PORT 'Sampras gewoon beste ter wereld' Noordwijk geeft arbiter weer de schuld likkebollen bij ijax - Sparta jax-bank bijna leeg Leven Patrick Kluivert verandert in nachtmerrie JAG 11 SEPTEMBER 1995 zonder Laudrup naar Amsterdam Ajax en Real Madrid hebben voor hun onderlinge con- tie dezelfde problemen: schorsingen, blessures en te veel ilanders. Real mist in elk geval Michael Laudrup, één van buitenlanders. De Deen liep in het competitieduel tegen ■je de Bilbao (2-1 verlies) een knieblessure op. Hij staat drie weken op non-actief. Trainer Jorge Valdano kan je international Quique en spits Esnaider niet inzetten. Bei- jjn geschorst. De Argentijnse aanvaller liep het afgelopen fen bij Real Zaragoza twee gele kaarten op, tegen Feyenoord EC 2-Finale tegen Arsenal. Esnaider wordt vervangen iet jeugdige talent Raul. Voor Laudrup komt Sandro, een jong talent, waarschijnlijk in de basis. nge met stenen en flessen bekogeld Scheidsrechter Roelof Luinge moest zaterdag in Rome 'begeleiding van het veld tijdens het wereldkampioen- i voetbal voor militairen. De bescherming was noodzakelijk het organiserende land Italië in de kwartfinales met 2-1 loren van 'voetbaldwerg' Cyprus. Italië had liefst acht van clubs uit de Serie A opgesteld. Luinge stuurde in die ijd vier Italianen en een Cyprioot met een rode kaart naar jdkamer. De toeschouwers gooiden na afloop stenen en lessen in de richting van de Groningse leidsman. Agassi: 'Moe van een lang zomerseizoen Anderhalf uur na de mannenfinale van de US Open zit Pete Sampras weer op het cen- tre-court van Flushing Meadow. De koude en harde wind doet de 24-jarige Amerikaan se tennisser, die door televisiezender CBS wordt geïnterviewd, rillen als een bang vogel tje. Bij zijn eerste optreden die dag in de Newyorkse arena was dat wel anders. Sampras cirkelde als een adelaar vier sets lang boven zijn één jaar oudere prooi André Agassi en zette na twee uur en 28 minuten zijn klauwen in zijn zevende Grand-Slamtitel: 6-4,6-3, Sparta was vorig seizoen B-O geworden. Sparta is dit pn echte degradatiekandi- n Ajax is ook dit seizoen jan plan ook maar het e prijsje weg te geven, in nog wat worden in De Ajax won redelijk ruim en evreden, Sparta verloor had het nog binnen de gehouden. Ajax - Sparta -0. wèdstrijd eindigde al na inuten, de teller stopte bij vier goals. Ajax - Sparta nooit in de buurt van een en bleef ver uit de van een grote score. De ijd was daarom niets bij- rs. Dch. Hoe lang was het ge- dat het Ajax-publiek stil- het stadion had verlaten, aa! as het voorgekomen ïscherpe tonen van de ar- fluit de wegdoezelende fbij de les moest houden? I Sparta begon als een am- ize poging om een leuke neer te zetten, en eindig- massaal knikkebollen in eptemberzonnetje. Nie- i die zich er aan kon erge- jiet was door het weer toch ji onverwacht leuk dagje uit- frden. lis van Gaal en Henk ten j hielden het ook bij een (praatje. De oefenmeesters i tevreden. De „winnende omdat Ajax anders dan varos of Real Madrid vlak Jde Champione League ge had gewonnen. En de izende trainer omdat het bare Sparta niet buiten- was beschadigd. Eén üntje had Van Gaal gezien, i was de eerste ploeg dit en geweest die tegen Ajax had verdedigd. Ronald de r snapte daar ook niets van. t gaatje komt er toch wel en De eindstrijd van gisteren was een herhaling van de slotpartij in 1990, toen Sampras ook ze gevierde en de jongste US Open-kampioen werd. De toe komst van het tennis kreeg toen een naam en het begin van een intrigerende tweestrijd was ge boren. Dat duel tussen Sampras en Agassi is momenteel in de dan kan zo'n ploeg natuurlijk bloei van