Een klokje als levensfilosofie Superzachte zijden blousjes onder retro mantelpakken Mode MAANDAG 11 SEPTEMBER 1995 AC1' REDACTIE CONNY VAN CELDER 02290-54538 Ze dragen een superwijd T-shirt en veel te wijde broek, een petje achterstevoren en ze voelen zich 'cool' en 'freaky' op hun skateboard, snowboard of mountainbike. Ze heten 'jong rebels' en voelen zich thuis in de zogeheten funsportscene, waartoe sinds kort ook beach- volleybal of streetbal behoort. Voor dit jonge volkje is er een nieuw horloge op de markt: een uurwerkje dat tegen een stootje kan en gemaakt is van roestvrij staal met krasbestendig gehard glas. FSL Sport horloges is het nieuwste merk van de Ameri kaanse horlogefabrikant Fossil, die ons wil doen geloven dat de extreme trendsport-enthousias- teling niet buiten dit nieuwe ac cessoire kan. Discotheek Escape in Amsterdam was voor de lan cering van het nieuwe horloge omgetoverd tot het walhalla van de skateboardfan. Op het toneel was een enorme skateboard- baan gebouwd waar vijf teeners onder oorverdovende muziek hun kunsten vertoonden. Op skeelers, skatboards en mountainbikes werd hen en weer geraced en met gevaar voor eigen leven vlogen de kun stemakers over de kop tot hoog onder de toneellampen. Mening toeschouwer hield het hart vast als het wat erg hoog of roeke loos leek en propte de vingers in de oren als de mengeling van hip hop, techno, grunge wat te overdadig uit de speakers den derde. Het hoort er tegenwoor dig allemaal bij, zo weten de mensen van Fossil. Volgens cijfers van de Interna tionale Snowboard Federatie zijn er over de hele wereld on geveer 1,7 miljoen snowboar- ders. Negenentachtig procent is tussen de 12 en 25 jaar oud. Als trendsport nummer een combi neert het snowboarden moeite loos tot een levensfilosofie waarin punk en X-generatie zijn vermengd. Fossil zag een gat in de markt en fabriekte voor deze generatie een eigen horloge. Het huidige overweldigende aanbod was niet wat de jonge skateboarder aansprak, zo had de vijftienjari ge zoon van Fossils grondlegger zijn vader laten weten. En pa volgde die raad op met als re sultaat 31 verschillende FSL horlogemodellen voor de 'lifes tyle generatie'. Voor wie een uurwerk geavanceerde techno logie, functioneel design, solidi teit en mode in zich moet vere nigen. De nieuwe uurwerken zijn op- gewasen tegen extreme om standigheden. De horlogekasten zijn gemaakt van metaal, gehar de kunststof, carbon, roestvrij staal en siliconenrubber. Enkele modellen zijn uitgevoerd met een afneembare 'schokdemper' van polyurethaan. Het heet dat FSL horloges bestand zijn tegen een val een surfplank of moun tainbike. Door het verschroefde roestvrijstalen kastdeksel zijn ze waterproof tot op een diepte van meer dan honderd meter. Vanzelfsprekend zijn ook de horlogebanden van roestvrij staal, nylon en leer met een sili- conencoating bestand tegen extreme omstandigheden. Voor het nieuwe sporthorloge 'met hoog prestatievermogen' moet 169 gulden worden neer geteld. Als ze aanslaan komen er volgend jaar weer nieuwe modellen. Fossil had vorig jaar een omzet wereldwijd van 162 miljoen dollar, een omzetgroei van 55 procent in vergelijking met het jaar daarvoor. In Euro pa noteerde het bedrijf een groei van 200 pocent en voor dit jaar streeft men naar een om zetstijging van nog eens 65 pro cent. Voor een bedrijf dat nog geen tien jaar bestaat, geen on aardig resultaat. Avant-garde op het strand Op het gebied van de herenbadmode zijn revolutionaire ont werpen op dit mo ment nauwelijks reali seerbaar. Toch heeft Hom het gepresteerd een originele