronaldo trof inderdaad twee keer de roos. Toch was Dick Advocaat merkwaardig genoeg niet hele maal tevreden over de inbreng van de Braziliaan. Natuurlijk, hij had twee mooie doelpunten ge scoord en andermaal zijn meer waarde voor PSV overduidelijk bewezen. Tot zover was Advo caat ook goed te spreken over zijn raspaardje. Maar serieuze kritiek had de trainer op de wij ze waarop Ronaldo liep te voet ballen na zijn tweede treffer, waardoor PSV halverwege de tweede helft op een 3-0 voor sprong kwam. „Toen werd hij veel te laco niek, ging hij een beetje voor zichzelf lopen ballen. Dat heeft me behoorlijk geirriteerd. Na die pijnlijke 3-0 nederlaag tegen NAC was het van het grootste belang dat we tegen Heeren veen erg gedisciplineerd zou den spelen. En dat gold ook voor Ronaldo. Hij heeft al zo veel vrijheid binnen het team, dat was beslist niet teveel ge vraagd. Juist door die laconieke acties van Ronaldo dreigde Heerenveen terug te komen in de wedstrijd". Een kwartier voor tijd haalde Advocaat zijn Braziliaanse aan-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17