zijn leven. Het huidige nooit meer omschakelen." tennisseizoen staat duidelijk in Maar, keek trainer Ten Cate het teken van het gevecht tuS- vooruit, Sparta speelt de ko- sen de twee Amerikaanse spe- mende weken tegen NEC en iers, van wie Agassi vandaag Utrecht. ,,We wilden geen al te overigens nog steeds de wereld grote afstraffing." Het ging om ranglijst aanvoert, het zelfvertrouwen. Het gespar tel in De Meer kan nooit goed Voor iedereen is echter wel zijn geweest voor dat vertrou- duidelijk dat Sampras, in juli wen in eigen kunnen. Sparta 0ok de sterkste op Wimbledon, was de middenlijn niet over ge- momenteel de beste speler van weest. Doelman Van der Sar de wereld is. Zelfs de verliezer, had niet één bal hoeven stop- die dit jaar nog altijd drie toer- pen. Sparta was tevreden. Te- nooien (waaronder de Austra- vreden dat de ploeg helemaal Ran Open) meer op zijn naam 4-6, 7-5. dat zijn tegenstrever als de wer kelijke nummer één wordt ge zien. ,,Pete heeft één Grand- Slamtoernooi meer gewonnen dan ik. Dus ik denk dat hij 31 december met een beter gevoel terugkijkt op het jaar", zei Agas si, popelend om aan de volgen de confrontatie met zijn tegen pool te beginnen. „Voor honderd dollar speel ik morgen opnieuw tegen hem", zei de 'Las Vegas Kid'. „Doe ik meteen", antwoordde de zoon van Griekse emmigranten, die gisteren de stand in de onder linge ontmoetingen op 9-8 in zijn voordeel bracht. Gisteren hoefde Sampras ech ter weinig geduld op te brengen om de buit binnen te halen. Agassi acteerde beduidend minder dan in de halve-finale- partij tegen Becker, waarin hij met 7-6 (7-4), 7-6 (7-2), 4-6, 6-4 wraak nam voor zijn nederlaag op Wimbledon. De heerser van het afgelopen hardcourt-sei- zoen wekte een vermoeide in- heeft staan, heeft er vrede mee druk, maar dat kwam volgens nde boekje en be'gon te >en voor het duel van ïsdag. Silooy geblesseerd, en Scholten geschorst, zijn vijf buitenlanders itsjenko, Kanu, Finidi, Lit- en en Santos mag hij er •pees maar drie op de lijst zestien plaatsen. Van de itig namen bleven er dus vijftien staan. Normaal probleem. In zulke geval- keek de TD even opzij, naar ard van der Lem, en daar zak met talenten open. veel wilde hij er hebben? Gaal: „Ik heb op het mo- niets lopen in het tweede, speler die me kan beko- iu, Finidi, Litmanen en s strijden dan om drie tsen. Van Gaal wilde giste- na het duel tegen Sparta, wbij alle vier in actie kwa- niet zeggen wie zou afval - Hij hielp wel een handje, p Kluivert niet speelt, is Kanu P logische vervanger", zei de pcteur. Kanu speelt dus. „En niets kon. Vreemd. Ajax des te meer. Bal aanne men, rondspelen, voorzetten, inkoppen of schieten. Alles mocht en alles kon. Na 5 minu ten en 18 seconden keek nie mand dan ook op van de goal van Kanu. De Nigeriaan was na de strakke pass van Frank de Boer op zijn manier aan het noorpwuk willem spierduk rommelen. Omdat Overmars niet kon profiteren, maakte de In de analyse van Ruud Bröring centrum-aanvaller het zelf maar na afloop van een wedstrijd af. Na 23 minuten en 28 secon- speelt vrijwel altijd de scheids den keek Sparta niet naar Kanu rechter de hoofdrol. Niet zelden om. Bij de eerste paal koppen heeft de arbiter het gedaan in de langste Ajacieden de bal im- de ogen van de Noordwijk-trai- mers altijd door. Kanu is grillig, ner. Ook na Noord wijk-Katwijk, eigenzinnig en daarom onvoor- een saaie derby die in 1-1 ein- spelbaar. Hij kopte de bal ge- digde, draaide Bröring zijn woon linea recta tegen de tou- bandje 'slechte scheids' weer wen. Na 39 minuten en 27 se- eens af, nu over arbiter Bakker conden mocht Overmars hard- uit