lijn te ontwikkelen voor vol gend jaar lente en zo mer. Vorige week werd, bij het afscheid van directeur D. Derks van de Neder landse divisie van Tri umph International, de mode voor volgend jaar vast voor het voetlicht gebracht. Ineen show in het Noordwijkse Huis ter Duin waarin naast Triumph-merken als Sloggi (voor dames en heren) en Valisere (lingerie) Hom een prominente plaats was toebedeeld, werd vooruit gekeken naar de ondermode, bad en nachtkleding en semi-geklede over hemden van dit he- renmerk. Sportiviteit en de natuur onder water blijken de uit gangspunten te zijn voor de badmode. Modieus zijn koord- sluitingen, inzetten van netstof en brede boorden en/of bretels. Grafische dessins geven de out fit die we volgend jaar op de stranden mogen begroeten een avantgardistische touch. Het herenlijf kan volgend jaar in de optiek van Hom rekenen op mannelijke accenten in het on- Badmode voorde man. Iets revolutionairs bedenken is moeilijk. Hom komt volgend voorjaar met deze outfit op de markt. dergoed. Sportieve lichaams vormen worden benadrukt en de bil krijgt speciale aandacht met doorkijkstof in jaloezie structuur. Triumph geeft ook het damesachterwerk cachet, door met een push-up slip te komen in navolging van de suc- ces-bh die een soortgelijk effect Eenvoud en elegantie zijn de sleutelwoorden in de wintercol lectie '95-'96 van ZIJ Mode. In een tijd waarin chaos het mode beeld lijkt te bepalen en op straat de wildernis regeert van 'alles mag en alles kan met el kaar gedragen worden', grijpt ZIJ Mode terug op vrouwelijk heid en lichaamsvormen tonen de kledingstukken. De lijnen zijn strak en simpel, geïnspireerd op mode uit de ja ren veertig. Wie de collectie na der beschouwt, ontdekt tal van hypermoderne details. De grootste verrassing is echter de toepassing van de modernste garens en stoffen. Deze materi alen combineren een ongekend hoog draagcomfort met een ha rige, huidzachte dan wel me taalachtige verschijningsvorm. Basiskleuren zijn winterse neu tralen als zwart, bruin, grijzen en tailpe met daarnaast zachte pastels als roze en aqua. Daar dwars doorheen spetteren de felle kleuren shocking pink, li- me, purple en orange, die ge durfde en eigenwijze combina ties mogelijk maken. De simpele kledingvormen la ten ruimte voor een spel met contrasten. Licht en donker vor men zo'n contrast, evenals de combinatie van neutralen en pastels en de felle kleuren. Nieuw is het stijlen te laten con trasteren, door bijvoorbeeld on der een retro mantelpakje een harig truitje of superzacht zij den blousje te dragen. Een ver rassende variant op het klassie ke jasje-met-witte-blouse is de combinatie met een felgekleurd blousje of truitje. Het silhouet doet denken aan de jaren veer tig: korte tops erl blazertjes met smalle rokken op de nieuwe lengte ruim onder de knie. Daarnaast is een soepel vallend beeld te zien met lange blouses en truitjes in soepele metallic stoffen en lichte materialen. Ook het mannenpak keert terug in de garderobe van de vrouw, maar wel op een vrouwelijke manier. Dat houdt in: een smal le snit en combinatiemogelijk heden met felgekleurde spen cers, kleine getailleerde blousjes of harige vestjes. Gevarieerd wordt er op krijtstrepen, ruitjes ook dioganaal en faux- uni's. De manchetten van de blouses worden dandyachtig r de mouw van het jasje om- Jurkjes en plooirokjes roepen het beeld op van het kost schoolmeisje, evenals de korte blazer met smal stofceintuurtje. Militaire thema's zijn ook in de collectie verwerkt, met groenen en met militaire zakdetails. En zowel in het casual als in het dress-pakket, bijvoorbeeld in een elegant pakje met korte bla zer en opvallende militaire zak ken. Ook bij de jassen zijn er militaire elementen: de trenchcoat en de kaban. En de materiaalkeuze is baanbrekend; veel satijn nylon en iriserende- en rubbercoatings. Harige ma terialen zijn verwerkt in details i uit de winter- Het mannenpak keert terug in de garderobe van de vrouw, maar in een vrouwelijke vorm. als bontkragen en manchetten of in hele lammycoats en fake- fur-jassen. De Oriënt wordt niet vergeten. In alle roodschakeringen van donker aubergine tot rubyred komt er een lijn van behaaglijke truien, blazers en jurken in Ja panse kimonovormen. Folklore- motieven en jacquardweefsels zijn veelvuldig verwerkt. Voor de contrasten zorgen oosterse accentkleuren als lime, orange en aqua en voorts purple, vio let-blue en brown. De wintercollectie wordt aange vuld met mooie, ijle oriëntaalse sjaals en warme chenille sjaals met bijpassende handschoenen en mutsjes. Er zijn vele vormen tassen en rugzakjes in pastel- kleurig satijn maar ook in felge kleurd lak, waaronder de be roemde Grace-Kelly-bag. Nieuw bij ZIJ Mode is het assortiment aangenaam geprijsde schoenen. P U z Z E L T A 1 R A T E F A C C 1 A E E R C S E E D A N A C C D C L A A R T N E C C R R A c 1 P T R U E R u 0 C 1 L c A N U C G T E s 0 L C 0 s E V E 0 E A S u S 0 R c u P N 1 A C R D E R S 0 0 c C A T A S T R 0 F E 0 H 1 0 A D 1 N T T 0 0 T B c M N E R E L A R N C R R A E T 0 1 R R 1 1 C E 0 E 0 H A L B U 1 S T R M L T C C C S B M A E 0 E E E N R E T R A C 0 N R P R D E A M A R E N 1 C E E C E C E C E G U F 1 R T N E C L Cadet Centerboor Closetrot Cafetaria Centiliter Coach Canadees Centraal Combo Carburator Centrifuge Contact Cargadoor Chemicus Correct Carrière Chocolade Couplet Carter Cineast Coureur Casino Cinerama Creme Catastrofe Circa Crepe Cavia Client Cross Cedel Closet OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde.woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, vn boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van bovep naar bene den nog een woord. CRYPTOGRAM zwaluw z-t-e-e-i waren-k-n y-a-eiken napyn-e-e pbron hoekje o-re festyn HHMHi R I HEINZ CAPITA/A//EK 'EB Af ATA TOL//CLE KEmaakt TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende Een beetje beklemd keek heer Bom mel naar het groepje, dat schuifelend de grot betrad. Doch toen dwong hij zijn trekken tot een prettige glimlach en stak minzaam een hand uit. .Goede avond, heerschappen", sprak hij. „Mijn naam is Olivier B. Bommel en ik ben een weinig verdwaald. Mis schien kunt u mij een gepast onder dak voor de nacht bezorgen?" Er volgde geen antwoord. De vreem delingen staarden hem somber aan, terwijl ze langzaam voorwaarts dron gen. „Ahum", hernam heer Ollie betrek kend. „Het is duidelijk, dat u mijn taal niet verstaat. Ik bedoel... eh... Sprechen Sie Deutsch? German be doel ik?" Het broeierige zwijgen hield aan en de voorste vreemdeling naderde tot op armslengte. „Ik b.bedoel geen k.kwaad!", stamel de heer Bommel haastig. „Ik zoek al leen maar naar mijn voorvader... een zekere Bommel, die driehonderd jaar geleden geleefd moet hebben, als u begrijpt wat ik bedoel!" Het zweet brak hem uit en hij trok zich angstig terug tegen de fraai be schilderde grotwand; want de bezoe kers drongen hinderlijk op. „Fuskus", sprak nu de voorste met rommelende stem. „Fuskus hopklop! „Hopklop!" mompelden de ande ren, zodat het hol in de spelonk galmde. Ze begonnen de stof van zijn jas te betasten en ook bevingerde men zijn oren en klopte er iemand op zijn