Ermelo. Die zou de thuisclub lopen, de hoek berekenen en namelijk door het uitdelen van doeltreffend uithalen. De lange drie gele en een rode kaart ern- zit in de septemberzon duurde stig hebben benadeeld, negen en veertig minuten. Pal Het zou beter zijn geweest als voor tijd maakte Reuser, inval- Bröring zijn pijlen had gericht Ier, zijn derde doelpunt in drie op zijn midvoor Fred Bloem, die duels. Het was de mooiste tot tegen de rode kaart aanliep. Bij dusverre. een 1-0 voorsprong voor Ajax: Van der Sar; Reiziger, Blind, Noordwijk - en nog een kwar- Frankde Boeren Santos (69. Bogarde); tier te spelen - werd Bloem na- Ronald de Boer (60. Reuser), Litmanen meljjk teruggefloten voor bui en Davids; Finidi, Kanu (75. Wooter) n ___i en Overmars. tenspel. De spits (die al geel op Sparta: Metgod; .Smith, Gerard de zak had) schoot de bal echter Nooijer, De Bruin en Van der Meer; Ja- alsnog in het doel. Scheidsrech- link.Amhaouch (56 Krijgsman) Groe- Bakker trok fluks de gele nendnk en Fortes; Van dei Laan (64. el i i Kattabi) en Dennis de Nooijer (79. Pie- kaart en bemerkte bij het con troleren van zijn administratie dat het de tweede gele kaart was voor Bloem. Het wegzenden van de Noordwijk-speler zou de thuis club best eens de drie punten hebben gekost. Want Katwijk probeerde op dat moment al 25 minuten zonder veel overtui ging om een 1-0 achterstand weg te werken. Met 'elf tegen tien' was dat echter snel ge beurd. Noordwijk had even tijd nodig om de ploeg te organise ren, maar voordat dat was ge beurd had Van Zeist de bal al op het hoofd van Roodakkers ge legd, die de bal klaar legde voor Hans Zwaan. De Katwijk-spits ramde de stuiterende bal van dichtbij hard onder de lat: 1-1. Noordwijk zou vooraf mis schien voor een gelijkspel heb ben getekend. Want van de 'droomaanval' Bloem-Scheur- hem niet alleen door zijn over werk een dag eerder. Zaterdag stapte Agassi pas om negen uur 's avonds van de baan. Sampras was 's middags al klaar met zijn klus tegen Jim Courier (7-5, 4-6, 6-4, 7-5) en kon daardoor wat meer uitrusten. „Maar daar lag het niet aan dat mijn voeten vandaag wat zwaarder leken", gaf Agassi te kennen. „Ik ben gewoon moe van een lang zomerseizoen, waarin ik erg veel wedstrijden heb gespeeld. Dat heeft me hier een beetje opgebroken". Desalniettemin kon Sampras de overwinning, die hij opdroeg aan zijn tegen een hersentumor vechtende coach Tim Gullikson, voor het grootste deel op zijn ei gen conto schrijven. Met een ace, zijn 24-ste van het duel en 141 -ste van het toernooi, ein digde hij en dat was typerend voor de finale. Zijn constante en goede service maakte het ver schil met Agassi, die maar tot acht rechtstreekse punten kwam. Al wees Sampras' coach Pete Sampras schreeuwt het uit van vreugde na zijn ovenwinning op Andre Agassi. Paul Annacone, de (tijdelijke) vervanger van Gullikson, er te recht op dat je meer wapens moet hebben om de 'koning van de return' te verslaan. Bij Sampras waren de meeste daar van gisteren geladen. „Als Pete goed speelt, dan maakt het niet uit wie er tegenover hem staat. Dan is hij gewoon de beste van de wereld", had Annacone ge lijk. Finidi is voor mij een zeker heid." ién speler te weinig naar de Dus gaat het tussen Litmanen npions League. Dat is vol- en Santos, de twee zorgenkin- Louis van Gaal nog nooit deren van Van Gaal. Beiden zijn ond. Uitgerekend zijn niet fit en niet in vorm. Santos Ajax, heeft woensdag de heeft zelfs meerdere proble- eur van dit staaltje armoe- men. Want hij heeft volgens gen Real Madrid. Ajax, van Van Gaal het 'Ajax-systeem' nog elds beste jeugdopleiding, steeds niet door. Bovendien le oneindige rij toppers, komt er een griepje aan. Toch geen talenten meer. Het kiest Van Gaal waarschijnlijk ilsof Van Gaal er zelf een voor de Braziliaanse wereld- 'verlegen van werd. kampioen. Hij heeft simpelweg technisch directeur van geen verdedigers meer. Boven- pakte dit weekeinde zijn dien kan Litmanen-uit-vorm pijnloos worden vervangen doorReuser-in-vorm. Katwijker Marco de Ridder (links) en Noordwijk- speler Mar tin van Kins vechten een van hun verbeten duels uit. FOTO HENK BOUWMAN water-Vermin-Van Dam, op pa- dat ook hij niet helemaal fit is. pier de beste in de eerste klasse De Noordwijk-aanval bestond A, was alleen Bloem beschik- daarom naast Bloem uit Rocky baar. Scheurwater zat de laatste Pitti en Jan Hordijk (die vorig van vier wedstrijden schorsing jaar meestal in het derde speel- uit, Van Dam is geblesseerd en de). Vermin begon op de bank, om- Het optreden van Pitti duurde echter niet erg lang. Twee mi nuten voor rust besloot Bröring om de linksbuiten te wisselen voor Robert Vermin. Pitti was woest over deze wissel. Demon stratief trok hij nog voor de tri bune zijn shirt uit en smeet dat in een afvalbak. Nog voor rust zat hij in de auto op weg naar huis. De selectie van Noordwijk tel de zaterdag nog een andere te leurgestelde speler. De nieuwe keeper Marco Ruwaard moest op de bank plaatsnemen. De doelman stond vorig jaar hoog op het verlanglijstje van de technische leiding omdat Noordwijk vorig seizoen met een keepersprobleem kampte. In de voorbereiding kon Ruwaard (vorig seizoen reserve keeper bij Quick Boys en een seizoen daarvoor speler van het jaar in Katwijk) niet overtuigen. Daarom kreeg Ronald van Kes- teren de voorkeur van Bröring. „Ik vind dat een nieuwe speler beter moet zijn dan degene die er al is. Dat is niet het geval", luidde de toelichting van de Noordwijk-trainer. Van Kesteren leverde zater dagmiddag een opvallende prestatie. Een jaar geleden werd hij in het openingsduel van de competitie na een half uur ge wisseld, tegen Katwijk toonde hij zich een uiterst betrouwbare sluitpost, die veel zelfvertrou wen uitstraalde. Hij reageerde sterk bij een van de twee echte kansen voor Katwijk in de eerste helft. Hans Zwaan was vrijge- speeld door Pim Langeveld, de spits mikte in de korte hoek, maar Van Kesteren kon er nog net zijn hand tegen zetten. De andere kans voor Katwijk viel al na tien seconden. De bal werd uit de aftrap teruggespeeld op Vogelaar. De vrije verdediger trapte de bal ineens naar voren, waar de bal tussen wat verdedi gers en aanvallers klutste. Mar co de Ridder punterde de bal echter net naast. Noordwijk was in de eerste helft vooral gevaarlijk via cor ners. Een keer mocht Rocky Pit ti van dichtbij uithalen, maar hij schoot tegen Van Duyvenbode op. Verder kreeg Fred Bloem een goede schietkans, maar zijn schot werd nog net door Edwin Robbers geblokt. Robbers (vorig seizoen bij UVS) speelde net als de andere nieuwkomer Dick Krommen hoek (vorig seizoen Katwijk 2) een gedegen wedstrijd. Maar de andere Katwijk-spelers over tuigden niet. De regerend landskampioen had wel meer balbezit, maar slecht zelden was er een goede combinatie te zien. Dat kwam misschien ook omdat Bröring op zijn midden veld met Jos Smits, Kees Smit en Jeffrey Stolk nogal wat fysie ke kracht had geposteerd. Al snel in de tweede helft nam Noordwijk een voorsprong. Ver min wilde op snelheid langs Carlo van Zeist, maar hij werd onderuit gehaald. Fred Bloem mikte de vrije trap vanaf zo'n twintig meter laag in de hoek, die door keeper Van Duyvenbo de moest worden verdedigd. Bij Katwijk doen ze nooit zo moei