schedel. „Moonflut", stelde de eerste voor, „Hupfluddermoonzerk. Hopklop!" „Niet Hopklop!" riep heer Ollie haast schreiend. „Mijn naam is Bommel!" Maar niemand luisterde naar hem. H W E S-Joui ontrr rie ge Duy carrif isWeï DOOR HANS VAN ES P ERl Onze regio profiteerde in het afgelopen weekeinde van een enclave tussen twee depressies. Zaterdagmiddag klaarde he nadat er vooral in het noorden van het land nog veel regen (I mm) was gevallen. Bij een krachtige tot harde westenwind lekker uitwaai-weer bij een temperatuur van 18 a 19 graden Zondag nam de wind snel af en bij opklaringen steeg het kw een comfortabele 21 graden. De opleving duurde niet lang. pressie, naderend uit het zuidwesten, stuurde 's avonds een bewolking met regen naar ons land. September blijft ook de 1 :i.. in een wisselvallige stemming. Van tijd tot tijd staat er wat r< het menu, terwijl vooral de kuststrook weer kan rekenen opi ,n5 s najaarsbuien, die boven zee ontstaan. Tijdens zonnige perio jL het nog wel een beetje nazomer, want de temperatuur blijftr ne»£. tijdje op een heel respectabel niveau. Het kwik vertoont nog *1 ging om naar een herfstachtig peil af te dalen; ook deze wee maxima van 18 tot 20 graden te verwachten. Terwijl er in onze breedte nog niet zo veel verandert, begint c'.| ratuur in het hoge noorden flink te dalen. De poolzomer is te Jj®L, de dagen worden er snel korter. De eerste kou-invalletjes ber 00 k j nog slechts de meest noordelijke gebieden van de continent a^Cr zend aan de poolzee. Voor vroege kou bij ons is de tijd nog ni is wel sprake van toenemende atmosferische activiteit, die n e? staat met de dalende temperaturen in het noorden. Het grote a dende temperatuursverschil (gradiënt) tussen de pool en dej Pe P: de breedten zorgt in deze tijd van het jaar voor oplevende atn 'Pj sche circulatie. In de gebieden met de grootste gradiënt kom T straalstroom - een band met windsnelheden van meer dan 1(a km/uur op 5 tot 10 kilometer hoogte - op volle sterkte. Onder straalstroom ontstaan op zeeniveau de grote Atlantische stor sies; ze zullen actief blijven tot in april, als het temperatuurt tussen noord en zuid weer minder wordt. Voor stormweer hoeft deze week niet worden gevreesd. De ko 48 uur houden we wel een buiig weertype door lagedruk boveaM' Britse Eilanden. Later in de week stuurt een groot lagedrukge !og de regio IJsland-Groenland nieuwe regenzones naar West-Eu gewisseld door opklarmgsgebieden. muili«i ui ■iiiiiBiim mil n ii in miui E U R O P KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: In het zuidoosten, en mor gen ook het zuidwesten, overwegend veel bewol king en van tijd tot tijd re gen. Langs de westkust droog en perioden met zon. Maxima tussen 15 en 20 graden, in het noorden tussen 10 en 15. Zweden: Wolkenvelden en vrijwel overal droog. In het zuiden vandaag overwegend be wolkt en enige tijd regen. In de loop van morgen droog en af en toe zon. Middagtemperatuur van ongeveer 12 graden In het noorden tot 17 in het zui- Denemarken: Vandaag van het zuiden uit enige tijd regen. Morgen af en toe zon en overwegend droog. Middagtem peratuur ongeveerl8 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In noord-Schotland bewolkt en af en toe regen. Elders wisselend bewolkt en en kele regen- of onweersbuien. Vandaag in oost-Engeland iets minder buiig. Mid dagtemperatuur rond 16 graden.In de omgeving van Londen iets hoger. België en Luxemburg: Perioden met zon, van tijd tot tijd ook enkele regen- of onweersbuien. Middag- temperatuur ongeveer 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het oosten veel bewolking en enige tijd regen, mogelijk ook onweer. In het westen wisselend bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien. Middagtempera tuur rond 20 graden, aan de Normandi- sche en Bretonse kust rond 16 graden. Portugal: Perioden met zon en vrijwel overal droog. In het noorden mogelijk enkele wolkenvelden en morgen een .kleine kans op een bui. Middagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot 26 graden in het zuiden. Madeira: Wolkenvelden en enkele regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur onge veer 25 graden. Spanje: In het noorden veel bewolking en enkele regen- of onweersbuien. In het zuiden en zuidoosten perioden met zon en vrij wel overal droog. Middagtemperaturen van 20 graden in het noordwesten tot 30 in het zuidoosten. Canarische Eilanden: Wolkenvelden en af en toe zon. Vandaag een kleine kans op een bui. Middagtem peratuur ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur onge veer 27 graden. Tunesië: Zonnig. Middagtemperatuur aan zee rond 34 graden, in het zuiden nog wat Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en af e gen, mogelijk ook onweer. Mid peratuur ongeveer 21 graden. Oostenrijk: Perioden met zon en vrijwi droog. Middagtemperatuur onÉ graden. Polen: Perioden met zon en droog, mal westen vooral morgen r en kans op regen. Middagtemi van 20 graden in het noorden ff" het zuiden. u Tsjechië en Slowakije: r' Perioden met zon en droog, i Tsjechië vooral in het westen w e bewolking en een kleine kans o; r Middagtemperatuur ongeveer 1 den. f< Hongarije: Flink wat zon en droog, tuur verder oplopend naar onge DINSDAG 12 SEPTEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.09 Zon onder Maanop '21.18 Maanondei Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.19 18.41 05.52 Laag 02.10* 14.25 01.51* Weerrapporten 11 september 08 ui Zuid-Frankrijk: Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd regen, mogelijk ook onweer. In Les Landes ook af en toe zon en kans op een enkele bui. In de Provence en aan de Cote dAzur vandaag droog en vrij zon nig. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. In het zuidoosten ongeveer 26 Mallorca en Ibiza: Vandaag perioden met zon en droog. Morgen ook wolkenvelden en een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur circa 29 graden. Italië: Droog en veel zon. In het noorden meer bewolking en in het noordwesten kans op een enkele bui. Middagtemperatuur meest tussen 24 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog. Morgen ook enkele wolkenvelden. Middagtempera tuur ongeveer 27 graden. Malta: Zonnig en droog. Maximumtemperatuur ongeveer 32 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. Middagtemperatuur op de eilan den ongeveer 28 graden, op het vaste land enkele graden hoger. Droog en veel zon. Middagtemperatuur ongeveer 30 graden. Duitsland: Vandaag overwegend bewolkt en enige tijd regen, mogelijk ook onweer. Aan het eind van vandaag van het westen uit op klaringen. Morgen af en toe zon en een kleine kans op een bui. In het zuiden meer bewolking en af en toe regen. Mid- Amsterdam DS Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Frankfurt Helsinl Innsbruck Istanbul Klagenfurt Londen zwaar bew Luxemburg regenbui Madrid half bew Malaga licht bew Mallorca Malta licht bew Wenen licht bew Zurich zwaar bew Bangkok half bew Buenos Aires licht bew Casablanca half bew Johannesburg onbew. Los Angeles onbew. New Orleans onbew. New York onbew TelAviv onbew. Tokyo zwaar bew Vancouver onbew.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12