lijk over een zo'n fout. Hans Zwaan: „Een keeper mag ook wel eens een foutje maken." Na de rode kaart voor Bloem en de gelijkmaker van Katwijk kreeg Noordwijk met tien man nog de beste kans op de over winning. Hordijk draaide weg vyn linksback Kwestro en ging alleen op Van Duyvenbode af. De Katwijkse keeper redde goed. Daarna was het slechts de vraag of scheidsrechter Bakker ongeschonden het opgefokte Noordwijkse publiek zou kun nen passeren op weg naar de kleedkamer. De arbiter hoefde slechts de klappen van één heethoofd te ontwijken. Noordwijk: Van Kesteren; Van Kins, Barnhoorn, Reinders, Pel; Smit, Stolk, Smits; Hordijk. Bloem. Pitti (Vermin). Katwijk: Van Duyvenbode; Van Zeist, Robbers, Vogelaar, Kwestro; Braaf (Roodakkers), Langeveld, Van der Plas; Krommenhoek, Zwaan, De Ridder. De auto van Patrick Kluivert werd ook flink beschadigd bij het ongeval. In één klap is het lieve leven van Patrick Kluivert veranderd in een nachtmerrie. De negentienjarige Ajacied scoorde in mei de winnende treffer in de Europacup 1-finale, stal de show bij de huldiging. Van die aan stekelijke jongensachtige lach is weinig meer over. Kluivert raakte zaterdagavond betrokken bij een ongeluk waarbij één dode en een zwaargewonde vielen. „Een tragedie voor de nabestaanden, een tragedie ook voor Kluivert, vervelend voor Ajax", vatte voorzitter Michael van Praag gisteren samen. Vandaag moet Kluivert zich opnieuw melden voor verhoor. Dat gebeur de na het ongeluk voor de eerste keer. De kans dat de spits zich daarna in het trai ningskamp in Egmond bij de ploeg zal voe gen, wordt ook daarom klein geacht. Kluivert zat zaterdagavond aan het stuur van de auto, die in Amsterdam-Noord een andere wagen in de flank raakte. De be stuurder van die laatste auto kwam om. zijn echtgenote raakte levensgevaarlijk gewond. De vrouw is inmiddels buiten levensgevaar. Het ongeluk gebeurde omstreeks half acht op de Werengouw in Amsterdam-Noord. Kluivert zou in de auto van een vriend ach ter het stuur hebben gezeten. Een bestuur der van een ander voertuig reed uit par keerstand weg, bedacht zich en wilde mid den op de weg keren. Kluivert reed in volle vaart op de auto in. De international man keerde zelf niets. „Tenminste, lichamelijk", zei technisch directeur Louis van Gaal. „Geestelijk is natuurlijk een heel ander ver haal." Kluivert was gisteren ook niet in De Meer. „Dat gebeurde op zijn verzoek", wist Van Gaal. „Ik vind dat heel normaal." Het fatale ongeval heeft iedereen bij Ajax geraakt. „Ik heb het er zelf ook moeilijk mee", zei de trainer. „De hele groep is aan geslagen." Voorzitter Michael van Praag re- vooral op de 'wildste geruchten', die direct na het ongeluk de ronde deden. Die variëerden van drankgebruik tot en met veel te hard rijden. Van Praag: „Maar Pa trick drinkt helemaal niet en of hij te hard heeft gereden staat ook nog lang niet vast." Volgens politiewoordvoerder Klaas Wilting klopt dat laatste, al voegt hij er aan toe dat Kluivert in ieder geval 'stevig heeft gereden'. Gisteren, een dag na het ongeluk, heeft directeur Maarten Oldenhof kort telefo nisch contact gehad met de spits. „Hij wilde bij zijn familie op adem komen", legde Van Praag uit. Vandaag zal technisch directeur Van Gaal bellen. „Het is tevoren nooit te zeggen hoe lang het duurt voordat je iets dergelijks hebt verwerkt", zei de voorzitter. Ook weet de club dus niet wanneer Kluivert zich weer Ajacied voelt. „En de een wil het verwerken door zich op zijn werk te storten, de ander niet. We wachten af. Meer kunnen we op dit moment niet doen."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15